I Vlissingse nieuwe Zeevaartschool een paleis van glas en beton* SPORT en. SPEL. Over een maand is Walcheren twee prachtige orgels rijker* avonturen Uit een wasserij weer in een kerkgebouw geplaatst* Belangrijk initiatief van de kring Zeeland der N.F.O. Gemeenteraden* Er werd 1400 kubieke meter beton verwerkt Gebouw is opgeleverd» doch de levering der meubels is vertraagd* Competitie-indeling voor het seizoen 1952-'53. DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Beslissingswedstrijd in 2e klasse B? Middelburg Goes. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Vrijdag 22 Augustus 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Vrijdag 22 Augustus T< Door een zelfde hand gemaakt? Het orgel van de Hervormde kerk te Koudekerke wordt door de Utrechtse orgelmakers, de gebroeders van Vulpen gerestaureerd. Van dit Instrument, dat waarschijnlijk uit het begin van de 17e eeuw stamt, Is de maker onbekend, maar men vermoedt, dat hy ook het orgel van het naburig plaatsje Zoutelande heeft vervaardigd, Immers deze instrumenten ïyken sprekend op elkaar. Het is trouwens heel merkwaardig, dat deze twee orgels zich thans zo dicht bij elkaar bevinden. Enige jaren geleden stond het orgel van Zoutelande nog in een tot wasserij verbouwde kerk te Heerlen, waar het reeds vervallen instrument door het vocht verder werd gesloopt. Het orgel was nog zeer waardevol. De kerkvoogdij echter vond het aan vankelijk niet "<*r de moeite waard om het te laten weghalen. Dat bleek wel tijdens de restauratie, die eveneens door bovengenoemde orgelmakerij werd Uitgevoerd. Het .heeft een kistpedaal, Iets wat alleen bij heel oude orgels voorkomt en waarvan er slechts enkele te vinden zijn in Nederland. Verder is het voorzien van een kla vier met zwarte toetsen voor de natuur tonen en witte voor de halve, dus pre cies omgekeerd als by de moderne in strumenten. Het orgel van Koudekerke wordt nu ook geheel hersteld. Nadat de dikke laag verf, die er in de loop van de jaren op is gesmeerd, was verwijderd, kwam er een prachtige, van rijk snijwerk voorziene eikenhouten kast te voor schijn. OUD NOTENSCHRIFT Evenals bij het orgel van Zoutelande, waren ook hier sleepladen, waardoor de windvoorziening naar de pijpen plaats heeft, dichtgeplakt met Middel eeuws perkament, waarop de muziek nog in het oude neumenschrift geno teerd stond. Bij dit instrument heeft men het er onbeschadigd af kunnen krijgen, maar dat bij dat van Zoute lande was dit niet mogelijk. Men heeft er cellophaan overheen geplakt, opdat jhet toch bewaard zou blijven. Het pijpwerk, dat aan het eind van de 19e eeuw volgens de toen heersende Smaak gewijzigd is, wordt weer in de oorspronkelijke toestand hersteld. Het tienspelsinstrument krijgt nu de vol gende registers: prestant 4, holpijp 8, gedekte fluit 4, octaaf 2, sexquialter discant, gemshoorn 2, quint l1/,, mix tuur cimbel en regaal 8. Het aange hangen gedaal ■r-t er later in is gezet De kring Zeeland der NJF.O. staat steeds op de bres voor de belangen der fruitkwekers. Dit is reeds herhaaldelijk gebleken. Thans weer uit het initiatief dat zij heeft genomen met betrekking tot Voorlichting over de kwaliteits- en sor- teringseisen van fruit. In samenwerking met de veilingen en de Rijkstuinbouwvooriichtingsdienst wor den thans in elke plaats waar de fruit teelt een belangrijke plaats inneemt, con tactavonden georganiseerd. Juist in deze dagen wordt het steeds duidelijker dat alleen kwaliteitsfruit, dat bovendien goed gesorteerd is, nog een kans heeft. Voor mindere kwaliteit en flecht gesorteerde partijen is geen plaats meer. Hiervan zijn trouwens de meeste kwekers wel overtuigd. Toch komt het Sog herhaaldelijk voor dat er op de vei- ngen fruit afgekeurd moet worden om dat het niet voldoet aan de gestelde eisen Daarom is het zo belangrijk, dat de vei lingmeesters contactavonden gaan geven. Op deze avonden zal ook een assistent Van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst fianwezig zijn om te vertellen over de jtiekten die het fruit schade berokkenen. Reeds zijn er in het gebied