OOK (GEHEIME) FORMATEUR STAF STRUIKELDE Geen vriendjespolitiek meer in Sowjet-organisaties Commissaris der Koningin wil bemiddelen Gered uit het „Hellegat" Besprekingen op Soestdijk over Nederlands politieke impasse vk SNIPPER NIEUWSk De heer S* Francke benoemd tot burgemeester van Kerkwerve K Wjpfi£ reert, ntie stimuleert! gblad" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het staat zo stoer! Verkenningstocht mislukte Scooterbaan in brand te Scheveningen E. B. II. deelt pluimpjes uit Pagina 4 MEER 10 CT. k 1955, 30 H.A. Prov. Zeeland, ersonen. Brieven 2, bur. v. d. blad Ledikant, Ledi. :onder spiraal, 1» bed, 1-pers. Eng. ers. Verenbed en bed. Koopje Br, v. d. blad Goes. SONEEL. evraagd voor de niet ouder dan ;vr. SCHIPPER, 5, Koudekerke. ERSEN. RILLEN traat 3 Goes Wil kennis iet ogenblik nnement op 0 1 16 44—4 0 1 14 31—4 0 4 12 19—20 0 5 6 15—2a 0 7 4 3—29 0 8 0 2—33 UL. pel voor twee balclubs Z.K.B. werd op led. Korfbalbond .Volharding" ta te Hansweert, tet ring van het 35- verenigingen, de Beide verent- verenigingen in mooi erke K.V-L. te Kou- aterdag j.l. een eslaagd korfbal- :nde wedstrijden afdelingen moes- liddel van straf- zen. Uiteindelijk iresken^, „Atlas" natie uit Middel ramen uit Mid- tgeloofde prijzen rganiseert deze op Woensdag n terrein, waar- >urg en een Wal- zulien ontmoe- STAND enBastiaan J., Goedegebuure; manse en N. L. F., d. v. F. J. J. Christiana A. C., A. C- Acda; Ma- L en B. M. Kor- 3. A. v. d. Kreke •tina C., d. v. M. abella, d. v. A. rtog; Wilhelmus Broek en W. C. entsen, 31 j. en eer, 24 j. en M. j. en J. Voogd, 28 j, en J. L. 8 j., geh. m- F. j., geh. m. L. 91 j. wedn. v. 7. Aartsen, 77 j. ider. en: Marinus J v. Houte; Tan- Wabeke. ouwd; A. Mon- ink, 22 j. ;n: Johannes F., D. M. Glerum. 28 j. en M. L. jke. e, 79 j., wedn. v. Uitgave lichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen.' traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Djjkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 2259 WOENSDAG 27 AUG. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.44 u., onder 19.38 u. Maan op 15.10 u., onder 21.58 u. Eerste Kwartier 13.03 u. Hoogwater Woensdag 27 Aug.: Vlissingen: 6. 23 u. 1.62 m., 18.41 u. 1.54 m. Terneuzen: 6.49 u. 1.82 m., 19.07 u. 1.75 m. Wemeldinge: 7.57 u. 1.55 m., 20.11 u. 1.46 m. Zierikzee: 6.59 u. 1.41 m., 19.08 u. 1.30 m. DOOR MENSEN, die er behagen in scheppen alles af te kammen, alles te kleineren of om het populair te zeg gen: op alles te kankeren, zijn deze da gen ware feestdagen. Daar in Den Haag is men nu al twee maanden bezig een kabinet te formeren en men is geneigd te geloven, dat men nog vei der van een oplossing af is dan toen men begon. Zie, dat is koren op de molen van deze kankeraars en „die ellendige partijen" krijgen de volle laag! Ze zijn immers alleen maar op hun eigen belangen en belangetjes uit! Het gaat hun niet om een goede regering in 's lands belang, maar om een regering, die zoveel mo gelijk hun partijbelangen behartigt! En het gevolg van deze „coteriegeest" (het woord is ontleend aan De Telegraaf, nota bene het blad dat zelf met zorg een „coterie" tracht te kweken om er beter'van te kunnen worden!)? „Poll tieke touwtrekkerij" verhindert het vormen van een regering „van krach tige, zich van hun verantwoordelijkheid ten opzichte van het land bewuste man nen", waaraan ons arme land zo drin gend behoefte heeft! O, het staat zo stoer om zulke din gen te zeggen! Het bewijst zo echt, dat je boven dat „partijgekonkel" staat, dat „echt Hollandse, kleinburgerlijke ge doe". Dat het vaderland je boven alles gaat en dat je „breed genoeg van op vattingen bent om de politieke kleur van iemand voorbij te kunnen zien, als hij maar goed is!". Het staat zo stoer om zon beetje laatdunkend over een Schouten en een