,E M MR. DONKER GEEFT ZIJN OPDRACHT TERUG A'i Enorme belangstelling voor ringrijderij te Middelburg SNIPPER NIEUWS' Staat van beleg in Perzië* Kinderstad te Vlissingen is weer verleden tijd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND waar ten! Dekengeheimen van Donker D K. VP. kon geen geschikte candidaat voor Buitenlandse Zaken leveren Drie dubbeltallen met K.V. P.-candidaten werden afgewezen Ongeveer 50,000 Tsjechoslowaakse gezinnen zullen worden weggevoerd 109 deelnemers leverden strijd J. Louws uit Oostkapelle won de beker van H.M. de Koningin Pagina 1 Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammens traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2255 VRIJDAG 22 AUG. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.36 u., onder 1946 u. Maan op 9.56 u., onder 20.27 u. Hoogwater Zaterdag 22 Aug.: Vlissingen: 5.35 u. 2.03 m., 15.38 u. 1.97 m. Terneuzen: 4.00 u. 2.18 m., 16.07 u. 2.12 m. Wemeldinge: 5.20 u. 1.77 m., 17.29 u. 1.62 m. Zierikzee: 5.09 u. 1,51 m.t 17.11 u. 1.36 m. e$? iS, itiën 1st- en West het ontwerp- [olge art. 35 Jerboden, dat kf herbouwd Teen vooral- Jste toekomst Iraat of een uitvoerige gemeente- Iedere werk- ~van 25 Aug. Bes voormid- namiddags des Zater- Idags 9 tot 12 één puntje 'Een bijzon en de sterke int. De eind punt; 2. G. In Driel 6. Hendriks J. Rinck lib in de voor- zijn eerste kregen, won iom. De on echter van yij weer ge- ;ing bezette y oudstra de ld in deze II. J. Woud- 4. Meiboom Romans 2 Vi R DONKEJt, de* derde ex-Kabi- netsformateur in twee maanden tijds, heeft zich meester betoond in het maken van vergelijkingen. Toen hij begon liet hij de pers weten, dat er voorlopig geen mededelingen van hem te verwachten waren, aangezien men „een broedende kip niet moet storen!" Maandag j.l. liet hij weten, dat „het kuiken er bijna was", bij welke gele genheid hij met een nieuw beeld op de proppen kwam. „Ik ben een henge laar", zo vertelde hij, „die beet heeft. Ik zit nu alleen nog in zorg over de vraag of ik bij thuiskomst met enige waardering over de vangst zal wor den ontvangen!" Gisteren is gebleken, dat het ei wel gebarsten is, maar dat er geen kuiken uit kwam. Of om in de visserstaal te blijven: dat de vis wel gesabbeld heeft maar niet door heeft willen bijten! En voor deze gelegenheid heeft mr Don ker een derde beeld gebruikt: hij is dekengeheimen gaan vertellen. De gang van zaken in de afgelopen we ken besprekend zette hij uiteen dat hij eerst geen mogelijkheid zag, gezien de mislukkingen van zijn twee voor gangers Drees en Beel, „de vier par tijen onder één deken te brengen". Na enkele dagen bleek hem echter, dat die deken toch net groot genoeg was als hij „het onechte kind" de partij loze minister er maar onder uit gooide. Dat was het moment, waarop de K.V.P. zich accoord verklaarde (al thans de schijn van accoordbevinding aannam) met het verlies van het reeds door Beel opgegeven departement van Economische Zaken (aan de A.R.), alsook met het verlies van het pre mierschap (volgens het plan Beel zou dit aan hemzelf toekomen, terwijl mr Donker dr Drees hiervoor wilde voor dragen), als hiertegenover zou staan, dat zij de twee ministers voor Buiten landse Zaken zou mogen leveren. DIT LAATSTE PUNT het klinkt inderdaad belachelijk is het struikelblok gebleken. Belachelijk is 't het zo te stellen, dat de K.V.P., die toch bijna