S|OUK VAN HOLDINGE Zeven grote oliemaatschappijen zouden monopoliepositie hebben uitgebuit. Verenigde Staten verkeren in groter gevaar dan ooit te voren, Koningin Juliana ontving Australische minister. West-Duitse Christen-Democraten willen Saarkwestie laten rusten* Pagina 2 |t u Sowjcts nog niet in staat een volgende wereldoorlog te ontketenen. Bromfiets is geen gangmaker 1 Krantenetende bok overleden. De besprekingen van Vrijdag a.s. zouden niet tot oplossing der geschillen kunnen leiden. Vier vrijgelaten Nederlanders opnieuw in arrest. HIER Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. SIBE VAN AANGIUM Amerikaanse Senaatscommissie hield rapport een jaar vast „om relaties niet te verslechteren"* KERK err VAN MARKT en veiling Dinsdag 26 Augustus 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 jpn de fiets I" ant- [kan nooit veraf niet slecht gunstige weer, |de binnen geko- Veek prima. Da waren redelijk, vissoorten gering. Khoonde mosselen kwaliteit van da t goed en is vaak ■adden. bosselen buitenland rankrijk officieel jJi't van Zeeuwse [gen zijn de eer- Jikrijk verzonden. Ilissing genomen frt van Zeeuwse- naar Parijs. De at peer voor binnen- bnnen verzonden, leegerekend. De lien is zeer goed. schepen ST. Kobe. GAAS- Jsbane. BOSFON- •OTEKERK: 23 te "ERK: 24 v. Bah- tEBEER: 29 te H. (ERA: 25 te Ham- OAM: pas. 24 W ATERMAN: I AAGTEDIJK: 25 pe Janeiro. FAIR- Kreta naar Rot- J 25 te New Vork. Igapore naar Port JNTEIN: pas. 23 bs Saiam. HOOG- |na naar Antwer- 23 van Tenerif- |OHAN VAN OL- van Suez naar 124 te Marseille, jm. WATERMAN: ISSINGEN. komen 24 Aug.: pen. IREGULUS naar (werpen 24 Aug.: Tsrdam. KENITRA van Port Talbot TRA van Londen, baar Brussel. HE- |.A. SCHEER van van Lorient- van Rotterdam. It naar Gent. AL- (EDAM van New [Trederïkstad naar verpen 24 Aug.: lar Messina. WIN- GUSTUS 1952. m.) VARA: 7.00 Nieuws en weer- el; 8.50 Voor da (9.35—9.40 Wa- LO.OO Morgenwij- r de vrouw; 11.00 ziek; 12.30 Land- ;n; 12 33 Voor het n zang; 12.55 Ka- .15 Pianoduo; 13. Gram.; 14.00 Ge- Omroeporkest; anorecital; 15.30 oor de jeugd; 17. mgsuitz.Jeugd- entieclub„Wij o.l.v. Regina .15 VARA-Varia; en solist; 18.55 causerie; 19.05 VPRO19.30 20.00 Nieuws; 20. 20.15 Promena- ïn solisten; 21.00 irspel; 21.55 Pia- Hollandse dijk, en wetenschap", 12.50 Sport; 23 00 im. m.) NCRV: 7.00 mn.; 7.30 Gram.; dag; 8.00 Nieuws Gewijde muziek; de zieken; 9.30 35 Gram.; 10.30 Kruisridder van 2.00 Pianorecital; uwmededelingen; ienst; 12.59 Klok- 15 „Met Pit op belkwartet; 13.50 isjes; 15.00 Gram. Voor de jeugd; spel; 17.50 Mili- Nieuws; 18.15 usementsmuziek; hr. Organisatie- 15 Boekbespre- Radiokrant; 20.00 bouworkest; 21. lolomieten", cau- 22.00 Reportage; ationaal evange- 3 Gram.; 22.45 Nieuws en SOS Iram. 4m.) 11.45 Gram; am.; 12.50 Koer- Mieuws; 13.15 Pi- van het Ministe- 13.35 Gram.; 13.45 14.45 Balletmu- Zangrecital; 16.05 7.10 Gram.; 17.30 17.50 Boekbe- 18.15 Causerie; 19.00 Nieuws; 19. :estconcert; 20.30 am 21.15 Lichte 22.15 Lichte mu- iek; 22.55—23.00 Generaal Eisenhower meent In een rede, die hij hield voor de conventie van het Amerikaanse legioen te New York, heeft generaal Dwight D. Eisenhower, republikeins candidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten, gezegd dat de Amerikaan se regering eens en voor al, met koude beslistheid aan het Kremlin moet zeggen, dat wij nooit de minste bestendigheid zullen erkennen van-Rus- lands positie in Oost-Europa en Azië. De dag moet komen, dat de volken van de tot slavernij gebrachte landen in de gelegenheid zijn ip volle vrijheid en onder het toeziend oog van de wereld hun eigen weg in de toekomst te kiezen. „En meer dan dat", aldus Eisenho- voordeel is een wereldoorlog te be- ginnen, zullen zij zeer zeker de mili taire, industriële