HOGE AUTORITEIT WIL SUPRA NATIONALE LENING UITSCHRIJVEN Toenemendc arbeidsonrust in Engeland Sensationele mededelingen in de zaak Drummond T ele visie-telefoon Klijn zwalkte alleen over de Grote Oceaan Vier-partij en-kabinet wordt weer overwogen Een belangrijke stap op weg naar de munteenheid in de zes deelnemende landen k SNIPPER Ari NIEUWSk Drie woningen afgebrand PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Kolenmijnen en staalfabrieken als onderpand Ik zie, dat ik verkeerd verbonden ben Oefening met verplaatsbaar veldhospitaal Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen.' traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2260 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DONDERDAG 28 AUG. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JAUQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.46 u., onder 19.36 u. Maan op 16.22 u., onder 22.50 u. Hoogwater Vrijdag 29 Augustus.' Vlissingen: 7.20 u. 1.47 m.,. 19.46 u. 1.45 m. Terneuzen: 7.45 u. 1.68 m., 20.11 u. 1.65 m. Wemeldinge: 8.48 u. 1.44 m., 21.10 u. 1.39 m. Zierikzee: 8.29 u. 1.26 m., 20.51 u. 1.21 m. In financiële kringen te Parijs meent men te weten, dat de hoge autoriteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal van plan is een grote supra-nationale lening uit te geven, in hoofdzaak op de Amerikaanse kapitaalmarkt. De verenigde kolenmijnen en staalfabrie ken van de zes landen, die tot de gemeenschap behoren, zouden als onderpand voor de lening dienen. Wanneer aan dit plan gevolg wordt gegeven, zo merkt men te Parijs op, dan zal de hoge autoriteit een van de machtigste industriële banken van de wereld worden. Mocht blijken, dat de hoge autori teit werkelijk in staat is dergelijke transacties tot stand te brengen, dan moet het niet uitgesloten worden ge acht, dat de voorspelling van Jean Monnet, de voorzitter van de hoge autoriteit, dat de zes landen der ge meenschap binnen vijf jaar een ge meenschappelijke munt zullen hebben, bewaarheid wordt. Lagere prijzen voor Nederland. Uit kringen van de metaalverwer kende industrie vestigt men er de aandacht op, dat de mededeling van de directie der Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrie ken te IJmuiden inzake het prijs niveau voor walserijproducten (zie ons bericht van gisteren) enige aanvulling behoeft. De directie der hoogovens deelt na melijk mede, dat van de hier te lande vervaardigde walserijproducten de prijzen over het algemeen vrij laag liggen en lager dan in de ons om ringende landen, zodat het niet uit gesloten moet worden geacht, dat deze prijzen zullen oplopen. Voor een aan tal soorten walserijproducten echter ligt de binnenlandse prijs hier te lande belangrijk hoger dan de prijzen voor de overeenkomstige artikelen in het buitenland. Voor deze artikelen verwacht het bedrijfsleven dan ook, dat voor de Nederlandse metaal verwerkende industrie onder invloed Vijf jaar oude kwestie-Kasjmir weer aan de orde In Genève zijn Dinsdag onder leiding van de V.N.