S|OUK VAN HOLDINGE UNO-vrijsteden in alle landen der wereld voor wereldburgers. Europa moet in het komende jaar voor 400 millioen dollar vliegtuigen bouwen. Rfiuaifi Duitse Evangelische Kerkdag te Stuttgart begonnen* IEN ,u .J Monsieur Donschat heeft een duur plan. Na verloop van tijd kunnen dan de „rompstukken der diverse mogendheden" verdwijnen I Eerste UNO-sfad: Lac de Paris. Om zichzelfs wil zal Amerika zijn invoer aanzienlijk moeten verhogen, ïivb LIKEUREN t Amerikanen gaan Egyptische woestijngrond vruchtbaar maken. MW iirW De schrik van zijn leven. hl Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. SIBE VAN AANGIUM Slechts weinig Oost-Duitsers kunnen de bijeenkomst bijwonen* VAN MARKT KERK EN SCHOOL Mr Borst buitengewoon hoogleraar aan de V, II, Nagekomen Advertentiën Pagina 2 Vrijdag 29 Augustus 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 norgen, jonge- ezicht van de olgde hij. „Ik ^andbouw ïting voor de :er van Land- inden van de Ie mededeling, indag a.s., in nen beslissing, roor de bacon- zet. De Stieh- et ten zeerste .lissing zonder genomen, ver ingend op de en, daar hier- yae ten deze ondermijnd". ;en ter van 3e N.V. Maat- ip het feestge- ;e Middelburg, Zeeland 'n en hotelver- iat no. "ieder fe vergunning 'lege in- jROO- ERK: COTA i.SDAM: 27 te Port Said jfc 29 te Rot- je Amster- 7illemstad. Spanje, ntwerpen. J^VELT: 28 nsterdam I: 28 nen 27 Aug.: GIOVANNI fUNA van ÜIO SAU- il naar Ge en 27 Aug.: iden. HAR TEL. n Hualva naar iterdam. 2$ .msterdam. iouthampton. NOBEL, [7 Aug.: :M naar IDERKERK n. i naar Amster- rdam. 28 Aug.: terdam. MAR- :RK naar US 1952. 8^ VARA: 7.00 10 Nieuws en foor de huis- —940 Water- dorgenwijding; jeiders in de pol en piano; to tuinbouw- elspel; 13.00 .30 Voor de Vrouwenkoor; i; 15.15 Ama- imuziek; 16.15 ■af", causerie; e; 17.15 Sport- jeugd; 18.00 a: 18.20 Gem. 19.00 Artis- .30 „Passepar- Oude Testa- e; 19.55 „Deze 20.00 Nieuws; De Stoel van 21.15 Socialis- eense muziek; ïoorspel; 22.20 nd het kamp- 15 Orgelspel; KRO: 7.00 pastiek; 7.30 -gengebed en Nieuws en Verzoekpro- 9.35 Gram.; 5 Gram.; 11.00 cierkoor; 1200 0—12.33 Land- 12.55 Zonne- holiek nieuws; .4.00 Boekbe- i Kroniek van Gram.; 16.20 wriaans; 16.50 '18 00 Nieuws; verzicht; 18.25 landse corres- 19.52 Actuali- eerber.; 20.08 itbaken; 20.35 0 Omroepor- Vij luiden de 23.15 Nieuws Tram. 1.) 12.00 Lich- richten; 12.34 1 Gram-; 13.00 Zang en pia- 4.40 Zang en 15.45 Gram.; Gram.; 17.00 Orkestconcert Voor de set" Gram.; 19-45 iconcert; 20.30 21.00 Lichte i Verzoekpro- -24.00 Gram- (Van onze Parijse correspondente). PARIJS, 28 Augustus. Een Frans industrieel, Monsieur André-Jean Dronchat heeft Trygve Lie een nieuw plan overhandigd, dat de vrede moet dienen. Hij wil in alle landen internationale vrijsteden bouwen, die dus geheel onafhankelijk zijn en slechts het opperbestuur van de Ver enigde Naties erkennen. Wereldburgers (met een wereldpas) zouden deze viijsteden moeten bevolken. Volgens Dronchat zou de mensheid gaarne in deze UNO-steden willen wonen en zoetjesaan zou een deel der mensheid langs deze weg afstand willen doen van het nationale gezag. Na vele jaren zonden er vele U.N.O.- steden zijn en geleidelijk aan kunnen dan ook de rompstukken der onderscheidene mogendheden onder één bestuur worden geplaatst, waarmee de wereldregering zonder grenzen verwezenlijkt zou zijn. Dronchat hoopt, dat men zijn plannen spoedig zou uitwerken, want... In de strijd met de bewoners van andere planeten, zullen de wereldburgers te kiezen hebben: éénheid of ondergang. de sportterreinen en het moderne com fort. De nieuwe stad kost nogal 'n paar centen, n.L 150 milliard frs. Maar het Franse tekort is al zo geweldig, dat die paar stuivers er nog wel bjj kunnen. Boven dien vindt Dronchat, dat deze interna tionale stad geen Franse aangelegenheid is. Alle leden van de U.N.O. moeten een steentje bijdragen. Parijs, dat al zovele nationaliteiten telt en de Europese zetel begint te worden van de U.N.O.