iK AARDBEVING TEISTERT CALIFORNIE Kustvaarder „Peto" liep op een mijn en zonk Arbeidsonrust in Engeland n Zes van de achttien Urker vissers keerden terug sverde. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Valse profeet Zakenwijk van Bakers field ligt in puin Klokketoren der stad werd middendoor gespleten De Koningin ontving ir* C* Staf Grote zwendel in Indonesië ontdekt 1 SNIPPER Ari' i Vi NIEUWS1 Jan van den Berg overleden. Opnieuw mutaties bij de Avro Fransen houden Haagse slag om de arm, Egypte wenst militaire steun van het buitenland MAM I "IJ S Pagina 1' we ar ht en m. j® >D. 3- 19, Met waren hiet ;n vertrok- omgeving nsburg, in in die kor- ichterlaten. leven hier êl Groe- geworden aldaar, die 5 belijden- in verblijf *Jed. Herv. lorgen- en tot 2 uur), :e behoefte l 1743, dus werd hun et gebouw ooral door emeente te iegelijk ge meen eigen i 1742 was vertrokken, 1773 hier egraven; de kerk stamt elfde naam. orgel ge- Lutherse Salzburgers de Zeeuws- aangepast n 't ander- d klinken- Khaiml), (oorspr. erinneren L. v. W. ;n A. Meer- 4 j. en E. M. Koopal, 38 j. W. Priester, E. Timmer- 47 j.; A. P. Sohier, 19 j. 2 j., wed. v. j„ eehtg. v. 67 j„ wed. ierse, 51 j., Adriaan, z. age; Bertus, labriëlse. ;k, 26 j. en ifd, 26 j. en j. wdn, van i te Vlissin- het tijdvak rgustus 1952 zijn bureau d: :je, jongens- 'euilles met ;ok, diverse landmeter- ïdje, en dat zijn te be- ir de volgen- »en; lederen :en, kinder muts, tasje irine. diver- kin'dersan- pldek, huis- oenzinetanK, net stelüng- ichoenen. Uitgave s stichting „Zeeuwsch' Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 50, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vllssingen: Lammen.' traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2256 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 23 AUG. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuid erna, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.37 u., onder 19.43 u. Maan op 11.10 u., onder 20.39 u. Hoogwater Zondag 24 Augustus: Vlissingen: 4.03 u. 2.00 m., 16.09 u. 1.92 m. Terneuzen: 4.27 u. 2.15 m„ 16.38 u. 2.07 m. Wemeldinge; 5.47 u. 1.77 m., 17.58 u. 1.60 m. Zierikzee: 5.35 u. 1.52 m., 17.39 u. 1.36 m. DE ENGELSMAN JULIAN HUX LEY, vooral bekend als gewezen directeur-generaal van de Unesco, de opvoedkundige, wetenschappelijke en culturele organisatie der Ver. Naties, heeft Donderdag te Amsterdam het eerste internationale humanistische congres geopend. In deze rede heeft hij het humanisme tot religie verheven, tot „een rivaal van de traditionele godsdiensten en onkerkelijke geloofs belijdenissen als bijvoorbeeld het communisme". Met grote scherpte heeft hij de wereldsituatie van heden getekend: de abnormale belangstelling voor religie, waaronder hij ook „het militante communisme, de astrologie, het fascisme en de kerkelijke secten" rekende, alsmede de „hausse in desil lusies" van de laatste jaren. Het falen van de wetenschap, „die nieuwe me thoden heeft gebracht om elkaar te kwellen en te vernietigen", het „toe nemen van de slavernij" en de „diepte punten Van menselijke wreedheid" van de afgelopen oorlogsjaren heeft hij de revue laten passeren. En zijn conclusie luidde: deze wereld heeft behoefte aan een nieuwe religie! DAAROP is hij gaan aantonen, waarom het mumanisme deze nieuwe religie diende te zijn. „Met een nieuwe religie bedoel ik geen theolo gie", aldus Huxley, „geen geloof aan bovennatuurlijke dingen, aan God of goden, geen