Romme, een Donker en een Staf te spreken, van die man netjes die van een kabinetsformatie een rekensommetje maken en intussen het land maar in het moeras laten zitten! UIT GEPRAAT kan men met één woord kwalificeren: kletspraat! Natuurlijk is het waar, dat deze kabi netsformatie rijkelijk lang duurt, lan ger zelfs dan goed is voor ons land, al behoeft men dat zeker niet te over drijven. Politiek bezien zijn deze af gelopen maanden nu niet zo heel erg belangrijk geweest! En inderdaad kan men spreken van „politieke touw trekkerij", want er wordt achter de schermen een hevige strijd geleverd om de grootst mogelijke invloed in het nieuwe kabinet te krijgen. Maar waarom probeert men dat? Heus niet „terwille van de partij", geachte kankeraar, want het is misschien voor een partij op het ogenblik voordeliger in de oppositie te zijn, dan medeverant woordelijkheid te dragen voor het re geringsbeleid. De V.V.D. heeft waar schijnlijk nog niet het slechtste deel gekozen! Als men de eigen invloed pro beert te versterken, dan doet men dat omdat U en ik onze stem op een be paalde partij hebben uitgebracht en ik neem aan dat U en ik onze stem hebben uitgebracht, omdat wij een be paald beginsel zijn toegedaan. Die be ginselen kunnen totaal verschillend zijn maar zij hebben allen dit gemeen, dat zij bedoeld zijn voor 't welzijn van land en volk. De socialist ziet dit an ders dan de rooms-katholiek en die weer anders dan de anti-revolutionnair, maar niemand heeft het recht één van hen ervan te beschuldigen, dat zij het eigen belang stellen boven het lands belang. En ook heeft niemand het recht laatdunkend neer te zien op de politieke leidslieden, die trachten de grootst mogelijke invloed voor hun par tij te verwerven. Want zij doen dit om hun beginselen krachtiger te laten door werken in het belang van land en volk het belang dan zoals zij het zien! DEMOCRATIE is een schoon begrip mits dit stelsel op de juiste wij ze wordt toegepast. Het betekent dat een volk rijp is zijn invloed te laten gelden op het staatsbestuur, daarbij er kennend de souvereiniteit van God als bestuurder van het ganse bestel. Die democratie kan ontaarden in partij dictatuur als de partijen niet langer een beginsel voorstaan maar de belan gen van haar leden. Frankrijk is er een droevig voorbeeld van (geweest?) Maar het kan ook zover komen dat een volk die democratische regerings vorm niet meer waard is, omdat het, liever dan zich intensief in de pro blemen te verdiepen, volstaat met kankeren op hen, die zich nog wél in spannen. Er is op het ogenblik min der reden om beangst te zijn, dat de democratie zal verlopen in een partij - dictatuur, dan voor de vrees, dat de democratie zal verlopen „wegens gebrek aan belangstelling". En die belangstelling voor de politiek zal altijd verflauwen als de belangstelling voor de beginselen verflauwt. Alleen door haar beginsel heeft een partij recht van bestaan als die haar stemmen de beginselen eigenlijk niet meer zijn toegedaan, is het beter zo'n partij op te heffen. Maar ook omge keerd: als een partij een beginsel heeft, dan zal zij dit ook moeten uitdragen. Niet terugdeinzend voor critiek van mensen, die graag kankeren. Want het mag dan stoer lijken af te geven op „die partijen", stoerder is het aan de stem van een partij te gehoor zamen in het geval van onze chris telijke partijen tot Gods eer en in het belang van ons volk! (Van onze parlementaire redacteur.) Het kabinet der Koningin deelde gisteren het volgende mede: H. M. de Koningin heeft ir C. Staf Vrijdag j.l. verzocht haar in te lichten over de mogelijkheden, welke na het mislukken van de forma tiepogingen van de heren Drees, Beel en Donker bestaan voor het vormen van een kabinet. Ir Staf heeft heden aan de Koningin zijn rapport uitgebracht. Hare Majesteit