In Indonesië worden nog zes Nederlanders wegens de A.P.R.A.-kwestie vastgehouden Geen verplichte Dinsdagmiddagsluiting in Juni, Juli en Augustus Brits vakverbond wijst moties tot beperking der herbewapening af Zierikzee krijgt een ziekenhuis Nieuwe ministers zijn beëdigd Verduistering bij de luchtmacht bedraagt een kleine ton* SNIPPER NIEUWS ning k verbouwd ELSE irnaat ïren, PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Teruggekeerde landgenoten verklaarden Nederlandse deserteur is behulpzaam bij het verhoren der gevangenen Indonesische pers is niet enthousiast. Najaarsbeurs geopend. Pamflet tegen de burgemeester van Ijlst. Mr Slikker ambassadeur te Londen? Mr Jan Smit oud-directeur van „De Schelde" overleden De Middelburgse raad besloott Voor dc ziekenhuisuitbreiding wordt twee millioen geleend Afj il i Pagina 3 ie sortering en choco- NEN WIJ '«DERDAG EPTEMBER hebben wij ijne verras- en nog een Massing e meer dan iketbakkerij JDEKERKE. reiding en >rschriften. iet 'gemeen- 'ewegen iat het door i vastgestel- 'ziening van tbreiding, in ,rten uitge- jiwingsvoor- retarie dezer en ieder ter P Sept. 1952 it. 1952. ie zich de ge- oen gewend, 69 October /aren tegen bebouwings dienen bij er ïe^cmebn- irnoemd, u rAN (EN. ER 'is Jing fning lehuttershof- te Middel- ren. &en, |nd. en tó ten ris on aar zijn lensen naar die nog "008 Srbeidsbu- 'ragen voor van ar- gen voor dat Ponen. Een Eieid geble- er n.l. jop neer gaat. cmppers- y. Kerk en over rnaat, dat ibouwd op ,empenaar, arbeiders in de Ned. p dienden. i „Prinses 16.60 meter l kinderen cht wordt soneel uit deel van de slaap- i jongens, isolerende at zelfs bij atuur aan- /ertrekken en recre- ioeg, was- tzaal, rui- ;he kook- elke beide gebouwd, voor de •naat, be- een capa- kinderen, van een rdam, dat al vervan- dan naar 4-1. den Zater- Arnemui- ;oed tegen Souburgse oductiever bij de rust mg. In de maal door uiden met moest. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen/' traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2265 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 8 SEPT. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 5.56 u., onder 19.22 u. Maan op 19.15 u., onder 6.15 u. Volle Maan 4.19 u. Hoogwater Donderdag 4 Sept.: Vlissingen: 1.38 u. 2.30 m., 13.52 u. 2.32 m. Terneuzen: 2.06 u. 2.47, m., 14.23 u. 2.49 m. Wemeldinge: з.26 u. 1.96 m., 15.48 u. 1.86 m. Zierikzee: 3.16 u. 1.72 m., 15.32 1-.61 m. De vier Nederlanders, die aanvankelijk in vrijheid waren gesteld, doch later door het militaire gezag te Djakarta wederom „in bescherming waren genomen" zijn Dinsdag op Schiphol teruggekeerd. Het zijn de heren B. J. Leclercq, C. W. Goldman, A. C. van Onselen en H. W. Burger Jr. Zij zijn invrijheid gesteld onder de bepaling dat zij on middellijk Indonesië zouden verlaten. Zij hebben een verklaring afgelegd, dat zij naar Indonesië zullen terugkeren, indien de Indonesische regering dit verzoekt in verband met de nog niet afgesloten A.P.R.A.-kwestie. De vier terugkerenden bleken bij hun aankomst uiterst zwijgzaam te zijn. Zij verklaarden dit door mede te delen, dat zij hun zes kameraden, die nog in Indonesië gevangen zitten, geen moeilijkheden wilden berokkenen. De heer B. J. Leclercq, die in 1945 als oorlogsvrijwilliger naar Indonesië is gegaan en sindsdien niet meer in Ne derland is geweest, vertelde, dat hij en zijn lotgenoten 31 maanden gevangen zijn geweest in verschillende plaatsen in Indonesië. De behandeling was goed geweest. Hij was in deze twee en een half jaar ongeveer zes maal verhoord. Dit ge schiedde meestal door Indonesiërs, doch ook door een zekere Prinsen, een Nederlandse deserteur, die thans in Indonesische dienst is. Hij en de drie anderen hadden zowel van Indonesi