.v. Engeland zou de Koreaanse kwestie weer aan de Ver. Naties willen voorleggen Graat Sforza overleden „Eerst vrije verkiezingen en dan praten met Rusland'' SNIPPER A NIEUWSk Mosterdzaad als brandstof C.O.A.K. VERLOOR MET 47-81 VAN DE BELGEN Opleiding voor middenstandsdiploma vaak in verkeerde handen Gaat personeel van Caltex in staking? Iburg IUW PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een mogelijkheid om impasse le doorbreken Superforten bombardeerden pas herstelde electrische centrale in Noord-Korea Groot aantal arrestaties in tëoeïnenië 1 Nieuwe minster van Justitie in België Politiek gezagsorgaan voor Europa Verlichting van de Nieuwe Kerk brandde proef I ssen iss.); ren 2066 Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen.' traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2267 VRIJDAG 6 SEPT. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Iluijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. 4 Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.59 u., onder 1918 u. Maan op 19.43 u., onder 9.15 u. Hoogwater Zaterdag 6 Sept.: Vlissingen: 3.01 u. 2.55 m„ 15.13 u. 2.49 m. Terneuzen: 3.31 u. 2.71 m., 15.47 u. 2.63 m. Wemeldinge; 4.57 u. 2.12 m., 17.15 u. 1.96 m. Zierikzee: 4.48 u. 1.85 m., 16.59 u. 1.70 m. Superforten van de Amerikaanse luchtmacht hebben Woensdagavond voor de tweede maal de electrische centrale van Tsjangdjin gebombardeerd. De eerste maal werd de centrale aangevallen tijdens de grote actie in Juni. Volgens een woordvoerder van de luchtmacht werden alle herstelwerkzaam heden door het bombardement ongedaan gemaakt. Verkenningsvliegtuigen hadden de centrale nauwkeurig in het oog gehouden. Men had uit de grote activiteit van de laatste tijd geconcludeerd, dat de Noordelijken het van groot belang achtten het bedrijf weer in werking te stellen. De centrale werd in Juni tegelijk met-die van Soeiho, aan de Mandjoe- rijse grens, uitgeschakeld. De vliegers merkten niets van luchtdoelgeschut of jagers van de tegenstander. Door de weersomstandigheden was er weinig activiteit op de grond. POLITIEKE ACTIVITEIT. Bij het vorderen van de besprekin gen, zowel tussen de Britse regering en de regeringen van het gemenebest als tussen de regeringen van Groot- Briltannie en de Verenigde Staten, krijgt men in verantwoordelijke krin gen in Londen de indruk, dat Groot- BnLannie momenteel bijzonder graag zou zien dat de toestand in Korea on derwerp van bespreking op de alge mene vergadering van de Verenigde Naties zal zijn, cue op 14 October te New York zal beginnen. Ten tijde van de laatste zitting, die te Parijs werd gehouden, hadden tal- ryke landen het niet opportuun geacht de Koreaanse kwestie op te werpen omdat de besprekingen over dit on derwerp het gevaar met zich zouden hebben gebracht de wapenstilstands onderhandelingen te schaden. De huidige toestand is sterk ver schillend daar de onderhandelingen steeds maar weer worden gerekt en LEGERORGANISATIE IN AUSTRALIË De Australische minister van het leger, Francis heeft Donderdag in het Huis van Afgevaardigden onthuld, dat het Australische plan tot reorganisatie van het leger in oorlogstijd de voor bereiding beoogt van een expeditione- le macht, die in de kortst mogelijke tijd paraat is voor militaire operaties. De minister verklaarde, dat in de toekomst de taak van het leger zou bestaan uit het verschaffen van strijd krachten voor mogelijke acties krach tens overeenkomsten van de Verenig de Naties of regionale