Rusland heeft tweemaal zoveel man onder de wapenen als de West-Europese landen HAJUTO trok ruim 8400 bezoekers Fraai gerestaureerd stadhuis van Hulst weer in gebruik genomen „DE OMMELANDEN" THANS IN BESLAG GENOMEN Druivenfeest Groede in \k SNIPPER NIEUWS Afi De zinken cent verdwijnt Geref* meisjes hielden provinciale vergadering te Goes PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De bewapeningswedloop duurt voort Sowjets zouden niet zoveel atoombommen bezitten als de Ver. Staten Weer onderhandelingen tus sen Nederland en Indonesië Dijkgeschot der polder Walcheren weer verhoogd? Bevolking bood een luidklok aan t i Gedenkplaat ter nagedachtenis van de gevallenen onthuld Stichting Uitgave „Zeeuwsch Dagblad Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. BO, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970-, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen.' traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2275 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, f 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 15 SEPT. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDïL Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 6.15 u., onder 18.54 u. Maan op 2.57 u., onder 17.55 u. Hoogwater Dinsdag 16 Sept.: Vlissingen: 0.23 u. 1.56 m., 12.40 u. 1.50 m. Terneuzen: 0.51 u. 1.75 m., 13.09 u. 1.69 m. Wemeldinge: 1.51 u. 1.47 m., 14.16 u. 1.33 m. Zierikzee: 1.36 u. 1.28 m., 13.57 u. 1.13 m. In een Zaterdag gepubliceerd rapport deelt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken mede, dat de Europese bondgenoten van de V.S. op het ogenblik meer dan 2 millioen man onder de wapenen hebben. Het rapport, dat is opgesteld naar aanleiding van vragen, die zijn gesteld door leden van het congres en particulieren, zegt verder, dat de Sowjet-Unie vier millioen man onder de wapenen heeft, waaronder 175 frontdivisies waarvan er 100 in de Oosteuropese landen zijn verspreid. Verklaard wordt, dat de Westelijke sterkte nog lang niet geheel is opge bouwd. De financiële hulp van de V.S. is volgens het rapport een essen tiële factor in de verwerkelijking van het verdedigingsprogram der bondge noten van Amerika. De defensiebegro tingen van de Amerikaanse bondgeno ten in de NAVO zijn voortdurend uit gebreid. Het totale bedrag voor het be grotingsjaar 1952/1953 zou 11,7 mil liard dollar kunnen belopen. Dit cijfer zou waarschijnlijk tot 14 milliard kun nen stijgen indien West-Duitsland zich bij de andere Europese bondgenoten zou voegen. Voorts wordt in het licht gesteld, dat de Europese productie van militaire uitrusting is gestegen en vol gens de huidige verwachtingen tegen het eind van 1952 vergeleken met 1949 bijna verviervoudigd zal zijn. Tenslot te wordt geconstateerd, dat de stijging van het moreel en de versterking van de eenheid van Europa gelijke tred gehouden hebben met de groei van zijn defensieve kracht en de vermindering van de communistische invloed. In het rapport wordt niet vermeld de gezamenlijke sterkte van de Ame rikaanse strijdkrachten (3-500.000 man) de omvang van de strijdkrachten van de landen als Australië, Joego-Slavië en Spanje, noch de legersterkte van de Oosteuropese landen en communistisch China. Wel wordt opgemerkt dat het bezit van de atoombom door Rusland een BERECHTING IN EGYPTE. De nieuwe regering van Egypte zal met spoed processen beginnen tegen de ongeveer zestig politieke leiders, die een week geleden zijn gearresteerd. Het Kabinet van minister-president Naguib heeft zijn goedkeuring gehecht aan een wet, tOaarbij speciale tribuna len worden ingesteld voor het politieke zuiveringsproces. Tot de te Caïro en Alexandrië gear resteerden behoren twee voormalige ministers-presidenten, drie prinsen, een dozijn ex-ministers e.i