sche zijde als van het Nederlandse hoge commissariaat een stuk ontvan gen ter tekening, waarbij zij verkla- Het nieuwe Kabinet. Het nieuwe kabinet in Nederland wordt blijkens de eerste persstemmen in Indonesische kring niet met en thousiasme begroet. „Pemandangan" schrijft in een hoofdaritkel, dat de samenstelling geen blijk geeft van een frisse, nieu we geest in de Nederlandse politiek, in het bijzonder niet ten opzichte van Indonesië. Het acht het deelnemen van prof. Beel als vice-premier be slist geen verbetering, niet slechts, omdat deze bekend staat als verre van sympathiek staande tegenover Indonesië, maar bovendien, omdat hij een van de Nederlanders is, die, even als generaal Spoor destijds, menen, dat men de Ir donesische republiek zo maar uit het vaderland kan weg vagen en de sporen daarvan in de harten van ons volk geheel kan uit wissen. Het blad eindigt: „Koesterden wjj van het vorige kabinet-Drees al heel weinig verwachtingen, het kabi net met elementen als prof. Beel doet vanzelfsprekend dat kleine beetje hoop ook nog verdwijnen". „Abadi" schrijft, dat de moeilijk heden bij de formatie slechts aan tonen, hoe groot de tegenstellingen tussen de Nederlandse partijen zijn en hoe verdeeld het politieke leven in Nederland is. Deelneming van de Anti-Revolutionnaire Partij aan de regering, de partij, die er bekend om is, dat haar politiek tegen de onaf hankelijkheid van Indonesië was in de afgelopen periode, geeft volgens het blad weinig hoop, dat de hangende kwesties van de Unie en Irian zullen kunnen worden opgelost. ren moesten bereid te zijn eventueel naar Indonesië terug te keren, indien het onderzoek naar de nog niet afge sloten A.P.R.A.-kwestie dit zou ver eisen. Egyptische bevrijdingsmedaille ingesteld De Egyptische regentschapsraad heeft Maandag bekend gemaakt, dat een „bevrijdingsmedaille" zal worden geslagen ter herdenking van de staats greep op 23 Juli waardoor koning Fa- roek verdreven werd. Slechts officieren, onder-officieren en soldaten, die op de datum van de coup in het leger dienden, zullen deze medaille mogen dragen. Aan de me daille zal een lint bevestigd worden in de kleuren rood als symbool voor de revolutie, wit voor de zuivering en zwart voor de corruptie. LINKERVLEUGEL HAD WEINIG SUCCES Motie met betrekking tot bacteriologische oorlogvoering werd aangenomen Het congres van het Britse vakverbond, dat momenteel te Margate wordt gehouden heeft met grote meerderheid van stemmen twee moties van de linkervleugel, waarin vermindering van de nationale herbewapening werd gevraagd, verworpen. Een andere motie, waarin wordt aanbevolen, dat de regering door middel van de V.N. zal streven naar een nieuwe internationale conventie, die de bacteriologische oorlogvoering verbiedt, werd evenwel aangenomen. Tevoren had de secretaris-generaal sir Vincent Tewson in een rede het herbewapeningsplan van de Engelse regering verdedigd. Het bestuur van het vakverbond had de afgevaardigden ook aangeraden te stemmen tegen de DE EUROPESE KOLEN- EN STAALGEMEENSCHAP. De raad van ministers van de Euro pese kolen- en staalgemeenschap zal op 8 en 9 September in Luxemburg voor het eerst vergaderen. Het eerste punt op de agenda zal zijn het kiezen van de plaats van het perma nente hoofdkwartier van de hoge autori teit, het hoge gerechtshof en de consul' tatieve vergadering. De huidige zetel van deze organen, Luxemburg, wordt offici eel „onbestendig en provisorisch" ge noemd. Tien September zal de consultatieve vergadering in Straatsburg bijeenkomen. Bondskanselier Adenauer zal de bijeen komst van de ministerraad voorzitten. Een uur na de opening van de najaarsbeurs, die zonder enig ceremo- niëel geschiedde, is in het restaurant „Esplanade" te Utrecht de