IVOROL IZEN D.D.D. Nieuw Chr. Militair Tehuis te Middelburg in gebruik» Dl avoiilurcti MATR0ZENSHAG GEMEENTERADEN Gelukwensen gingen met tal van geschenken gepaard. de beste tandpasta die men U raden kan Gedeeltelijke stremming veer Kruiningen-Perkpolder. Baroo van der Feltz lid van de Tweede Kamer. Sport en spel ÏÜeuwtjeA u-an adle £i£attdetb DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Middenstaodsvcreniging „Activate St Annaiand. Middelburg. DE S2ADIO brengt u..., Donderdag 18 September 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De kroon op het werk. Voor de Ned. Mil. Bond „Pro Rege" en voor Middelburg als garnlzoenstad was het Dinsdag een grote feestdag. Het nieuwe Chr. Mil. Tehuis aan de Zuidsingel is tijdens een plechtige bijeenkomst in de Concertzaal officieel geopend. Na de bijeenkomst bezichtigde men het nieuwe tehuis en iedereen was vol lof over het prachtige gebouw en de fraaie en doelmatige inrichting er van. In de avond uren was de Schouwburg geheel gevuld met leden van de afd. Middelburg van „Pro Rege" ter gelegenheid van de feestavond, die er werd gehouden. De bijeenkomst in de Concertzaal werd geopend door de voorzitter van „Pro Rege", de kol. b.d. G. Wielinga, die na Schriftlezing en gebed woorden van wel kom sprak tot de heer A, Schout, die het provinciaal bestuur vertegenwoordig de, tot de bevelhebber van de vierde mil. afdeling, tot de inspecteur van de Mil. Administratie, tot de garnizoens commandant maj. J .Potteboom, tot de burgemeester mr. dr. N. Bolkestein en tot ds. H. J. Diekerhof, die de hoofd- legerpredikant ds. de Kluis vertegen woordigde. HISTORIE. De heer Wielinga vertelde iets van de historie van de Mil. Tehuizen in Middel burg. In 1894 werd een afdeling van „Pro Rege" te Middelburg gesticht en werd het Mil. Tehuis aan ae Nieuwstraat geopend. In 1920 was alle schuld afge lost en het pand eigendom. Dit tehuis voldeed echter niet meer aan de eisen en daarom werd uitgezien naar een an der pand, dat tenslotte is gevonden. De heer Wielinga bracht dank aan allen, die op welke wijze dan ook hadden mede gewerkt aan de totstandkoming. In het bijzonder werd de pers dank gebracht voor de actie, waardoor ruim 10.000 binnenkwam. Vervolgens wees de voor zitter op het grote belang van de te huizen en de sfeer, die de jongens trek ken moet. Hij dankte tenslotte de voor zitter van het plaatselijk bestuur, ds. W. B. A. Smits, voor al zijn activiteit en droeg het beheer van het tehuis aan het plaatselijk bestuur over. Ds. Smits aanvaardde het beheer en zei, dat het voor Middelburg een grote feestdag was. Ook hij bracht dank voor alle medewerking en wees op de stijging, die het ledental in Zeeland nog altijd ondergaat. Hij vertelde iets van de his. torie van het gebouw en bood een gra vure van het huis in de vroegere staat aan het hoofdbestuur aan. GELUKWENSEN. Vervolgens kwamen de gelukwensen los. De heer Schout sprak namens het provinciaal bestuur, burgemeester Bol kestein namens het gemeentebestuur en maj. J. Potteboom namens het garnizoen. Ds. W. M. Ie Cointre sprak namens de Herv. en Geref. Kerk, alsmede namens het P.I.T. Mevr. de JongBikker sprak als presidente van het Gew. Zeeland van de N.C.V.B. en de heer G. de Voogd namens de Zeeuwse pers. De heer Jacq. de Smit, die namens de Bond van J.V.'s op G.G. sprak deelde mede, dat de bond 1000,heeft geschonken. De heer Th. Wijtman bood namens de C.J.M.V. een bibliotheek van 80 boeken aan. Namens de oud- en tegenwoordige leerlingen sprak de heer Koebrugge, die medede ling deed van de schenking van een boekenkast en een schemerlamp. Adj. Loonstra bood namens de Ned. Chr. On- Ingezonden Mededeling (adv Wegens te verrichten reparatie-werk zaamheden aan de aanlegsteiger te Kruiningen, zo deelt de A.N.W.B. mede, zullen op het veer Kruiningen-Perkpol der van Zaterdag 20 September