FRANS-DUITS STATUUT VOOR HET SAARGEBIED Naguib zoekt oplossing voor Brits-Egyptisch geschil Negentig doden bij scheeps ramp op de Donau Nu ook al een „kaaskoningin' Vlissingen heeft 25*000 inwoners PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vandaag confereren Schuman en Adenauer In Straatsburg begint men wellicht heden Europese plannen te smeden De krukken weg! Nicuwe Meister f- Bejaarde vrouw verbrand Waterstofbom 1000 maal krachtiger dan atoombom kSNIPPER A'ü I V- NIEUWSk f 4 Binnenlandse „schoonmaak" wordt het eerst afgewerkt Meeste slachtoffers bevonden zich benedendeks Meer kooplust in Juli, Uitgave stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90. Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen-1 traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2271 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 10 SEPT. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEEDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; 3. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.07 u., onder 19.06 u. Maan op 22.18 u., onder 15.46 u. Laatste Kwartier 3.36 u. Hoogwater Donderdag 11 Sept.: Vlissingen: 6. 48 u. 1.58 m., 19.13 u. 1.50 m. Terneuzen: 7.19 u. 1.77 m., 19.40 u. 1.70 m. Wemeldinge; 8.23 u. 1.44 m., 20.41 u. 1.40 m. Zierikzee: 8.02 u. 1.25 m., 20.23 u. 1.22m. TN „DE MAGISTRATUUR" stelt dr J. W. Noteboom, burgemeester van Voorburg, aan de orde de vraag, of het geen ernstige overweging verdient de „Woonruimtewet" in te trekken en, wat dit betreft, terug te keren tot het vrije initiatief van de be volking. Een vraag, die door hem in toe stemmende zin wordt beantwoord. „Er heerst aldus dr Noteboom in ons land niet all" en woningnood, maar ook woonruimtewet-nood. En het is de vraag, of van beide nöden de laatste niet de meest drukkende is." De ellende van de gemeentelijke vestigingsverboden is begonnen tijdens de tweede wereldoorlog, toen er vrees was yoor een al te grote toevloed van inwoners uit geëvacueerde gebieden. Door het invoeren van die verboden deden we echter „een terugtred van enige eeuwen in de geschiedenis, n.l. naar de tijd van stedelijke invoer rechten, van gemeentelijke immigra tie-verboden, van de tolheffing van schepen en ander „sserend vervoer e.d.". De gemeentelijke verboden werden gevolgd door een Rijksverbod van de toenmalige secretaris-generaal van het departement van Binnenlandse Zaken. Na de oorlog werd het vestigings verbod in. de wet opgenomen en uit gebreid tot alle gemeenten van ons land. Het vorderingsrecht ten aanzien van woonruimte aanvankelijk in exorbitante omstandigheden aan de burgemeesters toegekend werd nu als een min of meer normaal recht van B. en W. in de wet overgenomen, terwijl, om de kroon op het werk te zetten, aan B. en W. de gemeente lijke woonruimte-distributie werd op gedragen. NA DAN VERDER GEWEZEN TE HEBBEN op de ernstige bezwaren aan deze distributie verbonden, bezwa ren veel ernstiger dan die verbonden aan de distributie van levensmiddelen, vervolgt de schrijver: „En vraagt u nu, of het doel der wet: de doelmatige verdeling van de woon ruimte, ondanks de diepingrijpende overheidsbemoeiing en de conscen- tieuse plichtsbetrachting van de ge meentebesturen en van de ambtena ren, verbonden aan deze tak van over heidsdienst, bereikt wordt, dan ant woord ik, rekening houdend met mijn vrij uitgebreide ervaring op dit ter rein, zonder aarzeling: Neen! Ik acht het doel der wet zo weinig bereikt, dat ik de mening koester, dat de verdeling van de woonruimte thans beter zou zijn, wanneer de wetgever zich ten aanzien van deze materie op een wat meer bescheiden standpunt had ge steld. En het lijkt mij zelfs nauwelijks voor betwisting vatbaar, dat de voor delen welke de wet oplevert, op geen stukken na opwegen tegen de kwel lingen, welke deze z.g. doelmatige ver deling van de woonruimte het publiek, de ambtenaren en de magistraten aan doet." DR NOTEBOOM komt dan ook tot de conclusie, dat het z.i. ernstige overweging verdient, de Woonruimte- wet