verschillen de andere vooraanstaande personen. De Indonesische minister van Voor lichting, de heer A. Monunutu, heeft verklaard, dat het in het voornemen van zijn regering ligt om de onderhan delingen met Nederland over de op heffing van de Unie en de kwestie- Irian te hervatten. „Ik ben ervan overtuigd, dat ook de Nederlandse regering hiertoe bereid is. Deze onderhandelingen zijn geen nieu we aangelegenheid, doch slechts een voortzetting van de enige maanden ge leden afgebroken besprekingen". zeer belangrijke factor in de Russische machtspositie is. Volgens Reuter schijnt deze verwijzing er op te duiden, dat in ambtelijke kringen te Washing ton de overtuiging heerst, dat de Sow jet-Unie een dergelijke bom heeft, hoe wel niet dezelfde hoeveelheden als de V.S. Het State Department is van mening, dat het hoofdzakelijk van de houding van de Sowjet-Unie afhangt hoe lang de huidige defensie-inspanningen zul len worden voortgezet. Dit betekende echter niet noodzakelijk, dat zjj voor onbepaalde tijd zouden duren. ATOMISCH GEDREVEN VLIEGTUIGEN. Dr William W. Watson, professor in de natuurkunde heeft verklaard, dat binnen enkele jaren vliegtuigen in ge bruik zullen worden genomen die door atoomkracht worden aangedreven en met grote snelheid enorme afstanden kunnen afleggen. De volgende logische stap zou dan een luchtschip met straal aandrijving zijn, waarbij atoinische brandstof zou worden gebruikt. MOSSADEQ BIJ DE SJAH. De Perzische minister-president Mos- sadeq heeft een onderhoud van 3'/2 urn- met de fjjah gehad. Men verwacht een belangrijke be kendmaking, daar Mossadeq gewoon is de souverein van te voren op de hoogte te stellen van zijn plannen, hetzij door tussenkomst van een mi nister, hetzij persoonlijk, wanneer het om belangrijke aangelegenheden gaat. A.N.A.B. GRIJPT IN. Geen hoop op oplossing van stakingsconflict. Ingevolge een verzoek van de algemene Nederlandse agrarische hedrijfs- bond is Zaterdagmorgen beslag gelegd op de zuivelfabriek „De Omme landen" te Groningen. Zoals bekend zijn de arbeiders van deze fabriek onlangs in staking gegaan, waarna ze door de directie zijn ontslagen. Enige dagen geleden nam de ledenvergadering van de coöperatieve fabriek het besluit het bedrijf te verkopen. De beslaglegging kwam voor de directie en het bestuur volkomen on verwacht. De fabriek staat nu onder controle van een deurwaarder. Er is geen uitzicht op een oplossing van het conflict, zo meent men na het mislukken van de bemiddelingspoging van de Commissaris der Koningin. Ook het college van rijksbemiddelaars 'heeft een poging gedaan de partijen tot elkaar te brengen, maar dit liep op niets uit. DE OORZAAK. De oorzaak van de beslaglegging is een verzoek van de A.N.A.B. aan de president van de Arrondissements rechtbank. Het verzoek tot inbeslag name van het bedrijf werd gegrond Wervelstorm richtte verwoesting aan onder atoombommenwerpers. Op 1 September heeft een wervel storm 106 B-36 „atoombommenwer pers" beschadigd op het vliegveld Carswell in Texas. De gehele schade aan vliegtuigen en installaties wordt geschat op 48 millioen dollar. SLUITING ZITTING STATEN- GENERAAL. In opdracht van H. M. de Koningin heeft de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. Beel, Zaterdagmid dag de op 5 Juli j.l. aangevangen bui tengewone zitting der Staten-Gene- raal in de vergaderzaal der Eerste Kamer gesloten. Grote belangstelling uit binnen- en buitenland. In navolging van Naaldwijk heeft Groede Zaterdag een geslaagd Drui venfeest gehad. De Druivenkoningin uit het Westland was persoonlijk met haar hofdames naar de West-Zeeuws- Vlaamse gemeente gekomen en zij had tnet haar gevolg niet over belangstel ling te klagen. De burfgemeester van Naaldwijk de heer Hoogenboom, was met zijn echtgenote eveneens aanwezig om ge tuige te zijn van dit feest. Bij hun intrede in de gemeente werden zij begroet door het V.V.V.