a.s., na de afvaart van 15.20 uur uit Kruiningen en 15.50 uur uit Perkpolder, tot Zaterdag 27 September slechts auto's vervoerd kunnen worden met een maximum as- belasting van drie ton, een maximum lengte van acht meter en een maximum- hoogte van 2.70 meter. Auto's met aan hangwagen kunnen niet vervoerd wor den. De extra nachtdiensten zullen gedu rende deze periode geheel vervallen. Binnenlandse zaken trekt 535.000 uit voor Abdijcomplex te Middelburg. In de begroting van binnenlandse zaken is voor de wederopbouw van het Abdij complex te Middelburg een bedrag van f535.000 uitgetrokken. Zeeland krijgt f2.059.025.20 uit de provinciepot. Zoals bekend zullen, ingevolge de pro vinciale wet, de middelen van het provin ciefonds jaarlijks als volgt aan de gezamen lijke provinciën worden uitgekeerd: voor 'n derde gedeelte naar evenredigheid van de oppervlakte der provinciën, voor een derde gedeelte naar evenredigheid van het aantal inwoners, voor een derde gedeelte in elf gelijke delen. Van het voor 1953 naar raming beschik bare bedrag van f 31.449.800 wordt aan Zeeland f 2.059.025.20 toebedeeld. (Ingezonden Mededeling advert.) TTnifl- Krabben en peuteren - maakt de kwaal steeds lllfslrlirf erger- De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. derofficiers Ver. gelukwensen aan en de heer P. Ton deed dit namens het Geref. Jeugdverband, dat een schemerlamp heeft geschonken. De heer B. Goedbloed bood namens de afd. Domburg een paar boeken aan. Nadat ds. Wiersinga, de legerpredikant voor het garnizoen, had gesproken, zette de heer B. J. v. d. Berg de kroon op de geschenken door de aanbieding van 500,aikomstig van enkele Middel burgers, die onbekend wensen te blijven. Ds. Smits dankte allen voor de goede woorden en geschenken. FEESTAVOND. In de Schouwburg opende ds. Smits de feestavond met woorden van welkom en de mededeling, dat het tehuis voor be langstellenden a.s. Zaterdag en op 27 September te bezichtigen is. Kol. Wielinga dankte ook hier de le den voor hun spontane gaven en wekte hen op achter de bond te bhjven staan, Ds. H. J. Diekerhof, die als predikant in Korea en Tokio heelt gewerkt, sprak over het belang van een goed tehuis. Hij zei o.m., dat de jongens in Korea zich vaak ergeren over ae onbenullige din gen, waarover de Nederlanders zich soms druk maken. Hij wees er op, dat de taak van het thuisfront verder gaat, dan het in stand houden van een Mil. Tehuis. Op waarlijk uitstekende wijze heeft de toneelgroep van de Chr. Amb tenarenbond het stuk „De nieuwe vee arts" ten tonele gevoerd. Stuk voor stun waren de rollen met zorg bezet en ieder gaf zich volledig. Het daverend applaus na het derde bedrijf was dan ook vol komen verdiend. De dames ontvingen uit handen van ds. Smits bloemen. De col lecte voor het tehuis, die na afloop werd gehouden, bracht 102,36 op. De heer Mr H. Mulderije te Amsterdam, die benoemd was verklaard tot lid van de Tweede Kamer in de vacature, ontstaan doordat de heer Ir. Staf wegens zijn benoe ming tot minister van Oorlog en van Ma rine, ontslag had genomen, heeft zijn be noeming niet aanvaard. De voorzitter van het centraal stembureau heeft thans benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer Mr W. P. E. Baron van der Feltz te Middelburg. De heer van der Feltz had in de vorige zittingsperiode reeds zitting voor de C.H.U. ARME PROF Toen het mannetje be gon te praten, schrok Gertjan uit zijn gepeins op. „Oh", sprak hij som ber, „ik dacht dat ik hier alleen was!" „Nou, nou", vervolgde het oude baas je, „ik geloof dat jij ook al in moeilijkheden zit. Hebben ze soms bij jou óók ingebroken? Poeh, daar heb ik nu zolang voor zitten werken en nu zijn die bandieten natuurlijk mijn schat aan het op graven". Met een ruk zat Gertjan overeind. „Schat opgraven!" herhaalde hij, „wie is U dan?" „Ik ben professor Weetjes van de Hoofd