in te trekken en weer terug te keren tot het vrije initiatief van de bevolking. „Zijn daaraan geen risico's verbon den? Ongetwijfeld. Met het oog op deze risico's zou ik bij afschaffing van de wet voorlopig een beperkt recht tot vordering der woonruimte ter voorzie ning in urgente gevallen willen be houden. Maar overigens zou ik deze risico's willen aanvaarden. Hoe groot ze ook mogen zijn, ze zijn m.i. minder te vrezen dan het kwaad van de hui dige practijk. En ze openen de moge lijkheid van een geheel andere en be tere ontwikkeling van de volkshuis vesting." Tot zover Dr Noteboom. Het komt mij voor, dat de autori teiten wie dit aangaat, verstandig zul len doen met aan de opmerkingen van deze alleszins deskundige burgemees ter volle aandacht te schenken. Ongetwijfeld zal intrekking van de Woonruimtewet sommige bezwaren met zich brengen. Maar dit kan geen reden zijn om maatregelen die in exorbitante* om standigheden noodzakelijk bleken, in meer normale tijden te handhaven. Er komt een tijd, dat het voor het welzijn van de patient nodig is, de krukken weg te bergen. G. Z. LIBANESE REGERING AFGETREDEN. De regering van de Libanon is gis teren afgetreden omdat het kabinet van de volksvertegenwoordiging geen steun kreeg voor een motie van ver trouwen voor zijn beleid. De afgevaar digden eisten het aftreden van de re gering Sohl en het aan het bewind ko men van een coalitie-regering, die in staat zou zijn de door de openöare me ning geëiste hervormingen in te voe ren. Men eist herziening van het kies stelsel, een zuivering van het „cor rupte" ambtenarenstelsel en een reor ganisatie van de rechtspraak. Zullen varkensmarkten worden gesloten? De heer K. Roos, hoofdbestuurslid van de Nederlandse Bond van Var- 1 -nshandelaren, heeft gistermiddag in ten vergadering te Purmerend mede gedeeld, dat de varkensmarkten i.v.m. de varkenspest zullen worden geslo ten, een en ander onder voorbehoud van de ministeriële besluiten hierover, die binnenkort waarschijnlijk zullen worden afgekondigd. De Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, zou, volgens in Luxemburg in omloop zijnde geruchten, Bondskanselier Adenauer hebben voorgesteld een gemeenschappelijk statuut op te stellen voor het Saargebied. De bevolking zou door middel van een stemming haar oordeel over een dergelijk statuut moeten geven. Te Luxemburg is men van mening, dat een dergelijk statuut, zonder dat men tot een definitieve oplossing van dit vraagstuk zou raken, de hindernissen, die een samenwerking tussen beide landen thans nog verhindert, uit de weg zou ruimen. Schuman en Adenauer zullen van daag een bespreking over de Saar- kwestie voeren. Adenauer heeft dit gisteren, medegedeeld op de eerste werkvergadering van de raad van ministers van de kolen- en staalpool. Na afloop van deze bespreking zal aan de zes ministers van buitenlandse za ken verslag worden uitgebracht. RAPPORT UITGEBRACHT. Op de bijeenkomst van de raad is overigens geen enkele discussie ge voerd over welk politiek onderwerp ook. Het hoge gezagsorgaan heeft uit voerig rapport uitgebracht over de tot heden verrichtte werkzaamheden. Het mechanisme is nu op gang gebracht. Verder is aan de raad van de minis ters de agenda der aanstaande werk zaamheden overhandigd. Als voornaam ste punt komt hierop voor de samen stelling van de consultatieve commis sie, welke zal bestaan uit vertegen woordigers van werkgevers- en werk nemersbonden, producenten en ver bruikers. Deze commissie zal voor 10 November moeten zijn opgericht en de regeringen hebben in verband hiermee richtlijnen ontvangen. Verder zal het hoge gezagsorgaan zich met het oog op de toekomstige verdeling van de kolen en het staal vóór 1953 een voorstelling moeten vormen van vraag en aanbod. Een uitwisseling van gegevens zal hiertoe noodzakelijk zijn. Op een persconferentie heeft Jean Monnet, de voorzitter van de raad, een overzicht gegeven van de stand van zaken. „In 1953", aldus Monnet, „moeten wij een overzicht kunnen geven van alle aspecten van