eerste jaarbeurs-plechtigheid gehouden. Op uitnodiging van de midden standsfederatie „De drie zuilen" was daar een groot aantal autoriteiten aanwezig, onder meer Utrechts bur gemeester jhr mr C. J. A. de Ranitz en enkele wethouders, de voorzitter van de jaarbeurs, mr W. H. Fockema Andreae, de voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr L. Huydecoper van Nigtevecht en de directeur van de Jaarbeurs, mr J. Milius. In deze bijeenkomst heeft de mid denstandsfederatie de bloemversierin- gen in de stad symbolisch aan de bur gemeester aangeboden. Geheimzinnige dood van een Britse verpleegster. Op 22 Augustus werd op het strand van Wimereux aan de Franse kanaal- kust het lijk van de 32-jarige Britse verpleegster Sybil Johnson gevonden en men tast nog steeds in het duister, hoe zij om het leven is gekomen. Een der theorieën is, dat miss John son door onbekenden werd verdoofd en daarna in een boot buiten de kust werd gebracht en in zee geworpen. De inspecteur van de Rijselse po litie, die een onderzoek naar de dood van miss Johnson instelt, zou Dinsdag naar Londen vertrekken om Scotland Yard te raadplegen. In Londen tracht de politie op het ogenblik te ontdekken, of er verband bestaat tussen de dood van Sybil Johnson en de dood van de 58-jarige miss Webster, die in haar woning door gasverstikking om het leven is gekomen. Deze miss Webster is, naar men gelooft, de opvoedster van miss Johnson geweest. Volgens een te Londen ontvangen bericht wordt in het gebied, waar op bet ogenblik aan het Toerkmenische kanaal in Rusland wordt gewerkt, de JVarmte van de zon gebruikt om elec- tnsehe centralen de drijven. Collecte voor de kankerbestrijding. In Middelburg heeft de collecte voor .cucuj zui kankerbestrijding de som van een lijndienst op Indonesië willen ope- 11280.28 opgebracht I nen. „Oppedijk aan de dijk". De burgemeester van IJlst heeft zich in de laatste raadsvergadering gekeerd tegen de richting, waarin de z.g. Friese beweging zich beweegt. 0.m. stelde hij voor de Friese naam voor Ijlst niet, in navolging van andere Friese gemeen ten, aan de gemeentegrenzen aan te brengen. Door onbekenden is daarop te IJlst huis aan huis een pamflet bezorgd onder de titel: „Oppedijk aan de dijk" (de naam van de burgemeester is mr J. Oppedijk). Hierin wordt naar aanlei ding van de woorden van de burge meester o.m. gezegd: „Zijn wij niet te fatsoenlijk? Pleit het wel voor ons, dat de burgemeester van deze stad, die hier toch leeft, met rust gelaten wordt? Hebben wij dubbel vel voor het hoofd en geen eergevoel? Schande over zo iemand". Het pamflet was ondertekend met de woorden „Jong Friesland". Drie boerenwoonhuizen afgebrand te Oudkarspel Oudkarspel en omgeving werden gistermorgen vroeg opgeschrikt door de mare, dat een grote brand was uitgebroken in een der weinig nog bestaande boerenhuizen, bewoond door drie gezinnen, aan de Dorpsstraat. Het met riet gedekte dak brandde in weinige ogenblikken als een fakkel en de bewoners hebben in allerijl hun huizen moeten verlaten met achter lating van hun bezittingen. De brandweren van Oudkarspel en Noordscharwoude, die met twaalf stralen de strijd tegen het vuur aan bonden, konden niet voorkomen, dat de drie woonhuizen totaal afbrandden. Een van de bewoonsters had om streeks zes uur vanmorgen het gas aangestoken voor de was. Vermoede lijk is de gasslang losgesprongen. De houten betimmering in de keuken moet het eerst vlam hebben gevat. De drie families, twaalf personen, zijn bij omwonenden ondergebracht. De drie huizen waren slechts laag ver zekerd. motie betreffende de bacteriologische oorlogvoering. De nederlaag, die het bestuur leed door de aanneming van deze motie, was echter zeer gering. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft het bestuur van het ziekenhuis Schouwen en Duive- Iand meegedeeld, zich in beginsel te kunnen verenigen met de bouw van een ziekenhuis van 75 a 80 bedden te Zierikzee. Aan ir. J. v. d. Linden van het ar chitectenbureau Posthumes Meyes en v. d. Linden te Amsterdam is opdracht gegeven een schetsplan te maken. In middels werd door G. S. het besluit van het algemeen bestuur van het zie kenhuis goedgekeurd tot wijziging van de begroting 1952, waarbij ƒ15.000, is uitgetrokken voor het treffen van voorbereidingen voor de bouw van 'n ziekenhuis te Zierikzee. Commando-overdracht zeemacht Nederland. Gistermorgen even na elf uur heeft de schout bij nacht commandant zee macht Nederland, C. W. Slot, zijn commando overgedragen aan de met ingang van 1 September j.l. tot schout bij nacht bevorderde comman dant F. T. Burghard. De plechtigheid geschiedde aan boord van Hr Ms die daartoe ligplaats i RIDGWAY TE BONN Generaal Ridgway, die zijn eerste officiële bezoek aan de Westduitse hoofdstad brengt, heeft op een pers conferentie verklaard dat West-Duits- land een beslissende bijdrage kan le veren tot de gezamenlijke poging van het Westen om de vrede te bewaren. De generaal verzekerde, dat hij in de allereerste plaats streeft naar het be houd van de vrede. Volgens het Franse persbureau A.F.P. zal de benoeming van oud minister Stikker tot ambassadeur bij het hof van St. James, officieel bekend worden gemaakt zodra de Britse re gering haar goedkeuring heeft ver leend. De nieuwe ambassadeur zal een nieuwe residentie krijgen in Kensing ton, omdat de Nederlandse regering .het thans in gebruik zijnde achttiende eeuwse gebouw aan Portman Square, een schepping van de beroemde ar chitect Robert Adam, niet geschikt meer vindt. Een officiële bevestiging kon door het ministerie van Buitenlandse Zaken nog niet worden gegeven. Conservatieve invloed vermindert niet in Indonesië. Het congres van de Masjumi is door politieke kringen in Djakarta met de grootste aandacht gevolgd. Ten aan zien van de tegenstelling tussen de groep-Natsir en de groep- Soekiman zeggen politici en Indonesische bladen, dat het verheugend is, dat de eenheid van de Masjoemi gehandhaafd bleef. De herkiezing van mr Natsir als voor zitter van de uitvoerende raad meent men te mogen zien als een goedkeu ring van het beleid der progressieve stroming en de benoeming van dr Soekiman als vice-voorzitter als een aanwijzing, dat de invloed van de conservatieve groep zeker niet is ver dwenen. In alle stilte is Dinsdag te Wester- veld gecremeerd het stoffelijk over schot van mr. Jan Smit, eertijds di recteur van de koninklijke maatschap pij „De Schelde" te Vlissingen, die op 82-jarige leeftijd is overleden. Mr. J. Smit was de oudste zoon van de heer Arie Smit, oprichter van „De Schelde". Geboren te Slikkerveer, waar het geslacht Smit reeds veie ja ren het scheepsbouwersbedrijf uit oefende, vertrok hij op jeugdige leef tijd naar Vlissingen, waar zijn vader in 1875 „De Schelde" had opgericht en behalve directeur van deze onderne ming ook gedurende een reeks van jaren burgemeester was. De jonge Jan Smit ging daarna studeren in Leiden en werd na het behalen van zijn mees terstitel volontair op enige banken. In 1899 werd hü aan „De Schelde" ver bonden, waar hij in 1902 adjunct-di recteur en in 1908 directeur werd. De ze functie droeg hij in 1931 over aan zijn zoon Arie Smit Jr., doch bleef tot 1950 gedelegeerd commissaris. De heer Smit was ridder in de orde De leden van het nieuwe kabinet zijn Dinsdagochtend door H.M. de Koningin ten paleize Soestdijk beëdigd. Bovenste rij van links naar rechts de heren: A. C. de Bruyn, Prof. Dr. J. Zijlstra, Prof. Dr. W. J. A. Kernkamp, Mr. J. Algera, Ir. H. B. J. Witte Voorste rij van links naar rechts: J. G. Suurhoff, Mr. L. A. Donker, J. A. van de Kieft, Mr. J. N. L. Th. Cals, Mr. J. W. Beyen en Mr. J. M. A. H. Luns. Textielspelvan een officier. Kleinere fabrikanten speelden een lelijke rol. De onregelmatigheden bjj de luchtmacht-aanschaffingsdienst, zo verneemt het A.N.P. hebben betrekking op de afdeling textiel. Bij deze onregelmatighe den gaat het naar schatting om een bedrag van een kleine ton. Het hoofd van deze dienst, luit.