S|OUK VAN HOLDINGE R. Ke/iÈ en pending,. Gladiolenteelt nam sterk in omvang toe. AGRESSIE TEGEN AGRESSIE of werkt de tijd voor Amerika? Bemiddelingspoging Commissaris der Koningin werd afgewezen* lu w er VM mond enkee\ met de bed is ook voor U ideaal! Er komen dit jaar drie verwerkingsinstallaties gereed. Groninger recherche weet niets van mishandelingen. verfrissende Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. Tuchtrecht meerdere verga deringen komt aan de orde. Pagina 2 Maandag 1 September 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 ;n Gertjan drie begraven lag. igang van 1 er der Rijks- Pijk, overge- cens naar de wachtmeester leman, wordt overgeplaatst naar de groep Namens het vorige week Breskens het ;de uitgereikt anen: met de 49 J. H. v. d. 147, '48 en '49 spen 1948 en erduijn, met uts en B. M. ispen W. van üenstands- i een bal- aarbij 600 le uitslag is: Janny Schip- Bruinzeel; an; 7. te belang- lag het stof- loeyer, het Is lïE^te eer unieraden klas Ia het Bakker, het lercommissie Jalgens sprak lerv. pred-, Lrng. hij ten, rlagere d, als tijdelijk school te verniencam- ?eëiqdigd. Dit zich Bnsge- -jigten- _sxamens, jicht, slaagde 'Ier, de heer id en Ie Zaterdag se grond liep, ten. Spaans ntiën !erwachts, lig gedra- JKeliefde roeder en ÏIYSE, van 20 aerusten. CRUCQ. pIUYSE. n. NHUYSE. kinderen. 3NHUYSE. deren. voorbeel- nze beste stse, van 20 rsE. SE. IVIIJN. RHAGE. LOUWS. SE. 2. CE i O E S van HOOF" te deze week I WORDEN- Uitermate moeilijk dilemma r\E MEESTE MENSEN laat het ta- i-J melijk koud of straks bij de pre sidentsverkiezingen in Amerika de republikein Eisenhower of de demo craat Stevenson de overwinning zal behalen. Natuurlijk heeft iedereen zijn sympathie of antipathie: de socialist houdt het maar op Stevenson, omdat die „democraat" voor zijn naam heeft staananderen vinden Eisenhower een geschikte man omdat ze daar nu een maal meer van gehoord hebben en om dat hij toch de man geweest is die de geallieerde legers in Europa naar de oerwinning geleid heeft. Hij kent Europa goed en dus ver wachten ze van hem meer heil. Maar als het anders uitvalt nu ja, ook goed. Veel verschil is er toch niet tus sen de twee. Hoogstens maakt het voor de binnenlandse politiek van Amerika wat uit, maar waarom zouden wij ons daarover druk maken? NU DE BEIDE CANDIDATEN op het verkiezingspad gegaan zijn en hun eerste redevoeringen hebben af gestoken, blijkt dat er toch wel meer verschil in zit dan men zo oppervlak kig zou denken. Beiden hebben zij het American Legion toegesproken, de Amerikaanse organisatie van oud strijders, waarvan de leden bekend staan om hun felheid; nog onlangs hebben zij het onmiddellijk aftreden van minister Acheson geëist, omdat die „zijn plicht tegenover zijn land niet zou nakomen". Legt men deze beide redevoeringen naast elkaar, dan blijkt toch dat Eisenhower heel anders met de Russen en het communistisch Imperialisme wil omspringen dan Ste venson. Een opvallend groot verschil zelf. Men oordele zelf. Eisenhower verklaarde: „De Amerikaanse regering moet eens en voor altijd met koude be slistheid aan het Kremlin zeggen, dat wij Ruslands positie in Oost- Europa en Azië nimmer ook maar in het minst als bestendig zullen er kennen. De dag moet komen dat de volken van de geknechte landen de gelegenheid krijgen om in volle vrijheid en onder het toeziend oog van de wereld hun eigen weg te kiezen. Meer nog: wij moeten de Sovjets met even koude beslistheid vertellen, dat wij niet tevreden zijn de.e§t U Ceti te peggen. S.S.R., voluit Societas Studiosorum Reformation, is de orthodox-protes tantse studentenorganisatie, die in iedere plaats in Nederland, waar een Universiteit of Hogeschool bestaat, een afdeling heeft. Zoals ieder jaar komt ook thans S.S.R. een beroep doen op hen, die van Christelijke huize, voornemens zijn te gaan