-organen, zou de eerste internationale stad moeten bouwen en op papier heeft de heer Dronchat die al gereed. Ze komt te liggen op de oefen terreinen van Issy-les-Moulimeaux, aan de rand van de Franse hoofdstad, langs de Seine en vlak bij de Citroënfabrie- ken. Het terrein is 130 ha groot en de op papier geprojecteerde gebouwen bie den plaats aan veertig duizend wereld burgers. De stad wordt gebouwd om een geweldige vijver van vijftig ha, die haar water betrekt van de Seine. Het administratieve centrum van deze eer ste internationale stad komt te liggen aan de Zuidzijde. Het bestaat uit twee grote, moderne paleizen, van vierhon derd meter lengte, die worden geschei den door een gigantisch plein, dat nog groter is dan de beroemde Place de la Concorde. De zuilenrij van de beide ge bouwen loopt uit op twee torens van 120 m. hoogte. Zij worden gebruikt voor radiouitzendingen, weerkundige waar nemingen, televisie en tevens wordt in één van de torens de verkeerstoren van het nabij gelegen vliegveld onderge bracht. Voor de luchthaven kon de heer Dronchat geen plaats vinden, doch de directie van de Cltroënfabrieken kwam hem tegemoet en offreerde hem groot moedig het dak. Dat men zijn fantas tisch plan toch als een tastbare moge lijkheid wil zien bljjkt onder meer ook uit het feit, dat de Metro al meegedeeld heeft t.z.t. de lijnen 8, 13 en 14 te wil len doortrekken naar het „Lac de Pa ris". TWAALF WOLKENKRABBERS In de beide paleizen komt niet al leen ruimte voor het stadsbestuur, doch eveneens zullen de U.N.O., de Unesco èn diverse andere instanties zich hierin kunnen vestigen, zodat Parijs zelf er aardig wat woonruimte bij krijgt. De wereldburgers komen hier te wonen in twaalf wolkenkrabbers, van 90 m jioogte. Ze tellen 25 verdiepingen. Ook deze wolkenkrabbers, die gebouwd Worden langs de vijver, zijn door lagere gebouwen met zuilenrijen aan elkaar verbonden. Veel aandacht heeft de heer Dronchat besteed aan de parkaanleg, Ir co-noden Mededeling (adv.). ONDERHOUD MET TRYGVE LIE. De plannen liggen kant en klaar in blauwdruk met detailtekeningen en kos- tenbegrotingen. In een brief aan Trygve Lie heeft de ontwerper geschreven, dat hij niet te zeer tegen de kosten moet opzien want de U.N.O.-leden betalen thans ieder jaar 50.000 milliard voor hun defensie. Dronchat is trouwens allesbehalve een dromer. Hij is een bekend indu strieel met grote invloed in Franse re geringskringen. Hij is een presoonlijk vriend van minister Pinay en ook Paul Reynaud staat met hem op vriendschap pelijke voet. Tevens is hjj erin geslaagd zijn plannen langs de normale weg aan Trygve Lie te laten aanbieden, en daar op heeft hij zelfs een uitnodiging ge had voor een persoonlijk onderhond. Misschien zal het nog wel jaren duren voor op de Citroënfabrieken de vlieg tuigjes van de wereldburgers zullen dalen, maar het project van de inter nationale stad bij Parijs, als een begin van een keten internationale steden in alle landen ter wereld heeft de be langstelling van sommige autoriteiten. En misschien zou hierdoor de vrede beter worden gediend, dan met de vijftig milliard, die nu aan kanonnen en vliegtuigen worden besteed. Voor dit bedrag zou men bovendien in drie jaar tijd duizend U.N.O.steden kunnen bouwen, waardoor tevens de woning nood was opgelost. Navo-specialist brengt rapport uit. De Ver. Staten zijn bezig een plan op te stellen om in het komende