-kolonel B. werd gearresteerd, doch inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Mede werd in arrest gesteld de eerste luitenant van B. Voorts zijn twee burgers in arrest geweest en bevinden zich nog twee burgers in verzekerde bewaring. Het onderzoek in deze zaak is vrijwel gereed. Deze zaak zal nog dit jaar voor de krijgsraad te velde-West dienen. Kruiser „Tromp' had gekregen voor het commande-1 van Oranje Nassau en in de orde van mentsgebouw. de Nederlandse Leeuw. De onregelmatigheden kan men be schouwen als een uitvloeisel van een spel, dat door luitenant van B. met een handelsonderneming en een aantal klei nere textielfabrikanten werd gespeeld. De bonafide fabrikanten stonden hier buiten. Ook door de luchtmacht werden gro te textiel-orders geplaatst hij Nederland se bedrijven. In de jaren 19471948 waren de grote bestaande zaken daarop nog niet zo gebrand. De textiel was schaars en de grote bedrijven zagen in de burgersector meer mogelijkheden. Anders was zulks bij enkel kleinere, na de oorlog opgekomen zaken. Zij za gen een kans nu een slag te slaan en een afzetgebied te verkrijgen. Toen na verruiming van de textiel ook de gro tere zaken zich meer en meer in de militaire sector gingen bewegen, tracht ten enkele van de eerst bedoelde klei nere zaken haar afzetgebied in de mi litaire sector te behouden. Zij vonden in de eerste luitenant B een willig werktuig voor haar spel. Het begon met een etentje en later volgden dingen, die op verduistering leken. Luit.-kolonel B. is de chef van luit. van B. Bij dit „textielspel", dat tot de onregelmatigheden heeft geleid, zijn drie ondernemingen op textielgebied betrokken. DE VERDUISTERING TE BUDEL. De verduistering ten nadele van het rijk, welke door een fabrikant te Budel werd gepleegd, valt geheel buiten de knoeierijen van luit. B. De betrokken fabrikant nu heeft grondstoffen van het rijk achter ge houden. De verduistering wordt op een bedrag van f 5.500 geschat. Dezelfde fabrikant heeft ook enige confectie middels tussenpersonen verkocht aan zogenaamd „army-stores". OOK BIJ DE LANDMACHT. Tenslotte zijn er onregelmatigheden bij het directoraat materieel van de landmacht aan het licht gekomen. Het betreft hier de afdeling „inkoop diver sen''. Bjj deze onregelmatigheden zijn betrokken de kapitein E. en de ser geant-majoor V., die zich in arrest be vinden, alsmede enkele fabrikanten, waarvan er één is gearresteerd. Voorts is nog gearresteerd een vroegere in koper. Deze zaak is op het ogenblik nog in een beginstadium van onderzoek. De strafbare feiten staan vast, maar de omvang van de gepleegde onregelmatig heden kan op dit ogenblik nog niet worden aangegeven. Verdere onregel matigheden op grote sdhaal hebben zich niet voorgedaan. De Middelburgse gemeenteraad heeft gistermiddag een drietal zeer be langrijke besluiten genomen. Zij hadden betrekking op het aangaan van een geldlening van twee millioen ten behoeve van de uitbreiding van het zieken huis, op het plaatsen van een meet- en regelstation voor de lange afstands- gasvoorziening aan het Molenwater (en niet aan de Branderijmolengang, zoals B. en W. hadden voorgesteld) en op de Winkelsluitingswet. Er werd een amendement aangenomen, waarbij werd bepaald, dat de verplichte sluiting van de winkels op