van de vei lingen te Goes en Kapelle enkele avon den georganiseerd. De eerstkomende da gen zullen nog vele plaatsen volgen. Nederland neemt een heel voorname plaats in op fruitteeltgebied. Deze plaats gal het alleen kunnen behouden als de kwekers zich tot het uiterste inspannen om het beste te leveren. Daarom ver dienen de voorlichtingsavonden van de kring Zeeland der N.F.O. de belangstel ling van ieder die met de fruitteelt te maken heeft. het is gebouwd als een positief zon der pedaal blijft gehandhaafd. Wanneer over een maand ook dit or gel zal zjjn geplaatst, heeft Walcheren twee instrumenten gekregen, waarop het met reden trots kan zyn. ART SENDIENST De praktijk van de artsen is Zondag a.s. als volgt geregeld: Middelburg: J. C. B. Simons, Vlis- singsesingel 38, telef. 2191; Vlissingen: G. J. M. de Greef, Koudekerkseweg 13, telef. 2121; Goes: M. P. Bruynzeel, Jae. Valckestraat, telef. 2375; Koude kerke, Westkapelle en Zoutelande: H. Frijna, Duinweg 59, Zoutelande, telef. K 1186282; 's-H. Arendskerke, Hein- kenszand en Wolfaartsdijk: A. I. Vos, Veerweg, Wolfaartsdijk, telef. K 1198 —231; Borssele, Driewegen, 's Heeren- hoek, Lewedorp en Nieuwdorp: M. Kievit te Borssele, telef. K 1105203 voor dr Gelderblom, W. H. C. C. J. Lucas Luyckx, Werril 16, 's-Heeren- hoek, telef. K 1105282 voor dr Fol- mer; Oostkapelle, Serooskerke en Veere: P. J. Bom, Dorpsstraat 2, Oost kapelle, telef. K 1188276; Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en St. Philipsland: P. J. Duinker te Tho len, telef. 40 en H. Menger te Sint Philipsland, telef. 20. APOTHEKEN In de week van 2330 Aug. zullen de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten geopend zijn: Middelburg: Nonhebel. Vlissingen: v. Ockenburg, Singel. Goes: La Porte. KORTGENE Bouw van nieuw gymnastieklokaal Dinsdagavond kwam de raad der ge meente Kortgene in vergadering bijeen. Aan de heer C. de Regt te CoSjnsplaat werd vergunning verleend tot het plaat sen van een transportband op het haven terrein te Coljjnsplaat Ten bate van de Christelijke bewaar school te Coljjnsplaat werd een erfdienst baarheid bevestigd. Na breedvoerige dis cussie werd besloten over te gaan tot de bouw van een nieuw gymnastieklokaal bij de nieuwe fl-klassige schooi in het dorp Kortgene. De voorzitter deelde me de, dat er moeilijkheden zijn gerezen ten aanzien van de verkrijging van de grond voor de nieuwe scholenbouw te Kort gene. Als met de eigenaar geen overeen stemming kan worden bereikt, zal de ge meente noodgedwongen tot onteigening moeten overgaan. De heer Welleman (P. v.dLA.) informeerde naar de tarieven, ver schuldigd voor de kermis-inrichtingen. B. en W. zullen overwegen of het mogelijk is deze tarieven te verlagen. De heer Sa- lomé wenste tenslotte de voorzitter geluk met zijn herbenoeming als burgemeester. SINT LAURENS Wachthuisje voor buspassagiers Woensdagmorgen vergaderde de ge meenteraad o.l.v. burgemeester W. Baas. De verzoeken om een bijdrage te ver lenen aan de te houden tentoonstelling en keuring van rundvee en geiten werd besloten voor beide f 5 te geven. Door de fa. Mesu Zn werd ingeschreven Voor het bouwen van een wachthuisje bij het gemeentehuis voor de buspassagiers voor de som van f 1.464,67. Het voorstel van B. en W. tot het aan vaarden der voorkeurinschrijvingen van de nationale woningbouwlening 1952 tot een bedrag van f 15.000 werd z.h.s. aan genomen. Eveneens om aan de heer L. P. C. van Ierland een tegemoetkoming te verlenen van 50 pCt in de vervoerskosten van een leerling naar een bijzondere school te Goes. Van de heer A. M. A. Sierink, onder wijzer aan de bijzondere lagere school, was een verzoek om tegemoetkoming in de verplaatsingskosten. Besloten werd 3 pCt van de jaarwedde tee te kennen. De heer Hamelink (Gem. Belang) had hiertegen principiële bezwaren en stem de tegen. Bij de rondvraag vroeg de heer Rie- mens (A.R.) naar een woning voor de burgemeester. Hjj achtte het zeer in het belang van de gemeente, dat deze in Sint Laurens komt wonen. Voorts wees hij op 't noodzakelijke van het aanschaffen van een