Een leuze of een leugen .V. Protestants christelijk blad voor zeeland Grote Drie raadplegen N. A.V, O.-landen over nota aan Rusland inzake Duitsland Heemschutters kantten zich tegen het plan om de Goese haven te dempen oode Kruis „Europees politiek gezagsorgaan moet er spoedig komen" Eisenhower juichend Philadelphia ingehaald. rle creiarie Notawisseling tussen het Westen en het Kremlin Westelijk antwoord over vredesverdrag met Oostenrijk in Moskou aangeboden Nieuwe boerderijen voor Walcheren Briefwisseling met Ned. troe pen in Duitsland. Bond Heemschutvergaderde in de Ganzestad Burgemeester ten Kate: „In het verleden is ook in mijn stad zwaar gezondigd" 'agïna usief toa- st of in de Bur- slburg van voor op- >t ortcolonne n tot lpster es. Zaterdaff- ber, 4 uur, is-gebouw, HG Uitgave t Stichting „Zeeuwsch Dagblad", Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen;."- traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2268 ZATERDAG 6 SEPT 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: T. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruinlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. P. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.01 u., onder 19.15 u. Maan op 19.59 u., onder 10.43 u. Hoogwater Zondag 7 Sept.: Vlissingen: 3.43 u. 2.47 m., 15.57 u. 2.35 m. Terneuzen: 4.12 u. 2.61 m. 16.30 u. 2.49 m. Wemel- dinge: 5.38 u. 2.04 m., 17.55 u. 1.86 m. Zierikzee: 5.27 u. 1.79 m., 17.38 u. 1.61 m. plii ui Leuzen zijn gevaarlijke dingen. In de simpelste vorm geven zij meest al uitdrukking aan een streven, een wens of ook wel een beginsel. Iedereen kent ze en begrijpt direct wat bedoeld wordt. Maar leuzen zijn gevaarlijk, zo dra men niet meer weet, door welk motief zij worden gedragen. Dan wor den het slagzinnen, die „het wel doen", maar die geen wezenlijke inhoud meer hebben, omdat men eigenlijk niet be seft, waarover men praat. Zo'n gevaarlijke leuze is ook: „de school aan de ouders". Ieder weet, wat daarmede wordt bedoeld. Maar of nu iedereen ook de enorme consequenties van die leuze inziet en haar in de eerste plaats ziet als een principiële keuze en als een onontkoombare opdracht, is een vraag, die wij niet gaarne be vestigend zouden durven beantwoorden. Het is (gelukkig) zeker niet zo, dat christenouders niet zouden weten, naar welke school zij hun kinderen moeten Sturen. Er zijn er nog maar weinigen, die zó in de onderwijsproblematiek zijn ondergegaan, dat zij het éne kind naar de christelijke en het andere naar de openbare school zenden. De grote massa vindt het vanzelfsprekend, dat de kinderen naar de christelijke school gaan. Dat gebeurt automatisch. Men denkt er niet meer bij na en men geeft zich geen rekenschap van deze, prin cipiële, beslissing. Hoe dit kan worden geconstateerd? Uit het grote gebrek aan mede leven met en belangstelling voor ons christelijk onderwijs, welke hun oor zaak vinden in een gebrek aan kennis van de geschiedenis van het christelijk onderwijs en van de gevaren, die dat onderwijs thans weer bedreigen. Het gevolg daarvan is ook een houding, die er in de praktijk op neerkomt, dat de ouders alleen nog maar het „le vende materiaal" leveren en verder de school aan de kerk, de besturen of de onderwijzers overlaten. Het „doen on derwijzen" uit het Doopsformulier is dan een blanco mandaat geworden aan het onderwijzend personeel, dat alleen op zijn vingers wordt getikt, als er iets mis gaat op school. En hoe dik wijls gebeurt het ook niet, dat de be stuursleden de school alleen maar zien, wanneer zij leeg is? Er wordt wel beweerd (en sommi gen verkondigen zelfs dit altijd te hebben voorspeld), dat de finan ciële gelijkstelling de oorzaak van deze geestesgesteldheid