Stedelijke Hogeschool. Ik was al drie jaar bezig een stel geheime kaarten te ontcijferen waarop in ge heimschrift stond aangegeven waar hier in het land een grote schat begraven lag. Juist vorige week ben ik daar mee klaar gekomen. De oplossing heb ik in mijn bureau gelegd, maar eergisteren is er bij me ingebroken en nu heb ik niets meer dan een heleboel verscheurde kladjes, die ik weer uit de prullemand heb gehaald". Droevig opende professor Weetjes zijn koffer en toonde Gertjan eeh heleboel snippers papier, vol met allerlei getallen en letters. „Maar daar weet ik een heleboel van!" riep Gertjan opgewonden. „Die schat lag vlak bij ons huis en twee bandieten, Franc en Willem, hebben 'm opgegraven!" Gertjan vertelde alles wat hij wist en met stomme verbazing hoorde professor Weetjes het aan. „Ik weet precies waaruit de schat bestaat", sprak de professor tenslotte zenuw achtig aan zijn snor draaiend. „Kijk, dan moeten we deze groene snippers papier aan elkaar proberen te leggen, daar staat het op. Wil je me helpen?" Ineezonden Mededeling (adv.) i VAN ROSSEM S RILLAND. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN WIELRENNEN. Lustrumwedstrijden te Vlissingen. De Zeeuwse Wielerclub Scheldemond hield ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan wielerwedstrijden op het Bella- mypark te Vlissingen, waarvoor vrij veel belangstelling bestond. Ook wethouder M. A. van Popering en diens echtgenote woonden de wedstrijden bij. Begonnen werd met een wedstrijd op gewone fietsen over 25 ronden. De uit slag was: 1 H. Vernooy, Sluiskil; 2 K. Hoornix, Vlissingen; 3. M. Zuidweg, Schore; 4. Th. de Koster, Yerseke; 5. Batist, Retranchement. De nieuwelingen en amateurs kregen 80 ronden te rijden. De nieuweling Quikelbughe uit Groede, die lang de leiding had, kwam door een hond te vallen, waardoor hem de bloemen ont gingen. Deze konden nu door wethouder van Popering worden overhandigd aan de Vlissinger A. Versluys, die zelfs alle amateurs te snel af was. Da uitslag was bij de nieuwelingen 1 A. Versluys; 2 G. van Boven; 3 Domi- nicus; 4 Westdorp; 5 A. Dierikx. Bij de amateurs: 1 P. Zwartepoorte; 2 A. Cosijn; 3 F. van Schaik; 4 West- strate. Straatverlichting brandt vóór de winter. Maandagmiddag vergaderde de Raad der gemeente Rilland-Bath onder voor zitterschap van burgemeester J. A. de Goffau. Ingekomen was een verzoek van de gemeente Woensdrecht om een bijdrage te mogen ontvangen van f 50 voor iede re leerling uit deze gemeente, die de R.K. lagere landbouwschool aldaar be zoekt. Met alg. st. werd het verzoek voor kennisgeving aangenomen. Het volgende punt betreft het goed keuren van de begroting van het Alg. Burgerlijk Armbestuur voor het dienst jaar 1953. De heer Boot wees er op, dat op de begroting een bedrag voor komt van een inschrijving Grootboek Nationale Schuld A f 6100, rentende 2.5 pet. Hij was van mening, dat dit bedrag, uitgezet tegen een lage rente, beter op een andere wijze kan worden gebruikt. De voorzitter zei, dat de koers van de 2.5 pet. N.W.S. laag ligt, terwijl bij omzetting eventueel de soliditeit in gedrang zou kunnen komen. De in schrijving staat niet op „toonder", doch op naam van het Burg. Armbe stuur. De heer Francois vroeg, waarom de inschrijving in stand moet blijven. Hij vond het niet juist, dat de gemeente geld moet lenen tegen een rente van 5 of 6 pet., terwijl van het „bezit" maar 2.5 pet. wordt ontvangen. Met alg. st. werd daarna de begro ting goedgekeurd met een totaal in ontvang en uitgaven van f4387.74. De subsidie der gemeente bedraagt f 4000. Vervolgens kwam aan de orde de vaststelling van. de gemeentebegroting van inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1953. Zonder h. st. werd de begroting van de gewone dienst vastgesteld op een totaal in ontvangsten en uitgaven van f 289.053.57 goedgekeurd; betreffende de