zandstrooier. De heer J. Koole Dzn (CR.) drong aan op het bouwrijp maken van de grond aan het Schoolpad; terwijl mevr. v. d. Voorde (Gem. Belang) de aan dacht verstigde op de hinder van afhan gende takken bij de bomen aan de Noordweg bij Brigdamme. Tenslotte vroe gen alle leden om een ander uur van ver gaderen. HET EINDE VAN EEN DRUKKE DAG En zo verdween vader met zijn twee kinderen naar binnen. Moeder was in de keuken en de kin deren zagen direct dat ze haast haar lachen niet kon houden. „Jullie hoe ven me niets meer te ver tellen", sprak ze, terwijl ze haar Gertjan en Maar- tje een zoen gaf. „Ik heb alles al In de krant gele zen. Jullie moeten toch overal bij zijn ook, nou, ik heb een mooi stel kinderen, maar gelukgewenst met die prachtige medailles hoor!" Gertjan en Maartje lachten een beetje verlegen. „Ja moeder!" sprak Maartje. „We hebben weer een mooi avontuur beleefd, maar nu blijven we toch voorlopig thuis hoor!" „Dat wilde ik juist zeggen!" antwoordde moeder, „want je weet zeker wel dat het kleed, dat jullie zo ijverig aan het kloppen waren nog steeds niet schoon is! „Dat gaan w» eerst afmaken!" sprak Gertjan kordaat. ,Kom mee zusje!" En zo sluit dit verhaal juist zoals het begonnen is, maar toen het kleed geklopt was kropen onze twee vrienden snel in bed, want het was weer eens een drukke dag geweest. Hoewel de aannepier het gebouw al heeft opgeleverd, zal het nog wel enige weken duren alvorens de nieuwe „De Ruyterschool" aan de Vlissingse Boule vard officieel kan worden geopend. Het gebouw, dat nog geheel van nlenw meubilair moet worden voorzien, is niet minder dan 55 meter breed, terwjjl de toren er boven op en van waaruit men een nniek gezicht heeft over de Wester-Schelde en Walcheren, met het hoogste punt 23 meter boven de straat ligt. Er Is in dit paleis van beton en glas een hoeveelheid van 1400 kubieke meter beton verwerkt. De opening zal in ver band met de vertraging in de levering van het meubilair vermoedelijk pas eind September of begin October plaats vinden. Wanneer men het gebouw betreedt door de hoofdingang aan de Boulevard Banckert, komt men in een grote hal, van waaruit een trappenhuis naar de eerste en tweede verdieping vo»rt. Links zetelt de concierge, die uitzicht heeft over de straat, de ingang en de hal en met recht In „een glazen huisje" komt te zitten. Rechts is het vertrek, waar de direc teur zijn zetel krijgt, met daarbij een kamertje, waarin de administratie van de school zal worden gevoerd. Zowel bij de hal als op de eerste verdieping be vindt zich een ruime garderobe. KLOKSYSTEEM In de sohool bevinden zich "■■■ral elec- trische klokken. Alle klokken staan in verbinding met de „moederklok", die is opgehangen in de kamer van de con cierge. In de hal zal een gedenkplaat wor den geplaatst, herinnerend aan de oud leerlingen van de school, die hun le ven hebben geesven voor het vaderland. Boven de Ingang, onder de vlaggestok, zal een borstbeeld komen van admiraal de Ruyter, aan wie de school de naam ontleend. In de directeurskamer en hal zijn de „klokken" aangebracht, waarop de windrichting is af te lezen. RUIME LOKALEN De gehele school kenmerkt zich door ruimte en licht. De lokalen zijn ruim, uitstekend verlicht, en bovendien zor gen de vensters voor voldoende dag- VOETBAL. Na maanden voorbereidend werk van de K.N.V.B. afd. Zeeland is de com petitie-indeling voor het voetbalseizoen 19521953 klaar gekomen. De indeling van de Zaterdagmiddagcompetitie telt een klasse minder dan vorig jaar, daar de andere klassen enigszins uitgebreid zijn. Nieuwe elftallen zijn E.M.M. IV uit Vlissingen en Oostkapelle I, die bei den in de 2e klasse B zijn ingedeeld. Enkele reserve-elftallen keren niet meer in de competitie terug: Bevelan ders II, Beren n, Zaamslag Hl en Kloe- tinge HI. S.V.D. II zal de gelederen ko men versterken. Het grootste struikelblok van de afdeling vormde de vereniging „Mevo" uit Zie- rikzee. die met drie elftallen aan de com petitie' hoopt deel te nemen. Vermoede lijk zal het eerste elftal, dat vorig sei zoen naar de eerste klasse promoveerde