Extra parlementaire regering gevormd nieuune. en uieJi tueJfomjde, q^icJhten Gewijzigde taakverdeling voor enkele departementen Gemeentesecretaris van Wissenkerke hartelijk gehuldigd Twee oorlogsmisdadigers werd amnestie verleend PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zierikzeese vrouw bekent nog drie diefstallen Nieuw Kabinet-Drees presenteert zich zonder regeringsverklaring Staatssecretarissen moeten nog worden benoemd Een Zeeuw ia de Senaat. Zo ziet het kabinet er uit: „Zuid-Afrika op de twee sprong". De rode draad Kok kwam in de vlammen om» Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingan: Lammen.' traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2264 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cen^per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DINSDAG 2 SEPT. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.54 u., onder 19.25 u. Maan op 19.02 u., onder 4.41 u. Koogwater Woensdag 3 Sept.: Vlissingen: 0.54 u. 2.07 m., 13.09 u. 2.08 m. Terneuzen: 1.21 u. 2.25 m., 13.29 u. 2.24 m. Wemeldinge: 2.35 u. 1.79 m., 14.59 u. 1.70 m. Zierikzee: 2.24 u. 1.56 m., 14.43 u. 1.46 m. In de nacht van Zondag op Maandag is in „Het Hooghuys" te Kootwijk brand uitgebroken. „Het Hooghuys" ia een dependance van hotel „Het Hille- tje". De kok, W. Broer uit Zevenaar, die op de bovenverdieping sliep, is in de vlammen omgekomen. Vijf meisjes, die in „Het Hooghuys" logeerden, hadden deze nacht op uit nodiging van de exploitant, de heer v. Swanenburg, op „Het Hilletje" door gebracht en zijn op die wijze aan een groot gevaar ontsnapt. Men vermoedt, dat de kok in bed gerookt heeft en in slaap gevallen is. Onder zijn raam vond men een laken, waarin een gat gebrand was, voorts een deken en een verkoolde matras. Het verkoolde lijk van de kok werd later gevonden, toen het dak en de verdiepingen van „Het Hooghuys" ingestort waren. In aansluiting op het bericht over de inbraak bij de fam. H. te Zierikzee kan nog worden vermeld, dat de in- breekster heeft bekend ongeveer een jaar geleden uit een geldkistje van de familie H. 50,te hebben gestolen. Enkele weken geleden deed de heer H. een betaling aan de deur waar bij de wind een bankbiljet van 100 greep, zodat dit over de vloer fladder de, hetgeen door de betrokkene niet werd opgemerkt. Ook dit bankbiljet bleek door de dievegge te zijn gestolen. Tegenover de woning van de daderes woont de caféhouder L., die in de feestweek van 1949 een bedrag van 4 a 500,vermiste. Deze verdacht zijn overbuurvrouw, die ook over dit geval door de politie is gepolst, waar op ze bekende een bedrag van 300,— van de caféhouder te hebben gestolen. Bovenste rij van links naar rechts: Dr W. Drees (Minister-president en minister van Algemene Zaken); Prof. Mr L. J. M. Beel (vice minister-presideni en minister van Maatschappelijke Zorg); Mr 3. W. Algera (minister van Verkeer en Waterstaat). Tweede rij van links naar rechts: Frof. Dr 3. Zijlstra (minister van Economische Zaken); jr. G. Suurhoff (minister van Sociale Zaken); Mr L. A. Donker (minister van Justitie); S. L. Mansholt (minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening); 3. van de Kleft (minister van Financiën). Derde rij van links naar rechts: Mr Th. 3. Cals (minister van Onderwijs, Kansten en Wetenschappen); Ir B. 8. 3. Witte (minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting); A. C. de Bruyn (minister van P.B.O. en Bezitsspreidlng)Frof. Mr Ür W. J. A. Kernkamp (minister van Overzeese Rijksdelen); Ir. C. Staf (minister van Oorlog en Marine). Feestelijkheden te Koudekerke begonnen Te Koudekerke zijn gisteravond de feestelijkheden begonnen ter gelegen- leid van het 55-jarig bestaan van de i iziekvereniging „Voorwaarts". Allereerst zong het Geref. Evangeli- jatiekoor o.l.v. de heer J. Fey enkele liederen, terwijl ook de Zangvereni ging „Zanglust" o.l.v. de heer M. P. Ventevogel énkele liederen zong. Le den van beide koren werkten mee aan de volkszang. Jammer genoeg kwam er