productie en ver bruik, alsmede van de investeringen op het gebied van steenkool en staal in de aan de gemeenschap deelnemen de landen. Dit is een zeer omvangrijke taak, waarvoor een beroep zal worden gedaan op de medewerking van rege ringen, vakbonden en industrieën. Voor de eerste keer in de geschiede- nis van West-Europa zal men zich dan een nauwkeurig beeld kunnen vormen van de toestand in de ijzer- en steen koolindustrie in West-Europa. Biervan zal alles afhangen voor de verdere ont wikkeling." NAAR STRAATSBURG. De raad van ministers blijft tot vanmiddag aan het werk. Daarna ver trekt men naar Straatsburg om aan de eerste vergadering van het parlement der Europese kolen- en staalpool deel te nemen. Het is voor het eerst dat in het Straatsburgse Europahuis de 78 af gevaardigden van 6 naties bijeen ko men. 't Is niet onmogelijk, dat deze nieu we assemblee reeds in haar eerste zit ting tot een nauwkeurige bespreking van verderreikende Europese plannen zal komen. De zes ministers van bui tenlandse zaken in Luxemburg heb ben namelijk in beginsel het Frans- Italiaanse plan goedgekeurd om een statuut te ontwerpen voor een politiek gezagsorgaan voor „De Verenigde Sta ten van Europa". Op dit plan zijn van Nederlandse en Belgische zijde amendementen inge diend, die zijn goedgekeurd. Men acht te het oorspronkelijke plan, om de as semblee volledige volmachten te geven bij de opstelling van plannen voor een Europese politieke gemeenschap, te overhaast. Een commissie, onder lei ding van de Nederlandse minister Beyen zal nu gedetailleerde instructies opstellen. De Fransman Monnet zal het woord voeren en na hem Adenauer. Voorts zal de assemblee een voorzitter te kie zen hebben. VIJF BRITSE STRAALJAGERS VERONGELUKT. Dinsdag zijn boven Engeland vijf ,Meteor"-straaljagers verongelukt, waardoor twee vliegers om het leven zijn gekomen. De vlieger van hef eerste veronge lukte vliegtuig, dat bij Weymouth in zee stortte, kon door een passerend tankschip worden opgepikt. Een tweede „Metëor" stortte neer in Sussex. Het toestel sloeg op een af stand van slechts zeven meter van een kinderwagen, waarin een kind sliep, in de grond. De vlieger kwam om het leven, hoewel hij met behulp van de uitschietbare stoel het toestel had ver laten. De vliegers van twee „Meteors", die boven Cambridgeshire in botsing kwa men, wisten met hun valscherm be houden de begane grond te bereiken. Het vijfde verongelukte toestel stort te neer bij Sutton Bank in Yorkshire. De vlieger kwam om het leven. Vermoedelijk doordat ze zich te dicht bjj het vuur heeft gewarmd zijn gisterochtend de kleren van een 78- jarige ongehuwde en alleenwonende vróuw te Nijverdal in brand geraakt. Toen buren da vlammen hadden ge doofd, bleek het slachtoffer zeer ern stige brandwonden te hebben opgelo pen, waarvan zij in de loop van de dag in het ziekenhuis te Almelo is over leden. MINISTER MANSHOLT TE GAST IN DEN BOSCH. Directeur 'veeteeltwezen van België Officier in Orde van Oranje-Nassau. Tfjdens het gisteravond gehouden diner in het Casino te 's-Hertogen- bosch, dat door het hoofdbestuur van de Kon. Vereniging „Het Nederland- sche Trekpaard" aan leden en genodig den is aangeboden, heeft minister Mansholt, namens H. M. de Koningin aan de heer Lievens de versierselen overhandigd van Officier in de Orde van Orahje-Nassau. De heer Lievens is directeur van het veeteeltwezen in België. Minister Mansholt roemde in zijn rede de samenwerking der Benelux- landen op foktechnisch gebied en prees het bestuur der koninklijke ver eniging voor zjjn besluit, de jaarlijkse tentoonstelling in Den Bosch te laten doorgaan en de continuiteit niet te doorbreken. Nieuwe atoomproeven bij Eniwitok Deze herfst zullen op het proefter- rein van Eniwitok In het midden van de Stille Oceaan opnieuw een aantal atomische proeven worden gehouden. De proeven, die door een speciaal gevormde „Task Force" (groep voor bijzondere opdrachten) zullen worden -litgevoerd, zullen slechts door officiële Amerikaanse waarnemers en