een derde deel van ons volk omvat, geen twee mensen kan opbren gen, die geschikt zijn om dit departe ment te beheren. Ter verduidelijking moeten we dit even voorop stellen: van een minister van Buitenlandse Zaken (we doelen nu op de „reizende" functionnaris), wordt buitengewoon veel gevergd. Al lereerst dient hij een goed diplomaat te zijn, wat in de huidige omstandig heden wil zeggen, dat hij een zeer gro te algemene ontwikkeling moet heb ben en de in diplomatieke kringen ge bruikelijke talen volkomen moet be heersen want een tolk blijft altijd maar een hulpmiddel; het is immers de toon die de muziek maakt. Daarnaast dient hij een goed koopman te zijn, daar im mers de economische vraagstukken steeds meer de politiek gaan beheer sen. En in de derde plaats, dient hij „niet onbemiddeld" te zijn. Want hoe vreemd het ook klinkt in dit socialis tisch geregeerde Nederland: een hoge diplomatenpost is nog altijd alleen maar weggelegd voor hen, die over een dusdanig vermogen beschikken, dat zij de levensstaat kunnen voeren, die hun functie nu eenmaal meebrengt. Het Rijk draagt daarin maar gedeeltelijk bij! Natuurlijk heeft de K.V.P. ver scheidene mensen, die aan deze eisen voldoen. Mr Donker blijkt er zes te hebben gevraagd en zij hebben alle zes geweigerd. Uit de K.V.P.-fractie zijn zes andere namen naar voren gebracht, maar deze vond de formateur niet ac ceptabel, omdat zij een te lange perio de van inwerken zouden behoeven. En men kan mr Donker geen ongelijk ge ven dat hij een minister heeft ge vraagd, die „voor het gebruik gereed was". Er wachten zoveel internationale zaken op afdoening, dat een „pers klare" minister wel zeer gewenst is! E KERN van de vraag, wat er nu gebeuren moet om Nederland weer een regering te geven, ligt naar ons gevoelen in het antwoord op deze vraag: „Waarom hebben de zes, door mr Donker aangezochte K.V.P.-figuren geweigerd?" Waren het redenen van persoonlijke aard (en als het vader land roept moeten dat wel zeer ge wichtige redenen zijn), of was men bang dat men zich de toorn van de K.V.P.-fractie op de hals zou halen? Dit laatste lijkt ons niet onwaarschijn lijk. Mr Donker poogde een extra-par lementair Kabinet te formeren en ver- mc 1 dus overleg met de fracties. Voor een groot deel wat dit natuurlijk schijn, want de fracties overlegden toch, maar prof. Romme heeft zich blijkbaar aan de letter gehouden en geen advies willen verstrekken aan adspirant-ministers. Heeft bij hem dan al direct de bedoeling voor gezeten de poging van mr Donker te doen mis lukken? Want keren we terug naar de deken-vergelijking: de deken was al leen maar passend als het onechte kindje er buiten zou blijven en de K.V.P. twee ministers voor Buiten landse Zaken zou leveren. Gebeurde dat niet, dan zou de deken onmiddel lijk weer te klein blijken. Het is dui delijk gebleken uit het verwerpen van het laatste door mr Donker gedane voorstel: één zetel minder voor de K.V.P. en toch een onecht kindje in het Kabinet. De K.V.P.