Nederland zou voorkeur geven aan' „Plan Speidel" Hajuto strekt Goese middenstand tot hoge eer' Russisch aanbod over Korea? Ned* Heide Mij gaat vleugels buiten de grenzen uitslaan Zeeland krijgt wereldprimeur van nieuw radarsysteem Gereformeerde jongeren startten hun jeugdwerk „Gouden regen" op Kapelle PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De verdediging van West-Europa V De mens van morgen Generale Staf „sterk verontrust" over Frans defensieplan? Koelbloedig optreden van Brits piloot ff Jubileumtentoonstelling en licht- en bloemenweek geopend Uitgave s Stichting „Zeeuvysch Dagblad' Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen.' traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administrate 2609, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2274 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE ZATERDAG 13 SEPT. 1052 Directeur: JACQ DE SMIT Tholen; R. Zuiuema, Goes, Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.12 u„ onder 1859 u. Maan op 0.31 u., onder 17.26 u. Hoogwater Zondag 14 September: Vlissingen: 10.49 u. 1.18 m., 23.26 u. 1.38 m. Terneuzen: 11.18 u 1.38 m., 23.52 u. 1.58 m. Wemeldinge: 12.12 u. 1.10 m. u. m. Zierikzee: 11.53 u. 0.94 m., u. m. pf .1 I. Andere tijden. TN STAD EN DORP wordt in deze 1 dagen weer het jeugdwerk ter hand genomen. De Jonge Kerk belegt weer haar bijeenkomsten, jongelings- en meisjesverenigingen vergaderen weer en de catechisaties mogen hierbij niet vergeten worden. Men tracht de jonge mensen het beginsel bij te brengen, waarin de ouderen zijn grootgebracht en, waaruit zij leven. En men doet hiérbij wat men kan, terecht besef fend, dat het kind, de jongeling van heden de mens van morgen is. Van allerlei is hier al over geschre ven en men kan over dit punt alle mogelijke vragen stellen, maar "de be langrijkste vraag is, dunkt ons: voelen die jonge mensen iets voor die prin cipiële vorming? Zo algemeen gesteld is deze vraag wel heel moeilijk te be antwoorden. Antwoordt men ontken nend, dan doet men de thans op groeiende generatie naar ons gevoelen zeer groot onrecht. Want het is dwaas heid te zeggen dat de jeugd in het algemeen en de christelijke jeugd in het bijzonder zich niet meer voor de levensvragen zou interesseren. Het te gendeel is eerder het geval: een open hartig gesprek met jonge mensen leert meestal overduidelijk, dat zij wel ter dege met de vragen van deze tijd wor stelen cn dat zij vele dingen dieper beleven dan men zo oppervlakkig zou denken. Beantwoordt men de vraag of zij er iets voor voelen echter bevestigend, dan komt ogenblikkelijk de tegen vraag: „Waarom komen zij dan niet naar de verenigingen? Waarom leven zij dan voor de buitenwereld zo slecht mee?" Want dat is toch wel een verschijnsel, dat met cijfers aan te toen is. Zeker, er zijn heel goede uit zonderingen op deze regel en die uit zonderingen treft men vooral aan op het platteland, maar men mag het toch v.-el zo stellen, dat men zich van de jeugdverenigingen afkeert. Dat gaat wel langzaam, maar het verschijnsel is onmiskenbaar. Ieder kent wel voor beelden uit zijn omgeving, dat vroeger bloeiende jeugdverenigingen langzaam wegkwijnen. tamelijk afwijzende houding ten op- C NERZIJDS DUS wel interesse voor de levensvragen, anderzijds een zlchte van de verenigingen, waar van oudsher al deze vragen aan de orde zijn geweest is dat met elkaar te rijmen? Naar onze mening kan men deze ongerijmdheid alleen maar ver klaren als men de oorzaken van het laatste, de afwijzende houding, kan aanwijzen. En die liggen in deze drie woorden begrepen: „De tijden veran deren. Die veranderde tijden heb ben andere omstandigheden gebracht en een andere mentaliteit. Voor dit maal willen we volstaan met te wijzen op de andere omstandigheden. Het eerste wat men constateren moet is dit, dat de jeugd van heden minder tijd en minder energie heeft om zich met deze