-bestuur, ter wijl de muziekvereniging voor vro lijke klanken zorgde. Marliesje van Damme viel de eer te beurt bloemen te mogen aanbieden. In het gemeente huis sprak de burgemeester van Groe de woorden van welkom tot het West- landse gezelschap en dankte hij zijn collega uit Naaldwijk voor de mede werking. Aan mevr. Hoogenboom wer den bloemen aangeboden. Nadat de erewijn was rondgediend werden de schoolkinderen op druiven getrac- teerd. De druivenkoningin maakte een rondgang door het dorp, geëscor teerd door de ruitervereniging. De oudste inwoner, de 93-jarige P. J. van Peteghem, kreeg haar op bezoek en de druiven ontbraken ook daarbij niet. De feestelijkheden werden besloten ■det een maaltijd, waarbij de druiven- ooingin dankte voor de grote belang stelling. De schoolkinderen van Groe de deelden in de vreugde met het oplaten van een groot aantal bal- tonnen. V.S. wensen gedeeltebjke terug roeping van de Sowjet-missie. De Amerikaanse autoriteiten te Hei delberg hebben de Sowjetrussische op perbevelhebber in Oost-Duitsland ver zocht de accreditering van drie leden der Sowjet-Russische militaire missie te Frankfort in te trekken. Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger wenst, dat het drietal de Amerikaanse zóne van Duitsland ver laat. Dit verzoek is het gevolg van een Sowjet-Russisch verzoek, drie leden van de Amerikaanse militaire missie te Potsdam te verwijderen, die volgens de Russen in Augustus een verboden ge bied betreden zouden hebben. Uit een nauwgezet onderzoek door de opperbe velhebber vair het Amei saanse leger in Europa was deze aanklacht onge grond gebleken. De uit dertien landen bestaande groep van Arabische en Aziatische landen heeft de secretaris-generaal van de V.N. officieel verzocht de rassen kwestie in Zuid-Afrika op de voor lopige agenda van de komende zitting der algemene vergadering te plaatsen. Des zes Arabische leden van de V.N. hebben de secretaris-generaal van de V.N. verzocht op de voorlopige agenda van de komende algemene vergadering de kwestie der werkzaamheden van de verzoeningscommissie voor Palestina op te nemen. op het feit, dat de organisatie f 29.164 zou hebben te vorderen van „De Om melanden" wegens de door de staken de leden van de A.N.A.B. geleden schade. Bij verkoop van het bedrijf achtte de organisatie het gevaar aan wezig, dat de gelden zouden worden verduisterd. Het Dag. Bestuur v2fh de Polder Walcheren blijkt niet eensgezind te zijn wat betreft het in 1953 vast te stellen dijkgeschot. De meerderheid van het college is voor handhaving van het voor dit jaar geldende bedrag, t.w. f 50.per ha schotbaar land en f 41.80 per ha vrij land. De minderheid vindt een nieuwe verhoging van het dijkgeschot noodzakelijk en wil vast stelling van de bedragen op resp. f 52. en f 43.80. Dit wordt de leden van de algemene vergadering meegedeeld in een bege leidende nota, die hen met de begro ting voor 1953 is toegezonden. De minderheid waarschuwt in de no ta tegen een te lage heffing, tenge volge waarvan de lasten worden ver schoven naar de toekomst. Men meent dat de lasten, dan minder gemakkelijk te dragen zullen zijn dan thans. De al gemene vergadering, die tegen Zater dag 27 September a.s. is bijeengeroe pen, zal zich over de kwestie diefien uit te spreken. We komen op de nota en de begro ting nader terug. Adolfo Ruiz Cortines, van de partij van „revolutionnaire instellingen" is officieel tot nieuw gekozen president van Mexico verklaard. WEER ONRUST OP KOJE. Het commando voor de krijgsgevan genen deelt mee, dat op 2 September, 's avonds laat, twee pelotons van het Zuidkoreaanse leger een afdeling van het krijgsgevangenenkamp op het