-fractie heeft dit naar onze mening terecht verworpen. JUT R DONKER heeft vele dekenge heimen verklapt: maar één ge- •heim heeft hij wijselijk voor zich ge houden: dat de P.v.d.A. onder die de- hen zó breeduit ligt, dat er voor de anderen nauwelijks meer plaats is. ™'ant dat is immers de kern van deze "Ugdurige crisis: de socialisten hebben altijd een grotere plaats ingenomen dan waarop ze recht hebben en ze wil len dat zo houden. En ze kunnen dat ®;et zo houden, omdat er ook een plek- le moet worden ingeruimd voor de nieuwe partner, de anti-revolutionnai- Ï6n. Dat is de wil van prof. Romme. De K.V.P. heeft zich onder die deken *1 zo smal gemaakt als ze kon het schijnt echter dat de P.v.d.A. eerst een stevige duw moet hebben, voordat ze (Van onze parlementaire redacteur). Het is jammer, dat het zo gelopen is. Als men alles overziet, dan moet men tot de erkenning komen, dat de eigenlijke moeilijkheden niet gelegen waren in het partijpolitieke vlak. De bezetting van Buitenlandse Zaken bleek het moeilijke punt. „Van alle betrokkenen heb ik niet anders dan de grootste medewerking ontvangen, ook van de K.V.P.", aldus zei gisteravond de ex- formateur mr Donker, toen hij voor de parlementaire pers een uiteenzetting gaf over zijn mislukte poging. Toen mr Donker zijn opdracht ont ving, heeft hij eerst gedacht aan de vorming van een extra-parlementair drie-partijen-Kabinet op basis van het program van dr Drees. Deze zou daar van minister-president moeten wor den. Toch vond hij het juist om nog een poging te doen contact op te ne men met één of meer A.R. om de basis van dit Kabinet te kunnen verbreden. Dit was voor de formateur ook een overweging van fatsoen, zoals hij zei, want een groot aantal weken hadden de vier partijen serieus met elkaar ge praat. De A.R. werd aangeboden Justi tie en Verkeer en Waterstaat. Voor het eerste departement werd gevraagd prof. Donner, voor het tweede zou mr Algera in aanmerking komen. Evenals bij de formatie-Drees had den de A.R. weer bezwaren tegen de geringe invloed op het sociaal-econo misch beleid. De ex-formateur was reeds besloten om een "werkelijk drie- partijen-Kabinet op te zetten, toen hem bleek, dat de K.V.P. bereid was Economische Zaken aan de A.R. ter beschikking te stellen. Dit lukte inderdaad, maar daardoor kwam hij na verschillende schema's te hebben opgesteld op het plan om Bui tenlandse Zaken door twee K.V.P.-ers te laten beheren. Mr Donker wenste de grootst moge lijke waarborgen te hebben voor een goede bezetting van Buitenlandse Za ken, want, zo vervolgde hij, de minis ter van dit departement krijgt kwes ties te behandelen, waarmede de le vensbelangen van ons volk zijn ge moeid. Hoe moeilijk het was een geschikte K.V.P.-er te vinden blijkt wel uit het feit, dat niet minder dan zes promi nente figuren uit deze party om de één of andere reden voor de eer be dankten. De formateur noemde geen namen. Wij menen echter te weten, dat hier bedoeld werden de démis- sionnaire ministers v. d. Brink en Beel en verder de heren Romme, Steen- berghe, Pater Beaufort en Ridder De van der Schueren. Twee van zijn can- didaten waren, aldus mr Donker, door kneed in het internationale werk. Vier van hen bekleedden en hebben met ere het ambt van minister bekleed. De K.V.P. heeft daarop drie dubbeltallen met candidaten aangeboden. Dit schij nen te zjjn de heren Stuyt, Luns, Ur- scne, Speekenbrink en Blaisse, alsme de mej. M. Klompé. Mr Donker was echter van mening, dat hij niet het ri sico van „een credietbenoeming" voor Buitenl. Zaken op zich kon nemen. Hij ontkende niet, dat deze personen in de praktijk zouden kunnen meevallen. DE „VRIJHEID" DER VOLKSDEMOCRATIE.... Zij vormen „latent gevaarlijke elementen". Volgens van betrouwbare Praagse zijde te Wenen ontvangen berichten zijn de Tsjechoslowaakse autoriteiten voornemens bijna vijftigduizend „onbe trouwbaar geachte gezinnen" uit de grote steden in Tsjecho-Slowakije weg te voeren. Dergelijke wegvoeringen hebben in Hongarije en Roemenië reeds plaats gevonden. HET SCHARNIER. Volgens de ex-formateur waren ver schillende K.V.P.