en menselijke kracht hebben die zij nodig oordelen om het conflict voor hen tot een goed einde te brengen". Naar de mening van de generaal hebben de Sowjets dat stadium nog niet bereikt. wer, „wij moeten de Sowjets met even koude beslistheid vertellen dat wij niet tevreden zullen zijn zolang de vloedgolf van agressief communisme niet binnen zijn eigen grenzen terug is". „En wij moeten hen dit zeggen wij zullen nooit ophouden hulp te ver lenen aan iedere man of vrouw uit die gekluisterde landen die een toe vlucht bij ons zoekt, die onder zijn eigen volk de fakkel van de vrijheid brandend houdt, die de bevrijding van zijn landgenoten is toegedaan". GEVAAR De generaal zei dat naar zijn me ning de V.S. in groter gevaar verkeren dan ooit te voren. „Do Sowjets zullen niet de fatale fout maken van de vijanden die wij 1 in de tweede wereldoorlog overwon nen hebben. Op het ogenblik dat zij eventueel besluiten dat het in hun WERELDRAAD VAN KERKEN NAM RESOLUTIES AAN Da wereldraad van kerken, die teLund bijeen is, heeft een aantal resoluties aan genomen, die gericht zijn op de eenheid van de verschillende Christelijke kerken in de wereld. De raad besloot o.m. we reldconferenties te beleggen over belang rijke vraagstukken, die de eenheid van de kerken aangaan. De theologische conse quenties van de oecumenische beweging en de moeilijkheden der verschillende kerken in haar onderlinge betrekkingen tullen worden bestudeerd. De resultaten hiervan zullen worden gepubliceerd. Welk badcostuum zal ex-koningin Narriman dragen Ex-koningin Narriman van Egypte is bet niet eens met de handelwijze van de Egyptische censors. Een verzoek dat haar moeder haar in een brief deed, nl. om geen badcostuums van Westerse stijl te dragen, had zij eerder in een krant ge lezen dan in de brief, die door de cen suur was nagezien. Narriman wilde niet zeggen of zij de raad van haar moeder zou opvolgen. Zuidslavische militaire missie naar Griekenland De Griekse minister van Defensie, Mavros, heeft medegedeeld, dat op 4 September een Zuidslavische militaire missie, bestaande uit drie generaals en vier kolonels, een bezoek aan Athene zal brengen voor besprekingen met de Griekse generale staf. Zeeuwsvlaamse animo voor politiewedstrijden. Op 28 Aug. a.s. zullen in het gemeen telijk sportpark te Leiden gewestelijke atletiekwedstrijden voor de Rijkspolitie worden gehouden. Aan de 800 m. hard lopen, verspringen en hinkstapsprong zal o.a. deelnemen wachtmeester R. van Eg- dom uit Axel, aan hoogspringen wacht meester le kl. v. d. Wal en wachtmeester v. Dale, beiden Sas van Gent, aan speer werpen en 3000 m. hardlopen D. R. Mil- lenaar uit Terneuzen, aan hardlopen 100 m. P. v. Nieuwenhuijzen uit Aardenburg en aan 400 m. hardlopen J. Verpoorte uit Terneuzen. De luipaard kreeg het leeuwenaandeel Inboorlingen, die op weg waren naar hun werk, zagen in Nyasaland (Zuid- Af rika) hoe een leeuw en een luipaard zich op topsnelheid in de richting van een reebok bewogen. De leeuw was er het eerste, doodde de bok en begon aan zijn ontbijt. De luipaard, die slechts en kele seconden later kwam, wierp zich meteen op de niets vermoedende leeuw, doodde deze met één beet in de nek en voltooide vervolgenns het ontbijt van de gedode koning der dieren. Politiepatrouille viel in hinderlaag Een verkenningspatrouille van de po litie is Donderdagnacht in de kampong Lerangang (bij Kebajoran) in een hin derlaag van een zestig man sterke bende gevallen. Hierbij werden een po litieman en een burger gedood en twee burgers gewond. De bende vluchtte, toen versterkingen van de politie na derden. Het congres van de Duitse Evangelische Kerk. De regering van Oost-Duitsland heeft veertig vertegenwoordigers uit haar gebied toestemming gegeven het vierde congres van