Dinsdagmiddag niet zal gelden gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus. Oud-minister Joekes heeft afscheid genomen van zijn medewerkers van Soc. Zaken. In de tweede helft van deze maand zal een compagnie com mandotroepen uit Roosendaal voor een half jaar naar Suriname vetrekken. Te Rotterdam is reeds het 10.000ste schip van dit jaar geboekt; precies 4 weken eerder dan in 1951. De Schot se gemeente te Rotterdam heeft weer een eigen kerkgebouw. Het is gister middag officieel in gebruik genomen. Een 18-jarig meisje uit Schiedam, dat methaar ouders vandaag naar Australië zou vertrekken, heeft de benen genomen en wordt nu gezocht. Bij de Rijkspostspaarbank is in Au gustus 5 millioen meer ingelegd dan terugbetaald. Een Duitse rederij zou De kwestie van de 'winkelsluiting nam de meeste tijd in beslag in deze vergadering, die niet werd bijgewoond door mevr. A. J. P. C. de Vlieger de Vlieger (Arb.) en de heren I. van Loo, J. Goossen (Arb.) en M. Wattel (A.R.). De heer L. A. Schenk (V.V.D.) opende de rij van sprekers. Hij wilde graag weten, of er overleg is geweest met Vlissingen en Goes en of de Ka mer van Koophandel branchegewijze enquetes heeft ingesteld. Bovendien vroeg hij zich af, of de Kamer vol doende rekening heeft gehouden met de belangen van de consument en of de Ver. van Huisvrouwen om advies is gevraagd. Hij achtte het gewenst, dat er een bepaling wordt opgenomen, waarbij B. en W. de bevoegdheid krij gen ontheffingen te verlenen. De koopavond zou z.i. meer levendigheid in de stad brengen, maar de exploita tiekosten der middenstanders zullen erdoor stijgen. De heer Schenk had de sterke indruk, dat de meeste win keliers voor een middagsluiting zijn. Met het oog op de vreemdelingen vond hij het jammer, dat B. en W. niet het advies van de K.v.K. hadden gevolgd om tijdens de zomermaanden onthef fing van sluiting te verlenen. Hem was medegedeeld, dat in één jaar de vreemdelingen niet minder dan een millioen gulden in de stad hadden besteed. Indien de winkels op Dinsdagmiddag gesloten zijn, gaan ve le vreemdelingen door naar Goes en krijgt Middelburg het odium van „dode stad". Daarom stelde hij voor te besluiten, dat de verplichte winkei- r sluiting op Dinsdagmiddag niet zal gelden voor de maanden Juni, Juli en Augustus. DE BOEKWINKELS. Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (Arb.) sprak speciaal over de boekwinkels, zulks naar aanleiding van een inge komen verzoekschrift. Hij stelde voor ontheffing van verplichte sluiting voor deze groep te verlenen van 15 Juli tot 31 Augustus. Uit cultureel oogpunt achtte hij het onjuist de boekwinkels te sluiten, vooral voor de vreemdelin gen. Een koopavond vond hij econo misch niet verantwoord. Hij voorspel de enige moeilijkheden bij de uitwer king der verordening, omdat het zeer moeilijk is de verschillende branches te scheiden. Mr. P. v. Empel (C.H.) toonde zich verbaasd over de eenstemmigheid on der de middenstanders over de mid dagsluiting. Deze groep zegt het zeer moeilijk te hebben, maar een halve dag sluiten kan er blijkbaar nog ge rust af. Het gevolg daarvan zal echter zijn, dat velen vergeefs aan gesloten winkeldeuren kloppen. Z.i. is het ontzettend moeilijk een splitsing aan te brengen tussen boek en kantoorboekwinkels. Vier van de zeven belanghebbenden zijn voor slui ting op Dinsdagmiddag, maar is het nu verantwoord deze op te leggen Hij stelde voor zowel de boek- als de kantoorboekwinkels uit de verorde ning te schrappen. VRIJHEID. Op een zo groot mogelijke vrijheid voor de middenstanders drong de heer A. J. Schot (S.G.P.) aan. Er is z.i. al gebondenheid genoeg. De lasten van de middenstand worden nog steeds hoger. De raad kan de gehele materie laten liggen en de regeling der ev. sluitingen