MOSSADEQ WIJST VOORSTEL TOT OPLOSSING VAN OLIEGESCHIL AF. Zullen de Noordelijken luchtoffensief beginnen Overdracht van het dorpspleintje van St. Anna ter Muiden Stichting Vakopleiding Bouw bedrijf reikte diploma's uit Prinses Wilhelmina vierde in stilte haar verjaardag Oosteuropees militair pact? SNIPPER A NIEUWSk4 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Teleurstelling in Washington en Londen Zal de Perzische premier het parlement toch nog laten beslissen? Gearresteerde Nederlanders in Indonesië weer vrij „Vliegende grootvader" kwam naast de Seine terecht. Nog een bedankje voor Binnenlandse Zaken 't Verleden herleefde in de festiviteiten Een uniek plein werd fraai gerestaureerd Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammens traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Djjkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No.2263 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 1 SEPT. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op5.52 u., onder 19.27 u. Maan op 18.47 u., onder, з.06 u. Hoogwater Dinsdag 2 September! Vlisingen: 0.03 u. 1.83 m., 12.22 1.89 m. Terneuzen: 0.30 u. 2.02 m., 12.51 u. 2.07 m. Wmïdinge: 1.39 u. 1.62 m„ 14.07 u. 1.57 m. Zierikzee: 1.26 u. 1.41 m„ 13.49 u. 1.34 m. Truman en Churchill hebben samen een poging ondernomen om het olie- geschil met Perzie tot een oplossing te brengen. Er is de Perzische premier Mossadeq een door beide staatslieden persoonlijk ondertekende nota over handigd, waarin voorstellen werden gedaan om de kwestie uit de wereld te helpen. Hoewel is meegedeeld, dat de voorstellen het uiterste inhielden waartoe Engeland en Amerika bereid zijn, heeft de Perzische premier reeds laten weten, dat hij de voorstellen onaanvaardbaar acht. Het in Teheran overhandigde voor stel bevatte drie punten. Perzie zou moeten toestemmen in voorlegging van de kwestie der schadevergoeding van de genationaliseerde eigendommen van de Brits-Perzische oliemaatschappij aan het internationale hof in den Haag terwijl vertegenwoordigers van de Perzische regering en de olie-maat schappij moeten onderhandelen over regelingen betreffende de verkoop van de olie. Bij aanvaarding van deze twee punten, zo besloot de nota, zal Enge land de beperking op de uitvoer naar Perzie opheffen en zal de Anglo- Iranian de opgeslagen olie ter waarde van 20 tot 30 millioen dollar onmiddel lijk voor verkoop vrijgeven. Tenslotte zal Amerika 10 millioen dollar ter be schikking van de Perzische regering stellen om de financiële moeilijkheden van het land te helpen oplossen. ONAANVAARDBAAR. Zaterdagavond heeft premier Mossa deq voor radio-Teheran een verklaring laten voorlezen, waarin hij zei dat de voorstellen geen antwoord bevatten op de Perzische nota van 7 Augustus j.l. Hij vond de Brits-Amerikaanse no ta derhalve onaanvaardbaar. Tevens werden de parlementsleden PRODUCTIE VAN URANIUM IN ZUID-AFRIKA. De Zuidafrikaanse minister voor de Mijnbouw, Johannes Viljoen, heeft verklaard, dat Zuid-Afrika volgende maand zal beginnen met de productie van uranium en dat het land de groot ste uraniumproducent ter wereld zal zjjn wanneer de productie in volle gang is. Hij zeide, dat uranium een bijna even waardevol product zal zijn voor de Unie als goud. Bijzonderheden over de productie zullen voorlopig geheim worden gehouden, doch Zuid-Afrika heeft contracten gesloten met Enge land en de V.S. voor de verkoop van uranium. De door het leger „veilig gestelde" gearresteerden der A.P.R.A. zijn Zon dagmorgen om vijf uur met een toe stel van de K.L.M. naar Nederland vertrokken. De gearresteerden B. J. Leclercq, C. W. Goldman, A. C. van Onselen en H. W. Burger Jr. zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag in vrijheid gesteld, onder de bepaling, dat zij in het belang van hun veiligheid onmiddellijk het land zouden verlaten. De betrokkenen hebben een verkla ring afgelegd naar Indonesië te zullen terugkeren wanneer de Indonesische regering dit verzoekt in verband met de nog niet afgesloten A.P.R.A.