-candidaat-ministers het in dit opzicht met hem eens. Zij stelden hun medewerking afhankelijk van een goede bezetting van het de partement van Buitenl. Zaken. Door het stellen van deze eis vormde dit de partement het scharnier, waarvan de hele formatie afhankelijk was. Mr Donker heeft, toen gebleken was, dat Buitenl. Zaken niet naar zijn ge noegen kon worden bezet, het aantal zetels van de K.V.P. van zes of vijf willen terugbrengen. Aan de P.v.d.A. heeft hij het voorstel gedaan om We deropbouw te verwisselen voor Justi tie. Daarmede kwam hij tegemoet aan het verlangen van enige adspirant-mi nisters om ev. zelf in het Kabinet zit ting te nemen en kreeg de K.V.P. nog een plaats in de R.E.A. Daarover heb ben de fracties Woensdagavond ver gaderd met het resultaat, dat de K.V.P. dit voorstel heeft afgewezen, omdat het een verzwakking van haar positie in het Kabinet zou betekenen. Uit drukkelijk is in het antwoord van deze fractie vermeld, dat zjj niet de bezwa ren van de formateur deelt t.a.v. de drie dubbeltallen. De P.v.d.A.-fractie heeft het voorstel aanvaard. Beide fracties waren op de hoogte van het gewicht daarvan. Want de ex-forma- teur had medegedeeld, dat hij bij af wijzing, waarschijniy'k ontheffing van zijn opdracht zou vragen. DE KONINGIN ONTVING PROF. ROMME. Het Kabinet van de Koningin deelt mede, dat H. M. de Koningin, na het onderhoud met mr Donker, gistermid dag om half zes op paleis Soest dijk prof. Romme heeft ontvangen. De zaak-Drummond BRITSE AUTO BLEEF ONBE HEERD IN GARAGE ACHTER. De Franse politie stelt op het ogen blik een onderzoek in naar de herkomst van een Britse personenauto, die in de nacht van 5 op 6 Augustus in een ga rage te Lyon gestald werd en waarvan de eigenaar sindsdien niet meer gezien is. De politie onderzoekt, of er verband bestaat tussen deze kwestie en de moord op de Drummonds. De Britse politie heeft de identiteit van de auto reeds knnnen bepalen. Zij behoort aan twee jonge Canadezen, die haaf in Londen hebben gekocht. Deze zijn 14 Juli naar Frankrijk overgesto ken. Volgens deze berichten geschiedde de wegvoering der gezinnen uit Bra tislava met onnodige ruwheid, hetgeen grote verontwaardiging verwekte. Degenen, die vroeger waren gestraft wegens „overtredingen jegens de staat", kregen 48 uur om zich gereed te maken. Zij mochten per persoon slechts 40 kg. bagage meenemen. De anderen krijgen tien dagen om zich op het vertrek voor te bereiden. Zij mo gen per gezin meubels voor één kamer medenemen. Op de overblijvende be zittingen is door de staat beslag ge legd. Men verwacht, dat het grootste gedeelte van de getroffenen zal be staan uit „onbetrouwbare politieke elementen" uit de vroegere midden- ZONDAG WORDT SCHUMACHER BEGRAVEN De overleden voorzitter van de West- duitse socialistische partij, dr Kurt Schumacher, zal Zondag in Hannover begraven worden. Frans Blueeher, waarnemend bonds kanselier heeft verklaard, dat Schu machers overlijden allen, die sedert het einde van de ooi-log trouw aan de op bouw van het vaderland