CONFERENTIE TUSSEN DE VIER MOGENDHEDEN Schumacher in Hannover begraven Is ir. Staf bezig terrein te verkennen? Zwitserse grotonderzoekers toch gered Tradities van vendelen en folklore leefden voor een paar uur her- AgendapuntenDuits vredesverdrag een Duitse regering en vrije ver kiezingen v1 SNIPPER NIEUWS1 Wachtende vluchtelingen £ROTESTAftTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Aangenaam" Russisch voorstel? Russen arresteerden Amerikanen Oefening mijnuitkijk- dienst Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagbiad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammens traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijks traat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2257 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE MAANDAG 26 AUG. 1952 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.41 u., onder 19.42 u. Maan op 12.29 u., onder 20.58 u. Hoogwater Dinsdag 26 Augustus: Vlissingen: 5.00 u. 1.89 m., 17.12 u. 1.79 m. Terneuzen: 5.27 u 2.05 m., 17.41 u. 1.96 m. Wemeldinge: 6.42 u. 1.71 m., 18.54 u. 1.52 m. Zierikzee :6.26 u. 1.47 m., 18.33 u. 1.34 m. ïgen olide ivatten- :r, flinke mers en, Dru- er Zonen De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, heeft Zaterdag aan de ambassadeurs van de V.S., Engeland en Frankrijk te Moskou het antwoord van zijn regering op de jongste Westelijke nota inzake Duitsland overhandigd. In deze nota stelt de Sowjet-Unie voor om niet later dan October een vier-mogendhedenconferentie te beleg gen ter bespreking van de volgende drie punten: een Duits vredes verdrag, de vorming van een regering voor geheel Duitsland en de instelling van een commissie, die de mogelijkheid van het houden van vrije verkiezingen in de beide delen van Duitsland moet onderzoeken. Op 10 Juii j.l. stelden de Weste lijke mogendheden de Sowjet-Unie voor, spoedig een vier-mogend- hedenconferentie te beleggen voor het instellen van een onpartijdige commissie, die zou moeten onder zoeken, of vrije verkiezingen in ge heel Duitsland mogelijk zijn. Deze Westelijke nota was weer een ant woord op de Russische nota van 24 Mei, waarin werd voorgesteld de vraagstukken betreffende een Duits vredesverdrag, de eenwording van Duitsland en het instellen van een regering voor geheel Duitsland ge lijktijdig te bespreken. De Weste lijke mogendheden verklaarden echter op 10 Juli, dat het houden van vrije verkiezingen een eerste voorwaarde vorrïide voor de een wording van Duitsland. In de Sowj et-nota wordt voorgesteld, dat de commissie, die de voorwaar den voor het houden van verkiezin gen moet onderzoeken, zal zijn samen gesteld uit Duitsers, door Duitsers aan te wijzen in overeenstemming met de vier grote mogendheden. Bijvoor beeld, aldus de nota, komen voor de commissie in aanmerking vertegen woordigers van de parlementen van Oost- en West-Duitsland. LIJK VAN MASSAMOORDE NAAR GEVONDEN. Het lijk van de Zweedse massa moordenaar, Tore Hedin, is Zaterdag morgen vroeg in het meer Bosarp in Skaane gevonden. In het briefje, dat Hedin had ach tergelaten, bekende hij behalve zijn misdaden, die hij Vrijdag pleegde, ook nog twee andere moorden op zijn geweten te hebben. De politie geloof de aanvankelijk, dat het briefje achter gelaten was om haar op 'n dwaalspoor te brengen. Stalin ontvangt de Franse ambassadeur. Maarschalk Stalin heeft de nieuwe Franse ambassadeur, prof Louis Joxe, Vrijdagavond op het Kremlin ontvan gen. Dit is de eerste keer in meer dan twee jaar, dat de Sowjet-leider een am bassadeur van één van de drie Weste lijke mogendheden heeft ontvangen. Men gelooft te Moskou, dat prof. Joxe naar Moskou is gekomen met in structies om een bezoek aan Stalin te brengen. OUD-GEMEENTESECRETARIS VAN AMSTERDAM WERD VERGIFTIGD. Thans is bekend geworden, dat de 8 Juli plotseling overleden gemeente secretaris van Amsterdam, mr J. F. Franken, geen gewone dood is gestor ven. Gearresteerd is de oudste zoon van de overledene, mr W. K. F., die na verhoord te zijn, bekend heeft schuld te hebben