Felle verkiezingsstrijd wacht W.-Duitsland in het komende jaar. ZWITSAL S|OUK VAN HOLDINGE Mda-stift heeft Oefening „Hold Fast" een saai begin. Generale Synode der Geref. Kerken praatte over haar lange zittingen. Volksstemming over de richting der sociale politiek* JOHN... EN DE KLOKKEN. Pagina 2 r. u ZEEUWSCH DAGBLAD Zal de huidige coalitie zich kunnen handhaven? Pagina 3 Prins Bernhard ontving bock over Britse „Lowland Division". Het lijkt alsof de generaals met de oorlogs verklaring in de maag zitten. DIE LIKDOORNS Nog meer vrouwelijke officie ren bij Rijkspolitie. Turkije vraagt V, S. om 70 millioeo dollar. Ruwe,geschaafde huid... JgenééstW Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. HIER Rectoraatsoverdracht aan de Vrije Universiteit. 'I Gertjan een ir daar weet b;j ons huis 'tjan vertelde ïtjes het aan. slotte zenuw- ippers papier tl?" rgadcrt. slang" zal op vergaderen, en besproken Ned. Midden- nda-toespraalc lerde. de afdeling B.T.B. onder ijsse. De heer over de mais- uitvoerig de s. De inleider tl wat'grotere worden voor sr goede be- thepen t Said; LOE- X.MKERK: 16 tls; AMSTEL- dSTELKERK: /re; AMSTEL- ïaar Bombay; Genua naar .6 te Callao; Sydney; IN- tille naar Ge rt Said naar te Tandjung n Itajai naar 16 20 mijl terdam. INGEN. iHAMA van an Gent. IA naar Ko- Malaga. srpen 169 LANGKOEAS 'OLDER van rpen 169 im; DEP A n. naar Bristol; HAST 111 n. A naar Kiel; im; DALER- 1GR ACHT n. :mber. VARA: 7.00 uws en weer- ie huisvrouw, faterstanden.', en mensen", iing VARA: iio 10.00 Or- ht. 11.40 Ned. muziek 12.30 dingen. 12.33 Gram. 13.0Q :n en gram. 0 Kookpraat- Voordracht). ia. 16.30 Voor 17.15 Muzi- s. 18.15 Feli- bocht". 19.00 ons heeft de jeeld. VPRO: lijbeis toneel- •genen". 19.50 10.05 Boekbe- piano. 20.30 0.40 „Zwerf- VARA: 21.00 letrapt". 21.55 chte muziek, auserie. 22.45 1.00 Nieuws. NCRV: 7.00 nastiek. 7.30 )0 Nieuws en .00 Voor de svrouw. 9.35 11.00 Bariton Surinaamse jn tuinbouw- muziek. 12.59 13.15 Lichie ,De Clivia causerie, wartet. 15.40 semble. 16.35 .00 Voor de ortage. 17.40 amma. 18.U0 18.45 „Een zaak". 18.aU 'eerberichten. „Verklaring 19.40 Radio- pteorator.-^ istje met de 2Z.10 Gram. 22.45 Avond en S.O.S.- «JU 11.45 Gram. Gram. 13.00 .00, 15.00 en lv.lü Gram. 8.30 Voor de 0 Joodse ii- Gram. 20.15 listen. 22.00 23.00 Nieuws. f. 20.15—21-45 ht, IIL „Op Donderdag 18 September 1952 DE WESTDUITSE PARTIJEN zijn begonnen hun wapens te scherpen voor een lange en, naar het zich laat aanzien felle, ver kiezingsstrijd. Inzet daarvan is de vraag of de huidige coalitie van Christelijken, liberalen en gematigde rechtsen zich zal kunnen handha ven, dan wel of de socialisten zo sterk zullen oprukken, dat een brede coalitie tussen de twee grote partijen der bondsrepubliek in het ge zicht komt. De zittingsperiode van de huidige bondsdag loopt in September af, doch het ligt in de bedoeling van dr Adenauer de verkiezing reeds In Juni te laten houden. Er zijn nog onzekere factoren, die familietoelagen, belastinghervorming het verloop van de strijd kunnen be palen, zoals de lotgevallen der Euro pese verdragen, de afloop van de ver kiezingen in de V.S. en het lot van het Saargebied. Dat de bondsdag in October zijn goedkeuring zal geven aan het Europese leger lijkt hoogst waarschijnlijk. Minder gerust is men in Bonn nog over de toets aan de grondwet, die de verdragen in Karls ruhe voor het staatsgerechtshof zullen moeten doorstaan. Maar ook de strub