Naguib laat arrestaties uitvoeren en neemt het premierschap in handen T egen voorstellen van Mossadeq GISTEREN WERD OP KOREA WEER ZWAAR GEVOCHTEN Zeven en twintig doden bij vliegramp in Engeland Franse schilder sprong rijdende sneltrein uit Het Zwin krijgt nu voldoende zeewater PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Regering Mahev Egypteafgetreden Grote landeigenaren moeten grond afstaan aan kleine boeren Twee Benelux-verdragen ondertekend. Prins Bernhard naar Zeeuwsch Vlaanderen Honderdduizend toeschouwers zagen vliegtuig in stukken springen Geul op Nederlands grondgebied voldoet uitstekend Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad'. Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bjj geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen. traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administrate 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2269 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 8 SEPT. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz Mid delburg; Ds A, Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes Nieuwdorp- J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes: Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel Tholen; R. Zuid erna, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.04 u., onder 19.11 u. Maan op 20.48 u., onder 13.32 u. Hoogwater Dinsdag 9 September: Vlissingen: 5.09 u. 2.08 m. 17.27 u. 1.95 m. Terneuzen: 5.39 u. 2.24 m., 17.58 u. 2.12 m. Wemeldinge: 6.56 u. 1.76 m„ 19.10 u. 1.63 m. Zierikzee: 7.38 u. 1.59 m., 19.54 u. 1.53 m. De Egyptische regering van Aly Maher, ingesteld door generaal Naguib na zijn staatsgreep van 23 Juli, is gisteren afgetreden, nadat Naguib vijftig vooraanstaande politici, hof-functionarissen, officieren en grote landeige naren had laten arresteren. Naguib heeft dezelfde dag nog een nieuw kabinet gevormd waarin hij als enige militair zitting heeft. Hjj blijft opperbevelheb ber en beheert naast zijn premierschap de portefeuille van Oorlog en Marine. Vice-premier en minister van binnenlandse zaken is Soliman Hafez, lid van het Oppergerechtshof. Toen Naguib zich met de ministers naar het Abdin- paieis begaf om de eed af te leggen, waren de straten met pantservoertuigen afgezet. De arrestaties werden gisterochtend in alle vroegte uitgevoerd. Het Kabinet van Maher was toen nog aan het ver gaderen over het ontwerp tot landher vorming, dat een dag tevoren was goedgekeurd en dat tegemoet komt aan de eisen van Naguib en zijn volgelin gen om de bezittingen van grote land eigenaars te verminderen ten voordele van vrijwel landloze boeren. De ge arresteerden zijn op korte afstand van Naguib's hoofdkwartier in een pak huis ondergebracht. Vlak na de arrestaties werd een verklaring uitgegeven waarin gezegd werd dat de politieke organisaties in het land herhaaldelijk waren verzocht haar gelederen te zuiveren. De partijen aarzelden echter aan deze oproep ge hoor te geven en daarom moest men bepaalde personen arresteren. Onder de gearresteerden bevinden zich ex-premier Hilaly, Serag Eddin, algemeen secretaris van de Wafdpar- tij, Hoessan Joesef, plv. hoofd van het DE PERZISCHE OLIEKWESTIE De Perzische premier, Mohammed Mossadeq, heeft op een persconferen tie verklaard, dat de voorstellen van Churchill en Truman er slechts op duiden, dat de Britse autoriteiten nog steeds het doel blijven nastreven zo niet met meer vasthoudendheid van hun oude politiek doch thans onder het mom van nieuwe woorden en uitdruk kingen. Mossadeq noemde vier tegenvoor stellen, die door de Perzische regering gedaan zouden worden: 1. Betaling der schulden van de „Anglo Iranian" aan Perzië en schade vergoeding voor de vertraagde beta ling. 2. Schadevergoeding voor de belem meringen bij de verkoop van de olie, voortvloeiende uit het optreden van de „Anglo Iranian". 