S|OUK VAN HOLDINGE Alfa-stift Vandaag wordt Kinderstad te Vlissingen gesloten. HAG Proefproject voor de ontwikkeling van Nieuw-Guinea* BEWf Roomse visie op het bestaan van planeetbe wone rs* Expositie „Zeelands Leven" te Vlissingen trekt veel bezoek* Pagïna 2 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 >ING NGEN radio? Bevolking van de Nimboranvlakte zal zich moeten aanpassen aan de eisen van de tijd. Kleine oorzaken grote gevolgen! SlBIVre Gemeente-archief bevat schat van gegevens over de historie» KERK Piet Castel en Kokkie v. d, Rest zijn best tevreden. Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. VAN MARKT en veiling Donderdag 21 Augustus Ï952 :ken met blo- vader", sprak id zijn hoofd, m, want moe- mingin sprak de kwestie ten Westen g geografisch zou horen, :n op Zoom :adhuis werd nbaar aanbe- architecten ente Werken ngen op Ga- lowel in per en. Er waren ren gekomen, '"erheijden uit .000, laagste Utrecht voor T. Rotterdam; NELLY: 20 ey; ORANJE; SREDA: 20 te te Colombo; [ERKERK: 21 NIEUW AM- im;- ZUIDER- ARENDS- OOXE EEERj 20 te Bar- JDENBARNE- naar Sydney; W.Z.W. Kaap iJNKERK20 640 mijl Z.O. VEENDAM: naar New van Singapo» ia SINGEN. ANDREA V. In; 20—6: SO- NOORDSXAD n idem; CU- )R van idem. MA naar Ant- ir Sauaa; 20— CURACAO n. en 19—8: KOTA GEDE m Le Havre; loek; ERKA- ien 198: Londen. DUrVEN- MATRA naar pus 1952. VARA: 7.00 uws en weer- Voor de huis- jO Waterstan- ci en Mensen", ling, VARA; tal; 11.00 Ra- AVRO; 12.00 ;n tuinbouw- en prognose; rs; 14.20 Gra- Vouroracht). 16.30 Voor de recital; 17.20 koor en so- icitaties; 18.45 Jü Pianospel; klankbeeld ,e moest bui- „Op bezoek J.00 Nieuws; irecital; 20.30 Van vreemde i.l'O Cabaret; 21.55 Buiten- VPRO: 22.40 tvondwijding. •24.00 Resi- N.C.R.V.: 7.00 nastiek; 7.30 de dag; 8.00 8.18 Gewijde or de zieken; 9.35 Gram.; n.; 12.10 Ge- nd- en tuin- chte muziek; vs; 13.15 Vo- 13.45 Gram.; loet men nu am er-orkest; t; 16.00 Mari- 16.50 Gram.; dilitaire cau- ïes program- arieerde mu- _eringsuitzen- ihting"; 19.35 J0 Nieuws en inuten"; 20.15 hoorspel; 21.45 Radio overdenking; ichten; 23.15 am, 11.45 Gram.; Gram.; 12.50 L5 Orgelspel; 16.30 Gram.; r.15 Causerie; Nieuws; 19.40 dkoor; 22.00 23.00 Nieuws. ZENDING irogram", dis programma; Met behulp van de Pacific-Commission In 1950 werd in een vergadering van de South Pacific-Commission op voorstel van de Nederlandse delegatie besloten in Nederlands Nieuvv-Guinea een gebied aan te wijzen, dat in alle sectoren van het maatschappelijk leven op een hoger niveau van ontwikkeling zou wor den gebracht Voor een dergelijke proef achtte men de Nimboran vlakte, ten Zuiden van het Sentani-meer in( de onderafdeling Hollandia gelegen en behorende tot de sindsdien ingestelde onderafdeling Nim- boran, zeer geschikt. Hier woont namelijk op een betrekkelijk gering bodemoppervlak een vrij talrijke bevolking. Ongeveer 2500 zielen. De resultaten van vroeger ingestelde geologische en bodemkundige onderzoe kingen wettigen voorts de conclusie, dat hier op landbouwgebied gunstige resultaten te bereiken zijn. Bovendien rijn de klimatologische omstandigheden reker niet ongunstig. Men meent, dat een vlakte-areaal van ongeveer 1000, en wellicht zelfs van 2000 ha zonder uitvoerige voorafgaande drainagewerk zaamheden voor landbouwdoeleinden geschikt is. Door toepassing van drai nage zou dit areaal dan nog tot 5000 ha kunnen worden uitgebreid. Als resultaat van het besluit der South Pacific Commission om dit ge bied als proef-object te aanvaarden werd als steun aan de uitvoering van dit plan een som van 1.100 pond ster ling beschikbaar gesteld. De eerste voorbereidende stappen ter verwezenlijking