RUIM DRIE MILLIARD VOOR DE UITBOUW VAN DE ZEEMACHT Groeiende belangstelling voor sociaal en sociaal-cultureel werk Concentratie van marine-eenheden op Nieuw-Guinea gewenst Duits probleem overschaduwt discussies in Straatsburg Slag bij Arnhem herdacht k SNIPPER J NIEUWS Een der omgekomen piloten zou Dinsdag trouwen* Sensationele wending in de moordzaak Keesje Schreurs Hajuto x 19282 bezoekers PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De begroting der Marine voor 1953 Varkensmarkten en -keurin gen verboden. i i i Jaarverslag van de Stichting Zeeland Instelling van een provinciaal steunfonds wordt overwogen Albert Vogel Jr declameerde Couperus en Flaubert Pagina 6 cly'ke flinke in 16 weer liensfr vlieg- rafist, lienst' ctro' IET Draagt onzs tevens demi of. Kleding- fMAN, Vla*. ,burg heeft zo lidenheld v.«. pur! Een ba- van fan- 69. Kleding- ?MAN, via*. |ddelburg. dat U voor In mooie po» |L kunt heb- J. HOOFT- 35, Middel- I voorraad. MtOMng Uitgave „Zeeuwsch Dagblad" LMS t 3 Goe» iHUIS is nog voordelige ben brengen i op de markt Let op 't In- iUIS is nog aanbiedin- bnde THEË- nddoeken en spotprijzen, ■ckhuis. CHUIS is nog fijnste gras- ;ns en slopen iorduurd aan rgen op de burg. IHUIS is nog [beste Inter- ivoor Dames tra lage prij- de Markt te bp het kraam Iting te Bot- sollicitanten rging en ver- tiënten. M"l; Sr. letters B O ekhandel, botterdam. dit blad Hoofdkantoor i Goes, L. Vorststr. 00, Tel. 3438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie Ï435. Giro 274289. Kantoren Vhssingen: Lammens traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 85. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dfjkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2278 DONDERDAG 18 SEPT. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEÏDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiüema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 6.20 u., onder 18.47 u. Maan op 6.32 u., onder 18.27. u. Nieuwe Maan 8.22 u. Hoogwater Vrijdag 19 September: Vlissingen: 2.07 a 1.97 m„ 14.12 u. 1.92 m. Terneuzen: 2.33 m. 2.14 u. 14.39 u. 2.09 m. Wemeldinge: 3.48 u. 1.74 m., 16.00 u. 1.58 mi. Zierikzee: 3.38 u. 1.50 m„ 15.44 u 1.33 m. Naar uit de begroting voor de Marine blijkt, zal ons land in het komende Jaar een bedrag van ruim drie milliard besteden voor de verdere uitbreiding van de zeemacht. Op de gewone dienst is een bedrag van f227.500.000. uitgetrokken, terwijl f 95.500.000.gevoteerd wordt voor kapitaalsuitgaven. Opgemerkt wordt, dat het aanbouwprogramma in dit jaar als gevolg van Industriële moeilijkheden is vertraagd, doch er wordt ernstig getracht naar beperking van de gevolgen van deze tegenslagen. Meegedeeld wordt, dat de proeftochten van de beide In aanbouw zijnde kruisers en van de eerste torpedobootjager in de loop van het volgend jaar plaats zullen hebben. De voorbereiding voor de bouw van 32 kustmijnenvegers en 5 patrouille vaartuigen is reeds ter hand genomen. Bij de opbouw van de vloot wordt nog altijd zeer gewaardeerde steun ontvangen van de Ver. Staten, waarbij in het bijzonder wordt gewaagd van de in ons land te bouwen kustmijnen vegers en patrouillevaartuigen voor de maritieme havenverdediging. Tevens wordt er op gewezen, dat gedurende de tijd, dat de Nederlandse onderzee boten nog in aanbouw zijn, een tweetal Amerikaanse duikboten in leen zijn ontvangen. AFLOSSING „PIET HEIN". Meegedeeld wordt, dat het in het voornemen ligt om de „Piet Hein", die ln de Koreaanse wateren vertoeft, be gin 1953 af te lossen door het zenden van de „Johan Maurits van Nassau". Met betrekking tot de Marinelucht vaartdienst wordt gezegd, dat de met het vliegdekschip „Karei Doorman" bereikte resultaten bevredigend ge noemd kunnen worden. Om de ge oefendheid van de bij dit vliegkamp- schip behorende eskaders op peil te houden ligt het in de bedoeling om zo- Èng de „Karei Doorman" uit de vaart de