schikkingen in de Stille Oceaan, uit het deelnemen aan de verdediging van het Britse ge menebest, uit het verschaffen van een organisatie, die als kern voor uitbrei ding in oorlogstijd kan dienen en uit de zorg voor plaatselijke verdediging van Australië en zijn territorien. Te Rome is gisteren overleden de oud-minister van Buitenlandse Zaken graai Carlo Sforza. Hij was 78 jaar oud. Hij stond bekend als één der krachtigste voorvechters voor een ver enigd Europa. In Februari 1947 werd hij minister van Buitenlandse Zaken in het kabi net van de Gaspen. Hij ondertekende namens zijn land o.m. het Noord-At lantisch verdrag, het statuut voor de raad van Europa en het verdrag voor het Schuman-plan. Hij zai Zaterdag op staatskosten worden begraven. GEEN NIEUW LICHT IN DE ZAAK-DRUMMOND Ondanks een verhoor van 15 uur, waaraan de voornaamste getuige in de moord op de familie Drummond werd onderworpen, heeft men geen nieuw licht in deze zaak kunnen krijgen. De Franse detectives, die met het onder zoek zijn belast hebben gezegd, dat men nog even ver is als op 6 Augus tus j.L, de dag van de moord. De plaatselijke politie zal het on derzoek voortzetten. Volgens te Wenen aangekomen reizi gers zijn eind Augustus te Boekarest en vele andere grote steden in Roemenië talrijke arrestaties verricht. Kort voor 23 Augustus werden te Boe karest 5000 a. 0000 personen aangehou den. Aanvankelijk dacht men, dat dit ais voorzorgsmaatregel was gedaan met het °og op de herdenking van de bevrijding van ue Roemeense hoofdstad door de Russische legers op 23 Augustus 1944. Later'bleek echter, dat de betrokkenen ook na deze datum in hechtenis werden gehouden. Het merendeel van de arrestanten Wordt gevormd door officieren en perso den, die vóór het communistisch bewind een belangrijke roi speelden in de poli tiek, en hun verwanten- Ook personen, me tot de omgeving van het vroegere hof behoorden, werden aangehouden. Kortelings zouden te Brasow 450 per sonen zijn aangehouden met hetzelfde doel terwijl uit Cluj en andere grote steden soortgelijke berichten ontvangen zijn. „DE OMMELANDEN" WORDT VERKOCHT Tjjdens de te Groningen gehouden ledenvergadering van de Coöp. Zuivel fabriek „De Ommelanden" is met gro te meerderheid besloten de fabriek te verkopen. Het voorstel tot verkoop werd ge daan in verband met de thans reeds f4 dagen in het bedrijf durende sta- ®hg. Men zal proberen de fabriek on derhands te verkopen. het zich niet laat aanzien dat zij spoe dig tot een einde zullen komen. In Londen en Washington is men van oordeel, dat een uitgebreid debat over Korea in hoge mate wenselijk is juist omdat de kwestie van de vrijwil lige repatriëring van krijgsgevangenen de voornaamste oorzaak van de huidi ge impasse in de onderhandelingen te Panmoendjon, geheel onder de com petentie van de V.N. zou vallen. PROCES TEGEN TRUMAN AANHANGIG GEMAAKT De advocaat William W. Cananaugh, een oudstrijder uit de vorige oorlog, heeft besloten een proces tegen pre sident Truman te beginnen, teneinde hem te dwingen de Amerikaanse troe pen uit Korea terug te roepen. Hij heeft een dossier bij de griffie van het federale gerechtshof van Cleveland in geleverd. Cananaugh wenst niet alleen, dat de president gedwongen wordt de troe pen terug te roepen, doch hij streeft er tevens naar, dat het gerechtshof de president een berisping geeft. Van de zijde van het hof wordt ver klaard, dat een burger de president geen proces kan aandoen. Zelfs al was dit mogelijk, dan diende