van het project zijn reeds gedaan. Er is een tractor aange kocht, en de weg, die van het Sentani- meer naar de Nimboran-vlakte moet voeren, is reeds gedeeltelijk voltooid. De producten der Nimboran-vlakte rullen langs deze weg kunnen worden afgevoerd naar het Sentani-meer. Over het meer geschiedt het transport met de reeds bestaande motorpontdienst, en vervolgens over de weg naar Hollandia. Voorts is men aangevangen met de exploitatie van een winkelbedrijf dat op coöperatieve basis zal kunnen wer ken. Alle inwoners van de Nimboran- vlakte zullen aan deze coöperatie kun nen deelnemen. Deze coöperatie zal enerzijds het landbouwbedrijf, en ander zijds de winkelnering beheren. VERHEFFING VAN SOCIAAL NIVEAU. Het Nimboran-plan heeft een wijder strekking dan het leggen van de hier weergegeven materiële basis kan wor den opgemaakt. Het doel is, het in de autochtone sfeer tot stand brengen van een gemeenschap welke op eigen krachten in staat is zonder schade deel te nemen aan het verkeer met de mo derne wereld, en die doelmatig vermag te reageren op de onafwijsbare eisen van de tijd. De economisch hechtere basis die men hoopt te scheppen zal namelijk met zich mede kunnen bren gen een verheffing van sociaal niveau, een vernieuwing en verrijking van de levensinhoud in deze autochtone samen leving. In het kader van het Nimboran-plan zal, behalve aan voorlichting en leiding op agrarisch terrein, tevens <"-ote aan dacht worden geschonken aan het on derwijs, aan de bevordering der hygiëne aan zuigelingenzorg en kinderverzor ging. Men hoopt, door de uitvoering van het plan een geleidelijk en zich har monisch over de verschillende aspecten van het leven In de autochtone sfeer uitstrekkende streek-ontwikkeling tot stand te brengen, welke op haar beurt stimulerend zal werken op de bevol king van andere streken in Nieuw- Guinea, zodat men gaandeweg kan ge raken tot een meer algemeen wordend proces van plattelands-ontwikkeling. Westerse bezorgheid over Triëst Te Belgrado is officieel medegedeeld, dat maarschalk Tito Maandag op zijn zo merverblijf op het eiland Brioni de Britse, Franse en Amerikaanse ambassa deurs heeft ontvangen. Zij zouden uiting hebben gegeven aan hun ernstige be zorgdheid over het nog niet vinden van een oplossing voor het geschil over Tri ëst. Dit zou ook zijn geschied bij Italië. Oriënteringsdagen Theologische Faculteit der Vrije Universiteit Van 6-8 Sept. a.s. zullen de z.g. Oriënte ringsdagen van de Theologische Faculteit aan de Vrije Universiteit gehouden wor den. De bedoeling hiervan is de nieuw aangekomen studenten in de theologie ge legenheid te geven met elkaar kennis te maken en te trachten hen door middel van referaten over de studie, het ver enigingsleven enz. in te leiden in de uni versitaire wereld. Allen, die voornemens zijn zich op 11 Sept. as. voor de theo logische studie aan de V.U. te laten in schrijven, worden door het bestuur der Theologische Faculteitsvereniging aan de Vrije Universiteit uitgenodigd aan deze Oriënteringsdagen deel te nemen. Opgaven voor 25 Aug. a.s. aan F. H. Veenhuizen, P. de Hoochstraat 10 te Am sterdam, alwaar nadere inlichtingen ver strekt worden. Een nieuw Frans vier-jarenplan zal investeringen voorzien tot 1956 van 2 biljoen frs. Het zwaartepunt zal wor- den gelegd op de modernisering van de landbouw en de industrieën van verbruiksgoederen. Ingezonden Mededeling (adv.). Dezer dagen heeft iemand zgn likdoorns met een mes trachten te verwijderen: het gevolg was bloedvergiftiging. Gebruikt nim mer meer een mes of andere omslachtige niet hatende midde len, als pleisters, zalfjes of tinctuur. U kunt thanss op ge makkelijke en