studeren aan een openbare Universiteit of Hogeschool, om zich aan te melden voor het lidmaatschap. Het zal velen van U onbekend zijn, dat het onderricht wat een openbare Universiteit of Hogeschool geeft, zich beperkt tot het betreffende vakgebied. Om als Christen een verantwoordelijke taak in de maatschapij te gaan ver vullen, moet men naast de vorming welke de Universiteit of Hogeschool biedt, in de studietijd nog op andere wijze geschoold zijn. We denken hier met name aan de vorming van karak ter en persoonlijkheid. Deze vorming dient te geschieden ln Christelijk milieu. Hier ligt een belangrijke taak voor de Christelijke studentenorganisatie. Het werk hier van dient met de Christelijke school en de Christelijke pers op één lijn gesteld te worden. Het is goed, dat niet alleen zij, die gaan studeren, maar ook ieder mee levend Christen in Nederland, het werk van S.S.R. met liefde en belangstelling beziet. S.S.R. is een krachtige vormings- school, ten zegen voor hen die na hun studie op verantwoordelijke posten zul len staan en zo: ten zegen voor ons Christenvolk. WAT DOET S.SJK. NU IN DE PRACTIJK? S.S.R. omvat orthodox-protestante Christenen uit verschillende kerkfor- maties. Het centrum van het vereni gingsleven in iedere afdeling is de so ciëteit, waar de leden elkaar ontmoe ten. Hier worden lezingen gehouden door deskundige sprekers, disputen en gezelschappen komen er bijeen. Hier vindt men ontspanning ln eigen sfeer. Op de sociëteit kan tevens in vele plaatsen de warme maaltijd worden gebruikt. Om lid van S.S.R. te worden moet men een „groentijd", een tijd van ver plichte kennismaking doormaken. De leiding van deze groentijd berust bij een Novitiaatscommissie. De geldelijke verplichtingen zijn zo danig, dat ze voor niemand een beletsel behoeven te zijn om lid van S.S.R. te worden. Voor verdere inlichtingen wordt naar onderstaand adres verwezen: J. E. VELDHUYZEN VAN ZANTEN, Rijksstraatweg 42a, Wageningen. DAGEN VAN GROENTIJDEN Hieronder volgt een opgave van de data, waarop de groentijd in de ver schillende afdelingen aanvangt. Amsterdam: Woensdag 17 September, 20.00 uur ter sociëteit „Pylades", Leid- se Graoht 108. Leiden: V/oensdag 1 October, 14.00 uur in café „Bellevue", hoek Morsch- weg-Steenstraat. Utrecht: Woensdag 10 September. In schrijving van novieten: 5—9 Septem ber, 12.0013.00 uur ter sociëteit, Nieu we Gracht 17. Delft: Dinsdag 2 September. Inschrij ving van novieten: 1 en 2 September ter sociëteit „De Koornbeurs", Volders gracht 1. Groningen: Vrijdag 5 September, 19-30 uur ter VERA-sociëteit, H. W. Mesdagstraat 28. Rotterdam: Maandag 29 September. Inschrijving van novieten: Woensdag II September, 10.00 uur vjn. ter so ciëteit „Koinonia", Pieter de Hoochweg 118. Wageningen: Dinsdag 16 September, inschrijving van novieten: 15 en 16 Sep tember, 16.0018.00 uur ter sociëteit ..Sela", Heerenstraat 4. zolang de vloedgolf van agressief communisme niet binnen zijn eigen grenzen gedrongen is. En wij moe ten hun ook dit zeggen: wij zullen nooit ophouden hulp te verlenen aan iedere man of vrouw uit die gekluis terde landen, die bij ons toevlucht zoekt, die onder zijn eigen volk de fakkel van de vrijheid brandend houdt en die de bevrijding van zijn landgenoten is toegedaan!" En nu Stevenson. Deze zette zijn re de heel anders op, vooral nadruk leg gend op de verantwoordelijkheid, die de Ver. Staten dragen wegens hun leiderschap in de vrije wereld. Ste venson waarschuwde juist tegen een te ver doorgevoerd anti-communisme, waarbij het doel voorbijgeschoten wordt en hij drukte de leden van het legioen op het hart dat patriottisme „geen korte, emotionele uitbarsting Is, doch de rustige instelling, die een geheel leven duurt." Hij legde er de nadruk op, dat bij de strijd tegen het communisme niet uit het oog verloren mag worden, dat er vrijheid van