S|OUK VAN HOLDINGE BELASTING VAN WEGGEBRUIKERS WORDT SLECHT BESTEED Van markt en veiling Geestelijke verzorging van Ambonezen wordt niet ter hand genomen Westminster iets héél bijzonders nencu |sami>LM£SL Drang naar sneller, zwaarder en breder autoverkeer is benauwend Landen achter hei ijzeren gordijn kunnen niet zonder oorlog bevrijd worden Verkeersongevallen kosten veel geld Ds Schalkwijk kan nog in de Geref. Kerken in de Dienst des Woords voorgaan HIER klonnn 9EZU'verc^e 8n geconcentreerde soda Het Russische gevaar is nog niet verminderd COGNAC ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 „Wat een sleepboot is dat boel ie mij niet te vertellen I Ik ben eens op zo'n ding de Indische Oceaan overgestoken, met zo'n kolossale tinbaggermolen achter ons aan. Een lie! reisje, want ie kruipt gewoon over die waterplas- zonder-eind! En een pech dat we hadden I Op een kwaaie dag breekt er n.l. een staaldraad en laat dat ding nu uitgerekend nèt tussen de schroef schieten I Daar tagen we. Geen haven te zien, laat staan een dok. Het enige wat erop zit Is: vrijwilligers zoeken, die in volle zee overboord durven te springen om dat zaakje te klaren, en dat 's géén kinder spel! Maar je snapt wel, dat Ik de eerste ben die zich meldt. Ik heb puike longen, dus ik kan het lang onder water uithouden, en de haaien lusten me niet Wel 38 keer duik ik en vècht met dat ellendige stuk staaldraad, dat daar als een slang om het schroef blad zit gedraaid. Maar het geluk is met ons en jawel: na ruim twee uur kunnen we weer varen De Ouwe wil ons een extra-oorlam geven, maar ik zeg: „Vóór alles een Sterling, kapitein! Dan voel ik me pas weer mens, want die pittige, milde Virginia jaagt alle moeheid weg. Dat P.M.-procédé is toch iets geweldigs! Alleen déarom al zeg ik, wat er ook gebeurt: „STA OP STERLING!" In zijn referaat, gehouden op de wegenbouwdag te Rotterdam, heeft Ir. A. G ttaris, directeur-generaal van de rijkswaterstaat, opgemerkt, dat de drang naar •teller, zwaarder en breder in het autoverkeer benauwend is. Ons huidige wegen net zal daaraan niet het hoofd kunnen bieden, tenzij men tot grondige herziening overgaat, waar zeer grote kapitalen mee gemoeid zouden zijn. Eerste zorg zal zijn de grote verbindingen van ons rijkswegenplan af te maken, voorlopig met één baan. Deze verbindingen worden afgestemd op de grote transcontinentale routes van West-Europa. Integratie van West-Europa is meer dan een vaag be grip. Wordt het verwezenlijkt dan zal dit zjjn stempel drukken op het stelsel van landwegen, wellicht ook op dat der waterwegen. De tweede spreker was de heer B. J. Kerkhof, ere-voorzitter van de Neder landse vereniging van Wegenbouwers, die, sprekende over de problemen en ensen van de wegenbouwer, opmerkte, at de voornaamste plicht van de over- leid is, tijdig in de behoeften van een snel en veilig, verkeer te voorzien. Vol gens spr. zijn wij ten achter geraakt. Als men de opbrengst van de belastingen pp het verkeer werkelijk aan de wegen besteedde, zou men een geheel andere toestand krijgen. De heer Berkhout be- pleitte een beter geregelde financiering 1 voor de wegenbouwers, die een grotere