SJOUK VAN HOLDINGE de loupe Chefarine j± Generale Synode der Gereformeerde Kerken door Ds F* C* Meyster geopend* Uitbreidingsplannen der hoogovens niet in het gedrang* Waardering voor Nederlands wederopbouw* STAND LN Nederlandse staalproducten zullen duurder worden* geïmporteerde goedkoper» Vierdoen méér dan één! Briket uit houtafval. Nagekomen Advertentiën KERK Ds P. N. Kruiswijk tot voorzitter gekozen. Dr Hoek leidde de bidstond. Maar... leven wij boven onze stand? HIER Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. Onder Pagina 2 Woen-''ag 27 Augustus 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD !n we hier da vliegtuig eens eg. GeDoren j Joosten eu t. l, z. v. F. C. it; Cornells L, L. v. Schalk; 'on en p. Ver- f(C. Schipper ia, d. Van J. e, 26 1. Lijser, 24 j. j. en N. v. 3 w.; A. Goes, gntewet, brengt gelegenheid juto' en da houders e.d. 1SJ52 hun in- tot 1.00 mng ta hebben BLLLI- 28 SHOO- Èie Kace t an New pas. 28 ENUS- 25 van Ma- MJUENDDK: k. BORNEO: burg. JAVA; KO- Livor- ar Rot- Ouessant te Ran- O.N.O. Sn. "25 Aug.: gge. FRIDJJS 1 BRAKEL, naar Aar- 1 25 Aug.: ALBIREO an Hamburg, hn Bremen. 25 Aug.: Amsterdam. kORINA naar Stockholm. SEN naar naar Brogeda. 28 JLDER |t u rus 1952. ÏVRO: 7.00 0; 7 50 Dag- vs; 8.15 Gram. fram.; 9.30 De Standen; 9.40 {leuters; 11.00 1 11.45 „Europa fan", causerie; „In 't spion- inbouwmede- Nieuws; 13.13 Smuziek; 13.20 pt", causerie; 3.55 „Tranen el; 15.00 Voor lot vijf; 17.00 reportage; hgsuitzending „Mijnbouw- riname"; 18.00 [lemen; 18.25 brief uit lubriek van Tieuws; 20.05 Franse volks- „Het Mui- f Amusements intermezzo Sportactuali- ziek; (Als in- I) KRO: 7.00 J; 7.30 Gram.; fgische kalen- -.; 8.15 Gram.; br de huisvr.; [Gewijde mu- KRO11.00 n.; 11.50 „Als ngelus; 12.03 Land- en i.55 Zonnewij- loliek nieuws; Promenade or- fle vrouw; 15. J 16.30 Gram.; |de jeugd; 17. J programma; leskoor; 18.40 per des Heils fen van aller- ptwoord; 19.20 Radiokrant; BO. 10 Mannen- V)0 Reportage; Wespennest") 1; 22.15 Om- iioverdenking; fchten; 23.15 n.) 12.00 Or- [■ichten; 12.34 Gram.; 13.00 p0 Koorzang; orkest; 17.00 |Voor de kin- S-30 Voor de Voordracht; feO.OO „Alleen |kprogramma; Verzoekpro- 15 Pianoreci- Nu het plan-Schuman werkelijkheid is. Na het hoge gezagsorgaan van de Europese steenkolen- en staalgemeenschap zyn werkzaamheden heeft aangevangen, heeft een redacteur van het A.N.P. een aantal vragen gesteld aan de directie van de N.V. Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken te Umuiden met betrekking tot haar visie op de ontwikkeling van de nieuwe gemeenschap en haar uitwerking voor ons land. „Zonder aan de economische betekenis van de gemeenschap enige afbreuk te willen doen" aldus de directie van de hoogovens „zien wy de uitvoe ring van het plan-Schuman toch in de eerste plaats als een deel van het poli tieke steekspel, waarvan de staalindustrie het proefkonijn is. Wanneer we dan ook zeggen, dat we de plicht hebben hieraan onze medewerking te ge ven, dan is dat, omdat het plan-Schnman gezien kan worden als een eerste stap tot de functionele integratie van Europa. We kunnen slechts hopen, dat de goede bedoelingen, die bij de uitwerking van het plan hebben voorgezeten, zullen worden verwezenlijkt". Pagina 3 Met betrekking tot de consequenties voor Nederland acht de directie van de hoogovens het niet uitgesloten, dat gezien het feit, dat van de hier te lande vervaardigde walserijproducten de prijzen over het algemeen vrj] laag liggen deze prezen zullen oplopen. Over het algemeen kan echter gezegd worden, dat producten die niet of niet voldoende In Nederland worden ver vaardigd en dus door Import moeten worden betrokken tegen prjjzen, welke aanmerkelijk hoger liggen dan de in Nederland geproduceerde, vermoedelijk ln prijs zullen dalen. Of de talrijke tegenstanders van het plan-Schuman op den duur hun be zwaren opzij zullen zetten, hangt naar de mening van de directie af van de mate, waarin de