aan de dood van zijn vader door vergiftiging. Hoewel hij dit niet heeft bekend, verdenkt men mr W. K. F. er van, dat hij ook zjjn overige familieleden heeft willen vermoorden. De verdachte, die psychisch niet ge heel normaal is, was reeds te Utrecht in observatie opgenomen. Dit familiedrama is aan het licht gekomen, doordat de werkster in de kelder een fles met arsenicum had aangetroffen. Het eerste, dat de commissie zou moeten onderzoeken, zou zijn de uit voering van de besluiten van de con ferentie van Potsdam. De Sowjet-regering stelt verder voor, dat op de viermogendheden- conferentie de datum van de terug trekking der bezettingsstrijdkrachten uit Duitsland zal worden besproken. Tevens stelt zij voor, dat vertegen woordigers van Oost- en West-Duits- land zullen worden uitgenodigd aan de conferentie deel te nemen bij de bespreking van kwesties, die de rege ringen van beide delen van Duitsland aangaan. REACTIES. Waarnemers te Londen achten het weinig waarschijnlijk, dat de Weste lijke mogendheden haar tot dusver ingenomen standpunt zullen wijzigen. In diplomatieke kringen te Washin- ton acht men de kans niet groot, dat het Westen het Russische voorstel aanvaardt. Men ziet weinig verschil met de vroegere voorstellen, die het Westen reeds heeft verworpen. Westberlijnse politici daarentegen hebben de jongste Russische nota over Duitsland een aangename verrassing genoemd, die met voorzichtig optimis me behandeld diende te worden. Het stond thans aan de Westelijke gealli eerden vast te stellen of de Russen meenden wat zl| zeiden. RUSSISCHE PROTESTEN. De Russische autoriteiten hebben bij de Amerikaanse Hoge Commissie geprotesteerd tegen, wat zij noemen, het onwettig vervoer van niet-miii- taire goederen van West-Berlijn naar West-Duitsland. Het plaatsvervangende hoofd van de Russische controlecommissie in Duits land, Semitsjastnof, verklaarde in een schrijven aan de plaatsvervangende Amerikaanse hoge commissaris, Reber, dat de Amerikaanse militaire treinen, ondanks herhaalde Russische protes ten, bij drie gelegenheden schroot naar het Westen hadden vervoerd. Hij stel de de eis, dat de Amerikaanse autori teiten geen misbruik meer maken van het haar verleende recht om zonder controle militaire goederen te ver voeren. Groene baretten worden uitgereikt Tijdens een bij het Korps Commando troepen te Roosendaal te houden ouder dag op Woensdag a.s. zal de comman dant, majoor T. Beets, des middags om 3 uur op de Markt aan ongeveer 125 miltairen, die bij het Korp in opleiding zijn, de groene baret uitreiken. Deze plechtigheid wordt gevolgd door een défilé voor de autoriteiten. Onder de klanken van Goede kameraden" „WIJ BLIJVEN STRIJDEN VOOR DE VESTIGING VAN EEN NIEUWE ORDE" De Woensdagavond overleden voorzitter van de Westduitse sociaal-demo cratische partij, dr Kurt Schumacher, is Zondagmiddag op de begraafplaats Ricklinger in Hannover ter aarde besteld. Onder de klanken van het lied van de „Goede kameraden" zonk de kist in het graf. Mevrouw Annemarie Renger, de secretaresse van de overledene, was de eerste, die bloemen op de kist wierp. Daarna volgden Trich Ollenhauer, de vice-voorzitter van de S.P.D., Carlo Schmid, de burgemeester van West-Berlijn, Fritz Reuter, en anderen. Het graf van Schumacher is in een halve cirkel omringd door hoge den nen. Twee oude kastanjebomen slaan aan het hoofdeinde. Honderden kran sen, die vrienden, aanhangers en ver- i'i fJ Drie Britse oorlogsschepen zijn in de Amsterdamse haven aangekomen voor een onofficieel bezoek, dat tot Woens dag a.s. zal duren. Twee Zuidafrikaanse studenten zul len binnenkort uit Engeland vertrek ken voor een tocht van 14.000 km. door Europa in een oude verbouwde taxi. Dit voertuig, dat reeds 480.000 km heeft gelopen, kochten zij onlangs voor ongeveer 300 gulden. In Neder land zal zich een collega uit Johan nesburg bij de studenten voegen. Voor het merken van het grootwild in het Krugerpark in Zuid-Afrika, waarvan men de wildstand wil op nemen, zal gebruik gemaakt worden van