gelijkmatigheid in de bedrijfsvoering zou meebrengen. Onze wegen moeten in vele opzichten veiliger worden, maar vooral in breedte en uitzicht. Wij als wegen bouwer» hebben er het grootste belang bij, dat de gedachte aan wegenbouw als werkverschaffing wordt uitgeroeid. De laatste spreker was mr. H. A. H. Canter Cremers, waarnemend voorzitter van de A.N.W.B., die over „Wegenbouw, veilig verkeer en tourisme" sprak. Mr. Canter Cremer merkte o.m. op, dat wij nog zitten met een dicht wegennet van ouder datum en niet te ontkennen valt, dat vele wegen daarvan niet meer vol doen aan de eisen, welke aard, snelheid en volumen van het moderne verkeer stellen. Door het Nederlandsch Verkeersinsti- tuut werden de kosten van de verkeers ongevallen in 1948 geraamd op 88 milli- oenzij mogen thans zeker op rond 100 millioen worden gesteld. Wanneer jaar lijks tien procent van dit bedrag aan verbetering van voor het verkeer ge vaarlijke situaties zou worden besteed, ware reeds veel gewonnen. Er bestaat een wanverhouding tussen de ontvangsten uit het wegverkeer en de uitgave ten behoeve van het wegen net. Het wegverkeer gaat niet alleen ge bukt onder exhorbitante lasten, doch wordt volgens mr. Canter Cremers bloot gesteld aan talloze gevaren, welke door de nodige verbeteringen zouden kunnen verdwijnen. Een ernstige waarschuwing tot de overheid is hier op zijn plaats. Synode der Gereformeerde Kerken Ingezonden Mededeling (Adv.) Voorwaarde voor bespreken met Oost-Duitsland? De mogelijkheid bestaat, dat de Westduitse bondsregering de vrijlating van dr Walter Linse, die weken ge leden uit West-Berlijn naar het Oos ten werd ontvoerd, als voorwaarde zal stellen voor het beginnen van bespre kingen met de door de Oostduitse volkskamer aangewezen parlementaire delegatie over de hereniging van Duitsland, aldus heeft dr Th. Friede- nau, leider van de Westberlijnse „or ganisatie van vrije juristen", waarbij Linse is aangesloten, op een pers- eonferentie te Den Haag medegedeeld. Dr Friedenau, die een bezoek van enige dagen aan Nederland brengt, neeft van hier uit de regering te Bonn telegrafisch verzocht, de Oostduitse delegatie van vijf man wel toestem ming te verlenen om naar Bonn te komen, doch geen besprekingen tus sen deze delegatie en het Westduitse parlement te laten beginnen wanneer „dr Linse niet meebrengt". Zoals gemeld heeft generaal Tsjoel- if, de Sowjetrussische commandant Oost-Duitsland, nog dezer dagende Amerikaanse hogecommissaris in W. Duitsland, Donnelly, persoonlijk ver- gekerd dat hem over de zaak-Linse niets bekend was doch dat hij nadere inlichtingen zou laten inwinnen. Ir— •■en Mededeling (adv.). American Cigarettes zijn inderdaad en over de grenzen Illigale grensoverschrijders hebben bij de zönegrens in de nabijheid van Oberrieden de D-trein Hamburg-Bazel door het trekken aan de noodrem tot stilstand gebracht. Achttien personen snelden de trein uit in de richting van de grens, waar de Volkspolitie hen op wachtte. Men vermoedt, dat het com munisten, zijn. Dergelijke grensover schrijdingen komen wel meer voor. Dertien Arabische en Aziatische lan den hebben de secretaris-generaal Trygve Lie