nationale offergezind heid gaat. Er bestaat overigens van de zijde der staalindustrie tegen het plan minder bezwaren dan in kringen van de steenkolenindustrie. Verder zal er veel afhangen van de omstandigheid of het Hoge Gezagsorgaan thans de vrije concurrentie gaat realiseren of dirigisme gaat plegen. DE UITBREIDING VAN DE HOOGOVENS. „Bestaat niet de vrees, dat de klei nere landen zullen worden verdrongen «n kan dit invloed hebben op de voor genomen uitbreiding van de hoog ovens?" „Het plan voorziet ln een gelijkge- rechtigheid, al kan men dit natuurlijk zo men wil zien als een quasi ge- liikrechtigheid. Zeker lijkt echter, dat het in te stellen Hof van Justitie een bescherming van de positie der kleine landen kan zijn. Het plan-Schuman zal geen invloed hebben op eventuele toekomstige uit breidingsplannen van de hoogovens; im mers het gezagsorgaan kan uitbreidin gen alleen verbieden, wanneer kan wor den aangetoond, dat het een geforceerde kunstmatige uitbreiding betreft met subsidies van de staat. DE NEDERLANDSE EXPORT. De inwerkingtreding van de nieuwe gemeenschap zal voor Nederland tot gevolg hebben, dat wij er enkele grote markten bij krijgen, t.w. Frankrijk en Duitsland, die wij door de hoge tarie ven nooit gehad hebben. Ingezonden Mededeling (adv.). De werking van 4 geneesmiddelen in één iablet verenigd is krachtiger en weldadiger dan van elk middel al tonderlijk. Chefarine „4" helpt ook bij hevige pijn en griep, wanneer andere middelen falen. andere middelen taien. a BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'n 4ije doet wonderen.' Behoorlijke warmte, weinig as „Na jarenlang experimenteren is een firma te Baarn er in geslaagd, voorname lijk uit afvalproducten van de houtver werkende industriën, een briket te ver vaardigen, die met 5360 calorieën per kg. in kwaliteit de eierkolen evenaart, doch in prijs thans iets lager is", aldus heeft men op een persconferentie op het bu reau van het Nederlands houtproducten Instituut te Amersfoort medegedeeld. Naar men verder verklaarde, zou het nieuwe product de brandduur van kolen- soorten uit de middenklasse en een zeer laag asgehalte bezitten. Ofschoon op het fabricage-procedé van de briket octrooi is aangevraagd, .ton men nog niet mededelen, waar en wan neer met de productie zal worden be gonnen. In het buitenland speciaal in Frankrijk. België en Noorwegen be staat naar men verzekerde, belangstel llng voor deze uitvinding. - De 20-jarige P. van R. uit Rijswijk is omstreeks 14.15 uur in zee te Sche- veningen, verdronken. De jongeman werd door de stroom meegesleurd. Het lijk is nog niet gevonden. Plotseling werd van ons weg gerukt ons trouw lid van de Zondagsschool „Immanuël", KEES DE KOEVER, op de jeugdige leeftijd van 9 jaar. Psalm 103 15—17. Het bestuur van de Zondags school „Immanuël" te Nieuwdorp. Met leedwezen geeft de Kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente te Kapelle kennis, dat is heen gegaan broeder S. P. GROENLEER, die onze gemeente vele jaren met volle toewijding als ouder ling heeft gediend. Voor de broederlijke omgang met hem zijn wij oprecht dank baar. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Kapelle. 26 Augustus 1952. Resumerend kan aldus de directie van de hoogovens gezegd worden, dat de positie van een klein land als Nederland versterkt wordt door de instelling van het Justitionele Hof, waarbij echter niet uit het oog mag worden verloren, dat dit slechts de let ter van het verdrag te bezien heeft en niet de economische billijkheid. Nederlands positie is die van een klein land en daarom gevaarlijk. We dienen ons echter bewust te zijn van de morele grondslag van de gemeenschap. Verheugend mag het worden geacht, dat ondanks de kleinigheid van ons land, bij de besprekingen is gebleken, dat zijn stem niet werd veronachtzaamd, de gemeenschap kan zeker zegenrijk wer ken, wanneer zty niet uit haar voegen wordt gelicht door een pure machtstrijd. Wordt Chr. Werkmeestersbond