werkten, ont roerde. Met Schumacher verloor het Duitse politieke leven een grote figuur. A De grondwetgevende vergadering van Kasjmir heeft met algemene stemmen besloten het erfelijke bewind van de Maharadja's af te schaffen. In de toekomst zal het staatshoofd voor een periode van vijf jaar worden ge kozen. In Amerika is de eerste ex perimentele atoomgenerator gebouwd. Deze „atoomcentrale" levert 100 tot 200 kilowatt. In de toekomst zullen meer van deze experimentele genera toren gebouwd worden. De versla gen candidaat voor de democratische candidatuur, Senator Kefauver, zal vandaag aan boord van de „United States" vertrekken om met zijn vrouw een reis in Europa te maken. Eden zal volgende maand een bezoek bren gen aan Joego-Slavië en Oostenrijk. Zaterdag a.s. zal een directeur van de Anglo-Iranian Oil Cy, vergezeld van enige deskundigen van zijn maatschap pij, naar Aden vertrekken om met de regering te onderhandelen over de bouw van een grote olieraffinaderij. Ala jar Saleh, voormalig Perzisch mi nister van Binnenlandse Zaken en oud-voorzitter van de Perzische olie commissie, is tot ambassadeur te Washington benoemd. Koningin Ju liana heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Het Loo in bloemenpracht". Gisteravond bekeek zij de verlichting der expositie. Gistermiddag is onder zeer grote be langstelling op de Ned. Hervormde be graafplaats te Tubbergen ds H. Jan zen, die 24 jaar de Ned. Herv. gemeen te in Tubbergen diende, ter aarde be steld. Zoals bekend kwam ds Janzen op noodlottige wijze in Tirol om het leven. een plaatsje wil opschikken. Het wachten is nu maar hierop wie onder die deken de langste adem blijkt te hebben. klasse. Met de wegvoeringen wordt beoogd „latent gevaarlijke elementen" uit de grote steden, waar zij moeilijk onder toezicht zijn te houden, verspreid te vestigen in dun bevolkte gebieden. Een tweede doel is het verkrijgen van wo ningen voor arbeiders, die van het platteland naar de steden zijn overge bracht en voor leden der Tsjechoslo waakse communistische partij. RUSSISCHE VROUW WIL NIET TERUG. Een snikkende Russische vrouw, die met een Italiaan getrouwd is, heeft de politie te Taranto in Italië verteld, dat Russische diplomaten haar willen dwingen naar de Sowjet-Unie terug te keren. De vrouw, de 28-jarige Anna Kru- cik, zei, dat zij de afgelopen twee jaar met tussenpozen van enkele maanden bezoek krijgt van leden van de Sow- jet-ambassade te Rome. Elke keer lie ten zij geld achter en zeiden zh haar, dat zij onmiddellijk naar de Sowjet- Unie moest terugkeren. Zij voegde daaraan toe, dat de diplomaten steeds het land afreizen om andere Russen te bezoeken die daar wonen. Voor Teheran is Woensdagavond de staat van beleg afgekondigd, nadat aan het begin van de week zich botsingen hadden voorgedaan tassen aanhangers van de verboden, communistisch gezin de Toedeh-party en fascistische ele menten. De staat van beleg zal twee maanden, en niet zoals eerder gemeld een week, van kracht blijven. Tevens is een uitgaansverbod tussen elf uur 's avonds en vijf uur 's morgens ingesteld. Woensdagmiddag zijn volgens berich ten jeeps van de Amerikaanse militaire missie door aanhangers van de Toedeh- partij met stenen bekogeld. Voorzover bekend werd niemand gewond. Over het geheel is het rustig in Teheran. Gisteren is bekendgemaakt, dat gene raal Reza Azimi is benoemd tot nieuwe