VAN NELLE'S THEE Kabouters Zeeuwsch Dagblad kersvers van de pers! In Zeeuwsch-Vlaanderen konden de Salzburgers niet wennen. een geroutineerde correspondente „Zeeuwsch Dagblad" KABOUTERS Wat duizenden vrouwen zeggen SNELWERKEND SNEEUWWIT! Staking bij de melkfabriek „De Ommelanden" te Groningen* nette dagdienstbode inboedelveiling Retourvracht AFTERNOON THEE het rode pakje „doen het" I over het nieuwe SNEEUWWIT WORDT GEMAAKT EN GEGARANDEERD DOOR 0E FABRIKANTEN VAN 0E RIJK-SCHUIMENOE KLOKZEEP A. N. A. B. wil alleen met het gehele bestuur onderhandelen* Officiële Publication Moordenaars te Naarden gearresteerd. Velen stierven aan de Zeeuwse koorts. Zeeuwse Wandelingen i i BURGERLIJKE STAND Wat de straat opleverde. Vrijdag 22 Augustus 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagïna 1' Dankbetuiging Getroffen door de zeer vele bewijzen van deelneming ontvangen tijdens de korte ongesteldheid en na het overlijden van onze zeer geliefde echtgenote, moeder, behuwd- en grootmoeder Mevr. JACOBA VAN HOORN— DEKKER, betuigen wij onze oprechte dank. Inzonderheid aan Dr. W. F. Gnirrep en Zr. Borns voor de medische behande ling en de zorgvolle verple ging, tijdens de ziekte aan haar bewezen. Uit aller naam, Fam. CHR. VAN HOÖRN. Wemeldinge, 20 Aug. 1952. Voor de vele blijken van belangstelling betoond tij dens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Mej. ANNA VAN VAN NIEUWENHUIJZEN, geb. Zoetewejj, betuigen wij onze oprechte dank, in het bijzonder aan Dr. Allewijn en de Vrou wenkring Wees een Zegen. Namens de familie, D. v. NIEUWENHUIJZEN. Kruiningen. Tegen 8 September gevraagd wegens huwelijk der tegen woordige Geheel zelfstandig kunnende werken. Niet beneden 18 j. A. W. VERSCHOORE, Grote Markt 7, Goes. Vóór 25 Augustus wegens emigratie te koop: 2 compl. bedden, 3-delig met binnen- vering, dressoir, linnenkast, lampen, stofzuiger, enz. J. LOBBEZOO, Oostweg 75 Krabbendijke. Notaris R. BATTEN zal op 3 September in het Notaris huis te Middelburg houden een Nader te adverteren. Nette goederen kunnen worden ingebracht aan het Notarishuis Verhuizing BILTHOVEN—GOES gevraagd voor eerste week September. Aanvragen te richten tot Zeeuwsch Dag blad, Lange Vorststraat 90, Goes. Wie over „heerlijke thee" spreekt, bedoelt vast en zeker Van Nelle's thee. Want of het nu over de geur of over de smaak gaat. Van Nelle's gebroken thee staat altijd bovenaan. Geen andere is zo geurig, krachtig en bijzonder voordelig I f 0.76 PER 100 GRAM N.V. De VITRITE FABRIEK te MIDDELBURG vraagt voor in diensttreding op korte termijn Moet vlot kunnen typen en stenograferen en goed be kend zijn met de Franse, Duitse en Engelse taal. Schriftelijke sollicitaties aan de afdeling Arbeid van bovengenoemde onderneming. Ik houd van de ontspanning die DE KRANT mij geeft Daarom ben ik abonné op TE KOOP. KALFVAARS. Rekg. 5 Sept. J. DE KORTE, Melis- kerke. Radiotoestel. JAC. SIE MENS. Meliskerke. WONING, Breeweg 76, ka mers en suite, 4 slaapkamers, goed onderhouden, prima ge bouwd. Vrij te aanvaarden. Bevr. Breeweg 76 Middelburg VERLOREN: Tussen OostkapeUe en Dom burg, middenstuk van gouden gitten slot. Tegen belo:*■- rug te bezorgen. J. Gapinge. te- DIVERSEN. SCHAREN Ganzepoortstraat 3 Goes ik ben nog maar pas ge trouwd. Daarom heb ik eerst eens alle wasmiddelen gepro beerd. Ik vond ze allemaal nog al duur, behalve Sneeuwwit. Dat