zogenaamde „slaapgeweren", waarmede holle pijlen worden afge schoten die in de punt een injectie naald hebben en een hoeveelheid ver dovingsmiddelen bevatten. De inter nationale organisatie voor de burger luchtvaart (I.C.A.O.) zal volgende maand te Rome haar eerste na-oor- logse conferentie houden over de juri dische problemen van het lucht verkeer. De conferentie begint op 9 September en zal vermoedelijk drie weken duren. De regering van Nepal heeft de Britse alpinistenclub toestemming gegeven in de komende herfst te trachten de Dhaulagiri in Oostnepal te beklimmen. Aan het eind van de volgende maai.J zullen Italiaans-Amerikaanse militaire oefe ningen te land, ter zee en in de lucht worden gehouden, aldus is officiëel te Napels medegedeeld. eerders uit de gehele wereld en po litieke vertegenwoordigers van de Bondsrepubliek gezonden hadden, werden bij het graf neergelegd. Ollenhauer zeide in een herdenkings rede o.m., dat de S.P.D. in de geest van dr Schumacher verder zou strijden en mede zou helpen aan de vestiging van een nieuwe orde in Duitsland, in Europa en in de wereld. De vice-voor zitter van de S.P.D. dankte in het Bij zonder voor de talrijke bewijzen van verering en deelneming uit het buiten land. Na de minister van sociale zaken van neder-Saksen, Heinrich Albertz en de burgemeester van Hannover, Wilhelm Weber, brachten vertegenwoordigers van socialisten uit andere landen de laatste groet aan dr Schumacher. Het woord voerde o.a. Harry Earnshaw van de Britse Labourpartij, de secretaris generaal van de Franse socialistische partij, George Brutelle, een vertegen woordiger van de Deense socialistische partij en de Weense burgemeester en vice-voorzitter van de socialistische partij in Oostenrijk, Franz Jonas. ONRUST AAN DE ZUIDSLAVISCHE GRENS. Het officiële Zuidslavische persbureau „Tanjoeg" heeft Zaterdag meegedeeld, dat op 20, 21 en 22 Augustus in Zuid slavische uniformen geklede Albane zen de grens hebben geschonden en het vuur hebben geopend op Zuid slavische patrouilles, waarbij een Zuidslavische soldaat was gedood en drie gewond. De Albanezen waren er in geslaagd naar hun land te ontko men, aldus „Tanjoeg". Zuidslavië heeft Zaterdag geprote steerd bij Bulgarije tegen het doden van een grenswacht door een Bulgaar, die zich op Zuidslavisch grondgebied in een hinderlaag had gelegd. Twee Amerikaanse officieren en een soldaat, leden van de Amerikaanse militaire missie bij de Russische be- zettingsstrijdkrachten te Potsdam (bij Berlijn), zijn op 15 Augustus gearres teerd „toen zij trachtten te spionneren bij een object van het Sowjet-leger", zo meldt het Oostduitse Nieuwsbureau A.D.N. Dit nieuwsbureau zegt verder, dat generaal Tsjoeikof, hoofd van de Russische bestuurscommissie in Duits land, de volgende dag hij de opper bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland heeft ge protesteerd en geëist heeft dat de bei de officieren en de soldaat onmiddel lijk uit de militaire missie worden verwijderd. De mannen zjjn 36 uur na hun aan houding weer vrijgelaten. De geloofs brieven werden vastgehouden. Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger in Europa heeft bij gene raal Tsjoeikof tegen het gebeurde ge protesteerd. Een woordvoerder heeft bevestigd, dat twee Amerikaanse officieren en hun chauffeur door de Russen zjjn aangehouden. Hij ontkende echter, dat de betrokkenen trachtten te spion neren. Zij waren op een openbare weg aangehouden door een Russische pa trouille, die de auto van de Ameri kanen reeds enige tijd had gevolgd. Engels vliegtuig in Russische sector neergestort. Een Brits vrachtvliegtuig is giste ren in Oost-Duitsland neergestort. Een lid van de bemanning is omgekomen. Het toestel stortte neer op ongeveer drie km. afstand van het vliegveld Gatow in de Britse sector van Berlijn. Het was op weg van West-Berlijn naar Hamburg, maar moest wegens motor storing terugkeren. De Britse autori teiten hebben de Russen verzocht het toestel terug te geven en de beman ning terug te sturen. De twee andere