toch altijd moeilijke en inspan ning eisende zaken .bezig te houden Veertig, vijftig jaar geleden was de lagere school voor verreweg de mees ten eindonderwijs. Daarna kwam men bij een baas, waar men lang moest werken, maar waar men ook in die werktijd het vak leerde. Het was nog niet nodig dat men, om vakman te worden, een hele reeks diploma's haalde, die weinig of niets met het vak uitstaande hebben, maar waaraan men heden ten dage toch moet voldoen. Men werkte hard, maar zonder het ze nuwslopende van vandaag. En in zijn vrije tijd had men energie voHüoende en ook wilskracht voldoende om zich aan dat verenigingswerk te geven. Het was iets heel anders dan het dagelijks werk en daarom vond men er aflei ding in. j Tegenwoordig is dat anders. Wie iets worden wil moet minstens de Ulo bezocht hebben. Wie dat niet doet en m een vak iets wil bereiken moet een massa theorie in zijn hoofd stampen, moet een middenstandsdiploma halen en weet ik wat al niet meer. Als deze jongens (en meisjes) nog vrije tijd over hebben, voelen ze er niets voor om zich nog eens in alle mogelijke moeilijke vraagstukken te verdiepen. Be catechisatie is iets dat nu eenmaal gebeuren moet, maar voor de rest ge hebben ontspanning nodig, ont spanning van de geest en die zoeken ze liever op de sportvelden, bij aller- 'ei uitingen van cultuur en meer op pervlakkige verstrooiing. Ze hebben oie n o d i g let daar op! Ze hierom 'e beschuldigen van gebrek aan le- ven mst is die jeugd een schrome- 1 "nrecht aandoen. Wij zelf hebben oe maatschappij gemaakt zoals die he ien ten dage is. Als wij op kantoor een jongste bediende nodig hebben, Vragen we liefst iemand met H.B.S.- opleiding en voor een iets hogere be trekking stellen we eisen, waaraan we zen op die leeftijd op geen stukken na hcoben kunnen voldoèn. Dat is onze schuld, de schuld van deze ge- nerahe en het is toch wel al te gek ms wij dan de jeugd gaan verwijten, zij dit alles niet bij kan sloffen; al zij niet ook nog die principiële vor- p.ns wil ondergaan, die wij hebben gonad. We stampen de kinderhoofden oi met alle mogelijke wijsheid, waar 'n.de practijk niets aan hebben en wr u kinderen dan duizelend al die jsneid ontvluchten, schelden we ze uit op de koop toe en verwijten ho„ Zj' dat ze 8een ruggegraat heb- dat ze „afdwalen", erger nog: dat „wereldgelijkvormig worden"! L ATEN WE daar eens mee ophou- ®i want met al dat lichamelijk ge gepraat jagen we de en nog tegen ons in het harnap ook Saan ze mokkend nog verder af f'aan van het punt waar we ze willen hebb. en. Laten we beseffen, dat de tij- Volgens het Amerikaanse weekblad „Newsweek" is de Nederlandse Generale Staf „sterk verontrust" oyer het Franse verdedigingsplan voor de Rfjn-IJssellinie tegen een Sowjet-Russische aanval en zou zij aan het opper bevel der geallieerde strijdkrachten in Europa (Shape) een ander plan hebben voorgesteld, dat bekend staat als het „PJan-Speidel", genoemd naar Generaal Hans Speidel, militair raadsman van Kanselier Adenauer. Het plan Speidel houdt rekening met de les van de Duitse terugtocht in de Sowjet-Unie tijdens de tweede we reldoorlog en verkiest „natuurlijke vestingen" boven de „natuurlijke li nies" van het Franse plan. Deze „vestingen" in West-Europa zijn „het fort Holland" tussen de IJs- sel en de monding van de Rijn, en het „Alpenfort" (Beieren), beschermd door de mogelijkheid van inundatie, waarop de Amerikaanse en een gedeelte der Franse strijdkrachten zich zouden te rugtrekken. Twee nevenforten zijn in het plan opgenomen: een in Denemar ken en het andere in de Ardennen. Van die forten uit, aldus de voorstan ders van dit plan, zouden de geallieer den op de Sowjet-Russische flanken een tegenaanval kunen uitvoeren en van de Nederlandse vesting uit de Rus sen verhinderen zich te nestelen in 't Ruhrgebied en aan de kust van de Noordzee, van waaruit zij anders Enge land zouden kunnen