opgeheven? Op de buitengewone algemene verga dering van de Nederlandse Christelijke Werkmeestersbond, die op 13 Sept. a.s. in het gebouw voor kunsten en weten schappen te Utrecht zal worden gehou den, zal een voorstel van het hoofdbe stuur worden behandeld, waarin wordt voorgesteld de bond op te heffen en me dewerking te verlenen aan de oprichting van de Nederl. Chr. Beambtenbond. De ze op te richten bond zal een organisatie zijn voor administratief-, commercieel-, technlsch-chemisch-, leidinggevend en toezichthoudend personeeL Onder Nederlandse vlag varen thans 1263 koopvaardijschepen Voor het eerst in de geschiedenis meet de totale Nederlandse koopvaardijvloot thans meer dan 3 miUioen b.r.t. Volgens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek telde de Nederlandse koop vaardijvloot op 1 Aug. j.l. 1174 schepen met een totale bruto-inhoud van 3.009.699 reg. ton. De kustvaarders (schepen tot 500 b-r.t) nemen in de Nederlandse vloot een be langrijke plaats in. Op 1 Augustus 1952 bedroeg het aantal kustvaarders 661. De koopvaardijvloot, die thuis hoort in de Nederlandse Antillen en Suriname omvatte op 1 Augustus 89 schepen, een totaal dus van 1263 schepen. ending Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sleeuwijk, H. Brons, cand. te Scherpenzeel. Aangenomen naar Kollumerzwaag, J. G. F. Ankersmit te Lathum. Geref. Kerken. Beroepen te Ylst, A. Reen, cand. te Leeuwarden; bij de Chr. Ref. Church in Canada (Wyoming, Ontario), H. Numan te Hattum. Geref. Kerken (arh 31). Aangenomen naar Ferwerd-Hollum, C. de Haan, cand. te Utrecht, die be dankte voor Middelstum, Roozenburg en voor Wieringermeer. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Haarlem, W. Heerma te Groningen. Bedankt voor Hilversum, P. op den Velde te Murmerwoude. Prof. Lindeboom zeventig jaar Aan Prof. Dr J. Lindeboom, die gis teren zeventig jaar werd en aan het ein de van de tegenwoordige cursus aftreedt als hoogleraar in de kerk- en dogmen- geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Groningen, is een bundel studies van vrienden, leerlingen en vakgenoten aan geboden. De bundel bestaat uit een dub bele aflevering van het Nederlands ar chief voor kerkgeschiedenis, waarvan prof. Lindeboom reeds ruim 40 jaar re dacteur is. Ned, Herv. kerk van ©rijpskerke ontving legaat De Ned. Herv. Gemeente van Grijps- kerke ontving een legaat van f2800, te verdelen onder diaconie en kerkvoogdij, terwijl f1700 op vruchtgebruik werd ge legateerd. Na 35 jaar weer in de Maasstad. (Van één onzer verslaggevers). Gistermorgen is in de Nieuwe Oosterkerk te Rotterdam de gewone driejaar lijkse generale synode der Gereformeerde kerken in Nederland geopend met een toespraak van Ds F. C. Meyster als oudste predikant van de roepende kerk van Rotterdam. Der traditie getrouw was aan de vooravond een bid stond gehouden onder leiding van Dr J. Hoek van 's-Gravenhage West, waar op een begroetingssamenkomst volgde. Dr Hoek bepaalde zijn gehoor bij het woord uit Openbaring 1 17 „Vrees niet, ik ben de Eerste en de Laatste". Hij tekende het beeld van Johannes op Pad mos: Christus verschijnt hem en spreekt Zijn woord, dat de apostel een hemel wijd uitzicht geeft op de gang van alle gebeuren. Het samenkomen der synode is slechts een klein fragment ln de ge schiedenis der kerk, maar het is toch ingevoegd in het werkplan van de ver hoogde Here. Zijn oordeel gaat ook over alles wat de synode doet en laat. Het synodewerk ligt niet op het lage vlak ener wereldse organisatie. Het bewust zijn harer verantwoordelijkheid bewege haar tot gebed, bekwaamheid en trouw. Haar acta zijn ingeschakeld in de acta van Christus en zij mag haar arbeid zien ln eschatologisch licht, in gelovige verwachting van Hem, Die de Eerste en de Laatste is. DE OPENING. Ds Meyster ging In zijn openings woord uit van de Paulinische verma- Ingezonden Mededeling (Adv.) DUITSE TECHNICI VOOR PERZISCHE RAFFINADERIJEN „Perzië wil de