S|OUK VAN HOLDINOE Belgisch rapport over het drama Mei 1940. Kostbare verzamelingen van het Boek der Boeken. De film in dienst van de kerkelijke arbeid* Reglement voor visserij AKKERTJES Het Rotterdamse Kamerorkest komt naar Middelburg* Grofe strategische werken in Z. 0. Turkije. -o- Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. SIBE VAN AANGIUM Pagina 2 Maandag 25 Augustus 1952 ..üUWSCH DAGBLAD Pagina 3 jan. „Ja, ik overal bo- ny-motoren. :reden door zoals onza -t en Karei ills ook Jan (twee man- len vinden, !dat de ver- linister van et Ais ver doopt da land, da |nde te Ber- rdjÊ-te vie ste het heer L. van Lnderwijs te pen de kada Je heer H. Stse, om da te bevrij- eentehuls stuur van alsmede Amster- sprektng Zaterdag fier leiding SHootegem. ferestaureer- gn door da Zeeland* leden van tegenwoor- Onder- kppen. rvordt een uitgevoerd _jspel „Da gn toneel- verlenen (riilg en het Sluis. Ook aanwezig Inrit heeft pstraan uit man aan viel dat hij dding naar est worden »J [IS 1952, kvRO: 7.00 7,50 Dag- „'8.15 Gram. Km.; 9.30 De Aden; 9.40 f; 11.00 Voor 12.00 Amu- .1 tuinbouw- t platteland; iNieuws; 13. B.25 Orkest- ropera; F caus.; 15.00 iital; 16.00 17.00 Volks- uziek; 17.50 tuws; 18.15 Saaiborn Ijkende lite- lorische ro tan Lennep fospel; 19.13 |00 Nieuws; [en solisten; hoorspel; gels militair „De Ame- causerie; jcht; 23.20— IKRO: 7.00 ■7.30 Gram.; pche kalen- 8.15 Gram. de huis paken; 10.00 V 11.00 Voor (12.00 Ange- [1- en tuin- fam.; 12.53 Katholiek (3.25 Metro- Irara.; 15.30 i de zieken; jeugd; 17. dr. M. H. Jiina; 18.00 ■8.20 Sport- „Hier vrij |„Dit is le- 0.00 Nieuws man; 20.15 Lzern-F esti- iauserie; 22. 1 en liturgi- [23.15 Sport; 11.45 Gram. amse liede- 17; 14.00 Ka- I Hammond- liziek; 16.30 Ews; 17-19 17.30 Wals- lo Klassieke laten; 19-00 Iserie; 20.00 bziek; 21.30 f22.15—23.30 MNG. k- 2. Weer- ■ng"; Pau- Iedev een eigen strategie Generaal Weygand kon de verwarde situatie niet meer overzien. Een commissie van vier Belgische generaals heelt een diepgaand onder zoek Ingesteld naar de militaire ge beurtenissen in Mei 1940, waarbij men zich In het bijzonder baseerde op de gedenkschriften van de Franse gene raals Weygand en Gatnélin, alsmede op die van de Engelse eerste minister, Winston Churchill en de gewezen Fran se eerste minister Paul Beynaud. De commissie komt In haar rap port tot de conclusie, dat het drama, dat zich in de Meidagen van 1940 afspeelde, in niet geringe mate toe te schrijven was aan de onverwachte benoeming vn generaal Weygand tot opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten. Deze moest zich hier door in 48 uur tijd op de hoogte stel len van uiterst ingewikkelde militai re problemen en zag zich plotseling verplaatst in een situatie, die zeer verward was en nog leder uur wijzi ging onderging. Weygand kon op 21 Mei niet lang genoeg in Ieperen vertoeven om daar Lord Gort, de bevelhebber van het Engelse expeditieleger te ontmoeten en besprekingen op hoger niveau over een gezamenlijke verdediging der Frans-En gels-Belgische strijdkrachten konden dus niet worden gehouden. Een onge val, dat het leven kostte aan generaal Bllotte, de bevelhebber der FranBe Onder Amerikaanse 1 eiding zijn werkzaamheden gaande om de Baai van Alexandrette (Iskenderoen) in Zuid-Oost-Turkijè geschikt te maken voor dienst als Turks-Amerikaanse marinebasis. Voorts wordt gewerkt aan een strategische weg, die van Alexandrette naar Kars bij de Turks- Russische grens loopt, een afstand van circa 1100 km. Deze twee grote mili taire werken staan onder leiding van de Amerikaanse militaire en burger lijke missie in Turkije. De grootst mo gelijke geheimhouding wordt