-bemiddelaar voor Kasjmir, dr Graham, besprekingen tussen India en Pakistan begonnen over de nu reeds vijf Jaar oude kwestie Kasjmir. Het voor naamste punt van bespreking zal zijn de in het slop geraakte demilitarisatiekwes- tie, d.w.z. het aantal soldaten dat de par tijen aan beide zijden van de scheidings lijn in Kasjmir op de been zal mogen houden. In een na de bespreking van Dinsdag uitgegeven communique is verklaard, dat de conferentie in een vriendschappelijke sfeer is begonnen. Beide delegaties zeg den dr Graham hun volledige medewer king toe en verklaarden vastbesloten te zijn voort te bouwen op basis van de reeds bereikte overeenstemming. „Amerikaanse partij" krijgt aanhang Het voormalige lid van het Ameri kaanse congres, Hamilton Fish, heeft Dinsdag verklaard, dat hij er over denkt zich candidaat voor de senaat te stellen voor de nieuwe „Amerikaanse Partij" voor de oprichting waarvan de hoofdre dacteur en uitgever van de „Chicago Tri bune", kolonel McCormick, zich onlangs heeft uitgesproken. van het Schuman-plan een prijsdaling niet uitgesloten is en dat in ieder ge val het grote verschil tussen de lage prijzen in het buitenland en de hoge prijzen, die de Nederlandse industrie moet betalen, zal worden opgeheven. EUROPESE LANDBOUWGEMEENSCHAP. De deskundigen, die zich bezig hou den met de nadere uitwerking van het plan voor de vorming van een Europese landbouwgemeenschap, zul len in de komende weken drie af zonderlijke commissievergaderingen tieke kringen vernomen. EGYPTISCH PREMIER DREIGT AF TE TREDEN. Naar uit gewoonlijk betrouwbare bron is vernomen is het gisteren tussen generaal Naguib en premier Maher tot een botsing gekomen over de snel heid en meedogenloosheid van de agrarische hervormingen. Premier Maher dreigde af te treden. In Washington heeft een woord voerder van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken verklaard, dat het zenden van wapens aan Egyp te direct zou afhangen van de mate van samenwerking van de Egyptische regering bij de instelling van het in November j.L voorgestelde com mando voor het Midden-Oosten. Mr Buiskool neemt ontslag. In een Maandagavond gehouden ver gadering van de staten van Suriname, heeft de voorzitter van de Surinaamse regeringsraad, mr. dr. J. A. E. Buiskool, medegedeeld, dat hij Dinsdag aan de gouverneur inwilliging zal wagen op houden, zo wordt in Franse diploma- zijn verzoek om ontslag als lid van de ■4-4 rt «-vm - regeringsraad. WERKNEMERS KRIJGEN HUN ZIN NIET De federatie van werkgevers in de Britse geheepsbouwindustrie heeft gisteren leiders van 200.000 van hun werkgevers meegedeeld, dat zij eisen voor een aanzienlijke loonsverhoging niet zullen inwilligen. Verleden week werden reeds looneisen van 2,5 millioen vakarbeiders in deze industrie verworpen. De werkgevers hebben beloofd opnieuw contact te zullen op nemen met de vakverenigingen en men hoopt, dat dit tot een compromis zal leiden. Looneisen van 600.000 mijnwerkers en 500.000 spoorwegarbeiders zijn eveneens verworpen. In een dag heen en weer over de Oceaan. Een Britse Canberra-straalbommen- werper is er Dinsdag in geslaagd op één dag heen en weer over de Atlan tische Oceaan te vliegen van Alder- grove in Noord-Ierland naar Gander op New Foundland en terug. De vlucht naar New Foundland werd gemaakt in 4 uur 37 minuten, de thuisvlucht in 3 uur 26 minuten (op de heenweg had de „Canberra" een wind met een snelheid van 160 km per uur tegen). In totaal is het toestel pre cies acht uur in de lucht geweest. Het oponthoud, om te tanken, op New Foundland duurde twee uur. Op de terugweg vloog de „Canberra" met een gemiddelde snelheid van 960 km per uur. Andere ontwikkelingen zijn: Zestigduizend Londense bus-chauf feurs hebben besloten het officiële gerechtshof voor arbeidszaken om een uitspraak te verzoeken, nu de staats raad hun eisen voor aanzienlijke loonsverhoging heeft verworpen. Loon eisen van duizend werknemers van de B.E.A. en de B.O.A.C. zijn verworpen Een staking van 100.000 arbeiders in de meubelindustrie is voorkomen, doordat de