de Duitse Evange lische Kerk te bezoeken, dat van 27 tot 31 Augustus in Stuttgart wordt ge houden. Naar uit kringen van het con gres verluidt, werden 20.000 Oost- Duitse bezoekers verwacht A.N.W.B. waarschuwt de wielrijders Op vele fietspaden, speciaal wanneer deze interlocale verbindingen vormen, kan men bij herhaling waarnemen, dat fietsers een bromfietser, die hetzelfde traject moet rijden, als gangmaker kiezen. Zo ziet men op dé rijwielpaden op tijd stippen wanneer velen naar hun werk gaan of daarvan terugkeren, vaak brom fietsers als het ware aan de kop van een heel peleton rijden, een situatie, die voor de „gangmaker tegen wil en dank" wei nig benijdenswaardig is. Indien hij plotseling moet stoppen is de kans niet gering, dat hij de hele groep „klevers" of een deel daarvan over zich heen krijgt, hetgeen dan ook reeds in vele gevallen tot min of meer ernstige ongevallen en schade heeft geleid. Verschillende bromfietsers hebben zich hierover bij de A.N.W.B. beklaagd en er °P gewezen, dat zij daardoor welhaast gedwongen worden, zich op de grote weg te wagen, met alle gevaren van dien- Zowel in het belang van de veiligheid van het verkeer als van henzélf, raadt Qe A.N.W.B. de wielrijders met klem aan, *lch niet aan dit euvel schuldig te ma ken, daar hierdoor de gevaren op de rij wielpaden ten zeerste worden vergroot. Bloemencorso te Rotterdam. Ruim tachtig met bloemen versierde auto's van diverse bedrijven namen Zaterdag deel aan het bloemencorso, dat het sluitstuk vormde van het pro gramma vacantiebesteding. Het was georganiseerd door het Comité Rotter dams bloemencorso in samenwerking met de Rotterdamse gemeenschap. Te Heerlerheide is tijdens het weekend een geitebok gestor ven, die dg belangstelling van de hele buurt op zich had weten te vestigen. Het dier was namelijk ergens achter het huis van zijn baas ver zeild geraakt in een grote hoop lompen, oud papier en andere rommel. Daarin was het zover doorgedrongen, dat het er zich tenslotte niet meer uit kon wer ken. Dit alles gebeurde drie we ken geleden. De eigenaar ver miste de bok dadelijk, doch hij had er geen idee van waar het dier was gebleven. Hij veronder stelde tenslotte maar, dat het hem was ontstolen of dat het was weggelopen. Medio verleden week echter, toen hij een klant aan enkele karrevrachten rommel aan het het helpen was, vond de hande laar de bok terug. En hij leefde zowaar nog. Het dier bleek zich in het leven gehouden te heb ben metoude kranten. Het laat zich echter denken, dat het er door die ongewone kost niet op vooruit was gegaan. Deson danks gaf een veearts nog hoop. Deze hoop is echter ij del geble ken, want tijdens het weekend is de bok alle versterkende mid delen ten spijt toch nog be zweken aan de gevolgen van zijn ongewone avontuur. Dr von Brentano, de fractieleider van de Westduitse Christen-democraten in de Bondsdag, heeft na besprekingen met zjjn partijgenoot bondskanselier Adenauer, die met vaeantie in Zwitserland Is, verklaard, dat de voor Vrijdag a.s. vastgestelde Frans-Westduitse besprekingen over de Saarkwestie waar schijnlijk niet tot een oplossing zullen leiden. De Europeanisering van de Saar moet niet de bekrachtiging van de huidige toestanden betekenen, zo zei von Brentano, die voorstelde bet vraagstuk te laten rusten, tot de tijd rjjp is voor het sluiten van het algemeen Duits vredesverdrag. Hjj was van mening dat de positie van de bondsrepubliek als onderhandelaar Intussen slechts kon verbeteren. Naar hij verder meedeelde, zal dr Adenauer op de volgende bijeenkomst van het ministercomité van de raad van Europa te Straatsburg een memo randum overhandigen over de toestand in de Saar. Hierin zou de regering van dit gebied beschuldigd worden van schending van de conventie inzake de