ethische systemen of lou ter wetenschappelijk weten. Ik bedoel een samengebundeld geheel van ideeën en gevoelens, die de relatie zullen moeten vormen tussen de mens en zijn bestemming op aarde, ver uitgetild bo ven de praetvjk van alledag, verheven boven ons bestaande, wettelijk en so ciaal bestel. En om iets dergelijks groots niet bij voorbaat te „sterilise ren" wil ik het de naam religie geven. Het kan niet geconstrueerd worden uit bestaande godsdiensten en daarvan elementen bevatten. Het kan niet slechts ethisch zijn, dat zou niet vol doende wezen Democratie is het niet, want dat is veel te begrensd. Commu nisme kan het niet zijn alleen al om dat dit systeem een „vijand" nodig heeft. Maar laten wij niet zeggen, wat het allemaal niet mag zijn, laten wij positief bouwen en dus: humanisme als nieuwe religie!" OOK WEZEN EN DOEL van zijn nieuwe religie heeft Huxley niet onbesproken gelaten. „De mens heeft tweeduizendmillioen. jaar van biologi sche evolutie achter zich liggen", zo zei hij. „Hij heeft stellig een even gro te of grotere tijd voor zich, een tijd die even radicale wijzigingen in zich kan houden. De mogelijkheid tot vooruit gang ligt in handen van de mens, die de hoogste vorm in deze biologische evolutie is. Ligt daarin niet de kiem van een religie opgesloten?" En als een van de problemen waarmee deze religie zich zal moeten bezighouden noemde hij de „bevolkingsaanwas op onze aarde", een probleem dat hem als directeur van de Unesco reeds slape loze nachten bezorgde, naar hij aan de verslaggeefster van „Het Vrije Volk" meedeelde, aan wie wij deze gegevens ontlenen. HET IS GOED dit alles eens rustig te overwegen. Als wij Huxley vol gen in zijn typering van de wereld van vandaag, dan kunnen wij weinig an ders doen dan instemmend knikken. Het falen van de hedendaagse mens is zo duidelijk. Is het niet de taak van de wetenschapsmens middelen ter vernie tiging te vinden? Is de cultuur veel meer dan wat loze, nutteloze ver strooiing? En de godsdienstige mens is het niet alsof hij zich verteert in de bestrijding van hen, die zijn broe ders behoorden te zijn? Spreekt Hux ley ten onrechte van „kerkelijke sec ten"? Wie dit alles beziet voelt de angst in zich opkomen; de angst dat het zo niet langer kan, dat de wereld voortrent op de weg naar zelfvernieti ging. ]~\EZE ANGST brengt tweeërlei re- actie teweeg. Verschillend bij de mens die niet in God gelooft en die wel gelooft, dat God om Christus' wil zijn God en Vader is. Julian Huxley behoort tot de eerste groep en dan is het onbegrijpelijk, dat hij, die zo scherp het falen van de mens kan analyseren, toch nog in die mens blijft geloven. Hij wil geloven, dat de mens goed is en dat dat goede uiteindelijk zal zegevie ren. Hij voelt dat de mens een bestem ming op aarde heeft, dat er „iets groots" is, dat men de naam „religie" kan geven, maar daarbij wil hij de aarde niet ontvluchten. Bewijzen voor dat goede in de mens heeft hij niet, want zelfs d» gTootste godloochenaar zal moeten toegeven, dat ook het z.g. goede, dat de mens soms op deze aarde oog laat zien, toch altijd maar gebrek kig is. En toch houdt een man als Huxley vast. Hij is een ontgoochelde, die de desillusie hiet wil erkennen. En daarom ligt hij nachten wakker, pieke rend over het voortbestaan van de mens, piekerend over de vraag hoe het 'och moet, als het mensdom steeds maar in aantal toeneemt, piekerend over problemen, die voor een mens on oplosbaar zijn. Zijn deze mensen