over de werkzaamheden in acht genomen. De Amerikaanse staf van circa 50 man werkt in het gebied waar de tempera tuur veelal oploopt tot boven de 100 eraden, geheel afgesloten van de bui tenwereld. Verwacht wordt, dat de in October 1951 begonnen werkzaamhe den twee jaar zullen vergen. Alexandrette wordt omringd door bergen van bijna duizend meter hoog te en ziet uit op een door land om ringde golf met een uitgestrekte rede, die bijna het gehele jaar door gebruikt kan worden. troepen in het Noorden, droeg nog bij tot de algemene verwarring. Het gevolg van een en ander was, dat het Engelse expeditieleger, bjj ontstentenis van richtlijnen, zijn eigen strategie vast stelde en het Belgische leger aan zijn lot werd overgelaten. Vanaf 24 Mei had generaal Weygand dan ook geen invloed meer op het geheel der krijgsverrichtingen. Na 25 Mei ver nam het Belgische opperbevel niets meer van de Fransen en de Engelsen en daar geen enkele steun uit de lucht werd ontvangen, was het lot van de Belgische strijdkrachten van toen af bezegeld. In het rapport van de commissie wordt nog opgemerkt, dat tassen 22 en 27 Mei het Belgische opperbevel geen enkele keer werd uitgenodigd tot de Intergeaüleerde besprekingen, hoe wel de 20 Belgische divisies 40 procent uitmaakten van de in het Noorden af gesneden geallieerde strijdkrachten. Engelse delegatie voor de Europese steenkolen- en staalgemeenschap In een door het Britse ministerie van buitenlandse zaken uitgegeven Communique is de samenstelling be kend gemaakt van de Britse delegatie, die zich naar Luxemburg zal begeven voor het vestigen van een basis voor een nauwe en duurzame samenwer king tussen Groot-Brittannië en de Europese steenkolen- en staalgemeen- gchap. De delegatie staat onder leiding van Sir Cecil Weir, van 1946 tot 1949 economisch raadgever van de Britse hoge commissaris in West-Duitsland Ingezonden Mededeling (adv.). De Bijbel in de loop der eeuwen. Een zeldzaam exemplaar* de „Breeches" (broek) Bijbel. Op zekere dag snuffelde een student in Boston wat rond in een boeken stalletje en vond er een oude bijbel die zijn belangstelling trok. Omdat het boe ker erg verfomfaaid uitzag kon hij het voor een dollar meenemen. Toen hij thuis deze bijbel eens nader bekeek ontdekte hij dat het een zogenaamde „Breeches"-bijbel was, een uitgave die onder vzrzamelaars zeer gezocht is. (In deze uitgave staat in Gen. 37 „breeches" (broek) i.p.v. „aprons" (lendenschort). Door deze gelukkige vondst werd de jongeman een verwoed verzamelaar van boeken en daar hij zeer godsdienstig was, legde hij zich in het bijzonder toe op het verzamelen van bijbels. Thans is deze verzameling van wijlen Dr William B. Bizzell, die gedurende 16 jaar president-curator was van de Universiteit van Oklahoma in de universiteits-bibliotheek ondergebracht als de „Bizzel-verzamélïng" en wordt zij beschouwd als een van de belang rijkste particuliere bijbelverzamelingen ter wereld. Adviezen van deskundige waren zeer welkom. Fit het jaarverslag van de Stichting Filmcentrum, die deze zomer haar eer ste lustrum vierde, blijkt dat in steeds toenemende mate gebruik wordt ge maakt van de diensten van de fllmdes- kundige van de Ned. Herv. Ker. Behalve van het gebruik, dat ds S. H. Spanjaard te Groningen en ds W. G. Overbosch te Amsterdam van de film maken bjj hnn werk onder buitenker kelijken, worden door ds D. Lamberts te Drachten geregeld bepaalde films in de bioscoop aldaar vertoond. In Leiden werden Liebe '47 en Nacht- wache ingeleid en besproken onder lei ding van ds P. Kloek. Ds M. L. M. Schoch te Rotterdam hield filmvoorstel lingen voor middelbare schooljeugd met gedachtenwisseling. Een