raffinaderijen van Aba- dan met behulp van Duitse technici weer in bedrijf stellen", aldus heeft Hoessein Makki, het hoofd van de dienst voor de nationalisatie van de Perzische olie-in dustrie, die op het ogenblik een reis maakt door West-Duitsland, gisteren ver- klei 33rd Er zijn ong. 300 technici nodig om de raffinaderij op gang te houden. Makki verzekerde, dat de Duitse indu strie belangrijke orders zou krijgen van de Perzische regering, zodra de uitvoer van olie hervat zou zijn. BEMIDDELING 7 Volgens een woordvoerder van de „Ci ties Service Oil Corporation of New York", waarvan een zekere Jones voor zitter is, verblijft Jones in Perzië uit sluitend om te bemiddelen en niet om re denen van financiële aard. Zwitsers oordeel over ons land. „Slechts weinig lan den, die de verwoes ting van de oorlog en de verschrikking van een vijf jaar lange on barmhartige bezetting te doorstaan hebben gehad, kunnen zich er op beroemen het werk van de wederopbouw met zoveel doorzet tingsvermogen en zo eensgezind te hebben uitgevoerd en zo goed voleindigd te hebben als Nederland", aldus begint een artikel in de „Neue Zuercher Zei- tung" van het afgelo pen weekeinde over „Zeven jaren wederop bouw in Nederland". Het artikel is van de hand van Dr Edwin Hurt er, die, blijkens een mededeling in de zelfde editie van het blad, na vijf jaar als correspondent voor de Beneluxlanden te Den Haag gestationneerd ge weest te zijn, thans te Bonn de functie heeft aanvaard van econo misch correspondent voor West-Duitsland en te Den Haag is opge volgd door Dr Fritz Sonderegger. Dr Hurter zegt ver der in zijn overzicht van de toestand in Ne derland, dat het rader werk der volkshuishou ding er gezwind en ge ruisloos looptde staats financiën zijn geordend, de crisis van de beta lingsbalans is ruim overwonnen. Alleen, Nederland is een ver armd land en op het gebied van de woning bouw moet nog een reusachtige achterstand worden ingehaald. Wat betreft de ge volgen van de nieuwe verhouding tussen Ne derland en Indonesië schrijft Dr Hurter, dat men zich „dikwijls slechts met moeite aan de indruk kan onttrek ken, dat Nederland in het internationale con cert zich nog steeds doet gelden in een mate waarvoor de grondsla gen zijn weggevallen: Nederland neemt aan al le internationale be sprekingen deel en on derhoudt in het bui tenland omvangrijke vertegenwoordigingen, zoals met de huidige positie van het land niet meer zonder meer in overeenstemming te brengen zijn!" en over de grenzen Een aantal buitenlandse journalisten is vandaag door de Franse regering onder scheiden. Onder hen bevindt zich de cor respondent van het .Algemeen Handels blad" Lödewijk van Gelder, die ridder in het Legioen van Eer is geworden. De 17-jarige koning Hoessein van Jor danië is in gezelschap van zijn moeder, koningin Zain, uit Genève naar Jorda nië vertrokken. Hij is van plan twee maanden in Jordanië te blijven en daar na voor drie maanden naar de Engelse militaire academie te Sandhurst te gaan. De grootste Amerikaanse staalmaat- schappü, de „United States Steel Corpo ration, heeft volledige overeenstemming met de vakbond van arbeiders in de staalindustrie over een nieuw arbeids contract bereikt. Het militaire tribunaal te Tunis heeft Maandag tien Tunesiërs tot ge vangenisstraffen variërend van zes maanden tot vijf jaar veroordeeld wegens onwettige handel in explo sieve stoffen. De Amerikaanse bevelhebber voor het Verre Oosten, generaal Mark Clark, heeft bekend gemaakt, dat hij zijn hoofdkwar tier te Tokio zal reorganiseren, ten einde zoveel mogelijk datgene wat aan mili taire dienst herinnert uit de hoofdstad te verwijderen. Chinese nationalistische soldaten in een kamp bij de grens van Birma zijn in op stand gekomen en hebben hun generaal van het commando ontheven. Bij het ge vecht kwamen ongeveer vijftig soldaten om het leven. Men was ontevreden, om dat de generaal het vorige jaar te Yoen- nan een vergeefse aanval deed op de