3. Het betalen van douanerechten op alle door de „Anglo Iranian" geïmpor teerde goederen. 4. Betaling van belasting op de olie producten, welke gebruikt zijn door bezettingstroepen in de oorlog en wel ke geleverd zijn door de „Anglo Ira nian". De laatste eis, aldus Reuter, is vol komen nieuw. Te Brussel zijn twee verdragen tus sen België, Nederland en Luxemburg ondertekend, waarmede wederom een stap is gezet op de weg van verdere toenadering tussen de drie landen in de richting van een economische unie Eén daarvan betreft de samenwer king op het stuk van douanen en ac cijnzen in het Beneluxgebied. Ener zijds houdt 't verdrag in erkenning van de geldigheid, voor het gehele gebied van de drie landen, van de douane- en accijnsdocumenten, uitgereikt door de ambtenaren van een dezer landen, alsmede van sommige ambte lijke verrichtingen en verklaringen. Anderzijds voorziet het er in, dat de drie landen elkander wederzijds bij stand zullen verlenen ter voorkoming en bestrijding van strafbare feiten op het stuk van douanen en accijnzen Het verdrag is een noodzakelijke aan vulling van de Nederlands-Belgisch- Luxemburgse douane-overeenkomst. Het zal onder meer de vereenvoudi ging van de administratieve formali teiten aan de Belgisch-Nederlandse grens bevorderen. Het andere verdrag heeft betrek king op de wederkerige bijstand in zake de invordering van belasting schulden. Krachtens dit verdrag zal <ieze bijstand, welke tot nu toe be perkt bleef tot sommige directe be lastingen, voortaan ook verleend wor den voor de invordering van al de overige belastingschulden ten bate van de staat, zoals: invoerrechten, accijn zen, omzetbelasting, registratie- en successierechten. Tevens zijn in dit verdrag de regelen voor de toepassing van de wederkerige bijstand nader omlijnd. kabinet van ex-koning Faroek, de privé-secretaris van Faroek, een ander zeer rijk familielid van Serag Eddin en Moestafa Sadek, de oom van Fa- roek's vrouw. Voorts heeft zich een zwager van de vroegere premier Moestafa Nahas, naar wie gezocht werd overgegeven. Hij werd ervan be schuldigd vroeger zjjn relatie met Mevr. Nahas gebruikt te hebben om de katoenmarkt te beïnvloeden. Mevr. Nahas, die grote macht achter de schermen zou hebben gehad, verblijft thans in Frankrijk. Nahas zelf, de lei der van de Wafd, zou onder huisarrest zijn gesteld. In een radiotoespraak heeft Naguib gewaarschuwd tegen demonstraties en onderbreking van het wefk. Hij zei dat hij een regering had gevormd van col lega's, van wie kon worden verwacht dat zij het land zo goed mogelijk zou den dienen. In een brief aan de regentschaps- raad zegt Naguib, dat het leger zich met de politiek moest bemoeien om de door het leger beraamde maatrege len te kunnen uitvoeren. De regentschapsraad, die Naguib opdroeg een regering te vormen, heeft verklaard dat op de beweging van het leger de hoop van 't volk gevestigd is. DOODVONNISSEN VOLTROKKEN. Gisterochtend zijn de 24-jarige Moes tafa Khamis, de leider der arbeiders, die in Augustus de katoenfabriek te Kafr el Dawar plunderden en in brand staken, waarbij een aantal personen het leven verolor, en een andere ar beider opgehangen. Zij waren beiden door een militair gerechtshof ter dood veroordeeld. Over twee jaar 20.000 straaljagers in de Sowjet-Unie? De productie van vliegtuigen van de Sowjet-Unie is zo groot, dat zij iedere tiende straaljager van het type Mig 15 aan het continentale China kan af staan, aldus Washingtonse persberich ten, die een „betrouwbare bron" aan halen. De vloot van jagers der Sow jet-Unie bestaat uit ten minste 9000 Migs in actieve dienst en een onbe kend aantal vliegtuigen van ander type, zo verklaarde men. De Sowjet-Unie zou 1300 Migs aan China overgedragen hebben. Blijk baar, zo zeggen Amerikaanse deskun digen, is de actieve Sowjet-luchtvloot de laatste twee jaar onveranderd op een sterkte van 20.000 toestellen ge bleven. In die tijd echter zijn de Jaks en de Sotrmowiks, vliegtuigen met zuigermotoren, naar de reserve gede legeerd, die men even groot schat als de actieve vloot. Vele der jachtvliegtuigen in actieve dienst zijn thans straaljagers en de Sowjet-Unie zal over twee jaar naar raming 20.000 straaljagers in haar luchtvloot hebben. Werkbezoek op 15 en 16 Oct. a.s. Naar wij vernemen zal Prins Bern hard, met een klein gevolg, op Woens dag 15 en Donderdag 16 October a.s. 