viiegtuigeskaders te detacheren bil de Britse Marine. Met de aanleg en verbetering van de vliegvelden wordt regelmatig doorgegaan. De hoofdstart baan van het vliegveld Valkenburg komt volgend jaar gereed. MARINIERS. Lof wordt in de memorie van toe lichting toegezwaaid aan de mariniers. Dit corps vervulde de taken tot volle tevredenheid. Er is in de begroting re kening gehouden met een in 1953 te houden herhalingsoefening. Ook dit jaar worden weer gelden aangevraagd voor de woningbouw ten "behoeve van het marinepersoneel. In het komende jaar zullen ook twee lichtschepen, twee kleine betonningsvaartuigen en een zeegaand betonningsvaartuig gereed komen. Beperkte vervoersmogelijkheden. De ontwikkeling van de varkenspest heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening genoopt tot het treffen van maatregelen, welke een doeltreffende beperking van het be smettingsgevaar beogen. Zo zullen met ingang van 22 Sep tember 1952 de varkensmarkten voor onbepaalde tijd worden geschorst, al thans voorzover het de aanvoer van fok- en opfokvarken* betreft. De maatregel heeft derbalve geen betrekking op slachtvarkens. Uitgezonderd van het sohorsingsver- bod zijn de provincies Groningen, Fries land, Drente en een gedeelte van Over ijssel alsmede, Zeeuwsdh-Vlaanderen en de Waddeneilanden met Inbegrip van Texel. Ook het houden van keuringen en tentoonstellingen van varkens is in het gehele land verboden. Gelijktijdig met het schorsen van de varkensmarkten zal een vervoersverbod van varkens van kracht worden, en wel van varkens uit het gebied, waarin het houden van markten is geschorst, naar het overige gebied. Ook hier is een uit zondering toegestaan voor varkens, die onmiddellijk naar de slachtplaatsen worden vervoerd. Het transport hiervan zal dus zonder enige beperking kunnen geschieden. Deze maatregelen, die berusten op een desbetreffende beschikking van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, zijn noodzakelijk ge bleken nu de productie van entstof tegen de varkenspest niet toereikend blijkt te zijn, op korte termijn tot algehele vaccinatie van de varkenspest over te gaan. Het sluiten van de varkensmark ten als belangrijkste haarden voor de verspreiding van deze virusziekte, is daarmede onvermijdelijk geworden. Het betonningsmagazijn te Vlissin gen wordt afgebouwd en de lichtin stallatie van de lichttorens op Ame land en Wester Schouwen komen eveneens gereed. Met de herbouw van deze lichtinstallaties is de keten van lichttorens langs de gehele kust weer gemoderniseerd. Met de Belgische in stanties wordt overleg gepleegd over de herziening van de loodstarieven. NIEUW-GUINEA. Om strategische, technische en eco nomische redenen is concentratie van marine-eenheden op Nieuw-Guinea ge wenst. Een dergelijke concentratie bleek mogelijk te zijn, indien de no dige voorzieningen daarvoor te Biak getroffen zonden worden. De gemiddelde sterkte van het mili taire personeel der zeemacht voor 1953 is gesteld op 22.800 man. Het aantal vlootgeestelijken is gestegen van 32 tot 34. Voor de voorbereidende werkzaam heden van de bouw van een marine hospitaal is een bedrag van f 250.000 opgenomen. AMERIKA GEBRUIKT RAKETTEN OP KOREA. De Amerikaanse marineleiding heeft Woensdagavond te Washington meege deeld dat een aantal raketten met suc ces van het 27.000 ton metende Ameri kaanse vliegdekschip „Boxer" is afge vuurd op zwaar verschanste doelen der communisten. Een dezer doelen bevond zich in Noord-Korea op 240 km. af stand. De Amerikaanse marineleiding deelt verder nog mee dat de baan van de raket op instrumenten, die nog op de geheime lijst staan, van het ogenblik van opstijgen af tot het treffen van het doel werd gevolgd. Bij het lanceren van de raket is ge bruik gemaakt van een zg. „geleide- vliegtuig", dat zich ook aan. boord van het vliegdekschip bevond. Het afvuren van de raket werd be werkstelligd door twaalf marineman nen, waaronder