SIOUK VAN HOLDINGE C.N.V.-VERGADERING STEMDE IN met nieuw sociaal-politiek program. Frankrijk heeft nu 250.000 vondelingen te onderhouden Geen economische nuttige arbeid voor anderen in vrije tijd. Chefarine „4" d©@t wonderen Sterke pacifistische geluiden op de Duitse Kerkdag* Woensdag 3 September 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina S Voor verbetering en vernieuwing P.B.O. moet zonder dwang tot stand komen. DE K.L.M., DE KIP EN DE OLIFANT. Het huwelijk in Nederland. De Groningers kregen toch hun aanslagbiljet. Ehlers: Enige norm voor de politicus is het Woord. Daarom moet hij soms onpopulaire besluiten nemen. KERK EN SCHOOL Liefde voor het kind groeit Een verblijdend verschijnsel t zwarte handel in babies* Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. SIBE VAN AANGIUM VAN MARKT en veiling nt- nt- naar Istende. Sept.: &ar )C. j'BiWfraar ACTI- [952. rtO: 7.00 Dagope- 1*5 en 8.45 15 Gram.; Vaterstan- ik weet, 'de kleu- èst; 11.45 ,00 Zang 5e"; 12.30 gen; 12.33 dedeiingen 13.25 Me- 1 30 So- Hë zieken; 17.00 causerie; [litzending: jlonesië en Bortproble- [55 Piano- Réunie Nieuws; 1.05 „De klank- liek; 23.00 pn; 23.30— rlO: 7.00 hek; 7.30 liturgische ïber.; 8.15 Éuw; 9.40 [0.30 Mor- |e zieken; luistert; t; (1230 delingen) en ka- Spirituals; Gram.; am.; 15.30 zing; 16.30 |7.00 Voor en solist; [8.15 Dub de stel en w eer- Ierlei aard Meisjes- tomenade- ■5 Gram.; §21.55 Bui- nerorkest; 4ieuws en tam. (12.00 Om- Voor de Koersen; 14 00 en |,45 Gram. 16.15 Mi- lo Gram.; fam 18.30 Iws; 19.40 f Vlaamse ■0.30 Ver- [le vrouw; Nieuws; n.; 22.55— In het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht, heeft Maandag de buitengewone algemene vergadering van het Christelijk Nationaal Vak verbond in Nederland zijn sociaal politiek programma vastgesteld. Dit pro gramma omvat de wensen en verlangens, welke thans, en in de naaste toe komst verwezenlijking behoeven; het zal dienen tot een leidraad voor zijn éigen arbeid en vraagt daarvoor aandacht van de overheid en van zulke orga nen en organisaties, die regulerend en stimulerend op het sociaal-economische leven van Nederland Inwerken. Bij de discussie over het concept program kwam naar voren, dat de over heid niet bij dwang de stichting van P.B.O. organen kan bevorderen. Beslo ten werd, dat het bestuur alsnog zal overwegen, of in het program genoemd moet worden: het doen vervangen van verbindendverklaring van ondernemers- overeenkomsten door verordeningen van bedrijfsorganen. Besloten werd voorts uit te spreken de noodzakelijkheid, dat van alle nlet- georganiseerde bedrijfsgenoten retribu- tlën kunnen worden geheven, teneinde daardoor ook niet-georganiseerde be drijfsgenoten te doen bijdragen In de kosten van het werk, dat mede te hun- .er behoeve geschiedt. ARBEID VAN FABRIEKSMEISJES. Uitvoerig werd gediscussieerd over het verbod van fabrieksmatige arbeid voor meisjes beneden de zestien jaar. De vergadering verenigde zich met dit beginsel met dien verstande, dat geen „leegloop" van een jaar moet ontstaan zodat de onderwijswetgeving in deze zin dient gewijzigd te worden. Daarneven werd besloten een regeling voor te staan, waarbij wordt voorkomen, dat personen met een volledige werk kring in vrije tjjd tegen betaling eco nomisch nuttige arbeid voor derden verrichten. Bij het hoofdstuk volkshuisvesting sprak de vergadering zich uit voor de Ingezonden Mededeling (Adv.) bevordering van een goede financiering van de bouw van woningen en voor de verlening van medezeggenschap t.a.v. de verdeling van bouwvolume en wo ningruimte, aan maatschappelijke cor poraties en