van vele christen ouders is. Dat de gesignaleerde hou ding daardoor niet werd tegengewerkt moet in het algemeen worden toege geven. Maar de voornaamste oorzaak ïgt hier zeker niet. Die is te zoeken in een geestelijke luiheid, die zich aller wege op het christelijk erf steeds meer openbaarr. Die zicli dij ae ïeioen neerlegt, van enig offensief niets meer moet heb ben en alleen maar conserveert wat door anderen werd bereikt en dat zon der enige dankbaarheid. „De kinderen zijn goed opgeborgen op de christelijke school en gelukkig leren zij er ook nog iets meer dan lezen en rekenen", zo kan misschien met enige overdrijving, een steeds meer heersende opvatting wor den gekarakteriseerd. Maar men heeft niet in het minst meer oog voor het Wonder, dat in dit land scholen be staan, waar het begin en het einde van het onderwas Jezus Christus is. En waar, met vele gebreken, de kinderen wordt gewezen op de grote Kinder vriend. Uet bovenstaande werd ons in de pen gegeven, toen wij het verzoek ont vingen van de Unie „Een School met de Bijbel" de aandacht te vestigen op de 74e Uniecollecte. Dit moest eigen lijk niet nodig zijn. De christelijke so lidariteit moest zó groot zijn, dat in elke plaats spontaan en met grote trouw deze collecte werd gehouden, ook als men er zelf goed voor staat en geen gelden voor de eigen school nodig heeft. Nu dit, helaas, niet het Beval is, moet er opnieuw op gewezen worden, dat ons christelijk onderwijs de opbrengst dezer collecte niet kan missen. De propaganda kost veel geld, vele lagere christelijke scholen in het land kunnen moeilijk rondkomen, het christelijk kleuteronderwijs krijgt nog altijd geen Rijkssubsidie en in de meeste plaatsen zelfs geen gemeente tijk subsidie, terwijl de regelingen voor het onderwijs aan schipperskin deren en voor het buitengewoon lager onderwijs óf ontbreken of zeer onvol doende zijn. Voeg daarbij de grote achterstand op het gebied van het christelijk nijverheidsonderwijs en ie der beseft, hoe uitgestrekt het ar- eidsterrein nog altijd is. Maar boven ch t S ®aat de f>eest, waarin het nristelijk onderwijs moet worden ge- end. wie van onze generatie heeft ^r.-vehjk offers gebracht? 1"'Zeeland schijnt de situatie aller- ian mst rooskleurig te zijn. Het vorige til ,orSaniseerde slechts 47 procent Dril- i e ,c°mité's een collecte. En 7n e 'n legere plaats bestaat eetf .coimté- Als dat ontbreekt, ligt er wprir v°or de schoolbesturen. Dat In de komende weken zijn ourlo krijgen! Want iedere christen- gestpMmuet in de gelegenheid worden stennk christelijk onderwijs te geen 1' ,G?en enkel schoolbestuur en oorzaau locaal comité mag er de ttueh» iVatl Z1in' dat de nog altijd leuze: „de school aan de ou- een leugen wordt! T. De Westelijke Grote Drie hebben gisteren via hun ambassadeurs te Moskou aan het Kremlin het antwoord laten overhandigen op de Sowjetnota inzake het vredesverdrag met Oostenrijk. In de nota wordt o.m. aangedrongen op een nieuwe bijeenkomst van de plaatsvervangende ministers van Buitenland se Zaken. Voorts wordt gewerkt aan een nota, die een antwoord van de Westelijke mogendheden zal bevatten op de Russische nota met betrekking tot Duits land. Deze nota zal waarschijnlijk in het midden van deze maand te Moskou worden overhandigd. De diplomatieke vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Ver. Staten hebben een ontwerp-nota inzake Duitsland opgesteld. Aangeno men wordt, dat er nadrukkelijk op zal worden gewezen, dat op elke agenda voor een viermogendhedenconferentie over de eenwording van Duitsland het punt: „Het uitschrijven van algemene verkiezingen in geheel Duitsland" met voorrang moet worden behandeld. Het onderzoek naar het oliekartel