vijf officieren. REORGANISATIE VAN HET PERZISCHE LEGER. Premier Mossadeq heeft aangekon digd het Perzische leger te zullen her vormen. Zo is o.m. reeds de ontbinding van de koninklijke garde gelast. De bevelhebber der garde is overgeplaatst en wordt beschuldigd van medeplich tigheid aan een mogelijke staatsgreep. De Perzische senaat heeft gisteren pre mier Mossadeq het vertrouwen ge schonken met betrekking tot het Per zische antwoord op de jongste Brits- Amerikaanse voorstellen ter oplossing van het oliegeschil. De Tweede Kamer heeft de premier reeds eerder het ver trouwen in deze zaak geschonken. CRITIEK VAN Dr BRUINS SLOT OP ENGELAND Het Duitse probleem overschaduwde gistermorgen de discussies van de Euro pese Assemblee. De Britse conservatieve afgevaardigde Boothy zei „De bui tenlandse politiek van de nieuwe federatie zal spoedig worden overheerst door Duitsland en zai daardoor zeer gevaarlijke doeleinden kunnen krijgen. Duits land is potentieel het machtigste lid. Het eist met recht het herstel van zjjn gezag ln zijn Oostelijke provincie^, maar niets zou meer catastrophaal zijn dan een oplossing van deze kwestie door gebruik van macht". De uiteindelijke ver antwoordelijkheid voor de verdediging moet volgens Boothy bij de N.A.V.O. blijven en Duitse herbewapening had dan ook moeten geschied hebben langs de weg van een Duits lidmaatschap van de N.AW.O. Gisteren was het 8 jaar geleden, dat de Britse parachutisten in grote getale by Arnhem en Oosterbeek Tandden om een spoedige bevrijding van Nederland te forceren en de Duitse troepen de Weg terug af te snijden. Zoals bekend mislukte de Britse luchtlanding op de gedenkwaardige Zondag en een groot dental militairen kwamen bij de slag °m het leven. Ieder jaar wordt op de grote militaire erebegraafplaats te yosterbeek de slag om Arnhem en de daarbij gevallen Britse parachutisten herdacht. Zo gebeurde het ook gisteren toen jn een herdenkingsdienst een Neder- Jdddse en Britse predikant op het Kerkhof spraken. De commanderende velhebber van het Iuchtlandings- mger, de generaal-maj. Urquhart, was aanwezig en las een Bijbelgedeel te'uen schoolkinderen uit Oos- beek legden bloemen op de graven. De Duitse delegatie was kennelijk ontstemd over dit betoog en ging ter- stond in beraad, om haar antwoord te formuleren. De Nederlandse socialistische afge vaardigde van der Goes van Naters verklaarde, dat het niet voldoende is een kern-Europa te vormen, omdat er vooral een politiek concept moest zijn. Hjj vestigde ln dit verband de aan dacht op de onzekerheden die nog be staan over de Westelijke defensie. Som migen wensen een minium: „een Magi- notlinie en Rjjnlinie". Zo'n voorstelling is geboren uit gebrek aan psychologisch inzicht. Men kan niet rekenen op vrien den die men reeds bij voorbaat ter dood veroordeeld. Dr BRUINS SLOT De anti-revolutionnaire Nederlandse vertegenwoordiger, de heer Bruins Slot, richtte zich in hoofdzaak tegen de ver klaring van de Engelsman Gordon Walker als zou het plan-Schuman geen supra-nationaal karakter hebben. De kolen- en staalgemeenschap overscha duwt thans de Raad van Europa, om dat zij een werkelijk parlement heeft en de nationale sfeer radicaal heeft ver laten, zo zei hij. De heer Bruins Slot vergeleek de nieuwe gemeenschap met sneeuwwitje, die zevenmaal mooier was dan de boze koningin van de Raad van Europa. Het was volgens hem een onderschatting van de K.S.G. wanneer men haar het federale karakter ont zegde. Hij keerde zich tegen de opvat ting als zou een continentale federatie een onmogelijkheid zijn. Indien dit waar was dan zouden de Britten de pogingen tot vereniging van Europa in het ver leden niet zozeer hebben geblokkeerd, betoogde de heer Bruins Slot. Intussen bleef hij hopen op een latere Britse toe treding tot de gemeenschap want een bredere samenwerking was ook, vol gens hem, wenselijk. Zolang de Britten iVJ Maarschalk Tito, het