belingen, die in Frankrijk nog wel tegen het Europese project zullen komen, kunnen de stemming in Duits land ten nadele van de regerings coalitie beïnvloeden. De sterke verschillen in toon, waarmee de Amerikaanse presi- dentscandidaten Moskou aanspre ken, geven reden om te verwach ten, dat de stem vaan Amerika vol gend jaar ook in Duitsland een woordje mee zal spreken. De Soci aal-Democraten hebben dr Aden auer al verweten, dat hij eenzijdig op de kaart van Eisenhower heeft ingezet. Zij verwachten kennelijk van een democratische overwinning betere perspectieven v>.or het door zetten van hun overtuiging, dat een spoedig overleg met Moskou niet uit de weg gegaan moet worden. Dit in Duitsland alles overheersen de vraagstuk zal ongetwijfeld zijn stempel op de verkiezingen drukken, ook al zouden intussen hetgeen de wens en het streven der Westduitse regering is voldongen feiten zijn gesteld. Ook de binnenlandse vraag stukken kunnen echter een grote rol spelen. Daar is bijvoorbeeld de kwes tie over een volledige medezeggen schap der werknemers in de bedrijven. SOCIALE POLITIEK. De partijen willen van deze ver kiezing een soort volksstemming ma ken over de richting, die de sociale politiek zal nemen. Directe zeggen schap van de arbeiders en hun massa- organisaties In het bedrijfsleven, dan wel handhaving van de zelfstandig heid van de ondernemers en beper king tot de materiële verbetering van de positie van de arbeiders, is de keuze, waarvoor de partijen het volk ln deze verkiezing zeggen tz plaatsen. De socialisten zijn verwoed in de aanval tegen wat zij zien als de restauratie van de overheersende po sitie der ondernemers. Zij hebben ook de onteigening van grootgrondbezit op hun program ge zet en willen de gunst der pacht boeren winnen door de belofte hen tot eigenaar van hun grond te maken. Tegenover deze revolutionnaire eisen wil de Christelijk-Democratische Unie de vorming van persoonlijke eigendom tot sociale slagzi- der ver kiezingen maken. Zy ziet de uitweg niet zozeer in onteigening van bezit dan wel in de vorming van nieuw persoonlijk bezit. Een meer rechtvaardige verdeling van het nationale inkomen zal volgens haar uit de bezitsloze massa weer een veelheid van kleine bezitters moeten maken. Bouw van privé-woningen, Ingezonden Mededeling (Adv.) ANNO 1690 WAT LEVERT LEVERT IS GOEDJ LEVERT CC - AMSTERDAM Tijdens een plechtigheid in het gebouw der Britse ambassade in Den Haag heeft de Britse ambassadeur, sir Neviie But ler, aan Z.K.H. Prins Bernhard het boek „Mountain and flood" van George Blake overhandigd. Dit boek bevat de geschie denis van de Britse 52ste divisie, de „Lowland Division". De 52ste divisie heeft een belangrijk aandeel gehad in de zuivering van Zuid- Beveland en Walcheren. Later is zij bij itheine het Dortmundt-Eemskanaal over getrokken en heeft zij Bremen veroverd veroverd. In 1940 is de divisie als door een won der uit Frankrijk ontsnapt, waarna zij werd getraind voor de bergoorlog, met sis vermoedelijk toekomstig operatie terrein Noorwegen. Later werden de mannen tot parachutisten opgeleid en efs zodanig zijn zij ternauwernood aan de slag bij Arnhem ontkomen. Als nor male infanteriedivisie is de 52ste ten slotte met amphibievaartuigen de Schel de overgetrokken om aan de bevrijding der Zeeuwse eilanden deel te nemen. Alleen Nederlandse peren naar Duitsland. Met ingang van 16 September is in uuitsiand de invoer van peren uit an dere