verzocht de Frans-Marok kaanse kwestie op de agenda van de algemene vergadering van de V.N. te plaatsen. In een brief wordt gezegd, dat Marokko als een kolonie wordt be handeld en dat steeds met de beginse len van het handvest der V.N. gespot wordt. Stafchef Gruenther is van meningt In een vraaggesprek heeft generaal Griinther, stafchef van het gealliëer- de hoofdkwartier bij Parijs, verklaard niet te geloven, dat landen achter het ijzeren gordijn zonder oorlog zouden kunnen worden bevrijd. Griinther ant woordde op de vraag, of de gealliëerden van plan waren het communisme tegen te houden of terug te dringen, dat er geen sprake van is, dat èeri dergelijke oorlog door het Westen zal worden begonnen. Volgens Griinther is het nutteloos en gevaarlijk om te trachten achter het ijzeren gordijn verzetsbewegingen in de vorm van sabotage of onder grondse actie te organiseren. Wij zul len Oost-Europa niet kunnen bevrij den door het afwerpen uit vliegtuigen van pistolen. Het enige wat wij krui nen doen is trachten het vertrouwen van deze volkeren te behouden door te tonen, dat wij sterk en vereend zijn- - Griinther meende, da$ het; Russische gevaar op het ogenblik even groot is als in 1949, toen het Atlantisch Pact werd getekend. Als de Russen mor gen zouden aanvallen, dan zouden wij hen met de strijdkrachten waarover wij de beschikking hebben, niet tot staan kunnen brengen. Ik ben er ze ker van, dat wü uiteindelijk de over winning zouden behalen, zij het ten koste van ontzettende vernielingen. Hier, op het Europese vasteland, moe ten wij een barrière opwerpen, en snel. West-Europa heeft vertrouwen in zijn macht, maar misschien heeft het wel teveel vertrouwen daarin. Hij geloofde niet, dat, zoals gezegd wordt, 1953 het jaar van de grootste gevaren zal zijn. Het gevaar is duur zaam, het zal neigen naar verminde ring, naarmate wij onze hèrbewape- ningsinspanningen volhouden. Voorts noemde Griinther de Kore aanse oorlog een overwinning van de Infanterie. Zonder vliegtuigen hebben de communisten het, ondanks onze verpletterende meerderheid In de lucht, volgehouden. Gevraagd naar de mogelijkheid van het gebruik der atoombom in Korea verklaarde Grün ther: Men gebruikt geen atoombom om 200 soldaten in een loopgraaf te vernietigen. Minister van Thiel beëdigd. Ten paleize Soestdijk heeft H. M. de Koningin de minister van maat schappelijk werk, mr F. J. F. M. van Thiel, beëdigd.. Daarna heeft minister Beel de portefeuille van maatschap pelijk werk aan mr van Thiel over gedragen. De West-Berlljnse „Telegraf" heeft gemeld, dat een zware, ontploffing is voorgekomen in een Oost-Duitse ban denfabriek. Verscheidene Russische sol daten en Duitse arbeiders zouden hier bij om het leven zijn gekomen. Een groot gedeelte van de fabriek is in de as gelegd, Duitse arbeiders zouden zijn gearresteerd. Ingezonden Mededeling (adv.). WTlLlJtt GOUDLN PGDBTL MIDDELBURG TEL.. 2769 In de Woensdagavond te Rotterdam gehouden zitting van de generale synode der Gereformeerde Kerken kwam allereerst aan de orde een schrijven van de particuliere synode van Drente inzake de geestelijke ver zorging van de in ons land verblij vende