kost maar 37 cent en bevalt mij het allerbeste. Het lijkt wel alsof er sneeuw op je wasgoed komt te liggen. Ik hou er nu eenmaal niet van om lang achter de was tobbe te staan. Daarom geef ik de voorkeur aan snel- werkend Sneeuwwit Nouik heb m'n zilveren bruiloft al achter de rug, hoorMaar ik doe nog best de grootste was. Maar om nou te zeggen, dat ik graag de hele dag sta te wassen... Nee! Dat natuurlijk niet! Ik heb daarom ook dat nieuwe Snelwerkend Sneeuwwit maar eens geprobeerd. En ja! Dèt is heel andersDat geeft een vetter sop en meer schuim, ziet U?! En daarom was je ervluj»ger jegoedmee schoon. En wit dat je was wordt..! Wit..! Als sneeuw! Ik ben blij, dat ik Sneeuwwit heb ge* vonden. 87 Cent per pak is nog voordelig ook! Als ik U wa9, ging ik ook Snelwerkend Sneeuwwit gebruiken. Véél beter! De bekende Zeepfabriek „De Klok" geeft U hier (n het openbaar schriftelijke garantieI I U kr\jgt Uw geld terug als Snelwerkend Sneeuwwit niet beter schuimt en geen j vetter sop geeft of j als Snelwerkend Sneeuwwit Uw was niet j j Inderdaad snêéuwwlt maakt U stuurt bet lege of half-lege pak eenvoudig naar Zeepfabriek „De Klok" te Heerde en j j U ontvangt ên de 87 cent ên het geld van i j Uw postzegel terug Moeilijkheden over pensioenregeling. de coöperatieve fabriek voor melkproducten „De Ommelanden" te Gro ningen is een staking uitgebroken. Het stakingsbesluit werd genomen na een vergadering van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, welke bij het N.V.V. is aangesloten. Reden hiervan is, dat op ultimatum, dat door deze bond aan de directie van „De Ommelanden" gesteld was, Woensdagavond nog niets van de directie was gehoord. Het betreft hier on- feveer honderd en vijftig man, waardoor de fabriek, welke als continu- edrijf werkt, thans practisch stil ligt. Reeds vorig jaar Mei ontstonden er moeilijkheden met betrekking tot pen sioenregeling en een selecterend ont slaan van personeelsleden. Voorts zou den geen overuren en vacantietoeslag uitbetaald zijn. Na de staking in Mei van het vorig jaar heeft de directie van „De Ommelanden" een door de vakorganisatie opgesteld memorandum ondertekend, waarin beloofd werd aan de eisen tegemoet te komen. Men deelde ons thans van de zijde van de A.N.A.B. mede, dat de toestand eerder verslechterd dan verbeterd is. In een ultimatum, dat door de bond werd ge steld, werd geconstateerd, dat de di rectie van „De Ommelanden" haar toezeggingen niet heeft nagekomen. De coöperatieve zuivelfabriek „De Ommelanden" is de enige fabriek in ons land, die een collectieve arbeids overeenkomst niet erkent. De eisen komen ook hierbij neer op een ver wezenlijking van een pensioenregeling voor alle daarin in aanmerking komende personeelsleden. Voorts eist men, dat de twee procent vacantietoeslag wordt uitgekeerd en dat gestreefd wordt naar een betere functieindeling van het personeel. Gisteren zijn de ónderhandelingen tussen het bestuur van de Algemene Nederlande Agrarische Bedrijfsbond aangesloten bij het N.V.V. en de coö peratieve fabriek voor melkproducten „De Ommelanden" anderzijds vastge lopen. Het bestuur van de A.N.A.B. heeft te kennen gegeven slechts te willen onderhandelen met het gehele bestuur van de coöperatieve fabriek, omdat de ervaringen van het vorige jaar hadden geleerd, zo zei men, dat afspraken met bepaalde functionarissen van de fa briek niet tot de