heeft hedenavond op het paleis Soestdijk de ministers Drees, Beel en Staf ontvangen. Alvorens dit persbericht de wereld werd ingezonden, was het in politieke kringen in Den Haag reeds duidelijk, dat de geheime opdracht van ir Staf geen resultaat had opgeleverd. In de morgenuren had hij geconfereerd met mr J. M. A. H. Luns, gezantschapsraad bij onze permanente vertegenwoor diging bij de V.N. Daarna werd professor Romme door hem ontvangen. Tenslotte begaf hij zich naar dr Drees. Reeds in de loop van de middag zei hij tot de wachtende journalisten, dat de geheimhouding in de avonduren zou worden opgeheven. Evenais mr Donker is ir Staf tenslotte ook gestrui keld over buitenlandse zaken. Aanvankelijk was het zjjn bedoe ling om mr Steenbergen als eerste minister op dit departement aan te trekken. Deze had echter tijdens de formatiepoging van mr Donker voor deze post bedankt en thans deed hij het voor de tweede keer. Daarna heeft hij de heer Luns uit Amerika naar Den Haag laten over komen om hem „reizend" minister van buitenlandse zaken te maken. Dit gesprek heeft kennelijk een negatief resultaat gehad. Men weet, dat mr Donker er destijds bezwaren tegen had om de heer Luns, één van de zes K.V.P.-candidaten, hiermee te belas ten. De heer Staf heeft nog even ge probeerd om verandering in de zetel verdeling aan te brengen, hetgeen ech ter door de K.V.P. is geweigerd. Erg ver kon hij daarmee niet konten, om dat hij bevreesd was te veel verzeild Korea-vrijwilliger gesneuveld De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevech ten in Korea op 21 Augustus 1952 is gesneuveld de soldaat T. J. Heugen. Hjj werd 20 Januari 1930 geboren en was afkomstig uit Schaesberg (L.) TRAGISCH ONGEVAL TE NIEUWDORP. Gisteren omstreeks kwart over twaalf is er in de Nieuwe Westkraai- ertseweg te Nieuwdorp een tragisch ongeval gebeurd, dat de 9-jarige Kees de Koeyer het leven heeft gekost. Kees de Koeyer was op weg naar school op de verbindingsstang geklom men van twee met tarwe beladen aan hangwagens. De bestuurder van de trekker van de aanhangwagens, de heer Vermue, bemerkte niet, dat de jongen op de verbindingsstang was geklommen. Toen de aanhangwagens de school passeerden, sprong Kees de Koeyer er af. Hij kreeg een klap van de achterste wagen en viel op de straat. Twee wielen gingen over hem heen. Direct werd het slachtoffertje naar het ziekenhuis aan de Oostwal te Goes overgebracht, 's Middags omstreeks half vier is de knaap overleden. te raken in het werk van een forma teur. Want krachtens zijn opdracht had ir Staf slechts mogelijkheden te onderzoeken. Het rapport dat hij heeft uitgebracht is dus negatief geweest. Daaruit is te verklaren, dat H. M. de Koningin de behoefte heeft gevoeld om met de twee eerste formateurs en de heer Staf de vraag te bespreken wat er nu moet gebeuren. Daarover gaan reeds vele geruchten. Maar in dit stadium is het moeilijk om veronderstellingen te doen. De nodige gegevens ontbre ken daarvoor. Het zal wel weer spoe dig duidelijk worden, hoe de steen der wijzen gevonden moet worden. PLANNEN VOOR DE EUROPESE GEMEENSCHAP VOOR KOLEN EN STAAL. De vice-voorzifter van de hoge autoriteit voor de Europese gemeen schap voor kolen en staal, Hetzel, heeft medegedeeld, dat een van de eerste taken der hoge autoriteit zal zijn de kolenverdeling onder de lan den der gemeenschap voor het eerste kwartaal van 1953. De hoge autoriteit koestert het plan binnen 6 maanden een gemeenschap pelijke Europese markt voor kolen en cokes, ijzer en schroot te creëren en binnen twee maanden na het ver strijken van deze periode een ge meenschappelijke markt voor staal. Communisme en de arrestaties van niet-blanken in Zuid-Afrika. Door massa-arrestaties van niet- blanken in drie Zuidafrikaanse steden wegens overtreding van de