ge dachte dient te bestaan. „Wij moeten onze leiderspositie gebruiken om vrij heid, rechtvaardigheid en vrede in de wereld te bevorderen!" aldus Steven son. ACHTER DIT zo duidelijk aan de dag tredend verschil van opvattingen ligt het tweeërlei inzicht dat men kan hebben over de wijze, waarop aan de communistische agressie een halt moet worden toegeroepen. De ene mogelijk heid is: agressie stellen tegenover agressie; de andere is: afweren en rustig afwachten tot de vijand zich doodloopt. De redevoering van Eisenhower is wel ongemeen fel en wijst typisch op de eerste mogelijkheid. „Geen recht streekse aanval zo min als Rusland rechtstreekse aanvallen doet, maar ieder die de macht der communisten probeert te breken heeft onze steun en sympathie. Het. einddoel van onze tegenagressie moet zijn, dat de onder drukte volkeren achter het ijzeren gordijn vrij zullen worden van de over heersing van het Kremlin!" Eisen hower sprak hier geheel in de geest van zijn adviseur in buitenlandse aan gelegenheden, Foster Dulles, die in de Russische beschouwingen meestal als de zondebok wordt aangegeven. Donderdag nog hield deze een rede, waarin hij het immoreel noemde „het communisme binnen zekere grenzen te houden, nu het reeds zoveel landen onder de voet gelopen heeft!" Onom wonden riep hij deze onderdrukte vol keren op tot sabotagedaden, langzaam aan acties en dergelijke om op deze wijze het communistisch regiem van binnen uit ten val te brengen.... Het is buiten kijf, dat deze redene ring bij vele Amerikanen in de smaak zal vallen en nog zekerder is het dat de onderdrukte volkeren in Azië en Europa zullen juichen als ze dit ooit te horen krijgen. Maar of het verstan dig Is ten opzichte van de Socjets...? Stevenson denkt er in ieder geval anders over. Ook hij ziet natuurlijk de strijd tegen de Sovjet-ideologie als een noodzakelijkheid, maar zijn ge- dachtengang is meer gericht op een handhaven van de status quo, een zoe ken van een vergelijk waarin commu nisme en democratie vreedzaam naast elkaar kunnen leven. Met daarbij de nevengedachten, dat de communis tische ideologie het op den duur toch zal verliezen van de democratische. Deze gedachtengang is in ieder ge val voor het ogenblik vreedzamer dan die van Eisenhower. Maar of hij ook rechtvaardiger is....? Het is immers niet te ontkennen, dat honderdduizen den onderdrukt worden en dat in VARKENSMARKTEN WORDEN NOG NIET GESLOTEN. In verband met de vrij ernstige uit breiding van de zo gevreesde varkens pest onder onze varkensstapel, is het hoofdbestuur van de Nederlandse bond van varkenshandelaren te Utrecht in een spoedvergadering bijeen gekomen. De adj.-directeur van de veeartsenijkundige dienst, de heer H. Venema, was van me ning, dat een samenbrengen van varkens op centrale plaatsen (veemarkten) het gevaar van verbreiding der besmetting in de hand zou werken, zodat door de vee- artsenijkundige dienst ernstig overwogen wordt de varkensmarkten voorlopig te sluiten. De reeds eerder getroffen maat regel van een interzonaal vervoerverbod (het land is in drie zones vétdeeld, waar tussen geen fokvarkens vervoerd mogen worden) heeft niet het gewenste effect gehad. Door de vergadering werd tenslotte voorgesteld te bezien, in hoeverre het mogelijk is een algehele sluiting der var kensmarkten te voorkomen door te be palen, dat op deze markten alleen var kens, welke ten minste 3 weken voor de aanvoer tegen de varkenspest ingeënt zijn, aangevoerd mogen worden. De /leer Venema verklaarde gaarne te zullen na gaan, of het voorgestelde niet in het minst wat de controle betreft uitvoer baar is. Mocht dit zo zijn, dan zal de vee- artsenijkundige dienst zich er mogelijk mede kunnen verenigen. Ingezonden Mededeling (adv.). irwarm en volkomen geruisloze vering. Naar de bollenvelden van Zuid-Beveland, Wie in de maand Augustus een fietstocht