rechten van de mens. De Christen-democraten, aldus von Brentano, staan er op, dat dit memo- De woordvoerder van het militaire basis«ommando van Djakarta, heeft Maandag aan Aneta medegedeeld, dat in verband met het feit, dat de reactie op de vrijlating van de heer Leclerq c.s. niet gunstig is gebleken, het basis commando van het gebied groot-Dja- karta het nodig heeft geoordeeld, Le clerq c.s. in afwachting van een nader besluit, In bescherming te nemen. Het betreft hier de heren B. Leclerq, C. W. Goldman, A. C. van Onselen en A. W. Burger jr. De heren Goldman en v. Onselen werden op 8 Augustus vrijgelaten. Za terdag meldde Aneta, dat drie andere in verband met de zaak-Westerling ge arresteerde Nederlanders voor een na der verhoor van Bandoeng waren over gebracht naar Djakarta. Roemeense ministers ontslagen De minister van gezondheid en de eerste assistent van de minister van buitenlandse zaken in Roemenië zijn ontslagen, zo is te Boekarest officieel meegedeeld. Vasile Marza, minister van gezondheid, zou ongeschikt voor zijn functie en grove nalatigheid aan de dag hebben gelegd. Avram Boenaelioe, de andere ont slagene, was bevriend met de eerder ontslagen minister van buitenlandse zaken Anna Pauker. Volgens berichten uit Boekarest zijn er tekenen, dat de Russen ontevreden worden over de langzame voortgang in Roemenië op het gebied van collec tivisatie in de landbouw. randum wordt ingediend, omdat de'de mocratische vrijheid in de Saar moet worden hersteld. Indien er in dit ge bied in de herfst verkiezingen worden gehouden, kunnen deze niet als vrije verkiezingen worden beschouwd, zo meende de fractie-leider der Christen democraten, die overigens verklaarde, dat het Saar-probleem op geen enkele wijze de Europese integratie mag be lemmeren. Hij was van oordeel, dat de instelling van één markt voor steen kool en staal op grond van het plan- Schuman geleidelijk de voornaamste geschillen betreffende de Saar uit de weg zal ruimen. GRENSGESCHIL TUSSEN CHINA EN MACAO OPGELOST China en de Portugese kolonie Macao zjjn tot overeenstemming gekomen In het grensgeschil. De Portugezen hebben vier eisen van de Chinezen ingewilligd. De overeenkomst zou reeds zijn gete kend. Volgens de voornaamste onderhan delaar van Macao is de normale toe stand weer hersteld. Hij wilde echter geen bijzonderheden over de overeen komst geven. DE OCEAAN OVER OP RUBBERVLOT Alain Bombard, de geleerde uit Mo naco, die wil bewijzen dat men In leven kan blijven van hetgeen de zee oplevert, is met zijn rubberboot uit Casablanca vertrokken, op weg naar de Canarlsche eilanden. Bombard maakt de tocht alleen, daar hij geen metgezel heeft kunnen vinden. Hij hoopt echter, dat de Panamees Jack Palmer, die hem op de reis van Monaco naar Tanker vergezelde, zich in Las Palmas weer bij hem zal voegen. Het vlot heeft geen radio aan boord. Qp de tocht door de Middellandse zee waren Bombard en Palmer genood zaakt, van een passerend schip voedsel te vragen, daar zij niet voldoende vis konden vangen. Bombard hoopt de ove-r kant van de Atlantische Oceaan te be reiken. HM. de Koningin heeft Zaterdag ten paleize Soestdijk de Australische mi nister voor Immigratie Zaken, Mr Harold Holt en diens echtgenote ontvan gen ter gelegenheid van zijn bezoek aan Nederland. NEDERLANDER BIJ MIJN ONGELUK TE EISDEN (BELGIË) OMGEKOMEN. Na veel moeite is men er Zaterdag in geslaagd drie slachtoffers van een instorting in de mijn Limburg-Maas te Eisden in België naar boven te bren gen. Zij waren overleden. Het waren de Nederlander G. van Norden uit Budel en de Belgen Schrootens en Luy- ten. Reeds eerder had men he„ stof felijk overschot van een Italiaanse mijnwerker geborgen. Het ongeluk deed zich Vrijdagnacht voor in een gang op een diepte van ongeveer 500 