niet diep, heel diep te beklagen? De angst gevoelen zij wel, maar de veilige we renschap, dat de mens al zijn zorgen en kommer kan afwentelen op een Va der in de 'Hemelen, missen zij. Zij wor stelen maar voort, zonder rust en zon der vooruitzicht, blij soms met iets dat sen glimpje hoop kan geven, maar jwoit de blijdschap smakend van het d, dat zich bij zijn Vader geborgen weet. gN DE GELOVIGE MENS? Och, soms grijpt hem ook die angst aan, aar hij weet tot Wie hij met zijn ngsten kan gaan. Dat is heerlijk.... i jdf.er schuilt ook een gevaar in. Is v ,t»et soms alsof mensen als Huxley l, meer zijn aangegrepen door de om Van on.ze dagen en alsof zij daar- hmv,Ve®' actiever zijn? Zij roepen hun j,®®msrïie uit tot religie en zij zijn Cliw i°or valse profeten, wier komst istus al voorspeld heeft. Maar roe- uit, dat de Here onze God is? m/, i WÜ het aan ieder die het verl f10ren wil, dat er Eén is, Die ons 'lost van zorgen en angsten? Of is Een zware aardbeving heeft Bakersfield in Californië gisteravond om kwart voor twaalf Nederlandse tijd getroffen. Volgens de eerste berichten ligt de zakenwijk in puin en hoorde men overal de sirenes van ambulances. De hoofdredacteur van een plaatse lijk blad kreeg in zijn kantoor de in druk, dat elk gebouw in de stad be schadigd moet zijn. Gehele bovenstuk ken van gebouwen stortten op straat neer, zei hij. De klokketoren van de stad werd middendoor gespleten. (Bij de aardbeving van vorige maand bij Bakersfield werden 15 mensen ge dood). Volgens de eerste berichten zijn min stens twee personen gedood en drie ingesloten in vernielde gebouwen. Ba- Het Kabinet van de Koningin deelt mede, dat Hare Majesteit gistermorgen om 10 uur op het paleis Soestdijk ir C. Staf, minister van Oorlog en Ma rine in het démissionnaire Kabinet, heeft ontvangen. Wij vernemen, dat de heer Staf daarna een onderhoud heeft gehad met de heer H. W. Tilanus, de voorzitter der C.H. Tweede Kamer fractie, ln diens woning. Nederlandse Kabinetscrisis vertraagt het NAVO-werk. Het feit, dat er na twee maanden nog geen regering gevormd is in Ne derland, heeft onder leidende NAVO- functionarissen te Parijs bezorgdheid gewekt. In NAVO-kringen wees men erop, dat de Atlantisch Raad bezig is met het opstellen van het verdedigings program voor het volgend jaar. Bin nenkort zullen besluiten van de leden regeringen worden gevraagd en als een lid zonder regering is, zullen deze besluiten mogelijk worden vertraagd. Voorts zal de Kabinetscrisis waar schijnlijk de bekrachtiging van het verdrag over het Europese leger ver tragen en een bijeenkomst van de NAVO op ministerieel plan moeilijk maken. kersfield heeft een inwonertal van 50.000. Seismologen verklaarden, dat de aardschok een nieuwe was in een serie van naschokken der aardbeving van de vorige maand. Drie kwartier na de schok hing er nog een dichte stofwolk boven de stad. Hoe het soldij van oud-K.N.I.L.- leden werd uitbetaald De recherche te Bandoeng heeft een zwendelpartij, waardoor een schade van honderdduizenden roepia werd geleden, thans aan het licht gebracht. De knoeierijen geschiedden bij de uitbeta ling van tachtig procent soldij over Maart 1942 aan oud-K.N.I.L.