Ambonezen. De particuliere sy node is van oordeel, dat deze zaak het gehele kerkverband geldt. De com missie constateerde dat de particuliere synode geen enkele grond heeft aan gevoerd terwijl evenmin aangetoond is, dat de Ambonezen deze geestelijke verzorging begeren. Daarom wilde de commissie de vraag van de particu liere synode van Drente niet ontvan kelijk verklaren, welke zienswijze de synode deelde. Dr C. N. Impeta rapporteerde ver volgens over het verzoek van ds J. M. W. Schalkwijk, laatstelijk predikant bij de Gereformeerde Kerk van He- melum (Fr.), die overgegaan is naar de Evangelische Broedergemeente te Suriname, om daar te arbeiden onder de Hindoestammen en nu gaarne zijn kerkelijke positie zo geregeld zag, dat hij Gereformeerd predikant zou blij ven. Dit verzoek werd ondersteund door het bestuur van het Zeister Zen dingsgenootschap en het bestuur van het Idenburg Fonds. De classis Wor- kum, waaronder Hemelum ressorteert, sprak uit, dat ds Schalkwijk ophoudt predikant van de Gereformeerde Kerk in Nederland te zijn. De commissie, te wier midden ds Schalkwijk per soonlijk zijn verzoek toelichtte, stelde aan de synode voor uit te spreken, dat aan het verzoek #van ds Schalkwijk niet kan worden' voldaan, maar dat dit niet behoeft uit te sluiten, dat in dien één Van de Gereformeerde Kerken hem daartoe wil uitnodigen, er geen bezwaar tegen bestaat hem in de dienst des Woords en der sacramenten te laten voorgaan en hem metterdaad ook weer als predikant beroepbaar te laten stellen. Over deze zaak ont spon zich een uitvoerige discussie, waaraan deelnamen dr J. Hoek, ds H. W. H. van Andel, prof. dr F. W. Grosheide, prof. dr A. de Bondt, prof. dr D. Nauta, ds H. van der Veen en ds P. N. Kruyswijk. De synode ver wierp het amendement van ds C. van der Woude en nam na repliek van de rapporteur het voorstel der com missie in haar geheel aan. Het contact met de overheid. Dé generale synode heeft zich in haar Woensdagmorgen gehouden zitting be zig gehouden met het rapport van de putaten voor de correspondentie met de hoge overheid. De praeses verwelkomde oud-minis ter, mr dr J. Donner, president van de Hoge Raad, voorzitter van deputa- ten. Bij dit rapport was aan de orde het schrijven van dr P. Sybersma te Leeuwarden, die bezwaar maakte dat bovengenoemde deputaten de woning- bouwlening hebben aanbevolen en daardoor de schijn op zich geladen .hebben de staatssocialistische politiek der regering te steunen. De rappor terende commissie is van oordeel, dat de kerk zich niet afzijdig mag houden wanneer er sprake is van zedelijke nood. Deputaten hebben bij de regering bezwaar ingebracht tegen het uitschrijven van premieleningen. Toen de regering daarvan afzag, _o_ Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. 