meter. Gewaarschuwd door een dreigend gekraak in de steenlagen kon het merendeel van de ploeg van 20 mijnwerkers, die ter plaatse de stutten en de installatie voor het vervoer van de steenkolen controleerde, zich uit de voeten ma ken. Enige mijnwerkers werden ech ter onder het vallende gesteente be dolven. Een 19-jarige militair uit Schevenin- gen, die op zijn bromfiets op de Scheve- ningseweg reed, werd op de hoek van de Van Stolkweg gegrepen door een wa gen van lijn 8. S. werd enige meter mee gesleurd en liep ernstige verwondingen op. Tijdens het vervoer naar het militair hospitaal, is hij overleden. en over de grenzen Op Augustus j.l. zijn te Inter laken de West-Europese veehande laren in vergadering bijeen gekomen. Tijdens deze vergadering werd opge richt het Europees Veehandelsverbond', waartoe de betreffende nationale vee handelsverbonden (voor Nederland: de Ned. bond van veehandelaren en de Ned. bond van varkenshandelaren) zijn toegetreden. Mr. W- Cnoop Koopmans, de Neder landse gezant te Cairo, heeft op het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken een afschrift van zijn geloofsbrie ven aangeboden die hem accrediteren bij de koning van Egypte en de Soedan. In Schiedam heeft de Z. Afrikaanse ambassadeur, kol. P. Hoögenhout, een ge denksteen voor Jan van Riebeeck ont huld. Toen Zaterdag twee agenten in de Broekermeer in Amsterdam-Noord een poging deden een Mechelse herder te vangen, die achter schapen aanjoeg, vloog het dier plotseling de beide man nen aan. Een van de politiemannen legde de hond met twee schoten neer. De Nederlander J. J. van Loon is be noemd tot hoofd van de afdeling scheep vaart van de voorlopige internationale commissie voor emigratie uit Europa. 32 o „Ik vermoed, dat ketterse boeken u in de war hebben gebracht. Veel lezen en peinzen is niet goed. Facien- des plures libros nullus est finis, frequensque meditatio camis affectio est, zoals de Ecclesiates zegt." „Maar er staat toch ook bij de Hei lige Johannes", antwoordde Sjouk: „deze dingen zijn geschreven, opdat gij gelooft, dat Jezus is de Christus, de Zone Gods en opdat gij, gelovende, het leven hebt in Zijnen naam. Het kan toch niet kwaad zijn, dat wij de Heilige Schrifture lezen." „Neen, maar de leek begrijpt niet wat hij leest", antwoordde de pries ter. „De Heilige Kerk moet Gods Woord uitleggen. Ik waarschuw u ernstig, mijne dochter, dat gij niet voortgaat met ketterse boeken te le zen noch ook de Heilige Schrifture. Gij zult geheel verdorven worden." „Zo, Eerwaardein druk gesprek met mijn dochter?" Met deze woor den stapte heer Gabbe de zaal bin nen. „Ik hoorde net uw laatste woor den en ik wil hopen, dat die niet ge richt waren tot mijn dochter. Hallo, Sjouk, laat Sijbrig mij ook een glas wijn brengen. Neen, Eerwaarde, blijf nog wat zitten en doe mij bescheid. Of lust ge de wijn uit Holdinge's kel der niet meer? Me dunkt, dat weet ik wel beter." Heer Ulbe, die opgestaan was, ging weer zitten. „Ik had met uw dochter een gesprek over de ketterije", zeide hij tot heer Gabbe. „Over de ketterije?" Hij sloeg een kruis. „Maar wat heeft Sjouk daar mee te maken? Gy meent toch niet, dat op de Holdinge Burcht ketters zijn? De Heilige Petrus moge mij be hoeden. Zolang ik leef, krijgt 'n ket ter geen plaats in de Holdinge Burcht. Neen, heer Ulbe". Heer Glabbe lachte luid. „Ge Behoeft u geen zorg te maken.' „Maar heeft Sjouk misschien om gang met ketters?' „Hoe komt ge er bij, heer priester." „Ik meende, dat ik die dochter van Botma laatst hier zag. En deze schaamt zich niet openlijk over hare ketterij te spreken." DOOR De priester zag, dat hij de juiste snaar getroffen had. Toornig keerde heer Gabbe zich tot Sjouk. „Daar heb je 'tal", zei hij. „Ik heb je toch de omgang met die ketters