weer in de tweede klasse uitkomen. De eerste wedstrijden zullen 13 Sept. a.s. worden gespeeld. De indeling is als volgt s le klasse. Arnemuiden I, Colpl. Boys I, Kapelle I, Kloetinge I, Krabbendijke I, Nieuwdorp I, Rillandia I, V.C.K. I en Wemeldinge I. Ze klasse A. Bevelanders I, Cortgene H, 's H. A, Kerke II, 's H. H. Kinderen I, Kats I, Serooskerke I, Veere I, Wissekerke I, Wolfaartsdijk I, en Yerseke III. 2e klasse B. E.M.M. TV, Meeuwen I, Middelburg VI, Nieuwland I, Oostkapelle I, R.C.S. V, SLOT KOERS EN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V. INCASSO-BANK N.V„ GOES. Ned. 1947 91*4 91# Dollarlening 1947 95 95 Invest. Certif. 93# 93 Ned. 1962-64 cum. 93# 93 Grootboek 1946 92# 92# 3# K. O.ie '50 115^ 116# C. H. Cc Ind. Bk. 43# 44# Nat. Handelsbank 101# 101*4 Ned. Handel Mij 142 142 A. K. U. 142 142# Bergh's Juig. Berkel's Patent 244# 243 92# 93# Calvé Delft 112 112# Centrale Suiker 147 149# Fokker 105# 104# Gelder Zonen 138# 137# Kon. Hoogovens 150 151# Ned. Ford 178 Ned. Kabelfabr. 190# 190B Philips' Gloeil. 152# 152# Do. 6 cum. pref. wd. 132 131# Unilever 172# 174# W ilton- Fijenoord 159 159# Biliton Ie rubr. 258 Biliton He rubr. 183 185 Dordtsche Petr. 295 298# Dito pref. 300B 303# Kon. Olie Dito onderaand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber 318# 322*4 322 486 80# 85# 90# 487# 81 84# 89# Kendeng Lemboe 75 74#B Oost Java Rubber 31B 31 De Oostkust 91# 92 Serbadjadi 31#B 31# Holl. Am. Lijn 143 142 Pava China Jap.lijn 116 11654 Kon. Boot 12254 12254 Kon. Paketvaart 102*4 102*4 Kon. Rott. Lloyd 11654 11654 Ned. Sch. Unie 11854 11854 Ommeren's Sch.v. 168 168 Stoomv. Mij. Ned, 132 H. V. A. Java Cult. N. I. S. U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Müller Sc Co. Amsterd. Bk, Escompto Bk. 132 94*4 3754 70*4 17*4 94*4 70 17*4 9454 99 69Hex 7054 56*4 55# 168*4 16854 as as 5454 54*4 Rotterd. Bk. 155# 156 Twentsche Bk. 154# 154# Overzeese Gas 75# 76 Borneo Sumatra 122# 123 Internatio 145# 146# Am. Radiator 15# 15# Am. Smelting 42# 43# Anaconda Copper 44# 44# Bethl. Steel 50# 50# Chrysler 79# 82 Ford Canada 60# 61 Gen. Motors 59# 60# Hudson Motor 14# 14# Intern. Nickel 46# 46# Kennecott 79# 79# Rep. Steel 40# 40# Stand. Brands 25# 25# U. S. Steel 39# 39# North Am. 21# 21# Cities Service 101# 61# 101# Cont. Oil 62# Midcont. Oil 65# 66 Philips Oil 57# 57# Shell Unioa m 74# Tide Water 22# Baltimore 21# B 21# Miss. K. Texas New York £«atr. m Serooskerke II, V.C.K. m, Veere II en V.S.C. I Ze klasse C. Arnemuiden n, Colpl. Boys II, Kapel le n, Kloetinge II, Krabbendijke II, Nieuwdorp n, Rillandia II, V.CJEC. II Wemeldinge II en Wolfaartsdijk II. 2e klasse D. A.Z.V.V. I, Driewegen I. Hoek I, Spui I, S.V.D. I, Tern. Boys I en Zaamslag I. 2e klasse E. A.Z.V.V. n, Driewegen II, Hoek II, Spui II, S.V.D. n, Tern. Boys II, Zaam slag H en Beren I. MiddelburgScarborough Het voetbalelftal van Scarborough, dat Zaterdag om 5 uur tegen Vlissingen speelt, zal Dinsdagavond tegen Middel burg uitkomen. Deze wedstrijd wordt ge speeld op het terrein aan de Bosweg te Vlissingen en begint om 6.30 uur. KORFBAL. Al had de wedstrijd geen betekenis meer voor het kampioenschap, toch is ZeemeeuwenBurgh in de eerste klasse van de Schouwse korfbalcompetitie een spannende partij geworden, waarin de gasten met 65 zegevierden. Velocitas en Die Gouwe deelden evenals de eerste keer de punten (33). 2de klasse. Brouwershaven behaalde voor de twee de maal in dit seizoen een 3-2 zege op de Zwaluwen. D.O.S.K.O. sloeg Storm vogels met 6—1. Res. 2de klasse A. Burgh IV verloor zijn laatste competi tiewedstrijd met 41 van de Zeemeeu wen-reserves. Reserve 2e klasse B. N.O.A.D. 1 keerde met een 62 over winning op de reserves van Die Gouwe naar huis terug. D.S.S. sloeg Brouwers haven IX op eigen terrein met 80 en moet nu maar afwachten, wat Unitas H in de resterende twee wedstrijden doet. Waarschijnlijk loopt het op een beslis singswedstrijd uit. Junioren groep A. BurghStormvogels 50. Eindstand: Strandvogels 816; Zee meeuwen 810; Burgh 89; Stormvogels 84; Velocitas 81. Junioren groep B. Die Gouwe A—Brou wershaven B 12; Die Gouwe BD.S.S. 01; Brouwershaven AO.WK. 12. Programma voor Zaterdag, lste Klasse: Strandvogels IO.WK. I; Velocitas 1Unitas L 2e klasseD.O.S.K.O. I—Burgh IX. Res. 2de Klasse B: Unitas II—Brouwers haven II. Junioren groep B: Die Gouwe ADie Gouwe B; D.S.S.