militaire gouverneur van Teheran. In het proces dat thans te Kafr el Dawar, in Egypte, wordt gevoerd is te gen 28 der 29 beklaagden, die betrok ken zijn geweest bij de wanordelijkhe den van 13 Augustus, de doodstraf ge- eist. Het korps pontonniers, dat eeuwenlang Dordrecht als garnizoensplaats heeft gehad, nam Donderdag afscheid van de Merwestad wegens vertrek naar de nieuwe kazerne in Geertruidenberg. Officieren, onderofficieren en man schappen van het korps, dat officieel 2de regiment genietroepen heet, hielden voor het stadhuis een défilé, dat werd afgenomen door het Dordtse gemeentebestuur. DANKWOORDEN EN EEN BOEK VOOR PIET CASTEL. Ambonezen voerden gisteravond een symbolische visvangst op. Nadat gistermiddag nog volop was genoten van hetgeen Kinderstad bood, zoals toneelstukjes, zang, dans en het optreden van de verschillende jeugd diensten, is om zes uur, nadat burgemeester Piet Castel zijn ambtsketen aan de voorzitter van de Bond van Buurtverenigingen, de heer C. Plasse, had overhandigd, Kinderstad weer verleden tijd geworden. De heer Plasse sprak een kort woord, waarin hij zei, dat de bevolking van Kinderstad geen andere burgemeester had gewild dan Piet Castel. Voor hem is ook niet alles van een leien dakje gegaan, daar er eerst moeilijkheden waren met de jeugdpolitie en later weer met de brandweer, die in staking ging. Alles is echter tot ieders tevre denheid opgelost en het bestuur van de Bond van Buurtverenigingen is zeer voldaan over het werk, dat door hem is verricht. Dank werd gebracht aan de verschillende buurtverenigingen, die hun medewerking hadden verleend en ook aan Kokkie Romijn, die de dansen had ingestudeerd. Piet Castel mocht een boek in ontvangst nemen. De wethouders van Kinderstad zullen een foto krijgen van de opening. Piet Castel dankte de jeugdgemeen- teraad en de verschillende jeugddien sten voor him medewerking en de heer Plasse voor het mooie cadeau. Hij overhandigde daarna zyn ambtsketen, waarop de heer Plasse verklaarde, dat hij ontslagen was van zijn taak als burgemeester van Kinderstad. AVONDPROGRAMMA. Het avondprogramma in Oud-Vlis- singen is uitstekend geslaagd. Honder den mensen waren aanwezig, toen de Ambonezen uit het kamp Vlissingen een symbolische visvangst opvoerden. Het was een fantastisch gezicht, dat veel indruk maakte. De krijgsdans, die aan het slot werd De ontvoering van dr Linse RUSSEN VERWERPEN AME RIKAANSE BESCHULDIGING. De Sowjet-autoriteiten hebben een brief aan de Amerikaanse plv. Hoge Commissaris gezonden, waarin zij zeg gen, dat de beschuldiging, dat Oost- Duitse politiemannen betrokken waren bij de ontvoering van dr Walter Linse naar Oost-Berlijn „ongegrond" is. Aan gezien het incident op Amerikaans ge bied voorviel werd het onderzoek be moeilijkt. Het is echter gebleken, dat de verklaring, volgens welke Oost- Duitse politiemannen de grensboom hadden geopend „zonder basis" is. uitgevoerd, kwam dank zij de expli catie, die door een Ambonees werd ge geven, goed tot zijn recht. Toen de Ambonezen het terrein verlieten, wer den zij door duizenden mensen uitge leide gedaan. Na afloop speelde de Am- bonese band uit Middelburg „Saoera Maloekoe". Het programma werd afge wisseld door het optreden van Zeeuw se amateurs. Gisteravond heeft burgemeester Kolff in het Strandhotel de prijzen uit gereikt aan de winnaars van de étala gewedstrijd. Daarbij