-leden. Bij de Japanse inval was over deze maand geen soldij ontvangen en eind 1949 werd besloten tachtig procent uit te keren. Volgens de bepalingen van de overeen komsten der R.T.C. zou het bedrag, dat hiermee gemoeid was, ten laste van de republiek Indonesië komen. De Neder landse ambtenaar P. was met de behan deling daarvan belast. Tienduizenden leden van het K.N.I.L. meldden zich bij het kantoor, waar het geld zou wor den uitbetaald. Maar daarnaast kwa men er „makelaars" in het spel, die als gemachtigden optraden. Naar gebleken is, waren zij in duizenden gevallen ge machtigden van niet bestaande perso nen. Zij verzonnen de levenslopen, hand tekeningen en machtigingen. Een make laar ontving de eerste zeven maanden van dit jaar 125.000 roepiah. P. kreeg daarvan volgens zijn zeggen ruim 10.000 roep;-h en bovendien bleef het kantoor van P. bestaan. In totaal Incasseerden de makelaars honderdduizenden roe piah. Behalve P. zijn thans negen ma kelaars, onder wie enige oud-K.N.I.L.- leden en drie bestuursambtenaren ge arresteerd. RIVIERVISSERIJ EEN BRON VAN BESTAAN? Burgemeester Keyzer geeft de moed nog niet op. Zes van de achttien emigranten zij n uit Argentinië op Urk teruggekeerd. De anderen geven de moed nog niet op, maar mislukt de riviervisserij, waar in zij nu een bestaan willen vinden, dan komen ze voor het einde van dit jaar ook terug. Dit vertelde Ide Korf, die dezer dagen arriveerde in gezelschap van zijn broer. Even voor het vertrek van de boot, waarop zij als matroos zouden meeva ren, was een achterblijvende broer hun komen vertellen, dat een paar man 500 km. het binnenland zouden intrekken om op de rivier te gaan vissen. Zijn broer met nog een paar andere Urkers zouden het twee maanden pro beren. Lukte het, dan zou hij er ook weer heen gaan. Tengevolge van vier stakingen, waar bij ongeveer 600 arbeiders te Quebec en 1000 te Port Arthur (Ontario) zijn betrokken, kunnen opdrachten van de Canadese marine ter waarde van. 70 millioen dollar niet worden uitgevoerd. 119 personen zijn Vrijdagochtend ge wond geraakt, van wie 19 ernstig, bij een botsing, die zich heeft voorgedaan tussen twee treinen te Tokio. Bij het baden in zee is gistermiddag te Sche- veningen verdronken ir J. J. Janssen uit Venlo, Rijkspluimveeteeltconsulent voor Limburg. De heer Janssen, die de zwemkunst niet machtig was, was te ver in zee gegaan. Gistermiddag is de 4-jarige G. J. L. in de Naaldwijkse straat te Den Haag door een zeswieli- ge vrachtauto uit Zwijndrecht aange reden. Hij overleed ter plaatse. Tij dens herstelwerkzaamheden aan het dak van de Montesorrischool „Kastan jehof" te Tilburg is de 63-jarige ko- perslager-loodgieter H. Willekens van een hoogte van 8 meter gevallen. Hij was op slag dood. Bij een aanvaring van een plezierboot met de opklapbrug te Woubrugge zijn gisteren drie perso nen gewond. Zij zijn overgebracht naar het academisch ziekenhuis te Leiden. Prins Bernhard is in gezelschap van zijn moeder met zijn eigen vliegtuig in Le Zoute (B.) geland. De Prins zal aan het internationale concours hippique aldaar deelnemen. De Australische minister van Arbeid en Immigratie Holt bracht gisteren een bezoek aan minister Joekes en had een conferentie met de commissaris voor emigratie, mr Haveman. Ze hadden geen honger geleden, zo vertelde hij, omdat steeds een groot gedeelte van de ploeg werk had in fabrieken of aan de havenTwee werken nog op een fabriek en de rest is het binnenland ingetrokken om te vissen. De eerste berichten hierover zijn niet erg moedgevend; de vangst was gemiddeld 50 kg. Burgemeester Keyzer heeft sinds zijn bezoek aan Argentinië onafgebro ken gewerkt aan het plan om enige kotters te krijgen voor de Urkers al daar. Wèl zijn enige toezeggingen