aan woningbouworganisa- ties. Bij de „economische maatregelen" was men het erover eens dat het parti culier initiatief in het bedrijfsleven de voorrang dient te houden. De loonvorming moet gericht zijn op een rechtvaardig loon en gevoerd wor den in een vorm, waarin de zelfstan dige betekenis en verantwoordelijkheid der organisaties van werkgevers en werknemers tot haar recht komen. De vorming van de particuliere eigendom moet worden bevorderd. Bij de paragraaf „belastingen" kwam men tot de slotsom, dat In verband met de gedaalde koopkracht, de te sterke progressie bjj de loonbelasting gewij zigd dient te worden. Het bericht, dat dierenstewards van de K.L.M. tot de ontdekking zijn gekomen, dat olifanten, die hoog in de lucht aan hun zorgen zijn toevertrouwd, zich als keurige, rustige passagiers gedragen, zo lang zij gezelschap hebben van een kip, heeft zijn weg gevonden tot in alle delen van de wereld. Nimmer zijn bij de K.L. M. zulke pakken krantenknipsels en brie ven met reacties binnengekomen als na het bericht over olifant en kip. Kranten als de New York Times, omroepvereni gingen als de „Mutual Broadcasting System", het Nederlands nieuws van Po lygoon en ontelbare anderen verzochten de K.L.M. dit evenement van nabij te mogen beleven. Het Time-Life concern zond een telegram om zo spoedig moge lijk een reportage van dit unicum te mo gen maken. Derhalve zal deze week op Schiphol een middelgrote Jumbo arrive ren vermoedelijk uit Bangkok bege leid door wat de Duitse pers noemt „ge- sellschaftsdame Huhn". Gehoopt wordt, dat de betreffende kip bij de aankomst het vertrouwen, dat de K.L.M. in haar stelt, niet zal beschamen. De ogen van de hele wereld zullen op haar gericht zijn. Vijftig Nederlandse jongemannen, vrij wel allen onder de dertig jaar zijn gis terochtend met de K.L.M.-Skymaster „Edam" naar Rhodesia vertrokken. Het was de eerste emigrantenvlucht van de K.L.M., die naar dit gebied wordt onder nomen. BÉROENDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.79 GESNEUVELD IN KOREA. De regering deelt mede, dat tot haar leedwezen op 28 Augustus j.l- in Korea is gesneuveld de sergeant A. van Vlaan deren, legernummer 251205063, geboren op 5 December 1925. De sergeant van Vlaanderen was ge huwd en afkomstig uit Arnhem. Hij be hoorde tot het gardereglment fuseliers Prinses Irene. Emigranten komen op visite. Op 1 December komt een vrij groot gezelschap emigranten uit Canada en Australië met de Maasdam te Rotterdam terug. Het zijn allerminst teleurgestelden, want het gaat hen in hun nieuwe lan den goed. Zij komen echt met vacantie met de bedoeling deze winter nog eens echt gezellig de oud-vaderlandse feesten te vieren. Iedere dag zijn er 104 huwellihen DegemiddThuwelijk}- leeflijdK.üfnan is 29 j. Iedere dag worden er 628 kinderen geboren Vafi de mannen boven de 30jaar is22% onge - Jtuwd. De gemldd. huwelijksleef Hidv.d.vrouwis26iaar g zijn er 18 fdingen 10 van de gehuwde rouwen werken In een ■eroep Van de vrouwen boven de 30 jaar is 30% ongehuwd -003/ Vriendelijkheid De stad Groningen heejt vele be zoekers getrokken wellicht uit nieuws gierigheid over de vriendelijkheids- maand welke in de Noordelijke hoofd stad is ingezet. Twaalf gelukkige vaders hebben toen zij hun zoon of dochter bij het bureau bevolking kwamen aangeven, babypakketten in ontvangst mogen ne men, waarin zich iets bevond voor de jonggeborene, voor de kraamvrouw, maar ook voor de kraamheer. Daar naast hebben de Groningers de gele genheid gehad niet onder te doen voor de Landenaars of Parijzenaars, want ook de Groninger kon op verschillende plaatsen van de stad zijn schoenen door heuse schoenpoetsers laten poet sen. Hoewel men bij de belastingen getracht heeft de aanslagen voor de belastingen uog voor de Sept.