combinatie dus van filmvertoning en prediking. Naar aanleiding van de film Simson en Delila hield ds P. Lugtigheid in een Haagse kerkgebouw twee zeer druk bezochte samenkomsten bezocht door een over wegend niet kerkelijk publiek. In de Pieterskerk te Utrecht werd door ds A. Dronkers een bespreking van Nacht- wache gehouden mbet gelegenheid tot vragen stellen waarvan zeer druk gebruik werd gemaakt. Een der thea ters in deze stad vertoonde op een Zon dagmorgen Himlaspelet, welke film door ds Dronkers werd ingeleid. Een zeer merkwaardige vorm van „Visua l'Aid" gecombineerd met prediking paste ds H. Bardeloos in zijn gemeente Lutten toe. Een kerstgroep was opge steld, waarachter een groot filmdoek In het Staatsblad Is opgenomen een Kon. Besluit van 26 Juli IX, houdende vaststelling van een visserijreglement voor de territoriale wateren. Daarin wordt bepaald, dat ter be scherming van de schelpdierenvisserij gedeelten van de territoriale wateren, waarin of in de omgeving waarvan zich natuurlijke banken bevinden, voor de visserij worden gesloten. Onder natuur lijke bank wordt verstaan Iedere niet in uitsluitend gebruik gegeven plaat* waar schelpdieren van nature zijn ge vallen. Het is verboden te vissen op de hiervoor bedoelde gedeelten gedurende de tijd, dat zij voor de visserij zijn ge sloten, tenzij men voorzien is van een daartoe strekkende schriftelijke verkla ring van het districtshoofd, zijnde het hoofd van de dienst der visserij-Inspec tie in het eeTSte district. Ter bevordering van de teelt van schelpdieren kunnen gedeelten van de territoriale wateren aan de openbare visserij worden onttrokken en op de door de minister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening te stellen voor waarden tijdelijk in uitsluitend gebruik worden uitgegeven voor de teelt van Schelpdieren. Het is verboden op een in uitsluitend gebruik gegeven plaats te vissen met een kor of schelpdieren te rapen tussen een half uur na zonson dergang en een half uur voor zonsop gang. Voorts is het verboden tijdens mist te vissen met een kor. Eveneens is het verboden op een in uitsluitend gebruik gegeven plaats enig vistuig bij zich te hebben, tenzij degene, die het vistuig bij zich heeft op eerste vorde ring kan aantonen, dat hij op die plaats tot vissen met dat vistuig bevoegd is. De minister kan tijdelijke afwijking van de bepalingen van het besluit toe staan. POLDERBENOEMINGEN IN ZEELAND Bjj Kon. Besluit zijn benoemd in de Provincie Zeeland: tot dijkgraaf van het Waterschap Sint Maartensdijk A. P Geluk te Sint Maartensdijk. Tot gezworene van de Karelpolder J. Nagelkerke, Krabbendijke, m.i.v. 1 Aug 1952; tot gezworene van het Water schap Stavenisse J. C. Roojj te Stave- nisse. De oudste inwoner van Urk, de heer G. Post is op ruim 96-jarige leeftijd overleden. De heer Post is vrijwel tot oo laatste dag van zijn leven goed ge zond geweest. Amerika aal Zuid-Korea ruim 35 milli oen dollar betalen ter delging van Zuid- Koreaanse voorschotten in plaatselijk geld aan eenheden der Amerikaanse strijdkrachten. IJsland heeft twee luchtvaartmaatschappijen IJsland is waarschijnlijk het land, dat naar verhouding de meeste lucht vaartmaatschappijen bezit. Er zijn er n.l. twee in dit land van 150.000 inwo ners, wat dus betekent, dat er op elke 75.000 IJslanders een luchtlijn is. Verwonderlijk is dit overigens niet als men weet, dat er maar weinig en slechte wegen zijn op dit Noordelijk eiland en dat een vliegreisje van de hoofdstad Reykjavik naar de Oostkust goedkoper is dan een reis per bus. Als men met dit laatste vervoermiddel gaat, zo vertelde ons Njall Simonarson, de persagent van de Flugfelag