jaar voor een waarde van 400 millioen dollar aan vliegtuigen In Europa te laten bouwen ter versterking van de Navo-luchtstrijdkrachten, zo wordt In een rapport over de Navo-landen van de spe ciale vertegenwoordiger der V.S. In Europa, William Draper, aan president Truman gezegd. Volgens het rapport, dat door het Witte Huis Is gepubliceerd, zullen de gelden voor dit program door de V.S. en de Navo-landen gezamenlijk worden verschaft. De Amerikaanse regering heeft reeds in beginsel toegestemd.. Met andere landen wordt thans onderhandeld. Voorts wordt onderhandeld over de productie in Engeland van centurion tanks voor bepaalde Navo-landen, op basis van het „off-shore" aankoopstelsel. Mi/TiLtJD£ QOUDLN PGDRTL MIDDELBURG TEL.- 2769 MOND- EN KLAUWZEER. Hoewel het mond- en klauwzeer in ons nd nagenoeg is bedwongen, worden och nog af en toe nieuwe gevallen ge constateerd. Teneinde ons land geheel Van deze ziekte vrij te maken en vrij te houden is het sinds half Juli verplicht, het vee op bedrijven waar mond- en klauwzeer uitbreekt af te maken, waar voor uiteraard een schadeloosstelling wordt uitgekeerd. Naar wij thans ver nemen, is tot nu toe op 26 bedrijven de "eestapel afgemaakt,, ni. op 4 bedrijven in de week van 13 tot 20 Juli en in de daaropvolgende weken resp, 5, 4, 9 en 4. Het ligt in de bedoeling, dat deze maat regel voorlopig gehandhaafd blijft- Amerikaanse deskundigen zijn bezig met het zoeken van proefterreinen voor het ontginningsplan van de Egyptische regering, aldus heeft dr Nichols direc teur van de Amerikaanse technische hulp (punt vier) in Egypte Woensdag ver klaard. De proefprojecten kunnen 8.000 en 20.000 hectaren groot zijn en de Ame rikanen stellen 150.000 dollar beschikbaar om met de werkzaamheden te kunnen beginnen- Verleden week kondigde premier Ma- her aan, dat de regering een plan van het leger voor ontginning van 1.2 mil lioen hectaren woestijngrond had goed gekeurd. Generaal Naguib deelde toen toede, dat het ontgonnen land met gras ïal worden bezaaid en bestemd zal wor den voor de veeteelt. Voorbereidende werkzaamheden van Amerikaanse deskundigen hebben reeds aangetoond, dat sommige droge gebieden kunnen woruen verbeterd door aanbo ring van grondwater. Het zou mogelijk rijn door het boren van ondiepe bronnen ongeveer 1 Ou.006 hectaren woestijngrond te ontginnen zonder dat het graven van ;-ieuwe kanalen nodig zal zijn, aldus dr riicols. Uitspraak vaa Zuidafrikaans parlementair gerechtshof. Bet Zuidafrikaanse parlementaire hoog gerechtshof heeft besloten de uitspraak van het hof van beroep, waarbij de wet ®P afzonderlijke vertegenwoordiging van kleurlingen ongrondwettig en ongeldig werd verklaard, terzijde te (tellen. Draper geeft vervolgens een over zicht van de militaire orders, die de V.S. de afgelopen zes maanden in Euro pese landen hebben geplaatst. Deze or ders hadden een waarde van 683.800.000 dollar, als volgt over de verschillende landen verdeeld: Frankrijk 335,5 mil lioen, Italië 129 millioen, Engeland 69 millioen, België 46 millioen, Nederland 38 millioen, Griekenland 11 millioen, Denemarken en Noorwegen ieder 6 mil lioen, Luxemburg 300.000 dollar en niet- Navo-landen 43 millioen dollar. Volgens Draper nemen de wapen zendingen uit de V.S. naar Europa wel iswaar toe, doch dit tempo zal moeten worden versneld, wil men de behoeften van de Europese verdediging dekken. DEFENSIE EN ECONOMIE. In zijn rapport legt hij het verband tussen de noodzaak van een Europees economisch herstel en de defensie-in spanningen van Europa en dringt aan op een meer liberale handelspolitiek der V.S. Amerika zal zijn Invoer uit Europa eu andere delen van de wereld „aan zienlijk" moeten verhogen, wil