het aanhan gig gemaakt te worden in de woon plaats van de gedaagde, in dit geval Washington. ADENAUER MEENT Bondskanselier sprak met drie hoge commissarissen De Westduitse bondskanselier dr Adenauer heeft Donderdag voor de drie hoge commissarissen zijn mening over het jongste Russische voorstel tot het houden van een conferentie over Duitsland ontvouwd. Tevoren had hij dat voor zijn eigen regering reeds gedaan, die eenstemmig was in de opvatting, dat de door de Sowjetregering voorgestelde procedure niet aanvaardbaar was en dat moest worden vastgehouden aan de eis, vrije verkiezingen in geheel Duitsland aan alle verdere besprekingen te doen voorafgaan. Elke andere volgorde zou Het is twijfelachtig, zo wordt voorts verklaard, of de Sowjet-Unie belang heeft bij een compromis, dat met de rechten van het Duitse volk rekening houdt. zou het zelfbeschikkingsrecht van het Duit se volk beperken ten gunste van een beschikking door vreemde mogendhe den. Indien de Westelijke mogendhe den op de Russische voorstellen zou den ingaan, dan zou dat volgens de mening van dr Adenauer betekenen, dat het lot van Duitsland tot object van de grote vier zou worden. Heer in het zeeverkeer* De kapitein van het nieuwste Ameri kaanse passagiersschip, „United States", dat kort geleden op zijn eerste reis de „blauwe wimpel" veroverae door de oversteek van de Atlantische Oceaan in recordtijd af te leggen, heeft verklaard dat hij op de jongste reis van Engeland naar New York uit beleefdheid voor het Britse passagiersschip „Queen Elizabeth", nog steeds het grootste ter wereld, en eveneens op weg naar New York, midden óp de Oceaan een omweg van zestien mijl door een mistbank heeft gemaakt. Kapitein Anderson achtte het nl. niet passend met zijn kleinere doch snellere schip de „Queen Elizabeth" onder de ogen van zijn passagiers en bemanning voorbij te varen. BAO DAI HAD ONDERHOUD MET AURIOL Het staatshoofd van Vietnam, Bao Dai, heeft Donderdag een onderhoud gehad met de Franse president, Vin cent Auriol. Volgens Vietnamese kringen heeft heeft Bao Dai er op aangedrongen, dat zijn land meer onafhankelijkheid krijgt. Hij zou o.m. hebben voorge steld, prins Boen Loc, de Vietnamese hoge commissaris te Parijs, de volle dige voorrechten van buitenlands am bassadeur te geven. Ook zou hij heb ben gevraagd, de Vietnamese militai ren sneller te bewapenen, opdat deze kunnen deelnemen aan de strijd tegen de communistische Vietminh. NEDERLANDSE VLIEGTUIG- AANKOOP IN ENGELAND? Naar wij uit betrouwbare bron in Londen vernemen heeft de K.L.M. in Engeland een order geplaatst tot aan koop van enige Cornets. Levering zou in 1954 of daarna moeten geschieden. Voorts vernemen wij, dat ook de Ne derlandse luchtmacht een bestelling in Engeland heeft gedaan. Hierbij zou de belangstelling voornamelijk uitgaan naar het Vickers „Swift" gevechts vliegtuig. Zowel de K.L.M. als de Nederlandse luchtstrijdkrachten ontkennen bestel lingen te bebben gedaan. i i i Te Rotterdam zijn vijf schepelingen van het s.s. „Arkeldijk" in arrest ge steld. Zij hebben uit de lading 10.000 sigaretten gestolen en gedeeltelijk te Antwerpen verkocht. De Rotterdam se gemeenteraad heeft besloten om in de Maasstad geen koopavond in te voeren. Gisteravond is in de N.O.