communisten en de nationalisten zware verliezen leden. Ook zou hij er niet in geslaagd zijn de manschappen betere wa pens en omstandigheden te verschaffen. Volgens het Britse socialistische blad „Daily Herald" is premier Churchill van plan in het begin van het komende voor jaar een bezoek aan de Ver. Staten te brengen voor besprekingen met de nieu we Amerikaanse president. De (volgens de berichten) Nederlandse 16-jarige circusartiste Anna Konczek is in een luchtmimmer in een circus in Southsea (Engeland) van 8 meter hoogte naar beneden gevallen en met inwendige kneuzingen naar een ziekenhuis ver voerd. Haar vrouwelijke partner viel eveneens en liep verwondingen aan de borst op. Het ongeval gebeurde doordat een rekstok, die tussen 2 touwen hing, losschoot. ning en zegewens, dat men vast zou staan en het hart zou laten troosten, sterk zijnde in alle goed woord en werk, door God de Vader en de Here Jezus Christus. In zijn rede trok hij een ver gelijking tussen de synode van 1917 die eveneens in Rotterdam werd gehouden en de thans geopende synode, waarbij hy de tegenstellingen tussen toen en nu nader accentueerde. Hy riep de oorlogsdagen in herin nering, waarbij Rotterdam twee kerk gebouwen verloor, terwijl de gemeente geheel verstrooid raakte. Velen vrees den, dat de eens zo florerende kerk van Rotterdam van haar kandelaar zou worden weggenomen. Maar deze vrees werd beschaamd. Wel kwam de ellende over ons, aldus spr., maar gedesespe- reerd hebben we niet. D geloofskracht en moed kon de vijand niet neerslaan. De kerk van Rotterdam is niet op de puinhopen wenend gaan neerzitten. Ve len keerden weer tot de stad terug en thans telt de Geref. kerk van Rotter dam weer bijna tienduizend zielen. Ds Meyster stond vervolgens stil bij de kerkscheuring, die de gemeente maar betrekkelijk geschaad heeft. Ve len kwamen weer terug, maar de po gingen tot hereniging met allen die heengingen zijn helaas niet geslaagd. Het stemt de kerk van Rotterdam tot dankbaarheid, dat zij de synode in dit nieuwe bedehuis ontvangen mag. De nieuwe kerk, die meer dan negen ton heeft gekost, zou niet kunnen gebouwd zijn, als geen krachtige hulp door de desbetreffende deputaten was verleend. Ziet spr. terug naar de synode van 1917, dan wordt het woord van de dichter bevestigd, dat alles wisselt op Gods wenken, maar dat Hij zelf niet ver andert. Spr. releveerde de namen van tal van leden van de synode van 1917, die reeds heengegaan zijn. Van de le den van de synode 1917 zijn alleen nog in leven dr G. Ch. Aalders en dr K. Dijk, beiden hoogleraar. Van de predi kanten van toen is alleen spr., toen de jongste, thans de oudste, nog in leven. Het heden roept tot de arbeid en dat heden moet de toekomst der kerken dienen. Het arbeidsprogram, dat voor de synode ligt is veelomvattend en plaatst haar voor gewichtige beslissin gen. Is het lidmaatschap van een gene rale synode nooit een sinecure geweest, in onze tijd vraagt het veel van hoofd en hart, wijl over vele en velerlei be langen, rakend het kerkelijk leven, ge handeld moet worden. De synode zal de moed moeten hebben neen te zeggen als waarheid, vrede en liefde geen ja gedogen. Het bidden om de vrede van Jeruza lem zal ook moeten dringen tot het zoeken van gemeenschap met hen, die van hetzelfde huis zjjn, maar geschei den optrekken. Laat de synode tonen, dat zjj de gemeente dienen wil en haar in het werk nauw betrekken. Spr. wees met een enkel woord op het agendum dat wacht, daaruit ver schillende zaken releverend. God moge daartoe geven kracht en lieht, wijsheid, liefde, inzicht en door zicht om in het spreken en besluiten Zijn eer te bedoelen en de kerken te dienen, die Christus kocht met Zijn bloed en die Hij regeert door Zijn Woord en Geest. Daarom beval spr. allen Gode en den Woorde Zijner genade aan, waar na hij de synode voor geopend ver klaard. DE EERSTE ZITTING. Hierna werd een commissie benoemd om de geloofsbrieven na te zien. Ge hoord haar