landen dan Nederland, verboden. Jtr is in dit land een overvloedige oogst, waaraoor er op de Duitse markt grote arwoeren zijn. De Nederlandse peren mogen nog worden ingevoerd omdat merbij de garantie kan worden gegeven, ie op de veLhng minstens 20 cent F®'' kS hebben gekost. Door deze import «an dus geen marktbederf voor het ei gen fruit in Duitsland ontstaan. en ouderdomsverzekering zouden daarvoor de hulpmiddelen moeten zijn. Reacties uit liberale hoek hebben al geconcludeerd, dat dit sociale pro gramma aan de ene kant de inkom sten der staatskas zal verkleinen, aan de andere kant de uitgaven echter sterk zal verhogen. DE LIBERALEN. De liberale partij heeft onlangs op haar party dag in Essen reeds aan gekondigd, dat zy haar campagne zal voeren als een verscherpte strijd tegen het Marxisme en de „bande loze machtsstryd van sociaal-democra tie en vakverbond". Deze negatieve doelstelling heeft tot spanningen bin nen deze party geleid. Tegenover een kleine Württembergse vleugel, die de socialisten als bondgenoten heeft ge accepteerd, staat de grootste helft der partij, die in anti-socialistische yver afgeschrikt. tracht zoveel mogelijk rechtse elemen ten aan te trekken. Sterker nog legt zich daarop de d-»rde regeringspartij, de Duitse partij, toe, die het als haar voornaamste taak ziet zoveel mogelijk vroegere nazi's in enigszins gematigde banen te houden. VERBODEN PARTIJEN? Of de radicale party en van links en rechts zich in de machtsstrijd zul len kunnen storten is voorlopig nog ongewis. Wellicht zal het Staats gerechtshof zowel de communistische partij als de S.R.P., „de partij der nieuwe nazi's", nog voer de campag ne verbieden. In elk geval hebben de „nazi-diehards" nog altijd niet over belangstelling 1 klagen. Bij verkie zingen in de graafschap Bentheim, aan de Nederlandse grens, zagen zij, ondanks spreekverbod van hun can- didaat, hun stemmental weer tot 12 procent groeien. Het schijnt twijfel achtig of de regeringspartijen van een verbod der „partij der verstokten" zouden kunnen profiteren. Meer waar- schyniyk lykt het, dat de socialisten een paar procent winst zouden kun nen halen uit een verbod van de communistische partij. Ook zonder dit verbod heeft er een duidelijk verloop uit de K.P.D. naar de S.P.D. plaats gehad. Dat de socialisten aan de an dere kant stemmen zouden inboeten, omdat zy de leiding van de overleden Schumacher ontberen, wordt niet ver wacht. Eerder vreest men in het re geringskamp, dat een naar de vorm meer gematigde leiding vele oud-socia listen weer zou kunnen aantrekken, die door Schumachers felheid waren Het is geen moderne oorlog. De oefening „Hold Fast" is niet begonnen met een klap, die een daalder waard is. Groen-land, dat op papier over een vijfvoudige overmacht beschikt, heeft na de oorlogsverklaring van Maandagnacht nog zo weinig aanvalslust ge toond, dat het schijnt, alsof de groene generaals met de oorlogsverklaring geen raad weten. De blauwen konden zich daardoor Dinsdag de weelde veroorloven op hun gemak naar de grensrivier de W eser op te rukken. De officiële ver klaring van deze langzaamaan oorlog, namelijk, dat men van weerszijden de mo bilisatie-voorbereidingen nog niet heeft voltooid, heeft niet iedereen kunnen bevredigen. Velen dachten als een group captain van de R.A.F., die ons zeide: Ik heb me het begin van een moderne oorlog anders voorgesteld. Ondertussen is er tocih wel het één en ander gebeurd. Luchtstrijdkrachten