verboden! Ik wil geen ketters In mijn huis heb ben!" Dan wendde hij zich tot de priester. „Maar, heer priester", zeide hij, ..ik ben een vrije ïTües. Ik dank u voor uw waarschuwing. Echter zal ik zelf wel zorgen, dat geen ketterije in de Holdinge Burcht optreedt. Geen priester behoeft daarover te waken. Ik zal toezien, wie en wat in mijn huis komt." De priester meesmuilde. Hij kende de heer van Holdinge, de wel goed Rooms was, maar, als echte Fries, vrijheidslievend en die zeker niet dul den zou, dat iemand zich met zyn za ken bemoeide. Heer Gabbe bemerkte het spotten de glimlachje. Driftig vroeg hij de priester; „Of meent gij, dat heer Ernstige beschuldigingen. Gisteren is door een commissie van de Amerikaanse Senaat het met enige spanning verwachtte rapport gepubliceerd, waarin zeven internationale olie maatschappijen ervan worden beschuldigd haar monopoliepositie in de we reld te hebben uitgebuit, de markten onderling te hebben verdeeld, eigen prijzen te hebben vastgesteld en aldus de olie onnodig duurder te hebben gemaakt ten nadele van de gehele wereldeconomie. Tot de beschuldigden behoort o.a. de Koninklijke Shell. Verder de Anglo-Iranian en vijf Ameri kaanse maatschappijen, n.l. de Standard Oil, de Gulf Oil, de Texas Oil, de Socony Vacuum en de Standard Oil of California. Er werd een contract getekend vol gens hetwelk de Standard Oil (New Yersey) en de Gulf Oil ieder een vast gestelde hoeveelheid olie zouden af nemen van de Anglo-Iranian om deze „een gegarandeerd en blijvend afzet gebied te verzekeren". De Koninklijke Shellgroep en de twee hierboven ge noemde Amerikaanse maatschappijen worden ervan beschuldigd de Vene zolaanse olie-industrie een belang rijke factor op de wereldmarkt te hebben gemonopoliseerd. In het rapport wordt verder critiek geoefend op de methode van prijs vaststelling in het bijzonder op het systeem de kosten te ramen op basis van de vastgestelde vrachttarieven, ongeacht het punt van verscheping. Het rapport is thans in handen ge geven van een federale jury, die vol gende maand bijeen zal komen om uit te maken of de Amerikaanse maat schappijen al dan niet inbreuk hebben gemaakt ox de anti-monopoliewetten. De Standard Oil heeft bij voorbaat al ontkend deel van een kartel te heb ben uitgemaakt. Zij verklaarde dat het duidelijk is, dat vele van de maat regelen en gebeurtenissen, waarop in het rapport commentaar wordt gele verd, een geheel andere betekenis hebben, dan die er thans aan wordt gegeven. Naar de mening van deze maat schappij zal dit rapport ve-1 kwaad doen aan de goodwill van de Ameri kanen in het buitenland tot schade van deze landen en van Amerika zelf. Het rapport is meer dan een jaar geheim gehouden om de internationale relaties niet te verslechteren. Zelfs thans zyn enkele van de bevindingen, die waarschijnlijk betrekking hebben op de relaties van deze Oliemaatschap pijen met het Midden-Oosten, o.a. met Perzië, weggelaten. In het rapport wordt gezegd, dat deze zeven maat schappijen in 1949 het toezicht uit oefenden op ongeveer 92 van de geraamde wereldoliereserves buiten de Ver. Staten, de Sowjet-Unie en Mexico. Zij namen 88 van de we reldproductie voor hun rekening, uit gezonderd de Ver. Staten en de Sow jet-Unie. De beschuldiging luidt, dat zij over eenkomsten hebben gesloten die tot doel hadden de prijzen vast te stellen, de productie te beperken om die prij zen te bunnen handhaven, het aantal afzetgebieden te beperken en concur rerende uitgaven voor marktfacilitei- ten te voorkomen. Gabbe niet mans genoeg is, zelf op te treden?" „Er is heel wat ketterij in uw burcht gekomen. Indien ge eens wil- det nazien wat boeken uw dochter leest, zoudt ge waarschijnlijk ver baasd staan." „Sjouk is een goede dochter der Kerk", antwoordde heer Gabbe