juiste oplossing leid den. HINDERWET B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis dat ter gemeentesecre tarie ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van het Dagelijks Bestuur van de Polder Walcheren te Middelburg om ver gunning tot het uitbreiden van het ge maal „Boreel" op de N. Vlissingseweg te Middelburg kadastraal bekend sectie I nr. 1849. Op Woensdag 3 September a.s. des voormiddags 10.00 uur, zal gelegen heid bestaan om bezwaren tegen inwilli ging van dit verzoek in te brengen en de ze mondeling en schriftelijk toe te lichten Zowel de verzoeker, als zij, die bezwa ren hebben, kunnen gedurende drie da gen, vóór het bovengemelde tijdstip ter secretarie der gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. De voorzitter van de fabriek heeft te kennen gegeven, dat het bestuur eerst tegen Zaterdag bijeengeroepen kon worden. Het standpunt van de A.N.A.B. is thans, dat men wel onder handelen wil maar dan met het gehele bestuur en zolang deze besprekingen nog niet geweest zijn zullen de sta kingen bij de fabriek voortduren. In de productie van de fabriek is inmid dels grote stagnatie ontstaan. De Naardense recherche heeft thans de roofmoord op de 70-jarige Bussumse kweker Manos Verheul geheel tot klaarheid gebracht. Hiermede is de vierde moord, die binnen drie jaar in Naarden is gepleegd, opgelost. Toen men uit de mededeling van het slacht offer, die deze voor zijn dood aan twee kwekers heeft gedaan, wist, dat er twee personen in het spel waren „Luier en Co" heeft men de eerst gearresteerde, L. uit Naarden, nader aan de tand ge voeld. Later gaf hij toe de misdaad te heb ben bedreven, dooh ontkende een me dedader te hebben. Na een nieuw ver hoor viel hij door de mand en bekende de moord in vereniging te hebben ge pleegd. Hij noemde als mededader, de 26-jarige J. V. uit Hilversum. Deze kon in de namiddag worden gearresteerd te Bussum. De portefeuille, waarvan zij het slachtoffer hadden beroofd, had V. ver stopt in het struikgewas bij het voor malige woonwagenkamp aan de Laar- derweg, waar zii later is gevonden. De 700 gulden, die erin hadden gezeten wa ren verdwenen, maar een deel ervan is teruggevonden. De «laders hadden het geld eerlijk gedeeld. 350 gulden werd gevonden bij V., die het nog in zijn bezit had toen hij werd gearresteerd. De andere 350 gulden is aangetroffen in de woning te Hilversum, waar L. het had verstopt bij de daar wonende vrouw. Stijgende prijzen voor* het varkensvlees De consumentenprijzen van het var kensvlees stijgen. Dat blijkt o.m. uit een mededeling van de federaties van slagerspatroonsbonden. Deze stijging is een gevolg van het marktverloop. Voor varkens worden prijzen betaald tot een hoogte, die tot dusverre niet werd bereikt. GROTEWOHL WIL NIEUWE HOGESCHOOL VOOR PREDIKAN1 EN De tegenwoordige opleiding is ongrondwettig Het te Berlijn gevestigde bureau van bissohop dr Otto Dibelius, hoofd van de Duitse Protestantse kerk, heeft me degedeeld dat de Oostduitse premier Otto Grotewohl het voorstel heeft ge daan de theologische faculteiten van de Oostduitse universiteiten te sluiten en een nieuwe hogeschool te stichten, uitsluitend voor de opleiding van pre dikanten. Het voorstel slaat niet op de opleiding van R.K. geestelijken, daar de Oostduitse universiteiten geen faculteiten voor de opleiding van deze geestelijken hebben. Grotewohl schreef