- Polder de eerste kerk van de Geref. Gemeente officieel in gebruik geno men. De kerk, die te Marknesse is ge bouwd, werd geopend door ds Ker sten te Genemuiden. Te Klazinaveen is een 54-jarige vrouw door een auto aangereden en gedood. Zij zou met man en kinderen vandaag naar Brazi lië emigreren. Een motorrijder uit Oldebroek is tegen een truck opgere den. Zowel hij als zijn passagier wer den op slag gedood. De Poolse traw ler, die op het strand voor Egmond vastzit, schijnt weinig lust te hebben terug te keren in het zilte nat. Twee sleepboten zijn er gisteren niet in ge slaagd het vaartuig vlot te trekken. Een 46-jarig montagewerker uit Delft kreeg een hamer, die van acht meter hoogte viel, op zijn hoofd. Wonder bo ven wonder ondervond de man geen schadelijke gevolgen dank zij zijn ste vige schedeL Een olifant verkoos de vrijheid Een mannelijke cireusolifant is ont snapt bij het Beierse dorp Fleck. Hij ontwortelde bomen, die hij van een helling in het dorp wierp. Later drong hij het dorp binnen en vertrapte daar alles wat hem voor zijn poten kwam. Men slaagde erin de olifant te vangen, waarbij twee oppassers werden gé- wond. Het dier wist echter na korte tijd wederom te ontvluchten en het nam de wijk in het woud. Men zal thans een wijfjesolifant laten aanvoeren in de hoop dat de voortvluchtige zich door haar tussenkomst zal laten ver schalken. VROLIJKHEID VIERDE HOOGTIJ TE KOUDEKERKE Het weer heeft het feestvierende Koudekerke gisteren niet in de steek gelaten en alle voorgenomen festivi teiten konden doorgang vinden. In de middaguren werden op het Kerkplein allerlei kinderspelen gehouden, waar voor zeer veel animo bleek te bestaan. Na afloop van de spelen werd in de avonduren een geslaagde lampionop tocht gehouden met medewerking van de jubilerende muziekvereniging „Voorwaarts". Ongeveer 150 kinderen liepen in de optocht mee. Verder werden volksspe len beoefend door de ouderen. Het hardlopen werd gewonnen door H. Schipper, het kruiwagenrijden voor paren door het duo Jac. Simonse en Mattie de Witte. Er was ook een wie lerwedstrijd, waaraan 24 personen op gewone fietsen deelnamen. Men moest 30 maal rond het Kerkplein rijden. De eerste prijs was voor Pol de Witte en Jan Wisse ging met de tweede prijs strijken. Bovendien wonnen enkele deelnemers de beschikbaar gestelde premies. Tenslotte was er ook nog een gecostumeerde wielerwedstrijd, die bij de vele toeschouwers zeer in de smaak viel. „Voorwaarts" zorgde ter afwisse ling voor de muziek. Vanavond is er een gecostumeerde voetbalwedstrijd, georganiseerd door V.C.K. en concer teert „Excelsior" uit Middelburg. NIEUWE PATROUILLEBOTEN VOOR DE MARINE Met het motorschip „American Ju rist" worden vandaag te Rotterdam verwacht de eerste vijf kustpatrouille- motorboten uit een totaal van tien, welke door de Ver. Staten ter beschik king worden gesteld van de Kon. Ma rine. De Canadese minister van Buiten landse Zaken Lester Pearson, vertrekt 9 September naar Europa. Te Londen en Parijs zal hij besprekingen voeren met de ministers van Buitenlandse Zaken Eden en Schuman. Predikanten komen en gaan in Middelburg Naar wij vernemen is de kerkvoog dij van de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam (Feyenoord) er in geslaagd een woning te vinden voor ds W. B A. Smits, tot op heden predikant te Middelburg, die een beroep naar Rot terdam aannam. Ds Smits zal eind Oc tober afscheid nemen in de Zeeuwse hoofdstad. Inmiddels zal in de vac. Ds. P. J. F. van Voorst Vader worden voorzien nu ds. P. F. Th. Aalders uit Muiderberg op 14 September zijn intrede zal doen. Hij wordt 's morgens bevestigd door ds. J. van Woerden. De intreedienst wordt 's avonds om vijf uur gehouden. De Belgische