ongevaarlijke wijze Uw likdoorns, wratten, enz. verwijderen met de 90 ets. Verkrijgb. bij Uw apoth. of drog. NEDERLANDSE EXPOSITIE IN MEXICO De goodwiil-reizen van Z.K.H. Prins Bernhard naar Latijns Amerika zullen dit jaar gevolgd worden door een be langrijke stap van het Nederlandse be drijfsleven. Tijdens de derde reis van de Prins naar deze landen in October a.s. zal hij een in Mexico-City te houden ten toonstelling openen met stands van vrij wel alle takken der Nederlandse indu strie. Hiermee wil men pogen de ge kweekte goodwill voor ons land om te zetten in concrete belangstelling voor producten van de Nederlandse markt. ZIEKENFONDSPREMIE NAAR DRAAGKRACHT Ook verplichte verzekering voor zelfstandigen Verschenen is „De Volksgezondheid in het Geding", een rapport van de dr. Wi- ardi Beekman-stichting het weten schappelijk bureau van de P. v. d. A. waarin een verplichte ziekenfondsver zekering ook voor zelfstandigen wordt bepleit. Alleen voor personen met hogere inkomens, b.v. boven f 6.000 per jaar, be staat aan een volledige ziekenfondsverze kering geen behoefte. Een afdoende rege ling van de verzekering voor allen is slechts te verkrijgen door het invoeren van. een stelsel van premie naar draag kracht. De belastingadministratie zal dan als incasso-apparaat moeten dienen. De totale kosten van deze volledige ziekenfondsverzekering zouden 418 mil- lioen gulden per jaar bedragen. Sociale verzekering voor minder validen De S.EJR. is van mening, dat min der valide werknemers, die werken op basis van een arbeidsovereenkomst, moeten vallen onder de sociale verze keringswetten. Men is van oordeel dat de basis van de sociale verzekering de arbeidsovereenkomst is. Verder zal het nodig zijn indien door de regering aan de betrokken werknemers subsidies worden verstrekt. (Ingezonden Mededeling advert.) „VIA* iwwt ,s GOED!' BELGISCH TEKORT IN DE EJB.IL Regeringskringen te Brussel hebben medegedeeld, dat België deze maand een tekort heeft van 4 millioen dollars ln de E.B.U. Deze scherpe ommekeer in de crediteurenpositie van het land is een gevolg van seizoeninvloeden, in bijzonder van de zomervacanties en de hieruit voortvloeiende afneming van de handel. BOEDAPEST KRIJGT EEN „ONDERGRONDSE" In het Hongaarse vijfjarenplan is de bouw van een nieuwe ondergrondse Spoorweg in Boedapest voorzien. Het eerste, in 1954 te openen gedeelte van deze „ondergrondse", zal het „volkssta dion", dat op het ogenblik in aanbouw is aan de oostelijke rand van de stad. verbinden met een spoorwegstation in het uiterste Westen van Boedapest, een afstand van 8 km. De lijn zal onder het drukke stadscentrum en de Donau door lopen en 300.000" passagiers per dag kun nen vervoeren. Nieuw Brits vliegtuigtype steunpilaar der luchtmacht De „Havilland Cy" heeft medegedeeld, dat zij erin geslaagd is een ,,all weather Jetfighter" te bouwen, waarvan de nor male snelheid die van het geluid te bo ven gaat. Het vliegtuig, de nieuwe twee- motorige tweezitter D. H. 110, wordt aangemerkt als één der steunpilaren van de Britse luchtverdediging. Het nieuwe toestel, dat achterwaarts gerichte vleu gels heeft, bezit een groot klimvermogen en is zeer wendbaar op grote hoogte. De D. H. 110 wordt aangedreven door twee Rolls Royce motoren, waarvan het ver mogen geschat wordt op 7200 Engelse Pondes ieder. Britse ambassadeur bezocht Zuid-Rusland De Britse ambassadeur in Moskou, Sir Alvary Gascoigne, heeft een tocht van 4800 km. door Zuid-Rusland en Georgië ('maakt. 