Joego-Slavische staatshoofd is voor de derde maal in het huwelijk getreden. ■- In India heerst opnieuw hongersnood. De oor zaak vormt een reeks van natuurram pen t.w. de overstroming in 1950, de droogte van 1951 en de overstroming door de zee. In Hogarije is een mu nitie-opslagplaats op 20 km. ten Noor den van Boedapest in de lucht gevlo gen. Daarbij zouden 200 personen zijn gedood, terwijl de huizen in een om trek van 14 km. werden beschadigd. In Pennsylvania (V.S.) heeft een goe derentrein een autobus met 55 school kinderen gegrepen. Vier kinderen wer den gedood en meer dan 30 gewond, waarvan 9 in gevaarlijke toestand ver keren. Prinses Wilhelmina heeft gis teren een bezoek gebracht aan Leeu warden. Dit bezoek droeg een parti culier karakter en werd zo onopval lend mogelijk gehouden. De „Ores tes" van de K.N.S.M. zou zich op de Orinoco-rivier in moeilijkheden be vinden, daar de schroef is vastge draaid. Het schip zal naar een haven worden gesleept afzjjdig bleven moest het continent voorop gaan om Europa in staat te stel len een groter aandeel te nemen in de Atlantische strijd voor de vrijheid, zo zeide de heer Bruins Slot. Zuivering in de Franse communistische partij? Volgens onbevestigde geruchten zou een reorganisatie van het bestuur van de Franse communistische partij aan de gang zijn. Onder degenen, die door deze zui veringen getroffen zouden worden, worden de namen van André Marty en Charles Tillon genoemd. Marty, de le gendarische harde strijder van de par tij, die vier jaren dwangarbeid heeft verricht voor zijn aandeel in een mui terij op de Franse vloot na de eerste wereldoorlog, zou zijn positie als één van de secretarissen van de partij ver loren hebben en Tillon, ex-minister van Luchtvaart en een vooraanstaand verzetsleider, zijn plaats in het be stuur. Dreigende staking in de Amerikaanse kolenindustrie. Met het oog op de staking, die Maan dag a.s. in de Amerikaanse kolenmij nen dreigt uit te breken, heeft de Amerikaanse regering het voornemen heden aan een groot aantal vetkolen- mijnen opdracht te geven, dat zij na 18 September geen kolen meer mogen afleveren, zodat er een noodvoorraad kan worden gevormd. De vliegramp te Leeuwarden. Gistermorgen zijn de namen van de Dinsdag bij Leeuwarden omgekomen vliegers voor publicatie vrijgegeven. De slachtoffers zijn de 31-jarige reserve-eerste-luitenant-vlieger J. F. Stubbe en de 26-jarige reserve-tweede-luitenant-vlieger R. H. Mulder, beiden uit Amsterdam. De luitenant Stubbe ontving z\jn vliegeropleiding in Engeland en behaalde in 1945 zijn brevet. De luitenant Mulder kreeg in Nederland zijn opleiding en werd in begin 1950 sergeant-vlieger. Luitenant Mulder maakte zijn eer ste operationele vlucht in dit verband. Als reserve-vlieger was hij voor kor te tijd als zogenaamde maandvlieger weer onder de wapenen gekomen. Vlieger-ervaring had hij zeker als militair en K.L.M.-piloot maar het vliegen in formatie met straalvlieg tuigen eist nu eenmaal een speciale techniek. Welke vlieger de andere aangevlogen heeft is nog niet vast gesteld, maar wel is zeker, dat beiden eerst kort geleden aan het squadron waren toegevoegd. Luitenant Stubbe was een paar we ken geleden van de vliegbasis Twen- BEHANDELING DOOR HET BOSSCHE HOF Verdachte zou niet alleen de Zeeuwse boer, maar ook haar man en dochtertje hebben vermoord. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren de moordzaak op het Zeeuwse boertje Keesje Schreurs behandelt. Tijdens deze behandeling is in deze zaak een sensationele wending gekomen. Eén van de elf getuigen, die samen met de verd., wed. J. G. H„ in de cel heeft gezeten, kwam het Hof meedelen, dat verd. tegenover haar had verklaard, dat zij haar man en dochtertje had vermoord uit angst voor het feit, dat uit zou komen, dat zij een verhouding met Schreurs zou hebben gehad. De president, mr J. E. Perink, schors te na deze onverwachte getuigenver klaring de zaak voor onbepaalde tijd. Tot de getuigen, die werden gehoord, behoorden twee psychiaters. HET GEBEURDE. Zoals bekend werd op 26 Augustus 1946 Keesje Schreurs te Bergen op Zoom vermoord. De 80-jarige man werd met een gummistok van het le ven beroofd. Eerst 4% jaar later ont dekte men de moord. De man van verd. een wachtmeester van de Rijks politie overleed enige weken na de moord onder verdachte omstandighe den. Verd. heeft nu gistermiddag voor het Hof ontkent, dat zij de moord heeft ge pleegd, ondanks, dat zij destijds heeft toegegeven Keesje Schreurs met de gummistok van het leven te hebben Russische belangstelling voor geallieerde manoeuvres. Verscheidene leden van de Sowjet- Russische militaire missie in Bad Sal- zuflen hebben zich Woensdag bij het hoofdkwartier van het Nederlandse legercorps gemeld en verzocht, de ge allieerde manoeuvres, die op het ogen blik in Duitsland gehouden worden, als waarnemers te mogen bijwonen. Het verzoek werd door de bevelheb ber van het Nederlandse onderdeel aan de opperbevelhebber van het Britse Rijnleger, generaal Sir John Harding, doorgezonden die vervolgens liet weten, dat de Russen het ma- noeuvregebied terstond dienden te verlaten. Indien zij nogmaals zouden trachten het oefengebied binnen te ko men, zouden zij kunnen verwachten door militaire politie verwijderd te worden. Walvisproblemen voor spoorwegen De walvis van de Deense million- nair, die in ons land enige tijd zal worden geëxposeerd, bevindt zich thans in Oldenzaal op een open goede renwagen. Daarmee is de kolos echter nog niet binnen een paar uur in de hoofdstad. Bij aankomst in ons land is namelijk tot schrik van de Nederland se spoorwegen gebleken, dat de walvis zover buiten de goederenwagen uit steekt, dat het passeren van een uit tegengestelde richting komende trein onherroepelijk een botsing met het ka daver zou betekenen. Er worden dan ook plannen gemaakt om de walvis op een zodanig tijdstip te vervoeren, dat geen tegenliggers worden ontmoet. Een en ander heeft echter tot gevolg, dat het transport hedenmorgen nog niet in Amsterdam zal aankomen. Woensdag is de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Eden te Belgrado aangekomen voor een officieel bezoek van zes dagen. beroofd. Zij had, zoals ze verklaarde, de schuld op zich geuomen om te ca moufleren, dat zij een verhouding had met het slachtoffer. Zij beschuldigde nu haar overleden man van het plegen van de moord. RUSLAND DREIGT WEER MET VETO. Donderdag heeft de Russische afge vaardigde Jacob Malik in de Veilig heidsraad verklaard, dat Japan niet kan worden beschouwd als een souve- reine en onafhankelijke staat, waar mede hij te kennen gaf, dat hij zijn veto zou uitspreken over het Japanse verzoek om toelating tot de V.N. Voor dat Malik het woord nam hadden de V.S., Engeland en vier andere leden zich volledig achter het Japanse ver zoek geschaard. Twee vrachtauto's met munitie in de lucht gevlogen in Zweden. Woensdag is te Stockholm bekend gemaakt, dat Dinsdag twee vracht auto's met munitie bij het spoorweg station van Laanghvikmon in de lucht zijn gevlogen. Het station, een winkel en twee an dere gebouwen werden door brand verwoest. De 300 inwoners van de plaats vluchtten naar elders of in de bossen om zich te beschermen tegen rond vliegende projectielen. Er waren geen slachtoffers. AMERIKAANSE COMMUNIS TEN GEARRESTEERD. Het Amerikaanse departement van Justitie heeft meegedeeld, dat acht tien communistische leiders uit het Midden-Westen en het gebied van de Westkust zijn gearresteerd op beschul diging van activiteit die gericht is op een gewelddadige omverwerping van de regering. De Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk schrijft in haar verslag over het jaar 1951, dat steeds meer instanties en organisaties de weg naar de Stichting wisten te vinden. Tal van aanvragen kwamen bin nen, die veel tijd vroegen voor het verzamelen en