Dibelius, dat de huidige wijze van opleiding van predi kanten in strijd is met de Oostduitse grondwet. De kerk zou zelf de leiding hebben van deze hogeschool. Premier Grote wohl vraagt een spoedig antwoord op zijn schrijven. Nieuw geneesmiddel tegen tuberculose Een proefzending van vijfduizend ta bletten Cotinazin, een veelbelovend nieuw geneesmiddel tegen tuberculose, is dezer dagen verscheept naar Viet nam, waar een aantal patiënten, dat in ernstige mate aan tuberculose lijdt, met dit nieuwe middel zal worden behandeld. Ofschoon het nog niet zeker is, dat Cotinazin tuberculose zal kunnen ge nezen, staat het wel vast, dat het de eetlust opwekt en de patiënten in een physiek hetere conditie brengt. De Amerikaanse doktoren, die optimistisch gestemd zijn over het nieuwe middel, zullen zich niet definitief over de bruik baarheid ervan uitspreken, voordat de periode van experimenteren die voor de patiënten In de Vietnam, die weke lijks onder meer met X-stralen wor den onderzocht, op twee jaar is gesteld zal zijn verstreken. Het was dr George Thorngate, hoofd van de medische afdeling van de „Spe cial Technical and Economie Mission" van het Mutual Security Agency in de Vietnam, die de maatregelen nam, wel ke tot deze proefneming leidden. Werkweek voor kerkmuziek Evenals vorig jaar wordt deze week in het Luthers jeugdhuis te Bennekom een werkweek voor kerkmuziek gehou den, georganiseerd door de Lutherse werkgroep voor kerkmuziek. Tijdens deze week wordt door de deelnemers oude en hedendaagse kerk muziek beoefend. Zaterdag wordt in de Lutherse kerk in Ede als slot van deze week, een bui tengewoon kerkconcert gegeven. Hier aan werken mede het koor van de werk week, Betty de Jong (sopraan) Tony Jaanusrebel (alt) Rom Kalma (bas), Willem Meybaum (fluit), Co de Koning (orgel) en een strijkorkest. Het geheel onder leiding van Willem Mudde en Freek Houtkoop. De interdepartementale commissie van de Indonesische regering voor de reorga nisatie van het Hoge Commissariaat van Indonesië in Den Haag is uit Djakarta op Schiphol aangekomen. Na een half jaar vertrokken. Uit innig medelijden waren de Salzburgers hier opgenomen, met blijdschap hadden de bewoners van Zeeuwsch-Vla anderen hen begroet, maar enkele maanden later heerste er een heel andere stemming, zowel b(J de oude ingeze tenen als bi) de nieuwe bewoners. Na een paar maanden verblijf hier werd het tijd voor de emigranten om aan het werk te gaan, tevens was het hun plicht om te Ieren voor zichzelf te gaan zorgen. Het werd zomer, dus er kwam volop werk op het land en de boeren hadden gedacht nu wel zoveel hulp te hebben, dat ze met minder Belgische sei zoenarbeiders toe konden. Helaas, dit werk was voor de Salz burgers niet geschikt. Ze waren gewoon in zoutmijnen en metaalsmelterijen te werken, op de Alpenwelden de koeien te hoeden, de frisse berglucht inademend. En nu moesten ze hier op het land wer ken, aan bedompte en moerassige poe len voor het vee zorgen. Misschien wel niet zulk zwaar werk als in hun mij nen, maar ze waren het nu eenmaal niet gewoon. Geen wonder, dat sommige schrijvers, die hen verkeerd beoordeel den, hen lui en ondankbaar noemden. Vermoedelijk zullen er onder hen ook wel luilakken geweest zijn! De boeren waren dus genoodzaakt weer vreemd volk te huren, dat ln de Salzburgers concurrenten zag en ze dus ook niet altijd even vriendelijk