bombarderen. Tegelijkertijd zouden de Nederland se havens open blijven om versterkin gen te ontvangen. Andere versterkin gen zouden kunnen komen van het door de Fransen verdedigde Middel- landse-zeegebied, terwijl de andere ge allieerden de tegenaanval zouden lei- Volgens kringen, die nauw in ver binding staan met Sowjet-diplomatie- ke kringen in New Vork verwacht men, dat de Sowjet-Unie en haar communistische geallieerden in het Verre Oosten voor het eind van deze maand de westelijke landen een alge hele „regeling" voor Korea en andere delen van het Verre Oosten zullen voorstellen. Het voorstel zou zijn bedoeld als te genzet om het voornemen van de V. S. en hun Westelijke aanhangers om de Koreaanse kwestie volledig door de komende agemene vergadering van de V. N. te lat enhespreken tegen te gaan. den van het Alpenfort uit en voort durend de verbindingslijnen der Rus sen zouden bedreigen, aldus dit blad. (Bij informatie te bevoegder plaatse kon men het A.N.P. geen commentaar op bovenstaand berioht uit „News week" geven. Men verwees naar het antwoord, dat minister Staf zal geven op de vragen, welke het Tweede Ka merlid Prof. Éomme terzake heeft ge steld.) Gaf gegevens door voordat straaljager neerstortte. Een Britse straaljager, die werd ge bruikt voor proefnemingen, waarbij snelheden werden bereikt, welke die van het geluid benaderden, werd op 3500 meter vrijwel onbestuurbaar. De bestuurder, een bekend 29-jarige in- vlieger, wist nog gedurende dertien minuten in het toestel te blijven, waarmee hij in die tijd daalde tot op zeshonderd meter hoogte. Gedurende deze dertien minuten gaf hij met zijn radiozender verschillende gegevens aan de gronddienst door, die van waarde zijn voor het opsporen van de oorzaak van het in het ongerede ge raken van het toesteL Op minder dan zeshonderd meter hoogte verliet de invlieger de straal jager met gebruikmaking van zijn val scherm. Hij wist behouden de grond te bereiken. Even later viel het toestel te pletter en verbrandde. Geen personen beneden de 16 jaar op bromfietsen. De ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement 's-Gravenhage heeft medegedeeld, dat het berijden van bromfietsen door personen be neden de 16 jaar in strijd is met de letter en geest van de wet. In daar toe aanleiding gevende gevallen zal de politie proces-vt-baal opmaken. Een strafvervolging ter zake leidde reeds tot een veroordeling. JAARVERGADERING TE MIDDELBURG. KWESTIE OVER VERKOOP VAN LANDGOED. Te Middelburg is gistermiddag onder grote belangstelling de 62e algemene vergadering gehouden van de Ned. Heide Mij. Tot hen, die de vergade ring bijwoonden behoorde o.m. de Commissaris der Koningin Jhr Mr A, F. C. de Casembroot, B. en W. van Middelburg, directeuren van diverse provinciale diensten, de voorzitter van de Polder Walcheren, Mr Dr R. W. Graaf van Lynden, de inspecteur van de D.U.W., Ir H. Coolman, leden van de Herverkavelingscommissie Walche ren, alsmede vertegenwoordigers van landbouworganisaties. Na zijn openingswoord, waarvoor wij verwijzen naar pag. 2, stelde de voor zitter, mr S. Baron van Heemstra, voor een telegram van huldebetuiging te zenden aan H. M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en H. K. H. Prin ses Wilhelmina. Tot commissaris werden herkozen de heren H. D. Lou- wes, Ulrum; Jhr W. H. de Beaufort, Maarn; J. J. G. S. Falkena, Heeren veen en Jhr mr J. Th. M. Smits van Oyen, Nuenen; terwijl mr W. Rip te Den Haag werd gekozen in de vaca ture Chr. v. d. Heuvel. Een voorstel tot wijziging van de statuten, waardoor het mogelijk wordt, dat de Ned. Heide Mij. in de toekomst ook buiten de grenzen werken zal kun nen uitvoeren werdLz.h.s. aangenomen. Bij de rondvraag kwam een me ningsverschil ter tafel tussen de make laar A. J. W. Cronjé uit Dieren en de Heide Mij. De eerste gaf een uitvoe rige uiteenzetting van de gang van za ken bij de