van een werkelijk volkszanghalf uurtje niet veel terecht, daar het pu bliek, dat vrij talrijk was er het zwij gen toe deed. Het dorp is feestelijk verlicht en biedt een «vrolijke aanblik. Vanavond zijn er gymnastiekdemonstraties en 'n concert, alsmede een fakkeloptocht. VEERTIG JAAR IN DIENST DER GEMEENTE Jubilaris bood cadeau aan H.M. de Koningin heeft gisteren het K.B. getekend, waarbij de nieuwe ministers zijn benoemd en aan de bewindslieden, die niet terugkeren in het nieuwe kabinet eervol ontslag wordt verleend. Daarmee is een einde gekomen aan een langdurige kabinetscrisis. Er is tenslotte een vier-partijen-regering uit de bus gekomen met een extra-parlementair karakter. Het nieuwe kabinet telft vijf ministers van de P.v.d.A., vijf van de K.V.P., terwijl nog naar een K.V.P.-er wordt gezocht voor de bezetting van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken, twee van de C.H.U. en twee van de A.R. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken mr. J. W. Beijen is partijloos. Slechts vier ministers uit het oude kabinet t.w. de heren Drees, Beel, Mans- holt en Staf keren in de nieuwe regering terug. De anderen zijn door „nieu welingen" vervangen. Minister-president dr. W. Drees heeft gisteren enige mededelingen gedaan betreffende de verdere gang van za ken. Allereerst deelde hij mede, dat er geen regeringsverklaring komt. Uit de troonrede, die H.M. de Koningin van daag over twee weken bij de opening van de Staten-Generaal zal uitspreken zullen de inzichten van het kabinet blijken. Wat de kwestie van de be groting aangaat, deelde de heer Drees mede, dat deze niet anders kan wor den ingediend dan in de vorm, waarin ze is voorbereid door het oude kabinet. Bij de nota van wijziging kan het nieu we kabinet van andere gedachten doen blijken. HET PROGRAMMA. Het regeringsprogram, zoals dr. Drees het destijds opstelde bij zijn eer ste formatiepoging zal naar hij mede deelde, ook voor het nieuwe kabinet gelden. Wie in de raad voor Economi sche aangelegenheden uit de minister raad zitting zullen hebben is een zaak, die in het nieuwe kabinet besproken zal worden. TAAKVERDELING. Het nieuwe departement, dat onder beheer van prof. Beel komt te staan, heet ministerie van Maatschappelijk Werk. Dit departement zal van Binnen landse Zaken overnemen de zaken be treffende de Armenwet. Voorts kornt voor zijn rekening de zorg voor de ge- repatrieerden uit Indonesië, de zorg voor de Ambonezen en ook de be moeiing met de Nederlanders in Indo nesië, die zorg behoeven. Van het de partement van Sociale Zaken zal de sociale bijstand niet naar het nieuwe departement overgaan. Alles wat de werklozenzorg betreft blijft bij Soci ale Zaken. De zaken van de D.U.W. gaan naar Sociale Zaken over. De hulp voor kleine zelfstandigen, blindenzorg gaan naar het departement van Maat schappelijk Werk, evenals de ODbouw- organen der provincies. Wat de taakverdeling van de minis ters Eeyen en Luns aangaat, deelde dr. Drees mee, dat alles zoveel mogelijk gezamenlijk zal worden behandeld. Men heeft een functionate taakverde ling op het oog. Mr. Beyen wordt mi. nister van Buitenlandse Zaken, de heer Luns minister zonder portefeuille. DE STAATSSECRETARISSEN. Het ligt niet in de bedoeling, dat er een staatssecretaris voor de lucht macht komt. Dr Drees deelde mede, dat geen nieuwe figuren tot staats secretaris zullen worden benoemd. De heer Götzen gaat heen en het depar tement van Minuor zal door Prof. Kernkamp worden overgenomen. Indonesische aangelegenheden zullen van dit departement verdwijnen. Ook de heer Blom blijft niet als staatssecretaris voor Buitenlandse Za ken. De bedoeling is, dat hij een nieu we functie krijgt, waar hij op dit ge bied werkzaam kan blijven. Wie staats secretaris van O., K. en W. wordt is nog niet bekend. De heren Kranenburg en Moorman,' staatssecretarissen van Oorlog en Marine zullen aanblijven. Ook is het de bedoeling, dat de staats secretarissen van Rhijn en Muntendam resp. van Sociale Zaken