kapitaaldienst zijn de cijfers: ont vangsten f 1.042.610,96, uitgaven fl.085.822,53. Alzo een nadelig slot van f 43.211,57, Het bedrag per leerling voor de bij zondere scholen voor het jaar 1953 werd vastgesteld op f 22.42. Een wijziging van de begroting voor het dienstjaar 1952 werd na toelichting m. alg. st. goedgekeurd. Tegen een ver goeding van f 20 per begrafenis zal voortaan de lijkauto van de gemeente Kattendrjke gebruikt worden. Als laatste punt kwam in behande ling een verzoek van het „Comité ope ning gymnastieklokaal" om een bedrag van f 250 uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor het organiseren van kinderspelen ter gelegenheid van de opening van het nieuw gebouwde gym nastieklokaal. Na enige discussie werd het gevraag de bedrag beschikbaar gesteld. De voorzitter gaf nog enige inlich tingen over de tarieven der straatver lichting en deelde op een vraag van de heer Nieuwenhulze mede, dat de ver lichting vóór a.s. winter zal branden. SEROOSKERKE (W.). Geldlening voor bouw van Herv. school. Vrijdagmiddag kwam de Raad der gemeente in spoedeisende vergadering bijeen onder voorzitterschap van de waarnemend burgemeester Adr. Goed bloed. Ingekomen was een verzoek van de heer S. Francka te St. Laurens om hem met ingang van 16 Sept. a.s. ont slag te willen verlenen als gemeente ontvanger van Serooskerke (W.), In verband met zijn benoeming tot burge meester-secretaris der gemeente Kerk- werve. De Raad besloot hem eervol ontsl»» te verlenen uit deze betrekking. In verband met de ontstane ontvan gers-vacature is als waarnemend ge meente-ontvanger aangewezen de heer P. Wisse te St. Laurens, gemeente-ont vanger van Arnemulden, welke In zijn functie als zodanig werd beëdigd. Het kantoor van de waarnemend ontvanger zal Vrijdagsmiddags van half twee tot vijf uur voor het publiek zijn geopend. Met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten werd een geldlening ad f 80.000 gesloten, benodigd voor de bouw van een Hervormde Lagere School aan de Burgemeester Dregmans- straat en voor aanleg van riolering. SINT LAURENS. Afscheid van de heer S. Francke. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeen teraad o.l.v. burgemeester W. Baas. Het voorstel tot uitbreiding van het Gemeen telijk vergaderlokaal door het aanbren gen van een vergadergelegenheid boven het voorportaal werd met algemene ANNA JACOBAPOLDER Collecte. De collecte ten bate van D.E.L. en het Zuid-Nederlandse sanato rium heeft opgebracht 118.71. BORSSELE Collecte. De Rode Kruis collecte heeft opgebracht 56.14. BRUINISSE Bazar voor de kleuterschool. De kleu terschool vestigde op originele wijze de aandacht op de komende bazar ten bate van die school. Gewapend met span doeken en onder tromgeroffel trokken de oudste kleuterklassen door het dorp. Nadat per megafoon de aandacht voor de bazar was gevraagd, zongen allen een door de onderwijzeres, mevrouw van Dijke gemaakt vers, waarin op offer vaardigheid van de zijde der burgerij werd aangedrongen. Begin van brand. Nadat schilders, die de verf van de kozijnen hadden gebrand, vertrokken waren, werd binnenskamers in de woning van de heer H. Jumelet Bal aan de Noorddijk een begin van brand ontdekt. De gordijnen vatten vlam, terwijl het smeulde in de ruimte tussen muur en behang, waarin de z.g. blinden SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld dooi de AMSTERDAMSCHE BANK N.V. - INCASSO-BANK N.V., GOES. Ned. 1947 91% Dollarlening 1947 94 Invest. Certif. 92% Ned. 1962-64 cum. 92 Grootboek 1946 91% 3% K. Olie '50 - C. II. Ind. Bk. 48% Nat. Handelsbank 93% Ned. Handel Mij. 142t% A. K. U. 152*4 Bergh's Jurg. 240 Berkel's Patent 97 Calvé Delft 112% Centrale Suiker Fokker 108% Gelder Zoiien 141 Kon. Hoogovens 152 Ned. Ford 187% Ned. Kabelfabr. 191B Philips' Gloeil. 