-maand af te maken, teas de ontgoocheling van vele Gro ningers op deze vriendelijkheidsdag tn September toch groot. Toen zij naast,een gratis pakje suiker, dat hen vriendelijk door een suikerfabriek in de bus was gegooid, ook nog een aan slagbiljet vonden van de belastingen. Dat had. men nu juist willen voorko men bij de belastingen zo verzekerde men ons, maar dit was dan een late bestelling voor de Groningers. Vast staat, dat in deze maand geen aan slagen meer zullen komen. Ds Niemoellet liep kwaad weg. De vierde kerkdag der Duitse protestanten, die In Stuttgart Is gehouden, heeft een overweldigende belangstell Ing getrokken. Aan de sluitingsplechtig heid hebben meer dan tweehonderdduizend man deelgenomen en de president van de kerkdag, dr von Thadden-Trieglaff, heeft tijdens het vijfdaagse beraad getuigd van „een echt ontwaken In christelijke zin, dat in ons volk begonnen Is." Zoals een week eerder de katholiekendag in Berlijn, zo werd ook deze massale bijeenkomst der Duitse protestanten overschaduwd door de verscherpte schel ding tussen het Oosten en het Westen van het huidige Duitsland. De twintig duizend Oostduitsers die zich oorspronkelijk voor het congres hadden aange meld, zijn door de Oostduitse regering verhinderd naar Stuttgart te komen. Zo werd het Oostduitse kerkvolk slechts vertegenwoordigd door vier afgevaar digden. Bisschop dr Lilje van Hannover had het ter gelegenheid van het congres in zijn weekblad vanzelfsprekend genoemd, dat de gemeente van Christus nooit de grenzen zal erkennnen, die de politiek getrokken heeft. Temidden van de poli tieke fronten moest volgens dr Lilje de kerk zioh blijven plaatsen boven alle historische en politieke tegenstellingen PACIFISTEN. Ondanks dit principiële inzicht zijn bij de besprekingen over de plaats van de christen in de politiek, scherpe tegen stellingen niet uitgebleven. Pacifisten en voorstanders van een Duitse bewa pening hebben er hun meningen fel la ten botsen. In één der commissies oogstte een woordvoerder sterke bijval toen hij verklaarde, dat de rechtse po litiek evenmin te vertrouwen was als de linkse. De tegenstellingen werden duidelijk gedemonstreerd door de activiteit, die de pacifistische groeperingen onder de protestantse leiders tijdens het con gres ontplooiden. Ds NIemoeller is kwaad van het con gres weggelopen, omdat naar zijn me ning de leiding niet voldoende had ge daan om de deelneming uit de Sowjet- zöne mogelijk te maken, een verwijt dat door president von Thadden scherp werd afgewezen. De vroegere minister van binnen landse zaken, dr Heinemann, de Berlijnse Proost Gruber, de bekende pacifist ds Mochalski uit Darmstadt en 27 andere deelnemers critiseerden het feit, dat de kerkdag geen protest aanhief tegen de bewapening in beide delen van Duitsland. De voornaamste woordvoerder dezer groep was dr Heinemann. Hij stelde het congres voor de vraag of de christenen thans niet bezig waren op nieuw te verzuimen wat hen was opgedragen: temidden van een be dreigde en verscheurende wereld de vrede te dienen. Een man die de Europese bewapening herhaaldelijk als bittere noodzaak heeft gesteld, de bondsdagpresident Ehlers, waarschuwde er daarentegen voor de eenheid van Duitsland te maken tot de inhoud van het christelijk geloof. Ook voor de politiek was er volgens Ehlers geen andere verplichtende norm dan het woord Gods. Daarom moest de politicus soms de moed hebben om on populaire besluiten te nemen, zo