rapport werd de vergade ring geconstitueerd. Na twee vrije stemmingen koos de synode b(j herstemming tot voorzitter Ds P. N. Kruiswjjk te Ouderkerk aan de Amstel, die 29 stemmen verkreeg, tegen Ds F. C. Meyster uit Rotterdam, die 20 stemmen op zich verenigde. Tot assesor werd bjj eerste vrjje stemming gekozen Ds Meyster met 28 stemmen. Tot eerste scriba werd gekozen na enkele stemming Ds Y. K. Vellenga te Meppel en tot tweede scriba Ds C. van der Woude te Leeuwarden. Het moderamen nam vervolgens zit ting, waarna de voorzitter de vergade ring schorste tot nader beraad over de gang der werkzaamheden. 33 o— Toornig flikkerden heer Gabbe's ogen. „Ik heb u niet geroepen in mijn Burcht, heer Ulbe", zeide hij. „De Kerk moet zeker waken tegen kette rij. Maar de Kerk moet tijd en wijze kennen. En ik duld geen inmenging in mijn zaken. Ik ben een trouw zoon der Kerk. Doch als ge mij of mijn dochter wilt dreigen, zijt ge aan een verkeerd adres. Onthoud dat, heer priester." De triumfantelijke lach verdween van des priesters gezicht. „Het was niet zo gemeerd, mijn zoon", zeide hij kleintjes. „Wij weten, dat gij een trouw zoon der Kerk zijt en dat gij niet zult dulden, dat kette rij e in uw huis wordt gevonden. Wij kunnen rustig de verdere zorg voor uw dochter aan u zeiven overlaten. Alleen meenden we in onze liefde u te moeten waarschuwen. Er zijn ook in ons goede dorp Anjum boze elemen ten van buiten in gedrongen, zoals die Douwe Glins, de molenaars knecht." „Mijn dochter staat te hoog, dan dat haar naam ook maar in één, adem genoemd kan worden met die van een molenaarsknecht, antwoordde heer Gabbe trots. Maar diep in zijn ziel ontstond wantrouwen. Sjouk, zijn dochter, zou zich toch niet verlagen met ketters om te gaan? „Dan ga ik nu maar", zei de pries ter, terwijl hij opstond. „De zegen van de heilige Kerk en van de Moeder Gods zal u vergezellen, mijn zoon. En ook voor u, mijn dochter, is de Kerk een liefdevolle moeder." Nadat de priester vertrokken was, bleef heer Gabbe in gepeins zitten. Hjj liet zijn wijnglas onaangeroerd staan. Sjouk stond zwijgend bij het vuur en keek de'tuin in. Eindelijk eei heer Gabbe zacht: „Sjouk, kind, kom eens bij Heit". Sjouk knielde bij haar vader neer en legde het op zijn knie. „Mijn kind", zei heer Gabbe, ,,'t is toch niet waar, wat deze pries ter zei? Je gaat toch niet met ketters om?" Er klonk angst in de stem van heer Gabbe. Sjouk aarzelde. Ze had tot nu toe haar vader alles gezegd. Maar nu neen, ze kon hem niet vertellen van Douwe Glins. En van dat andere haar twijfel aan de waarheid van de leer der Kerk.... Ze wist, het zou haar vader zulk een groot verdriet doen. En dat kon ze niet. Maar liegen wilde ze niet. „Ik heb de boeken van onzen heer Pastoor gekregen", zeide zjj. „En dan kunnen ze toch niet ketters zijn, Heit!" „Van Cornelius E verhar di..." Ver bazing tekende zich af op heer Gab be's gelaat. „Neen dan kunnen ze niet ketters zijn. Onze pastoor is een vroom man. Maar hoe kan dan heer Ulbe, de prebendepriester, zo fel er tegen toornen? Dan is het zeker een strijdvraag tussen de geestelijken. Nu, mjjn dochter, ik ben blij, dat je die boeken hebt van de pastoor. Je gaat toch trouw ter kerke, Sjouk?" „Altijd ga ik naar onze pastoor ter kerke, Heit. Ik kom niet bij heer Ulbe of bij de vicaxius". „Nu als ge maar bij onze pas toor komt. Ge moet altijd een trouw dochter onzer kerk blijven, Sjouk". Het werd voor Sjouk een moeilijke tijd. Had zij haar Vader voorgelogen? Telkens kwam die beangstigende vraag bij haar op. Wat ze gezegd had, was waar geweest. Ze had inderdaad die boeken van Cornelius Everhardi ontvangen. Haar vader had echter uit haar woorden opgemaakt, dat zij met ketters geen omgang had. En dat was niet waar. Maar bovendien mocht ze haar vader verzwijgen wat in haar hart omging? Was het goed van haar, dat zij haar lieve vader in donkerheid liet leven? Dat ze uit vrees om hem pijn te doen, hem de waarheid onthield? Deed