van Blauw-land hebben het vliegveld Gütersloh, waarverkenningsvliegtuigen van Groen-land gestationneerd zyn, be schoten en de groene luchtmacht heeft twee succesvolle raids op Eindhoven en Twente uitgevoerd. Het op het vlieg veld Bueckeriburg gelegerde squadron 4 van Groen-land, dat een herinnering aan de nudistenkolonie op het eiland Sylt ln de Duitse bocht als mascotte voert, kon op Twente zonder eigen ver liezen twee Nederlandse Meteors en een Beechcraft ln brand schieten. Zy werden op hun tocht naar Neder land niet door de blauwe Nederlandse straaljagers opgevangen, hetgeen het vermoeden doet rijzen, dat de werking van het radarnet althans in het begin van de strijd nog niet geheel bevredi gend is. Ook de Nederlandse troepen zjjn Dinsdag nog in actie geweest, zy het met de schop en niet met het geweer. In samenwerking met de Engelsen heb ben zy een mynenveld van 52000 my- nen gelegd. „Sour grapes" (zure druiven) heet dit mynenveld. Als de groenen erin lopen, zullen deze druiven hun in derdaad niet zo goed smaken als de plukrijpe druiven, die zij bij hun op mars van de Weser in de richting Pa- derborn zullen aantreffen in de wijn gaarden, waaraan dit heuvelachtige ge bied zo rijk is. Overigens is het de vraag of ook de Nederlanders geen zure druiven te eten zullen krijgen. De ontdekking van het ontactisch opgestelde militaire veldhos pitaal zou de groene lnchtmacht wel eens de weg kunnen wjjzen naar de bossen waarin onze mannen zich tot dusver veilig verscholen hebben kun nen houden. Ingezonden Mededeling (adv.). 1 V>^\WWW*%^VS i waarvan U zo'n hinder onder vindt, kunt V ln 7 dagen afdoend verwijderen. i 90 ets. bewijst duizenden haar diensten. Ze verwijdert likdoorns, eelt en oratten zonder pijn of schadelijke gevolgen. Vraagt by Uw apoth. of drogist. In de oude haven te Rotterdam is het Ujk drijvende gevonden van de 61-jarlge schipper Th. Looyschelder uit 's-Her- togenbosch, die sedert vorige week Woensdag werd vermist. Organisatie van politie-technische dienst. De minister van Justitie is van plan bin nenkort over te gaan tot de plaatsing van nog enkele vrouwelijke officieren bij de Kinderpolitie van het Corps Rijkspolitie. Bij elk van de vijf gewesten zal dan één op het gebied van de kinderpolitie leidingge vende vrouwelijke kracht aanwezig zijn. Ook heeft, zo blijkt uit de begroting van Justitie, de minister het voornemen een vrij ingrijpende organisatie van de politie-tech nische dienst tot stand te brengen, welke in de loop van het komende jaar zijn be slag zal hebben gekregen. De Turkse ambassadeur te Washington heeft de Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken, belast met aangelegen heden van het Midden-Oosten, medegedeeld, dat Turkije hoopt op een militaire en econo mische steun van 70 millioen dollar voor het komende jaar. Een kleinere som zou Turkije niet in staat stellen zijn militair en economisch program uit te voeren. John C. Rigali, een klokkenmaker uit Seattle (Amerika), heeft een zeer kostbare klokkenverzameling, die bestaat uit 1000 exemplaren, en een even groot aantal horloges. Hij heeft o. a. een Zwitserse koekoeks-klok uit 1640, een ebonieten Franse staande klok uit 1650, die slechts één maal per maand behoeft te worden opgewonden, een Franse glazen klok (links) op het gereedschapskastje)en een eeuwenoud miniatuurtje van een „groot vaders-klok". De pendule, met het mannetje aan de vliegende trapeze