minister van Justitie, Pholien, die in verband met het ge schil over de gratie-kwestie Woensdag is afgetreden zai worden opgevolgd door Leonce Lagae, senator van Gent. De Belgische premier van Houtte heeft gisteravond voor de radio ver klaard, dat de regering niet zal af wijken van het beleid jegens de poli tieke delinquenten. Er is geen sprake van een algemene maatregel tot het verlenen van gratie aan oorlogsmisda digers, zoals men naar aanleiding van de jongste maatregelen vermoedde. Deze arbeider vult de ovens van de Union Electric Company in St. Louis met een wel zeer merkwaardige brandstof. Het betrof hier een afgekeurde scheepslading mosterdzaad, afkomstig uit Nederland. Deze „brandstof" bleek 20 procent meer hitte te geven dan een zelfde hoeveelheid steenkool. JAARLIJKSE SPORTDAG TE MIDDELBURG Wisselbeker ging weer naar Mechelen De jaarlijkse sportdag, die gisteren op het gemeentelijk sportterrein aan de Nadorst te Middelburg is gehouden tussen de C.O.A.K., de Centrale Op leiding Administratief Kader, en de School voor Betaalmeesters en Secre tarissen (de Belgische militair-administratieve opleiding) te Mechelen, is een groot succes voor de Belgische jongens geworden. Want toen in de namiddag het programma was afgewerkt, luidde de algemene stand: België 81 punten, Nederland 47 punten. Er is met grote animo en geestdrift op het veld gesport. De spanning ont brak niet in de verschillende wedstrijden, maar de Nederlanders konden niet tegen hun Belgische collega's op. Op de binnenplaats van de kazerne aan de Noordstraat, onder de vlaggen der beide landen, reikte na afloop der wedstrijden majoor Potteboom de prijzen uit. De eerste drie winnaars in de diver- EEN GEWAARSCHUWD MAN TELT VOOR TWEE Organisaties waarschuwen tegen ongewenste practijken van opleidingsinstituten en particulieren De praktijken van sommige opleidingsinstituten en particulieren, die onder allerlei voorwendsels leerlingen aantrekken voor studie voor het midden standsdiploma, worden misleidend en gevaarlijk geacht. Dit werd mede gedeeld tijdens een persconferentie, belegd door de commissie van overleg van de middenstandsvakcentraien en de contactraad van de samenwerkende stichtingen voor onderwijs en ontwikkeling van detailhandelaren en am bachtslieden. Uitdrukkelijk werd verklaard, dat deze waarschuwing lang niet alle in stituten en leerkrachten omvat. Er zijn echter tal van elementen, die argeloze candidaten met schone beloften geld uit de zak kloppen, zonder een degelij ke opleiding te geven. Jaarlijks moeten 20.000 candidaten voor het middenstandsdiploma worden opgeleid. Bijna de helft hiervan zakt. Dit grote percentage is volgens de or ganisaties voor een niet gering deel te wijten aan malafide praktijken. MISBRUIKTE VRIJHEID. Het onderwijs in Nederland is vrij. Voor opleiding van leerlingen voor het middenstandsdiploma is tot op heden geen omschreven bevoegdheid vereist. Hiervan wordt ernstig misbruik ge maakt. Men heeft aanbiedingen onderzocht, waaruit bleek, dat bijvoorbeeld een I7-jarige jongeman, die zelf het di ploma had gehaald, zich als leraar op wierp. Ernstig zijn ook de aanbiedingen van vele colporteurs, cue een jonge mid denstander voor een „opleidingscon tract" trachten te vangen. Vaak wordt door colporteurs ver teld, dat men via de opleiding direct een eigen zaak zal kunnen beginnen. En dit, waar de vestigingswet kleinbe drijf eisen stelt aan vakbekwaamheid, handelskennis en credietwaardigheid voor vele