aan de betrokkenen zelf overlaten. Wie open wil blijven, moet daartoe de vrijheid hebben. Ernstige bezwaren had de heer Schot tegen de verkoop op Zondag. De overheid heeft ervoor te waken, dat Gods dag wordt geheiligd. De heer B. A. Hesselink (V.V.D.) betreurde het, dat de mening van de consument niet is gevraagd. De koop avond achtte hij een proef alleszins waard. Er is in de winkels heus niet veel personeel (landelijk maar 10 pet op het totaal) en dat is door diverse wetten uitstekend beschermd. De heer A. J. Schuitema (Arb.) wees erop, dat de speciale toeristen zaken wel degelijk op Dinsdagmiddag open zijn. Z.i. komen de toeristen hier niet om manufacturen of schoenen te kopen. Overleg in sommige groepen achtte hij onmogelijk. Als de één open blijft, wil de ander niet achterblijven. De verordening op de verplichte openstelling van winkels uit 1946, die hij een blok aan het been van de mid denstand noemde, kan z.i. volledig ver vallen. Burgemeester mr. dr. N. Bolkestein antwoordde de sprekers. B. en W. zijn van twee dingen uitgegaan, n.l. van het advies van de K.v.K. en van de bestaande toestand. Overleg met an dere gemeenten is er niet geweest. Het college zag de noodzaak daarvan niet in. Elke gemeente moet tenslotte zelf beslissen. Of de Kamer van Koophandel heeft geënquêteerd wist hij niet. Aan de Ver. van Huisvrouwen is geen advies gevraagd. Ook hij wees erop, dat de toeristenzaken geen verplichte sluiting op Dinsdagmiddag hebben. Een onder linge regeling heeft vele bezwaren. De meerderheid moet hier, als overal, be slissen, maar om effect te sorteren zal men een gemeentelijke verordening moeten uitlokken. De oude verorde ningen vervallen alle, als de nieuwe wet in werking treedt. Na korte re- en dupliek werd het voorstel-Schenk (alle winkels open op Dinsdagmiddag in Juni, Juli en Au gustus) aangenomen met 96 stem men (tegen: P.v.d.A. en de heer Me- liefste (A.R.). De heren 'van Empel en Schorer trokken hun voorstellen in. De verordening zelf werd met 87 stemmen aanvaard (tegen: P.v.d.A. en de heren Meliefste en Schot). De be palingen t.a.v. bepaalde zaken op Zon dag werden met 105 stemmen aan genomen (tegen: A.R. en S.G.P. met de heer Flipse (C.H.). HET ZIEKENHUIS. Het voorstel tot het aangaan van 'n geldlening t.b.v. de ziekenhuisuitbrei ding 2 millioen) lokte heel wat minder discussie uit. Nadat mr. van Empel B. en W. lof had toegezwaaid voor hun initiatief, verzocht de heer Schorer B. en W. nogmaals te onder zoeken, of ook andere gemeenten voor het dragen der financiële,last kunnen worden ingeschakeld. Het ziekenhuis is n.l. ook voor de omgeving van zeer groot belang. Burgemeester Bolkestein achtte de ze zaak niet eenvoudig. Het ziekenhuis zou wellicht minder aantrekkelijk worden, wanneer voor patiënten van buiten meer zou moeten worden be taald. Middelburg heeft als centrum gemeente nu eenmaal grote lasten te dragen, waartegenover moeilijk te schatten baten staan. Toch zijn die er wel degelijk. Zo is het een groot im materieel voordeel voor de omgeving, dat het ziekenhuis dichtbij staat. En materieel varen tal van ondernemin gen wel bij de leveranties, terwijl de bezoekers ook vaak in Middelburg wat kopen. De heer J. S. Hoek (A.R.) tenslotte wees erop, dat de commissie van fi nanciën met steun van anderen aller eerst op het oog had een mogelijke financiële bijdrage der Provincie voor de kanker- en de rheumabestrijinng, zaken, die voor heel Zeeland van het allergrootste belang zijn. Daarna werd het voorstel aangenomen. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Wisselende bewolking en overwegend droog weer. Matige Westelijke wind. gisteren. Ongeveer dezelfde temperaturen als

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1