'n werkbezoek brengen aan Zeeuwsch- Vlaanderen. De Prins, die voornemens is diverse bedrijven in dit deel van Zeeland te bezoeken, zal op het vlieg veld Woensdrecht arriveren en zijn tournée Woensdagmiddag na de lunch beginnen. Het programma is momen teel nog niet vastgesteld. Z.K.H. zal Donderdagmiddag na de thee Zeeuwsch-Vlaanderen verlaten en per vliegtuig weer van Woensdrecht ver trekken. AUTOBUS SLIPTE; DRIE FIETSERS GEDOOD. Zaterdagavond is een autobus van Maarsse en Kroon op het natte weg dek van de Aalsmeerweg te Amster dam-West geslipt en daarna op een groep wielrijders ingereden. Hierbij werden twee wielrijders op slag ge dood en is er een later in het Wilhel- minagasthuis, waar hij met nog twee andere zwaargewonden was opgeno men, overleden. Een der zwaargewon den is een inzittende van een auto, die door de slippende bus werd geraakt voordat deze op de wielrijders inreed. De slachtoffers zijn de 60-jarige G. v. d. Held en de 27-jarige G. Verwaal, beiden uit Amsterdam en de 33-jarige A. Roos uit Badhoevedorp. Drie an dere wielrijders werden licht gewond. De vereniging van Christelijk Histo rische leden van gemeentebesturen in Nederland houdt een ledenvergade ring op Zaterdag 20 September a.s. op „Den Alerdinck", gemeente Heino. Geallieerde stellingen met 21.000 granaten bestookt Ongeregeldheden in Bogota. Zaterdag is het in Bogota tot onge regeldheden gekomen, toen vijf poli- «emannen, die in het gebied van To- hma waren gedood, werden begraven. Lr vielen schoten. De menigte drong het gebouw van het liberale blad „El Lempo" binnen, vernielde het kan toormeubilair en stak het gebouw in orand, dat geheel uitbrandde. Ook Werden twee woningen vernield, de hoe van de gewezen liberale presi dent, Alfonso Lopez, en de andere van een liberale vroegere minister. Ook 't gebouw van het avondblad „Especta- dor" werd gedeeltelijk vernield. Een politieman viel uit het gebouw van een der kranten en raakte ge wond. Gisteren is op Korea zwaarder ge vochten dan maandenlang het geval is geweest. De geallieerde stellingen werden met 21.000 mortier- en artille riegranaten bestookt, mogelijk het zwaarste spervuur, dat zij in de gehele oorlog te verduren hebben gehad, Waarnemers zeiden, dat het er naar uitzag, dat de Noordelijken over ruime hoeveelheden ammunitie heschikken, ondanks het feit, dat de laatste tijd hun bevoorradingscentra zwaar be stookt zijn door bommenwerpers. De aanvallen hadden over een groot gebied plaats. Over het algemeen handhaafden de verbonden troepen zich, hoewel zij aanvankelijk hier en daar een weinig moesten wijken. In het Oosten werd het gehele front van de 25ste divisie aangevallen. De Noor delijken trachtten hier de heuvel „Sandbag" te bezetten. Vliegtuigen der V.N. vielen, ondanks het lage wolken dek, frontposities en bevoorradings centra aan. De dag tevoren hadden geallieerde vliegers met zware bommen het hoofdkwartier van het vijfde Noord- Koreaanse legerkorps bij Kowon aan de Oostkust aangevallen. 