eiland Koje zijn binnengetrokken om daar de rust te herstellen. Acht krijgs gevangenen werden gewond, van wie er later één in het hospitaal stierf. De Franse resident-generaal in Tu nesië, heeft de vrijlati-g bevolen van 466 der 533 Tunesische politieke ge vangenen, die in Noord-Tunesië geïn terneerd waren. De overige 67 zullen uit bepaalde steden verwijderd worden en onder politietoezicht op het land moeten wonen. Eindelijk! Met ingang van heden wordt de zinken cent, daterende uit de oorlog, ingetrokken. Gelegenheid tot inwisse ling tegen gangbare Nederlandse be taalmiddelen wordt gegeven van heden tot 15 December a.s. Inwisseling kan geschieden bjj de postkantoren, de bij en hulpkantoren der posterijen en de poststations. Geldig blijven zowel de bronzen cent van vóór de oorlog als de niéuwe bronzen cent. Provinciale dag van de Gerefor meerde vrouwenverenigingen. Dinsdag 30 September wordt in „De Prins van Oranje" te Goes de provinciale dag gehouden van de Gere formeerde Vrouwenverenigingen, in Zeeland, 's Morgens refereert mevr. G. Kraan-v. d. Burg over „Vrouwen- uit de tijd van het Reveil". De spre ker 's middags is ds B. A. Bos. Zijn onderwerp is „Zekerheid en blijdschap des geloofs". Ds Kuiper sprak over: „Onze M.V. en onze levenspractijk". Zaterdagmiddag werd in de Geref. kerk te Goes de provinciale vergade ring van de Geref. meisjes onder lei ding van Franclen Oostdijk uit Sluis kil gehouden. Tjjdens deze vergadering heeft ds J. C. J. Kuiper uit Den Haag gesproken over het onderwerp: „Onze M.V. én onze levenspraktijk". Ds Kuiper vatte zijn rede in drie punten samen: het leven, de praktijk en de M.V. Wat is leven? zo vroeg hij, het leven is immers in velerlei opzicht een raadsel. Het leven is van God, want Hij alleen is de eeuwigwerkende God. En van dat leven hebben wij ook iets gekregen. Het is meer dan voed sel, kleding en een goed bestaan. Wij, christenen, moeten weten, dat wij le ven onder het vlak der eeuwigheid. De juiste beschouwing van het leven moe ten wij hebben en dat roept ons op tot grote strijd. Deze strijd zet zich ook voort in de praktijk. Het is een ern stige zaak. de praktijk van het leven, het raakt het oordeel van Christus. De praktijk vraagt de houdi g tegenover jezelf en tegenover God te bepalen. De levenspraktijk loopt vast, als wij niet meer naar God willen luisteren. Het moet zo zijn, dat wij elkander in het hart kunnen kijken. En daar ontbreekt het nog al eens aan, aldus ds Kuiper. Levenspraktijk wil zeggen levensopbloei. Hij bond de meisjes op het hart de bui tenkant van het leven niet te verfom faaien. De levensopbloei moeten wij op doen in de vereniging. Daar kunnen jul lie inzicht krijgen in de structuur van het leven. „Meisjes, ik hoop, dat de levenspraktijk dienstbaar mag zijn aan God met de volle inzet van het leven" zo besloot ds Kuiper zijn betoog. ONTSPANNING. In haar openingswoord, getiteld „Zijn we bereid?", constateerde mej. Oost- ENORME DRUKTE TE GOES. Naar schatting twaalfduizend kijklustigen hebben Zaterdagavond door Goes gedrenteld. Een goedlachs publiek, dat de straten bevolkte, met het treintje langs de verlichting reed, concerten beluisterde en naar de Hajuto optrok. Voor de Vereniging „Handelsbelangen" is de eerste dag van de grote tentoonstelling een doorslaand succes geworden. Een succes, dat zelfs de ondernemers niet hadden verwacht. Bijna 8450 bezoekers passeerden de controle. Liep het 's middags al aardig druk, 's avonds nam de intensiteit van het bezoek geregeld toe. Omstreeks negen uur noteerde men zo'n 500 bezoekers per kwartier. Om half tien waren het er al 500 per 10 minuten en om tien uur liep het zelfs tegen de 500 bezoe kers per 5 minuten. TEVREDEN. De zakenlieden, die we spraken, zijn uiterst tevreden. Natuurlijk het