bestuderen van materiaal. Het was dan ook geen wonder dat enkele aanvragen niet direct behandeld konden worden, omdat urgente gevallen voor gingen. De Stichting, die een verantwoording aflegt van haar werkzaamheden en gevoerde beleid in het jaar 1951, deelt mede, dat haar werkzaamheden meer een adviserend en onderzoekend, dan een stimulerend karakter hebben ge kregen. De oorzaak hiervan is, dat de belangstelling voor het sociale en het sociaie-culturele werk groeiende is. Er bestaat grote behoefte aan finan ciële steun op sociaal, sociaal-cultureel en sociaal-hygiënisch gebied. In navol ging van enkele zusterorganen vindt de Stichting het noodzakelijk om een jaarlijkse provinciale collecte te orga niseren. Dan zou het mogelijk zijn om een provinciaal fonds te vormen, dat aangevuld met de jaarlijkse collecte opbrengst van grote betekenis kan zijn. GEZINSVERZORGING. De gezinsverzorging toonde in 1951 een bevredigend beeld. Een groot aan tal gezinsverzorgsters waren bereid om in Zeeland te komen werken. Van deze gezinsverzorgsters had de Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezins verzorging op het platteland van Wel- cheren er 5 in dienst. Echter is het niet zo dat alle gemeenten van de diensten van de gezinsverzorging kunnen profi teren. Op Zuid-Beveland ligt nog een groot terrein braak. Van de uitbouw van het Protestantse werk was nau welijks sprake. Ook op heel Tholen is de praktijk van gezinsverzorging onbekend. Het contact tussen de Nederlands Her vormde Gemeenten en de Gerefor meerde Gemeenten op dit eiland leid de tot niets. De Hervormden waren bereid om over het aangevoerde vraag stuk te spreken met andere groepe ringen, maar in de Geref. Gemeenten bestonden practische en principiële be zwaren. Over de ontwikkeling van het maat schappelijke werk in Zeeland is het verslag evenmin optimistisch. Er be staat in de provincie een zeer dringen de nood om het maatschappelijk werk uit te breiden. Dit geldt niet alleen voor het platteland, maar ook voor de steden. Volgens het verslag is het voor kerkelijk en particulier initiatief on mogelijk om alleen de lasten te dra gen. Zonder steun van de gemeenten is het onmogelijk verdere ontwikkeling te realiseren. BEJAARDENZORG. De belangstelling voor de woning voorziening van ouden van dagen bleek zich in 1951 nog uit te breiden. De feiten wijzen uit, dat slechts een gedeelte van de ouden van dagen, die voor opname in een tehuis of een wooncomplex in aanmerking komen, deze opname ook begeert. Met de afgrenzing van de groep, die in aanmerking komt, zij men voor zichtig. Naast de adviserende en sti mulerende activiteit op het gebied van de huisvesting der ouden van dagen, nam het onderzoek naar de levensom standigheden der bejaarden veel tijd in beslag. Men stelde een enquête in, doch het was nog niet mogelijk de ver kregen gegevens in een rapport te ver werken. Op Schouwen en Duiveland werd een enquête ingesteld naar de behoefte aan een verpleeghuis. Met betrekking tot de Indische gere- patrieerden wordt medegedeeld, dat het Centraal Comité, dat de sociale zorg ter hand heeft genomen, een en quête zal instellen naar de omstandig heden van de gerepatrieerden, die in Zeeland definitief gehuisvest zijn. HET M.O.B. Met betrekking tot het Medisch Op voedkundige bureau wordt meege deeld, dat begin 1953 een psychiatrisch geschoold maatschappelijk werkster naar Zeeland zal komen. Men hoopt ook een psychiater te kunnen aantrek ken. Met betrekking tot de Volkshoge school wordt opgemerkt, dat nog altijd een te kleine kern bereid is actief aan het werk deel te nemen. the naar Leeuwarden overgeplaatst. Als vlieger bij de Marine Luchtvaart dienst in Indonesië en bij de mili taire luchtvaart van het voormalige K.N.I.L. heeft hij zich steeds een zeer vaardig piloot getoond. Een tragische bijzonderheid bjj het ongeval was nog, dat luitenant Stubbe aanstaande Dinsdag in het huwelijk