kort. „En om het u te bewijzen.... Sjouk, laat zien of je boeken hebt. Toon ons eens wat je leest. Sjouk verbleekte. „Maar Heit", zei ze smekend, „die kan ik u toch later wel laten zien." Een spotlachje trok om de mond van de priester. Heer Gabbe zag het. „Haal ze direct", gebood hij. „En allemaal." Aarzelend gehoorzaamde Sjouk. Weldra kwam ze terug met enkele boeken, die ze voor haar vader neer legde. „Ha!" De priester zei het triom fantelijk. „En ge meendet, dat er van ketterij geen sprake was. Zie eens, niet alleen een Nieuw Testament en nog wel in de Dietse sprake, maar ook een paar werken van die aarts ketter Marten Micron. Hieren hij duwde heer Gabbe een boekje on der de neus, „hebt ge een schandelijk ketters geschrift." Heer Gabbe las de titel; „Ein kort underricht voor den Eenfoldigen Christen die Desz Heeren Hillich Aventmahl werdiglycken willen ge- neten, in Fragen und Antwoerdt uth der Heilige Schrift vervatet." Het be zit van dat boekje alleen kan uw dochter op de brandstapel brengen." (Wordt vervolgd.) •m Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Leek-Midwolde, D. Bender te Marssum. Geref. Kerken. Beroepen te Zaamslag, R. A. Hoog kamp te Holten; te Oldemarkt, R. van Reenen, cand. te Soestdijk. Aangenomen naar Ternaard, P. Jo- ziasse te Serooskerke. Geref. Kerken (art. 31). B' oepen te Mussel, P. Veldstra te Kantens. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Den Haag, W. C. Lamain te Grand Rapids; voor Patter son (V.S.), M. Blok te Rotterdam. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 25 Aug. Kleiaard- appelen 35 mm. opwaarts Eigenhei mers 99.25; Bintjes 8.258.50; BI. Eigenheimers 9.5010; IJselster 8. Zandaardappelen 35 mm. opwaarts: Nieuwlandse Eigenheimers 8.50—9.50. Voeraardappelen 3.503.75. Prijzen per 100 kg. en berekend op handels- voorwaarden vastgesteld voor de ver koop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. GRAANBEURS ROTTERDAM. 25 Aug. Binnen landse granen (officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam). Tarwe zonder vochtconditie 2526; op vochtconditie tot 25.95. Voedergranen kalm. Zomergerst 30.5032; wint rgerst 29.5030.75; Rogge 27—27.75; haver 26—29. Peulvruchten; Groene erwten 44 50; schokkers 4551. VEEMAP KT ROTTERDAM. 25 Aug. Aanvoer in totaal 1559. Vette koeien en ossen 1008; Varkens 529. Prijzen: Vette koeien 2.802.95; 2.602.75; 2.20 2.50; Varkens (lev. gew.) 2.25; 2.22; 2.18; Lammeren 90; 75; 60. MIDDELBURG, 25 Aug. 1952. Aard appelen: Eerstelingen bonken 8, grota 89, Drielingen 48, Kriel 4, Bintjes bonken 79, grote 79, Koopmans Blauwe grote 911, Blauwe Eigen heimers bonken 8, grote 810, alles per 100 kg. Aanvoer 12 ton. Fruit: James Grieve 1226, Zigeu nerin 1719, Mank's Codlin 418, Tuinzoet 15, Codlin Keswick 4, Appels val en kroet 3—6. Peren: Beurré d'A- manlis 917, Clapp's Favourite 14— 23, Bon Chrétien Williams 1118, Clara Treyns 711, Beurré de Me- rode 410, Juttepeer 10, Seigneur d'Esperen 315, Peren val en kroet 311. Aardbeien per doos 76. Prui men: Reine Victoria 318, Jefferson 316, Reine Claude d'Althan 620, Kirke's 719, Abrikoospruimen 16, Belle de Louvain 517, Dubb. Boere- witte 524, Tomaten 1623, Perziken per stuk 826, Druiven: Frankentha- ler 6683, Bramen per kg 4754, per doos 1723, Oranjeananasmeloe- nen 5266, Suikermeloenen 2269, Netmeloenen 2247. Groenten: Sla 2—8, Bloemkool A 33 —73, B 27—38, C 12—26, D 8—10. Komkommers A 8—12, B 813, C 8 11, Rodekool 1122, Savoyekool 6— 20, Wittekool 45, Spitskool 57, Augurken 984, Spekbonen 15, Dubb. Prinsessebonen 2059, Snijbonen 20 58, Stokprinsessebonen 4245, Pronkbonen 3034, Prei 818, Andij vie 58, Postelein 823, Spinazie 15 32, Kroten kg 48, Boskroten 27, Bospeen 1331. GOES 25 AUGUSTUS; Fruit voor export: Zigeunerin A 24.10; BC 