ge daan, maar hij heeft nog weinig kun nen bereiken. Van één der Urkers heeft hij bericht ontvangen, dat ze de vis serij op de rivier zouden proberen. Zou dit resultaten opleveren, dan moet de burgemeester zijn plan geheel wij zigen. De Urkers hebben dan niets aan kotters, maar moeten dan kleine boot jes hebben met sterke motoren. het zo, dat wij juist door onze houding deze humanisten in de kaart spelen? Dat onze weinige eensgezindheid, ons „uiteenvallen in godsdienstige secten", anderen verhindert hun toevlucht bij God te zoeken? Over deze vergadering der humanis ten, hun verheffing van hun waan tot religie, kunnen wij verontwaardigd zijn. Maar een heilige verontwaardi ging vraagt ons, dat wij ook de hand in eigen boezem steken. „Ben ik het, Here?" is een vraag die wij ook stel len mogen. En wee ons, als het ant- wodord daarop luidt: „Gij hebt .het gezegd!" Want dan zijn wij grotere schuldenaars dan deze humanisten. Op 61-jarige leeftijd is gistermorgen in de ziekenverpleging aan de Prin sengracht te Amsterdam overleden de heer J. J. F. van den Bergh, journalist van het dagblad „Trouw", bestuurs- secretaris van de Nederlandse Jour nalistenkring en van de Federatie van Nederlandse Journalisten en één der trouwste vertegenwoordigers van de Nederlandse Dagbladpers. Jan van den Bergh is ook geruime tijd voorzitter geweest van de vereni ging „De Amsterdamse pers". De overledene begon zijn loopbaan in de journalistiek als bijzondere me dewerker van de „Nieuwe Haagse Courant" in Den Haag. Later werd hij Haags correspondent van het christelijk dagblad „De Am sterdammer". Zijn harde werk voor dit blad werd beloond door de over plaatsing naar Amsterdam als chef verslaggever voor de Amsterdammer en later voor de „Standaard". Er was in de hoofdstad geen enkele gemeentelijke autoriteit, die Jan van den Bergh niet kende. Op het terrein van het christelijk verenigingsleven en op dat van de philanthropie was hij be kend als weinigen. Ondanks hot feit, dat Jan van den Bergh in zijn welbe steed leven mlllioenen woorden heeft geschreven, bewaarde hij nimmer iets van zijn eigen woorden. Toen men hem bij een jubileum eens wilde verrassen met een bloemlezing van zijn journa- Iistenwerk, bleek dit groter moeilijk heden op te leveren dan men aanvan kelijk had verwacht. Het zilveren jubi leum van deze bekende journalist vlei in de oorlogsjaren, doch het gouden feest van de vereniging „De Amster damse Pers" is mogelijk nog een gro ter hoogtepunt geweest in het leven van van den Bergh, voor wie de hem bij deze gelegenheid als voorzitter van de vereniging uitgereikte koninklijke onderscheiding mede een bekroning- was voor zqn persoonlijke prestaties. II' De voorzitter van de AVRO heeft aan drs H. J. Jonker, hoofd van de af deling „gesproken woord" dezer om roepvereniging, medegedeeld, dat de commissie van gedelegeerden heeft be sloten hem met verlof te zenden. Dit verlof is onmiddellijk ingegaan en duurt voorlopig drie maanden. Daarna zal men in overleg treden over de ver dere gang van zaken. De heer de Clercq wenste over de motieven geen inlichtingen te geven, omdat hij deze zaak van zuiver interne aard acht. Wèl deelde hij mede, dat het verlof in geen enkel verband staat met de gerezen moeilijkheden met de heren Vogt en mr den Daas. Inmiddels heeft het AVRO-bestuur de verbintenis beëindigd met de heer J. Simons, die werkzaam was bij de televisiestaf. Deze hoeft na de vacantie zijn taak niet te