is van Duitse afkomst. Kigali's verzameling is ondergebracht in een werkplaats ach ter zijn vaders huis. Hij heeft elke week drie uur nodig om alle klokken op te winden. Aantal zwakzinnigen neemt toe. Het aantal zwakzinnigen neemt, zo blijkt uit de begroting voor Binnenlandse Zaken, voortdurend toe, terwijl bovendien patiën ten van Indonesië naar Nederland zijn of worden gerepatrieerd. Als gevolg hiervan is het aantal patiënten, dat voor rekening van het rijk moet worden verpleegd, toe genomen. Met een vermeerdering van het aantal patiënten moet ook voor de toekomst ernstig rekening worden gehouden. De ver- pleegprijzen vertonen nog een stijgende tendens. Ingezonden Mededeling (Adv.) DE „LUXEMBOURG" GEBORGEN. Het m. s. „Luxembourg" uit Koblenz, dat vorige week in de witte tonnenvljj bjj Stavenisse omhoog voer en brak, is thans geborgen. Daar het door de voort durende lage waterstand onmogelijk was met een lichter langszij te komen, werd een gedeelte van de lading overgeladen in een speciaal daarvoor uit Rotterdam gecharterde Amerikaanse ponton, welke buitengewoon weinig diepgang had. Aan de berging namen deel de drijven de bok „Adelaar" en de bergingsvaar tuigen „Zeehond" en „Walrus", alle van van der Tak's bergingsmaatsehappij te Rotterdam. Toen het schip Dinsdagmor gen vlot was, heeft men het naar de vluchthaven te Bruinisse overgebracht met behulp van de „Walrus" en de sleepboot de „Haiti" van de S.H.V. De rest van de lading wordt thans overge laden op het m. s. „Albatros" en op een dekschuit. De „Luxembourg" zal op een werf bij Nymegen worden gerepareerd. Toeslag voor kruisbessen. De kwekers van gewone kruisbessen die in het afgelopen seizoen minder dan 10 cent per kg voor hun product hebben ontvangen, krijgen een toeslag hierop. Deze toeslag zal gelijk zijn aan het ver schil tussen de veilingprijs en 10 cent per kg. De verrekening hiervan zal plaats vinden via de veilingen. Doelman miste zijn tanden. Tijdens een voetbalwedstrijd in Nordhorn tussen de reserve-ploegen van Germania en Sparta kwam één der doelverdedigers in botsing met een toestormende voorhoedespeler van de tegenpartij, waarbij hij maar even vier tanden kwijt raakte. Na deze rauwe ontmoeting trachtte hij de vermiste tanden terug te vinden hetgeen hem niet gelukte. Een kwartier later zakte echter de be trokken voorhoedespeler in elkaar, hevig bloedend. Het bleek dat de tanden van de keeper in zijn sche del waren ingedrongen. In het zie kenhuis werden ze er operatief uit gehaald. 50 o— Nu richtte Cornelius Everhardi zijn blikken op Sjouk. Hy keek haar recht in 't gelaat. Zacht waren zijn ogen en vol medegevoel. „Et geloof het niet, Sjouk", zei hij. „Ik geloof niet, dat hij jouw liefde waard is, mijn kind." Sjouk sloeg de ogen neer en scheen iets te willen zeggen. Maar Cornelius Everhardi voorkwam haar. „Stil maar, Sjouk, Ik heb allang gemerkt, dat je hart naar hem uitging. En daarom juist heb ik hem nauwlettend gadegeslagen. Ik koester niet het algemene vooroor deel, dat adel en onedel niet by el kaar passen. Voor God zyn wy alle maal gelijk. Maar Douwe Glins is niet oprecht. Misschien dat hy zichzelf bedriegt. „Neenafwerend hief hij zyn hand op, „neen, zeg maar niets. Ik hoop, dat je nog geen belofte aan hem hebt gegeven „Maar ik heb hem lief." Tranen verstikten Sjouks stem. „Arm kind!" Cornelius Everhardi legde zacht zqn hand op Sjouks hoofd. „Ann kind hy is jouw liefde niet waard." „En