0.m. deed hij een autotocht van 0 dagen van Odessa, aan de Zwarte Zee, naar de Kaspische Zee. Ook voer hij over het Wolga-Donkanaal, waarbij hij mie 13 electrische sluizen heeft gezien. President Peron neemt de plaats van Evita in President Peron van Argentinië heeft, °P verzoek van een aantal vrouwelijke 'enatoren. besloten de plaats van zijn overleden echtgenote als hoofd van de Vrouwen-afdeling der Peronistische par- «J in te nemen. Maandag heeft de presi- °snt de taak van Evita in het ministerie Van Arbeid overgenomen. Hij verricht *Un werk onder het tegen de muur han dende portret vaa züa overleden echtge note „Gods Almacht is niet beperkt tot de schepping van de ons bekende wereld." Naar aanleiding van speculaties over het be staan van levende we zens op andere hemel lichamen dan de aarde, een kwestie die door de gissingen omtrent de herkomst van de „vlie gende schotels'' actueel is geworden, heeft pater Francis J. Connell Cssr, deken van do katholieke universlteitsschool voor theologie, dezer dagen verklaard, dat de be ginselen van het Rooms- Katholieke geloof volko men te verzoenen zjjn met de mogelijkheid van het bestaan van leven op andere planeten. „De theologen heb ben Gods almacht nim mer beperkt tot de schepping van de ons bekende wereld", aldus pater Connweü. Volgens pater Connwell zijn er, theologisch gesproken, vier categorieën waartoe levende wezens op an dere hemellichamen eventueel zouden kun nen behoren: 1. Zij kunnen, evenals de wereldbewoners, een bovennatuurlijke be stemming van God ont vangen hebben, deze hebben verloren en ver lost zijn. 2. God kan hen heb ben geschapen met een natuurlijke doch eeuwi ge bestemming zodat rij na de dood een leven van natuurlijk geluk zouden kunnen hebben zonder de aanschouwing Gods, zoals dat ook ten aanzien van ongedoopt gestorven kinderen wordt aangenomen, al dus pater Connwell. 3. Zij zouden redelijke wezens kunnen zijn die tegen God zondigden doch nimmer de kans kregen om de genade te herwinnen, zoals de gevallen engelen. 4. Zij zouden boven natuurlijke gaven ont vangen en behouden kunnen hebben en een paradijselijk leven lei den zoals Adam en Eva voor de zondeval. In dit laatste geval, aldus pa ter Connwell, dus wan neer de veronderstelde redelijke wezens de on sterfelijkheid van het lichaam zouden genie ten zoals aanvankelijk Adam en Eva, zouden onze aardse super- straal- of raketpiloten niet behoeven te probe ren hen te doden, want dat zou nimmer lukken. Representatief voor de Scheïdestad. „Wat is er in korte tijd veel veranderdmerkte 'n bezoeker van de tentoonstel ling „Zeelands Leven", die momenteel in de oude kazerne bij de Grote Markt te Vlissingen wordt gehouden, dezer dagen op. Hjj bekeek met grote interesse de zaal, waarin een unieke collectie fotomateriaal en vele documenten, be trekking hebbend op de historie van de Scheïdestad, zijn uitgestald. Maar naast het verleden trekt het heden de aandacht, de stand van de Kon. Mij „De Schelde", de unieke verzameling van materiaal van het Ned. en Belgische loodswezen met maquettes, waarop staat aangegeven hoe de betonning van de Wester-Schelde is geregeld. Wat de stand van de K.M.S. betreft, mes uit WestkapeUe, die veel bekijks daar trekt niet alleen het scheepsmodel op de helling de aandacht, doch ook een overzichtelijke plaquette, waarop de haven van Vlissingen met de ter reinen van K.M.S. zijn aangegeven. Men komt hier zeer onder de indruk van de grote oppervlakte, die door de K. M.S. in beslag wordt genomen en waar ongeveer 4000 arbeiders werk vonden. HET LOODSWEZEN Voor het Loodswezen was het niet eenvoudig met iets voor de dag te ko men, dat aantrekkingskracht heeft. Het werk van het Loodswezen leent zich immers niet voor een tentoonstelling. Dat beleeft men pas goed, wanneer men bij het standbeeld van de Ruyter het Loodswezen