verkoop van het landgoed „De Voorst" te Zutphen. Hij zou dit landgoed voor de eigenaar verkopen en had kans op een goede transactie. Aangezien hij ontginningswerken wil de laten uitvoeren, had hij in 'n ver trouwelijk schrijven aan de Ned. Heide Mij. inlichtingen gevraagd over drai nage enz. Het gevolg van dit schrijven zou zijn geweest, dat de maatschappij met de eigenaar onderhandelingen aanknoopte en het kocht beneden de prijs, die hij zich had gedacht. De heer Cronjé beschuldigde de directie van misbruik van vertrouwen en oneerlijke concurrentie en eiste tenslotte de in stelling van een ereraad om deze zaak te onderzoeken. De voorzitter weerleg de echter zijn aanspraken en stelde voor de zaak aan het bestuur te ren- voyeren, waartoe werd besloten. De heer Cronjé verliet toen uit protest de vergadering. Nadat de voorzitter van de herver- kavelingscommissie Walcheren, mr A. J. v. d. Weel en de Rijkscultuurconsu- lent ir. A. Franke, elk een korte in leiding hadden gehouden (zie pag. 2), brachten de deelnemers een bezoek aan de restauratiewerken van de Abdij en de kerken. Hierna volgde een ont vangst ten stadhuize, waar zowel bur gemeester Bolkestein, als de voorzitter mr S. Baron van Heemstra het woord voerden. Vandaag maken de congres sisten een rijtoer over Walcheren. Een foto van de nieuwe burgemeester van Vrouwenpolder, de heer A. de Kam te Grijpskerke. Honderdvijftien gevallen van kinderverlamming. Blijkens een opgave in de staatscou rant van heden zijn in de week van 31 Augustus tot en met 6 September j.l. in het gehele land 115 gevallen van kinderverlamming aangegeven, n.l. in Groningen 5, in Friesland 6, in Drenthe 3, in Overijssel 24, in Gelder land 12, in Utrecht 2, in Noord-Hol land 11, in Zuid-Holland 22, in Zee and 2 (n.l. in Oostlcapelle en Vissin gen), in Noord-Brabant 20 en in Lim burg 8. IN KOREA GESNEUVELD. De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen tijdens gevechten op Korea op 4 September j.l. is gesneu veld de sergeant C. Th. Lemson uit Amsterdam. Hij was 34 jaar en ge huwd. VERRASSENDE NEDERLANDSE VINDING. Overzenden van beelden naar centraal punt OPNIEUW heeft het Nederlands ver nuft de technische wereld voor een verrassing gesteld. Het Nederlandse radarproefstation te Noordwijk heeft een radarinstallatie uitgevonden, waarmee het mogelijk is, radarbeelden haarscherp en zuiver langs radiografi sche weg over te brengen. De beteke nis van deze uitvinding is hierin ge legen, dat men nu in havens, langs kusten en rivieren radarstations kan opstellen van waaruit beelden naar een centraal punt kunnen worden gezon den. Moordenaar van Britse oorlogs- spionne ter dood veroordeeld. Dennjis Muldowney, moordenaar van de 37-jarige voormalige Poolse gravin Christine Granville, die Groot- Brittannië in de afgelopen oorlog grote diensten heeft bewezen als spionne in het door de Duitsers be zette Europese gebied, en die mede op grond daarvan, na de oorlog de Britse nationaliteit verwierf, is Don derdag, na een proces van drie minu ten, door het Londense gerechtshof van de Old Bailey ter dood veroor deeld. Muldowney verklaarde Christine Gran ville uit jaloezie vermoord te hebben. Hij beweerde een verhouding met haar te hebben gehad en toen gehoord te hebben, dat zij een Poolse vriend had gehad. Dit is door de verdediger van de verslagene, die na de beklaagde het woord voerde, ontkend. „DE BARRIERE MOET WORDEN DOORBROKEN". Di het kader van de jaarlijkse landelijke propagandaweek voor het Geref. jeugdwerk geven ook de Zeeuwse Geref. jongens en meisjes blijk van grote activiteit. In de komende dagen treden ze aan door geheel Zeeland, dank zij de medewerking van de plaatselijke jeugdcentrales en van de ringen en krin gen van JVl en M.V. De Bevelaridse jongelui gaven het startschot, want Goes hield gisteravond in een overvol „Schuttershof" de eerste propaganda- avond. Tholen, Middelburg