Islands (de IJslands luchtvaartmaatschappij) moet men n.l. via de Noordkust en daar een nacht logeren in een hotel om de volgende dag de reis voort te zetten. Een ideaal land dus voor lucht verkeer en dit verklaart dan ook de twee luchtvaartmaatschappijen. Op 30 en 31 Augustus wordt te Oud- Poelgeest bij Leiden de jaarlijkse con ferentie gehouden van „In dienst der Kerk". Dr van Leusden spreekt over opvoeding in het gezin en ds Groene- woud over opvoeding in en door de school. gespannen. Van de galerij af sprak de predikant via een microfoon. Na de lezing van het kerstevangelie naar Lucas werd een schijnwerper ge richt op de kerkgroep. De korte toe spraak-fragmenten werden onderbroken door filmvertoningen van b.v. overstro mingen In de Po-vlakte, bet vluchtelin genprobleem, ondertekening van bet Atlantisch Pact en Korea. Telkens wanneer een dergelijk filmfragment vertoond was, werd de schijnwerper ge richt op de kerstgroep. De dienst werd besloten met een liturgie der gebeden. In alle provincies zijn filmconsuls en filmeorrespondenten aangesteld, die contact leggen en onderhouden tussen de plaatselijke gemeenten en filmcen trum. Het aantal filmvoorstellingen, dat door de filmdienst verzorgd werd in de afgelopen jaren neemt steeds toe. Millioen dollar geboden voor een Bijbel Een zeer oud exemplaar van de Bij bel, door Bedoeïnen in de woestijn ge vonden en gekocht door ex-koning Fa- roek van Egypte, is ontdekt bij de in ventarisatie in de koninklijke paleizen in Egypte. Van Israëlische zijde zou er eens een bod van een millioen dol lar op gedaan zijn, dat echter door Faroek werd afgeslagen. Het Egyptische ministerie van onder wijs heeft nu verscheidene deskundi gen uitgenodigd de waarde van deze Bijbel te schatten en de ouderdom vast te stellen. Ingezonden Mededeling (adv.). vmse Die pijnen op gezette tijden...verdrijf ze! De moderne vrouw blijft ook in die dagen monter enfit:zij neemt een AKKERTJE!/j helpen direct Het nieuwe seizoen nadert. Het Residentieorkest concerteert 24 April 1953. De werkgroep-Middelburg van de Zeeuwse Volksuniversiteit heeft een uitstekend programma voor het nieu we seizoen samengesteld. Twee grote concerten zullen In na- en voorjaar de hoogtepunten vormen. Wat de recitals betreft, mag men voor de winter 1952 '53 rekenen op Iets bijzonders. Op Donderdag 25 September a.s. zal ln de concert- en gehoorzaal te Mid delburg concerteren het Rotterdams Kamerorkest olv. Plet Ketting. Er worden werken van Schubert, Beetho ven en Lalo uitgevoerd. Als solist treedt op de bekende pianist Gerard Henge- veld. Het orkest komt op uitnodiging van het provinciaal bestuur en wordt geor ganiseerd door de Z.V.U. De prijzen zijn uitzonderlijk laag gesteld. Het tweede concert zal op Vrijdag 24 April 1953 worden gegeven. Dan komt het Residentieorkest o.I.v. Wil lem van Otterloo naar de Zeeuwse hoofdstad om we kunnen niet an ders veronderstellen opnieuw lauwe ren te oogsten zoals ln 1951. Als solist zal vermoedelijk optreden Herman Schey. 0.m. wordt uitgevoerd de Kln- dertotenlieder van Gustav Mahler. RECITALS. Voorts staan drie recitals op het pro gramma. Op Dinsdag 4 November a.s. zal het Nieuw Hollands Strijkkwartet een concert geven. Het kwartet bestaat bevatte arsenicum. uit Nap de Klijn, le viool; Johan van Helden, 2e viool; Paul Godwin, altviool en Carel van Leeuwen Boomkamp, cel lo. Dit Nederlandse kwartet verwierf reeds tijdens het eerste optreden een groot succes en heeft zich ln korte tijd geplaatst ln de rij van Internationaal vermaarde ensembles. Op 11 December a.s. komen de be roemde Roemeense violiste Lola Bo- besco en haar echtgenoot Jacques Gen- ty, die