154 *4 Do. 6 cuin. pref. wd. 130->4 Unilever 1734 Wilton-Fijenoord 158 Biliton Ie rubr. Biliton lie rubr. 181*4 Dordtsche Petr. 288*4 Dito pref. 299*4 91 9454 92% 92 91% 113% 4874 93*4 144 15 2*4 240 96)4 113J4 115% 108*4 140*4 154 192 153% 130% 173 157% 182 Kon. Olie Dito cmderaand. Mocara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Jap.lijn Kon. Boot Kon. I'aketvaart Kon. Rott. Lloyd Ned. Sch. Unie Ommeren's Sch.v. Stoomv. Mij. Ned. H. V. A. Java Cult. N. I. S. U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. ,Deli Mij. Senembah Müller Co. Arasterd. Bk; Escompto Bk. 313% 314% Rotterd. Bk. 312% 314 Twentsche Bk. Overzeese Gas 75 74% Borneo Sumatra 82 82L Internatio 85 83 Am. Radiator 6 7*4 67 Am. Smelting 32*4 32% Anaconda Copper 79L 77 Bethl. Steel 34L 34L Chrysler 144% 143 Ford Canada 117% 118 Gen. Motors 127 127% Hudson Motor 101% 101% Intern. Nickel 117% 118% Kennecott 121% 122% Rep. Steel 171 169% Stand. Brands 132% 133% U. S. Steel 90 90 North. Am. 35% 35% Cities Service 65*4 65% Cont. Oil 16% 16% Midcont. Oil 93 90 Philips Oil 67% 67% Shel Union 51% 51% Tide Water 169% 169% Baltimore 154% 154 Miss. K. Texas 52% 53 New York Cent?. 154% 156% 155 154 72% 72 131 131 139 139% 15% 153% 41 41% 41% 41% 48 48 29L 80 61B 60B 58%ex 59 15% 16 45 45% 74 74% 39 39% 26 26% 38% 37%ex 22% 22 97% 99% 59% 60% 63% 63% 53% 54% 71 72% 21% 21% m 18% worden geschoven. Door bewoners en omwonenden kon met emmers water deze binnenbrand worden geblust. Be halve de gordijnen, liep ook de vloerbe dekking brand- en waterschade op. COLIJNSPLAAT Dubbele ardbeienoogst. De heer H. Versluis behoort tot de gelukkigen, dat hij thans voor de tweede maal dit jaar aardbeien in zijn tuin kan plukken. KAMPERLAND Serenade. Dinsdagavond bracht het muziekgezelschap „Ons Genoegen" een serenade aan het lid van het muziek gezelschap, de heer W. Leenpoel, die na ruim een jaar dienst als matroos in Nw.- Guinea weer in de ouderlijke woning is teruggekeerd. KRABBENDIJKE Ongeval. Tijdens het plukken van fruit brak de poot van een ladder, waar door de heer V. zo hard kwam te vallen, dat- hij zijn linkerpols brak; tevens scheurde hij een spier. Geslaagd. Voor het diploma drukken slaagde de heer J. van Boven, Concert. Zaterdagavond zal de muziek vereniging „Concordia" het laatste zo- merconcert geven op de muziektent. Het concert vangt aan om half acht. OVEZANDE Schuttersconcours. Aan het schutters- concours van „Zeelandia" hebben 37 schutters van acht verschillende socië teiten deelgenomen. De uitslag was als volgt: le zijvogel C. Koens, Soranus, Hemkenszand; 2e zijvogel H. de Jonge, Zeelandia, le bovenkal, A. Rentmeester, Willem Teil; 2e onderkal W. Pantus, Zeelandia; 2e onderkal P. Paree, Willem Teil; le klep C. Koens, Zeelandia; 2e klep C. Bek, Soranus, Heinkenszand; 3e klep A. Boonman, Willem Teil; 4e klep C. Westdijk, Zeelandia. Aan deze wed strijd waren zes prijzen verbonden, die werden behaald door C. Koens, A. van Zunderen, H. Koens, J, Koopman, W. Pantus en P. Koens. Schieting. Honderd schutters van 19 verschillende sociëteiten hebben aan de schieting van „Willem Teil" deelgeno men. Na een welkomswoord van de voorzitter werden de condities voorgele zen door de ere-voorzitter, burgemeester Andriessen. De uitslagen luidden; le klep Jac. de Baar, Willem Teil, Ovezan- de; 2e klep H. Driedijk, Doel naar Ho ger, Wolfaartsdijk; 3e klep Iz. van Win- gen, Zorgvliet, Ellewoutsdijk; 4e klep F. van Loenhout, Batavieren, Goes; 5e klep P. Zuidhof. Willem Teil, Ovezande; le zijvogel P. Bliek, Zorgvliet, Ellewouts dijk; 2e zijvogel J. Glas, Willem Teil, Kapelle; le bovenkal C. Belt, Soranus, Heinkenszand; 2e bovenkal A. van den Dries, Vrije Schutters, 's-Heerenhoek; le onderkal M. Verbeek, Victoria, Kwa- dendamme; 2e onderkal C. D. Raas, Wil lem Teil, Ovezande. SEROOSKERKE (W.) E.H.B.O.