apartheids bepalingen is gisteren het totaal der arrestaties sedert het begin van de ongehoorzaamheidscampagne tot bijna 3000 gestegen. De laatste arrestaties vielen samen met het terechtstaan van 20 niet- blanken in Johannesburg. Voor het gerechtsgebouw demonstreerden van de ochtend tot de avond niet-blanken en leiders van de ongehoorzaamheids campagne verlieten enkele malen de rechtzaal om de demonstranten te verzoeken minder lawaai te maken. De openbare aanklager verklaarde bewijzen te zullen aanvoeren om aan te tonen, dat de ongehoorzaamheids campagne valt onder de bepalingen van de Zuidafrikaanse wet op onder drukking van het communisme. INCIDENT—MACAO GESLOTEN Portugezen boden excuses aan Het verkeer tussen de Portugese kolo nie Macao en communistisch China is Maandag hervat. Zaterdag werd het ge schil bijgelegd. Volgens een bericht uit Kanton van het communistische persbu reau hebben de Portugezen er in toege stemd een schriftelijke verontschuldiging aan te bieden met de garantie, dat inci denten als die van Juli niet meer aan de grens zouden voorkomen. Het nieuwsbureau geeft de Portuge zen de schuld voor de grensbotsingen Portugese militairen hadden de grens enkele meters overschreden. Een Chine se man en een Chinese vrouw waren bij de schietpartijen om het leven gekomen en negen personen waren gewond ge raakt. Ook was schade aan huizen en vee toegebracht. r r i i A Onvoorziene omstandigheden voor behouden vertrekt op 28 Augustus a.s. wederom een aanvullingsdetachement bestemd voor het Nederlands Detache ment Verenigde Naties uit de haven van Rotterdam naar Korea. Souburgs predikant tijdelijk naar Rotterdam. Naar wij vernemen zal ds L. C. Spijkerboer, Ned. Herv. predikant te Souburg, met ingang van 1 September a-s. zijn gemeente voorlopig tijdelijk voor 1 jaar verlaten. Ds Spijkerboer wordt' hulpprediker te Rotterdam in de wijk van ds W. A. Zeydner, oud-praeses van de Gen. Synode. De hulpprediker in de wijk van ds Zeydner, vicaris Mees, komt met ingang van dezelfde datum naar Souburg, waar hij tijdens de afwezig heid van de predikant, diens werk zal overnemen. Ds Spijkerboer zal Zondag a.s. voorlopig voor het laatst in Sou burg preken. Wegens het voorkomen van honds dolheid in het district Tiergarten in de Britse sector van Berlijn zullen de komende drie maanden in dit district alle honden aan de lijn en gemuil korfd moeten worden uitgelaten. Volgens de Westduitse anti-commu nistische strijdgroep tegen onmense lijkheid zijn sedert de oorlog 96.000 personen in Oostduitse concentratie kampen om het leven gekomen. Van Riebeeckstad, de zesde stad in de nieuwe goudvelden nabij Oden- daalsrus in de Oranje Vrijstaat, zal spoedig officiëel gesticht worden. Ruim 8000 bouwpercelen, totaal rond 1600 ha, zullen binnenkort worden verkocht. Electriciteit zal in de ko mende winter in Tsjecho-Slowakije worden gerantsoeneerd. Voor het eerst na de oorlog is in Munster weer Hollandse haring aan de kar te koop. Enige ondernemende Nederlanders in visserscostuum staan er n.l. op de weekmarkten met haring en doen kennelijk goede zaken. In Dene marken is een epidemie van kinder verlamming uitgebroken. In de hoofd stad Kopenhagen zijn 450 gevallen ge meld. Voor het merendeel laten deze gevallen zich niet ernstig aanzien. VREUGDE IN TWEE GEMEENTEN Er was gisteren vreugde in St. Laurens en Kerkwerve toen bekend werd, dat de eerste ambtenaar ter secretarie van de Walcherse gemeente met ingang van 16 September a.s. is benoemd tot burgemeester van Kerkwerve. De heer S. Francke, die 31 jaar oud is, heeft reeds een prachtige staat van dienst, die nu in de benoeming tot burgemeester-secretaris van de Schouwse gemeente de bekroning heeft gevonden. Hij volgt de beer W. Baas op, die enige maanden geleden tot burgemeester van St. Laurens