haar accompagneert op de pla no, een recital geven. Dit duo ls één van de beste, die men momenteel op het Europese continent vindt. Tenslotte komt ook Janlne Dacosta weer. Dat het gelukt ls deze jonge Franse pianiste^ die reeds tweemaal voor de Z.V.U. optrad, te engageren, zal alle muziekliefhebbers genoegen doen. Het verheugt de Z.V.U. de ko mende winter zij speelt op Donder dag 15 Januari 1953 ln de Concertzaal aan de herhaaldelijk geuite wensen om Janine Dacosta opnieuw te laten optreden, te kunnen voldoen. Wanneer men het geheel overziet, dan valt er voor de muziekliefhebbers van Middelburg e.o. in het komende seizoen veel te genlteen. Het is te ho pen, dat een en ander ook tot uiting komt ln het bezoek, waarin de concer ten en recitals zich mogen verheugen, Bij ongeveer honderd inwoners van Capriglio in het gebied van Asti (Ita lië) zijn vergiftigingsverschijnselen waargenomen. Het brood dat zij aten 31 Sjouk zeide niets. Het stond haar tegen, dat deze priester een bijbel tekst gebruikte om zijn wijndrinken te vergoelijken. Want Heer Ulbe stond bekend als iemand, die te graag de wijn lustte. Sijbrig had de kruik hier niet moeten laten staan. Want nu had de priester zeker al weer te veel gedronken. Zijn kleine oogjes schitterden fel. „Mijn dochter", begon hij na een poosje op zalvende toon, „ik mis u in kerk." „Maar ik kom geregeld bij de pas toor, heer Cornelius Everhardi", ant woordde Sjouk. „Zo", zei heer Ulbe, terwijl zich even een boze flikkering in zijn ogen vertoonde. „Maar vroeger bezocht gij toch ook de kapel met het altaar van Onze Lieve Vrouwe Maria. Ge hebt me beloofd een altaarkleed te bewer ken." „Dat is bijna gereed", zei Sjouk. Ze was blij, dat ze het gesprek een an dere wending kon geven. „Ik zal het U eens tonen." Een goed jaar geleden had ze in derdaad aan heer Ulbe voor het al taar in de kapel een kleed beloofd. Ze was reeds flink gevorderd. Doch er laatste tijd had ze er weinig meer aan gedaan. Ze had het echter be loofd en daarom had ze zich voorge nomen, het af te maken. Ze begaf zich naar haar kamer. Enkele ogen blikken later kwam ze terug met een groot pak onder haar arm. Voor de blikken van heer Ulbe spreidde ze het kleed uit. Het was een pracht stuk arbeid. Sjouk was zeer bedreven met de naald. Op hemelsblauwe ach tergrond stond in gouden letten een latijnse spreuk. Heer Ulbe keek er met welgevallen naar. „Het is prachtig, mijn dochter", sprak hij. „Heerlijk is het voor de Moeder Gods te mogen werken. Zij zal het gewis ten goede rekenen en uw voorspraak wezen bij Haren Zoon". Sjouk antwoordde niet Zij wilde geen twistgesprek uitlokken. „Ge zult het nu wel spoedig afma ken", zei heer Ulbe. Ik wil het dan plechtig inwijden op de dag van de DOOR Heilige Jacobus en Philippus. Dat duurt nog ongeveer drie weken." „Ik hoop, dat ik het tegen die tijd gereed heb", antwoordde Sjouk. „En zult ge dan ook geregeld weer in de kapel komen?" vroeg de pries ter. Sjouk sloeg de ogen neer. Ze was niet van plan weer bij heer Ulbe te komen. Maar dat durfde ze niet zeg gen. „Ik bezoek geregeld de kerk, als onze goede pastoor dienst doet", ant woordde ze ontwijkend. „Zo?" De stem van de priesteT klonk wantrouwend. „Gister bediende de Vicarius Mis en Communie, maar gij hebt niet aan de Communie deelge nomen. En waarom niet, mijn doch ter?" Het bleef een ogenblik stil. Dan zei Sjouk beslist: „Omdat ik niet geloof, dat, wat de hear Vicarius leert, juist is." „Hoe, mijne dochter? Zo durft gü spreken over een gezalfde priester! Ach", vervolgde hij in smartelijke verbazing, „wat tijd beleven wij, dat jeugdigen durven oordelen over de leer der Kerk?! Foei, Sjouk, je