zou treden. Luitenant Mulder is ge trouwd en laat een vrouw en een baby van 3 maanden achter. Peren-export naar België en Luxemburg staat stil. Met ingang van heden staat de ex port van Nederlandse peren naar Bel gië en Luxemburg stil. Aangezien de autoriteiten in deze landen geen nieuwe invoervergunnin gen afgegeven, mogen de Nederlandse veilingen voorlopig geen uitvoermach- tigingen uitschrijven. Hoewel de export van peren naar België en Luxemburg door de hoge heffingen niet groot was, betekent het volledig stopzetten van deze export toch weer een tegenslag voor de fruit kwekers die de eerstkomende weken een groot kwantum peren aan de markt zullen brengen. Bezoek van generaal Ridgway aan Nederland. Generaal Ridgway, de geallieerde opperbevelhebber, zal volgende week een kort bezoek aan Nederland bren gen. Drie leden van het moderamen be zochten stand der Ned. Herv. Kerk De Praeses der Ned. Herv. Synode, ds J. B. Wolfensberger uit Amsterdam heeft gisteravond, vergezeld van de scriba dr E. Emmen en de assessor dr W. J. de Wilde de Hajuto te Goes be zocht. De drie leden van het modera men werden officieel ontvangen en nadat zij waren toegesproken door burgemeester W. C. ten Kate, de voor zitter van „Handelsbelangen" de heer J. Donner en de voorzitter van het ten toonstellingscomité de heer Meulen- berg rondgeleid. Ds Wolfensberger vertelde, dat het de eerste keer is, dat de Herv. kerk met een stand op een tentoonstelling komt en hij achtte het zeer goed moge lijk, omdat ds Strating er enthousiast over was, dit experiment in de toe komst te herhalen. Het aantal bezoekers steeg gisteren tot 19.282, een getal dat men voor deze rustige dag niet had verwacht. Mevr. D. Sloover uit Middelburg was de 16.000ste bezoekster, de heer J. P. Hardenberg uit Wemeldinge de 17.000ste, mevr. Goedegebuure uit 's-Heer Arendskerke maakte de 18.000 vol en mevr. E. VeerhoekVerheule te Kapelle kwam als 19.000ste door de controle. Ze kregen allen weer vele fraaie geschenken. De 25.000ste bezoe ker of bezoekster zal, zo vernamen we op zeer bijzondere wijze met geschen ken worden overladen. Ook in België raakt de Hajuto meer en meer bekend. Vandaag komen er elf bussen uit Brus sel. Dat zegt al genoeg! In de Nederlandse dag- en week bladpers is een felle discussie gaande over de uitgave van de verzamelde werken van Louis Couperus, die be doeld zijn als een monument om deze grote Nederlandse romanschrijver te eren. Een storm van verontwaardiging is opgegaan, toen bekend werd dat deze werken van Couperus, bestaande uit 12 keer 800 pagina's, waarvan de uit gave vorzorgd wordt door 7 uitgevers, die van elke winst afzien, uitgegeven zouden worden in de moderne Neder landse spelling. Gisteravond hebben wij in de Con certzaal te Middelburg Albert Vogel Jr. „De Nauchamie" (het gladiatoren gevecht) van Couperus horen decla meren. De voordrachtskunstenaar Al- bert Vogel weet, zoals eens zijn vader, met een sober gebaar, een diepe tim bre in zijn stem en een enkele oogop slag het auditorium te vangen. Het was alsof we niet Albert Vogel, maar Cou perus' Pollio het verschrikkelijke spie gelgevecht op het meer van Vircinus tot vermaak van keizer Claudius hoor den vertellen. Hij bracht Couperus, puur, zoals hij zelf schreef. Tevoren had de heer Oosthoek uit Amsterdam betoogd, dat bij de vereenvoudigde uit gave van Couperus werken, Couperus toch zichzelf zou blijven. Wij houden het, in onze overtuiging gesterkt door Albert Vogel, het toch voorlopig maar bij de originele Couperus. Na de pauze hebben wij nog gehui verd toen Albert Vogel de vlammende literatuur van de romantische en toch realistische Flaubert, het fragment „In Matho's Tent" uit Salammbo decla meerde. DE BILT ZEGT: Enkele buien. Wisselend bewolkt met enkele buien. Overwegend matige Noordwestelijke wind. Dezelfde of iets lagere tempera turen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1