door Zuid-Beveland maakte, zal onge twijfeld hier en daar velden met bloeiende gladiolen gezien hebben. Misschien was de teler er juist op bezig; misscchien mocht u zelfs een mooie hos meenemen! Speciaal ln de omgeving van WaardeKrabbendijke, maar ook in de „Zak" tussen Baarland, via Ovezande, 's Heerenhoek naar Heinkenszand, liggen vele prachtige percelen gladiolen. Deze voor Zeeland nog jonge teelt staat thans bü velen, zowel telers als niet- telers, in het middelpunt der belangstelling. In Zeeland zijn dit jaar ruim 400 gla- diolentelers geregistreerd, waarvan in Z.- Beveland 150. Velen hebben het vorige jaar reeds kennis met de teelt gemaakt. De totale met gladiolen beteelde opper vlakte bedraagt dit jaar ruim 60 ha te gen ruim 30 in 1951. Gemiddeld hebben de telers dus een oppervlakte van 15 are of ruim 100 roe- De staking bij „De Ommelanden" wordt voortgezet. De directie van de Coöp. Melkproductenfabriek ,,De Ommelanden" heeft ln een schrijven aan de melkleveranciers medegedeeld, dat de Commissaris der Koningin in Groningen, de heer E. H. Ebels, in het conflict tussen de arbei ders en ,,De Ommelanden" bemiddeling heeft aangeboden. Het was zijn be doeling voor te stellen de staking op te heffen en „De Ommelanden" al het ln staking zijnde personeel voorlopig te doen terugnemen zonder rancune- maatregelen. In het schrjjven wordt één en ander beslist geheel onmogelijk genoemd. „Allereerst",- zo schrijft de directie, „hebben wij reeds een vrij groot aantal nieuwe werknemers ln dienst genomen en verder is het productieprogTamma geheel gewijzigd moeten worden, waar door zeer belangrijk minder arbeiders nodig zijn. Bovendien hebben de sta kende arbeiders laten weten, dat bij hun terugkomst tn het bedrijf alle werk willigen alsmede de nieuw aangenomen arbeiders onmiddellijk ontslagen zullen moeten worden. Niemand van ons, die daarover maar in de verste verte denkt." „Ergerljjk ook misdragen zich ver scheidene stakers", aldus het schrijven. „Intimidaties, bedreigingen, mishande lingen, etc. zijn schering en inslag. Eén van de werkwilligen, die door de di rectie van „De Ommelanden" per auto naar huis werd gebracht, is met mede werking van de betrokken chauffeur in banden van de stakers gespeeld, uit de anto gesleurd en half dood geslagen. Tientallen gevallen zouden wjj zo kun nen vermelden. Het schijnt, dat alle duivelen losgebroken zijn." In het schrijven wordt de aandacht erop gevestigd, dat de leveranciers zich goed moeten realiseren op welk een vulkaan de fabriek? zich op het ogen blik bevindt. Stevenson's redenering die onderdruk king nog vele jaren kan duren. TN DEZE KWESTIE een oordeel te vellen Is wel buitengewoon moeilijk. Gelukkig die leiders, die weten, dat niet zij de wereld besturen, maar 'n God in de Hemel. En die zich bij het ne men van beslissingen door die opperste Leidsman willen laten leiden. Want dan en dan alleen bestaat er nog hoop, dat deze wereld niet weer binnenkort in een wereldbrand zal worden ge stort. DE WENS VAN DE COMMISSARIS. Naar aanleiding van dit schrijven heeft de heer Ebels verklaard, dat in het schrijven van de directie de volg orde van zijn bemiddelingspogingen verkeerd is weergegeven. De Commis saris heeft terwille van de arbeidsvrede getracht een oplossing te vinden. Hij heeft zich in verbinding gesteld met het bestuur van de Alg. Ned. Agrari sche Bedrijfsbond en gevraagd, of deze Bond bereid zou zijn met de Commis saris en de directie aan één tafel te komen zitten om op deze wijze tot el kander te komen. De A.N.A.B. was hiertoe direct be reid. De Commissaris zou ook een der gelijk verzoek aan „De Ommelanden' hebben gericht. Nadat hfl tweemaal gepoogd had een telefonische bevestiging van dit verzoek te krijgen, ontving hjj later een schrijven van de directie, waarin deze verklaarde geen gebruik te willen maken