hervatten, hoewel zijn contract tot December van kracht was. Mede als uitvloeisel van de reorga nisatie heeft de AVRO het plan tot be noeming over te gaan van een assistent -administrateur, die belast zal worden met de leiding der administratieve, organisatorische en representatieve werkzaamheden in de Hilversumse studio. Het ongewoon trage verloop van de kabinetsformatie in Den Haag, waarover het Franse pu bliek, op de berichtgeving van „Le Monde" na, in het geheel niet ingelicht wordt, begint de dignitarissen van de Quai d'Or- say voor problemen van organi satorische aard te stellen. Op de laatste vergadering van de zes ministers van buitenlandse zaken van de landen van het Schuman- pact, moest de Franse minister van buitenlandse zaken al zijn pro jecten voor de bijeenroeping van een constituerende assemblée ter voorbereiding van een Europees politieke autoriteit inslikken, om dat minister Stikker geen vol machten had. Er kon op 24 Juli dus geen stemming plaats vin den. De volgende vergadering der zes ministe-s was op 2 September vastgesteld. Het bericht van het terugtreden van mr Donker als formateur heeft het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken er nu maar van af doen zien aan bepaalde data vast te houden. Een vanavond uitgegeven com muniqué stelt de volgende ver gadering der zes ministers niet meer op 2, maar op „begin" Sep tember vast. De Fransen leren blijkbaar een Haagse slag om de arm te houden. Het Amerikaanse Liberty-schip „Western Farmer" is ongeveer acht uur nadat het in botsing was gekomen met de Noorse tankboot „Bjorgholm" in Het Kanaal doormidden gebroken. Het voorste gedeelte zonk onmiddellijk. Het achterste gedeelte werd door een Franse boot op sleeptouw genomen naar Calais. De 37 leden van de bemanning werden door Britse reddingboten opgepikt. Op de foto ziet men het achterdeel van het Amerikaanse schip. SCHEEPSRAMP VOOR TERSCHELLING. Alle 11 opvarenden werden gered. De kustvaarder „Peto" uit Groningen, die met een lading kolen op weg was naar het Zweedse havenplaatsje Umea, is gistermorgen om kwart over vijf op ongeveer 10 mijl van het lichtschip „Terschellingerbank" op een (vermoedelijk magnetische) mijn gelopen en gezonken. Alle opvarenden elf in getal, werden gered. telde gisteravond laat Als gevolg van de explosie was de radio terstond onklaar, omdat de rich tingzoeker overboord sloeg. Ook het electrische licht viel uit. Op het mo ment van de ramp waren de meeste opvarenden nog ter kooi. De wacht op de brug schoot onmiddellijk vuurpij len af, doch deze werden evenmin als het stakelen opgemerkt. Eerst toen men op de brug een aantal met petro leum overgoten matrassen in brand stak, namen het lichtschip „Terschel lingerbank" en de vuurtoren deze noodseinen waar, waarop de sleepboot „Holland" en de „Brandaris" uitvoe ren. Direct na de ontploffing, zo ver- Nederlander in Indonesië op vrije voeten. Wederom is een zgn. „Westerling- gevangene" te Djakarta op vrije voe ten gesteld. Het is de heer J. Ie Clercq. HU mag het land nog niet verlaten en moet zich melden, omdat het onder zoek in de zaak wordt voortgezet. Communistische leider in Malakka gedood. De bekende communistische leider op Malakka Tan Lam Hin is in de buurt van Jong Peng in een hinderlaag gelopen en gedood. Op zijn hoofd stond een prijs van 13.000 straits dol lars, indien hij levend gevangen zou worden. Tienduizend dollar was uit geloofd voor zijn lijk. ARBEIDERS CONTRA LEIDING