46 o— Het was een verschrikkelijk toneel. Sjouk sloot de ogen. Plotseling werd ze opgenomen. „St", fluisterde Douwe haar toe, „blijft rustig". Onwillekeurig sloeg ze de ogen op. Douwe Glins droeg haar in zijn sterke armen. Hij scheen- een uitgang gevonden te hebben. „Halt, ketterhahij gaat er met zijn liefje vendoor Een soldaat versperde hun de door gang. Douwe liet Sjouk op de grond glijden. Een felle gloed laaide op in, zijn ogen. O dat was weer de fana tieke blik, zoals Sjouk die vroeger eens van hem gezien had. Zij huiverde Plotseling zag zij in Douwe's hand een mes„Sterf satanskind!De soldaat zonk op de knie „Kom Sjouknu vlug Douwe wilde Sjouk weer aanvatten. „Ik kan wel lopen", 2ei ze...... „Hierheen", riep Douwe zacht. Ze wa ren weldra buiten de kloosterruïne. Plotseling hoorden ze geschreeuw. „Daar gaan ze„Ze hebben ons ontdekt", hijgde Sjouk. „Maar ze krijgen s niet", fluisterde Douwe. ,,'t Is te donker. Stop". Douwe bleef plotseling staan, „Laten we hier van 't pad af gaan", zei hij zacht. „We kunnen ons in ginds schuurtje verbergen". Ze bereikten veilig hun schuilplaats. In de verte hoorden ze de soldaten schreeuwen. „Vreselijk", fluiterde Sjouk. „Je hebt hem toch niet gedood, Douwe"? „Ik denk het niet". Douwe's stem trilde. O, hij was woedend geweest. Maar toch, nooit had hij nog een mens gedood. Voor zijn oog zag hij steeds de soldaat zoals hij rochelend inéénzonk. „Ik denk het niet", suste hij zichzelf en Sjouk. „Maar dan was het uit noodweeren voor jou. Sjouk". Douwe's stem klonk nu teer. „In vind het verschrikkelijk, dat jij de eerste keer, dat je een samen komst bezoekt, dit moet beleven". Ze zaten samen op een omgekeerde kist, die niet veel ruimte bood. „De prediker sprak heel anders dan Cornelis Everhardi", zei Sjouk. „Ik voelde me er niet thuis". „Neen", antwoordde Douwe. „Ik miste ook het spreken over de liefde van de Heiland. Toch moet Willem Abesz wel een vroom man zijn. Maar hij heeft ook zoveel ondervonden. Zijn vrouw is gedood en twee van zijn kin deren zijn gevangen in een kloos ter. Nu schijnt hij verbitterd. Toch is dat niet goed. Het spijt mij, dat jij daar geweest bent. Alleenik ben blij Douwe aarzelde „Waarom ben je blij, Douwe?" „Neen niets, SjoukIk ben blij, dat jij ook belang stelt in de Waarheid. En nu ondervindt je di rect al, hoe moeilijk het is, de Heere te dienen. De papisten maken het ons bijna onmogelijk". „Er zijn ook goede Katholieken, Douwe. Is het noodzakelijk de Kerk te verlaten Cornelius Everhardi blijft er toch ook in?" Douwe antwoordde niet terstond. Dan zeide hij: „Ik geloof niet, Sjouk, dat we in de Kerk kunnen blijven. De Kerk drijft ons uit. Als de pastoor Cornelius Everhardi, voor wie ik veel achting heb, wil leven naar Gods Woord, dan zal de Kerk hem ook gaan vervolgen. Zeg zelfwat kwaads deden wij vanavond? Neen de prediking van Willem Abesz was te hard. Maar dat daar gelaten. Wij kwamen samen om te bidden en Gods Woord te horen. Dat kan tooh geen kwaad zijn? En wij worden niet alleen met geweld uiteen gejaagd, maar ook gevangen genomen en dan verbrand of geworgd". Sjouk huiverde. Onwillekeurig druk te ze zich dichter tegen hem aan. Zij dacht thans niet aan zijn onedele afkomst. „Gelukkig, dat je bij mij bent, fluisterde Sjouk. Heur haren beroer den zijn wang. „Sjouk!" Douwe's stem klonk heel zacht en teder. Hun lippen vonden eikaar in een lange kus. Douwe was de eerste, die begon te spreken. „O, Sjouk", fluisterde hij, „ik had nietjüjij bent een adellijke jonkvrouw en ikNeen, Sjouk, dit is niet