het zijn uitvoer op het huidige peil handhaven en tezelfdertijd hiervoor betaling ont vangen, zo zegt Draper. Zo stelt hjj o.m. voor, het Investeren van Ameri kaans kapitaal in het buitenland te bevorderen, het program voor weder kerige handelsovereenkomsten uit te breiden en de invoerrechten te verla gen. Draper noemt de vorderingen in Europa op politiek, economisch en mi litair gebied „beslist bemoedigend". Hij wijst hierbij op de voortgang bij het streven naar integratie en de verster king van de Navo. De moeilijkheden voor de komende maanden moeten ech ter niet onderschat worden, aldus Dra per. iuidig record 3uur25min Lindbergh 33,5uur.' OiiéenMary 3dag 21 uur I i 1? S K.LNT mi/ lat «ii; aas wél X r i« feK92 ,1847^192-/^937^946 a)9bZ ,1 De landbouwer N. G. P. van der Bosch uit Kethel kreeg gisteren de schrik van zijn leven, toen zijn paard op hol sloeg, vlak voor een onbewaakte overweg. Het dier schrok van een naderende trein cn van de B., die trachtte het tot stilstand te brengen, slaagde hierin niet- Ten ein de raad stuurde hij het in de richting van de bij de overweg geplaatste schrik- hekken. Op het laatste ogenblik nam 't paard een sprong en wipte over het hek heen tegen de passerende trein aan. Ge lukkig was de wagen achter het hek blij ven steken, zodat van der B. ongedeerd bleef. Het paard moest later worden af gemaakt. KOREA VRIJWILLIGERS VERTROKKEN. Gisteren is een aanvullingsdetachement bestemd voor het Nederlandse detache ment Ver. Naties uit Rotterdam naar Korea vertrokken. De militairen, te we ten vier officieren, drie onderofficieren en 95 korporaals en manschappen onder leiding van eerste luitenant E. Rowe uit Rotterdam, werden toegesproken door generaal-majoor J. R. H. Lagas, namens de minister van Oorlog en de chef van de generale staf. Onder de militairen was een zevental, dat voor de tweede maal naar Korea gaat. Verder bevindt zich onder de ver- trekkenden legerpredikant kapitein J. v. Willigen van der Veen, die in Japan ge stationeerd wordt en met de geestelijke verzorging van verlofgangers en zieken zal worden belast. De dertien Aziatische en Afrikaan se landen, die de Tunesische kwestie in de algemene vergadering van de V.N. behandeld willen hebben, hebben gisteren besloten ook aan te dringen op een bespreking van de Marok kaanse kwestie in de volgende zitting van de algemene vergadering. Ingezonden Mededeling (adv.) Vraag uw winkelier niet gewoon om bananen, maar verlang uitdruk kelijk FYFFES. de beste. Herkenbaar aan het blau we etiket op iedere kam. echt met blauw etiket op iedere kam Centralen Convent der A.R.-partij vergadert Het Centraal Comité van Antirevolu tionaire Kiesverenigingen heeft besloten de Antirevolutionaire partij bijeen te roepen in een vergadering van het Cen tralen Convent ter bespreking van de huidige politieke situatie. Dit Centralen Convent zal worden gehouden te Utrecht op Woensdag 24 Sept. a.s. in het restau rant „Esplanade", Lucas Bolwerk 24. De voorzitter van de Antirevolutionai re partij, dr. J. Schouten, zal spreken over het onderwerp„De politieke si tuatie" en zal daarbij aandacht geven zowel aan de uitslag der verkiezingen als aan de Kabinetsformatie. De vergadering zal om 10.30 uur aan vangen. Synode Geref. Kerken toch een ogenblik bijeen. Teneinde enkele buitenlandse gasten in de gelegenheid te stellen haar te kunnen toespreken, is de generale sy node der Geref. kerken te Rotterdam in tegenstelling met haar beslissing om eerst 9 September weer bijeen te komen, toch even in openbare zitting bijeen ge weest. Men besloot slechts in behan deling te nemen die stukken, die vóór a.s. Zondag bij de synode binnenko men. Wat na Zaterdag binnenkomt wordt aan het agendum niet meer toe gevoegd. 