-kwes- tie. Zij werden onder geleide van de militaire politie naar het vliegveld Kemajoran overgebracht. opgeroepen om zo snel mogelijk naar de hoofdstad terug te keren. TELEURSTELLING. Zowel in Washington als in Londen heeft men zijn teleurstelling geuit over het verwerpen van de voorstellen door Mossadeq. Wel heeft het In di plomatieke kringen verrassing gewekt, dat Mossadeq het parlement heeft Ia- ten bijeenroepen, hoewel hem mach tiging is verleend besluiten te nemen zonder het parlement te raadplegen. Uit Teheran wordt nog vernomen, dat de nationale vergadering op 10 en de senaat op 13 September a.s. zullen bijeenkomen. GEZIN DOOR GAS VERSTIK KING GEDOOD. Een gezin van drie personen is in de nacht van Zaterdag op Zondag om het leven gekomen tengevolge van gasverstikking. Het waren de 30-jarige F. K., zijn 31-jarige vrouw en 5-jarige zoontje, wonende in de Hoornbeek straat te 's-Gravenhage. Zondagochtend werd het vreselijke ongeval ontdekt. Oorzaak was een gescheurde gas slang. llllMMlIllllBllllllllimi'g MacFadden „vierde" zijn 84ste verjaardag. Berrihard MacFadden, een uit gever uit New York, heeft Vrij dag op wel een zeer bijzondere wijze zijn 84ste verjaardig ge vierd. Hij was speciaal de Atlan tische Oceaan overgestoken om een parachutesprong te maken boven de Seine bij Parijs. Uitge rust met een rood wollen pak en schoenen met crèpezolen van 7'/t centimeter dikte sprong Mac Fadden op 1.000 meter hoogte uit het vliegtuig. Hij landde veilig, doch niet in de rivier zoais het plan was, maar op de oever. De jarige noemde zijn neerkomen de ergste schok, die hij ooit had ge had. Franse dagbladen getven hun bewondering te kennen voor het optreden van de „vliegende groot vader", zoals zij MacFadden noe men. De pro-communistisch Li beration" vormde echter een uit zondering. Dit blad was van me ning, dat het alles een pro-Eisen?- hoiver „stunt' was en dat er een pop uit het vliegtuig was gegooid, waarna MacFadden zou zijn op gedoken uit het struikgewas langs de Siene waar hij zich eerst ver stopt had. In Korea gesneuveld. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens acties in Ko rea op 27 Augustus j.l. is gesneu veld de soldaat H. R. Radstaat. Hij werd op 18 Maart 1929 geboren. Hij was afkomstig uit Nijmegen en on gehuwd. NIEUWE BRITSE STRAAL- BOMMENWERPER. De eerste Britse viermotorige straal- bommenwerper met driehoeksvleugel heeft Zaterdag zijn eerste vlucht ge maakt. De invlieger verklaarde na afloop van de vlucht van 36 minuten zeer tevreden te zijn over de presta ties van het toestel. De minister van Bevoorrading, Sandys, verklaarde, dat deze grote bommenwerper wellicht een grote in vloed zal hebben op de toekomstige ontwikkeling van de luchtoorlog en de burgerluchtvaart. Hij deelde voorts mede, dat de Brit se regering onlangs besloot een aantal van deze nieuwe bommenwerpers te bestellen zonder te wachten tot het prototype de gewone proefvluchten achter de rug zou hebben. Geen nachtpermissie voor Amerikaanse troepen in Europa. Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger in Europa te Heidelberg heeft een order uitgevaardigd, volgens welke alle manschappen, uitgezonderd onderofficieren en officieren in hun vrije tijd tussen middernacht en zes uur 's morgens in de weekdagen en tussen een uur 's nachts en zes uur s morgens des Zaterdags en voor een feestdag zich niet op straat en in open bare gelegenheden mogen vertonen. Van de officieren en onderofficieren voor wie deze order tijdens verlof niet geldt, wordt echter verwacht, dat zij J>ch naar de geest van de order zul- 'en gedragen. Deze maatregel is genomen om de discipline te verhogen, daar de mili tairen in de bedoelde uren hierin te kort waren geschoten. ACTIVITEIT IN DE LUCHT NEEMT TOE Russische straalbommmenwerpers naar Korea Thomas Finletter, de Amerikaanse minister van Luchtmacht, heeft Zater dag in een toespraak de veronderstelling geopperd, dat de Noordelijken op het punt kunnen staan om voor het eerst in Korea te beginnen met bom bardementen uit de lucht hetgeen het gehele aspect van de Koreaanse lucht oorlog zou kunnen wijzigen. Volgens de minister heeft de Sowjet-Unie on langs aan haar luchtmacht in het verre Oosten een aantal tweemotorige lichte straalbommenwerpers, ongeveer te vergelijken met de Britse Canberra, toe gevoegd. Om deze bedreiging te neutraliseren had de Amerikaanse lucht macht in het Verre Oosten haar offensieve kracht met ongeveer 50 procent verhoogd. Naar Finletter zeide zouden de Rus sische lichte straalbommenwerpers, die hij in staat acht tot het toebrengen van zware slagen tegen de geallieerde frontstellingen en verbindingen, aan de Chinese of Noordkoreaanse lucht macht toegevoegd kunnen worden. De Amerikaanse minister schat, dat de luchtmacht van de Chinese communis ten thans beschikt over ongeveer 2100 vliegtuigen, die bijna alle van Russi sche makelij zijn. Hiervan zijn er naar hij verklaarde 1300 uitgerust met straalmotoren en hoofdzakelijk van het type Mig-15. Tenslotte zeide hij, dat op goede gronden kon worden aangenomen, dat vele bestuurders van de Migs geen Chinezen of Noord-Ko- reanen waren. BOMBARDEMENTEN. Inmiddels gaan de luchtstrijdkrach ten van de V.N. in Korea voort met zware bombardementen. Vooral de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang heeft het de afgelopen dagen zwaar te verduren gehad. De aanvallen zouden een tweeledige bedoeling hebben. Men wil de com munisten niet laten profiteren van de impasse, waarin de onderhandelingen zich bevinden, noch van het gunstige Politie-uniform voor toga verwisseld. Prof. dr. G. C. van Niftrik heeft gis teren in de kerk te Maasbracht ds. C. Uidam tot schipperspredikant van de ze gemeente bevestigd. Ds Uidam was tot voor kort agent van politie te Am sterdam. Hij studeerde in zijn vrije tijd theologie en heeft nu voorgoed 't politie-uniform vaarwel gezegd en de toga aangetrokken. Ds Uidam verbond zich aan de gemeente met éten preek over Hand. 20 vers 24. weer. Voorts wordt eveneens gedacht aan de uitwerking, die de bombarde menten kunnen hebben op de Russi sche en Chinese leiders, die momen teel in Moskou confereren. TERUG UIT KOREA. Met het K.L.M.-toestel uit Tokio is in ons land teruggekeerd de oud commandant van het Ned. detache ment op Korea luit. kol. Christian. Hij was vol lof over de Nederlandse troe pen. SOWJET-VOORSTELLEN WORDEN VERWORPEN. De drie Westelijke grote mogendhe den zijn het er bij voorlopige bespre kingen over de jongste Sowjet-nota inzake Duitsland over eens geworden, dat de Sowjetrussische voorstellen voor een viermogendhedenconferentie moeten worden verworpen. Drees heeft pech. (Van onze parlementaire redacteur). Nu ook mr. Kolfschoten, oud-minis ter van Justitie en burgemeester van Eindhoven bedankt heeft voor het de partement van Binnenlandse Zaken, zal dr. Drees er wel niet in slagen om vandaag het volledige kabinet bekend te maken. Dit was althans vannacht de algemene verwachting in den Haag. Uiteraard wordt met grote haast ge zocht naar een nieuwe candidaat. Waarschijnlijk zal prof. Beel het de partement van Binnenlandse Zaken voorlopig gaan beheren. Zaterdagmiddag kwam de fractie van de P.v.d.A. bijeen. Deze vergade ring droeg een informatief karakter, zodat er geen beslissingen werden ge nomen. TE MIDDELBURG EN GOES 39 timmerlieden en 8 metselaars geslaagd In de loop van de vorige v eek zijn