goed. Ik ben nog niet waardig jouw knecht te zijn „Stil", fluisterde Sjouk, „daar wil len we nu niet aan denken." „O, Sjoukwat heerlijk! Wij horen bij elkaar" Sjouk antwoordde niet direct. Ze wist, dat heit nooit toestemming zou geven. En dat het nooit iets worden kon, tussen hen. Maar misschien Enneenzij wilde niet ver der denken. Het was nu heerlijk. Ze drukte zich dicht tegen hem aan. (Wordt vervolgd). meenden deputaten te deze omstan digheden de actie voor deze leningen, die strekten tot voorzieningen in ze delijke nood, door mede-onderteke ning van de desbetreffende oproep te moeten steunen. De synode deelde deze opvatting. Het rapport van deputaten van de hoge overheid ontlokte discussie van dr C. vari der Woude, prof. dr D. Nauta, ouderling W. Hessels en ds A. Mout, die daarna geantwoord werden door dr D. Geele als rapporteur en mr Donner als voorzitter van depu taten. De synode keurde de handelingen van deputaten met bijzondere dank goed en besloot opnieuw deputaten te benoemen met een met name om schreven opdracht. Voorts besloot zij in het bestuur van het interkerkelijk protestants zie kenhuisbureau een afgevaardigde zit ting te doen nemen met de opdracht van zijn arbeid aan haar rapport uit te brengen. Zij verzocht voorts dit bureau een toelage van 1000 gulden te verlenen uit de haar ter beschik king bestaande fondsen. Zuid-Slavië gaat krachtige vloot bouwen. Maarschalk Tito heeft Woensdag op een bijeenkomst verklaard, dat Zuid-Slavië een krachtige vloot zal bouwen, die het land „tegen verras singsaanvallen vanaf de c verzijde van de Adriatische zee" zal beschermen, aldus meldt het Zuidslavisch pers bureau „Tanjoeg". Ingezonden Mededeling (adv.) Vrouwenpolder heeft nieuwe burgemeester. (Vervolg van pag. 1). De heer de Kam verzekerde ons, dat hij op de bres zal blijven staan voor de zelfstandigheid van Vrouwenpolder, zo die toch nog mocht worden aange tast. Hij zal er naar streven om Vrou wenpolder en Gaptege als één geheel te beschouwen en ook dat met de be langen van de bewoners v :r huiten de dorpskommen zal worden gerekend. Tenslotte sprak de burgemeester de wens uit, dat hij spoedig in de nieuwe gemeente zal kunnen kennis maken en wat bijna even belangrijk is, dat er spoedig voor hem een woning be schikbaar zal zijn, zodat hij zich in de gemeente vestigen kan. Reeds gisteravond kwam het ge meentebestuur zijn nieuwe burgemees ter opzoeken om over deze aangele genheid te praten. De datum van de installatie is uiteraard nog niet vast gesteld. LOOPBAAN. Adriaan de Kam werd op 1 Augus tus 1917 te Grijpskerke geboren. Na het behalen van het einddiploma R.H. B.S. afd. A te Middelburg was hij vóór 1940 werkzaam voor de bedrijfsvereni ging „Het Platteland" te Gouda. Van 1 Sept. 1937 tot 1 Januari 1946 was hij leider van het bureau van de afd. Zee land van de C.B.T.B. en wnd. secre taris van deze organisatie. In 1946 was hij tijdelijk adj. secretaris van de Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard". Thans is hij werkzaam als kassier-ad ministrateur van de Coöp. Boerenleen bank te Serooskerke ff.) en als ad ministrateur voor landbouwbedrijven. Na de bevrijding was