bovendien, Sjouk", voegde hij er aan toe, „een verbintenis met hem zou op schier onoverkomenhjke moeilijkheden stuiten." Langzaam hief Sjouk het hoofd op. „Ik dank u van ganser harte, Eer waarde Vader", zeide ze. „Ik weet, dat gü het goed met mij meent. Maar het is zo moeilijk." Peinzend keek Cornelius Everhardi haar na, toen ze de pastorie verliet. „Arm kind", mompelde hy. „Je weg is moeilijk." De avond was gevallen. Sjouk had een zware dag gehad. Ze was stil en teruggetrokken geweest. Maar het was niet buitengewoon opgevallen. Want in het hele dorp was somberheid, evenals op de Holdingeburcht. De maarte Janke liep met rood beschreide ogen in de keuken rond. Oude Sybrig 'had zicih er aan geërgerd. „Denk je, dat ik geen medehjderi heb met die arme brouwersvrcruw en de bloeden van kinderen en met al die anderen, 't Is een schandaal in ons vrije Friesland! Maar daar be hoef je niet om te snotteren." Sybrig was goed Rooms. Maar ze was een Friezin. En zoals zij dacht, dachten alle Anjumers. Ook heer Gabbe was verontwaar digd. Toen hy thuis kwam, wist hy meer bijzonderheden. Aan tafel pakte hij uit tegen Sjouk en Sybrig. „Ik moet van ketters niets hebben. Ik kan me niet begrijpen, hoe ze er toe komen de kerk te verlaten. Maar je behoeft ze daarom niet gevangen te nemen en te doden! Die papen krij gen veel te veel ln de melk te brok kelen. Die heer Ulbe schijnt hier de boel aan de gang te hebben gemaakt, 'tls fraai." „Hoeveel zün er uit Anjum gevan gen?" vroeg Sybrig. „Uit Anjum maar één", antwoord de heer Gabbe. „Alleen de brouwer. kVind het jammer voor hem en zijn gezin, 't Is een flinke kerel. Die Dou we Glins hebben ze niet te pakken kunnen krygen. Nu, die hadden ze, wat mij betreft, wel kunnen oppak ken. Hy is toch een oproermaker." Sjouk antwoordde niets. Ze boog het hoofd over haar bord, opdat Heit haar blos niet zou zien. Zou zij zich dan toch vergissen in Douwe Glins? Biy was ze toen het maal was afgelopen. Ze ging vroeg naar bed, maar de slaap wilde niet komen. Voor haar oog rees de gestalte van Douwe Glins op. Neen, hij kon geen oproermaker zyn. Zijn motieven waren edel. Maar tochniet alleen Heit, doch ook Cornelius Everhardi moest niets van hem hebben. Heit nu ja, Heit ver oordeelde alle ketters. Maar Corne lius EverhardiHy zag altyd het goede in de mensen. Zqn oordeel was altyd zo zacht mogelijk. Sjouk wentelde zich om en om. Reeds had de kleine klok in de toren twaalf uur geslagen. Plotseling richt te zq zich halverwege op. Ze luisterde ingespannen. Hoor daar was het weer; een zachte tik op het raam. Dat kon geen tak wezen. De bomen ston den te ver van het raam af. Sjouk was niet vreesachtig. Maar toch hui verde zij. 'tWas pikkedonker. Hoor Er was geen twijfel mogelijkdaar was iemand. Sjouk sprong uit bed. Op de tast begaf zy zich naar het raam en schoof het gordijn terug. Eerst zag ze niets. Dan plotseling ontwaarde zy, vlak voor het raam, een hoofd. Onwillekeurig schrok ze. Wat moest ze doen? Zy probeerde het raam op te schuiven, 't Gelukte haar het en kele duimen omhoog te brengen. Wie is daar?" vroeg ze zacht. „Sjouk hen jü dat?" klonk het gejaagd. „Help me om Gods wil!" Ze herkende de stem van Douwe Glins. „Ben jq dat, Douwe?" „Ja help me toch, Sjouk." (Wordt vervolgd). De doop in de Remonstrantse Kerk in discussie» In haar openbare zitting hield de synode zich Dinsdagavond bezig met de kwestie van haar langdurige zittingstyd. Deze zaak