werd benoemd. We hebben gistermiddag de nieuwe burgemeester in het gemeentehuis van St. Laurens, waar hij sinds 1 April 1944 heeft gewerkt, opgezocht. De heer Francke vertelde ons, dat de benoeming voor hem een grote ver rassing was. Natuurlijk was hij zeer verheugd en deze vreugde wordt nog vergroot door het feit, dat hij hoe wel hij van Walcheren naar Schou wen gaat toch in Zeeland blijft. De nieuwe burgemeester, die zelf op het platteland is geboren en getogen (hij werd op 16 April 1921 te Oost- kapelle geboren) voelt niets voor het stadsleven. Hij sprak dan ook de verwachting uit, dat hij zich in Kerkwerve met zijn gezin, spoedig thuis zal gevoelen. Hoe de Schouwse mentaliteit is, weet ik nog niet zo precies, aldus de heer Francke, maar het zal wel zijn als overal in Zeeland: Goed Zeeuws, goed rond. GESPREID BED. De heer Francke meende, dat hij op een gespreid bed komt, want van zijn huidige chef, burgemeester Baas, heeft hij natuurlijk al zo het een en ander vernomen. Daarom heeft hij goede verwachtingen van hetgeen de toekomst zal opleveren. De heer Francke deelde ons mede, graag in Kerkwerve te willen wonen en niet in een andere gemeente. Zoals men wellicht weet, woonde burge meester Baas niet in Kerkwerve, doch in Zierikzee. In deze toestand wil de nieuwe burgemeester graag verande ring brengen. De heer Francke hoopt De vier Zwitserse onderzoekers, die sinds 15 Augustus in het „Hellegat" in het Zwitserse Muotadal van de buitenwereld geïsoleerd zijn geweest, zijn op eigen gelegenheid uit de grot naar buiten gekomen. We zien hier van links naar rechts: de 19-jarige Hans Gygar, prof. dr Hans Bögli, de 40-jarige leider van de expeditie, de 18-jarige Lothar Kaiser en Walther Burkhalter, 19 jaar. KROESJEF DIENT EEN RAPPORT IN vele perspectieven. Tenslotte zei de nieuwe burgemeester, dat hij zeer veel dank verschuldigd is aan oud-burge meester van 'tHoff, die van 1944 tot voor kort zijn chef is geweest en van wie hij veel heeft geleerd. Dat de oud-burgemeester zich eveneens zeer verheugd toonde over de benoeming, spreekt welhaast vanzelf. LOOPBAAN. De heer Simon Francke behaalde in 1939 het einddiploma R.H.B.S. afd. A te Middelburg. Van 1 Sept. 1939 tot 1 Maart 1940 was hij volontair ter secretarie te Arnemuiden, daarna tot 16 Aug. 1941 administrateur en con troleur van de werkverschaffing in die gemeente. Op laatstgenoemde da tum volgde zijn benoeming tot 2e ambtenaar ter secretarie te Schoon- dijke, waar hij bleef tot 1 April 1944, de datum waarop hij tot le ambte naar ter secretarie te St. Laurens werd benoemd. In deze gemeente was hij van 1 Juli 1944 tot 1 Nov. 1944 wnd. secretaris en later van 1 Mei 1945 tot 1 October 1945 wnd. secreta ris-ontvanger van Serooskerke (W.). Op 1 Jan. 1946 werd hij tevens ont vanger van deze gemeente. In 1942 behaalde de heer Francke het diplo ma gemeente-administratie en in 1948 het diploma gemeentefinanciën. De nieuwbenoemde burgemeester is gehuwd en heeft twee kinderen. Hij is lid van de Gereformeerde Kerk; politiek behoort hij tot de A.R. party. In het verenigingsleven bekleedt de heer Francke verschillende functies. Zo is hq bestuurslid van de Chr. Wijkverpleging op N.W.-Walcheren, penningmeester van de afd. St. Lau rens van de Stichting 1940'45, pen ningmeester van de afd. St. Laurens van het Ned. Bijbelgenootschap en contactpersoon van het Kon. Wilhel- minafonds. De Prawda heeft gisteren het ver slag van de secretaris van het cen trale comité van de Russische Com munistische Partij, Kroesje", dat op het in October te houden 19e partij congres zal worden ingediend, gepu bliceerd. Het rapport is getiteld: „Wij zigingen van de partijstatuten". Kroesjef verklaart allereerst de nieuwe naam „Communistische Par ty van de Sowjet-Unie". De term bolsjewistische is