werkgevers hebben toe gestemd in een loonsverhoging van een penny per uur. In Birmingham heeft de bond van technici in de auto mobielindustrie overwerk bij de Austin Motor Works' verboden uit protest tegen het ontslag van 800 ar beiders. KENTERING. De minister van arbeid, Monckton, heeft een nieuwe loonschaal voor ar beiders in de levensmiddelen-, manu facturen- en boekhandel en voor kap pers goedgekeurd, waarover tussen de vakbonden en de werkgevers over eenstemming was bereikt. Verleden maand had de minister deze nieuwe loonschaal, met het oog op het be roep van de regering om terughou dendheid te betrachten bij het her zien der lonen, voor nadere overwe- GETUIGE ZAG IN HELDER MAANLICHT HET DRAMA GEDEELTELIJK GEBEUREN De politie heeft gisteren medegedeeld, dat een man zich had gemeld, die verklaarde, dat hij getuige was geweest van de drievoudige moord op de Britse voedselspecialist, sir Jack Drummond, diens vrouw en dochter, welke zich in het begin van deze maand nabij Peyruis in Frankrijk heeft voorgedaan. Hoofdinspecteur Edmon Sebeille, die de leiding van het onderzoek heeft, zei, dat de man sensationele mededelingen had gedaan. De getuige reed volgens de mededelingen van de commissaris met een Amerikaanse auto van Manosque naar Digne en stapte wegens een defect aan de lichtinstallatie uit op ongeveer tweehonderd meter afstand van de plaats, waar de auto van sir Jack Drummond was geparkeerd. De auto van de getuige moet op een afstand van tachtig meter van de tent der familie Drummond gestaan hebben. Toen hij uitgestapt was, hoordeben gezien op vijftig meter afstand hij doordringende kreten. Het was I van de boerderij van Dominici, op toen tien minuten over één. Nog wiens erf de familie Drummond kam- door het geschreeuw heen hoorde peerde. Dominici heeft eerder ver- de getuige twee roffels van drie a vier schoten met een tussenpoze van enkele seconden. Daarop zag hij een man in gebogen houding en met de armen vooruit de weg over steken en in elkaar zakken. Een andere, slordig geklede man, waar schijnlijk de moordenaar, kwam naar de neergevallen man toe, gaf hem een stoot in de linkerzijde en draaide hem om. De getuige kon alles waarnemen dank zij het heldere maanlicht. En kele minuten nadat hij sir Jack had zien neervallen, hoorde hij opnieuw geschreeuw. Hij zag de vermoedelijke Woordenaar van Drummond verdwij- nen, klaarblijkelijk het meisje Eliza beth achtervolgend. De getuige, die haastig het manke ment aan zijn auto had kunnen her- ;ellen, maakte rechtsomkeert en reed ■eg in de richting Brianne. Het signalement, dat hij van de vermoedelijke moordenaar heeft ge geven, komt niet overeen met de be schrijving door de vrachtautobestuur- ver, die in het licht van zijn kop- !™pen iemand op de weg zou heb- klaard geen geschreeuw doch alleen schoten gehoord te hebben. Omtrent de twee jonge Canadezen, die hun auto in een garage te Lyon hadden achtergelaten en wier spoor men aanvankelijk bijster was, wordt thans verklaard, dat zij niets met de moord uitstaande gehad kunnen hebben. De Franse politie heeft medegedeeld, dat een zekere Jean Padoni, een zaken man uit de buurt, verklaard heeft om één uur in de nacht van de vijfde Aug. schoten te hebben gehoord, toen hij op weg van PeyruisManosque reed, in de nabijheid van de plaats van de moord op de familie Drummond. ging teruggezonden. Binnen drie we ken echter werden de loonschalen on gewijzigd opnieuw ingediend en dit maal goedgekeurd. Kabinet van Rhee weer beschuldigd De Zuidkoreaanse