van zjjn bemiddelingspogingen. De heer Ebels heeft zich daarna in een schrijven tot de directie gericht, waarin hij verklaarde het zeer te he treuren, dat men op deze wijze niet tot een oplossing zou kunnen komen, om dat hem gebleken was uit publicaties in de dagbladen, dat er principieel geen verschillen meer tussen beide parijen waren. De Groninger recherche deelde mede, dat niets bekend is van mishandelingen van werkwilligen. Wèl worden er vaak oploopjes geconstateerd, maar van ex cessen is geen sprake. Pertinent werd ontkend, dat een werkwillige half dood zou zjjn geslagen. Louis Betchen Gooch is gekozen tot „nationaal commandeur" van het Ameri kaanse Legioen van Oudstrijders. Gooch is 44 jaar. Hij diende in de tweede we reldoorlog. Ingezonden Mededeling (adv.) IV&fGtéV del 37 O— Op de Caminghaburcht was alles voor het feest in gereedheid gebracht. De beide broers begroetten elkaar hartelijk. Tante Sjouk was blij, dat haar nicht meegekomen was. „Je kunt op je eigen kamer slapen", zei ze. „Daar sliep je vroeger al tijd, hé?" ,Dan ben ik hier weer direct thuis" zei Sjouk. „Ik kan de weg nog goed vinden." „Geen wonder", lachte heer Gabbe. „Mijn vader heeft de Holdingeburcht gebouwd naar 't model van de Can- ninghaburcht Hij schijnt jouw groot moeder wel lief gehad te hebben." .,Ha, Oom Gabbe en Sjouk!" Met deze woorden stormde een jong meisje de kamer binnen. Met uitgestoken handen kwam ze op heer Gabbe toe. Ze kuste hem op beide wangen. Dan vloog ze Sjouk om de hals. „Wat ben ik blij, dat jij ook meegekomen bent", juichte ze. „Ik heb Keympe al zoveel over je verteld, dat hij verlangt ken nis met jou te maken." Het was Doedt van Canningha- burcht, die op deze luidruchtige ma nier de kamer binnenstormde. Don kerblonde haren omlijstten een fris gezicht. Een gezonde kleur lag op haar wangen. Haar diepblauwe ogen straalden van levenslust. Een lang, blauw kleed omsloot de ranke ge stalte. ,Wel, wat is mijn nicht knap ge worden", riep heer Gabbe bewonde rend. „Toen ik je het laatst hier zag, was je niet meer dan een kind en nu gaat ze ai spoedig trouwen! Is Keympe al op het eiland?" Doedt sloeg de ogen neer. „Hij komt morgen", antwoordde haar moeder in haar plaats. Doedt en Sjouk waren weldra in druk gesprek gewikkeld. Doedt trok haar nicht mee. Ze moest het gehele huis zien. „En ben je gelukkig, Doedt?" vroeg Sjouk. „Hoe is Keympe? Ik heb hem, meen ik, nog nooit gezien." Doedt werd ernstig. „Ik ben geluk kig. Ik hoop dat jij het ook eens zo zult worden, Sjouk", antwoordde ze. „Keympe en ik hebben elkaar lief. En wat meer is, wij hebben beide de Here lief." „En jullie hebt beiden de Kerk ver laten?" vroeg Sjouk aarzelend. Doedt schudde het hoofd. „Neen", zei ze, „neen, wij hebben de Kerk niet verlaten. In tegendeel, wij hebben ons juist gevoegd bij de zuivere Kerk Christi, zoals die door Gods genade thans ook hier tot openbaring is ge komen. Het heeft ons veel strijd ge kost. Maar o, wat is het heerlijk, dat wij God nu mogen dienen naar Zijn woord. Geen priester en geen Kerk, geen Heilige en zelfs niet de Moeder Gods staat tussen Christus en ons. „Maar Doedt!" Verschrikt klonk Sjouks stem. „We kunnen toch de Kerk niet missen. De Kerk verzekert ons van ons eeuwig heil Hoe weet jij zeker, Doedt, dat je je niet vergist?" Er klonk by na angst in Sjouks stem. Rustig en blij antwoordt Doedt: „Dat weet Ik, omdat de Here het mij zegt, Sjouk. In mjjn hart voel ik Zijn nabijheid. En nu leert Hij mij Zijn woord. En zo geloof ik, dat de Heilige Geest mij de zekerheid geeft. Nergens spreekt Gods Woord van de voorbede van de Heiligen of van Maria. De Kerk is zeer afgedwaald. Gode zij dank, dat we nu weer een vrije toe gang tot de troon der genade hebben." Het klonk zo eenvoudig. Was dit hetzelfde luchthartige meisje? Sjouk keek haar nicht van terzijde aan. Er was bijna