en Terneuzen volgen met een propaganda-samen- kouist op Maandag 15 September, bestemd voor de eilanden: Tholen, Wal cheren (Oostelijk deel) en Zeeuwsch-Vlaanderen. Dan komt Zierikzee op 16 September voor Schouwen en Dulveland en Vlissingen sluit de rij van sa menkomsten op 25 September voor het Westelijk deel van Walcheren. zo betoogde ds Aalbersberg, als leden van één Kerk met één doop en één belijdenis, wij allen moeten als één man samenwerken in de jeugdvereni gingen in de naam van Jezus Christus. Wat zal dat een knal geven als nu eens de barrière tussen hen die mee doen en hen die niet meedoen wordt doorbroken. Een zee van wederzijds misverstand zal dan opgeruimd zijn! Een bijzonder mooi moment was, toen de heer W. J. Kip, hulpprediker van de Belgische Christelijke Zen dingskerk de groeten van zijn gemeen te en van de gemeente van de Belgi sche Gereformeerde Kerk overbracht. Wat deze hulpprediker meedeelde over zijn moeilijke werk in het Rooms Ka tholieke en socialistische België maak te een diepe indruk. Na de pauze voerden leden van de Goese jeugdverenigingen het declama- torium „Onze roeping" op, waarna ds G. Heyerman uit Wolphaartsdijk over de vreugde en de ernst in het leven van de Christen sprak. De declamatie werd verzorgd door de J.V. en M.V. te Kapelle. Het zang koortje van het Goese jeugdverband onder leiding van de heer Meyers ver leende haar medewerking aan deze avond, waarvan het programma ver der werd afgewisseld met gemeen schappelijke samenzang. Op deze ontmoetingsavonden, die te gelijk de inzet vormen voor het winter werk, wordt een zeer afwisselend pro gramma gegeven van zang, toneel, de clamatie en spreekkoren, terwijl in korte toespraken zal worden gewezen op de grote waarde van dit mooie jeugdwerk. Door middel van een pak kende propagandakaart, uitgegeven door het Geref. Jeugdcentrum, worden ouders en jongelui opgewekt tot het bezoeken dezer samenkomsten, en tot een krachtig medewerken aan de Ge ref. jeugdarbeid. Met frisse moed en met een blij moedig geloven pakken de jongens en meisjes dit werk weer aan in het sterke vertrouwen, dat zij daarmede dienstbaar mogen zijn aan de uit- en opbouw van het Rijk van hun Heer. Dat ook de ouders dit verstaan, want him medeleven mag niet worden ge mist. De propaganda-avond te Goes werd geopend door ds R. A. Flinterman. In sobere bewoordingen, doch op indrin gende wijze wekte de Goese predikant allen op deze winter mee te doen aan het jeugdwerk en niet afzijdig te blij ven staan. Ds G. Aalbersberg uit Nieuwdorp sprak eveneens een ernstig propaganda woord voor de Gerefor meerde jeugdverenigingen. Wij allen, Jhr Mr A. F. C. DE CASEMBROOT De Commissaris der Koningin, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, heeft gisteravond te Goes de Hajuto geopend, de jubileumtentoonstelling georga niseerd door de middenstandsvereniging „Handelsbelangen", ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan. Jhr de Casembroot heeft daarbij de leden van deze jubilaresse de pluim op de hoed gestoken, die zij verdienen. Hij zei namelijk: „Dat deze expositie in Goes geheel gemaakt is door Goessenaren zelf, strekt de winkelstand tot hoge eer". Gelijk met de opening van de tentoonstelling zijn in en om de stad duizenden lichtjes en tientallen schijnwerpers gaan branden, die van de wallen rondom Goes sprookjes- tuinen maken en die honderden stedelingen naar de binnenstad lokten waar de straten wedijveren in originaliteit. Voordat Jhr de Casembroot de ten- den veranderd zijn mede door ons toedoen! en dat het daarom nonsens is ons jeugdwerk maar op dezelfde voet te laten doorgaan van veertig jaar geleden en te doen alsof er niets ver anderd is. Want over dit kardinale punt mag ook wel eens gesproken worden! toonstelling opende sprak de voorzitter van Handelsbelangen, de heer J. Don- ner een welkomstwoord tot de talrijke