in actie ziet. Daarom hebben zowel het Ned. als het Belgische Loodswezen de nadruk gelegd op de betonning. Fraai uitgevoerd de ma quette van het Ned. Loodswezen, waar zelfs de havenlichten en de boeien niet ontbreken. Ook rijn er tekeningen van de vuurtorens. Gedemonstreerd wordt de werking van het vuurtorenlicht. De Belgen hebben met hun maquette van de betonning vooral het stelsel langs de Belgische Noordzee- en Seheldekust onder de loupe genomen. Bovendien hebben zij gezorgd voor een pracht col lectie scheepsmodellen en hier is ook de maquette van de voorgenomen uit breiding van Gent te zien. DE „ZEELAND" „Oude liefde roest niet". Deze spreuk zou passen boven het zaaltje, dat door de stand van de „Zeeland" wordt bezet. De foto's van de ligplaatsen te Hoek van Holland, hoe fraai ook genomen, zullen de Vlissingers toch niet kunnen bekoren. Ze hebben meer oog voor de foto's, die tonen, hoe het vroeger was in hun eigen buitenhaven. Yerseke en Arnemuiden tonen hun producten. De oesterschelpen, de oes terputten voor Yerseke en de hoogaar zen, pracht modellen, die men tijdens het verorberen van een garnalencroquet of -slaatje rustig kan bekijken, voor Arnemuiden. HISTORIE De historie, op uitstekende wijze ge ïllustreerd met foto's e.d., vindt men in de zaal, die is ingericht voor het ge meente-archief. Men kan geen belang rijke gebeurtenis opnoemen, of men vindt er op deze expositie een foto van. Jammer, dat er niet bij Iedere foto een onderschrift geplaatst is. Daardoor zou de expositie nog meer spreken tot de buitenstaanders en tot hen, die, nog slechts enkele jaren in Vlissingen wo nen. Er wordt echter voor explicatie gezorgd. Men kan hier, om een goed overzicht te krijgen, gerust enkele uren rondkijken, herinneringen aan vroeger dagen ophalend. De expositie wordt ge completeerd door de kantklossende da- hebben, vooral van de rijde van het vrouwelijk publiek en door een kleine doch uitstekend verzorgde expositie van schilder- en beeldhouwwerk van leden van de kunstkring „Het Zuiden". De expositie, die veel bezoek trekt, sluit Zaterdag a-s. AANVARING IN HET KANAAL In Het Kanaal, onder de Engelsa kust, heeft zich gistermiddag een aan varing voorgedaan tussen het Noorse tankschip „Bjorgholm" en het Ameri kaanse Liberty-schip „Western Far mer". Het voorschip van de „Western Far mer" is reeds spoedig gezonken en het achterste deel zakte ook langzaam. De reddingboot van Dover heeft 13 man opgepikt en de reddingboot van Rams- gate de rest. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Vlissingen D. Goud zwaard te IJsselmonde; voor Elburg en voor Putten H. Goethart te Middel- harnis. Geref. Kerken. Beroepen te Oudewater J. H. van Halsema te Tholen; te Harmeien D. 1 Groenendijk, cand. te Amsterdam. „Leuk en niet zo moeilijk." „Leuk en niet zo moeilijk!" Deze uitspraak van de 13-jarige burgemeester van Kinderstad te Vlissingen en leerling van de Oranje-school, Piet Castel, liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Het was een antwoord op onze vraag, hoe hij het had gevonden om in deze dagen als eerste burger van Kinderstad de scepter te mogen zwaaien. Met Kokkie v. d. Rest, de commissaris van politie, was het al niet anders gesteld. Hij heeft 40 jongens onder zijn bevel gehad en aan hun gezichten te zien waren het niet allemaal gemakkelijk te leiden kna pen Toen we Kokkie, die omringd was van een tiental dienaren van Herman dad Jr., vroegen of ze volgend jaar weer een Kinderstad wilden hebben, klonk het in koor „Graag l" 140 personen overleden aan kinder verlamming in W.