leden van de „Task Force" worden bijge- woond. I Volgens berichten zou wellicht de een of andere vorm van een voorloper der waterstofbom, die duizend maal rachtiger zou zijn dan de atoombom, .orden beproefd. De geallieerde gevangenen in Korea. In Korea en Japan worden voor ge allieerde krijgsgevangenen bestemde pakjes ter waarde van een millioen dollar opgehouden, omdat de Chinezen en Noord-Koreanen weigeren afleve ring door het internationale Rode Kruis te aanvaarden, aldus heeft een vertegenwoordiger van het Ameri kaanse Rode Kruis in San Francisco verklaard. De communisten zeggen, dat de ge vangenen onder ideale omstandigheden leven en niets van de buitenwereld nodig hebben, aldus de vertegenwoor diger. SECRETARIS VAN DE ARABISCHE LIGA AFGETREDEN. De secretaris van de Arabische Liga, de 59-jarige Abdel Azzam, is plotseling afgetreden. Deze mededeling is gedaan aan de vooravond van een belangrijke vergadering van de raad van de Liga, een raadgevend lichaam van de zeven Arabische staten in het Midden-Oos ten. Bij K. B. van 9 September 1952 is op voordracht van de minister-presi dent, prof. dr L. J. M. Beel, minister van binnenlandse zaken en van maat schappelijk werk op de meest eervolle wijze ontheven van het beheer van het departement van maatschappelijk werk en is mr. J. F. M. van Thiel te Helmond benoemd tot minister van maatschappelijk werk. Een Mexicaans journalist heeft via de jaarbeurs en de wereldomroep zijn broer teruggevonden, die hij 13 jaar geleden uit het oog had verloren. Tot voorbereiding van de tentoonstelling in Mexico, die door Prins Bernhard be zocht zal worden, kreeg deze journalist de gelegenheid eens een kijkje achter de schermen van de wereldomroep te nemen. Hij werd daarbij geïnterviewd. Zijn broer, die in Spanje woont hoorde zijn stem en zijn naam en heeft direct aan Hilversum geschreven. Via de jaarbeurs werd contact met de geïnter viewde opgenomen. De broeders hopen elkaar nu binnenkort in Parijs te ont moeten. Kapper John Swier uit Wie- ringerwerf heeft een flinke vangst ge daan. Aan het Noordzeestrand, waar hij op botjes zat te vissen, haalde hij een kleine haai van bijna een halve meter boven water. ■- Emil Zatopek, die als kapitein werkzaam is bij de generale staf van het Tsjechische le ger, is tot majoor bevorderd. Op het nieuwe goudveld van Zuid-Afrika in de Oranje Vrijstaat zal men in 1954 uranium gaan produceren uit het slik- overschot van vijf mijnen. George Denton, directeur van een Britse schoeiselfabriek, heeft te Londen een bus van twee verdiepingen over zijn voet heen laten rijden om een met staal versterkte schoen voor industrie arbeiders te demonstreren. Hij bleef ongedeerd. Een Egyptische regeringswoordvoerder heeft gisteravond verklaard, dat Egypte een nieuwe wijze van aanpakken beraamt om df Brits-Egyptische kwestie op te lossen. Hoewel geen onmiddellijke actie is te verwachten, omdat de regering bezig is met sociale, politieke en economische binnen landse hervormingen, „zullen binnen niet te lange tijd de buitenlandse kwesties weer worden opgenomen", aldus de woordvoerder. Uit alle regeringsgebouwen worden de portretten van alle Egyptische vors telijke personen, om het even of zij nog in leven dan wel overleden zijn, verwijderd. Generaal Naguib Is hierin voorgegaan. Een van zijn eerste daden als premier was, dat hij het portret van Koning Faoed de eerste, liet ver vangen door de Arabische tekst „God de Almachtige". De politieke partijen worden niet ontbonden, doch er is wèl een decreet uitgevaardigd waarbij de reorganisatie van alle politieke partijen gelast wordt. Eén artikel van dit decreet ver plicht iedereen, die een partij wil vor men, hiervan het ministerie van bin nenlandse zaken per aangetekend schrijven op de hoogte te stellen. In dit schrijven moeten dan de doelein den van de partij worden omschre ven; het moet voorts een lijst bevat ten van de medeoprichters, een finan cieel overzicht geven van de kasmid delen enz. Niemand zal lid mogen wor den van een politieke