35 o— „Ja", antwoordde Heer Gabbe. „Dat komt, omdat het buitenwater is. De zee loopt helemaal door Dokkum heen. 'tKan hier, als het water hoog is, noch geducht spoken. Er is al lang sprake van hier een zijl te maken, maar je weet hoe die dingen gaan. 'tMoet eerst goed besproken en aan alle kanten bezien worden, 't Zou wel 'n grote verbetering zijn. Maar kom, ik heb nog een paar boodschappen. Ga je mee?" „Waar moet U wezen, Heit?" „Ik wil een kruikje water meene men uit de bron van de Heilige Bo nifacius", antwoordde Heer Gabbe. „Het is wel het schoonste geschenk, dat wij je nicht Doedt kunnen geven." „Ik denk, dat ze meer gesteld zal zijn op de prachtig gesneden halsket ting, die u voor haar gekocht hebt", antwoordde Sjouk oneerbiedig. „Foei, Sjouk", zeide Heer Gabbe. „Doedt is altijd een vroom kind ge weest, dat de reiniging van haar ziel stelt boven de tooi van haar lichaam. Intussen behoeft een dochter van Pieter van Holdinge en Cammingha dat laatste ook niet te verwaarlozen. En wij zijn gelukkig rijk genoeg om haar een fraai cadeau aan te bieden. Doch boven alles gaat de reiniging der ziele." „Maar Heithoe kan water onze ziel reinigen? Het water uit de Bonifacius bron is toch gewoon water! De Eerwaarde Cornelius Everhardi noemt het bijgeloof, aan dat water bepaalde krachten toe te schrijven." Het gelaat van Heer Gabbe betrok. Hij beheerste zich echter. „Ik kan niet aannemen", antwoordde hij, dat onze Eerwaarde Pastoor zich aldus heeft uitgelaten. Heer Ulbe roemde het water uit deze bron. Het is niet alleen een uitmuntend geneesmiddel, maar het behoedt de ziel ook voor ket terse dwalingen. Enkele druppelen doen reeds een krachtige werking. Je moet niet vergeten, dat deze bron door een goddelijk wonder is ont sprongen. De Heilige Bonifacius, de grote strijder tegen het heidendom, werd hier gedood. Nu is dit water ge schonken als een onfeilbaar middel." Ze waren btj een klein gebouwtje DOOR gekomen. Heer Gabbe liet de zware klepper vallen. Eerst geruime tijd la ter vernamen ze een sloffende tred. Een luikje werd geopend en het hoofd van een monnik vertoonde zich. „Wie durft de stilte van deze ge wijde plaats verstoren" vroeg hij nors. „Eerwaarde Vader, ik wist niet, dat gedruis hier verboden was", ant woordde Heer Gabbe. „En een klop per dient, dunkt mij, om te kloppen." „Het is goed", viel de monnik hem in de rede. „Wat is uw verlangen?' „Is hier water uit de bron van de Heilige Bonifacius te krijgen?" Het gelaat van de monnik verhel derde plotseling. „Indien gij bereid zijt een offer te brengen aan de kerk, zal ik u iets van deze hemelgave kun nen verstrekken", antwoordde hij. „Ik wil gaarne geven wat gij vraagt", zeide Heer Gabbe. De deur werd nu geheel geopend. Heer Gabbe en Sjouk traden een don ker portaal binnen. „Wacht hier", zei de monnik, terwijl hij op een stenen bank wees. „Ik zal u het water put ten". Sjouk keek nieuwsgierig rond. De plaats maakte een sombere indruk. Onwillekeurig huiverde ze. ,,'t Lijkt hier wel 'n grafkelder", fluisterde ze. Heer Gabbe knikte zwijgend. „St.. niet praten", beduidde hij. Het duurde minstens een half uur voor de monnik terugkwam. In zijn ene hand had hij een brandende kaars, terwijl hij in de andere een klein kruikje droeg. „Hier is water uit de Heilige bron. Bewaar het zorgvuldig. Gebruik het zonder verspilling. Het zal wonderen doen. Het is met geen goud te beta len". Hij wierp een loense blik op Heer Gabbe. „Ik heb gaarne vijftig goudstukken over voor dat water", antwoordde deze. „Ik ben me bewust, dat het daar mee lang niet betaald is". „Ik zal uw gave aannemen voor de Heilige Kerk", zeide de