spraken de voor zitter der Middenstandscentrale dhr H. Groenouwe en de heren L. Heijmans, P. Castenmiller, mr B. Kolff en J. L'. Verhagen. De uitslag luidt: 1. A. C. Snel (192 van 210 punten); 2. „Dó Meermin" 187 p. 3. V. en D. 186 p. 4. Fa. Goedvolk 185 p. 5. Fa. Roovers 184 p. 6. Fa Witte 182 p. 7. Fa. Bishoff 177 p. 8. Fa. Weijens 175 p. 9. Fa. Hoojj- donk 172 p. 10. Albert Heijn 171 p. 11. Fa. Wegeling 159 p. 12. „De Zonne bloem" 155 p. 13. P. Dagelinckx 153 p. 14. Fa. Lagaaij 150 p. 15. Fa. Maas 150 p. 16. Van Haren 148 p. 17. J. Salomé 148 p. 18. Fa. Timmerman 146 p. 19. Fa. Meijer 145 p. 20. D. Roelse 144 p. Sedert het bestaan van de Zeeuwse Ringrijdersvereniging is de kwaliteit van de ringrijderij op Walcheren op steeds hoger peil gekomen. Dank zij de wedstrijden, die in de zomermaanden worden gehouden, krijgen de rijders volop gelegenheid zich te oefenen. Wat vroeger een uitzondering was, schijnt nu gewoonte te worden. Voor de bekers moeten dertig van de beste rijders acht maal rijden. Voor het eerst na vele jaren en voor de tweede keer in de geschiedenis van dit festijn is het gistermiddag voorgekomen, dat een deel nemer aan de jaariy'kse ringrijderij te Middelburg, die wordt georganiseerd door V.V.V. in samenwerking met ae Z.R.V., de beker van H. M. de Koningin won door in deze acht beurten evenzoveel maal de ring te steken. J. Louws uit Oostkapelle leverde de prestatie en werd gejonast, dat het een lieve lust was. Voor dit jaarlijks terugkerend festijn bestond gistermiddag vooral een enorme belangstelling. Er waren dit jaar 108 deelnemers. Hoe beter de kwaliteit van de rij ders, des te harder moet er gekampt worden om de bekers. Zo was het ook nu weer en de duizenden hebben ge noten van een felle strijd. Na vijf beurten hadden Jac. van Wallenburg en J. Louws als enigen geen enkele maal misgestoken. Voor v. Wallenburg keerden de kansen, doch Louws miste ook in de volgende beurten geen en kele ring. De kopgroep werd uit gebreid met W. Provoost, M. Koole Jzn en D. Kluijfhout, waarbij zich la ter ook nog P. Peper en J. Mesu voeg den. DE WINNAARS. Na alle acht beurten te hebben ge reden was J. Louws onbetwist met acht ringen winnaar geworden van de beker van de Koningin. W. Provoost te Domburg en M. Koole Jzn te St. Lau rens hadden zeven ringen gestoken en kampten samen om twee andere be kers. Provoost won die van Prinses Wilhelmina en Koole kon de beker van de gemeente Middelburg mee naar huis nemen. Peper, van Wallenburg, Mesu en Kluijfhout hadden zes ringen en moes ten dus kampen om de twee overge bleven bekers. Bij het rijden van een „ommekeer" vielen Peper en Kluijf hout af, daar ze beiden één ring sta ken en de anderen twee. Jac. van Wal lenburg uit Middelburg ging tenslotte met de beker van wijlen de heer Jac. Francq strijken en J. Mesu uit Veere won die van mr P. C. Adriaansë. UITREIKING DER BEKERS. Hierna werden de bekers uitgereikt. Mr P. C, Adriaansë, de onvermoeide promotor van de ringrijderij, sprak over de prettige geest, die er had ge heerst en de sportiviteit, die hoogtij had gevierd. Namens de Commissaris der Koningin, die verhinderd was, reikte mr A. J. van der Weel, lid van G.S., de beker van de Koningin en Prinses Wilhelmina uit. Hij uitte zijn waardering voor het werk van mr Adriaansë en vond, dat de ringrijde- rijen op het Molenwater zeker niet minder