en Volksge zondheid, aanblijven. Tenslotte is voor wat het departe ment van Economische Zaken betreft, gedacht aan een staatssecretaris voor de Middenstand. De heer M. v. d. Himst wordt lid der Eerste Kamer. Door de benoeming van de heer A. C. de Bruijn tot minister is er een va cature ontstaan in de Eerste Kamer. Voor gekozenverklaring komt in aan merking de heer M. van der Himst (K.V.P.) te Goes. Matheus van der Himst is 25 Maart 1919 te Goes geboren. Op jeugdige leeftijd begaf hij zich op het terrein van ue r.k. werkiiedenorganisatie. Na dat iiij diverse functies in de K.A.B. had bekleed werd hij gesalarieerd be stuurder van deze bond. Hij heeft zit ting in de raad van bestuur van de Frov. Zeeuwse Electriciteits Mij, en van het Zeeuws Katholiek Sociaal Centrum. Ook is hij vice-voorzitter van de gewestelijke D.U.W.-commissie inspectie Zeeland en waarn. voorzitter van de Dioecane bond van r.k. Ver bruikscoöperaties van het bisdom Haarlem. Voorts is de heer v. d. Himst lid van de Kamer van Koophandel te Middelburg en voorzitter van de regi onale woningbouwvereniging St. Wil- librordus te Goes. Maandagmiddag kwam de raad van Wissenkerke bijeen ter herdenking van het feit, dat de secretaris, de heer N. D. v. d. Heyde 40 jaar in dienst was van de gemeente. Wegens ziekte van burgemeester J. J. v. d. Maas, presi deerde wethouder L. J. Hoveyn deze vergadering. Een commissie bestaande uit de he ren J. H. Zuydweg en P. Balkenende haalde de jubilerende secretaris en zijn echtgenote van huis. In de ver sierde raadszaal sprak de heer L. J. Hoveyn een huldigingsrede uit. In waarderende woorden werd de secre taris toegesproken. Als blijk van waar dering werd hem een schilderij aan geboden. Als oudste raadslid sprak de heer C. J. de Smit, die in gevoelvolle woorden de heer van de Heyde en zijn Het nieuwe kabinet, dat hedenmorgen om 10 uur door H.M. de Ko ningin zal worden beëdigd is als volgt samengesteld: minister-president en minister van Algemene Zaken dr. W. Drees (Arb.), vice-minister- president en minister van Binnenlandse Zaken a.i. alsmede Maatschap pelijk Werk: prof. dr. L. J. M. Beel (K.V.P.), Buitenlandse Zaken: mr. J. M. A. H. Luns (K.V.P.), Justitie: mr. L. A. Donker (Arb.), Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: mr. J. M. L. Th. Cals (K.V.P.), Financiën: J. v. d. Kieft (Arb.), Wederopbouw en Volkshuisvesting: ir. H. B. J. Witte (K.V.P.), Verkeer en Waterstaat: mr. J. Algra (A.R.), Economische Zaken: prof. dr. J. Zijlstra (A.R.), P.B.O. en Bezitssprei- ding: A. C. de Bruyn (K.V.P.), Sociale Zaken en Volksgezondheid: J. G. Suurhoff (Arb.), Uniezaken en Overzeese Rijksdelen: prof. dr. W. J. A. Kernkamp (C.H.), Oorlog en Marine: ir. C. Staf (C.H.), Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening: S. L. Mansholt (Arb.). (Voor de levensbeschrijving der nieuwe ministers zie pag. 4). POLITIEKE ONRUST IN BELGIE België is weer eens ten prooi aan politieke onrust. De minister van Justitie Pholien maakte tien dagen geleden bekend, dat hij de doodstraf indertijd uitgesproken tegen twee beruchte Belgen had gewijzigd. De Belg de Bodt, In de oorlog bewaker van een concentratiekamp kreeg levenslange dwang arbeid, terwijl de andere, de kolonel van de Belgische Rijkswacht in de oorlog Coppenolle was vrijgelaten. Deze beslissingen hebben in België, vooral bij de verzetsstrijders een storm van verontwaardiging gewekt. Er zijn drukbezochte protestvergade ringen gehouden en alïerwege in het land werden acties voorbereid tegen de minister. De C.P.V., de R.K. partij, waartoe Pholien behoort, is ook al verbolgen, daar men in België aan de vooravond staat van de gemeente raadsverkiezingen en verwacht mag worden, dat de beslissing van de mi nister de verkiezingsuitslag voor zijn partij ongunstig zal beïnvloeden. Pholien, die met vacantie in Mexico vertoefde is ijlings naar Brussel terug gekeerd. Hij heeft gisteren een onder houd gehad met de wnd. premier van Zeeland. Tegenover een delegatie van