volksvertegenwoor- ging heeft gisteren de regering van pre sident Rhee ervan beschuldigd zich on- r ong. hebben. Volgens de beschuldiging hebben veer tien handelaren, die bij Rhee in de gunst stonden, tegen officiële koers dollars kunnen kopen. Later hebben zij deze dollars weer tegen zwarte prijzen ver kocht. rechtmatig gelden tot een bedrag van mg. vier millioen dollar toegeëigend te A Franse strijdkrachten hebben in ge vechten van drie dagen ten Noord- Westen van Hue in centraal-Vietnam 76 man van de Vietminhtroepen ge dood en 998 man krijgsgevangen ge maakt. ■- Twaalf personen zijn Dins dagavond om het leven gekomen en 108 gewond door het ontsporen van een sneltrein, die op weg was naar Praag. Gistermorgen zijn op het hoofdkantoor van de Curagaosche pe troleum industrie maatschappij te Emmastad twee employé's het slacht offer van een moordaanslag geworden. De secretaris van de Britse Labour- partij, Morgan Phillips, is gisteren door maarschalk Tito ontvangen. Twee Oostduitse politiemannen heb ben gisteren twee Westberlijnse dou anebeambten in burger, die op pa trouille waren langs de grens van de Amerikaanse en de Russische sector van Berlijn, met pistolen gedwongen over de grens te komen, waarna zij hen arresteerden. In München is gisteren door een Amerikaans ge rechtshof een 23-jarig Duits barmeisje wegens spionnage veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Een viermoto rig toestel van de dienst Buenos AiresNew-York is Dinsdag veilig in laatstgenoemde plaats geland, nadat 't tengevolge van motorstoring een groot deel van het traject op slechts twee motoren had gevlogen. Anthony Eden is Woensdag na zijn huwelijks reis naar Portugal in Londen terug gekeerd. Het afzonderlijke vredes verdrag tussen Japan en India, dat negen Juni 1952 werd getekend, is van kracht geworden. Vier gezinnen binnen twee uur dakloos. Een petroleumvergasser is er ver moedelijk de oorzaak van geweest, dat gistermorgen te Gemert drie wo ningen zijn afgebrand. Een vierde bleef gedeeltelijk behouden. Door omwonenden werd de familie Willems gewaarschuwd, dat er brand in de keuken was uitgebroken. Het vuur greep met grote snelheid om zich heen en in een ogenblik stond het met stro gedekte huis in lichter laaie. De vrijwillige brandweer stond voor een hopeloze taak. Aangewak kerd door de sterke wind sloeg het vuur in een minimum van tijd over naar het tweede huis, terwijl de daar achter gelegen twee woningen van de familie Rovers eveneens door het vuur werden aangetast. AI deze woningen waren met stro gedekt. Drie wonin gen brandden tot de grond toe af, ter wijl er één gedeeltelijk kon worden behouden. Vier gezinnen, tezamen 14 perso nen, werden door deze brand in nau welijks twee uren tijds dakloos. ACTIE VOOR „EUROPEES POLITIEK GEZAG". De „Europese beweging" organi seert in alle landen, die hebben mee gewerkt aan de voorbereiding van de Europese defensiegemeenschap, een campagne, die ten. doel heeft de open bare mening wakker te maken ten gunste van een Europees politiek ge zag. Een groot aantal Nederlanders, uit alle sectoren van ons volksleven, zal de vraag worden gesteld zich uit te spreken voor het bijeenroepen van éen Europese vergadering, door de re geringen belast met het ontwerpen van een Europees politiek gezag, onderworpen aan een werkelijke de mocratische controle. „Pardon, ik ZIE, dat ik verkeerd ben aangesloten" Dit zal men in de toekomst kunnen zeggen, wanneer men bij het gebruik van de televisie-telefoon een verkeerd nummer heeft gedraaid. Op het ogenblik