was op het agendum gebracht door de particuliere synode van Utrecht, die voorstelde de generale synode om het jaar of om de twee jaar te houden» en van Noord-Holland, welke particuliere synode voorstelde elk jaar te vergaderen. Commissie zes adviseerde de zaak na- en vroeg wat nu eigenlijk het objectief der te bezien en zy kwam met een voor stel onder de opmerking, dat dit volgens haar meer een zaak van beleid was dan van beginsel, waarin zij opmerkt, ten volle de gegrondheid te gevoelen van de tegenargumenten, maar toch deelt zij het gevoelen van de particuliere synoden. Daarom kan aan alle bezwaren tegemoet worden gekomen naar haar mening, als binnen het tijdsbestek van drie jaar zo wel in het tweede als in het derde jaar een synode gehouden wordt met een on derscheiden agendum. De deputaten voor de herziening van de kerkenorde moet dan worden opge dragen, in hun concept met deze beslis sing rekening te houden. Ouderling A. van Weel gaf hierna de synode in overweging, de kerken bij toerbeurt op te diagen voor bedoelde afvaardiging te zorgen. De synode be sloot op dit voorstel niet in te gaan. DOOP IN DE REMONSTRANTSE KERK. Hierna zette de synode zich aan de behandeling van het rapport van depu taten voor het onderzoek naar de geldig heid van de doop in de Remonstrantse Kerk. Rapporteur was ds E. N. van Loo. De commissie stelde aan de synode voor uit te spreken, ten eerste dat een kring, die niet positief met de katholieke kerk de drieëenheid Gods belijdt, geen christelijke doop bedient, die in de kerk van Christus geen geldigheid heeft, ook al wordt de trinitarische formule ge bruikt. Ten tweede dat de Remonstrantse Broederschap niet positief met de alge mene christelijke kerk de drieëenheid Gods belijdt en dat daarom een doop niet door de Gereformeerde Kerken als een geldige doop erkend kan worden. Ten derde, dat, mocht een lcerkeraad van oordeel zijn, dat de doop, bediend in een remonstrantse gemeente, niet als ongeldig beschouwd mag worden van wege het positief belijdende karakter van die gemeente, dan zal hij niet tot er kenning daarvan mogen besluiten zonder een ernstig onderzoek en met advies van de classis. In het debat heeft prof. Polman in een breed historisch betoog tegen het rap port van deputaten geopponeerd. Prof. Berkouwer zag in dit voorstel van de commissie een tegenstrijdigheid en over de grenzen Op de Rotterdamse veemarkt is een aparte T.B.C.-vrije afdeling ingevoerd. Daarvoor bestond al dadeUjk grote be langstelling. Van de 1646 stuks ge- bruiksvee, die ter markt verschenen, waren er 232 die tot de nieuwe afde ling behoorden. De prijzen voor dit vee lagen iets boven de notering. Een Meteor-straalvliegtuig van de Engelse luchtmacht is bij het vliegveld Carnab in Yorkshire op een tractor ge stort. De piloot van het toestel en de bestuurder van de tractor zijn om het leven gekomen. Bij een wervelstorm zijn in Mexico dertig personen om het leven gekomen. De opbrengst van de Canadese tarwe oogst zal waarschijnlijk een record ves tigen. Men raamt haar op ruim 675 mil lioen bushels. Het recorcijfer was tot nu toe dat van 1928 met 567 millioen bushels. Reusachtige Engelse straalvliegtuigen met een aocomodatie voor 111 passa giers zullen, als de onderhandelingen gelukken in de toekomst een non-stop dienst gaan onderhouden tussen New York en Mexico-City. Paus Pius de twaalfde heeft gisteren alle audiënties, ook die van kardinalen en andere