monnik. „U weet, dat ik dat geld voor Haar ver zamel. Het goud is slechts aards slijk, waarmede de kinderen dezer wereld zich vermaken". Ondanks deze vrome woorden zag Sjouk, hoe zijn ogen van hebzucht fonkelden. Begerig greep hij naar de buidel, die Heer Gabbe hem over reikte. Hij scheen niet te kunnen wachten tot zijn bezoekers vertrokken waren, maar opende terstond de bui del en liet de goudstukken door zijn vingers glijden. Sjouk wendde zich af met walging. Zelfs Heer Gabbe keek min of meer verbaasd naar de mon nik, Deze scheen aan niets meer te denken dan aan het geld. (Wordt vervolgd.) „Wij zijn allen broeders." In Stuttgart is Woensdag de Duitse Evangelische Kerkdag begonnen. In hun openingsredevoeringen legden kerkelijkeleiders de nadruk op het feit, dat slecht» een gering deel van de 20.000 oorspronkelijk verwachte Oostduitsers van de Oost- duitse autoriteiten vergunning heeft gekregen om naar Stuttgart te reizen Bisschop Haug van Wuerttemberg ver klaarde, dat ongeacht de door regeringen opgelegde beperkingen God met zijn woord alle grenzen kon passeren. De mens kan zijn God verliezen en daardoor menselijk materiaal worden, het volk kan een massa worden en de staat een soort gevangenis, doch de Kerk zegt „Wij zijn allen broeders" en de roep zou van deze bijeenkomst uitgaan„Zoek de Heer en kies het leven". Voorzitter dr Rheinhold von Thadden- Trieglaff verklaarde, dat de bijeenkomst er een van Oost- en Westduitse protes tanten zou zijn. Zondag zullen als de kerkdag in Stuttgart wordt beslóten met een massabijeenkomst, de Oost-Duitse protestanten in afzonderlijke vergaderin gen doch in geestelijke gemeenschap met de vergaderden in Stuttgart bijeenkomen, aldus dr Rheinhold von Thadden. Vol gens hem zullen alle kwesties in de ver gadering te Stuttgart worden behandeld, alsof de Oost-Duitse geloofsgenoten wel aanwezig zijn. Bij de openingsplechtigheid waren ojn. aanwezig bondspresident Heuss, de West- Duitse minister van binnenlandse zaken Lehr, bisschop Dibelius, hoofd van de Duitse Evangelische Kerk en bisschop Lilje, hoofd van de Lutherse wereldor ganisatie. Men verwacht tenminste 150. 000 protestanten uit West-Duitsland en uit het buitenland. Behalve de vergaderingen staan cultu rele manifestaties op het programma, zo als koor- en orgelconcerten, uitvoeringen van hedendaagse kerkelijke muziek e.d. WERELDRAAD VAN KERKEN DRINGT AAN OP MEER EENHEID. De Wereldraad van Kerken, die op het ogenblik te Lund (Zweden) bijeen is, heeft Woensdag besloten, aan de Christelijke kerken een boodschap te zenden, waarin wordt aangedrongen op een groter streven naar eenheid. In deze boodschap wordt een beroep gedaan op het geweten van de verdeelde Christenheid. „De kerken moeten inzien, zo Wordt gezegd, dat zij dikwijls toe laten, dat zij door wereldlijke machten en invloeden van elkaar worden ge scheiden, in plaats van tezamen te ge tuigen van de alleenheerschappij van Christus, die zijn mensen verzamelt, onafhankelijk van volk, ras en taal. Gehoorzaamheid aan God eist ook, dat de kerken streven naar eenheid in haar zending voor de wereld. Wij zijn medeverantwoordelijk voor het falen om de Christelijke boodschap aan de mensheid als geheel te brengen, doch wjj zijn juist aan deze massa verplicht om het Evangelie te prediken en de eenheid van de kerk te manifesteren", aldus de boodschap. KERK EN WETTELIJKE VERZEKERING. Het Tweede Kamerlid J. A. Stapel kamp (A.R.) heeft enige tijd geleden vra gen gesteld over de verplichte aanslui ting van kerken bij een bedrijfsvereni ging ter uitvoering van de wachtgeld en werkloosheidswet. In zijn thans gege ven antwoord heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken bevestigd dat kerken zich bij een bedrijfsvereniging zullen moeten aansluiten als zij personeel heb ben, dat onder deze wettelijke bepalingen valt. Tussen de regels door heeft hij echter zijn verbazing laten doorscheme ren over de opmerking van de heer Sta pelkamp, dat verschillende kerkgenoot schappen dit in strijd achten met haar beginselen. Er is lang en breed gedok terd zo betoogd hij over deze wet ten; er zijn tal van bezwaren ingebracht, maar nooit van de zijde van enig kerk genootschap. Desondanks is hij bereid ook thans nog bij hem ingediende be zwaren nauwlettend te overwegen en zo nodig nader te overleggen. FRAAIE BLOEMENEXPOSITIE TE SOUBURG. Donderdag is in Souburg een zeer fraaie expositie geopend van bloemen en planten, die door lee?lingen der scholen, kinderen van leden der buurtverenigingen, zijn gekweekt. In „Rehoboth" is deze tentoonstelling met een toepasselijk woord geopend door de voorzitter der Oranjevereniging, de heer E. van Weel, die ook de uit slag bekend maakte. De jury bestond uit de heren C. Sanderse en G. Budde uit Middelburg. Van de 411 uitgereik te planten waren er ca. 200 ingezon den door de kinderen tussen de 6 en 14 jaar. De uitslag luidt: Fresia's: 1. Bert Poelman, 2. Simon Koole, 3. Nelly de Wolf. Bladbegonia's: 1. Chrisje Lou- werse, 2. Hans Kloosterman, 3. Danker Schuiling. Impatien: 1. Johan Kasse, 2. Nieke Klap, 3. Rietje v. d. Berg. Geraniums: 1. Toos Klap, 2. Jaap de Boer, 3. Lenie Faasse. Coleus: 1. Rinie v. d. Have, 2. Piet v. d. Maas, 3. Jan v. Soelen. Regina Semperflorus: 1. Gerda den Engelsman, 2. Elsje de Wolf, 3. Piet de Visser. Ster van Beth lehem: 1. Rie Paauwe, 2. Wim den Engelsman, 3. Dientje Bakker. Ger- mesia: 1. Frida Bakker, 2. Elsje de Wolf, 3. Wim Koole. Jacob de Boer ontving de extra prijs van de afd. Walcheren der Kon. Ned. Mjj voor Tuinbouw en Plantkunde. en veiling GOES, 28 Aug. 1952. Dubb. Prin- cessebonen II 3232.60, afw. 25. Fruit voor export: Zigeunerinnen A 18.40, BC 16.30, I grof 16, I 15.40, II 9.80, James Grieve A 25.80, BC 24.50, I grof 23—24.80, I 23.10, II 16.80, Manks Codlin A 16.10, BC 10.80—15.10, I grof 15.60, I 9.60—10, II 4.70, Transp. de Croncel A 15.70—16.40, BC 10.80— 10.90, I grof 15.10, I 9.30, II 4.90, El- lisons Oranje A 2121.20, I grof 17.90, I 17, Jacq. Lebel I grof 8.30, I 7.20, II 3.70, Cox Pomona A 16.60, BC 14.30, I grof 15, I 13.50, II 6, Triumph de Viënne A 33.20—34.60, BC 27.20—33.70, X grof 27.40—33.10, I 24.20—32.80, II 19.2021.20, Br. Lebrun I grof 18.50, I 10.5010.95, II 5, Br. de Merode I grof 12, I 5.50—5.90, II 3.80, Franse Wijnpeer I 1015, II 4.40, Br. Duran- deau I grof 30, I 22, II 15, Souvenir du Congres I 15.10, I 7, Bon Chr. Wil liam I grof 23, I 20, Seign. d'Esperen A 19, BC 9, I grof 8.60—12, II 5.50. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oldebroek, W. L. Tuk ker te Delft; te Muiderbe^g, A. de Haan, cand. te Zeist. Aangenomen naar Schraard, N. Bergstra, voorheen pred. bij de Prot. Kerk in Indonesië, thans woonachtig te Leeuwarden. Bedankt voor Bleskensgraaf, J. van den Heuvel te Schoonhoven. Geref. Kerken (art. 31). Beroepen te New Westminster (Ca nada), W. W. J. van Oene te Schiedam. Directeuren der Vrjje Universiteit hebben benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de economische faculteit voor het onderwjjs in het privaatrecht, Mr P. Borst te Amsterdam. Deze benoeming is nodig geworden, doordat prof. Mr N. Okma in de loop van 1951 om gezondheidsredenen ge noodzaakt was zijn werkzaamheden te beperken en daarom ontslag had ge vraagd als buitengewoon hoogleraar in de economische faculteit, om zich ten aanzien van het onderwijs geheel terug te trekken op