—Brouwershaven B. licht. Beneden komen twee lokalen voor de M.T.S., drie lokalen voor de stuur lieden aan de voorzijde met een prach tig gezicht op de Wester-Schelde en vier lokalen voor de stuurmansleerlin gen aan de achterzijde. Op de eerste verdieping bevinden zich o.m. een schei en natuurkundig laboratorium, een na- tuurkundelokaal, alsmede twee les lokalen voor de machinisten. Boven dien vindt men er een modern teken lokaal, dat de kroon spant wat de grootte betreft. De amanuensis vindt er een kamer en een kleine werkplaats, terwijl op de eerste verdieping ook de leraarskamer gevestigd is. FILMZAAL Op de tweede verdieping kunnen de radiotelegrafisten hun hart ophalen. Men vindt er een sein-radiolokaal, een lokaal voor radiokunde en nog twee leslokalen voor de machinisten, als mede een tekenzaal, die geschikt is voor de vertoning van films. In deze zaal zijn, evenals in de natuur- en schei kundelokalen de banken amphitheaters- gewijze geplaatst. Vanaf de tweede ver dieping komt in de toren met kaar- tenkamer. Deze toren biedt de leerlin gen grote voordelen, temeer daar zij zich op de brug van een zeeschip kun nen wanen. CANTINE De leerlingen betreden niet door de hoofdingang het gebouw. Aan de ach terzijde, bij de Spuikom, is ook een in gang, die toegang geeft tot *e fietsen bergplaats. Daar kunnen 125 rijwielen geplaatst worden. In het sousterrain staan ook de beide ketels der centrale verwarming. Verder is hier het zg. ..Schiemanslokaal" ondergebracht, waar de leerlingen leren touwknopen en -splitsen. Er is ook een ruime cantine, waar de jongens, die tijdens de middag pauze overblijven, hun boterhammen kunnen opeten en waar koffie e.d. te verkrijgen zal zün. Men heeft getracht overal het scheepsidee te verwerken. Een en ander komt ook tot uiting in de ronde ramen, die het daglicht in de cantine toelaten, maar ook In de „patrijspoorten" in de deuren, die toe gang geven tot de lokalen. De vloeren in de lokalen zijn zg. Marletyn-vloeren, vervaardigd van een afvalproduct der kraakinstallaties. MACHINEHAL Achter het bestaande gebouw, waar machines e.d. staan opgesteld, de prac- tische afdeling, is een nieuw gebouw verrezen, waar diverse grote machines zullen komen. Dit gebouw is nog niet afgewerkt. Er zal ojn. een stoomketel geplaatst worden,' evenals een diesel motor e.d. Dit nieuwe gebouw is ver bonden met het oude gebouw, school werd ontworpen door het architecten bureau Its Rothuizen en 't Hooft te Middelburg. Aannemer was de heer E. G. Lindenbergh te Vlissingen. Openluchtactie van het Leger des Heils In de periode van 23 Augustus tot 6 September zal in Middelburg een bijzondere openluchtactie worden ge houden door het Leger des Heils in verband met de „Middernachtroep- veldtocht". Gedurende deze veertien dagen zullen er in de verschillende wijken van de stad bijzondere open luchtbijeenkomsten zijn, alsmede openlucht zang- en muziekuitvoerin gen,' die wijksgewijze nader zullen worden aangekondigd. Alle afdelingen van het Leger des Heils in Middelburg zullen hun medewerking hieraan ver lenen. Ook „Noord" zet de bloemetjes buitenen hoe Ook Goes-Noord is van plan tijdens de licht- en bloemenweek de bloeme tjes buiten te zetten. Woensdagavond heeft het comité vergaderd.... en spijkers met koppen geslagen. Behoudens de goedkeuring van de eigenaar hoopt men de prachtige tuin van de heer J. M. van Bommel van Vloten in een verlichte sprookjestuin te veranderen. De oude pomp aan het begin van de 's-Heer Hendrikskinde- renstraat wordt versierd en aan het eind van de straat zullen de molen en het plantsoen verlicht worden. De straat zelf zal evenals de Magdalena- straat en de Keizersstraat met bloe men versierd worden. En natuurlijk ontbreekt de verlichting hier ook niet. Behalve de 70 verlichte