de verzetsorganisaties heeft Pholien daarna verklaard, dat zijn beleid over eenstemde met een besluit van de re gering om in vredestijd geen doodvon nissen te voltrekken. Het kabinet zal morgen de kwestie bespreken. Militair tehuis te Middelburg op 16 September open. Naar wij vernemen is de officiële ope ning van het protestants-christelijke militair tehuis in het gebouw aan de Zuidsingel te Middelburg thans defini tief vastgesteld op Dinsdag 16 Septem ber a.s. arbeid tekende. Ook de echtgenote van de jubilerende werd niet vergeten en de kleine Janny de Smit bood haar bloemen aan. Namens de burgemees ter en het gemeentepersoneel werd 'n brievenordner aangeboden, waarin zich een speciale oorkonde bevond. De heer F. Warren sprak namens het per soneel. Hierna sprak het raadslid M. J. Bustraan. Vervolgens sprak de jubilaris zelf, die naar voren bracht, dat hij slechts zijn plicht had gedaan. Veel is ver anderd, maar ook is veel hetzelfde 'ge bleven. Vast staat dat alles snel is voorbijgegaan. De jubilaris bracht naar voren hoe zijn grootvader op 80- jarige leeftijd in dienst van de ge meente werd gepensionneerd, hoe zijn vader op 45-jarige leeftijd secretaris van de gemeente Wissenkerke werd en h'oe hij zelf op 20-jarige leeftijd in dienst trad van deze gemeente. Uit dankbaarheid en als aandenken bood de jubilaris de gemeente een electri- sche klok aan bestemd voor de raads zaal. Na de sluiting van de raadszitting was men nog geruime tijd gezellig bij een. ACHT NIEUWE TWEEDE KAMERLEDEN. 'Door de benoeming van de heren mr Kals, mr Donker, dr Drees, Suurhoff, Mansholt, mr Algera en ir Staf tot mi nister en van de heer Moorman tot staatssecretaris, ontstaan enige vaca tures in de Tweede Kamer. Voor ge- koezenverklaring in deze vacatures komen in aanmerking resp. de heren J. H. W. van Koeverden (K.V.P.mej. mr Zeelenberg (arb.), D. Roemers (arb.), H. Peshar (arb.), J. Blom (arb.), J. van Baal (arb.), mr H. Mul- derije (C.H.) en H. M. J. Dassen (K. V.P.). De heer Mulderije heeft deel uitge maakt van het afgetreden kabinet, de heren van Koeverden en Dassen hebben zitting gehad in de Tweede Kamer. REDE VAN MALAN. Premier Malan van Zuid-Afrika heeft Zaterdag op een massa-bijeenkomst van zijn nationale partij verklaard, dat da „weg, die wij willen volgen, wordt be lemmerd door de gerechtshoven". „Men wil, dat wij als blanke natie, als leiders van de niet-blanken in Zuid- Afrika, aftreden. Dit is echter niet de weg, die de grote meerderheid van de Engels-sprekende Zuid-Afrikanen wil gaan", aldus Malan. Volgens hem zijn de krachten, dia tegenover de regering staan, zeer aan zienlijk. Malan verklaarde: „Zuid-Afrika staat op de tweesprong en de weg, die nu gekozen wordt, zal over leven of dood van het Zuidafrikaanse volk beslissen". DE BILT ZEGT Hier en daar een bui. Wisselende bewolking met hier en daar een bui. Overwegend matige Westelijke wind. Gematigde tempera turen. ALS EEN RODE DRAAD heeft hij door die vele weken heengelopen, die de kabinetsformatie geduurd heeft: de strijd om de posities in de R.E.A., de raad voor economische aangelegen heden binnen de ministerraad. En de knoop in deze draad is geweest het departement van Sociale Zaken. Nu dan vandaag het nieuwe kabinet voor het eerst bijeen zal komen zij het dan nog niet voltallig omdat toch nog niet alles in kannen en kruiken is heeft het zin zich af te vragen of die knoop ontward is. En dan willen we aanstonds zeggen, dat naar ons gevoe len die knoop wel is weggewerkt, maar dat de touwtjes nog zo liggen, dat er ieder ogenblik een nog veel ingewik kelder knoop kan ontstaan. Waarmee we niet bedoelen, dat dit ministerie maar een kort leven beschoren zal zijn maar dat het in de boezem van dit college wel eens heet zal toegaan is onze vaste overtuiging. Drie forma teurs zijn met deze knoop bezig ge weest (de geheime formateur maar buiten beschouwing gelaten) en het is aan het eindresultaat duidelijk te zien. Dit ministerie is er een geworden van militante