komen te vervallen De secretaris verklaart dan voorts, dat nog veel partijleden een zuiver formele en passieve houding aan nemen met betrekking tot de toepas sing in de practijk van de party- besluiten. Dit is een groot kwaad, waartegen vastberaden moet worden gestreden, omdat uit een dergelijke houding verzwakking van de strijd baarheid kan voortvloeien. Voorts merkt hij op, dat het kader van de Sowjet-organisaties veelal wordt geworven uit vrienden, fami lie en kennissen. Dit heeft volgens hem niets met het grondbeginsel van de Russische partij uit te staan. Daarom zal in de statuten worden omschreven, dat werving van kader moet geschieden naar politieke en beroepsgeschiktheid (van de candi- daten). De reorganisatie van de controle commissie van de partij, die controle comité van het centrale comité wordt, Gisteravond om kwart voor acht werd het publiek op de Scheveningse boulevard opgeschrikt door een korte, felle brand, die heeft gewoed in een auto-scooter-paleis, die aan de boule vard staat opgesteld. De brand bleek te zijn uitgebroken in de dynamo van de grote machine, die de scooterbaan van stroom voorziet. Om kwart voor acht gingen de grote lampen van de baan uit en toen de machinist ging controleren stond de machinerie in lichter laaie. Ijlings en met levens gevaar heeft hq de motor toen nog kunnen afzetten waardoor de wagen tjes tot stilstand werden gebracht. Daarna heeft hij, terwijl een ander de brandweer waarschuwde, onmiddellijk maatregelen getroffen om de fel brandende machine te blussen. De brandweer arriveerde zeer snel met middelzwaar materieel en kon kort na aankomst voldoende water geven om de machine, die staat opgesteld in een ruimte in de strandmuur, te blus sen. Ondertussen had echter ook het dak van de scooterbaan vlam gevat. Dit vuur was echter snel bedwongen. Omstreeks kwart over acht was het vuur geblust. S. FRANCKE, burgemeester van Kerkwerve Vrqdag naar Kerkwerve te gaan om zqn gemeente te bezoeken. HET VERLEDEN. Het zal voor de heer Francke niet gemakkelijk zijn St. Laurens te ver laten. Hij heeft er heel prettig ge werkt en de verstandhouding met de bevolking was uitstekend. Het spijt hem dan ook enerzyds zeer, dat een periode in zyn leven wordt afgeslo ten, doch anderzijds biedt de toekomst DE STAKING BIJ „DE OMMELANDEN" ONTSLAGEN PERSONEEL KAN EVENTUEEL WEER AANGENOMEN WORDEN By de coöperatieve fabriek voor melkproducten „De Ommelanden" te Groningen wordt nog steeds gestaakt. De Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, de heer E. H. Ebels, heeft aan de partijen te kennen gegeven te willen bemiddelen. De Algemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond heeft na een bespreking met de Commissaris te kennen gegeven, dat zij een bemiddelingspoging door het hoofd van de provincie op prijs stelt. „De Ommelanden" heeft nog niet laten weten of bemiddeling door haar zal worden geaccepteerd. is volgens Kroesjef nodig, omdat ge streden moet worden tegen inbreuk op de discipline en voor naleving door partijleden van hun verplich tingen. Kroesjef zegt in zijn rapport ver der, dat de gevaarlijke mening by sommige communisten bestaat, dat partijleden geen tekortkomingen aan hogere partij-organisaties dienen te melden. Voorts denken sommigen, dat er twee soorten discipline bestaan, één voor de leden en één voor de leiders. De partij kan een dergelijke hooghartige, tegen de partij gerichte houding, echter niet dulden. Dit euvel dient uitgeroeid te worden, daar het de partij en staat schaadt. Er dient resoluut gestreden te wor den tegen degenen, die critiek van beneden af tegenwerken. Een ander euvel, zo gaat het rapport verder, is het feit, dat sommige communisten de waarheid voor de partij verbergen. JAN VAN DEN BERGH TER AARDE BESTELD. Met de eenvoud, die hy