2124; I grof 24.20—24.30; 1 22.60—23.50; II 17. James Grieve A 28; BC 28; I grof 28.30; I 28.40; H 19.30. Manks Codlin A 18.10; BC 16.80—16.90; 1 grof 18.10; I 16.30—16.50; H 4.50. Jacq Lebel I grof 15.40; I 15; II 4.50. Clapps Favo rite I 24.1028.20; B. d'Amanlis I 15.40; Triumph de Vienne A 34.10; BC 31.70; I grof 31.70; I 28. Bon Chr. Wil liams I grof 17.10; I 15.70; H 6.80. B. de Mierode I 15.30; II 5.20. Seign. d'Es peren I grof 15.40; X 15.40; H 6. Ver pakt fruit: James Grieve AA 34; '<s Codlin AA 20—22; A 20. Gewone vel ling: Zigeunerin 515; Manks Codlin 37.50; James Grieve 315; Codlin Keswick 36.70; Zoete Ribbeling 15; Clapps Favorite 8—20; B. d'Amaulis 5 11; B. de Merode 35; Jutten 714; Seign. d'ESperen 3—14; Triumph de Vienne 2024; Wittebroodsperen 3 4.20. Pruimen: Reine Victoria 317; Bille de Louvain 3—11; Reine Claude d'Aalthan 6—14; Reine Claude Verte 4—25; Kirhus 316; Jefferson 3—14; Perziken 16—21 per 100 stuks. Groen ten: Komkommers 813; Bloemkool 8—53; Kropsla 4—14; Meloenen 34; To maten 1622; Augurken 681; Dubb. Princessebonen 2045; Stoksnijbonen 22—39; Pronkbonen 32—42; Rentege vers 4349; Stokprincessebonen 61— 62; Groene kool 712; Rode kool 12— 14; Andijvie 16—21; Uien 4—6; Bospeen 8—28; Kroten 4—7. Alles per 100 boa stuks of kg. KAPELLE, 25 Aug. 1952. Export en grote veiling: Bramen 50.1551.30. Appels: Zigeunerin A 25, BC 23.80, I grof 23.80, I fijn 22.60, II 17.70, K 11.40 —12.20, fabr. 3.804.70, James Grie ve A 28.90, BC 28.20, I grof 28.20, I fijn 28.20, II 18.40, K 10.80, fabr. 6, Manks Codlin A 18.50, BC 17.50- 17.70, I grof 18.80, I fijn 17.70—18, II 4,504.60, K 6.30—6.80, fabr. 3.104, Jacq. Lebel I grof 9.10—16.20, I fijn 8.30—9, II 3.70—4.30, K 6.10, fabr. 4.204.30, Keswick I grof 9.10, I fijn 7.40—7.90, II 4.40. Peren: Triomphe de Viënne A 38.10, BC 34.2034.30, I grof 32.60, I fijn 31.30, K 21.20, fabr. 12.20, Juttenpeer I grof 22, I fijn 17.80 —18.30, II 5.50—5.80, Beurré Lebrun I grof 20.35, I fijn 20—20.35, II 6.60, K 9.50, fabr. 5, Seigneur d'Esperen A 22 70, I 20.75, II 7.30, K 8.40, Beurré d'Amanlis I grof 17.30, I fijn 16, II 8 10 K 8.30, Beurré de Merode I grof 15.80, I fijn 15.80—16.30, II 5.90, K 7 80 fabr. 5.10, Clapps Favourite I grof 23, I fijn 20.50, II 18.10, K 17.90, fabr. 9.60, Bon Chrétien William 1 18.30, II 14.70, alles per 100 kg. Pruimen op de bloc: Reine Victoria II 6.60—10.50, Belle de Louvain II 5.90, Jefferson II 3.30—5.90, Pruimen gesch. 33.70, alles per 100 kg. TERNEUZEN, 25 Aug. 1952. Groen ten: Sla 3—7.50 per 100 stuks. Bloem kool 8—51, Groene komkommers 8 13, Witte komkommer» 810, Meloe nen 4361, alles per stuk. Peen 18, Kroten 7, Uien 6, alles per bos. Eer stelingen 11.50, Meerlanders 9.50. An dijvie 1214, Stoksnijbonen 3448, Princ. bonen 4051, Pronkbonen 34 36, Rode kool 6—7, Sav. kool 6—15, Witte kool 3, Prei 21—23, Tomaten 16 25, alles per kg. Fruit: Appelen: Ellisons Oranga BC 21, Huish. I 20.20, KF 20, Mank's Codlin A 19.90, BC 14.10, Huish. X 13.20, II 5, Transparant de Croncels Huish. II 5, KF 8—10. Peren: Beurré de Mérode BC 11, Huish. I 10, II 6 7.40, KF 8, Triomphe de Viënne A 32, BC 30.10, Huish. I gr. 30, I 26.50, II 22. Pruime»: Belle de Louvain 1015, Dubb. Boerewitte 17, Reine Cl. d'Al- than 11—15, Victoria 11—18. VEERE. Vismijn van 25 Aug. 1952. 1149 kg exportgarnalen 11.30, 133 kg handelsgarnalen 87, 76 kg schar 35 —47, 304 kg bot 34—42, 21 kg rog 24 —31, 74 kg tong 1.05—1.90, 2,5 kg griet 1.47. KRABBENDIJKE, 25 Aug. 1952. Exportveiling: James Grieve A 27.70, BC 24, I grof 27.30, I 26.10, Manks Codlin A 17.70, B 17.60, BC 16.40, I grof 17.50, I 10.20—15, II 4.40, Zigeu nerin A 21, BC 21, I grof 12, II 8, Beurré d'Amanlis I grof 15.10, I 15, II 5.90.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3