mees te bezoek bestaat uit kijkers, doch er waren heel wat kopers ook. Grote belangstelling bestond er ook voor de show. Vooral als de mode shows begonnen, waren de dames niet weg te slaan. Het Beiers restaurant deed eveneens goede zaken. De bezoekers hebben zich hier, met op de achtergrond het kunstig gevormde berglandschap, best geamuseerd. Niet minder belangstel ling trokken een aantal prachtig ver zorgde schotels, waarmee de kok van Hotel „Centraal" zich een waar mees ter in zijn vak heeft getoond. Ook de showtafels van enkele banketbakkers droegen ware kunststukken. ATTRACTIES. Voor de jeugd was er 's middags een speciale attractie op touw gezet door een kledingmagazijn. Een nieuwe collectie herfst- en winterkleding werd van het station gehaald in en kele grote vrachtwagens en daarbij werden gekooid en wel de vijanden van onze gezondheid, de „handlangers" van Prins Herfst en Koning Winter meegevoerd. Begeleid door de pijpers en het muziekgezelschap „Hosanna" maakte de optocht een trip door de stad, die eindigde met een tractatie voor de jeugd. Was het 's middags reeds gezellig, 's avonds kon men over de hoofden lopen. En het was heus niet alleen de binnenstad, waar men slechts voetje voor voetje vooruit kwam. Ook op de kade kwamen duizenden kijken naar wat Goes-Noord op touw had gezet. Een bandje uit Kruiningen zorgde, gezeten op het drijvende platform, voor wat gezellige muziek. Ook op de Vlasmarkt waar „Euphonia" con certeerde, was heel wat belangstelling. En tot slot nog enkele cijfers. Het diorama trok ongeveer 1300 bezoekers en het treintje vervoerde naar schat ting een 5000 passagiers. Cijfers kunnen veel vertellen. Op deze eerste dag van de Hajuto en de licht- en bloemenweek leerden ze ons, dat Goes niet alleen de naam cen trumgemeente vólkomen verdient, doch dat deze gemeente de kracht kan uitoefenen van een flinke mag neet. j De Belgen kunnen meer margarine eten. De prijs ervan is met 11 pCt. verlaagd. Overigens hebben onze Zuiderburen gisteren in grote getale gedemonstreerd tegen het vrijlaten van politieke gevangenen door de re gering. In Zwitserland en Oostenrijk heeft koning Winter zich reeds aange kondigd. Er viel op sommige plaatsen 10 tot 30 cm. sneeuw. In Italië heeft men in het Alpengebied te lijden van regen en wind, waardoor aardstortin gen worden veroorzaakt. In Delft is gisteren de gerestaureerde Waalse kerk in gebruik genomen. De eerste dienst werd o.m. bijgewoond door Prinses Wilhelmina. Op het Engelse kerkhof te Nijmegen is een dodenher denking gehouden. In Maastricht is een bevrijdingsmonument onthuld. Uit Rotterdam zijn Zaterdag weer elf landbouwersgezinnen naar Brazilië vertrokken. -• Minister de Bruyn heeft afscheid genomen als voorzitter van de K.A.B. Een 55-jarige dame, die in de omgeving van Hilversum paddestoel 3n had gezocht en deze had gegeten is aan de gevolgen daarvan overleden. In tegenwoordigheid van tal van autoriteiten, waaronder de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, en de leden van G.S., Is Zaterdagmiddag te Hulst het fraai gerestaureerde stadhuis officiëel in ge bruik gesteld. Deze gebeurtenis ging gepaard met talrijke feestelijkheden, die pasten in het historisch centrum van het met erepoorten versierde stadje. Na de ingebruikname volgde een treffende herdenking van hen, die hij de bevrijding van Hulst in September 1944 het leven lieten. Des avonds vond een opvoering plaats van het door drs L. Lockefeer geschreven stad- huisspel „De fakkels branden". len weer een sieraad voor Hulst zou worden. Burgemeester Truffino, aldus de Commissaris, heeft voor zijn stad huis geijverd op een sympathieke en listige wijze. Jhr de Casembroot wenste tenslotte het gemeentebestuur geluk het de weder ingebruikneming van het uit puin