de juridische faculteit. Mr Borst zal de taak van prof. Okma in de economische faculteit overnemen, alsook een gedeelte van de taak, welke prof Mr W. F. de Gaay Fortman bij het onderwijs in het privaatrecht in de economische faculteit vervulde. Mr Bonst werd in 1900 te Hoofd dorp in de Haarlemmermeer geboren. Van 1919 tot 1921 was hij onderwijzer aan de Geref. Mulo-school te Sliedrecht. In 1922 deed hij staats-examen A, waar na hij zich liet inschrijven aan de juri dische faculteit van de V.U.; in 1926 behaalde hij zijn titel. Op 1 Februari 1928 werd hij benoemd tot juridisch en economisch adviseur en secretaris van de federatie der werk- geversorganisaties in het boekdrukkers- bedrijf, welke functie hij nog steeds bekleedt. Sedert 1 Januari 1948 is hij docent aan de kaderschool van het C.N.V. Aangezien Mr Borst niet in de eco nomische faculteit is gepromoveerd, moet zijn benoeming nog bekrachtigd worden door de Kroon. Verpakt fruit: Zigeunerin AA 2124, A 19—23, B 18—23, C 16—20, James Grieve AA 29—31, A 30—31, B 29, C 26, I 2230, Transp. de Croncel AA 22, A 23, B 21, Ellisons Oranje AA 26 27, A 26, B 24, C 22, Triomph de Viënne AA 3839, alles per 100 kg. KAPELLE, 28 Aug. 1952. Export veiling; Bramen 55.7056, Dubbele Prineessebonen II 26.9027. Appels: Manks Codlin A 16.10—17.30, BC 15.20, I grof 15.20, I fijn 15, II 4.80, K 5.80 6.10, fabr. 3.103.30, Transp. de Cronsels A 17.30—18.30, BC 10.65, I grof 10.55—15.20, I fijn 9.30, K 6.30, fabr. 3.70, Zigeunerin A 18.20, BC 16, I grof 15.40—16.50, I fijn 15.30, II 6.10, K 6.306.90, fabr. 3.103.20, James Grieve I grof 20.95, I fijn 20.10, K 11.10, Jacq. Lebel I grof 7.30, I fijn 7.10—7.20, II 3.50—3.70, K 4.70—5.10, fabr. 3, Ellisons Orange A 19.50, Early Victoria I 5.80, Keswick II 3.10, K 4.60, fabr. 3.40. Peren: Triumphe de Viënne A 33.60, BC 30.95—32.60, I grof 30.30, I fijn 23.90—27, K 21.10, fabr. 1616.60, Br. Lebrun I grof 18.30 —20, I fijn 15.60—16.30, II 5.60, K 8.90, fabr. 4.40, Br. Durandeau I grof 30.90, I fijn 25.90, II 5, K 6,20, Seign. d'Es peren I 1011, II 6.10, K 7, Souvenir de Congres I 16( n 6.10, K 7, Br. de Merode I grof 6.90, X fijn 6.10, II 5, K 5.50, fabr. 4.10—4.50. Pruimen op de bloc: Reine Victoria II 3.804.60, gesch. en fabr. 33.30, Jefferson II 3.204.30, alles per 100 kg. KRABBENDIJKE, 28 Aug. 1952. Exportveiling: Transp. dr Croncels AA 17.70, A 16.10, B 14.40, BC 14.60, C 8, H I grof 12.20, H I fijn 9.20, Manks Codlin A 15.60, BC 13.70, H I grof 16, H I fijn 8.50, H II 4.10, Early Victoria H I fijn 6.70, Ellison's Oran ge A 17.90, H 1 grof 18.10, James Grieve A 25.10, B 24.90, C 19.40, H I grof 22.20, H I fijn 19.20, Br. d'Aman- lis H I grof 11.30, H I fijn 9.80, Triom- phe de Viënne A 26.10, BC 27.10, H I grof 26.10, H I fijn 25.90, H II 21.90. St. ANNALAND, 28/8. Aardappelen Eigenh. gewone I 9.139.64; idem gew. II 8.02—8.87; idem drielingen 7.41; id. bonken 7.69; idem bonken afw. 5.72; Bintjes gewone I 88.60; idem bonken 8.65, alles per 100 kg. Aanvoer 60 ton. ST. MAARTENSDIJK, 27/8. Eig. I 10.229.10; idem bonken 7.80; Blauwe Eigenh. I 9.509.30; Bintjes 8.74— 7.80; Bonken 8.70; Dubb. bonen I 3.10. Aanvoer 30 ton. SCHERPENISSE, 28/8. Eigenhei mers gewone I 8—8.18; BI. Eigenhei mers gewone I 8.23; Bintjes gewone I 8, alles per 190 kg. Aanvoer 20 ton. De Heere onze God bedroefde ons door de levenloze geboorte van ons dochtertje. J. JOOSSE. J. JOOSSE-GELDOF en Kinderen. Sarnia, R.R. 2, (Ont.) Canada 22 Aug. 1952. Heden overleed, na een kortston dig lijden, onze kameraad P. HUIBREGTSE Jz., op de leeftijd van bijna 48 jaar. Namens de dijkwerkers. Westkapelle, 27 Aug. 1952.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3