partij, indien hij wegens een misdrijf een gevangenis straf heeft ondergaan, beschuldigd is geweest van machtsmisbruik of schul dig is bevonden aan het aannemen van steekpenningen. Het decreet voorziet voorts in een gevangenisstraf voor de penningmeester van een politieke par tij, die, binnen 15 dagen na het van kracht worden van het decreet, niet alle partijfondsen bij een gevestigde bank heeft geplaatst. DE ONTEIGENINGEN. Het decreet, waarbij het landbezit wordt beperkt, bevat 37 artikelen, waarvan het belangrijkste het grond eigendom vaststelt op maximaal 80 ha. Al het land dat iemand meer bezit zal door de regering warden opgevorderd in een tijdvak van vijf jaar. Naar schatting zal 400.000 ha. grond ont eigend worden. Landbouwmaatschappijen, die zich met landaanwinning bezig houden en religieuze instellingen zijn niet bij de landhervorming betrokken. De coöpe raties zullen arme boeren voorzien van de nieuwste landbouwwerktuigen op gemakkelijke voorwaarden en lenin gen verstrekken. Na een bloemen- en druivenkoningin bezit Nederland nu ook een kaas koningin. Gistermorgen is zij ter gelegenheid van de bijzondere Najaars- en Kaasmarkt te Bodegraven, geïnstalleerd. H. M. (derde van rechts) tijdens haar rondgang over de kaasmarkt. Geheel rechts de burgemeester van Bode graven Mr J. J. Croles. VEERBOOT KAPSEISDE IN DE STORM Negentig personen zijn verdronken toen gisteren op de Donau bij Belgrado de Joego-Slavische veerboot „Misj" in een storm omsloeg en zonk. Ongeveer dertig personen, de bemanning en een aantal passa giers, konden zich redden door overboord te springen. De meeste slacht offers bevonden zich benedendeks, waar zij schuilden voor het slechte weer. De „Misj" onderhield een uurdienst tussen Belgrado en de voorstad Zemun aan de andere oever van de Donau, ongeveer twaalf kilometer stroomop waarts. Het schip vervoerde meer pas sagiers dan gewoonlijk, omdat een der bruggen wegens herstelwerkzaamhe den voor het verkeer was gesloten. Volgens ooggetuigen sloeg het schip om na een bijzonder krachtige wind stoot, die de hevige hagelstorm verge zelde. Sommige getuigen verklaarden, dat veel passagiers aan de lijzijde van het schip beschutting hadden gezocht, waardoor het kleine vaartuig uit zijn balans was komen te liggen. Het schip zonk aan de samenvloeiing van de Sau en de Donau bij het fort Kalemegdan. Reddingswerkzaamheden werden be lemmerd door slecht zicht als gevolg van de dichte hagel. Het juiste aantal passagiers, dat de „Misj" vervoerde, is nog niet bekend, duikers zullen bij het wrak afdalen om de lijken te bergen. De kapitein, die zich onder de ge redden bevond, verklaarde nog, dat hij met opzet te vroeg was afgevaren om te voorkomen, dat met het slechte Het cijfermateriaal, dat door het eco nomisch instituut voor de middenstand is gepubliceerd met betrekking tot het omzetverloop in het midden- en het kleinbedrijf gedurende Juli j.l., wijst uit, dat in tal van branches hogere geld- omzetten werden behaald dan in de daaraan voorafgaande maand. In toeristencentra werd het omzet verloop gunstig beïnvloed door de ver kopen aan vreemdelingen. De kooplust van het publiek is in Juli groter geweest dan in Juni. Zulks geldt vooral ten aanzien van de aankopen van rijwielen, schoeisel en sportartike len. In alle branches, behorende tot de voedingsmiddelensector waren de geld- omzetten in Juli j.l. hoger dan die in Juli 1951. De omzetvermeerdering was het sterkst in het bakkersbedrijf (13 pCt), het slagersbedrijf (13 pCt) en in het kruideniersbedrijf (10 pCt). Met betrekking tot het omzetverloop in duurzame consumptiegoederen kan worden opgemerkt, dat slechts in de detailhandel in textiel, de kantoorboek handel en de handel in ijzerwaren en gereedschappen, de geldomzetten niet het peil bereikten van Juli 1951. Mede tengevolge van de gehouden opruimingen werd van Juni op Juli j.l. een belangrijke omzetvermeerdering be haald in de detailhandel in textiel (51 pCt), in glas, aardewerk, porcelein en huishoudelijke