zeide lijj met een vrjj duidelijke verwijzing naar het vraagstuk der Duitse bewa pening. Hij zei, dat geen christelijke politicus het recht had smaad te werpen op die genen, die meenden dat de Europese Verdedigingsgemeenschap niet dienst baar zou zijn aan de politieke vrijheid van Duitsland. Waar verloochening van het gewe ten of dienst aan onrecht wordt geëist, moet de christen in de politiek ingrij pen met een vastberaden „neen" en moet hij bereid zijn de gevolgen van dit „neen" te dragen. Grote belangstelling heeft op deze kerkdag ook het in Duitsland bran dende vraagstuk der sociale orde in de bedrijven getrokken. Hier kwam het tot een vruchtbare bespreking, die de wil toonde om de verstarde fronten van werkgevers en werknemers in be weging te brengen. De kerkdag, die ook vraagstukken van jeugd en gezins leven behandelde, heeft ook buiten landse belangstelling getrokken, in hoofdzaak uit Zwitserland, Oostenrijk en Frankrijk. Vooral de protestanten van Elzas- Lotharingen hebben door een grote opkomst hun oude verbondenheid met de Zwabische landstreek nog eens be klemtoond. De volgende kerkdag zal in Hamburg worden gehouden. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Bedum, H. Coolsma te Princenhage. Benoemd tot vicaris te Hoogvliet, W. F. Kuil, vicaris te Wijnjeterp. Geref. Kerken. Beroepen te Anna Jacoba Polder, It. van Reenen, cand. te Soestdijk, te Li- oessens, S. de Vries te Sellingen. Generale Synode Geref. Kerken art. 31 K.O. De kerkeraad der Geref. Kerk onderh. art. 31 K.O. te Nijkerk, heeft aan de roepende kerk van Berkel (Z.-H.) ver zocht de generale synode, die tegen 14 Oct. a.s. is samengeroepen minstens voor een maand uit te stellen. De kerkeraad besloot de classis Amerswoort te verzoe ken aan dit verzoek ad-haesie te willen betuigen. Federatie van Diaconiën. De algemene vergadering van de Fede ratie van Diaconiën in de Ned. Herv kerk zal 23 Sept. a.s. in het gebouw voor K. en W. te Utrecht worden gehouden. Als referenten zullen optreden de heren dr K. H. E. Gravemeijer van 's-Graven- hage met het onderwerp „De diakonia in Zuld-Afrika" en prof. dr A. A. van Ruler van Utrecht met het onderwerp: „Funda menten en perspectieven van het diaco naat in onze tijd". Benoemingen. de volgende wika's in de Ned. Herv. kerk werden benoemd te: Amsterdam (C.J.M.V.) M. Bijleveld; Driebergen (stichting Hydepark) Th. Rijks; Goes (Chr. Jonge Vrouwen Federatie) Mej. M. de Vlieger; Goes (Ned. Herv. gem.) D. Hiensch; 's-Gravenhage (wijkgemeente VII) J. v. Vliet; 's-Gravenhage (Nfcd. Herv. gem.) Mej. J. Offenberg; Leeu warden (Ned. Herv. gem.) Mej. Tj. Boetje; Oostvoorne (Ned. Bond v. Volks huizen) J. Brands; Oudkarspel (Ned. Herv. gem.) F. L. Tromp; Rotterdam (wijkgemeente Crooswijk) Mej- W. Raads- ma; Utrecht (Vrijz. Chr. Jeugdcentr.) Mej. J. M. Stumphius; Utrecht (Ned. Herv. gem.) W. Roswinkel. Ned. Christ. Studentenvereniging. Gistermiddag heeft op „Woudschoten" te Zeist het afscheid plaats gehad van ds J. Dirkse, algemeen secretaris van de N.C.S.V., die na een arbeid van zes jaar weer predikant werd, n.l. bij de Ned. Herv. gemeente te Enschede. Als zijn opvolger is benoemd ds M. Witteveen, Ned. Herv. predikant te Blggekerke- Australië met de „Maasdam" te R'dam Geref. Zendingsbond. De algemene vergadering van de Geref. Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk zal 17 September a.s. in het dienstgebouw der Ned. Herv. gemeente te Utrecht wor den gehouden. Na afdoening van huis houdelijke zaken zal ds J. D. Kleyne, Ned- Herv. predikant te Rotterdam, ad viserend lid van het hoofdbestuur, een zendingsonderwerp inleiden. De aftre dende leden van het hoofdbestuur, de pre dikanten J. van Amstel, J. Klomp en A. Meijers, zijn allen herkiesbaar. (Van onze Parijse correspondente). Keer op keer vinden vroege wandelaars of patrouillerende agenten te vondeling gelegde babies. Soms in een koffer met daarbij gepakt een uitzet, een enkele weer een draagbaar wiegje, doch meestal gerold in een dekentje. In negen van de tien gevallen zijn de kinderen tien dagen oud. De vinders brengen het „pakket" bij de politie en deze deponeert de jonge wereldburger weer in tenminste voor wat betreft het departement Seine het tehuis voor gevonden kinderen in de rue Victoire. De vriendelijke nonnetjes van St. Vincent de Paul verzorgen de wichtjes en toveren een lachje om de nog zo broze mondjes. Ze leren ze lopen en bidden en lezen en schrijven, en brengen liefde waar anders wellicht slechts hardvochtigheid zou zijn geweest. Ongetwijfeld is het voor vele van deze peuters maar goed, dat „Mamam' hun te vondeling heeft gelegd. Frank rijk heeft 120.000 dergelijke kinderen. Het zjjn niet allemaal vondelingetjes. In het Tehuis voor gevonden kinderen vertoeven ook kinderen wier ouders in de gevangenis vertoeven, krankzinnig zijn geworden of uit de ouderlijke macht zijn ontzet. Er zitten zelfs jeugdige boefjes onder. Ve len zijn door hun eigen „moeder" hier gebracht. Het meisje dat geen moed had zelf voor haar baby te zorgen, le verde haar baby hier aan Moeder Over ste af. Ze doen formeel afstand. Als de jon ge moeder na een maand berouw krijgt en haar kindje terug komt halen, krijgt ze het weer zonder enige formaliteit. Is de termijn echter verstreken, dan moet de sociale werkster zich eerst op de hoogte stellen van de omstandig heden, waarin de moeder verkeert en vooral van haar morele gezondheid, al vorens men het kindje mag terug ge ven. Laat de moeder een vastgestelde pe riode niets meer van zich horen, dan verliest ze alle rechten. De mollige armpjes zullen dan straks een andere vrouw koesteren. 39 o— „Ik kan niet meer", zei heer Gabbe, terwijl hij zijn bord terugschoof. De anderen waren reeds opgehouden. Vrouwe Sjouk stond eerbiedig op en haalde uit een schrijn een zware fo liant. Eerbiedig droeg ze hem in haar handen en legde hem voor haar echt genoot neer. 'tWas een Nieuw Testa ment. Heer Pieter las een kapittel. De anderen luisterden eerbiedig. Ook heer Gabbe. Na het lezen ontblootte heer Pieter het hoofd en sprak een dankgebed uit. Na het amen zeiden vrouwe Sjouk en Doedt: „God geeft". Heer Gabbe en Sjouk hoorden ver wonderd toe. „Gij kondet wel een pa ter geworden zijn", sprak heer Gabbe. „Maar ge slaat geen kruis en uw gebed spreekt niet van de heiligen noch van de gebenedijde Maagd". „Nee", antwoordde heer Pieter, „wij hebben een vrije toegang tot God zelf door onze Heere Jezus Christus. Wij kunnen en mogen ook zelf Gods heilig Woord lezen". „Dat heb ik gemerkt", zeide heer Gabbe, „en ik misprijs het niet. Al leenlijk vrees ik, dat nu alle man zich verheft en de eerbied voor de hoger- staanden wordt vergeten. Ik moet als vrije Fries niets van dwang hebben. De kettervervolging verafschuw ik. Maar anderzijds verfoei ik evenzeer de ontrouw jegens de Heilige Moe derkerk. Wij Holdinges en ook de Liauxma's hebben altijd bekend ge staan als trouwe zonen en dochteren der kerk en het smart mij, dat gij tot de nije leere zijt overgegaan. En wat zal er van komen! Leken willen theo logen wezen en heren knechten". „Niet zo doordraven, beste broeder", antwoordde heer Pieter. „Ik meende, dat wij hier in Friesland op onze on afhankelijkheid gesteld waren, zo de edelen als de onedelen. Ik geloof niet, dat de nije leere de verschillen zal opheffen. Maar wel werkt daartoe mee het optreden van de Koning. Wij hier willen niets weten van de Spaanse inquisitie noch van al wat Spaans is. 