genodigden. Hij herinnerde aan de oprichter van Handelsbelangen, de heer F. Q. C. den Hollander en bracht dank aan allen, die aan de totstandko ming van deze expositie hebben mede gewerkt. Hij beëindigde zijn toespraak met de woorden: „Welkom klant, de middenstand wacht U. Treedt binnen in onze zaken en in ons paleis...." Nadat de Commissaris en Mevr. Ten Kate bloemen waren aangeboden, sprak Jhr de Casembroot zijn ope ningswoord uit. Dat zoals de heer Donner voordien had verteld de 2500 vierk. m. grote hal te klein was gebleken om aan alle aanvragen te voldoen, betekende volgens hem een eresaluut voor de zakenmensen te Goes. Sprekend over de uitbreiding die Goes zo dringend behoeft, drukte hij het gemeentebestuur op het hart, net als de mensen die deze expositie tot stand hebben gebracht, door te zetten. Nadat hij speciaal de heer Donner had gefeliciteerd met zijn 25-jarig ju bileum als voorzitter van Handelsbe langen, besloot hij met de wens dat de moeite, die aan deze expositie is be steed, ruimschoots zal worden beloond. Vervolgens maakte Jhr de Casem broot vergezeld van de burgemeester en het tentoonstellingscomité een rondgang langs de stands, zijn bewon dering voor wat er gepresteerd is, niet onder stoelen of banken stekend. En terecht. Het zou ons te ver voe ren om alle stands afzonderlijk te noemen. Het zijn er meer dan zestig. Maar ze zijn stuk voor stuk tot in de puntjes verzorgd. Na de opening bleven de genodigden vandaag gaat de expositie voor het publiek open nog gezellig zitten in het Beiers restaurant, waar een strijk je voor Wat muziek zorgde. De avond werd besloten met het optreden van een balletgroep van de heer Goedee. Zij brachten een baloefening, een wals en een menuet en kregen een verdiend applaus. De velen, die Goes zullen bezoeken wordt, naast de Hajuto, heel wat gebo den. In de Korenbeurs heeft de afd. Goes van de Koninklijke Ver. voor tuinbouw en plantkunde in samenwer king met de gemeentelijke plantsoe nendienst en de aquariumvereniging „Trichogaster" een fraaie bloementen toonstelling ingericht. Aan de exposi tie, die gistermiddag do'or Burgemees ter W. C. ten Kate werd geopend en die tot hedenavond duurt, was een wedstrijd verbonden. Met haar vele fraaie inzendingen van bekende kwe kers en bloemisten is deze expositie 'n bezoek ten volle waard. Interessant is ook het diorama dat onder het stad huis is ingericht. De passagiers, die gisteravond met de trein in Goes arriveerden, hebben zich de ogen uitgekeken. Achter zich ont dekten zij het fraai versierde en ge- ilumineerde stationsgebouw en voor hen de versierde en verlichte stations straat met in de verte de in floodlight rank oprijzende kerktorens. Het treintje, dat gedurende de feest dagen door en rondom Goes rijdt, deed gisteravond al goede zaken. Ve len maakten er gebruik van om de stad eens in de lichtjes te zien. Goes-Noord heeft een attractie apart. In de kade, waarvan de muren over de gehele lengte met bloemen zijn ge tooid, drijft een gondel. Het is een drijvende muziektent waarop bijna avond aan avond concerten zullen worden gegeven. Deze muziek op het wgter met de stralend verlichte gevels op de achtergrond, zal zeker ook velen aanlokken. Deze uitvinding opent enorme pers pectieven. Vanuit een centrale plaats kan men nu bij nacht en ontij aanwij zingen aan de scheepvaart geven en ook voor het luchtverkeer en de de fensie is het nut dezer vinding duide lijk. Dit nieuwe radarsysteem, „Raplot" genaamd zal binnenkort ook in Zee land, dat daarmede dus de wereld primeur krijgt, geprobeerd worden. Langs de Westerschelde, die een van de moeilijkste vaarwaters ter wereld wordt genoemd, zal binnenkort een mobiele radaristallatie volgens hei Raplot-systeem worden opgesteld. In Scheveningen werd gisteren de waarde van het Raplot-systeem bewe zen, toen radarbeelden vanuit het 16 kilometer verder liggende Noordwijk