iets als jalousie in haar hart. Dan zuchtte ze: „Ik wou, dat ik ook die zekerheid had." „Bidt daarom Sjouk", zei Doedt hartelijk. Dan zal de Heer het zeker op zijn tijd geven." „Ik bid wel", antwoordde Sjouk zacht. „Maar alles blijft gelijk." „Bid je ook in geloof, Sjouk?" „Meisjeseten. Het was de stem van vrouwe Sjouk. „Ja, mem, we komen al. Kom, Sjouk. We moeten moeder niet laten wach ten. En dan wordt het eten koud". Ter wille van de gasten had vrouwe Sjouk het middageten tot aan de avond verschoven. De diénstmaag den hadden de tafel in de grote zaal bereid. Op de zware eiken tafel prijk te het vlekkeloze amelaken. Daarop stonden de tinnen borden. Als zilver glansden ze. Pieter van Holdinge en zijn vrouw zaten reeds aan de tafel met heer Gabbe, toen de meisjes binnenkwa men. Aan het lagere einde namen zij plaat». Doedt wierp een vragende blik op haar moeder. Deze schudde het hoofd en zeide: „Neemt plaats, meisjes; de dienstmaagden eten van daag in de keuken". den gladiolen. Zolang de gladiool niet bloeit is het een stijf gewas. Er is niet veel aan te zien. Maar nauwelijks heeft zij haar bloemkelken geopend of zij verandert in één van de mooiste bloemen. Rassen als de Alfred Nobel, Palet, Abu Hassan. Ravel enz. zijn schitterend en de bloem doet zelfs denken aan een orchi dee. Zo verwierf de „Palet" in 1951 de kampioensbeker op de Internationale Tentoonstelling te Parijs en de „Alfred Nobel" in 1952 te Haarlem. En juist deze rassen vindt men veel op Zuid-Beveland. DE KNOL. Hoe mooi de bloemen echter ook zijn, de belangstelling van de telers geldt niet de bloem, maar in hoofdzaak de knol. Binnen enkele weken zullen de vroeg ste rassen gerooid worden en dat is voor de telers 'n gewichtig moment. Wat zal de oogst brengen? Zal die meevallen of zal zij een onaangename verrassing wor den? De oogsttijd brengt ook andere voor de telers belangrijke problemen met zich mede, die het veilingklaar maken en de afzet der knollen betreffen. Vorig jaar is door vele telers hun oogst „groen", dus zo van 't veld verkocht. Men heeft echter ontdekt, dat men daarmede ook een groot deel van de winst van de hand deed. Terwijl het ook voorkwam, dat de telers hun knollen verkochten en nu nog op uitbetaling wachten Op het allerlaatste ogenblik werd vorig jaar nog een poging gedaan om langs collectieve weg een oplossing te vinden. Hoewel de gedachte goed was, betekende zij geen oplossing, die ook voor dit jaar zou kunnen gelden. Niettemin wordt er aan de oplossing van beide problemen ijverig gedokterd. Reeds werd door de P Z.E.M. een instal latie geconstrueerd, die door elke parti culier gebruikt kan worden. Deze instal latie verzorgt echter alleen het drogen. Hierna moeten nog diverse andere ma chinale bewerkingen (b.v. sorteren) wor den verricht. Dit jaar zullen die goed uitgeruste in richtingen in werking gesteld worden, die samen in staat zijn de gehele Zuid- Bevelandse oogst te verwerken. Eén der inrichtingen wordt thans te Oudelande door een particuliere onder neming geïnstalleerd op aanwijzingen van het I.T.T. De andere inrichtingen worden door de afdelingen Oost- en West-Zuid-Beveland van de Gladiolenteiers Vereniging „Zee land" geïnstalleerd. In deze inrichtingen worden de knol len vakkundig gedroogd, gepeld, gesor teerd en in manden veilingklaar ge maakt. Het is dus nu niet meer verant woord om de knollen „groen" te verko pen. In de inrichtingen van de G.V. „Zee land" worden de deelnemers in de gele genheid gesteld zelf de kosten van het pellen te verdienen, hetgeen een belang rijke besparing op de kostprijs kan be tekenen. Britse „vliegende driehoek" verongelukt. Bij Grateley (Hampshire) is Vrijdag middag een z.g. „vliegende driehoek" neergestort en onmiddellijk ontploft. De bestuurder wist zich dank zij zijn uit- schietbare stoel te redden. Het toestel, een „Turbojet" van het type „Boulton- Paul P-120", was geconstrueerd uitslui tend voor supersonische proefnemingen. Eerst in het begin van deze week was van het bestaan van dit vliegtuig mel ding gemaakt. Er zijn echter geen resul taten van de proeven bekend. Men weet slechts, dat het toestel zonder moeite de geluidsbarrière overwint. Arrestaties in Bolivia. Het hoofdkwartier van de Boliviaanse politie heeft Vrijdag de arrestatie van enkele „vijanden", die de regering pro beerden omver te werpen bekend ge maakt. De gearresteerden kochten wa pens en munitie met economische steun van de grote mijnondernemingen. Vol gens avondbladen bedraagt het aantal arrestaties veertig. Malik verwerpt Westelijke voorstellen. In de ontwapeningscommissie van de V. N. heeft de Sowj et-afgevaardigde, Jacob Malik Vrijdag de Westelijke voorstellen verworpen, die voorzagen in een vijfmogendheden-ontwapeningscon- ferentie, mits de Sowjet-Unie en China van te voren zouden toestemmen in be perking van hun strijdkrachten tot an derhalf millioen man elk. Hij noemde de aard van de voorstellen hypocritisch en verklaarde, dat de Westelijke mogendhe den slechts trachtten te voorkomen, dat de ontwapeningscommissie tot concrete plannen zou komen. Nabij Rengo ten Zuiden van Santiago (Chili) is Donderdagavond een autobus door een trein gegrepen en in brand ge vlogen. Vijftien personen kwamen om het leven en acht werden ernstig gewond. Generale Synode der Geref. Kerken acht. Hij zal dan ook niet verschijnen, tenzij zijn komst als lid van bepaalde De generale synode der Geref. ker ken heeft in haar Vrijdag te Rotter dam gehouden vergadering besloten, dat haar zittingen bij het begin van de week Dinsdagmorgen om 10 uur zullen aanvangen en Vrijdagmiddag om 4 uur zullen eindigen. Van H.M. de Koningin was een telegrafische dankbetuiging ingekomen voor het telegram van hulde en trouw. De synode keurde het rapport van het algemeen kerkelijk bureau over de co'lecte wederopbouw voor de Ker ken in Indonesië goed. De opbrengst van deze collecte bedroeg ruim ƒ40.000.Eveneens werd vastgesteld hel rapport van het algemeen kerke lijk bureau over de opbrengst van de collecte voor de noodlijdende diaco- niën op Midden-Java en Soemba. Hier bedroeg de opbrengst ruim 52.000. Het rapport over de uitgave van het Verzetsboek werd eveneens goedge keurd. De exploitatie leverde een te kort op van ruim 1900. Een verzoek van het Kon. Wilhel minafonds om een collecte te doen houden voor de kankerbestrijding werd afgewezen, wijl de synode oordeelde, dat dit geen kerkelijke zaak is. Ds C. v. d. Woude las een missive voor van Prinses Wilhelmina, waarbij zij de tekst van de boodschap, welke zij op 27 Juli 1.1. voor de radio uit sprak, ter kennis van de synode brengt. De synode nam met grote be langstelling van deze zaak kennis en stelde het concept vast voor het aan haar te zenden antwoord, waarbij zij tevens haar gelukwensen voegde nu de Prinses Zondag j.l. haar 72e ver jaardag vierde. Vervolgens kwam aan de orde het verzoek van commissie VI met be trekking tot het tuchtrecht der meer dere vergaderingen. Hoewel de com missie behandeling van dit rapport gewenst achtte, stelde zij toch de vraag alvorens zich aan deze omvangrijke zaak te zetten, of de synode die in 1949 besloot de kwestie voor drie jaar uit te stellen, nu weer eenzelfde be sluit denkt te nemen. Is de situatie se dert 1949 zo veranderd, dat behande ling thans wenselijk is? Aan de discussie namen deel dr. L. d. Zanden, ds J. v. Herksen, prof. dr D. Nauta, ds P. N. Kruyswijk, ds P. D. Kuiper, ds D. Scheele, prof. dr K. Dijk. In het debat werd zowel voor als tegen bepleit. Dr v. d. Zanden, prof. Nauta en prof. Dijk waren er voor de zaak op deze synode wèl te behandelen, maar ds v. Herksen en ds Scheele keerden zich daartegen. Na repliek bracht de praeses de zaak in