hij als reserve officier werkzaam bij de militaire commissaris voor Zeeland. Ook was hij in die tijd tot 1 Jan. '946 lid van de Landbouw Adviescommissie voor Wal cheren en lid van de Prov. Landbouw- commissie voor Zeeland. Voorts ver vulde hij nog de volgende functies: van 12 April 1948 secretaris van de Prov. Demobilisatieraad voor Zeeland; vanaf 17 Juli 1948 secretaris van de afd. Zeeland van de Chr. Emigratie- centrale, lid van het plaatselijk comité voor de Stichting 1940—1945 en lid van de plaatselijke commissie voor het Nat. Instituut „Steun Wettig Gezag". Tenslotte was hij bestuurslid van de afd. Walcheren van de Ned. Fruitteelt organisatie. In 1951 maakte hij in het kader van de E.C.A. een landbouw- studiereis door de Ver. Staten. Hij is gehuwd en heeft drie kinderen. Hij is belijdend lidmaat van de Geref. Ker ken en behoort tot de A.R. partij. GOES, 11 Sept. 1952. Dubb. Princesse- bonen II 29.70—29.80, afw. 25. Fruit voor export: Cox Oranje Pippin A 31.40, BC 25.70—26.50, I grof 25.80— 30.50, I 22.50, II 5.80, Ellisons Oranje A 28.50, BC 25.20—26.10, I 22.90, II 9, Transp. de Cronsel A 16, I grof 16, I 12, II 7.50, Manks Codlin A 22.30, BC 12—12.90, I grof 14.10—21, I 10.60, II 5.10, Allington Pippin A 21, BC 19, I grof 21, I 10.50—10.55, II 5.10, Jacq Lebel I grof 7.70, I 7.70, II 5.20, Glorie van Holland A 23, BC 21.30, I grof 15, I 10, Zigeunerin A 22, BC 20.50, X grof 20.50, I 10.95, .II 7, James Grie ve BC 32, I grof 33.50, I 31.90, II 25, Laxton Superbe I grof 24.70, I 10, Br. Louise A 24.60—24.90, BC 21—21.10, I grof 23.50—24.10, I 20.50—21, II 8.40, Br. Hardy A 27.40, BC 26—26.70, I grof 26.90, I 23.40, II 15.60, Conferen ce SA. 23.30, BC 21.60—22.10, I grof 22.10, I 17.20, II 6, Maagdeperen I grof 6.20, I 5.90—6.10, II 3.40, Legipont A 17.70, BC 16.10, I grof 15.90, I 15.70, Will. Duchesse A 15.50, BC 10, I grof 15, I 10.10—10.50, IX 5.90, Triomphe de Viënne A 29.90, BC 27.40, I 26.40, II 17.5018.50. Verpakt fruit: Ster appels AA 27—28, B 23, Cox Oranje Pippin AA 36—40, Glorie van Hol land AA 24, Bonne Louisse AA 30 36, Br. Hardy AA 41—43, A 40, alles per 100 kg. Gewone veiling: Cox Oranje Pippin 3—15; Transp. de Cronsel 313; Ellisons Oranje 6—17; Manks Codlin 510; Allington Pippin 39; James Grieve 5—26; Jacq. Lebel 3—6; Zigeu nerin 5—11; Cox Pomona 5—15; No tarisappel 3—11; Bramly Seedling 8— 8.20; Br. Hardy 4—19; Bonne Louise 6 —17; Legipont 4—9; Conference 4—12; Will. Duchesse 3—5; Triomphe de Vienne 622; Maagdeperen 3—5; Spaanse Wijnpeer 614; Herzogin El- sa 35; Br. Wilhelmina 715; Prui men: Monarch 837; Burbank Giant 9—16; Catolonie 6—13; Abrikoosprui- men 310. Alles per 100 kg. KRABBENDIJKE, 11 Sept. Export- veiling: Transp. de Croncel Hl grof 14 90- Hl 10.20; HII 4.80; Glorie van Holland AA 18; A 22.20; B 14; Hl grof 15.80; Manks Codlin A 15.90; BC 15.20; HII 5.50; Cox Oranje Pippin AAA 32; AA 31.60; A 30.10; BC 20.80; Hl grof 27.90; Hl 15.30; Conference A 22; BC 19.10; Hl grof 19.70; Hl 15.30; Beurré Hardy HI grof 25.50; HI 20.30; HII 12.40; Bonne Louisse AA 24.70; A 23.20; B 18.30; BC 17.10; Hl grof 19.70; Hl 15.50; HII 6; Legipont A 16.60; BC 15.90; Hl