-afdeling opgericht. Dinsdag avond kwamen in het vergaderlokaal te Serooskerke (W.) een aantal jongelui en ook enkele ouderen bijeen, om te ko men tot oprichting van een afdeling van de E.H.B.O. De vergadering stond onder leiding van de heer A. L. Schipper te Sint Laurens, lid van de afdeling Sint Laurens. De 31 aanwezigen gaven zich allen als lid op. Hierna vond bestuurs verkiezing plaats. Als voorzitster werd gekozen Zr. A. Evertse, als overige be stuursleden werden aangewezen de da mes N. Cornelisse en M. Louwerse en de heren J. D. K. de Dreu en J. van Wou- we. De theoretische lessen zullen worden gegeven door dokter D. A. Reijnders— Schilt en de practische lessen door de heer A. C. Schipper te Sint Laurens. SLUISKIL Cokesfabriek doet goede zaken. Nadat Maandag de Duitse kustvaarder „Acchen Peters" een lading cokes had ingenomen en reeds die zelfde dag vertrok, arri veerde Dinsdagmorgen wederom een Duitse zeeboot voor de cokesfabriek. Het was de „Van Gard" uit Hamburg, die eveneens een lading cokes kwam laden. ST. LAURENS Collecte. De gehouden collecte voor het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Las ten" en het Prot. Zuid-Nederlands Sa natorium heeft te Sint Laurens ƒ44.60 opgebracht. Ned. Herv. Kerk. De ingebruikname van de Ned. Herv. Kerk te St. Laurens is uitgesteld tot Donderdag 16 Oct. a.s. ST. MAAR T EN SDI ]K Veewagen, in de sloot. Dinsdagmiddag reed een veewagen uit Bergen op Zoom onder deze gemeente in de sloot, doordat de berm in de weg wegzakte. Nadat het vee uitgeladen was, heeft men de wagen op de kant gezet. YERSEKE Vrachtauto zakte door as. Omstreeks half negen gistermorgen is een zware vrachtauto van de fa. Nievelt uit Cas- tricum midden op de Postbrug bij Yer seke door zijn vooras gezakt. Het ver keer werd, zowel door het kanaal als over de brug, enige uren gestremd. De wagen werd zwaar beschadigd en weggesleept door een kraanwagen van de fa. Louisse uit Goes. Geslaagd. Geslaagd voor het schippers- examen van de Binnenvaartschool te Yerseke de heer Jan Bol J.W.zn. stemmen aangenomen. De heer Hame link (Gem.Belang) vroeg of het nu on mogelijk zal zijn om het benedenlokaal te vergroten. De wethouders Boon en Wouterse wezen er op, dat dit nog mo gelijk is, doch dat meer behoefte is aan een aparte vergadergelegenheid erbij. De tarievenverhoging van het lokaal lokte enige bespreking uit. De heren Riemens (A.R.) en Marinissen (A.R.) bepleitten het handhaven der oude tarieven. Na en kele wijzigingen in de voorgestelde ver hogingen werd het voorstel van B. en 'V. goedgekeurd. Eveneens het voorstel tot het aankopen van een terrein voor de burgemeesterswoning. De heer Riemens drukte er zijn spijt over uit, dat volgens de bepalingen van het Streekplan niet meer mag worden gebouwd op het ter rein, z.i. een zeer mooie stand, tegenover de Oranjelaan. Bij de rondvraag vroeg de heer Ma rinissen naar de bouw van woningwet woningen. De heer Riemens gaf B. en W. in overweging uit te zien naar gelegen heid voor het houden van kleine ver gaderingen te Brigdamme. Eervol ontslag werd verleend aan de heer S. Francke als ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Nu deze ook als le ambtenaar ter secretarie, heengaat in verband met zijn benoeming tot burge meester van Kerkwerve, werd door de raad afscheid van hem genomen. De voorzitter bracht hem dank voor alles wat hij met zo grote nauwgezetheid en trouw heeft gedaan in de ruim 8 jaren van zijn arbeid voor de gemeente. Hij bood hem namens het gemeentebestuur een ets aan. Wethouder Boon sloot zich hierbij aan. De heer Hamelink bracht hem dank namens het bestuur van de Stichting 19401945, De heer Francke dankte al len. WISSEKERKE. Huur van nieuwe woningen bedraagt 6.55. Maandag kwam de raad van Wisse- kerke in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van de wnd. burgemees ter L. J. Hoveyn, zulks wegens ziekte van de burgemeester. Het lid J. H. Zuid- weg