56 gebouwen werden vernield en 20 zwaar bescha digd. Voorts bombardeerden geallieerde vliegtuigen een mijn bij Jongdok, die werd vernield, een fabriek van zware Geheim defensieplan voor het Westelijke halfrond? De Amerikaanse admiraal Milton Miles, van de interamerikaanse defen sieraad, heeft te Rio de Janeiro ver klaard, dat er een geheim plan bestaat voor de verdediging van het Westelijk halfrond, waarin Brazilië een belang rijk aandeel op zich zal nemen. Ge noemde defensieraad, waarin 21 Ame rikaanse republieken vertegenwoor digd zijn, is opgericht onder auspiciën van de Pan-Amerikaanse Unie. Miles is kort geleden in Rio de Janeiro aan gekomen, teneinde met Braziliaanse autoriteiten overleg te plegen. SCHACHT MAG TOCH EEN BANK STICHTEN De administratieve rechtbank van Hamburg heeft bepaald, dat Hjalmar Schacht, de voormalige president van de Duitse rijksbank, in Hamburg een bank voor buitenlandse handel onder de naam „Hjalmar Schacht u. Co" mag stichten met een kapitaal van een kwart millioen mark. Schacht was bij het gerecht in be roep gegaan tegen een uitspraak van de Hamburgse senaat, die zijn verzoek tot het stichten van een bank afwees in verband met zijn bezigheden onder het nazi-regiem. De assistent-burgemeester van Ham burg, Nevermann, verklaarde later, dat de Hamburgse senaat onmiddellijk in beroep zal gaan tegen deze uit spraak. Dit beroep zal worden gegrond op de overweging, dat niet vol doende notitie was genomen van het ingediende, tegen Schacht gerichte materiaal wapens bij Pendjin, die volgens mede delingen van de vliegers „goed werd geraakt", en kolenmijnen bij Sin- hoengdong. Volgens een communique van het achtste legerkorps is een Noord-Kore- aanse officier, die zich als eerste luite nant voorstelde, naar de troepen der V.N. overgelopen. DE WESTELIJKE ANTWOORDNOTA De Britse, Franse en Amerikaanse vertegenwoordigers zijn Zaterdag ochtend opnieuw op het „Foreign Of fice" bijeen geweest om de jongste Sowj et-nota over Duitsland te bespre ken. Men verwacht, dat zij heden op nieuw zouden vergaderen. Dit zou in tegenspraak zijn met geruchten, vol gens welke zij reeds een antwoord op deze nota hebben opgesteld, aldus meldt A.F.P. uit Londen. Toenemende onveiligheid in het bouwbedrijf. Bakeliethelmen en schoenen met stalen neuzen! In 1951 is het aantal ongevallen in de bouwbedrijven groot geweest. Op 160.000 arbeiders kwamen 39.000 on gelukken voor, waarvan 37 met dode lijke afloop. De schade wordt door ir. H. 't Hart in „Bouwbelangen" geschat op vijf millioen gulden direct en 15 millioen gulden indirecte kosten. Ir. 't Hart dringt aan op het voor schrijven van bakeliethelmen, zoals die in Amerika door bouwvakarbeiders gedragen worden. Voorts zou het ver plicht dragen van schoenen met stalen neuzen en zo mogelijk ook met stalen binnenzolen, zeer gewenst zijn. STRAALJAGER IN DE LHCHT ONTPLOFT Een van de nieuwste Britse straaljagers, die pas twee weken geleden van de „geheime lijst" was afgevoerd, is Zaterdagmiddag bij een demonstratie te Farnborough in de lucht in stukken gesprongen. Ruim honderdtwintig duizend toeschouwers zagen het ongeluk gebeuren; onder hen bevond zich de echtgenote van de piloot. De stukken van het vliegtuig kwamen gedeel telijk tussen het publiek terecht, waarbij 25 personen werden gedood en 63 gewond. Ook de piloot, John Derry, en de waarnemer, Tony Richards, kwamen om het leven. Het ongeluk gebeurde volkomen on verwacht. De D.H. 110 kwam, duide lijk zichtbaar van meer dan 40.000 voet uit het blauw naar de aarde suizen, zo nu en dan het normale witte spoor nalatend. Het toestel doorbrak de ge luidsbarrière, hetgeen hoorbaar was aan drie scherpe knallen. Vlak daarop was de D.H. 110 al boven het veld. De grijsgeschilderde machine maakte, steeds lager komend, een linker bocht om het veld, zich aldus van de toe schouwers verwijderend. Boven de Noord-Westelijke zijde, aan de rand van het veld aangekomen, zette het toestel de bocht voort. De bestuurder heeft kennelijk de bedoeling gehad normaal laag over het veld te vliegen. Tot grote ontzetting van allen schoot de D.H. 110 plof ling steil de lucht in, terwijl te zien was, dat er stukken van de onderzijde van de rechtervleugel „KUNST EN VLIEGWERK" EN KWAM ER NOG HEELHUIDS VANAF OOK. Tussen De Klomp en Ede is gister morgen een man uit de Rheingoldex- pres gesprongen, die om 7.11 uit Am