te Middelburg en Goes de examens ge houden van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. In Middelburg namen 21 timmerlieden aan het examen deel, in Goes 20 timmerlieden en acht metse laars. Zaterdagmiddag vond in beide steden de uitreiking van de diploma's plaats, aan hen, die zjjn geslaagd. Te Middelburg werd de bijeenkomst geopend door de voorzitter van de examencommissie, de heer J. Verha- ge, die allen verwelkomde en kon mee delen, dat van de 21 geëxamineerden er slechts twee behoefden te worden afgewezen. Hij wees op de rechten (meer loon), die het diploma geeft, maar ook op de verplichtingen. Na mens het gemeentebestuur compli menteerde de wethouder van Onder wijs, de heer J. W. Kögeler, de ge slaagden. Hij zei, dat er met veel am bitie gewerkt is en wees er op, dat er heel wat meer arbeidsvreugde zou zijn, wanneer deze ambitie algemeen was. Namens de aannemers sprak de heer Goedemond woorden van geluk wens, waarna de bestuurder van het C.N.V., de heer H. Koetsveld, namens de Unie, waarin de drie bouwarbei- TEMIDDEN VAN HET KONINKLIJK GEZIN Gistermiddag werd een rijtoer door de bossen gemaakt Onder een grijze hemel was het de koninklijke standaard, die Zondag nog iets feestelijks gaf aan het grote witte paleis het Loo, waarin de vroegere landsvrouwe, prinses Wilhelmina, haar 72ste verjaardag vierde. In alle stilte, zonder enig officieel vertoon, slechts in de blijde aanwezigheid van het ko ninklijk gezin, dat zich rond de jarige moeder en grootmoeder had geschaard, is deze dag gevierd. Honderden trokken reeds in de loop van de ochtend naar het Loo, hetzij om de felicitatieregisters te tekenen, hetzy om geduldig te wachten in de hoop een glimp van de koninklijke familie op te vangen. Hoewel niemand uitreed werden de wachtenden toch niet geheel teleurgesteld, want achter de grote ramen van de vestibule do ken nu en dan de gestalten op der jeugdige prinsessen, die daar klaar blijkelijk haar vrolijk spel speelden. Het geduld van velen werd echter beloond toen tegen vier uur de prinses vergezeld van de koningin en de vier prinsesjes in een gesloten auto uitreed voor een rit door de uitgestrekte bos sen van het koninklijk domein. Het weer, dat het regenkarakter aanvan kelijk nog had behouden, klaarde later op zodat ook de zon deelgenote werd van de feestvreugde. Waarschijnlijk Vliegtuig in de Noordzee neergestort? Het Britse schip „Southafort" heeft Zondagmorgen een vliegtuig in zee waargenomen. Een plaatsbepaling ontbreekt, doch vermoedelijk bevindt het schip zich bij Engeland in de Noordzee. was dit wel de oorzaak dat het uit stapje meer dan twee uur duurde. Het was ongeveer kwart over zessen eer de koninklijke familie in het paleis, waarvoor nog steeds honderden ston den te wachten, terugkeerde. Volgens het Westberlijnse sociaal democratische blad „Telegraf" zal spoedig tussen Oost-Duitsland, Polen en Tsjecho-Slowakije een militair ver drag gesloten worden. Stevenson verwacht geen derde wereldoorlog. De democratische candidaat voor het presidentschap, Stevenson, zegt in een boodschap tot de strijdkrachten overzee dat hij geen derde wereldoor log verwacht. De factor tijd zou in het voordeel van Amerika werken. Brazilië heeft Trygve Lie verzocht de kwestie van het Oostenrijkse vredes verdrag op de agenda te plaatsen van de algemene vergadering van de V. N., waarvan de volgende zitting 14 Octo ber begint. A In Saigon is een benzine-opslag- plaats van het Franse leger door brand vernietigd. Koelies zouden de brand hebben veroorzaakt met een tijdbom. Zaterdag zijn te Nijmegen twee slachtoffertjes van het motor-ongeluk, dat in het Goffertstadion heeft plaats gehad, begraven. In Maassluis heeft een grote brand gewoed in een touw- fabriek. In België en in Zweden zijn Nederlanders bij auto-ongevallen