functionarissen van het Va- ticaan afgezegd. De 76-jarige Paus ïydt aan een maagstooruis. criterium is. Voor spreker hangt alles af van de vraag, of er een kerk aanwezig is of dat het gaat om het gebruik van de trinitarische formule. De voorzitter stelde voor de zaak nog eens naar de volgende synode te ver wijzen, maar daarop ging de vergadering toch niet in. Daarop diende de voorzitter een voorstel in om aan commissie zeven, aangevuld met de professoren Berkou wer en Polman en dr L. van der Zanden als rapporteur van deputaten, op te dra gen een voorstel te doen over de ver dere behandeling van deze zaak op deze synode. Medische faculteit dreigt in huisvesting-impasse te geraken, Tydens een openbare zitting van da senaat der Vrye Universiteit heeft de rector magnificus, prof. dr D. H. Th. Vollenhoven gistermiddag het rectoraat overgedragen aan zijn opvolger prof. dr G. J. SIzoo, met het uitspreken van een rede. Prof. Vollenhoven zei onder meer, dat de situatie dit jaar gekenmerkt was door het afkomen van het K.B., waarbij de medi sche faculteit werd aangewezen voor de artsenstudie en voor de vrije studierichting. Aan het bereiken van dit resultaat zal voor al de naam van prof. dr R. H. Woltjer ver bonden blijven. Terwijl de colleges van directeuren en curatoren weinig in samenstelling verander den, vertoonde het corpus docentium een sterke fluctuatie: in dit verband memoreer de spreker he optreden van een zevental nieuwe krachten, het heengaan van de he ren Wille, Zijlstra en Knoppers, het aan blijven van prof. Berkouwer en enkele nieuwe benoemingen. Van de senaatsbesluiten vermelde spreker die inzake het verlenen van een eredocto raat aan dr A. J. van der Merwe en prof. Joh. van Rooy naar aanleiding van de van Riebeeckfeesten en inzake enkele misbrui ken in de groentijd, waarbij hij echter, ge zien het verantwoordelijkheidsbesef in de studentenwereld, uitdrukkelijk wil zeggen, vertrouwen in haar te stellen. Het totaal der ingeschreven studenten steeg sterk (van 1455 tot 1607), waarbij dat der buitenlanders van 61 tot 77 en dat der medici van 43 tot 64 klom. Dat der eerst» jaars gaf daarentegen een zwakke daling (van 337 tot 322) te zien, hoewel de medi sche faculteit ook hier enigszins toenam (van 31 tot 36). Het aantal examina klom van 266 tot 377, dat der promoties van 17 tot 19. Met de uitbreiding hield de verbetering der huisvesting echter allerminst gelijke tred. Inzonderheid de pas erkende faculteit dreigt daardoor in een impasse te geraken. Na enkele beschouwingen over de naaste toekomst der universiteiten in verband met het aanhangige ontwerp hoger-onderwijswet droeg spreker de rectorale bevoegdheid met een enkel woord over aan zijn opvolger, prof. dr G. J. Sizoo. Grootste ontploffing in de geschiedenis. Carl Durham, waarnemend voorzitter der Verenigde Amerikaanse congrescommissie voor de atoomkracht, heeft aan een ver slaggever medegedeeld, dat in de komende herfst op Hniwetok in de Stille Oceaan proeven zullen worden genomen met Ame rikaanse, op atoomenergie berustende wa pens, waarbij, indien de proefnemingen ge lukken, „de grootste ontploffing van alle tijden" zal plaats vinden. Durham wilde niet zeggen of het hier de eerste ontploffing van een waterstofbom zou betreffen. De ontploffing zou „op een vast punt teweeg worden gebracht, hetgeen dus be tekent, dat geen bom zal worden uitgewor pen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3