VAKVERENIGINGEN. In vele bedrijfstakken worden looneisen gesteld. Hoewel het verbond van Britse vakverenigingen, de T.U.C., deze week heeft gewaarschuwd, dat aanzienlijke loonsverhogingen de productiekosten dermate kunnen vergroten, dat de Britse positie op de wereldmarkt in gevaar kan komen, kan het zijn standpunt de leden-vakverenigingen niet opleggen. Deze beslissen zelf over de eigen loonpolitiek. Tekenend hiervoor zijn de looneisen, waarover op het ogenblik met groepen werkgevers wordt onder handeld. Volgendeweek zullen nog 200.000 werfarbeiders eisen indienen voor een „aanzienlijke" loonsverhoging. Afgevaardigden van meubelmakers vergaderden Vrijdag ter bespreking van de vraag, of een staking zal wor den uitgeroepen ter ondersteuning van looneisen, die door de minister van Arbeid naar de officiële raad voor ge schillen in de industrie zijn verwezen. Vertegenwoordigers van 38 vakver enigingen van vakarbeiders in de scheepsbouwindustrie vergaderden Vrijdag in Londen met vertegenwoor digers van de werven over eisen voor een loonsverhoging van twee pond per week. Van de uitslag van deze bespre kingen kan afhangen, of 2.500.000 vak arbeiders in de scheepsbouw in staking zullen gaan. DE MIJN- EN SPOORWEG ARBEIDERS. Binnenkort zullen nieuwe bespre kingen beginnen over de eisen van 600.000 mijnwerkers (een loonsverho ging van 30 shilling) en van 400.000 spoorwegarbeiders (een loonsverho ging van tien procent), die door resp. de kolenraad en de directie van de spoorwegen zijn afgewezen. Vraaggesprek met generaal Naguib Generaal Naguib heeft in een vraag gesprek voor de Franse radio ver klaard, dat Egypte bereid is militaire hulp uit het buitenland te ontvangen, indien het wordt aangevallen. Deze hulpverlening zou echter geen inbreuk mogen maken op de onafhankelijkheid van Egypte. Hij zei er voorstander van te zijn, dat een zo groot mogelijk aantal Egyp tische officieren voor hun opleiding naar het buitenland wordt gezonden, teneinde zich op de hoogte van de nieuwste wapens te stellen. Met de V.S. bestaat reeds een overeenkomst voor dit doel. generaal Naguib ruim 7890óvsand0R Deze week zijn op het hoofdkwartier van generaal Naguib ruim 25.000 klachten ontvangen van leden van de strijdkrachten, van de politie en uit alle lagen van de bevolking. Premier Maher ontving in de afgelopen tien dagen 12.000 klachten en verzoeken van het publiek. JOL VAN VERONGELUKTE JACHT GEVONDEN Namen der slachtoffers zijn bekend Schipper W. van der Giessen van het motorschip „Willem" uit Terneuzen heeft onderweg van Hansweert naar zjjn woonplaats een kleine jol opgevist. Men vermoedt dat deze jol afkomstig is van het jacht, dat dezer dagen op de Westerschelde verongelukte en waarvan de verongelukten bij Bath aan spoelden. Inmiddels is de Rijkspolitie er in ge slaagd de namen van de slachtoffers te achterhalen. Het zijn de heer B. E. v. d. Brandt en zijn 36-jarige echtge note Jeanne van Dessel uit Antwerpen. Gisteravond heeft de begrafenis plaats gehad op de r.k. begraafplaats te Ril land. Dessel, de vader van de vrouw, die zich eveneens aan boord van het jacht moet hebben bevonden. Ongelukken in Axel, In het paviljoen van de heer C. F. te Axel was men bezig met het aan leggen van een gasverwarmingsinstal- latie. Door onbedachtzaamheid kwam de heer F. met vuur bij de nog niet afgewerkte installatie, waardoor hij ernstige brandwonden aan het gezicht opliep. Hij moest zich onder genees kundige behandeling