geslaagd zijn dan die vroeger in de Abdij. Burgemeester Bolkestein, die de beker van het gemeentebestuur uitreikte, zei, dat hij volgend jaar graag eens een nieuwe beker wilde uitreiken. Hij was van mening, dat het aantal toeschouwers dat van de laatste jaren had overtroffen. Hij meende, dat men over enkele jaren naar de traditionele plaats de Abdij zal kunnen terugkeren. Mr Adriaansë, die de laatste bekers uitreikte, zei, dat, wanneer deze vol gend jaar door dezelfde personen ge wonnen worden, beide ba eigendom overgaan. Hijzelf wilde volgend jaar i.v.m. het feit, dat hij dan 30 jaar als 'organisator optreedt, graag een nieuwe beker schenken! De heer J. Louws dankte namens de ringrijders, waarna allen een driewerf hoera uitbrachten op de organisatoren. Er zijn ook dit keer weer talloze foto's femaakt, doch er is ook veel gefilmd, 'olygoon was aanwezig voor filmop namen voor het journaal. Ook van bui tenlandse zijde, (o.m. enkele Amerika nen), bestond voor dit festijn grote be langstelling. De gedetailleerde uitsla gen plaatsen we Zaterdag. Israëlisch vredesaanbod aan Egypte? Volgens gewoonlijk betrouwbare krin gen te Jeruzalem over veegt het Isra ëlische ministerie van buitenlandse za ken de mogelijkheid van een officieel vredesaanbod aan Egypte. Waarnemers te Jeruzalem geloven, dat een dergelijk aanbod het resultaat zou kunnen zijn van activiteit van Ame rikaanse diplomaten, die waarschijnlijk ook bemiddeling zouden aanbieden. Egypte is technisch gesproken nog steeds in oorlog met Israël. Prins Mohammed Ali troonopvolger van Koning Foead? De Egyptische regentschapsraad zal een koninklijk bevel uitvaardigen, waarbij wordt bepaald, dat de 77-jarige Prins Mohammed Ali de vermoedelijke troonopvolger is. Prins Ali, het oudste lid van de Egyptische koninklijke fa milie, is een oudoom van de zeven maanden oude Koning Foead. Hij is vrijgezel en wordt door alle lagen van het Egyptische volk gerespecteerd. De laatste jaren heeft hij het grootste deel van zijn vermogen beschikbaar gesteld voor religieuze instellingen, liefdadig heid en de staat. Margaret Truman vindt een lijf wacht niet prettig. Margaret Truman is Donderdag te Helsinki aangekomen. Op een perscon ferentie verklaarde zij, dat het kabaal over het optreden van de lijfwacht te Stockholm overdreven was. Zij voegde hieraan toe: „Ik vind het niet prettig een lijfwacht te hebben. Er bestaat echter een bepaling, dat ik er een moet hebben, wanneer ik op reis ben. Zo is het altijd geweest sinds mijn vader president werd". In de Schelde gevonden lijken nog niet geïdentificeerd. De Rijkspolitie te water is er nog niet in geslaagd de lijken, die Woens dag in de Wester-Schelde ter hoogte van Bath zijn aangetroffen, definitief te identificeren. Hiertoe is eerst nog een confrontatie nodig. Men vreest, dat de verdronkenen afkomstig zijn van een jachtje, dat op de Wester-Schelde is verongelukt. De man was gekleed in broek, shirt en gymnastiekschoenen en de vrohw in badcostuum. De vrouw droeg een gladde ring aan de rechterringvinger met de volgende inscriptie: 12-9-1930 J. van Dessel W. R. van den Brandt. DE BILT ZEGT: Perioden met zonneschijn. Weersverwachting geldig tot vanavond Wisselende bewolking met slechts hier en daar een bui. Overwegend ma tige Noordwestelijke wind. Plaatselqk iets hogere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1