in de V. S. De bijzondere „Grand Jury", welke een onderzoek Instelt naar het beweer de internationale oliekartel, waarbij vijf Amerikaanse en twee Britse maat schappijen betrokken zouden zijn, is tot 11 September a.s. verdaagd. Medegedeeld werd, dat de regering nog niet genoeg gegevens van de olie maatschappijen heeft ontvangen om haar zaak kracht bij te zetten. De re gering heeft de archiefstukken van 21 grote oliemaatschappijen bij dagvaar ding opgevraagd ter bestudering door de Grand Jury. Enkele maatschappijen hebben de gegevens verstrekt, maar drie Amerikaanse oliemaatschappijen hebben het hof verzocht de dagvaarding nietig te verklaren of haar meer tijd toe te staan ter voorbereiding van haar verdediging. De „Grand Jury" is voor 18 maan den benoemd. Naar vernomen wordt zijn de lan den, die verenigd zijn in het Atlan tisch pact betrokken in het opstellen van de nota. Men verwacht, dat de N.A.V.O.-raad, die Woensdag bijeen komt, het ontwerp zal bespreken. Generaal Carlos Inbanez del Campo president van Chili. Generaal Carlos Ibanez Del Campo is gekozen tot president van de repu bliek Chili. Generaal Del Campo was van 1927 tot 1931 president en dictator van Chili. Hij is partijloos en wordt gesteund door een leger ontevredenen, dat meent, dat hij een einde zal maken aan inflatie en een nieuw Chili zal stichten. De 75- jarige president volgt als zodanig Ga- brile Gonzalez-Videla op, wiens ambts termijn van zes jaar 4 November ver strijkt. De laatste stelde zich niet her kiesbaar. Toewijzingen voor Nederland uit het plan Marshall Op 31 Augustus 1952 had Nederland van de E.C.A. (resp. M.S.A.) te Was hington toewijzingen ontvangen tot een bedrag van 965.640.000 dollar. Het Duits-Israëlische herstelbeta- lingsaccoord wordt a.s. Dinsdag te Luxemburg ondertekend door de Is raëlische minister van Buitenlandse Zaken Mosjé Sjaret en bondskanselier Adenauer. Spaak in Den Haag: Europese verkiezingen reeds in 1954 7 De president van de Europese beweging, Paul Henri Spaak, heeft op een persconferentie te Den Haag de campagne ingeluid, die ten doel heeft de openbare mening wakker te maken ten gunste van een spoedige vorming van een Europees politiek gezagsorgaan. De heer Spaak deelde mede, dat het referendum beperkt zal blijven tot de landen, die deelnemen aan het plan- Schuman. De vraag zal worden voor gelegd, of men het bijeenroepen van een Europese vergadering wil, die door de regeringen wordt belast met het ontwerpen van een Europees politiek gezag, onderworpen aan een werkelijk democratische controle. Om een Europees leger te vormen, zo merkte Spaak op, moet er een Eu ropa bestaan. Het leger is er niet an ders dan voor het uitdrukken van de politiek. Het heeft volgens hem geen zin een Europees leger te vormen als er meerdere politieken zijn. DE STAKING BIJ „DE OMMELANDEN" Namens de algemene Nederlandse agrarische bedrijfsbond, de vakbond, die de leiding heeft van de staking bij „De Ommelanden" te Groningen is verklaard, dat men voorlopig de ma noeuvre van het bestuur en de directie om de fabriek te willen verkopen, ziet als camouflage. Niettemin, aldus de A.N.A.B., blijven wij nauwlettend toe zien, welke manipulaties de directie in petto heeft. toet6' -1 ,udoncsisch parlement heeft ^haD^?ene stemmen de vriend- Bkma pir-afen' Sësioten met India, ^tificèerdj" n en de PhlllPPÜnen ge- De laatste vier boeren naar de N.O.P. In de vergadering van de Herverka velingscommissie Walcheren, die gis termiddag te Middelburg onder leiding van mr. A. J. van der Weel werd ge houden, is besloten tot de bouw van maximaal 10 boerderijen van het type boerderij in de Zuidwatering voor be- bedrjjven van 10 ha. Deze boerderijen zijn bestemd