om het leven gekomen. De sous-chef van de luchtmacht heeft te Schevenin- gen een tentoonstelling van de lucht macht geopend. Volgens de behan delende geneesheer maakt de Ierse minister-president, die wegens een oogaandoening te Utrecht wordt be handeld, het goed. Er is nog altijd animo om het Kanaal over te zwem men. Een Brit slaagde er in van Enge land naar Frankrijk over te steken. Een 35-jarige Egyptenaar is er ook in geslaagd vanuit Engeland de Franse kust te bereiken. Het pittoreske dorpspleintje van St. Anna ter Muiden met zijn oude gevels en passende bestrating, zijn omlijsting van lindebomen en zijn oude dorps pomp In 't midden, het typische geheel met de massieve toren als achter grond, dat door een grondige restauraatie weer als stille getuige van een groots verleden in ere kon worden hersteld, is Zaterdagmiddag door de Com missaris der Koningin in Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, officieel overgedragen aan hét gemeentebestuur van Sluis, waardoor deze toeristen plaats weer een unieke attractie herkregen heeft. Om in de historische stijl te blijven werd deze plechtigheid die werd bijgewoond door vele hon derden welke het pleintje geheel vulden opgeluisterd met een gerecon strueerde Cadzandse boerenbruiloft van een eeuw geleden en tenslotte met een perfect geslaagde opvoering van een 13e eeuws wagenspel. Nadat de Commissaris der Koningin op het gemeentehuis te Sluis was ont vangen, arriveerde hij later, vooraf gegaan door de Sluisse harmonie „Apollo" in, het versierde St. Anna ter Muiden, in gezelschap van minister Albregts, de leden van Ged. Staten, de heren A. Schout, mr. dr. A. J. J. M. Mes en A. L. S. Lockefeer, de griffier der Staten, mr. J. M. Pilaar, de Prov. bibliothecaris, de heer H. Pieters, ko lonel J. Antoni, garnizoenscomman dant te Roermond, ds Groenveld, Ned. Herv. predikant te Sluis benevens de r.k. geestelijkheid der parochie, het gemeentebestuur en tal van anderen. DE BURGEMEESTER SPREEKT. Burgemeester P. F. van Hooteghem zeide o.m. verheugd te zijn over de grote belangstelling op deze zeer bij zondere dag voor St. Anna ter Muiden en Sluis. Na enkele feiten uit de rijke historie van het dorp te hebben ge memoreerd, wees hij op de sterke ont wikkeling, die te St. Anna ter Muiden valt te constateren. In de 18e eeuw waren er maar 80 inwoners, thans 250. Ook voor de studenten die hier 's zo mers hun centrum hebben in het voor malige raadhuis, is dit pleintje van be lang. Voorts heeft 't gemeentebestuur ook een verlanglijstje, zo zei hij en een belangrijk punt daarvan is, een andere weg naar Sluis, waarover deze zomer soms 5000 luxe wagens en et telijke honderden autobussen enz. per dag passeerden. Hij dankte alle instanties hartelijk voor de restauratie van het pleintje. De burgemeester eindigde zijn rede met de hoop uit te spreken dat deze dag voor St. Anna het begin zal mo gen zijn van een lange bloeiperiode en een bijdrage zou vormen voor de verhoging van het welvaartspeil van Sluis. REDE COMM. DER KONINGIN. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot zei, dat het Prov. bestuur met vreugde naar St. Anna was gekomen, niet al leen om de restauratie van het dorps pleintje, maar ook om de wijze waar op men hier feest weet te vieren. Hij betuigde het departement van O., K. en W. zjjn dank voor de verleende hulp. Door de vestiging van het stu dentencentrum is St. Anna ook cul tureel een rol gaan spelen; door deze restauratie zal de bekendheid toene men en zullen ook hiervan wel vruch ten geplukt worden. Sluis ijvert als een moeder voor de wegen naar St. Anna en deze verlan gens zijn in onderzoek bij de Provin cie, doch er zijn nog enkele technische en financiële problemen aan verbon den, die om een oplossing vragen. Jhr. de Casembroot wenste tenslotte Sint Anna