branches. Door de middenstandsorganisaties wordt getracht aan de schoonschijnen de beloften en valse voorspiegelingen van colporteurs een eind te maken. Men streeft met uitsluiting der beun hazen naar samenwerking tussen de MENINGSVERSCHIL OVER DE C.A.O. Op 22 September moet overeenstemming zijn bereikt Er is een meningsverschil ontstaan tussen de directie van de N.V. Caltex petroleum maatschappij (Nederland) te Pernis en de drie in de bedrijfsunie voor de fabriekmatige bedrijven samenwerkende werknemersorganisaties. Reeds geruime tijd zijn er onderhandelingen gaande over het afsluiten van een collectieve arbeidsovereenkomst, doch tot nu steeds zonder resultaat. De werknemers staan op het standpunt, dat z.g. vol-continu-arbeiders, die veel aan sociale omgang, cultuur en ook veel in het gezin missen, hiervoor compensatie behoren te ontvangen, niet alleen in loon uitgedrukt, doch ook in vrije tijd. Door aan deze eis toe te geven zou tevens de werkloosheid worden be streden. De directie zou het niet met deze voorstellen eens zijn. De werknemers bonden menen, dat hun voorstellen acceptabel zijn, omdat het bedrijf eco~ nomisch en financieel sterk staat, zo dat een en ander geen kostprijsverho- ging zou meebrengen. Loonvoorstellen door de directie aan de arbeiders ge daan, die voor sommige arbeiders een lager loon ten gevolge zouden kunnen hebben, konden de arbeidersorganisa ties ook niet zonder meer accepteren, wel indien zij, die door de nieuwe in deling een lager basisloon zouden ont vangen een toeslag zouden krijgen tot het thans geldende. STAKING? Is er voor 22 September geen over eenstemming bereikt, dan kan op die datum het werk worden onderbroken, zo zegt een schrijven van de werkne mersorganisaties aan de directie. Zou den de gevolgen van dit alles een sta king zijn, dan zijn er 450 arbeiders bij betrokken, doch de arbeidersbonden willen de moeilijkheden liever langs de weg van onderhandelen oplossen. stichtingen voor middenstandsonder- wijs en bonafide leerkrachten en in stellingen. Zelfs gaat men zo ver om desgevraagd, inlichtingen te verstrek ken. IN ZEELAND. Voor zover ons bekend komen de genoemde practijken in Zeeland ge lukkig niet zoveel voor. Dit bleek ook weer uit de aantallen geslaagden voor het onlangs te Middelburg gehouden middenstandsexamen. Werd op de persconferentie gezegd, dat jaarlijks over het gehele land bijna de helft van de cursisten wordt afgewezen, in Zeeland bedroeg dit percentage dit jaar slechts 10. In diplomatieke kringen te Parijs wordt verklaard, dat de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Schuman volgende week op de ministersconfe rentie van de Europese kolen- en staalgemeenschap zal voorstellen dat de algemene vergadering van de ge meenschap de oprichting van een poli tie gezagsorgaan voor Europa bestu deert. UNIERAAD C.H.U. BIJEEN. De unieraad van de Christelijk Histo rische Unie zal zijn eerstvolgende verga dering houden op Zaterdag 4 October a.s. in hotel „Pays Bas" te Utrecht se rubrieken ontvingen allen een me daille. Het waren: hoogspringen 1. Lintermans (België) 1.52 m. 2. Slot (Nederland) 1.47 m. 3. Van Akeleien (B.) 1.47 m. Verspringen 1. Merlin (B.) 5.71. 2. Hofman (N.) 5.59. 3. Elenga (N.) 5.43. 100 meter hardlopen 1. Verbruggen (B.) 11.8 sec. 2 en 3. Elenga (N.) en Elebout (B.) beiden 11.9 sec. 800 meter hardlopen 1. Van Oppens (B.) 2.09.5 sec. 2. Swaens (B.) 2.10.7. 3. Roggeman (B.) 2.15.2. 1500 meter hardlopen 1. Heijman (B.) 4.42.3. 