voor landbouwers, die tengevolge der sanering van de land bouw hun oude bedrijf kwijt raken en nu Qp een andere plaats een nieuw bedrijf krijgen toegewezen. Voorts werd het vertrek van de laatste Walcherse boeren naar de N. Oost Polder besproken. Het betreft hier een viertal landbouwers, die de door anderen niet geaccepteerde, maar reeds toegewezen bedrijven in de N.O.P. zullen kunnen pachten. Dr. ir. C. van den Berg te Goes, hoofd van de wetenschappelijke afde ling der Herverkavelingscommissie, besprak aan de hand van een door hem opgesteld rapport diverse kwes ties met betrekking tot egalisatie, drai nage enz. Tenslotte werden enkele schadevergoedingsregelingen bespro ken. Over het waterschap voor de wegen op Walcheren vernemen wij, dat Ged. Staten binnenkort het door de H.V.C. voorgelegde ontwerp zullen bespreken. Daarna zullen de belanghebbenden (Polder Walcheren en gemeentebestu ren) in de gelegenheid worden gesteld hun ev. bezwaren naar voren te bren gen. Verwacht mag worden, dat reeds de volgende maand de Prov. Staten aan dit onderwerp een speciale zitting zullen wijden. DE TOEKOMST. De heer Spaak noemde het mogelijk dat er in 1953 een Europese vergade ring komt en wellicht zouden dan in 1954 de Europese verkiezingen moge lijk zijn. President Truman heeft Henry H. Fowler, een Washingtonse advocaat, benoemd tot directeur van het bureau defensie-mobilisatie. Hij is de opvolger van Charles E. Wilson, die onlangs is afgetreden. Assemblee van de kolen- en staalgemeenschap bijeengeroepen Jean Monnet, president van het ho ge gezagsorgaan van de Europese ko len- en staalgemeenschap, heeft be kend gemaakt, dat hij de assemblee van de gemeenschap voor een bijeen komst te Straatsburg tegen Woensdag heeft bijeengeroepen. Dit zal de eerste parlementaire zit ting worden van de nieuwe gemeen schap. Zij volgt onmiddellijk op de bijeenkomst van de raad van ministers van de gemeenschap, die Maandag en Dinsdag voor het eerst te Luxemburg zal vergaderen. Het Nederlandse legerkorps, dat in September deelneemt aan een oefening in Duitsland, zal onder Engelse leiding staan. De verzorging van het leger korps blijft echter een Nederlandse taak. Hiertoe behoort ook de regeling van het contact met familie en ver wanten van het personeel, dat tot het legerkorps behoort. Voor de twee belangrijkste mogelijk heden van contact, namelijk de brief wisseling en de berichtgeving in drin gende gevallen, zijn bijzondere rege lingen ontworpen, welke door Neder landse diensten worden uitgevoerd. Het postverkeer wordt geregeld door het veldpostkantoor, dat de PTT is van het leger. Adres-aanduiding geschiedt door een veldpostnummer. Voor de le gerkorpstroepen is dit: NAPO 201, voor de 2e divisie: NAPO 221, voor de 3e divisie: NAPO 231. NAPO betekent: Netherlands Army Post Office. Een volledig adres moet vermelden: rang of stand, achternaam, voorletters, leger- nummer, onderdeel, en NAPO-nummer, b.v.: Soldaat van Steen, R. W. M., Legerno. 31.11.18.114, Stafeie 21 r.i., Napo 221. De mogelijkheden van het veldpost- verkeer in beide richtingen naar en van Duitsland zijn beperkt tot: a. Brie ven tot en met 20 gram; b. Briefkaarten (enkele en dubbele)c. Drukwerken tot een maximum van 3000 gram; d. Nieuwsbladen tot een maximum ge wicht van 3000 gram. Alle zendingen kunnen met Neder landse zegels worden gefrankeerd vol gens het binnenlandse tarief en op nor male wijze worden gepost. De berichtgeving in dringende ge vallen wordt zoveel mogelijk bespoe digd. Een bericht, dat voor militairen is bestemd, dient te worden gegeven aan de burgemeester, die dit overgeeft aan de berichtendienst van het mi nisterie van oorlog. i Verzoek tot overkomst van militairen