'tls al erg genoeg, dat vele edelen zich naar de Spaanse mode gaan kleden". „Daarin heb je gelijk", zei heer Gabbe. Maar je moet je wachten te DOOR gemeenschappelijk om te gaan met de onedelen. Edel en onedel wordt nooit één", Sjouk luisterde met aandacht. Wat Heit zei vond weerklank in haar hart. Maar haar liefde voor Douwe ver zette er zich tegen. Ze stelde zich voor hoe het later zou kunnen zijn. Hoewel Douwe op een goede school was geweest, waren zijn manieren toch veelszins die van een dorper. Zijn taal, hoewel meestal beschaafd, kon, vooral als hij zich opwond ruw worden. Doch als haar liefde niet te gen die kleine bezwaren op kon was het dan wel echte liefde? „Nicht Sjouk wordt slaperig", ge loof ik, deed tante haar uit haar ge peins opschrikken. Sjouk kleurde en wist zo spoedig niet, wat ze zeggen moest. Tante lachte, ,,'tls niets, mijn kind. Je hebt een hele reis gehad en nu warm eten tegen de avond. Laat Doedt je naar je kamer brengen". „Mogen wij bjj elkaar slapen, mem?'?', vroeg Doedt. Dan ga ik ook maar." Uit een schapreel haalde vrouw Sjouk 'n tinnen blaker te voorschijn, waarin een kaars stond. Doedt stak de kaars aan, en nadat de meisjes hare ouders een nachtzoen hadden gegeven, verwijderden ze zich. „Ben je werkelijk zo slaperig, Sjouk??", vroeg Doedt. „Dan moeten we maar gauw gaan slapen. Ik wou eigenlijk wel wat praten". Ze hadden zich uitgekleed en lagen in het grote eiken ledikant onder een lichtblauwe hemel. „Ik heb helemaal geen slaap", lacht Sjouk. „Tante dacht het. Maar ik zat te peinzen. We kunnen best nog wat praten. Je hebt zin aan mor gen zeker." Doedt kleurde. „Ja", antwoordde ze eenvoudig. „Ik verlang naar Keym- pe's komst. Zijn ouders, broer en zus ter komen ook mee. Verder wordt het maar een heel eenvoudige plechtig heid. Vader zegt, dat de tijd niet ge schikt is voor uitbundige feesten. Maar we behoeven toch niet altijd somber te wezen. En je bent maar eenmaal jong". „Ja jij moogt blij zijn", zei Sjouk. „Je hebt alles wat je maar verlangen kimt. Behoort Keympe ook tot de nije leere"? „Natuurlijk.... anders zou ik mij niet met hem verloven. Ook zjjn ouders zijn, evenals de mijne, lid van de Geref. Kerk". Minder „afstand" dan vroeger. Het afstand doen van een kind is niet iets van de moderne tijd. Twintig jaar geleden gebeurde het vaker. De sociale voor- en nazorg werkt n.l. in de goede richting, terwijl de kinder toeslag, in Frankrijk eveneens van kracht voor de ongehuwde moeder, er toe bijdraagt haar zuiver financiële zor gen te verlichten. Ook het feit, dat men in steeds bre dere kring respect heeft voor het ge vallen meisje, dat nochtans de natuur lijke consequenties trekt en met hard werken in haar levensonderhoud poogt te voorzien, heeft er toe bijgedragen, dat het aantal bij het Tehuis aangebo den kinderen geringer is dan jaren te rug. Men moet zich dan ook niet te zeer verbazen over de 120.000 vondelingen, die nu staan geregistreerd, want daar zijn bijgeteld de vele kinderen, die in de woelige oorlogsdagen hun ouders verloren en niet door vrienden of fami lieleden werden opgenomen. Voorts Is het een verheugende om standigheid, dat de liefde voor het hind in Frankrijk dermate is toegenomen, dat er meer aanvragen zijn van adop- tie-ouders dan er adoptie-kinderen be schikbaar zijn. Wil men een kind adopteren, dan gaan daar tenminste twee jaar mee weg, voor de kleine