stellen. De oudste zoon van de heer M. had een kampeerkooktoestel opgepompt, maar na het aangestoken te hebben sprong het ding uit elkaar. Hij moest met ernstige beenwonden naar het zie kenhuis in Sluiskil worden vervoerd. de kapitein eigenaar E. Mooy uit Groningen ons in Vlissingen, waar hij aan land werd ge bracht, gingen zijn vrouw en zijn twee zoontjes in een sloep. De leden der be manning volgden om acht uur. Allen werden aan boord genomen door het Engelse m.s. „Fairhead". Later nam de „Brandaris" de 7 be manningsleden over en zette hen op Terschelling aan land. Het gezin voer met de „Fairhead" naar Vlissingen, waar het gisteravond arriveerde. Na een medisch onderzoek is de terug tocht naar Groningen per auto begon nen. Maurice Thorez Jr, de zoon van de leider der Franse communisten, heeft zich Vrijdag bij de politie gemeld en is, op beschuldiging van het deelnemen aan een samenzwering tegen de veilig heid van de staat, in de Sante-gevan- genis te Parijs opgesloten. Thorez Jr, die onderwijzer is, was sinds 31 Mei spoorloos. ZIERIKZEE GAAT RUIM 2 MILLIOEN LENEN. In een spoedeisende raadsvergade ring, die wegens ziekte van de burge meester werd geleid door wethouder Gerritsen, machtigde de raad van Zie rikzee B. en W. tot het aangaan van een drietal geldleningen ten laste der gemeente. De eerste is een lening ad 1 millioen, waarvan t.b.v. de ambachts school 7 ton. De tweede lening is f 100.000 groot en de derde bedraagt 1 milljoen t.b.v. de buitengemeenten op het eiland. De leningen worden aangegaan voor 30 jaar tegen een ren te van 414 en provisie. Wethouder du Croo dankte als voor zitter van de ambachtsschoolvereni ging de raad voor het bewijs van grote interesse t.o.v. het nijverheidsonder wijs. Verder machtigde de raad B. en W. bemiddeling te verlenen bij aan koop van drie woningen aan de Vis- sersdijk door de Centrale Aankoop- vereniging. Bij de rondvraag werden i.v.m. het recente verkeersongeval bij de Nobelpoort verschillende verkeers- probemen besproken. OUD-VLIbtsiNGüN MET DRIE DAGEN VERLENGD. Oud-Vlissingen blijkt zo'n succes te zijn, dat de organisatoren besloten de sluiting nog wat uit te stellen. Zodoen de zal men ook nog op Maandag, Dinsdag en Woensdag kunnen genie ten van de attracties, die Oud-Vlissin- gen biedt. Tot gisteravond hadden reeds 13.000 mensen een bezoek ge bracht. De tentoonstelling trok ook veel belangstelling. Niet minder dan 4000 bezoekers werden genoteerd. BRUTALE DIEFSTAL TE MIDDELBURG. Toen de Ambonees J. H. in een ca- fétaria te Middelburg vertoefde werd z(jn fiets, die buiten stond, gestolen. De dader bracht de fiets in de fietsen stalling bij het station en keerde daar na terug om zijn eigen fiets, die bij het cafétaria was neergezet op te halen. De Ambonees en enkele Middelbur gers vingen de dief echter op, doch hij ontkende iets van de diefstal af te we ten, greep daarop de fiets en nam de benen. Men had inmiddels aan een plaatje op de fiets de naam ontdekt en zodoende arresteerde de gemeentepo litie spoedig de dader, H. J. V., DUW- arbeider en verblijvende in het kamp te Vlissingen. V. bleef toen niet anders over dan te bekennen. (Ingezonden Mededeling adv.) ivüzctzorzn&tcty*z JTSSAAKT ALTIJ'P,fJJJS DE BILT ZEGT: Vrij zonnig. Weersverwachting geldig tot vanavond Droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige en later langs de Wadden- kust vrij krachtige westelijke wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1