mannen; mannen, die stuk voor stuk hun zaakjes kennen, maar voor wie het daarom heel moeilijk zal ziyn zich bij een met meerderheid ge nomen beslissing neer te leggen. Wie zich weer een ogenblik de hele historie voor de geest roept: de verbetenheid, waarmee de P.v.d.A. heeft vastgehou den aan liet ongedeelde departement van Sociale Zaken en haar candidaat, de heer Suurhoff, vice-voorzitter van het N.V.V.; de beslistheid waarmee daarop de katholieken hun vakbonds voorzitter, de heer de Bruyn, naar vo ren hebben geschoven; het vasthouden van de anti-revolutionnairen aan een stem in het sociaal-economisch kapit tel wie dit alles nog eens overdenkt voelt dat dit niet nu ineens, door het feit dat een kabinet geformeerd is, is opgelost. Daarvoor zijn mannen ais de ze Suurhoff en de Bruyn en ook de anti-revolutionnaire minister Algera te onverzettelijk. "TYPEREND is, aat de uitdrukking luidt: een rode draad. Want door Uit ministerie loopt inderdaad een „ro de" draad of zo men wil een „progres sieve" draad. Het opvallende is, dat enkele candidaten die het tegenwicht in de R.E.A. tegen de P.v.d.A.-invioed moeten vormen, zich herhaaldelijk het etiket „rood" hebben opgeplakt gezien. K.A.B.-voorzitter de Bruyn b.v. wordt door velen als een soms wel wat al te linkse K.V.P.-er beschouwd en de A.R. minister van Economische Zaken, prof. Zijistra, wordt door velen ook voor een „linkse" aangezien. Hoe dit alles ook zij, feit is dat in deze R.E.A. de stem van de arbeidende massa heel wat be ter tot zijn recht zal komen dan die der werkgevers. Dat is op zichzelf al een overwinning voor de socialisten en men behoeft helemaal niet „oud liberaal" te zijn dat te betreuren. Een ministerie is er voor een geheel volk en als middenstanders menen om een eigen staatssecretaris te moeten vragen, omdat zij voelen dat hun be langen een beetje in het gedrang zul len komen bij de functionnaris die die belangen moet behartigen, dan is er iets verkeerds. Dan kan men al moei lijk meer spreken van een ministerie dat het vertrouwen van het volk bezit. Dat is het resultaat van deze „rode" draad. Uiteraard hopen we van ganser harte, dat men zich vergist, dat de da den van dit ministerie aller instem ming zullen kunnen wegdragen. Maar vooralsnog zijn we daar lang niet van overtuigd! OVERIGENS, deskundigheid kan men deze nieuwe bewindslieden met ontzeggen. Premier Drees heeft een aantal mannen, waar iets mee te beginnen is! Dat de minister regeert bij de gratie van zijn ambtenaren zal vermoedelijk van dit team niet gezegd kunnen worden! Een verlies is naar onze smaak het heengaan van prof. Rutten als minister van. Onderwijs.. Zijn heengaan kunnen we respecteren (hij wil zich weer aan de wetenschap wijden; na nog eens 'n ambtsperiode van vier jaar vreest hij een te grote achterstand te hebben op gelopen), maar we geloven dat liet vele onderwijsmensen met ons zal spij ten. Dit te meer daar we vrezen, dat Mr. Cals zich in vele opzichten de mindere van zijn voorganger zal moe ten tonen. Zijn beleid als staatssecre taris was al niet zo heel sterk, bij het behandelen van de onderwijsproble men zal dat zeker niet beter worden. En even mogen we nog stilstaan bij de benoeming van Ir Witte, de burge-, meester van Bergen op Zoom, tot mi nister van Wederopbouw. Hij is buiten kijf een deskundige op dit gebied, maar even zeker is het dat hem een zware taak wacht. Niet alleen en niet in de eerste plaats zelfs de woning bouw, maar veel meer nog het huur- probleem, het zorgen dat wat we heb ben in goede staat blijft, zal zijn aan dacht moeten hebben. We hebben ver trouwen, dat hij iets goeds tot stand kan brengen maar een onbezorgde tijd gaat hij zeker niet tegemoet! pR IS een ministerie. Er zal critiek op zijn en er zal waardering voor zijn. Voor alles hopen we dat God Zijn zegen op het werk van deze mannen zal willen gebieden. Want aan Zijn zegen is alles gelegen. Uitslaande brand in Kootwijk.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1