stellig zei1 heeft gewenst, doch indrukwekkend als de luide echo van zyn rijk besteed leven, is de bekende journalist Jan van den Bergh, gistermiddag op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Am sterdam ter aarde besteld. Van alle kringen waarmee deze verslaggever in aanraking is geweest en dat zijn alle kringen van onze veelzydige samenleving volgden afgevaardigden in een lange, dichte rij de met een paars laken gedekte baar. Aan het graf sprak de heer C. A. Keuning, directeur van het dagblad „Trouw", waaraan de overledene laat stelijk verbonden was. Van alle overigen bracht de voor zitter van de Federatie van Neder landse journalisten, de heer J. J. van Mechelen, in woord de bezinning op de gesteldheid, die Jan van den Bergh kenmerkte, n.l. een van weloverwo gen, journalistieke gedrevenheid. In het onderkennen van zijn eerlijke ge drevenheid door zuivere principes her kenden de ouderen zijn waarden, voelden de jongeren intuitief zyn for maat. Ds J. van Buuren las in de aula enige gedeelten uit de Bijbel en aan de groeve, nadat de oudste zoon van de overledene voor de zo grote en oprechte belangstelling dank had ge bracht, de Geloofsbeiydenis en het Onze Vader. Het bestuur van „De Ommelanden" heeft in een schrijven aan net hoofd bestuur van de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond zijn houding ten aanzien van het conflict uiteen gezet. Het bestuur is tot de beslissing ge komen het gegeven ontslag van Don derdag j.l. te moeten handhaven. Voorts zegt het bestuur een groot aantal nieuwe werknemers in dienst te hebben genomen, die het niet meer zou kunnen ontslaan, zowel op wette- ïyke als op morele gronden. Behalve de thans reeds tewerk gestelde arbeiders, is nog aan een vrij groot aantal adspirant-werk- nemers toezeggingen gedaan, wanneer het bedrijf eventueel weer tot een normale omvang zal kunnen worden opgevoerd. „Evenwel", zo wordt geschreven, „hebben bestuur en commissarissen besloten eventuele schriftelijke aan vragen van ieder van het thans sta kende personeel om weder in het be drijf werkzaam te worden gesteld, met bekwame spoed en zonder wraak gevoelens te zullen behandelen en terzake te overwegen, wat gedaan kan worden." Nederland en Frankrijk hebben een pluimpje gekregen in het jaarverslag over de periode van 1 Juli 1951 tot 30 April 1952 van de Europese Betalings Unie. Over Nederland wordt gezegd, dat de ommekeer in de betalingsbalans (hoofdzakelijk het gevolg van onzicht bare transacties) zo ingrijpend was, dat men zich genoodzaakt heeft gezien over leg met de Nederlandse autoriteiten te plegen over maatregelen, die het grote overschot zouden kunnen verminderen. Nederland heeft echter laten weten, dat het zijn eigen positie nog met grote voorzichtigheid beoordeelt: verwacht wordt dat de positie van onze betalings balans in het eerste halfjaar van 1953 heel wat minder rooskleurig zal zijn, wanneer het bewapeningsprogramma ten volle zijn invloed op onze economie zal doen gelden. Met waardering wordt in het verslag verder gesproken over de poging van de Franse regering het vertrouwen in de franc te herstellen en de stijging der prij zen en inflatie tegen te gaan. Maar, zo wordt opgemerkt, van Europees stand punt bezien kan men pas van weislagen spreken als er ook opleving komt in de Franse uitvoerhandel. En dat is nog niet het geval. Voor de toekomst stelt men zich voor de strijd aan te binden tegen de dollar tekorten en de werkingssfeer van de »E. B. U. uit te breiden. Men heeft hierbij het oog geslagen op de Zuid-Amerikaan se landen. DE BILT ZEGT; Vrij veel wind. Half tot zwaar bewolkt en in het Noorden van het land af en toe enige lichte regen. In het Zuiden matige en in het Noorden van het land krach tige Zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1