is het vernuftige apparaat alleen nog maar te zien op de Nationale Radio Tentoonstelling, welke Woensdag in Earl's Court te Londen geopend is. Mejuffrouw Pat Cruxton, televisie-ingenieur, voert hier over de televisie-telefoon een gesprek met haar collega Jim Raekett, die zij tegelijkertijd ook kan zien. Over het algemeen is men erg en thousiast over deze uitvinding. Men kan tegen elkaar praten. Dat is dui delijk. Elkaar vriendelijk toelachen en knipoogjes geven, gaat ook. Verder kan men niet gaan. Maar wie weet, wat in de verre toekomst nog moge lijk is. De technici kunnen veel.... Indonesische leger bevrijdt twee dames. De dames Windzant en Neyendorf, die op 29 Juli in de omgeving van Cheribon door een bende werden ontvoerd, zijn Dinsdagavond te 19.00 uur door een afdeling van het Indo nesische leger bevrijd. Beide dames werden, toen zij met een schoolbus, waarvan door enkele suikerondernemingen wordt gebruik gemaakt, van Cheribon terugkeerden naar de onderneming Sindanglaut, door een bende ontvoerd. Een derde in de bus aanwezige dame, mevrouw Jordaan, benevens twee kinderen, werden aanvankelijk door de bende meegevoerd, doch keerden in de avond van 29 Juli op de onderneming terug. Speciale commissie voor de krijgsgevangenen vergadert weer. De speciale commissie der V.N. voor krijgsgevangenenzaken heeft gisteren haar derde zitting in Genève geopend om de, tot dusverre vruchteloze, pogin gen te hervatten, honderdduizenden ver dwenen mannen op te sporen. De verga dering van Dinsdag was besloten. Van daag zullen verklaringen in een openbare vergadering afgelegd worden door de af gevaardigden van de landen, die in hoofdzaak bij het vraagstuk van de jgsgevangenen zijn betrokkenItalië, Japan en Duitsland. Men verwacht niet, dat de Sowj et-Unie, die de commissie sedert haar samenstelling in 1950 heeft geboycot, vertegenwoordigd zal zijn. Suriname zoekt een wapen, een vlag en een volkslied De landsregering van Suriname heeft besloten een prijsvraag uit te schrijven voor een ontwerp van a. een wapen van Suriname, b. een vlag en c. een tekst van een volkslied van Suriname, dat uit tenminste twee coupletten elk van tenminste acht regels moet bestaan. Na bekroning van de tekst van het volkslied zal ook door middel van een prijsvraag een daarbij passende compo sitie gevraagd worden. Albert Vogel treedt in het huwelijk Zaterdag 30 Aug. zal de Haagse voor drachtkunstenaar en leraar aan het ko ninklijke conservatorium, Albert Vogel jr., in het huwelijk treden met mej. E. G. Muller, dochter van de heer E. J. Muller oud-directeur van de Shell Ne derland. Op de heide langs de Vlasakkers ta Amersfoort heerste Dinsdag een koorts achtige activiteit. Ambulancewagens re den af en aan en vervoerden „gewonde" soldaten naar het doorvoerhospitaal, dat vorige week aldaar is opgericht door mi litairen van het regiment geneeskundige troepen. Dit doorvoerhospitaal is voor het vasteland van Europa een primeur. In 17 uur tijd verrezen ong. 50 tenten, die gezamenlijk een volledig hospiaal te velde vormen. Om na te gaan hoe deza tentenstad in de practijk zal functionne- ren, werd een grootscheepse oefening ge houden, waarbij alles volledig echt toe ging. Na aankomst der „gewonden" in het doorvoerhospitaal kwam het gehele medische en administratieve apparaat in volle werking. Al naar gelang van hun verwondingen werden de manschappen naar diverse afdelingen vervoerd. In de operatietent stonden vier tot vijf chirur gen gelijktijdig te opereren. In tijdsver loop van enkele uren