weet niet, wat je zegt." „Tk weet het maar al te goed, heer Ulbe", antwoordde Sjouk. Nu het be slissende woord er uit was, voelde ze zich driester. „Vader Cornells Ever hardi...." „Ik heb met pastoor Cornelis Ever hardi niets te maken", viel de pries ter haar kwaad in de rede. Dan be heerste hij zich. „Ik wil gaarne aan nemen", vervolgde hij kalmer, „dat de pastoor het goed bedoelt. Maar hij heeft dan wel niet de juiste methode om de leer der kerk uit te leggen. En wat zou er tegen de leer van de heer Vicaris te zeggen wezen?" „Alles", antwoordde Sjouk. „Het is niet waar, dat het Misoffer Iets tot stand brengt. Het Heilig Sacrament is een teken en een zegel „Maar dat is zuivere ketterij!" viel de priester haar in de rede. „Wat ik u bidden mag mijn dochter, keer terug! Ik zal doen alsof ik niets ge hoord heb. Het zou al te erg wezen, als uw trouwe vader moest vernemen, dat zijn dochter ketterse gevoelens aanhing. Mijn dochter, ge moet voorl zichtig zijn. Terwille van uw vader zal ik zwijgen. Maar gij moogt zo niet oordelen. Eilieve, zeg me eens leest ge veel?" „Nog al", antwoordde Sjouk tame lijk stug. (Wordt vervolgd.) Afgezien van alle andere superlatie ven is de Bijbel ook het boek dat bij bibliophielen het meest in trek is. Uit gebreide en bescheiden particuliere verzamelingen zijn er legio en er be staan ongetwijfeld nog talloze onbe kende verzamelingen of collecties die alleen maar in beperkte kring bekend heid verworven hebben. Bovendien zijn er prachtige verzamelingen in de grote bibliotheken, de musea en bij de Bijbelgenootschappen. ZELDZ EERSTE DRUKKEN Uit de wjjd verspreide belangstelling, die er bestaat voor het verzamelen van bijbels, blijkt eens te meer de liefde en dankbaarheid, welke dit Boek der Boe ken Inboezemt, het Boek dat tallozen zo oneindig veel geschonken beeft. De uitgebreide collecte begint met bijbels die lang voor de uitvinding van de boekdrukkunst werden gemaakt en omvat gedeelten en facsimiles van vermaarde oude codices en van de zeldzame en rijkversierde Middel eeuwse handschriften. Voorts zoveel mogelijk exemplaren van de eerste gedrukte bijbels: de eerste uitgave met een datum (1462), de eerste Duitse bijbel van Mentel (1466), de eerste ge drukte Hebreeuwse Bijbel (1485 1488), enz. Deze eerste drukken zijn zeer zeld zaam en slechts in het bezit van be kende verzamelaars of beroemde bi bliotheken en musea. De 42-regelige Gutenberg bijbel (14521454) behoort tot de kostbaarste in zijn soort. DE JEFFERSON BIJBEL Meertalige bijbels vormen een be langrijk onderdeel van de meeste ver zamelingen; deze zijn veelal afkomstig uit de 16de en 17de eeuw. Dit zijn bijbels en psalmboeken in drie of meer talen, die gewoonlijk in naast elkaar staande kolommen zijn ingedeeld. Van bijzonder belang voor de Ame rikanen is in deze groep het boek, dat bekend staat onder de naam „Thomas Jefferson Bijbel". De volledige titel luidt: „Het leven en de zedeleer van Jezus van Nazareth, samengesteld uit de teksten van de Evangeliën in het Grieks, Latijn, Frans en Engels". De samensteller van dit boek was de op steller van de Amerikaanse „Onafhan kelijkheidsverklaring". Het leeuwendeel van de Amerikaan se verzamelingen bestaat natuurlijk uit Engelse bijbels. De eerste bijbel daarin is meestal de „Lollard" of Wyclif bij bel en de verzamelingen geven dan de geschiedenis weer van de vertalingen en edities via de King James Bijbel of de Engelse vertaling van 1611 tot en met de allerlaatste uitgaven. Wij vin den er „eerste drukken" en bijzon dere uitgaven zoals de Quaker Bijbel (1764). DE BIJBEL IN ANDERE TALEN De in 1660 in Amerika door Eliot verzorgde bijbeluitgave