officieel is bijge schreven. Frankrijk houdt er bovendien een aantal wetten op na. Zo moet o.a. de adoptant ten minste veertig jaar oud zijn en vijftien jaar ouder dan de ge adopteerde. Ook moeten de toekomstige pleegouders bewijzen overleggen waar uit blijkt, dat ze uitstekend gezond zijn enz. Zelfs zwarte handel De papiermallemolen, waarin de toe komstige pleegouders een paar Jaar moeten draaien, alvorens zjj een kind kunnen adopteren, heeft er toe geleid, dat er in Frankrijk zelfs een handel in baby's is ontstaan! Hoe dit werkt doet er minder toe, maar het verschijnsel is verblijdend, want ook en vooral hieruit blijkt de groeiende liefde voor het kind, waar van de afwezigheid in vroegere jaren Frankrijk bijna aan de rand van de af grond heeft gebracht. Intussen lachen en gieren in het Pa rijse kindertehuis aan de Rue Victoire de kleine vondelingen, nog onbewust van het drama, waarin zij door hun moeder zijn gestort. Gelukkig, dat er nog de liefde Christi is, tot daden geworden in de handen van de zusters, die zich het lof der kleine verschoppelingen heb ben aangetrokken. De H. Vincentius de Paolo is daarmee, enkele eeuwen terug begonnen; zij zetten zijn prachtig werk voort, in het hart van een stad, die vol schoonheid, maar ook vol el lende is. GRAANBEURS. ROTTERDAM, 1 Sept. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe zonder vochtgehalte door zeer geringe vraag van de vlakmo- lenaars van f 2526.05; op vochtcondi- tle tot f26.05. Voedergranen met weinig koop lust flauw gestemd. Zomergerst f30.50—32; wlntergerst f29.5030.75; rogge f2727.50; haver f2628. Peulvruchten kalm. Groene erw ten f4449; schokkers f 45—52, met flauwe afloop. VEEMARKT ROTTERDAM, 2 September. Aanvoer in totaal 3734. Vette koeien en ossen 630; Gebruiksvee 1289; Vette kalveren 200; Graskalveren 297; Nuchtere kal veren 331; Varkens 111; Biggen 226; Paarden 141; Veulens 105; Schapen of lammeren 344; Bokken of geiten 60. Vette koeien 2.80—2.95; 2.60—2.75; 2.20 •2.50; Vette kalveren 2.60—2.80; 2.40 2.60; 2.202.30; Graskalveren 400; 325; 225; Nuchtere kalveren 75; 70; 65. Biggen 55; 50; 45. Slachtpaarden 220; 2.15; 205. Schapen 120; 90; 70. Lamme ren 90; 75; 60. Kalfkoeien 1150; 1000; 875. Melkkoeien 1150; 1000 875. Vare koeien 875 700; 630. Vaarzen 875; 775; 680. Pinken 600 500 375. EIERMARKT GOES. Handelarenprijs Kippeneieren 1314 ct per stuk; Kleine 12; Eendeieren 10; Kalkoeneieren 15; Ganseieren 20. Prijs voor verse kippeneieren 2.63 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 cent per stuk minder uitbetaald. SINT ANNALAND 2 SEPT. Eigen heimers gewone I 9.139.42; gew. afw. I 8.06—8.71; Bonken 7.11; Voer 3.05; Bintjes gew. I 8.118.67; Bonken 8.85, Alles per 100 kg. Aanvoer 27 ton. SCHERPENISSE 2 SEPT. Eigen heimers gew. I 8.048.50; Gew. afw. I 7.067.91; Bonken 6.69; Voer 3.14; BI. Eigenheimers gew. I 8.06; Bintjes gew. 1 8.08. Koopm. bl. gew. I 9.34. Al les per 100 kg. Aanvoer 16 ton. SINT MAARTENSDIJK 1 SEPT. '52 Eigenheimers I 9.10; II 77.50; Afw. 4.30; Bonken afw. 4.10; Bintjes II 7.44 —6.50; Bonken 5.20—7.10; Koopm. bl. 9,50. Alles per 100 kg. Aanvoer 20 ton. TERNEUZEN, 1 Sept- Groenten: Sla 5 40—6.10; Bloemkool 8—37; Groene kom kommers 2742; Witte komkommers 8— 9- Peen 15—20; Andijvie 14—16; Stok- snijbonen 20—47; Princ. bonen 46—51; Pronkbonen 12—24; Rode kool 6—9; Sav. kool 10—14; Witte kool 3; Peen 15—17; Prei 15—19; Spinazie 16—27; Tomaten 16 —29; Uien 5; Fruit: Jac. Lebel 4—6; Ja mes Grieve 15; Trans, de Croncels 8; Zoe- teappelen 6—11; Br. Hardy 8—9; N. Sui kerpeer 8; Triomphe de Vienne H2 19; K 17; Fab. 15; Kroet 8; Reine