was met kennisgeving afwezig. Onder de ingekomen stukken was o.m. de goedkeuring van de minister van Wederopbouw en volkshuisvesting voor de bouw van vier woningwetwoningen ten bedrage van ƒ35930 met inbegrip van het schilderwerk. De huur zal ongeveer ƒ6.55 per week bedragen. Aan de Chr. U.L.O. school werd een bedrag van ƒ858.55 beschikbaar gesteld voor beno. digde leermiddelen. Daarna volgde bespreking over de aanleg van de straat en de riolering naar de Herv. school en het daarbij gelegen terrein voor woningbouw te Kamper land. Z.h.st. machtigde de raad B. en W. tot openbare aanbesteding. De wijziging van de begroting 1954 werd goedgekeurd, alsmede de benoe ming van leden en plv. leden der woon ruimtecommissie. In de rondvraag verzocht de heer C." de Smit namens vele belanghebbenden, meer lichtpunten te plaatsen bij de heer Dijkman en de muziektent. De heer J. G. Markusse vroeg aandacht voor blus water bij Stroodorp en Kamperlandse dijk, daar uit de brandweerrapporten blijkt, dat niet voldoende bluswater aan wezig is. De heer Dingemanse vroeg naar de besprekingen met het bestuur van Geersdijkpolder over wegverbetering. Volgens de voorzitter is nog geen rap port van genoemd polderbestuur ontvan gen. Dinsdagavond kwam de middenstands- vereniging „Activa" te Sint Annaland in vergadering bijeen in zaal „Rijnberg". Na een openingswoord werden door de se cretaris, de heer Abr. Gunter, de notu len van de oprichtingsvergadering en van de laatste winkeliersvergadering ge lezen. Hierna volgde de benoeming van een financiële commissie van drie per sonen. Gekozen werden de heren J. de Goffau, P. van Amerongen en Corns. Scherpenisse, die allen hun benoeming aannamen. De vereniging, zo besloot men, zal de naam „Activa" dragen en heeft als doel om handel en nijverheid in eigen gemeente zoveel mogelijk te bevorderen. Het algemeen reglement, alsmede het huishoudelijk reglement, werden door de vergadering goedge keurd en door het bestuur en de com missarissen getekend. Daarna werd over gegaan tot de instelling van een incasso- dienst. Al heelt men ter plaatse weinig over wanbetaling te klagen, toch komt dit zo nu en dan wel voor. Om dit euvel zo veel mogelijk te bestrijden, kunnen nu de winkeliers en ambachtslieden, die geld te vorderen hebben, een schriftelijk ver zoek bij de secretaris indienen, waarin zij aan het bestuur van de middenstands vereniging verzoeken, om de slechte be taler binnen een bepaalde termijn te la ten betalen. Het ligt in de bedoeling, om met. de ambachtsheden een aparte ver gadering te beleggen, waarop hun be langen in het midden gebracht kunnen worden. De voorlopige begroting is vastgesteld op 75.000,— aan inkomsten. Aan totale uitgaven kwam men aan een bedrag van 990, terwijl een post van onvoorziene uitgaven van 135 werd genoemd, zodat men in totaal 1125 aan uitgaven krijgt te boeken. Het bestuur kwam met de voorstellen, n.l. om de Vrijdagavond als koopavond te stellen en dan de winkels tot 9 urn- open te doen zijn, of de winkels behalve des Vrijdagsavonds tot 7 uur open te stellen en een vier- of zesdaagse vacan- tietijd vast te stellen in de periode van Mei tot en met September. Over een en ander werd gestemd, waaruit bleek dat het grootste gedeelte voor vacantie was. „Handelsbelang" vergadert. De vereniging „Handelsbelang" zal op Dinsdag 23 September a.s. vergaderen. 