en Sluis geluk met dit pleintje, dat hij voor geopend verklaarde. ANDERE SPREKERS. Namens „Monumentenzorg" werd het woord gevoerd door de heer J. Canneman, uit Den Haag. Toen het gemeentebestuur van Sluis met res tauratieplannen rondliep, heeft „Mo numentenzorg" gemeend het hele pleintje dat juist door zijn geheel en de sfeer wordt getypeerd in de restauratie te moeten betrekken. Deze restauratie van dit dorp is uniek in Nederland en de beschermers van stads- en dorpsbeeld zullen later kun nen zeggen; „Bij St. Anna begon de victorie". De heer Mieras sprak daarna namens de Bond van Ned. Architecten. Na een dankwoord van de burge meester stapte de jongste inwoonster van St. Anna de 4-jarige Ineke de Rooy, gekleed in Cadzands costuum aan de hand van haar vader naar de Commissaris der Koningin, die zij uit een „spoormand" een wandtegel over handigde. DE FEESTEN. Vervolgens begon de onder regie van de heer G. van Oorsghot te Sluis in gestudeerde Cadzandse boerenbruiloft, in de sfeer, stijl en costumering van vóór honderd jaar. Het bruidspaar Roger Marteijn en Nelly Boddery, bei den uit St. Anna gevolgd door de familie en de genodigden, deels in „sjezen", deels te voet, naderden met de oude dorpsveldwachter voorop het voormalige raadhuis, waarin zij door de heer P. F. de Kaesstecker, die de rol van „burgemeester" had, in de echt werden verbonden. Na de huwelijks voltrekking hadden de gasten een ere haag gevormd en wandelde het 46 per sonen tellende gezelschap naar de kerk waar een rondgang door het gebouw werd gemaakt, uitbeeldend het kerke lijk huwelijk. Hierna volgde het bruiloftsmaal in open lucht, waarbij ook het tafelgerei de juiste sfeer completeerde. Terwijl de gasten bruiloftsliederen zongen, haalden twee hunner het braadvarken dat door de burgemeester voor het bruidspaar werd neergezet. Na de maaltijd werd door enkele te St. Anna verblijvende studenten op viool en fluit vedelaarsmuziek ten gehore ge bracht, waarop o.l.v. de heer Meeuw- sen uit Middelburg tal van ouderwetse boerendansen werden uitgevoerd. Ook enkele studenten gaven hun mede werking, o.a. door opvoering van een soort „ballade van St. Anna", met zang en tekeningen door een sneltekenaar. Nadat de harmonie enkele nummers had uitgevoerd volgde de opvoering van een 13e eeuwse klucht, die in een uitstekende vertolking en passende costumering ten tonele gevoerd door de studententoneelgroep te St. Anna ter Muiden in samenwerking met een Gouds gezelschap. Des avonds had het pleintje een sprookjesachtig aanzien door de schijn werpers, die hun licht op al de huizen wierpen. dersbonden in Zeeland verenigd zijn, sprak. Tenslotte werd nog gesproken door vertegenwoordigers van de Stich ting Vakopleiding en het leerlingen stelsel. DE GESLAAGDEN. Geslaagd zijn: K. Adriaanse, Zou- telande (in dienst van J. Dingemanse), die tevens de eerste prijs als beste leerling verwierf; C. in 't Anker, Veere (in dienst bij van Schaik en Gilde, Middelburg) verwierf de 2e prijs; J. Houmes, Westkapelle (fa. J. Houmes en Zn.); J. Kodde, Middelburg (I. P. de Kok, Vlissingen)-; P. G. Kou- wer, Vlissingen (L. W. Goedbloed); B. de Later, Serooskerke (J. Walraven, St. Laurens); C. Lievense, Westkapel le (fa. J. Houmes en Zn.); J. W. Ljjn- se, Ritthem (B. Stegink, Vlissingen); M. P. Meulenberg, Souburg (F. J. Pe tri, Vlissingen); M. de Nooijer, Vlis singen (J. A. Letzer); J. de Rijke, Vlissingen (fa. de Muynck-de Kam); Jos. Schets, Middelburg (F. Holle- brandse); J. Schroevers, Arnemuiden (J. de Hamer); J. C. Sturm, Aagte- kerke (J. Jobse, Oostkapelle)J. C. Sturm, Grijpskerke (J. Jobse, Seroos kerke); G. Wisse, Meliskerke (J. Ga- briëlse, Zoutelande); C. M. de Witte, Vlissingen (W. F. Christiaansen); A. de Wolf, Grijpskerke (J. Mesu en Zn., St. Laurens); W. Wouters, Oostkapelle (C. Minderhoud Sz., Aagtekerke). IN GOES. „Wie een ambacht heeft geleerd. Vindt de kost, waar hy verkeert." Deze strofe stond in kapitale letters geschreven boven de heer C. J. Buur man, directeur van de Ambachtsschool te Goes, die staande achter de tafel met het groene laken de geslaagden van het leerlingenstelsel Zaterdagmiddag; voor het laatst toesprak. „Het Is een gemeenschapsbelang, dat jullie geslaagd zijn," zo sprak de heer Buurman. „Jul lie vormen de schakel met de ouderen en wat belangrijker is, jullie als am bachtslieden dragen onze cultuur voort". Wethouder J. H. Roose, die namens het gemeentebestuur sprak, noemde in zijn felicitatietoespraak het nijver heidsonderwijs en het kleine ambacht belangrijke factoren, die de nivelle ring van de tegenwoordig maatschap pij tegengaan. De heer H. Koetsveld sprak over de samenwerking, die er in het bijzonder na de oorlog was ge komen in organisatieverband tussen de werkgevers en werknemers en overheid. Deze spreker, die het woord voerde namens de drie vakorganisa ties, hield tenslotte een pleidooi om zich een ieder naar zijn overtuiging aan te sluiten bij een van de vakorga nisaties. Verder spraken nog de heer H. v. Kuyk namens het bestuur van de Stichting vakopleiding, de heer J. de Kok namens de patroonsorganisa ties en de heer I. Adriaanse namens het bestuur van de school. De geslaagden J. M. Clement en J. G. Almekinders ontvingen respectie velijk een schaaf en waterpas als eer ste en tweede prijswinnaar, beschik baar gesteld door de Stichting Vakop leiding Bouwbedrijven. De namen van de geslaagden zijn: Timmerlieden: P. J. Alebrechtse, Colijnsplaat; J. G. Almekinders, 's-Gravenpolder; C. P. Bayens, Kapelle; J. M. Clement, Wis- sekerke; A. de Dreu, Goes; L. J. Fier- loos, Hoedekenskerke; C. Fierloos, 's-Gravenpolder; A. Flipse, 's-H. Abts- kerke; M. A. Geelhoed, Kamperland; L. Geus, Kwadendamme; H. Goede- gebure, 's-H. Arendskerke; W. J. Goudzwaard, Goes; A. I. J. Hoogstra- te, Kloetinge; P. Rijk, Kwadendamme; K. A. Saaman, Lewedorp; J. L. Schip per, Wolfaartsdijk; J. J. Sinke, Wol- faartsdijk; J. Welleman, Kortgene. Metselaars P. T. van Balen, Goes; L. M. Hil- lema, Middelburg; W. Mijnsbergen, Middelburg; J. Roelse, Westkapelle; L. Sandee, Nieuwdorp; J. Schrijver, Goes; L. P. Visser, Breskens; D. Bur gers, Tholen. DE LAATSTE GANG VAN EEN HAAI: NAAR DE KIPPEN. Een viskoopman uit Rotterdam zag dezer dagen op de Markt een haai liggen van meer dan een me ter lengte en zwaar 10 kg, schoon aan de haak. Voor een gulden werd hij er eigenaar van. Hij nam de vis mee naar huis, om er zijn vrouw mee te verrassen en een expositie te houden voor vrienden en kennissen. Maar na enkele da gen begon de haai onfris te rie ken en moest hij dus het huis uit. Een paar knapen ontfermden zich erover, gingen aan de Berg se plas kijken of daar de henge laar zat, die bekend stond om zijn sterke verhalen, lokten toen ze hem gevonden hadden de man van zijn hengel weg en staken de haai aan het haakje. Toen de hengelaar terugkeerde werd hij al gewaarschuwd, dal men „beet" had. Er werd ge trokken en getrokken, de hengel knapte bijna. Eindelijk werd er een knaap van een vis opgehaald. Reeds dacht de hengelaar aan toekomstige verhalen, waarin hij hij de lengte van zijn vangst tot vier a vijf meter kon opvoeren. Enfin, de haai verhuisde naar zijn tuintje en een paar uur later naar het politiebureau. Daar heeft zich weer een ander gemeld, die de vis wel wilde meenemen. Hij zal de haai koken en bij wijze van extra Zondagmaaltje aan de kip pen voeren. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking en bijna overal droog weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen West en Zuidwest. Mid- dagtemperaturen omstreeks 20 graden.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1