werden vijftig „ga- wonden" behandeld. In de omgeving van Jheloem in de Pendsjaab is Dinsdag een transportvlieg tuig van de Pakistaanse luchtmacht neer gestort. Alle inzittenden, vijftien passa giers en een bemanning van drie leden kwamen om het leven. Griekenland vraagt de grens met Bulgarije vast te stellen De permanente vertegenwoordiger van Griekenland bij de V.N., Alexis Kyroe, heeft zich Dinsdag tot deze organisatie gewend met het verzoek, te helpen bij het oplossen van het Grieks-Bulgaars ge schil over de eilanden in de rivier de Evros (Maritza). In een schrijven aan secretaris-generaal Trygve Lie verzocht Kyroe, een commissie m te stellen voor de afbakening van de Grieks-Bulgaarse grens. DE GELOOFSBRIEVEN VAN DE NEDERLANDSE GEZANT IN EGYPTE Het tweede kamerlid mej. dr. M. A. M. Klompé, (K.V.P.), heeft aan de mi nister van buitenlandse zaken de volgen de schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de Nederlandse ge zant bij het Egyptische hof zijn geloofs brieven heeft aangeboden aan de Koning van Egypte en de Soedan 2. Wil de minister mededelen, waarom niet de formulering aan Koning Ah med Foead II werd gebezigd, zoals blijkens persberichten geschiedde in de geloofsbrieven, die de Engelse ambas sadeur onlangs aanbood? 3. Wil de minister mededelen of er in de geloofsbrieven een voorbehoud is ge maakt met betrekking tot de toekomstige status van de Soedan, zo ja, welke is dan de inhoud van dit voorbehoud, zo neen, welke redenen hebben er dan toe geleid een dergelijk voorbehoud achterwege te laten 4. Kan de minister mededelen welke houding andere bevriende mogendheden ten deze hebben aangenomen? DE TOCHT BEGON MET 5 MAN AAN BOORD.... ONFORTUINLIJKE WERELDREIS VAN EEN NEDERLANDSE SCHOENER Te Hilversum is radiografisch be richt ontvangen, dat op de Atlantische Oceaan tijdens een reis van Madeira naar Paramaribo de 42-jarige Hilver summer Jan Visser overboord is ge slagen en verdronken. Hij maakte als schipper deze ruim 4000 km lange tocht op een schoener van 40 ton, de „Itoe Dia", tezamen met de eigenaar, de heer C. B. Klyn uit 's-Gravenhage. De schoener was op 9 April van Hoek van Holland uit vertrokken voor een reis om de wereld. Aanvankelijk waren er vijf man aan boord. Twee kregen er genoeg van na een eerste stormachtig avontuur in Het Kanaal, waarbij de grote mast afknapte. Met moeite kon men toen het eiland Guersney bereiken, waar de twee van boord gingen. Via Lissabon en Tanger kwam de schoener in Madeira aan, waar de 17- jarige zoon van de heer Klyn zich terugtrok. Het tweetal, dat overbleef, besloot toch de grote sprong te wagen en op 28 Juli vertrok de „Itoe Dia" uit Ma deira. Tijdens zwaar weer halverwege de overtocht, die acht weken zon duren, is de heer Visser verongelukt. Het telegram van het verongeluk- GROTE ACTIVITEIT IN DEN HAAG PROF. BEEL EN Dr DREES LICHTTEN PARTIJGENOTEN IN (Van onze parlementaire redacteur.) De dag van gisteren kenmerkte zich door een grote activiteit achter de schermen. Reeds vroeg in de morgen ontving prof. Beel, de K.V.P.-fractie- voorzitter, prof. Romme, op het departement van binnenlandse zaken, ter wijl dr Drees op het Plein 1813 bijna op hetzelfde moment een gesprek voerde met mr Donker. Deze activiteit werd in de middag in versterkte mate voortgezet. Op het ministerie van binnenlandse zaken kwamen een tiental prominente K.VJP.-personen bijeen, n.l. de ministers van den Brink, Rutten, Beel en Teulings en de staatssecretaris Kals alsmede de candidaat- minister, de heer de Bruyn en de heren Romme en Koersen, resp. voor zitter en secretaris van de K.V.P.