Cl. d'Althan 1517; Victoria 8—20 GOES, 2 sept. Lubb. Princessebonen II 32.1032.50, idem afw. 26.80. Fruit voor export; Zigeunerin A 1718.30, BC 15.70, I grof 15.1015.60, I 10.80— 15, II 7.10, James Grieve A 25, BG 24.40, I grof 25, I 23.80—24, H 15, M. Codlin A 18, BC 16.10, I grof 16.10, I 15.20, II 6, Transp. de Croncel A 16.10—16.70, BC 11—15.60, I grof 12.50 —15.40, I 9.50—9.60, II 5.70, Ellisons Orange A 21.60, BC 19.2020.45, I gr, 20.95, I 17.10, II 12, Triomphe de Vien ne A 30.65—34.60, BC 24.50—31.50, I grof 25.10—32.20, I 22—26, II 16.60— 19.30, Br. Hardy A 3333.40, BC 33.30, I grof 31.20—31.40, I 27.40, II 15.30— 15.40, Bonne Louisse d' Al. A 26.10— 30, B 25.10, I grof 24.10—25, I 21— 22.60, W. Duchesse BC 16, I grof 17.10, I 16—16.30, II 5.20, Br. Lebrun I grof 16.90, I 11.50, II 5.30—5.50, Herzogin Elsa I grof 16.30, I 15, II 7, Maagde peren I grof 15, I 6.70, II 4.10. Verpakt fruit: Zigeunerin AA 2227, A 2123, B 19, James Grieve AA 2829, A 31, B 27—30, C 27, Transp. de Croncel AA 21—24, A 22, B 20, Ellisons Orange AA 25—28, A 24—27, B 23—26, C 19, M. Codlin AA 24, A 19—23, Bonne Louise AA 28—35, A 27—28, I 27, Triumphe de Vienne AA 3744, Gewone veiling: Zigeunerin 415, Manks Codlin 4—9, James Grieve 7— 20, Ellisons Orange 6—12, Transpar. de Croncel 311, Zoete Kroon 815, Triumphe de Vienne 1323, Br. Hardy 1119, Bonne Louisse d' Aw. 7—18, W. Duchesse 48, Maagdeperen 36, Br, Lebrun 4—8, Dr. Cornells 3—8, Herzo gin Elsa 68, Mong Marrillot 415, Seign. d'Esperen 515. Pruimen: Rei ne Victoria 328, Reine Claude d'Al than 1032, Abrikoospruimen 322, Monarch 13—33, Rademaker 13—30, Jefferson 329, Burbank Giant 822, Reine Cl. Violette 10—18. Druiven Frankenthaler 6785, Westfrisia 66, per 100 kg. KRABBENDIJKE, 2 September '52. Exportveiling. Triomphe de Vienne A 27, BC 26, I grof 27—28.10, I 20.10— 22.10, II 18.80. Bonne Louise A 27.40, B 27.20, I grof 22—26.20, I 16.20. Beur- ré Hardy I grof 28, I 21.40, II 16.20, William Duchesse I grof 16.30, I 15.10, II 5.30. Mank's Codlin I grof 16.10, I 11. James Grieve A 24.90, B 24.40, C 23.60, I grof 24.70, I 23.50. Transparant de Croncels A 15.80, I grof 15.90, I 9.50, Ellisons Orange I grof 18.30, I 17.60. Gewone veiling: Transparant de Croncels verpakt 1521, los 422, Ja mes Grieve 1417, Ellisons Orange verpakt 2426, los 69, Mank's Cod lin verpakt 1722, los 9—12, Bonne Louise verpakt 2933, los 820, Beur- ré Hardy verpakt 2830, los 619, Triomphe de Vienne 1020, William Duchesse 49.20, Reine Victoria 13 23, Bonen 2230, Bramen 60. VEERE. Vismijn van 2 September. 1034 kg exportgarnalen 1.061.47, 1036 kg handelsgarnalen 6067, 29 kg schar 39—48, 245 kg bot 28—46, 50 kg tong 1.09—1.60, 146 kg rog 22—47, 10 kg ongesorteerde vis 1831, 12 kg wij ting 26, 22 kg brasem 36, 29 kg herders 83. (Wordt vervolgd), pens wettigt. Engeland zou wijziging van de plannen van Lissabon willen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft de Amerikaanse re gering een bijeenkomst op korte termijn van de raad van 't Atlantische pact voor gesteld. Engeland zou op die bijeenkomst een wijziging van de te Lissabon opgestelde bewapenings-plannen willen voorstellen, uitgaande van het feit, dat gebruikma king van de allermodernste wapens be langrijke bezuinigingen op de program ma's voor conventionele en klassieke wa- NAGEKUMEN ADVER1 EN 1 IE Heden nam de Here tot Zich nog onverwachts onze geliefde Man, Vader en Grootvader LEENDERT VAN DEN BROEKE in de ouderdom van ruim 66 jaar. Uit aller naam, J. VAN DEN BROEKE— VOLMER. Vrouwenpolder, 2 Sept. 1952.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3