artikelen (30 pCt), in schoeisel (26 pCt) en in meubelen en aanverwante artikelen (19 pCt). De verkoop van artikelen voor de zomer sporten deed de omzet in de detail handel in sportartikelen stijgen met niet minder dan 52 pCt. Het inwonertal van Vlissingen is ge stegen toi een nog nimmer bereikte hoogte. Maandag werd in de Joz. Israëllaan geboren Marianne, dochter van de heer en mevr. Leenhouts. Gistermorgen kwam de gelukkige vader op de afd. Bevolking van de ge meentesecretarie kennis geven van deze geboorte, de eerste in zijn gezin. De heer A. Lokker, chef der afd. Be volking kon hem meedelen, dat Ma rianne Leenhouts als de 25.000ste in woner van Vlissingen werd ingeschre ven en hij bood de heer Leenhouts met dit heugelijke feit zijn gelukwen sen aan. Vervolgens werd de heer Leenhouts door B. en W. ontvangen, die eveneens gelukwensen aanboden. Burgemeester Kolff bood de gelukkige vader een spaarbankboekje aan met f 50. De Nutsspaarbank schonk een spaarbankboekje met f 10. Nog geen twee minuten na de aangifte van de heer Leenhouts kwam wéér een geluk kige vader binnen. Er werden echter geen tweede prijzen uitgereikt. weer zijn schip overladen zou worden. Voor het schip zonk had de kapitein nog vele ruiten van het dekhuis in geslagen en ingesloten passagiers naar buiten getrokken. Vissers, die ooggetuige-van de ramp waren, verklaarden, dat minstens veertig tot vijftig personen het schip hadden kunnen verlaten, doch velen, die niet konden zwemmen, verdron ken. Het zicht was op het ogenblik van het ongeluk slechts circa dertig meter. Een der overlevenden heeft ver klaard, dat toen het schip begon te zinken onder de ingesloten passagiers een vreselijke paniek ontstond. De Joego-Slavische minister van binnenlandse zaken, Rankovic, heeft zich naar de plaats van de ramp be geven. De bergingswerkzaamheden werden de gehele avond voortgezet. BRON VAN AMAZONE ONTDEKT? Sebastian Snow, een jonge Engelse ontdekkingsreiziger, die Dinsdag uit Zuid-Amerika in Liverpool is aange komen, beweert, dat hij de bron van de Amazone heeft ontdekt. Hij heeft verslaggevers verteld dat hij de eerste blanke was, aan wie het was gegeven de 5000 km. lange tocht van de bron van de Amazone tot aan de monding te maken. Tijdens het grootste deel van de reis leed hij aai» dysenterie en malaria. Het avontuur duurde 10 maanden. Hij en zijn reisgenoot, John Brown, vertrokken met het doel de oorsprong van de rivier te vinden en inderdaad vonden zij bij Carro de Pasco een gletscher waarin een meertje lag, dat volgens hen de bron van de Amazone is. De ontdekkingsreizigers gingen uit een om gescheiden hun exploratie voort te zetten. Nadat Brown naar En geland was teruggekeerd begon Snow zijn reis naar de mond van de Ama zone. Hij kwam op zijn weg bij een stam van koppensnellers, in wier mid den hij tien dagen verkeerde. "Vervolgens bleef hij gedurende vijf maanden in het gezelschap uén enkele Indianen, die een vlot voor hem maak ten dat tenslotte bezweek. Hij moest zijn toch toen voortzetten met een wa gen. Hij worstelde door tot Barja, een militaire buitenpost, waar hij een nieuw vlot maakte. Daarna was, aldus Snow, de reis gemakkelijk. Hij nam de rivierboot naar Para en kwam daar in Augustus aan. Koudegolf in Slovenië. In de gehele republiek Slovenië heerst een koude golf, met minimuihtemperaturen tot 3 graden boven nul. Voor de tweede maal in deze zomer is er Dinsdag sneeuw gevallen. RAADSLID TE KRUININGEN GEHULDIGD. Tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering van de gemeente Kruiningen is het raadslid, de heer B. P. Burkunk, (P. v. d. A.), die na een ernstige ziekte voor het eerst de ver gadering weer bijwoonde, door burge meester Vogelaar hartelijk gehuldigd wegens zijn 25-jarig jubileum als raadslid. Hij bood hem een prachtige fruitmand aan. DE BILT ZEGT: Oostelijke wind. Veranderlijke bewolking met enige verspreid optredende buien. Zwakke tot matige, later tijdelijk vrij krach tige oostelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1