0.m. zullen de winterplannen besproken worden. Namens de Kon. Ned. Midden standsbond zal een propaganda-toespraak worden gehouden. C.J.B.T.B. vergaderde. Dinsdagavond vergaderde de afdeling Middelburg van de C.J.B.T.B. onder leiding van de heer J. A. Nijsse. De heer P. Ton hield een inleiding over de mais- cultuur. Hij behandelde uitvoerig de verbouw van Hybryde maïs. De inleider gaf te kennen, dat nog heel wat grotere oppervlakte verbouwd kan worden voor inlands verbruik. Een zeer goede be spreking volgde. Waar zijn onze schepen1 GROTE VAART, AAGTEKERK: 17 te Port Said; LOE- NERKERK: 18 te Suez; ALMKERK: 16 van Alexandria naar Napels; AMSTEL- DIJK: 16 te New York; AMSTELKERK: pas. 16 Palmas naar Le Havre; AMSTEL VEEN: 16 van Tarakan naar Bombay; BLOEMFONTEIN: 16 te Genua naar Amsterdam; BOSKOOP: 16 te Callao; FAIRSEA: 16 vn Aden naar Sydney; IN- DRAPOERA: 16 van Marseille naar Ge nua; NELLY: 16 van Port Said naar Bremerhaven; ORANJE: 17 te Tandjung Priok; RIJNLAND; 16 van Itajai naar Paranagua; WATERMAN: 16 20 mijl Z.W. Kaap Sable naar Rotterdam. HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 179: JARAMA van Frederikstad; IRMGARD van Gent. Vertrokken 169: ARUBA naar Ko penhagen; BALTIJK naar Malaga. Gepasseerd naar Antwerpen 169 CAMPEN van Rotterdam; LANGKOEAS van idem, 179: WESTPOLDER van Lissabon; ASTRA van zee. Gepasseerd van Antwerpen 169 HOOGKERK naar Rotterdam; DEPA n. Londen van Gent; ATT. S. naar Bristol; SUMATRA naar Londen; HAST 111 n. Greensmouth. 179: FRIDIA naar Kiel; HAARLEM naar Rotterdam; DALER- DIJK naar idem; PRINSENGRACHT n. Helsinki. VRIJDAG 19 SEPTEMBER. HILVERSUM I (402 m.). VARA; 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weer- ber. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw, 9.05 Gram. (9.35—9.40 Waterstanden1. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", causerie. 10.05 Mor genwij ding VARA: 10.20 Gram. 10.30 Scnooiradio 10.50 Or gel en zang. 11.20 Voordracht. 11.40 Ned. muziek. AVRO: 12.00 Dansmuziek 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.U0 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. 13.30 Metropole orkest. 14.00 Kookpraat- je. 14.20 Gram. 14.55 Voordracht). VARA: 16.00 Joodsprogramma. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Kamerkoor. 17.15 Muzi kale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Feli citaties. 18.45 „Denk om de bocht", 19.00 Pianospel. 19.10 „Wie van ons heelt de vrijheid in pacht'!", klankbeeld. VPRO: 19.30 Bespreking van het Bijbels toneel spel „De droom der gevangenen". 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbe spreking. 20.15 Tenor en piano. 20.30 „Europa één", causerie. 20.40 „Zwerf tocht door Italië", causerie. VARA: 21.00 Cabaret. 21.35 „Het leven betrapt". 21.55 Buitenl. overzicht. 22.10 Lichte muziek. VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM U (298 m.). NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Bariton en piano. 11.35 Oram. 12.00 Surinaamse volksmuziek. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Pianoduo. 14.00 „De Clivia en winterbloeiende Begonia's", causerie. 14.15 Gram. 15.10 Strijkkwartet. 15.40 Voordracht. 16.05 Vocaal ensemble. 16.35 Voordracht. 16.55 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Militaire reportage. 17.46 Gram. 17.45 Fries programma. 18.00 Gram. 18.15 Lichte muziek. 18.45 „Een goed woord voor een goede zaak". lO.aO Gram. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Regeringsuitzending; „Verklaring en toelichting". 19.30 Gram. 19.40 Radio- krant. 20.00 „Israël in Egypte oratori um (gr.pl.). 21.30 „Het kistje met ae rode Camelia's", hoorspel. 22.10 Grain. 22.15 Viool, cello en piano. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.1524.00 Gram. BELGIË (Vlaams 324 m.). 11.45 Gram. 12.30 Weerberichten. 12.34 Gram. 13.06 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00, 15.00 en 16.00 Gram. 17.00 Nieuws. IV. 10 Gram. 17.40, 17.50 en 18.10 Gram. 18.30 Vooi de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Joodse li turgische gezangen. 20.10 Gram. 20.15 Symphonie-orkest en solisten. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. NCRV Televisie-uitzending. 20.1521.45 I. Journaal, II. Weerbericht, III. „Op Thuys te Muyea", hoorspel.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2