voor Indianen en de Duitse Bijbel van Christopher Saur in Germanstown, Pa. (1743 1776) zjjn bijzonder gezocht. Sommige verzamelingen, en speciaal die van de bijbelgenootschappen, be vatten ook bijbels en gedeelten ervan in de z.g. „zendings"- of „missie"-ta- len, deze zijn echter vrij zeldzaam. Een bijzondere hobby, die op dit ge bied wel wat vreemd aandoet, is het verzamelen van bijbels, waarin be paalde drukfouten voorkomen. De ernstige verzamelaar is echter meer geneigd zijn aandacht te besteden aan edities van historische waarde of uit gaven die uitmunten door typografi sche verzorging en de andere alleen maar als curiositeiten te bewaren. Een bekende uitgave van de laat ste soort is de „Leda"-Bijbel uit het jaar 1572. De drukker gebruikte hierin als initiaal een houtsnede, die hij ook gebruikt had in een editie van de Metamorphosen van Ovidius en die Jupiter voorstelt, terwijl hij als zwaan vermomd Leda het hof maakt. De reeds eerder genoemde „Bree ches" Bijbel, ls gedrukt naar het hand schrift uit de jaren 13801384 en ont leent zjjn naam aan het feit dat daarin gezegd wordt dat Adam en Eva zich uit vijgebladen „Breeches" (broekjes) in plaats van „aprons" (lendeschorten) maakten en alle in Genève gedrukte bijbels zijn ook „Breeches" Bijbels. Elk bijbelverzamelaar tracht althans één der VToege drukken hiervan te bemach tigen. Tal van zeldzame bijbels in de be kende collecties zijn thans zo schaars geworden, dat verzamelaars genoegen moeten nemen met facsmile-uitgaven of, zo mogelijk, met enkele originele bladzijden. De meeste bijbelse handschriften, codices en boeken van onschatbare waarde zijn veilig opgeborgen in de bekende bijbelverzamelingen van het Britse Museum, de John Rylands Bi bliotheek in Manchester, de Bodleian, Bibliotheek in Oxford, de bibliothèque Nationale te Parijs, de Pierpont Mor gan Bibliotheek in New York en de Congresbibliotheek te Washington. Er is ook een zeer uitgebreide col lectie aanwezig in het Bible House te Londen, de zetel van het Britse en Buitenlands Bijbelgenootschap. Daar kan men de Schrift in meer dan 1000 talen aantreffen. Verder bevinden zich daar enkele zeldzame en belangwek kende oude manuscripten, vele eerste drukken en een volledige serie bijbel3 in het Duits. Het Amerikaanse Bijbel genootschap te New York bezit een kostbare verzameling van 18.575 bijbels in 959 talen, waarvan een groot aan tal in de „zending" of „missie" talen. Ook bij de uitgevers van Bijbels, vooral „Oxford" en „Cambridge", be vinden zich belangwekkende verzame lingen, die vaak door de eigenaars uit particuliere middelen bijeen zijn ge bracht. Natuurlijk worden ook in de bibliotheken van seminaries en theolo gische hogescholen waardevolle exem plaren bewaard. Een bezoek aan deze waardevolle collectie ls vooral voor de student in de theologie van groot belang. De eerbied en de godsvrucht, die de mensen er toe hebben gebracht zulke praebtige verzamelingen van het Boek der Boeken bijeen te brengen, spreken tot ons uit een grijs verleden en hebben in de loop der tijden geenszins aan kracht in geboet. HIJSKRAAN OMGEVALLEN Op het terrein van de N.V. machine fabriek en constructiewerkplaatsen J. C. «van Rijswijk aan de Waalhaven te Rotterdam is een z.g. topkraan, waar aan een hijs ijzeren balken van onge veer 3800 kg hing, topzwaar geworden en omgevallen. De kraan kwam met de kop op een fabrieksgebouw terecht* waardoor ernstige schade werd toege bracht. In de cabine van de kraan zat de 31-jarige kraanmachinist J. Klap, Hij liep een hoofdwond en een hersen schudding op en moest naar het Zui derziekenhuis worden vervoerd. Zij was blij het terug te ontvangen Op een onlangs gehouden veiling heeft een handelaar in tweedehands goederen te Laren (N.