inzittenden, die ongedeerd waren, zijn in West-Berlijn aangekomen. ALARMTOESTAND IN EGYPTE. De militaire bevelhebber in het ge bied van Cairo heeft Zaterdagavond de alarmtoestand afgekondigd. Ge motoriseerde eenheden van het leger reden door de hoofdstraten om mo gelijke ongeregeldheden ter gelegen heid van de herdenking van het feit, dat Saad Zaghlul, de stichter van de Wafld-partij, 25 jaar geleden gestor- vij is, te voorkomen. Amin Hafez Afifi, de zoon van het hoofd van het kabinet des konings Faroek, is Zaterdagavond opnieuw ge arresteerd in verband met de onge regeldheden te Kafr el Dawar. De Egyptische eerste ..linister, Ali Maher, heeft Zondag na afloop van 'n vergadering van de ministerraad be kend gemaakt, dat de onderhandelin gen met het Westen niet kunnen worden hervat zolang de stabiliteit in Egypte niet is verzekerd. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, zal van 1 tot 3 September een bezoek aan Wenen brengen. Nu de Oost-Duitse autoriteiten de Sowjet-zdne van Oost-Duitsland hebben afgesloten door het oprichten van een Niemandsland langs de gehele grens, kunnen vluchtelingen uit Oost-Duitsland slechts ontsnappen door West- Berlijn binnen te glippen. Dagelijks trekken honderden Oost-Duitsers West- Berlijn binnen en zij stellen de autoriteiten voor moeilijke problemen. Het stadsbestuur heeft nu vliegtuigen gehuurd, waarmede de vluchtelingen naar West-Duitsland worden gebracht. Uren voor het vertrek van de toestellen wachten vluchtelingen voor het vliegveld Tempelhof te Berlijn op hun beurt om de stad te verlaten, zoals onze foto laat zien. HET WATER ZAKTE PLOTSELING NIEMAND VERWACHTTE ZE OOIT TERUG TE ZIEN Tot grote verbazing van iedereen zijn de reeds verloren gewaande Zwit serse grotonderzoekers gisteravond gezond en wel uit het „helle gat" ont snapt. Het eerst werden zij opgemerkt door een agent van politie, die zijn ogen niet kon geloven, toen hij professor Boegli en zijn vier metgezellen voor zich zag staan. De gelaatstrekken van hem stonden strak, maar zijn jeugdige metgezellen, waren niet zo vermoeid als men veronderstelde. Hef blijde nieuws van de aankomst van de vier mannen verbeide zich ais een lopend vuur. Niemand had verwacht ze ooit levend terug te zien. Want nauwelijks een dag tevoren hadden ze veel gezongen om de moed was men met rubberboten de grot in- er in te houden, gevaren. De ruimte tussen het water oppervlak en de zoldering was nauwe lijks groot genoeg om te kunnen va ren. Tot overmaat van ramp was het toen weer hard beginnen te regenen, zodat de reddingsploeg ijling per tele foon werd geboden (zij hadden een kabel uitgelegd) terug te keren. Zij zouden anders ook opgesloten zijn. De hoop op redding had men toen op gegeven. De opgeslotenen hadden echter plot seling gemerkt dat het water om een nog onbegrijpelijke redenen plotseling was gaan zakken. Dadelijk besloot men de terugtocht te ondernemen. Het enige beletsel was nog het ijzeren hek, dat men voor de grot had aangebracht. De ontmoeting met de familieleden was ontroerend. De vier onderzoekers vertelden, na dat zjj op warme thee waren onthaald, dat hun toestand niet zo ernstig was geweest. De levensmiddelen, die zij in de grot aantroffen, hadden zij zeer zorg vuldig verdeeld en zij hadden niet meer dan twee keer per dag gegeten. Er was genoeg voedsel voor twee maanden. De vier mannen deden gymnastische oefe ningen om zich warm te houden. Ook Nog geen toenadering tussen Italië Triest. Het Italiaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Zondag in een semi-officiële verklaring medegedeeld, dat de nieuwe pogingen, die de vorige week door de V.S., Engeland en Frankrijk zijn gedaan om een oplos sing van het vraagstuk Triëst te be vorderen, nog niet geleid hebben tot enig hernieuwd contact tussen Italië en Joego-Slavië. Op de Schelde, waar het hoofdkwar* tier Is gevestigd, zijn de eerste Bene lux-manoeuvres van de mjjnuitkijkdienst gehouden, die ten doel hebben de zo belangrijke stroom en zjjn havens te gen het gevaar van door