stemming, waarbij niet werd gestemd over de vraag of de situatie sedert 1949 zoveel veranderd is maar over de vraag of de synode het rapport in be handeling nemen zal ja dan r.een. Met grote meerderheid beantwoordde de synode deze vraag bevestigend, zodat deze materie op de Rotterdamse syno de zal worden behandeld. De synode is vervolgens uiteengegaan om deze week in commissies te vergaderen. Bij de synode kwam bericht in, dat prof. dr G. M. den Hartogh te Kampen op medisch advies haar zittingen niet zal bijwonen behoudens een enkele uit zondering. Prof. dr J. Ridderbos, rus tend hoogleraar te Kampen, berichtte de synode, dat hij als emeritus-hoog leraar van oordeel is, dat hij van zijn verplichting op haar vergaderingen te verschijnen ontslagen mag worden ge- deputaatschappen gewenst wordt ge acht. Zilveren ambtsjubileum ds D. J. van Dijk. Zondag 14 September a.s. hoopt ds D. J. van Dijk, Ned. Herv. predikant te Sint Annaland het feit te gedenken, dat hij 25 jaren geleden te Veenendaal bevestigd werd tot predikant in de Ned. Herv. kerk door ds M. Jonge- breur. 15 September trad hij in het huwe lijk. 3 October gingen zij in dienst van de Gereformeerde Zendingsbond naar de Toradjalanden op Zuid-West-Ce lebes. Daar hebben ds van Dijk en zijn vrouw samen meer dan 23 jaar ge werkt. Van Maart 1942 tot September 1945 werden zij door de Japanners ge ïnterneerd. In Februari 1946 mochten zij weer terugkeren naar het zendings- veld. Medio 1950 moest hij vanwege de onrust evacueren naar Makassar. Gezinsomstandigheden en het niet kunnen terugkeren naar het zendings- veld noopten hem te repatriëren. Sinds April 1951 is hij predikant van de Ned. Herv. Gemeente in Sint Annaland. Maar zijn hoofdwerk ligt in de Toradjalanden. Daar zag en leidde hij mede het zendingswerk. In 1947 werd de eerste Synode van de Torad- jakerk gehouden, waar hij gekozen werd als praeses. Het aantal gemeen ten breidde zich in zijn ressort uit van 14 tot 32 en het aantal zendingsscholen van 12 tot 29. Jarenlang heeft hij mee gewerkt als docent aan de opleidings school voor Evangelisten. De Catechis mus vertaalde hij in 't Indonesisch en verder werkte hij mede aan de ver taling van de 37 Geloofsartikelen, dia beide ook de grondslag werden voor de Toradjakerk. Woensdag 17 September a.s. hoopt ds van Dijk een gedachtenisrede ta houden in de Ned. Herv. kerk te St. Annaland. Theologische Hogeschool der Geref, Kerken. Aan de handelingen van de buiten gewone vergadering en de 111e verga dering van curatoren van de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken te Kam pen ontlenen wij, dat aan prof. dr A. D. R. Polman de leiding van de schooldag 1953 werd opgedragen. In verband met het feit, dat de Theol. Hogeschool in 1954 haar eeuwfeest vieren zal, werd een commissie benoemd, waarin zitting kregen prof. dr G. M. den Hartogh, de curatoren ds S. W. Bos, em. prdikant te Leeuwarden, ds F. C. Meyster te Roterdam en ds O. Bouwman te Njj- verdal. Voorts zullen worden aange zocht twee reünisten van het corps F. Q. I., twee studenten en vijf per sonen uit de Kamper burgerij. Het curatorium benoemde voor de nieuwe cursus tot rector prof. dr A. D. R. Polman en tot pro-rector prof dr G. Brillenburg Wurth. Tot leden van de commissie voor het weekblad „De Bazuin" werden benoemd prof. dr H. N. Ridderbos, ds B. van Halsema, em. pred. te Ermele en G. Ph. Wielenga te Wassenaar. De heren prof. dr A. Bondt te Kampen en ds J. D. Boerkoel te Ysselmonde werden her-benoemd tot redacteuren van „De Bazuin". Tenslotte vermelden wij nog, dat de school legaten heeft ontvangen resp. van f 10.000 uit Weesp, van f 5.637,08 uit Westeremden en f 1.500 uit Zwolle van f 1.220,64 uit Driebergen en van f 500 uit Winschoten. Al deze legaten werden gestort in het Pensioenfonds.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3