sterdam naar Bazel was vertrokken. De expres, die met zeer grote snelheid reed, werd door medepassagiers met behulp van de noodrem tot stilstand gebracht. Onmiddellijk stelden mare chaussees, die in de trein aanwezig waren voor de gebruikelijke passen- contróle en die kort tevoren ook de papieren van de bewuste reiziger ge zien en in orde bevonden hadden, een onderzoek in langs de baan. Tot aller verwondering was er van de man ech ter geen spoor te bekennen. De trein zette met ruim een half uur vertra ging de reis voort. In de loop van de dag zetten politie mannen de nasporingen naar de ver dwenen reiziger voort, aanvankelijk zonder resultaat. Doch 's middags kwam uit Wageningen bericht, dat daar door de politie een man aange houden was, die door zijn vreemd ge drag de aandacht op zich vestigde. Het verhoor bracht aan het licht, dat men inderdaad met de gezochte treinpassa- gier te doen had. Het was een uit Nice afkomstige Franse kunstschilder, die op weg was naar Kopenhagen. Ver- Scheepsdrama voor Amerikaanse kust. Voor de Amerikaanse kust ter hoog te van Zuid-Carolina is Zaterdag een 5500 ton metende Hondurese tanker in een stormachtige zee doormidden ge broken. Van de 30 leden der beman ning zijn er 19 gered. Elf anderen, onder wie de kapitein worden vermist. Zij zijn in een reddingboot verdwe nen, die vermoedelijk is gekapseisd. moedelijk doordat hij een verkeerde reisroute genomen had en zijn geld middelen uitgeput waren, was hij tot zijn zonderlinge daad gekomen. Be halve een paar schrammetjes had hij geen letsel opgelopen bij zijn „kunst en vliegwerk". De 21-jarige kunst schilder bracht de nacht in Wagenin gen en door en reist vandaag verder naar Kopenhagen. VLEUGELBOTEN ALS PASSAGIERSVAARTUIG? De Duitser Freiherr Schertel v Burtenbaeh heeft met een door hem zelf ontworpen vaartuig op het meer van Luzern een snelheid van 80 km. per uur bereikt, terwijl zich 32 passa giers aan boord bevonden. Het schip is 15 m. lang. Het heeft voor een ach ter vleugelachtige vinnen, waardoor het uit het water wordt gedrukt bij hoge snelheid. Het vaartuig rust dan als het ware op deze vinnen, waar door het door golfslag zo goed als niet wordt beïnvloed. De schroef wordt aangedreven door een dieselmotor van 350 P.K. De 50-jarige ontwerper heeft jaren lang aan dit type gewerkt. Hij wil volgend voorjaar drie van deze boten een passagiersdienst op het Lago Mag- giore laten onderhouden. Aan het einde van de oorlog viel een van Burtenbachs prototypen in han den van de Russen. Volgens ontvangen berichten zouden deze thans te Kron- stadt marinevaartuigen bouwen met hefvinnen. Hun gevechtswaarde zou niet alleen groot zijn door de hoge snelheid en de grote wendbaarheid, maar ook door de vaste ligging bij ruw weer, waardoor met grotere trefkans geschoten kan worden. DE BELGEN ZIJN TEVREDEN. De zo langzamerhand berucht geworden Zwinkwestie behoort nu wel tot het verleden. De door de Nederlanders in het vorige jaar gegraven geul, waardoor het zeewater in en uit het Zwin kan stromen, blijkt uitstekend te voldoen. De bevloeiing van het natuurreservaat (150 ha. groot, waarvan 125 ha. op Belgisch grondgebied tussen Knokke en Cadzand) is meer dan voldoende voor de instandhouding en de ontwikkeling van de zoutwater vegetatie. Daarmede zijn onze Belgische Zuiderburen tevreden gesteld. En daarmede blijkt ook, dat de van Nederlandse zijde voorgestelde en tot uit voering gebrachte oplossing geheel juist is geweest. Tijdens een in hotel „De Blanke Top" te Cadzand Zaterdagmiddag ge houden persconferentie heeft de Com missaris der Koningin, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, een uiteenzetting gegeven van de huidige stand van za ken met betrekking tot het Zwin. Dit geschiedde na afloop van de samen komst en de excursie der Belgisch- Nederlandse Zwincommissie, v.