ze wel goed? Gisteravond had ze gelezen: „Wie vader of moeder lief heeft boven mij, is mijns niet waar dig." Was het geen verloochening van de Heiland, als zij zweeg? En haar verhouding met Douwe Glins werd al moeilijker. Neen, er was geen woord van liefde tussen hen gesproken. Maar beiden voelden ze, dat er tussen hen een hechte band bestond. Maar was dat goed? Als ze er met Heit over zou spreken, zou Heit het zeker verbieden. Moest zij niet gehoorzamen? Vergeefs praatte zij zich voor dat er tussen hen niets stond. Neen, feitelijk was er niets. Maar toch. En bovendien, telkens weer ont moette ze hem heimelijk. Zij had er nog nooit om gelogen. Maar het werd hoe langer ho# moeilijker dat feit te verbergen. (Wordt vervolgd.) VEILINGBERICHTEN VEEMARKT ROTTERDAM, 26 Aug.: Aanvoer in totaal 3331. Vette koeien en ossen 600; Gebruiksvee 1105; Vette kalveren 210; Graskalveren -304; Nuchtere kalveren 239; Varkens 128; Biggen 215; Paarden 121; Veulens 114; Schapen of lammeren 244; Bokken of geiten 51. Vette koeien 2.80—2.95; 2.60—2.75; 2.20—2.50; Vette kalveren 2.40—2.60; 2.30—2.40; 2.10— 2.20 Graskalveren 400, 325, 200; Nuch tere kalveren 73, 68, 63; Biggen 55, 50, 45; Slachtpaarden 2.20, 2.15, 2.05; Scha pen 120, 90, 70; Lammeren 90, 75, 60; Kalf koeien 1125, 1000, 875; Melkkoeien 1125, 1000, 875; Vare koeien 800, 700, 630; Vaarzen 875, 775, 680; Pinken 600, 500, 375. GOES, 26 Aug. 1952. Dubb. Prin- cessebonen II 3337.20, afw. 25.90 27, beiden per 100 kg. Fruit voor export: Zigeunerin A 26—26.40, BC 24.30—25.10, I grof 25.70 —25.90, I 21.20—21.50, II 18.30—18.80. James Grieve A 28.60, BC 24.2027, I grof 26.50—27, I 22.20—22.70, II 17.30, Manks Codlin A 18.30—18.70, BC 17.20—17.40, I grof 17.40—17.60, I 16.30, II 5, Transp. de Cronsel A 20.15—20.30, BC 18.30, I grof 18.30, I 17, II 6.10, Sign. Tillish A 15.50, BC 15, I 10.95, Jacq. Lebel I grof 8.50, I 7.60, II 3.20, Clapps Favorite I grof 20, I 21, II 16, Br. d'Amanlis A 17.30, BC 14.10, I 10.95, II 7.80, Br. de Me- rode I 8, II 5, Triumph de Viënne A 36.60—39, BC 34.20—34.60, I grof 35.50, I 28.60, Seign. d'Esperen A 21, BC 14.60, I 19, II 9, Bon Chertien Will. A 26, BC 25.30, I grof 25.60, I 24, II 15. Verpakt fruit: Zigeunerin AA 27 „DE KAMER IN HUN ZAK" In „Trouw" van gisteren lazen wij bijgaand artikel. Wij kunnen niet la ten het onze lezers op deze plaats voor te zetten, omdat het de spijker precies op de kop slaat! „Men zou zo staat er uit sommige uitlatingen in de socialistische pers haast het gevoel krijgen, dat de situatie nu zo is, dat de socialisten niet maar een aantal ze tels hebben gewonnen, maar dat het op een kleine vergissing na die men het kiezerspubliek natuurlijk niet al te kwalijk mag nemen zo is, dat zij eigenlijk de hele Kamer in hun zak hebben. De socialisten treden n.l. bepaald op hinderlijke wijze op als de zaakwaar nemers van andere partijen, met wie zij willen samenwerken. Men merkt dat in het bijzonder t.a.v. de K.V.P. en de A.R.P. De socialisten doen alsof zij zich heb ben te belasten met de zorg om de heer De Bruyn aan zijn trek te doen komen. De socialisten vinden het een reus achtige stunt, dat zij prof. Zijlstra heb ben ontdekt. Die is jong, progressief en zo. „Schouten durfde er kennelijk niet meer tegen in te gaan", schrijft de Haagse schrijver in „Paraat". Wij zouden hier nu toch even de aandacht willen vestigen, dat het College van Directeuren van de Ver eniging voor Hoger Onderwijs op Ge reformeerde Grondslag indertijd de jonge en progressieve" (stijl-Pa raat) hoogleraar Zijlstra heeft „ont dekt" dat is misschien wat te sterk maar in ieder geval benoemd tot hoogleraar aan de Vrije Universiteit. Dat College achtte blijkbaar prof. Zijlstra bij uitstek geschikt om de toekomstige studenten in de econo mie aan de Vrije Universiteit onder wijs te geven in de theoretische eco nomie. Merkwaardigerwijze was de voorzit ter van dat College van Directeuren, dat die benoeming