verrezen stadhuis. Namens Mo numentenzorg sprak jhr van Nispen tot Sevenaer. GESCHENK. De oud-wethouder, de heer E. Locke feer, bood daarop namens de burgerij een klok aan. De klok, die 't opschrift draagt: „Libertas vitas carrior" (de vrijheid is mij meer waard dan het leven) wil mede herinneren aan de oorlogsjaren en de bevrijding. Na een dankwoord van de burge meester begaf men zich naar de bur gerzaal waar een gedenkplaat werd onthuld voor de Hulstenaren, die zijn gevallen tijdens de bevrijding. De tekst, die op de plaat is aangebracht, luidt: Tijdens de buitengewone raadszit ting heeft de burgemeester, de heer B. A. Th. M. Truffino, een overzicht gegeven van de rijke historie van het stadhuis. Het gebouw heeft in de loop der eeuwen veel geleden en in 1950 kon het koninklijk paar bij het be zoek aan Hulst er zelfs niet worden ontvangen. De burgemeester was ver heugd, dat de restauratie thans is vol tooid en hij bracht dank aan allen, die daartoe hün medewerking hebben verleend. Namens het ministerie van O., K. en W. sprak de heer J. Roeling, die o.m. opmerkte, dat van alle mo numenten in ons land de kerken en raadhuizen het dierbaarst zijn. Hij sprak de hoop uit, dat de mooie stad vanuit het fraaie raadhuis nog vele eeuwen zal mogen worden geregeerd. COMMISSARIS SPREEKT. Jhr de Casembroot bracht hierna dank voor de ontvangst, die hem en het college van G.S. ten deel was ge vallen. Hij sprak de hoop uit, dat na het stadhuis ook de molen op de wal- „De stad werd op 19 Sept. 1944 door de Polen, de le Pansterdivisie, Ie reg. Bergjagers behoedzaam ge naderd en zo haast onverlet, voor land en volk uit vreemde dwang gered. De stad zag nimmer weer de mannen van de strijd bij 't onder gronds verzet." ONTHULLING. Nadat de nabestaanden van de ge vallenen waren binnengekomen sprak de vroegere commandant van het Zeeuwse bataljon, dr J. Casperi, die herinnerde aan het ideaal, dat de ge vallen en heeft bezield. Jhr de Casembroot onthulde hierop de gedenkplaat, waarna de burgemees ter aan mevr. Janssens een oorkonde overhandigde als blijk van nagedach tenis aan haar in Domburg overleden echtgenoot als chauffeur in dienst van H. M. de Koningin. Voor het stad huis speelde de Kon. Harmonie „Ons Genoegen" uit Vlissingen daarop het Poolse volkslied, waarna de nieuwe klok werd galuid en het Wilhelmus werd gespeeld. Te kwart voor zes arriveerde een groep estafettelopers uit St. Niklaas, die een oorkonde met groet en geluk wensen overbracht uit het Waesland. Tijdens een souper, dat later werd gehouden, voerden nog een aantal sprekers het woord. Tenslotte werd in de avonnduren het stadhuisspel op gevoerd, waarna de feestelijkheden met een fakkeloptocht en taptoe wer den besloten. Het stadscentrum was ter gelegenheid van het gebeuren feestelijk verlicht. dijk te weinig blijheid en dank, jegens God. Komen we er nog toe om de Here met blijdschap te dienen? zo vroeg ze zich af. Ons hele leven wordt beheerst door andere dingen. Daarom is het een grote zegen, dat we ons jeugdwerk hebben. Ook sprak ze haar vreugde uit over de goede opkomst. De secretaresse, mej. S. Hillebrand uit St. Laurens bracht het jaarverslag uit. En ze deed dit op een zeer originele wijze; in de vorm van een interview. Het getuigde van een bloeiend vereni gingsleven. Ook staat financieel de afdeling er goed voor: een batig saldo van f 69.62. Voor de ontspanning zorg den de M.V. uit Bergen op Zoom met declamatie, Goes met een bijdrage en Axel met een wedstrijd 2 maal 1 is 1. Ds R. A. Flinterman sprak een pakkend slotwoord. A.R. Centralen Convent. „Het Centralen Convent", dat door de Antirevolutionaire Partij wordt ge organiseerd en dat op Woensdag 24 Sep tember a.s. te Utrecht in „Esplanade", Lucas Bolwerk 24, wordt gehouden, is alleen