-elke van Belgische zijde bestaat uit de Gouver neur van West-Vlaanderen, de heer d'Oudrijve d'IJdewalle, ir. J. Block- mans, administrateur inspecteur-gene raal der Antwerpse Zeediensten, prof. Robeijns uit Brussel (die thans echter in de Congo vertoeft) en de heer L. Lagasse, secretaris. Behalve de Com missaris der Koningin hebben van Ne derlandse zijde zitting ir. Th. J. Heij- blom, hoofding.-directeur van de Rijks waterstaat in Zeeland, prof. dr G. J. van Oordt, hoogleraar te Utrecht en de heer J. C. de Pagter, secretaris. DE VOORGESCHIEDENIS. Zoals men weet werd in 1949 op Ne derlands grondgebied met toestemming en goedkeuring van de Rijks- en Pro vinciale Waterstaat door „Het Vrije van Sluis" een dam gelegd in de be staande geul, teneinde te voorkomen, dat bij springvloed het binnenkomen de water grote gedeelten van West- Zeeuwsch-Vlaanderen zou overstro men. De Belgen protesteerden heftig daartegen en motiveerden hun stand punt door te verklaren, dat hierdoor het Zwin ten dodfe was opgeschreven, omdat geen zeewater het Zwin meer zou kunnen bevloeien. Schoorvoetend gingen zij ermede ac- coord, dat het volgend jaar voor Ne derlandse rekening een door de Rijks waterstaat opgesteld plan tot het gra ven van een nieuwe geul op een niet bedreigd punt werd uitgevoerd. De Belgen waren n.l. van mening, dat dit toch niet zou helpen. Volgens hen zou er onvoldoende water binnenstromen en zou het pp diepte houden van de geul grote kapitalen vragen. VOLDOENDE WATER. Na een jaar is echter dnidelijk ge bleken, dat deze sombere voorspellin gen niet zijn uitgekomen. Gedurende de meest maanden van het afgelopen jaar is het Zwin zes tot acht maal per maand, steeds voor, op en na de dagen van springvloed, ondergelopen, vaak over de gehele oppervlakte. De geul heeft zich zelf volkomen natuurlijk en zonder dat het één cent heeft gekost, zelfs nog uitgediept en is door het in- en uitstromende water verbreed. Van Belgische zijde zijn enige tijd geleden rietschermen gezet om het overtollige water uit de geul tegen te houden. De door de Nederlanders ge plaatste peilschalen gaven bij de zes controles, die per maand werden ge houden, steeds een voldoende stand van het water aan. In de wintermaan den kwamen zelfs bij hoge vloeden, dus zonder springtij, flinke watermas sa's in het Zwin. Wanneer men weet, dat een bevloeiing van zes maal per jaar voldoende is voor een goede in standhouding van de vegetatie, dan begrijpt men zonder meer, dat de „slag om het Zwin" is gewonnen. RAPPORT VAN BOTANICI. Enige vooraanstaande botanici heb ben in opdracht van de Zwincommis sie voor de eerste maal een rapport opgesteld over de vegetatie in het Zwin. Men kan dit rapport, dat een uitgangspunt zal vormen voor telken- jare te verschijnen rapporten en dat binnenkort waarschijnlijk in één of meer wetenschappelijke tijdschriften zal worden gepubliceerd, beschouwen als een geografie van de flora in het natuurreservaat. Er komen luchtfoto's van de Rijkswaterstaat in voor en een kaart geeft precies aan, welk soort plant op een bepaald punt is te vin den. Dit rapport kwam tot stand dank zij een innige samenwerking tussen Belgische en Nederlandse botanici. De heren A. Lawalrée enP. Demaret van de Jardin Botanique de l'Etat te Brus sel vormden de Belgische afvaardiging en dr M. P. Mörzer met de heer H. Schimmel van de afdeling Natuurbe scherming en Landschap van Staats- 1.osbeher de Nederlandse. Rijkswater staatsmensen en deskundigen van de Belgische en Nederlandse Landmeet kundige Diensten verleenden mede werking. De Zwincommissie zal volgend jaar Juli weer bijeenkomen, maar dan aan de andere kant, op Belgisch territoir. afvlogen. Met afgrijzen zag iedereen de snelle machine in stukken springen. Het gebeurde alles in onderdelen van seconden. Terwijl de romp omhoog- schoot en daarna ter aarde kwam, waarbij een knal werd gehoord, kwa men de twee losse motoren met duize lingwekkende snelheid op circa 60 me ter