vliegtuigen uitgeworpen zeemijnen te beschermen. Aan Belgische zijde heeft deze mijn- uitkijkdienst der marine de sterkte van een bataljon (600 man). De uitkijk- dienst heeft aan heide zijden van de Schelde stellingen betrokken, steeds met ongeveer 800 meter tussenruimte, terwijl, aan de Nederlandse grens, waag de Schelde zich verbreedt, gebruik wordt gemaakt van vlotten. In het deel van de Schelde, dat door Nederlandse uitkijkposten wordt bewaakt, maakt men eveneens gebruik -van vaartui gen. Zodra een vijandelijk vliegtuig zijn mijnen in de Schelde werpt, geven de leden van het mijnuitkijk-bataljon de plaats hiervan onmiddellijk door naar Antwerpen en Vlissingen, van waaruit dan mijnenvegers en eventueel duikers worden uitgezonden om de mijnen on schadelijk te maken. „LEST-BEST" IN VLISSINGEN EN TERNEUZEN (Van onze parlementaire redacteur) De situatie van de kabinetsfor matie is thans nog zeer onoverzich telijk. Na ir C. Staf is Zaterdag morgen dr W. Drees op het paleis Soestdijk ontvangen. Men kan echter aannemen dat hier Schijn bedriegt. Wel degelijk beraadt men zich om uit de impasse te komen. Het is niet uitgesloten dat de demis- fsionnaire minister v. Oorlog en Marine bezig is terrein te verkennen. De dag voordat mr Donker zijn pogingen als mislukt beschouwde, had ir Staf een Onderhoud met hem over de vraag wat pr moest gebeuren. Zou hij in staat pijn een K.V.P.-minister van buiten landse zaken te vinden, wellicht is hij aan bereid de draad van mr Donker )ver te nemen. Zolang het niet duide- ïik is in welke richting de formatie zich beweegt, lijkt het ons niet oppor tuun om thans veronderstellingen te doen. Lastige zeelieden te Terneuzen. Nadat enige zeelui van het in de „Put" liggende Amerikaanse s.s. „Graqe Victory" Vrijdagavond in het café „Het Centrum" onderling grote ruzie gemaakt hadden, zodat ae poli tie krachtdadig op moest treden, moest Zaterdagmiddag weer politie-assisten- tie gevraagd worden. Deze heren waren na ettelijke glaasjes genuttigd te hebben al te luidruchtig en hand tastelijk. Ze moesten onder politie- geleide naar boord gebracht worden. Zaterdagavond bleek zelfs één van de opvarenden zo aan Terneuzen ver knocht 'te zijn, dat hij zijn schip liet fluiten, zonder op dit afscheidssein te letten. De politie wist raad en diri geerde hem naar het vertrekkende schip. De laatste dag van de V.V.V.-feestweek te Vlissingen stond Zaterdag ge heel in het teken van Brabant, 's Middags maakten de gildenbroeders uit Boxmeer en Sambeek een mars door de stad. Al vendelend trokken de gil den, in hun originele costuums, voorafgegaan door de standaardruiter en de met schilden omhangen schutterskoningen door de straten naar Oud- Vlissingen, waar zij op verzoek van de Commissaris der Koningin een de monstratie van het vendelen zouden geven. De traditie van de gilden wil, dat er alleen op verzoek van de hoogste gezagsdrager in de provincie een demonstratie kan worden gegeven. Daar de commissaris verhinderd was aanwezig te zijn, werd deze ten over staan van de burgemeester van Vlis singen mr B. Kolff gegeven. Na het défilé voor de burgemeester van Vlissingen en de burgemeester van Boxmeer, welke beschermheer is van het gilde, namen zij de oude groet In ontvangst welke alleen gebracht mag worden aan wereldlijke en geestelijke autoriteiten en aan de eigen koning. Na de groet werd door de vendelaars van het Sint Antonius gilde uit Sam beek en van het Heilig Bloed gilde uit Boxmeer een demonstratie klassiek vendelen gegeven, waarna een speciale vendelgroep uit Vugt acrobatisch ven delen te zien gaf. Een folkloristische dansgroep uit Til burg in oud-Brabantse klederdracht liet de boerendansen en klompendan sen zien. Het slot van het optreden van de gilden was het koningsehieten. De vogel was op een 18 meter hoge schutsboom geplaatst. ENORME DRUKTE 's Avonds was het op de Oude Markt waar de Vlissingse middenstand een braderie hield, in het Lunapark en in Oud-Vlissingen geweldig druk. Op de Oude Markt speelde een orkest, samen gesteld uit leden yan de Harmonie „St Caecilia", Beierse muziek. In Oud-Vüs- singen traden na een mars door de stad de Oeteldonkse Kikvorsen op welke werden afgewisseld door het V.V.V.