bloemen manden, die op de kademuren worden geplaatst, is het comité op zijn beurt van plan het z.g. „Kaklokje" te illu mineren. Op het z.g. „visperk" wordt een grote, verlichte bloemenmand ge plaatst. Maar dit is nog niet alles. Goes Noord heeft nog meer te bieden. Ver moedelijk zal op een platte schuit in de haven in een zee van licht een mu ziekkorps pittige marsen laten horen. Dit vooral belooft een spectaculair schouwspel te worden. BRUINISSE H. Jumelet redde H. Jumelet. Het wa ter heeft voor kinderen altijd een zekere aantrekkingskracht om er te gaan spelen en krabben vangen behoort tot de ge liefkoosde bezigheden. Maar dat is ge vaarlijk. De 7 jarige H. Jumelet raakte bij het vangen van krabben, nabij de havensluis, te water. Gelukkig waren oudere personen in de nabijheid en schip per H. Jumelet van Bru 139 wist hem te grijpen. Benoemd. Benoemd tot onderwijzeres aan de kleuterschool te Bruinisse mej. N. Schipper te Bergen op Zoom. ■s-GRAVENPOLDER Nog aardbeien. De heer J. Kesselaar kan nog aardbeien eten. En dat in Aug. Hij smaakte het geluk, voor de tweede keer in dit jaar van dezelfde aardbeien- planten te plukken. Wel een late oogst. GRI]PSKERKE Een slippertje. In het artikel over de Ned. Herv. Kerk maakten we melding van het 40-jarig jubileum van de kos ter de heer J. Looise, die 98 jaar zou zjjn. De cijfers werden verwisseld, want de heer Looise is 89 jaar. Voorts kan nog worden gezegd, dat de koster zich niet in het minst tegen de vervan ging van het oude doopbekken door het nieuwe doopvont heeft verzet. KRUININGEN Jongen door auto gegrepen. Woensdag middag had op het kruispunt Rijksweg Veerweg té Kruiningen een verkeerson geval plaats. Het twaalfjarig zoontje van de heer D. Hoogstraate uit Kruiningen kwam uit de richting Krabbendijke en wilde de Rijksweg oversteken. Uit de zelfde richting naderden een motorrijder uit Krabbendijke en enkele auto's. Ge schrokken door de signalen van een der auto's keerde de jongen halverwege de Rijksweg terug naar net rijwielpad. Hjj werd echter gegrepen door de motorrij der, de heer Nieuwenhujjse, die over de kop sloeg. Beiden liepen lichte verwon dingen op. De heer Nieuwenhujjse kon met de juist passerende auto van zjjn buurman J. Blok naar huis worden ver voerd. Ook de jongen, wiens arm was ontwricht, kon naar huis worden ge bracht. OVEZANDE Benoeming. Mej. M. J. A. Rijk te Goes is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd tot onderwijzeres voor het algemeen vor mend onderwijs aan de landbouwhuis- houdschool te Ovezande. POORTVLIET Schietvereniging. In de gehouden ver gadering van de schietvereniging „Ne derland en Oranje" werd benoemd als ere-voorzitter de heer W. J. van Doorn, burgemeester dezer gemeente. Hartelijk welkom. De burgemeester dezer gemeente slaagde er in een tijde lijke woning voor hem en zjjn gezin te betrekken. Het wachten is nu op een de finitieve ambtswoning. Varkenspest. In deze gemeente doet zich wederom een geval voor van var kenspest, nl. onder het vee van de land bouwer P. J. v. d. Male, uit de Stoofstraat Ongeval. De landbouwer W. A. Ista reed met paard en wagen in de Lange Zandweg. Het paard schrok van een pas serende auto, zodat het opzij sprong en de heer Xsta onder de wagen terecht kwam. Dr. Kugel verleende eerste hulp Deze constateerde een gebroken been en achtte opneming in het ziekenhuis nood zakelijk. ST. ANN ALAND Tweede pink aardbeien. De heer Adr. Rijnberg, wonende in het weeshuis aan de Dorpsweg, plukte voor de tweede maal rijpe aardbeien uit zijn tuin. Brandweer oefende. Woensdagavond hield de vrijw. brandweer een oefening met de brandspuit. Speciaal het gereed maken, zoals het aan de gang brengen van de motor en het ontrollen van de slangen werd beoefend. ST. PHILIPSLAND Bespniting met vliegtuigen. Voor de eerste keer is in deze gemeente een per ceel uien door middel van een vliegtuig bespoten. Het was bij de Gebr. van Dijke op de Slaakhoeve in de P. H. polder. Kiesmogelijkheid met het district Arnhem In aansluiting op ons bericht van Vrij dag j.l. delen wjj mede, dat de