haarscherp overkwamen. Proefnemin gen bij alle weersomstandigheden de Nederlandse uitvinders zijn niet over één nacht ijs gegaan hebben bewezen, dat Raplot een onverwoest baar „humeur" heeft, d.w.z. beeld geeft. Talrijke hooggeplaatsten en des kundigen uit kringen van marine, landmacht en industrie woonden de demonstratie bij. „Ter nagedachtenis van mijn lieve moeder, die mij steeds heeft voorgehouden onder alle omstan digheden een eenvoudig mens te blijven, heb ik het plan hiertoe op gevat". Dit schreef de onbekende Amerikaanse weldoener aan de secretaris van de Jeugd Vrienden Associatie, Afdeling Holland te Amsterdam. Nu zijn de plan nen van deze Amerikaan hij wordt al de echte Sinterklaas van deze tijd genoemd steeds de moeite waard. In Mei van dit jaar tracteerde hij liefst 76 gouden echtparen in Amsterdam. Al len kregen een rijk cadeau. De moeder, waarover onze Ameri kaan schreef, heeft jaren geleden in Kapelle-Biezelinge gewoond. En het plan om haar te eren bestaat hier in, dat hij alle gevestigde weduwen in Ka pelle-Biezelinge een pakket wil aan bieden. De waarde van het pakket be draagt f 50 en de gelukkige oudjes mogen zelf de inhoud van het pakket bepalen. Zaterdag 4 October om half drie is het grote ogenblik. Dan zal de bur gemeester van Kapelle-Biezelinge, de heer H. G. van Suylekom namens de weldoener de pakketten overhandi gen. Het bericht van deze „gouden regen" welke op Kapelle-Biezelinge zal neer dalen kwam in officiële kringen geheel onverwachts. De gemeentesecretaris, de heer S. J. van Dijke heeft gauw na gesnuffeld wie de gelukkigen zouden worden. Het zijn ongeveer 80 in totaal. In samenwerking met de burgemeester, de heer H. G. van Suylekom en het hoofd van de Hervormde School de heer B. J .R. Walrecht heeft de sec retaris, de heer S. J. van Dijke, aan de uitvoering van dit plan meegewerkt. Het wachten is nu op de goede dingen, die komen. Een Oostduitse luitenant der volks- politie en zeventien van zijn manschap pen zijn naar West-Berlijn uitgeweken. In de eerste tien dagen van September zijn in totaal 122 Oostduitse volkspolitie- mannen naar West-Duitsland gevlucht. In het Zuidelijke gedeelte van Midden- Texas zijn dijken van door overvloedige regen sterk gezwollen rivieren bezwe ken, waardoor vijf steden werden afge sneden. Drie personen zijn om het leven gekomen. Bü Hildesheim (Duitsl.) is een straal vliegtuig van de R. A. F. van het type „Vampire" neergestort. De bestuurder kwam om het leven. Zeven zendstations in Oost-Duitsland zullen vanaf Maandag slechts drie pro gramma's uitzenden: één voor West- Duitsland „om de bewoners op te zetten tegen de Westelijke mogendheden" en de twee andere gelijkvormige programma s voor de Oostduitsers. Hoge hoed. Koningin boekje. De Commissaris der in Zeeland heeft een Daarin schrijft hij regelmatig, de vele uitnodigingen, waaraan hij gevolg moet geven. Hij schrijft er dan meteen bij in welke kleding hij zal gaan. Zo verscheen ook in dat boekje de uitnodiging van Handelsbelangen. Toen Jhr de Casembroot zich echter naar Goes wilde begeven, merkte hij, dat hij vergeten had te noteren, welk soort hoofddeksel er gedragen moest worden. Met een hoge hoed verschijnen als andere genodig den een gewone hoed dragen past niet. En dus belde de Commissa ris de burgemeester op teneinde te weten te komen hoe Goes' eer ste burger naar het feest zou gaan. Maar de burgemeester was al onderweg. Zoonlief wist echter raad. Hij rende naar boven, keek in de garderobe en keerde toen terug met de mededeling: „dat de hoge zije er nog lag". Dus ver scheen ook Jhr de Casembroot zonder hoge hoed DE BILT ZEGT Weersverwachting, geldig tot van avond: Weinig verandering. Droog weer met nu en dan overdrij vende wolkenvelden. Zwakke tot ma tige wind tussen Noordoost en Noord west. Weinig verandering in tempera tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1