2. Lintermans (B.) 4.48.4. 3. Van Praag (N.) 4.49.1 sec. De volleybalwedstrijd werd door België gewonnen met 21 en de voetbalwedstrijd eindigde in ge lijk spel: 11. De beker voor de win naar van eerstgenoemde wedstrijd reikte maj. Potteboom uit aan de lei der van de Belgische ploeg. En naar goed sportief gebruik mocht ook de leider van de verstkomende ploeg, in dit geval uit Mechelen, de beker in ontvangst nemen voor de gelijk ge speelde voetbalwedstrijd. NAAR MECHELEN. Met enkele welgekozen woorden overhandigde maj. Potteboom tenslot te de zilveren wisselbeker, beschik baar gesteld voor de winnaar van de gehele sportdag, aan zijn collega uit Mechelen, majoor Jacobs. Deze dankte daarvoor en sprak de hoop uit, dat de beker veel heen en weer zal reizen, voordat hij definitief eigendom wordt. Op 18 September a.s. gaan de C.O.A. K.-ers weer een tegenbezoek brengen aan Mechelen en daar vormt de inzet opnieuw de wisselbeker. Na drie keer achtereen winnen wordt die eigendom. De Belgen wonnen hem reeds twee maal. Over 14 dagen zal het dus span nen in Mechelen! Het muziekcorps van het regiment Limburgse Jagers, dat Woensdagavond reeds een concert op de Markt gaf en men ter opluistering van deze sport- speciaal naar Middelburg was geko- dag, vrolijkte gistermorgen de wed strijden nog meer op door pittige marsmuziek. Van Belgische zijde wa ren 30 leerlingen aanwezig, alsmede 8 onderofficieren en 8 officieren. De C.O.A.K.-leerlingen hadden gister avond vrij, zelfs de cursisten, die ver plichte studie was voorgeschreven. Banken voor beide kerken zijn in aantocht De verlichting in de Nieuwe Kerk te Middelburg heeft proefgebrand. En die proef is uitnemend geslaagd. De acht eenvoudige, maar kunstzinnige kronen doen het, wanneer de verlich ting brandt, bijna nog beter dan over dag. Als alle lichtpunten aan zijn, is er een sfeer van grote rust en intimiteit. En als het licht door de hoge ramen naar buiten valt, staat men verrast stil in de donkere avond. Overdag wordt er in de donkere ge bouwen, dus ook de Koorkerk, hard gewerkt om op tijd gereed te zijn voor de officiële ingebruikneming. In de Nieuwe Kerk hebben de kerkeraads- banken ter weerszijden van de preek stoel reeds haar plaatsen gekregen. De romp van de preekstoel, die gedragen wordt door enige slanke houten pi- laartjes, staat er al en Donderdag was men bezig met het aanbrengen van het klankbord. De andere banken voor deze kerk (evenals die voor de Koor kerk) zijn onderweg naar Middelburg en zullen daarna direct worden ge plaatst. Voor het grootste gedeelte zijn de buizen van de centrale verwarming reeds aangebracht op de verhogingen, waarop de banken komen te staan. Deze houten opstanden worden nu be werkt met houtbeits. De loopbruggen hoog boven in beide gewelven zijn reeds enige tijd geleden weggehaald, nadat de kronen waren opgehangen. De grote en fraaie orgelkast wordt hier en daar door de schilder nog wat bij getipt. In de Koorkerk is de situatie verge leken met enkele weken geleden zeer veranderd. De buitengewoon mooie preekstoel met het brede, zware klank bord, staat op zijn definitieve plaats op het natuurstenen voetstuk. De ver hogingen voor de zitbanken zijn aan gebracht en reeds hangen er enkele van de tien eenvoudige kronen, die elk vier lichtpunten hebben. DE BILT ZEGT Buiig. Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien. Overwegend matige wind tussen West en Noord. Vrjj kou weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1