wordt toegestaan bij ernstige ziekte of bij overlijden van naaste verwanten. Omgekeerd zullen bij ernstige ziekte of verwonding van militairen de naaste verwanten onverwijld hiervan in ken nis worden gesteld door de centrale registratie van het ministerie van oor- log.Afvoer naar Nederland blijft dan afhankelijk van de toestand van de militair. Het Amerikaanse zevende leger in West-Duitsland onder luitenant-gene raal Charles Bolte bereidt zich voor op de driedaagse oefening „Rosebush", welke vandaag begint. Aan deze ma noeuvres, die de eerste zijn van de reeks, die de Westelijke geallieerden deze herfst in de bondsrepubliek zullen houden, nemen ook Franse pantser troepen deel. Tijdens hun bezoek aan Groenland, werden door de bevolking het Deense Koningspaar complete nationale costumes voor het gehele koninklijke gezin aangeboden. Hier zien we Koning Frederik, Koningin Ingrid en Prinses Benedikte in de Groenlandse klederdracht in de tuin van het kasteel Graasten, het zomer verblijf van de koning. Koningin Ingrid is haar dochter behulpzaam bjj het uittrekken van haar laarzen. Verkiezingsveldtocht begonnen. De slag om de vrede is de slag om Washington. Onder daverende toejuichingen van een menigte van een kwart tot een half millioen man, die zich langs de straten van Philadelphia had geschaard om de aankomst van de republikeinse candid aat voor het Amerikaanse president schap, luit.-generaal Dwight Eisenhower, mede te maken, reed laatstgenoem de naar de vergaderplaats in deze stad, waar hij officieel zijn verkiezings veldtocht opende met het uitspreken van een rede. De generaal sprak zich uit tegen imperialisme, isolationisme en het voeren van een snssingspolitiek. Hij ontvouwde een uit tien punten bestaand program ma, dat, de Verenigde Staten, die gevaarlijk dicht bij een derde wereldoor log staan, vrede zal schenken. „De vrede kan worden gewonnen aldus Eisenhower, „doch niet onder een regering die de zaken op een dergelijke jammerlijke wijze heeft verknoeid, als de huidige bewindhebbers in Washing ton het hebben gepresteerd. Daarom moet de eerste stap, om de vrede te ver zekeren zijn: het vestigen van een rege ring in Washington, die het Amerikaan se volk weet te vertrouwen. Wij zullen de slag om de vrede eerst dan winnen, wanneer wij eerst de slag om Washing ton hebben gewonnen. PROGRAMMAPUNTEN ZIJN: 1. Een nieuwe regering in Washington. 2. Deze regering moet vertrouwen in het Amerikaanse volk hebben. Zij mag zich niet bezig houden met verdoezeling der feiten. 3. De Verenigde Staten moeten hun bondgenoten op wederzijdse voorwaar den van een vooruitstrevend zelfbelang aan zich binden. 4. Het met vreedzame middelen doch alleen op deze wijze bevorderen van het recht om in vrijheid te leven. 5. Onwrikbare steun aan de Verenigde Naties. 6. Het economisch sterk maken der Verenigde Staten. 7. De Verenigde Staten moeten militair sterk zijn, doch tezelfdertijd naar alge mene ontwapening streven. 8. Gebruik maken van middelen als de De ganzestad Goes heeft gisteren de 41ste algemene vergadering van de Bond „Heemschut" binnen haar veste gehad, omdat, zoals de voorzitter dr. J. A. Bierens de Haan het in zijn openingswoord uitdrukte „Goes een voor beeld is van een oude, bloeiende en vitale stad, waar oude vormen botsen tegen moderne behoeften". In dit openingswoord leverde dr. Bierens de Haan felle critiek op het plan om de haven van Goes, „waar het prachtige gothische huis en andere fraaie gebouwen spiegelen in het water" te dempen. Al deze schoonheid gaat verloren om een parkeerruimte te winnen. Daaren tegen was de voorzitter een warm voorstander van het plan om van de haven van Goes een jachthaven te maken. zonder tot de