abonné's, aangesloten op de geautomatiseerde net ten in Zeeland hun verbindingen met de aangeslotenen op de netten Bennekom, Ede, Ederveen. Eist (Utr.) Lunteren, Ren- kum, Rhenen, Veenendaal, Wageningen en Wolfheze voorlopig nog niet langs automatische weg tot stand zullen kun nen brengen. Omgekeerd zullen met ingang van 21 Augustus a.s. de aangeslotenen op da geautomatiseerde netten in Zeeland wel automatisch kunnen worden gekozen door de aangeslotenen op de genoemde netten van het telefoondistrict Arnhem met uit zondering van Wolfheze. (Ingezonden Mededeling advert.) U cult 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter galj in uw ingewanden doen stromen, anders) verteert uw voedsel niet, het bederft* U raakt verstopt, wordt humeurig eni loom. Neem de plantaardige CARTER'S! LEVERPILLiETJES om die liter gat; op te wekken en uw spijsvertering en- stoelgang op natuurlijke wijze te regelen» Een plantaardig zacht taiddel, onover troffen om de gal te doen stromen» Eist Carter's Leverpilletjes. SCHEEPSTIJDINGEN GROTE VAART. ARIADNE21 van Curacao naar Ma- racaibo; BLOEMFONTEIN21 van Bei- ra naar Dar es Salam; ORANJEFON TEIN 21 van Hamburg naar Antwer pen; BOSFONTEIN 21 van Aden naar Suez; KOTA BAROEpas 21 Malta naar Hamburg; MAASDAM: 20 te Montreal; NELLY: 22 te Sydney; SIBAJAKpas 21 Kaap Guardafui naar Aden; ANNEN- KERK: 21 te Port Said; SOMMELS- D1JK: 21 te Tampico; AMSTELKERK: 21 van Portamboin naar Duala; JOHAN VAN OLDENBARNEVELTpas 20 Kaap Bon naar Port Said; KLIPFONTEIN21 te Port Elisabeth; NOORDAM20 840 mijl O. ten N. Cape Race naar New York; RIJNKERK 20 van Teneriffe naar Kaap stad; VEENDAM 21 te New York; WA TERMAN 20 250 mj)l W. ten Z. Kaap Palmas naar Rotterdam; WILLEM RUYa 21 te Tandjung Priok. HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 20—8: KLAUS SCHOKS van Emden; STELLA van Esbjerg; RO BERT MEIHOEFFER van Brussel; VAL- TELINA van Londen; STORK van Ant werpen; HARTEL van idem; VICTORY van idem; DELFSHAVEN van Rotter dam; ERKALIN van Antwerpen. Vertrokken 20—8: SOPHOCLYVE n. Montreal; KLAUS SCHOKE naar Sorel. Gepasseerd naar Antwerpen 208 ALMDXJK van Hamburg; 21—8ATT S. van Zee naar Gent. Gepasseerd van Antwerpen 20—8 HOOGEZAND naar Tonnaij-Charente; DELFT naar Amsterdam; OOTMAR- SUM naar Rotterdam; ELLEWOUTS- DIJK naar Rostock; 21—8VIKING naar Rotterdam. Wat brengt de radio? ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 8.00 Nieuws en weer- ber.; 8.18 Gram.; 8.55 Voor de huisvr; 9.00 Gram.; (9.359.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.30 Viool en piano; 12.00 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Roe meens orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram; 13.30 Voor de jeugd; 13.45 Gram,; 14.25 „Onze vacantie hun brood", klank beeld; 14.35 Wieringer programma; 15.00 Amateuruitzending; 15.30 Boekbespre king; 15.45 Accoraeonmuziek; 16.15 „Van de wieg tot het graf", causerie; 16.30 Ra dio Philh. Orkest en solist; 17.15 Sport- praatje; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Gram.; 18,45 Gram.; 19.00 Artistieke staalkaart. .VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie; '19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie. VARA; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Promenade orkest en solisten; 21.15 Socialistisch commentaar; 21.30 Dansmu ziek; 22.00 „Onder de pannen", hoorspel; 22.20 Gram.; 22.40 Lichte muziek; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM li (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Parochie-koor en orgel; 7.45 Morgenge bed en liturgische kaiender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; (12.3012.33 Land- en tuinbouw mededelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Pianospel; 14.25 Gemengd koor; 14.45 Symphonette orkest en solist; 15.05 Kroniek van ietteren en kunsten; 15.43 Metropole orkest en solist; 16.20 „De schoonheid van het Gregoriaans"; 16.50 Voor de jeugd; 17.50 Sport; 18.00 Nieuws; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Gevarieerde muziek; 18.40 Gram.; 19.25 Amusementsmuziek; 