- huisorkest en de conferencier André Meurs. Tegen het sluitingsuur beklom de voorzitter van het V.V.V. het podium en was het ogenblik aangebroken dat de feestweek van het V.V.V. ter gele genheid van haar 60-jarig bestaan ten einde was gekomen. De heer Verhage kon met vreugde constateren dat deze feestweek een doorslaand succes is ge weest, waaraan de gehele stedelijke be volking heeft meegeholpen. Namens het bestuur dankte hij het gemeente bestuur, de Vlissingse Middenstands centrale en de Bond van Buurtvereni gingen en verder allen die hun mede werking hebben verleend bij het slagen van deze feestweek. De heer Verhage deelde mede, dat het gemeentebestuur heeft goedgevon den dat de tentoonstelling en het luna park nog drie dagen blijft opengesteld. Het bestuur van V.V.V. heeft echter gemeend dat, daar zij het feest over één week hadden uitgezet dit ook op de juiste avond gesloten moest worden. Oud-VUssingen heeft nu in totaal 15.000 bezoekers getrokken, terwijl de tentoonstelling „Zeelands Leven" bijna 5.000 belangstellenden trok. EINDE FEESTWEEK TE TERNEUZEN. Onder begunstiging van een stralen de zon werd Zaterdag in Terneuzen de laatste braderiedag gehouden. Duizen den trokken naar Terneuzen om daar een internationaal festival van accor deonverenigingen te beluisteren welke met medewerking van de plaatselijke vereniging was georganiseerd. Als bijzondere attractie concerteerde van 45 uur de Haagse tram-harmonie op de Markt. Dit corps bestaat uit een 80-tal leden. Onder de toeschouwers werden o.a. „Opa en Oma" met him gevolg gesignaleerd. 's Avonds werd van 89.30 uur een concert gegeven door de accordeonver eniging uit Sint Nicolaas. Het slotcon- cert gaf de vereniging Paolo Soprani". De avond werd besloten door het geven van een taptoe en het spelen van het Wilhelmus. De winnaar van de bromfiets was J. de Pooter. De totale leeftijd van „Opa en Oma" en hun gevolg was 228 jaar. AFSCHEID VAN Ds G. N. LAMMENS TE HEINKENSZAND „Maar bij U is vergeving", was het thema van de afscheidspredikatie van ds G. N. Lammens, die gister middag voor het laatst voorging in de Dienst des Woords gedurende zijn 3-jarige ambtsperiode te Heinkens- zand. De kerk was tot in alle hoeken gevuld, toen de scheidende herder en leraar de kansel heklom. „Samen staan we voor God; samen bekennen we onze schuld", zo zei ds Lammens in zijn predikatie over de woorden uit Psalm 130 3 en 4. „Want Wie ons oordeelt, is de Heere. Als "-n kreun breekt het dan bij ons los. Wie van ons zal bestaan. Maar gelijk kunnen we zeggen: Bij U is verge ving. In dit licht moeten we de af gelopen drie jaar zien; in dit licht hebben we samen kunnen werken en in dit licht van het groot Goddelijk erbarmen is ons afscheid". Namens de kerkeraad en de ge meente sprak de heer O. A. van Damme, op wiens verzoek de ge meente ds Lammens de zegebede uit Psalm 1343 toezong. Namens de classis Goes en ook als vriend sprak ds R. A. Flinterman uit Goes. Ds Klijn, Ned. Herv. predikant te Hein- kenszand, gewaagde in zijn toespraak van de gemeenschappelijke diensten, die in het verleden zijn gehouden, en het preken over dezelfde teksten in beide kerken. Hij sprak de wens uit, dat de opvolger van ds Lammens zijn werk voor de eenheid van de kerk zou voortzetten. Namens de burger lijke gemeente sprak de burgemeester, de heer B. Funk. Hierna sprak ds Lammens 'n woord van hart tot hart tot de gemeente en beantwoordde alle sprekers persoon lijk, waarna hij niet naliet een bij zonder woord te richten tot de afge vaardigden van de kerken van Nieuw dorp en Lewedorp. Ds Lammens hoopt 3 September, 's avonds om acht uur, in de Jeruza- lemkerk te Rotterdam-Kralingen zijri intrede te doen. DE BILT ZEGT: Vrij wars». Droog en vrij warm weer met een zwakke tot matige wind uit Weste lijke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1