voorlichting en propa ganda. Het getal van de donateurs was in het afgelopen jaar met 50 procent toegenomen, van buitengewone leden met 61 procent en van leden met 91 procent. Hjj noemde de Bond „een kleine groep, die als voorvechter op treedt voor het behoud van stad en land. Zij die 's lands schoonheid aan tasten, vinden in „Heemschut" een overtuigd en verbeten strijdende te genstander". Sprekende over het steeds toenemende verkeer zei de heer de Koot sarcastisch: „Welnu dan, laat het verkeer maar over onze wegen denderen en zich op de oude stads kernen storten. Sloopt alle ons nog resterende poorten, haalt hekken en stoepen weg, dempt de grachten en zet het houweel tijdig in de oude brug gen, kerken en monumenten voordat zij onder de dreun van deze tot in het wanstaltige opgevoerde verkeersmo- loch ineenstorten." Volgens de heer Koot viel het zwaartepunt thans te veel op het ver keer ten koste van de historische groei en historische schoonheid. Zowel de wet op de monumentenzorg als wel de overheidsfondsen bleven volgens de heer Koot nog lelijk in gebreke. Binnenkort zal een speciaal num mer van het orgaan over Zeeland ver schijnen, de provincie waar het leden tal te gering is en niet in verhouding staat tot de schoonheid van stad en dorp. Ook dit jaarverslag kantte zich tegen de plannen om de haven van Goes te dempen. In zijn openingswoord had dr. Bie rens de Haan weinig waarderende woorden voor saneringsplannen van oude stadsgedeelten. Veel schoonheid gaat verloren door de doortastendheid van gemeentebesturen. De oude stads kern voldoet niet meer aan de behoef te van de moderne tijd en dan moeten doorbraken geforceerd worden en grachten gedempt om een verkeers- plaats te creëren. Goes is er slechts een voorbeeld van, want deze proble men doen zich in vele plaatsen voor. In plaats dat kleine industrieën bij uitbreiding verhuizen naar de rand van de plaats, moeten dikwijls oude panden het ontgelden. Dr. Bierens de Haan betreurde het zeer, dat in een adres van de Vereni- gin van Nederlandse Gemeenten be treffende reconstructie van oude stads kernen slechts de financiële zijde van het probleem naar voren is gebracht en het aesthetisch aspect niet werd genoemd. Tenslotte werd in het bijzonder wel kom geheten mr. F. P. Th. Rohling, hoofd van de afdeling Oudheidkunde en Natuurbescherming van het depar tement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en zijn ambtsvoorgan ger de heer A. E. Kuipers. VERSLAGEN. De heer T. Koot gewaagde in zijn jaarverslag van de decentralisatie die zich in de Bond had voltrokken. De tijd van adviezen verstrekken en bouwplannen maken was voorbij en thans bepaalde men zich in het by- ZEELAND. Betreurd werd dat B. en W. van Goes niet waren overgegaan tot de in stelling van een schoonheidscommis sie. Wel sloot deze gemeente evenals Middelburg en andere Zeeuwse ge meenten zich aan bij de Provinciale Zeeuwse Welstandscommissie welke op aandringen van „Heemschut" ge heel vernieuwd werd. Er moet einde lijk een halt worden toegeroepen, zo zei spreker, aan het bouwen van le lijke boerderijen op Walcheren. In zake Nisse en Heinkenszand is ver zocht de telefoonleiding langs de land schappelijke zeer schone weg onder gronds te maken. Tijdens de discussie, waarin be treurd werd, dat de wet op de monu mentenzorg nog steeds niet tot stand was gekomen, deed burgemeester H. Molenaar van Amersfoort het voorstel om de kamerleden het initiatief te la ten nemen om een ontwerp in te die nen. De vergadering koos in het alge meen bestuur ir. H. Lussanet de la Sablonière uit Middelburg en mr. F. Fockema Andrea. Rapporten werden uitgebracht door de commissies voor „Heemschut en Jeugd", „Stad en Dorp" en „Weg en Landschap". In de raadszaal van het oude stad huis van Goes werden de congressisten hierna hartelijk toegesproken door de burgemeester van Goes mr. W. C. ten Kate, die bekende dat ook in zijn stad zwaar was gezondigd door het oprui men van oude bouwwerken. Onder deskundige leiding had in het verleden veel behouden kunnen worden. Dr. Bierens de Haan beantwoordde deze toespraak door op te merken, dat hij er van overtuigd was dat critisch schreven van de Bond bij het gemeen tebestuur geen rancunes had verwekt. Na de gemeenschappelijke lunch, die eveneens in de „Prins van Oranje" werd gehouden maakte het grote ge zelschap, onder leiding van de heer L. Oranje, een excursie door oud-Goes, die zeer in de smaak viel. kracht der waarheid en bekwame diplo matie. 9. Het op onverbiddelijke wijze uit het regeringsapparaat verwijderen van hen die verraders zouden zijn van onze staatsinstellingen, of die misbruik van ons vertrouwen zouden maken. 10. Strijd tegen ongelijksoortige behan deling van Amerikaanse staatsburgers, armoede, onveiligheid en in het alge meen tegen elk maatschappelijk kwaad. Acht schilders bedwelmd bij „De Schelde" Een achttal schilders, die in een tank van een schip bij de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen werkzaam waren zijn gisteren door vergiftigde gassen bedwelmd. Toen de werklieden uit de tank kwamen leek het of ze dronken waren. Alle acht zijn naar „Bethesda" over gebracht. Zes konden er in de loop van de dag naar huis gaan, doch een tweetal wordt nog in het ziekenhuis verpleegd. Over de juiste toedracht en de na men van de acht mannen wilde men bij de K.M.S. geen inlichtingen ver schaffen. DE KINDERVERLAMMING IN ONS LAND In de week van 24 tot en met 30 Augustus werden in ons land 119 ge vallen van kinderverlamming geregis treerd. In de provincie Groningen werden in deze periode zeven gevallen aange geven, in Friesland negen, in Drents vier, in Overijssel tien, in Gelderland elf, in trecht één, in Noord-Holland veertien, in Zuid-Holland drie en twintig, in Zeeland twee, in Noord- Brabant dertig en in Limburg acht ge vallen. Middelburgse koopman en boek houder veroordeeld De Arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft Vrijdag uitspraak gedaan in de zaak tegen de Middel burgse koopman P. J. D. Wegens op lichting en verduistering werd hij ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De officier van Justitie had deze straf ook geëist. Ook de Middelburgse boekhouder M. C. M. tegen wie een jaar en acht maan den was geëist, werd conform deze eis veroordeeld. De los werkman H, V., die 31 hor loges had gestolen in Middelburg door het inslaan van een winkelruit, kreeg acht maanden met aftrek. Hij werd voorts ter beschikking van de regering gesteld. J. H. W. K., los werkman te Vlissin gen, werd veroordeeld tot een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij had zich aan enkele diefstallen schul dig gemaakt. B. A. V. te Beverwijk, die te Kortgene een vrachtauto had gestolen, kreeg daarvoor acht maan den met aftrek. Tevens werd hij voor waardelijk ter beschikking van de re gering gesteld met drie jaar proeftijd en toezicht. De kraandrijver L. W. te Middelburg tenslotte werd veroor deeld tot acht maanden met aftrek wegens het begaan van een zedenmis drijf. Inbraak in asyl te Middelburg In het asyl van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren aan de Seis- weg te Middelburg is ingebroken. Er wordt een kiein geldsbedrag vermist. De dader, die door een tuimelraam of met een valse sleutel zich toegang zou hebben verschaft tot het gebouw, is door de politie nog niet gevonden. DE BILT ZEGT Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1