grof 15; Hl 15.30; William .Duchesse A 15; HI 15; Triumphe de Vienne HII 9.10. KAPELLE, 11 Sept. Exportveiling: Appels: Zure Kroetappels 4.50; Cox Orange PVippin AAA 33.3033.70; A 30—31.60; BC 28.30; I grof 30.20; I fijn 21.20; II 5.10; IC 11.20; fabr. 5.80; Transp. de Cronsel 1 grof 20.55; I fijn 12; II 5.20; K 8.70—8.90; fabr. 5.60; Sterappel A 27.30; BC 23.10; K 10.05; Ellisons Orange A 26; BC. 24.60; I grof 23.90; I fijn 15.10—21.20; II 6; K 7.60— 9.40; fabr. 6.70; Jacq. Lebel I grof 7.60; 1 fijn 7.30; II 4.60; K 5.30; fabr. 5.70; Glorie van Holland A 22; BC 20.70; I grof 20.85; I fijn 11; K 9; Allington Pippin AAA 13; A 11.40; BC 10; I grof 10; I fijn 8.50; II 5.10; Manks Codlin I- grof 9.10; I fijn 8.50; II 4.50; Lanes Pr. Albert I grof 7.70; I fijn 7.40; Lax ton Superbe A 23; BC 21.10; I grof 22; I fijn 10.40; K 9.10; Notarisappel I fijn 9.10; K 9.20—9.60; Bramley Seedling K 7.70; Val Sterappels 3.603.80; Pe ren: Triumphe de Vienne BC 28; I fijn 20.75—26; II 15—15.50; K 16.70; fabr. 9; Beurré Hardy A 28.80; BC 26.80; I grof 27—28.70; I fijn 22.20; II 15.10; K 13.50—13.90; fabr. 5.50; Pitmaston Du chesse I grof 15.80; I fijn 15.50; II 5.50; K 5.60; Maagdepeer I grof 5.90; I fijn 5.90; K 3; Conference A 23; BC 20.90— 21.10; I grof 21.20; I fijn 15.60; II 5.50; K 7.60—7.90; fabr. 4.30; Bonne Louisse Avr. A 23.10; BC 20.40; I grof 21.10; I fijn 16.50; II 6.90—9.90; K 13.70; fabr. 55.10; Legipont A l^O18; BC 16.40; I grof 16.30; I fijn 15.70;II 5.50; K 7.10; fabr. 4.104.50; Spaanse Wijn peer X grof 10; I fijn 9.20; II 5.90; K 6.30; Beurré Clairgeau I grof 15.10; I fijn 15; II 4.80; K 6.10; Beurré Lebrun I fijn 19; II 3.30; K 7.50; Herzogin Elsa I grof 15; I fijn 7.10; II 4.10; K 4; Dub bele Bergamot 1 grof 6.20; I fijn 5.90; K 4.50. Alles per 100 kg. Kleine veiling: Diversen: Bramen 62 —72; Dubb. Princessenbonen 20—33; Alles per kg. Met ingang van heden wordt op de veiling op Dinsdag en Donderdag en kel de exportveiling gehouden om half twaalf. De kleine veiling van 1 uur is dan vervallen. Dit kan omdat toch enkel hard fruit wordt aangevoerd. ST. ANNALAND, 11 Sept. Eigenh. gew. I 9.62; Bintjes gew. 8.75. Aan voer 5 ton. Uien: middel 15.17; bonken 19.61—19.74; drielingen 19.79; picklers 20.66; stek 5.12. Aanvoer 50 ton. Plant teen Blonken 14.98; middel 16.35. Aan voer 6 ton. Scherpenisse: Eigenh. gew. 8.83—9.24; Bintjes gew. 8.87. Aanvoer 20 ton. z THOLEN, 11/9. Uien middel 20.86; drielingen 21.31; piclers 20.71, per 100 kg. Aanvoer 30 ton. VISMIJN. VEERE, 11 Sept. 589 kg. exportgar nalen 60; 626 kg. handelsgarnalen 56— 61; 176 kg. schar 39—50; 225 kg. bot 34—55; 91 kg. rog 22—36; 94 kg. wy- ting 2030; 2 kg. krabben 30. EXAMENS. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor het voorlopig diploma Scheepswerk- tuigkundige de heren C. P. de Jager en A. J. Wolf uit Middelburg, J. Wort- man te Goes, H. L. Legrand te Axel en S. Roels te Domburg, allen met lof. De geslaagden zijn leerlingen van de Machinistenschool (Dir. E, Visscher) te Middelburg. Te Amsterdam slaagde voor het di ploma Drogist de heer W. Brouwer te Kapelle.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3