hoogte over het vliegveld op een gedeelte van de toeschouwers aan suizen. Iedereen bukte zich onwille keurig en menigeen barstte in snikken uit. Eén van de twee vliegtuigmotoren kwam tussen de toeschouwers terecht, de andere op een stuk onbebouwde grond. Een gedeelte van de stuurstoel kwam aan het einde van de stijgbaan neer, waardoor een aantal personen werd gewond. Het ministerie van bevoorrading heeft een onderzoek naar de oorzaak van de ramp gelast. Een inspecteur van het ministerie van Luchtvaart heeft zich onverwijld naar de plaats des onheils begeven. Aan allen, die foto's van het ongeluk hebben geno men, is verzocht deze ter beschikking te stellen; als resultaat hiervan zijn binnen drie uur na de ramp reeds 35 negatieven ontvangen. ATOOMARTILLERIE VOOR WESTELIJKE DEFENSIE? De Amerikaanse stafchef, Generaal Collins, heeft Zaterdag in Parijs ver klaard, dat hij gedurende zjjn rondreis door Europa met Amerikaanse bevel hebbers het gebruik van nieuwe wa pens, o.m. atoomartillerie, voor de westelijke verdediging zal bespreken. Collins zal Triëst en Duitsland bezoe ken. Collins zei, dat „superwapens", zoals geleide projectielen zullen wor den gebruikt ter ondersteuning van alle N.A.V.O.-strijdkrachten. Hij ver klaarde tegenover verslaggevers, dat atoomartillerie geen divisies kan ver vangen, doch dat zij deze wel veel krachtiger kan maken. ONDERZOEK IN MOORD ZAAK DRUMMOND GESTAAKT Inspecteur Sebeille en zijn vijf me dewerkers hebben erkend, dat hun pogingen om de moord op de Engels man Drummond en diens echtgenote en dochter op te helderen, op niete zijn uitgelopen. Zij zijn Zaterdag naar Marseille, hun standplaats, vertrokken, Sebeille weet het falen aan de zwijgzaamheid van de plaatselijke boerenbevolking en het feit, dat het gebied van Peyruis communistisch is. Wij zijn door de communistische pers beledigd en hebben een sterk vermoe den, dat functionarissen van de com munistische partij hun aanhangers hebben afgeraden de politie bij te staan, aldus "Sebeille. Het hoofd van de politie van Forcalquier is nu belast met het onderzoek ter plaatse. Arnhem verzorgt zijn bejaarden uitstekend. „De drie gasthuizen", wel een der modernste tehuizen voor ouden van dagen in Europa, is Zaterdagmiddag te Arnhem officieel geopend door de Commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland, Jhr. Dr. C. G. C. Quarles van Ufford. Als blijk van haar belangstelling zond Koningin Juliana een enorme bloemenmand met oranje chrysanten. Anderhalf jaar hebben ruim 150 man aan de totstandkoming van het gebouw, dat plaats biedt aan 300 be jaarden, gewerkt. Een millioen tegels en 2 millioen stenen werden gebruikt. Er zijn vier paviljoenen, elk met drie conversatiezalen. Zelfs zijn er tien lo geerkamers, zodat de bewoners zo no dig de kinderen enkele dagen bij zich kunnen hebben. Voor ontspanning is er een theater- en een filmzaal, een biljardzaal, een mannen- en een vrou wenkamer, een leeszaal enz. Radiodis- tributie is er op iedere kamer, waar door tevens aan alle bewoners tegelijk mededelingen kunnen worden gedaan. Fietser door auto te Lewedorp aangereden. Zaterdagmiddag is te Lewedorp de 53-jarige los-werkman Joh. Nagelker- ke vlak bij zijn woning aangereden door een auto, bestuurd door de han delaar in bouwmaterialen W. F. van Riet uit Goes. De wielrijder, die uit de richting Goes kwam en naar links de Rijksweg overstak werd door de auto tegen de grond gesmakt, en liep een wond aan het gelaat en een diepe vleeswond aan het been op. De plaats vervanger van dokter Gelderblom die de eerste hulp verleende liet de man naar huis vervoeren. De politie onder zoekt de schuldvraag. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Weersverwachting geldig tot Maan dagavond. Veranderlijke bewolking met flinke opklaringen en slechts enkele ver spreid optredende buien. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1