deed, dr Schouten en was lid daarvan mr. Terpstra, twee leden van de A.R. Kamerfractie, tegen wie sommige socialisten thans probe ren de heer Zijlstra uit te spelen. Het spreekt vanzelf, dat deze heren over de economische denkbeelden van prof. Zijlstra een gelijk oordeel heb ben als leden van het directorium der V.U. en als leden van de A.R. Kamer fractie. En daarom kunnen de socialisten het beter laten om op een dergelijke kunstmatige wijze te trachten, tegen stellingen in de A.R. Partij te ontwik kelen." —30, A 26—28, B 26, I 28—29, James Grieve AA 26—30, A 25—30, B 22, I 2427, Transp. de Cronsel AA 26— 28, A 23, B 20, C 18, Br. d'Amanlis A 1819, B 1617, Triumph de Viënne I 32—38, alles per 100 kg. Prijs voor verse kippeneieren f 2.63 er kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 ct. per stuk minder uitbetaald. KAPELLE, 26 Aug. 1952. Export en grote veiling; Bramen 51.9052, Dubb. Princessebonen I 40.30, II 29.90, Zure Kroetappels 3. Appels: Zigeune rin A 25, BC 25, I grof 25, I fijn 25, II 19.40, K 11.90, Manks Codlin A 18.10, BC 17.20, I grof 18—18.10, I fijn 16.20, II 4.80—4.90, K 6.60—7.20, fabr. 33.60, James Grieve A 28.50, ÈC 27, I grof 27, I fijn 24.90—27, II 17.10, K 8.20—15, fabr. 3—7.70, Transp. de Cronsels A 23.90, BC 20.25, I grof 20.25, I fijn 18.10—16.30, K 6.20, fabr. 5.40, Jacq. Lebel I grof 9.3015.10, I fijn 9.109.40, II 3.203.50, K 5.10 5.60, fabr. 3.40—3.90, Keswick I grof 7.20, I fijn 5.40, II 3.60, K 3.30, fabr. 3. Peren: Triomphe de Viënëne A 35.60, BC 32, I grof 34.10, I fijn 28.30 —29.20, K 21.90, fabr. 15.30, Beurré Lebrun I grof 21.40, I fijn 17.3018.10, II 6.40, K 8.90, fabr. 7.50, Beurré de Merode I grof 15.50, 1 fijn 15.40, II 6 6.10, K 5.60, Beurré d'Amanlis I grof 17.20, I fijn 15.70, II 6.80, K 7.80 —8.20, Signeur d'Esperen I grof 19.90, 1 fijn 17, II 5.70, K 6.20, Bon Chr. Wil liam I 22.10, II 15, K 7, fabr. 6.10. Pruimen op de bloc: Reine Victoria II 4.20—4.80, gesch. 3.40, fabr. 3.30, Jefferson II 33.50, alles per 100 kg. KRABBENDIJKE, 26 Aug. 1952. Exportveiling: James Grieve A 24.10, B 23.10, C 20.60, I grof 25.30, I fijn 20.10, II 10.10, Jacques Lebel I 7.10, Manks Codlin A 17.30, B 15.50, BC 15.90, I grof 16.70, I fijn 9, II 4.60, Transp. de Croncels A 23, B 18, BC 16.10, C 9.20, I grof 15.80,, I fijn 10, Zigeunerin A 20.70, B 21, BC 21.10, I grof 22.10, I fijn 19, II 16, Triomphe de Viënne A 33.7034.40, BC 28.40— 30, I grof 28.40—29.50, I fijn 26.70— 27.60, II 28.80. VEERE. Vismijn van 26 Aug. 1952. 1046 kg exportgarnalen 89—1.30, 170 kg handelsgarnalen 7981, 130 kg schar 28—38, 354 kg bot 18—40, 359 kg tong 91—1.74, 263 kg rog 18—41, 2 kg visiever 1.37, 3 kg sardijn 16, 5 kg schol 28, 28 kg wijting 17. ZIERIKZEE. 25 AUG.: Eigenheimers 9.00; Andijvie 1315; Augurken (fijn) 37; Rode kool 8—11; Savoye kool 7; Spinazie 1516; Postelein 10—15; Princ. bonen 5967; Kroten 5; Tomaten 10—25; Meloenen 10—42; Bloemkool 431; Komkommers 816; Kropsla 28; Bospeen 1215; Clapps Favorite 5—16; B. de Merode 3—5; Juttenpeer 11; Precose 8; Zigeunerin 8—17; Perzik rode 67; Reine Victoria 3—23; Rei ne Claude Verte 22; Reine Claude d'Al- than 1223; Tonneboers 11. Alles per 100 kg, stuks of bos. Aardbeien per doosje 30 ct; Bramen per doosje 13 15 ct. SINT MAARTENSDIJK 25 AUG.: Eigenheimers I 9.408.12; II 7.70; Afw. 6.00; Bonken 6.004.80; Bintjes I 8.00 7.40; Bintjes II 6.80; Bonken 7.12 Dorê 8.20; Bonken 6.50; BI. Eigenheimers I 9.10; Kriel 3.10. Aanvoer 30 ton. SINT ANN ALAND 26 AUG.; Eigen heimers gewone I 9.249.49; II 8.10- 8.50; Drielingen 6.54; Bonken 7.54; Bonken afw. 5.06; Voer 3.16; BI. Eigen heimers gew. I 9.819.90; Bintjes gew. I 8.10—8.64; Bonken 8.10; Bonken afw. 5.06. Alles per 100 kg. Aanvoer 45 ton. SCHERPENISSE 26 AUG.: Eigen heimers gew. I 8.629.22; gew. H 8.22 —8.57; Bonken 7.14; Bi. Eigenheimers gew. I 9.00; Bintjes gew. I 8.24. Alles per 100 kg. Aanvoer 30 ton.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3