-H.) een partijtje foto's, lijsten, platen enz. verkocht. Bij bezichtiging bemerkte hij, dat zich on der de gekochte goederen een ingelijste foto van Koningin Juliana bevond, ge nomen in de schoolklas toen zij elf jaar was. Deze foto droeg het eigenhandig door de Koningin geschreven onder schrift: „Opgedragen aan mijn lieve vader bij zijn terugkeer in 1920 en een vrolijk Pasen" gevolgd door een aan duiding, wie van de klasgenoten op de foto zichtbaar waren. De ondertekening luidde „Juliana en Oranje". Aangezien de eigenaar vermoedde, dat de Koningin wel prijs zou stellen op deze jeugdfoto, deelde hij zijn vondst schriftelijk aan Soestdijk mede. Reeds de volgende dag kwam er iemand van het paleis bij hem. Deze bekeek het portret en nam het, na verkregen toe stemming, mee om het de vorstin te laten zien. Uit het schrijven van de particuliere secretaris van H. M. ver nam de koopman, dat de Koningin blij was de foto weer in haar bezit te heb ben. De plaat was op onverklaarbare wijze op de veilir™ terecht gekomen. BRANDKAST VAKKUNDIG „GEKRAAKT" Te Nijmegen is door toeval ontdekt, dat ln de nacht van Woensdag op Don derdag een brutale inbraak ls gepleegd in de kantoren van de Gelderse trlplex- handel op de Meiermarkt. De dieven drongen de kantoren binnen vla da ijzerhandel van de firma Voerman, waar zij enige kleinigheden stalen. Van daar kwamen z(j door een raam uit te lichten in het pand van de triplexhan- del. Hier hebben zij op vakkundige wij ze een brandkast gekraakt, zelfs zó se cuur, dat men er op het eerste gezicht niets van kon zien. Tijdelijk verhuren van apartemen» ten niet aan prijsvoorschrift gebonden In de laatste tijd komt geregeld de vraag naar voren welke prijzen gere kend mogen Worden voor het verhuren van apartementen als zomerverblijf of als verblijf voor families, die tijdelijk buiten de eigen woonplaats willen of moeten wonen. Herhaaldeliik worden dergelijke apar tementen per advertentie gevraagd. Soms worden pri^en van drie tot vier honderd gulden per maand voor enige kamers en slaapkamers, verwarming en ander modern comfort aangeboden. De huuradviescommissies hebben in deze kwesties een moeilijke taak. Zij kunnen, naar te Den Haag uit bevoeg de bron wordt vernomen, niet bemid delen, indien een huurcontract voor korte termijn is afgesloten. Onder kor te termijn wordt b.v. een half jaar verstaan. Wordt echter voor langere tijd, een jaar of meer, verhuurd, dan verandert de situatie, omdat, ongeacht een contract, dergelijke huurovereen komsten onder de huurwet vallen. Epidemische hersenontsteking in Californië In Californië heerst een epidemie van een soort hersenontsteking, die de vo rige week reeds twaalf levens heeft ge ëist. In het geheel zijn 499 gevallen ge rapporteerd. De ziekte wordt overgebracht door de vrouwelijke mug mosquito culex tarsalis en is afkomstig van pluimvee en andere vogels. Mensen en paarden zijn vatbaar. De mug wordt in cen- traal-Californië bestreden. Zuidafrikaanse oppositieleider tegen „ongehoorzaamheidsactie" „Ik ben tegen de z.g. „ongehoor- zaamheidsaetie", zoals die thans door niet-blanken in Zuid-Afrika wordt be dreven", verklaarde de leider der ver enigde partü (onuasitie) c+-auss in een dorpje in Transvaal. „De apartheids- wetten", vervolgde Strauss „zijn op vol komen grondwettige wijze tot stand gekomen en zij kunnen dan ook slechts op dezelfde wijze worden herzien. De „ongehoorzaamheidsactie" is niet in het be1-,r«» der niet-blanken en evenmin in die van het land als geheel".

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3