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 „Lichtbaken", causerie; 20.35 Gram.; 21.00 Cabaret; 21.40 Omroeporkest en soliste; 22.30 „Wij luiden de Zondag in"; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11.45 en 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Salon orkest; 13.45 en 14.00 Gram.; 14.15 Hout blazerstrio; 14.45 Gram.; 16.00 Orkest- concert; 16.40 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Orkestconcert; 18.00 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Gevarieerd programma; 21.45 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Amusements-orkestj 23.00 Nieuws; 23.05—24.00 Dansmuziek. Het Amerikaanse min October a.s. te houden devolle aanwijzingen zal oj Verwacht het ministerie, Russisch-Chinese besprei ingrijpende wijzigingeno{ flit op het congres tot Alhoewel er in de beric Congres zelf zich zal bezig trachten Amerikaanse ge zal werken bij het bepa Zo vat men het aanwyzen tot rapporteur aan het coi functie reeds op als eel prins'' moet w;orden bescl Voorts wordt verwacht, tratie in de Sowjet-Unie. Amerikaanse functions deren thans de voorstellé? sische productie in een lopend vijf-jarenplan procent te verhogen. Zjj hierbij echter het nadeel, beschikken over de offic doelen voor de lopenq voortbrenging, do gaan op percentage DOORGEVOÏ Het congres zal zijn goedkeuring te nieuwe ontwerp-statute^ Bolsjewistische partij, meer in voorgesteld, tellende centrale comité sie voor partij-controlq die van de partij^ tot de orde zal betekent een officiële de oorlog en voora twee jaar krachtig Veringen, die onde tegen bureaucratie-* vatten. Het ligt ook in* om terug te keren Marxistische leerstelling puriteins aqjida Onder Het plotselini Duitse socialistefïïeider «lacher heeft ongetwijf gebracht in de geled tij en waarom h' waarschijnlijk oo. luchting bij zijn ders. Niet alleen bied koesterde voor en voor zijn formidabele maar veeleer omdat zijl Jijke hardheid hen bracht. Menig voorstand1 deelneming aan de een Europa zal deze man in s; Verwenst hebben. Was h legen, dat ook maar eni. een concessie ten nadel land? Zijn standpunt: ,M hebben de totale overmi zij moeten dus ook de woordelijkheid drage er toe zich heftig ïhtitslands deelnam' E-dediging en tegen itsland vrijwillig zjj men bijdragen in het algemeen Westelij] dat hij communistische Verre van dien. „Rotlaci pleegde hij de Duitse c noemen. Diep in hem, z'< heeft echter de gedacht men Duitsland onrecht als een verslagene niet Duitsland, maa naar zijn gevoelen tïi Deze gedachtengaii\ vensloop geheel en bij het overdenken allemaal heeft doorgi to goed beseffen, wai hard", zo'n man van der geschipper gewon jaren voordat de eersiI uitbrak werd hij in een je geboren en dus oorlog aan het fron, minkte, zonder recht &e dienst. Desondan Zijn studie en promo' Munster tot doktor in schappen. Hij werd joufl de sociaal-democratischyg| nauwelijks 30-jarige lef zitting in de Rijksdag. g tijd dat Hitier naar de m én de jonge socialist sta niet onder stoelen of ba Hij hee" houding tien jaar concentratiekam PP U inwerken: tien jaar karjip! Namen als Dacha me en dergelijke waren 1 kende namen is het da deren, dat deze man z evenveel overwinnaar iedere geallieerde? In 1< vrijgelaten, maar na de t slag op Hitier opnieuw 1 Hij had er part noch dei want men had hem er b omdat hij ook in vrijhei schaduwd werd door de G zijn vrienden en oude i teerden opgehangen..1 Men moet deze man f die hem toekomt: hij he zo fel voor de overwinni gestreden als wie dan q schien is het waar dat1 van deze mensen na de o nig is erkend en gehonore die erkenning heeft Sch vochten niet voor z voor het Duitse volk. G zijn wijze: naar voren sch kan het er niet mee eens maar respect moet men hen. Zijn heengaan is voor cialisten een gevoelige nu nieuwe verkiezingen meer af zijn. En, naar de 1 ken, misschien is het zelf. Plotselinge dood van inv °P de geschiedenis van E een Ehiitsland onder Sch dan die geschiedenis ongt andere wending gegeven een Duitsland ander Ade

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2