toegankelijk voor afgevaardigden van de Statenkieskringen. Zoals reeds eerder is medegedeeld, zal de heer Dr J. Schouten een over zicht geven van de politieke situatie in verband met de uitslag van de ver kiezingen en de Kabinetsformatie. Voorts wordt medegedeeld, dat men kan deelnemen aan de gemeenschappe lijke koffiemaaltijd. De kosten daar van ad. f 250 moeten worden gestort op girorekening no. 89673, ten name van de Antirevolutionaire Partij te 's-Gravenhage. Ds AALDERS DEED INTREDE TE MIDDELBURG. Gistermiddag heeft ds P. F. Th. Aalders zijn intrede gedaan bij de Ned. Herv. Gemeente te Middelburg na 's morgens bevestigd te zijn door ds J. van Woerden, die een predikatie hield over 1 Cor. 118. In zijn persoonlijk woord tot de ge meente heette ds Aalders allereerst welkom de Commissaris der Koningin jhr mr A. F. C. de Casembroot en de burgemeester van Middelburg mr dr N. Bolkestein, alsmede de afgevaardig den van andere kerken, de Classis, ge- nabuurde kerken en collega's. In het bijzonder richtte de nieuwe herder en leraar zich tot ds P. J. F. van Voorst Vader en zijn bevestiger ds J. v. Woer den. Ds Aalders had als tekst gekozen voor zijn intrede Mattheus 13 37. Na het uitspreken van de zegen zong de ge meente haar nieuwe herder de zegen bede Uit Gezang 263 1 en 3 toe. INTREE Ds E. DURKSTRA. Na in de morgenuren bevestigd te zijn door ds W. A. Zeydner te Rotter dam, oud-praeses van de Generale Sy node, heeft ds E. Durkstra gisteravond zijn intrede gedaan bij de Ned. Herv. gemeente te 'tZand. Ds Durkstra, die hulpprediker is geweest in deze ge meente, is nu predikant geworden in de vac. ds M. Enker. Ds Durkstra ver bond zich aan de gemeente met een predikatie over 2 Cor. 1 vers 24 ged.: „Wij zijn medewerkers van uw blijd schap". Na de prediking sprak ds L. D. van Dijl, predikant te Koudekerke. Hij sprak de hoop uit, dat de samen werking, die er reeds is, nog verschei dene jaren zal duren. Op zijn verzoek zong de gemeente de nieuwe predikant Gez. 263 vers 1 toe. Ds Durkstra sprak een kort dankwoord, waarbij hij ker- keraad en bevestiger toesprak. Het kerkkoor oJ.v. de heer J. Kwist zong in deze dienst o.m. het „Te Deum". De dienst werd behoudens door tal van predikanten uit de ring ook bij gewoond door de burgemeester van Middelburg mr dr N. Bolkestein. INTREDE VAN Ds VAN ROYEN TE ZIERIKZEE. Na des morgens te zijn bevestigd door ds W. C. F. Metz uit Middelburg met een predikatie naar aanleiding van 1 Cor. 14 12b deed ds van Royen uit Amersfoort 's middags zijn intrede in de nieuwe kerk der Ned. HeiV. Gem. te Zierikzee. De tekst was Exo dus 3 12. Namens de plaatselijke kerk werd na de predikatie het woord ge voerd door ds J. P. van Roon als col lega en namens de ring van predikan ten Schouwen-Duiveland door ds Ba- rendrecht. Als consulent sprak ds Kuin van Ouwerkerk. Aanwezig wa ren verder afgevaardigden van de kerk van Amersfoort en wethouder A. M. den Boer namens het gemeentebe stuur. Bestrating te St. Annaland. Voor de bestrating in de Kalisbuurt met uitzondering van de kosten van verwij deren der oude bestrating en de levering van de nieuwe klinkerkeien werd als volgt ingeschreven: Fa. W. van Vossen en Zn te St. Annaland f12.390; M. van der Velde te Bruinisse f12.400; A. en D. C. van der Werff te St. Maartensdijk f12.360; Johs Moerland te St. Annaland f 11.876; J. Vos te Tholen f 11.990; R. Voorma te Naarden f 11.250; P. N. Knuist te Tholen f 10.647. De begroting beliep een bedrag van f 10.647. Gunning van het werk geschiedt door B. en W. onder goedkeuring van Ged. Staten.^ Getracht zal worden het werk zo spoedig mogelijk te doen aanvangen. DE BILT ZEGT: Droog weer met enkele overdrijven de wolkenvelden. Zwakke tot matiga wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1