-Tweede-Kamer-fractie. Tenslotte was aan wezig de erkende of door sommigen van zijn partijgenoten miskende K.V.P.- bemiddelaar, pater professor Beaufort. Drees en Beel tijdens het bezoek aan het paleis Soestdijk weer eens tot een oplossing van de langzamerhand zeer netelige kwestie zijn gekomen. Het is nu maar de vraag of de twee grote partijen deze oplossing wensen te ac cepteren. Vandaar dat eerst de twee fractievoorzitters werden ingelicht en dat er daarna zo een grote activiteit bij de twee partijen ontstond. Men ziet wellicht alsnog een gaatje om uit de impasse te komen. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat vandaag iets meer bekend wordt. Na het mislukken van de po ging Donker is er geen formateur meer benoemd. Wil men de zaak af ronden; dan zal er eerst iemand moe ten zijn, die het kabinet officiëel in elkaar zet. Hier wenst men mee te wachten tot er binnenskamers een oplossing is gevonden. Zou die op lossing een dezer dagen niet komen, dan ligt het voor de hand dat men een andere weg inslaat. Op dit moment wordt het overleg over een vier-partijen-kabinet nog steeds voortgezet. Dat de zaak niet eenvoudig ligt, blijkt uit de duur van de vergadering in het ministerie van binnenlandse zaken, waar niet minder dan twee uur en drie kwartier met elkaar werd gesproken. De heer Luns, nog steeds niet terug naar Amerika, was ook aanwezig op het departement. Het is niet geheel duidelijk of hij de bespreking bij woonde of slechts een onderhoud had met enkele K.V.P.-figuren. In ieder geval verliet hij het departement kor te tijd nadat de vergadering was be gonnen. Ook de personen uit de P. v. d. A. zjjn gisteren druk in de weer geweest. We hebben de indruk, dat de heren ken van de heer Visser bereikte Hil versum via een schip, dat door de heer Klyn onderweg gepraaid was. De „Itoe Dia" heeft n.l. geen radio aan boord. De heer Klijn is met de „Itoe Dia' na het ongeluk een haven op een van de kaap-Verdische eilanden binnen gelopen. Hjj is voornemens de schoe ner in Kaapstad te verkopen en naar Nederiand terug te keren. De heer Klijn had reeds verschei dene jaren plannen voor een wereld reis en was voornemens om de kust van Zuid-Amerika heen naar Nieuw- Zeeland te varen, waar hij als immi grant een nieuw bestaan wilde gaan opbouwen. Zijn gezin zou dan later volgen. Nadien schijnt hij verandering in dit plan te hebben gebracht, aan gezien hem in Paramaribo een werk kring was aangeboden. Teleurstellingen zijn de heer Klijn tijdens de reis van de tweemaster niet gespaard gebleven. Hij had regelmatig met zwaar weer te kampen en raak te aanzienlijk achter op het reis schema. Na het ongeval, dat zijn vriend Jan Visser thans is overko men, schijnt de heer Klijn weinig meer voor verwezenlijking van zijn plan te voelen. „Het Streefkerkse Huis" te Zoutelande verkocht. Woensdagmiddag is door notaris R. Batten te Zoutelande publiek ver kocht het op het duin aan de Duin weg gelegen landhuis „Het Streef kerkse Huis". Het gebouw was eigen dom van ir Stoop, voorheen ingenieur van de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen, thans woonachtig te Bilt- hoven. Het pand, dat zeer modern is in gericht, werd gekocht door de heer L. J. van 'tWestende te Middelburg. De koopprijs bedroeg 24.000. DE BILT ZEGT; Minder wind. Wisselende bewolking en overwegend droog weer. Vrij krachtige tot matige Westelijke wind. Iets koeler.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1