behandelden. We moeten ook niet vergeten, dat ze op reis hierheen verwend waren door de vele giften en nu al enkele maanden een gemakkelijk leven gewoon waren. Daarom zocht men ander werk voor hen. Er werd een wolfabrlek opgericht, waar ze de ruwe wol konden spinnen en er kousen van konden breien; bo vendien zou men daardoor het aanfok- ken van schapen in de hand werken. Ook deze poging mislukte, want een nieuw onheil kwam het drama vol tooien. DE ZEEUWSE KOORTS. Dat was de Zeeuwse koorts, zo be rucht In de geschiedenis. Deze vrese lijke ziekte tastte allereerst vreemde lingen aan, de Zeeuwen zelf waren aan het klimaat hier gewend en minder vatbaar. Nu was de overgang van de Tlroler bergen naar de Zeeuwse moe rassen wel erg groot: de meeste Salz burgers werden dan ook ziek. Wanho pig liepen ze rond van 't ene dorp naar het andere om de koorts te ontlopen. Men had gehoopt hier een nieuw va derland te vinden, maar velen vonden hier hun graf. Geen gezin bijna zonder zieken, in sommige gezinnen waren ze allemaal ziek. De hoge doktersrekenin gen uit die tijd spreken een duidelijke taal. En de timmermansrekeningen vermelden telkens: „een doodkist voor een Salzburger emigrant", zo voortdu rend herhaald; dat we ze als een som bere begrafenisstoet zien voorbijtrek ken. In het „Todtenbuch" staan al hun namen genoemd. Zoveel mogelijk hielpen ze elkaar en werden ze door de bewoners geholpen. Nu konden ze de hechtheid van het ge sloten zoutverbond tonen; al hadden ze hier ln een tranendal gewoond, ze kon den sterven *met het lied der hoop op de lippen: „Bgj zal mij eens in d' eeuwigheid Een betere woning geven." VERTREKKEN OF BLIJVEN. Als ze niet allen wilden sterven, moesten ze weg uit dit vreselijke land. En de Heren van het Vrije van Sluis, aangegrepen door deze tragische ge beurtenis, waren welwillend genoeg om hen zoveel mogelijk te helpen. Ze zorgden voor schepen en in Sep tember van hetzelfde jaar (1733) ver trokken er drie schepen, in November nog door twee gevolgd. Ze waren hier maar een half jaar geweest en vertrok ken met ruim 200 naar de omgeving van Neurenberg en Regensburg, in Zeelands bodem hadden ze in die kor te tijd 344 doden moeten achterlaten. Ongeveer tweehonderd bleven hier wonen, voor 't grootste deel in Groe- de. Deze zijn de oorsprong geworden van de Lutherse gemeente aldaar, dia nog bestaat en momenteel 75 belijden de en 65 doopleden telt. De eerste jaren van hun verblijf preekte ds Fischer in de Ned. Herv. kerk in de tijd tussen morgen- en middagdienst (van half 12 tot 2 uur), maar weldra gevoelden ze behoefte aan een eigen bedehuis. In 1743, dus tien jaar na hun komst werd hun nieuwe kerk ingewijd; het gebouw kostte 13.000,maar vooral door giften van de Lutherse gemeente te Amsterdam was het hun mogelijk ge maakt reeds zo spoedig een eigen kerkgebouw te bezitten. In 1742 was ds Fischer naar Gouda vertrokken, opgevolgd door ds Vogt, in 1773 hier gestorven en in de kerk begraven; de tegenwoordige kosteres der kerk stamt van hem af en draagt dezelfde naam. In 1836 werd hierin het orgel ge plaatst uit de afgebroken Lutherse kerk te Veere. Deze achtergebleven Salzburgers hebben zich vermengd met de Zeeuws- Vlamingen en hebben zich aangepast aan de andere landstreek en 't ander soortig werk. De wat vreemd klinken de namen Keimei (oorspr. Khaiml), Wemeisfelder, Houtzager (oorspr. Holzagger), Luitwieler, herinneren nog aan dit droevig drama. L. v.W. GOES. GeborenPetrus M. M., z. v. L. F. Verbraak en A. M. Verbeem; Jo hannes M„ z. v. J. Passieux en I. K Lockefeir; Victor W. M., z. v. G. A. M. Hopmans en A. C. Rijk; Hendrik B. G., z. v. H. B. Goettsch en J. J. Bouman; Adrianus C., z. v. A. Franke en A. M. Hol; Jannetje C. J.. d. v. C. Bruel en J. Mansbergen; Catharina C., d. v. G. Luijk en W. C. van Maasdam. OndertrouwdM. W. Blaasse, 24 j. en J. P. Verburg, 27 j.; M. Mol, 38 j. en J. de Feijter, 32 j.; P. A. de Graag, 26 j. en S. A. E. van der Have, 24 j. Gehuwd: J. P. Makkenze, 25 j. en M. A. Knuist, 26 j.; B. Gelok, 37 j. en J. Nijsse, 32 j. Overleden: A. Zoeteweij, 72 j., echtg. v D. v. Nieuwenhuijzen; A. Bakker, 63 j. echtg. v. Th. Koole; J. v. d. Klooster, 47 j., echtg. v. A. J. Zijta; N. L. Mullié, 62 j., echtg. v. P. Priester; W. Bos, 57 j., echtg. v. E. T. G. Vijverberg; C. de Put ter, 19 j.; J. de Kok, 83 j„ echtg. van P. Bakker. VL1SSINGEN. Geboren: Tadeusz J., z. v. J. Witkowski en R. Niedzwiedz; Johan M.. z. v. J. M. Verboom en J. M. Kom- mërs; Marinis J., z. v. A. D. Krijger en L. W. Schouwenaar; Alfred J., z. v. A. J. Eissens en A. Blokzijl; Elisabeth C., d. v. A. Buijs en C. J. van den Heuvel; Josias P., z. v. J. P. de Lange en S. van der Ende; Geertruida, d. v. J. van de Ketterij en A. C. Kuijper; Pieternella S„ d. v. A. Fliers en G. van de Gruiter; Abram J., z. v. J. de Vuist en S. Brasz; Johannes L., z. v. L. P. van As en S. M. Borgs; Bart, z. v. P. de Koning en J. Stroo; Anneke P., d. v. M. Maas en E. M. J. Glerum. Ondertrouwd: A. de Jonge, 38 j. te Brunssum en J. Th. Dubbelman 40 j.; A. C. van Oorschot, 26 j. en C. F. Har- ting, 21 j. Gehuwd: J. Franzen, 25 j. en A. Meer man, 24 j.; J. B. M. de Vries, 24 j. en E. M. A. A. Boussen, 24 j.; I». J. H. Koopal, 38 j. en M. C. Hoogstad. 35 j.; J. A. W. Priester, 24 j. en T. Spuijman, 26 j.; P. E. Timmer man, 43 j. en A. Antheunis, 47 j.; A. P. van den Berg 21 j. en A. C. Sohier, 19 j. Overleden: H. C. Wilson, 82 j., wed. v. Th. G Ickler; F. Reigel, 80 j„ echtg. V. H. W. van Aalst; A. de Rijke, 67 j„ wed. V. L. Florusse; M. W. Sanderje, 51 j., echtg. v. H. Suwijn. WESTKAPELLE. GeborenAdriaan, z. v. S. Gabriëlse en E. J. Verhage; Bertus, D., z. v. A. W. Postma en D. Gabriëlse. GehuwdD. M. de Coninck, 26 j. en A. Minderhoud, 23 j. OndertrouwdJ. Foutenhoofd, 26 j. en P. van Vaardegem,23 j. OverledenJ. Houmes, 70 j. wdn. van M. Flipse. VLISSINGEN De Commissaris van Politie te Vlissin- gen, maakt bekend, dat in het tijdvak van 13 Augustus 1952 tot 20 Augustus 1952 de volgende voorwerpen aan zijn bureau als gevonden zijn gedeponeerd: badhanddoek met zwembroekje, jongens rijwielen, alpinomuts, portefeuilles met inhoud, kindermuts, vlaggestok, diverse sleutels, zonnebril, ceintuur, landmeter- stok, ballpointpen en armbandje, en dat inlichtingen aan zijn bureau zijn te be komen van de adressen alwaar de volgen de voorwerpen zijn te bevragen: lederen jas, zwembroekjes, handdoeken, kinder schoentjes, hond, broekriem, muts, tasje met gereedschap, pakje margarine, diver se portemonnaies met inhoud, kindersan dalen, padvindersriem, zadeldek, huis sleutel, ceintuur, dop van benzinetank, parels snoer, regenjas, plank met stelling- touw, strandschop en damesschoenen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 4