-Duitsland In West-Duitsland zijn sedert Januari J.l. 140 personen overleden aan kinder verlamming. Verleden week werden 300 nieuwe gevallen gemeld, tegen 364 in de voorafgaande week. Lijk opgehaald Uit het Apeldoorns-Dierens kanaal is gisteren het lijk opgehaald van de 58-ja- rige ongehuwde R. Stupken, wonende aan de Spoorbrugweg te Apeldoorn. De man werd sedert Zondagochtend vermist en men vermoedt, dat hij, door de duis ternis misleid, in'het kanaal Is geraakt. Vic Reeves zat meer dan 'n maand in een ton De 23-jarige Vic Reeves heeft in Wals all (midden-Engeland) 31 dagen en zeven uur doorgebracht in een ton, welke was bevestigd aan de top van een vlaggestok Volgens Reeves is dit een nieuw wereld record. 28 „Hé daar heb je nog mensen", onderbrak Sjouk haar vriendin. Uit een rijvaart kwam een groot gezel schap. Ze zagen de donkere gestalten uit de duisternis opdoemen. Onwille keurig reden de meisjes even sneller. Wie zouden dat wezen?" fluisterde Wietske. ,Ik weet het niet", antwoordde Sjouk op dezelfde toon. Ze sloegen thans de weg in naar Morra. Maar ook het gezelschap nam dezelfde richting. ,t Was te donker, dan dat de meisjes iemand konden herkennen. Zo nu en dan bleef er een achter en sloeg een zij pad in. Eindelijk waren de meisjes hij Bot- ma Zaethe. Juist wilde Wietske de schaatsen afbinden, toen de voorste van het gezelschap haar trof. „HéWietske en Sjouk!" Wietske, die reeds gebukt stond, om haar schaatsen los te maken, hief verrast haar hoofd op. „Heit", riep ze blij. „Was Heit daar bij? Als we dat geweten hadden, had den we niet zo hard gereden". Botma". Sjouk stak haar hand uit, die Botma hartelijk drukte. Dan zei- de hij: „Jullie bent ook laat, meisjes. Ik weet, dat jullie geen verkeerde din gen zult doen. Maar 't is toch minder gepast, dat.... „We zijn verdwaald geraakt", viel Wietske haar vader in de rede. „Ik zal U zo dadelijk alles vertellen. Sjouk moet nu nodig naar huis. Haar vader zal wel ongerust wezen." „Maar Sjouk kan toch niet alleen rijden. Laten wij Sjouk thuis bren gen." jOch kom, Botma, dat is niet no dig. Wietske zal blü genoeg zijn, dat ze thuis is en 't is nog een hele reis, heen en terug naar Anjum. Nee hoor". Botma aarzelde. Het was een lange tocht vice versa. Maar hjj kon Sjouk toch niet alleen laten gaan. „Wacht, Sjouk", riep hij, hier is nog iemand uit Anjum. Douwe Glins, een knecht van de molenaar. Ik hoop niet, dat je 't vervelend vindt met hem op te rij den. Op het ijs geeft het toch niet, hé", voegde hij er verontschuldi gend aan toe. En zonder haar ant woord. af te wachten riep hij; „Hé, Douwe." Sjouk voelde, dat ze kleurde. Ge lukkig, dat Wietske en haar vader het niet konden zien. Ze wist niet, wat ze zo spoedig zou antwoorden. Waar om was ze ook zo in de war? En waarom was er diep in haar hart blijdschap? „Hallo, Botma...." Uit de donkerte kwam een gestalte. „Roept U mij?" Dan ontwaarde hij de beide meisjes.. „O, goeden avond, joffers." „Douwe.jij rijdt zeker direct naar huis?" vroeg Botma. „Hier, de jonkvrouwe van Holdinge moet ook naar huis. Wil jij haar begeleiden?" Douwe Glins boog. ,,'t Zal mij aan genaam wezen, de freule te begelei den" antwoordde hij vormelijk. Ze namen thans afscheid. De an dere leden van het gezelschap waren doorgereden. Weldra schaatsten Dou we Glins en Sjouk over de eenzame Anjumer vaart. 'tWas nu prachtig weer. De wolken waren weggetrokken. Vol stond de maan in de heldere vrieslucht. Wijd uit lag het veld. Sjouk voelde zich gelukkig. Heerlijk was het zo te rijden. Douwe Glins was een beste rijder. Hé ze moesten niet zo vlug dan waren ze zo gauw thuis. Niet een van beiden sprak een woord. Met forse slagen reed Douwe Glins, de handen op de rug. Sjouk had haar hand in rijn grote handen gelegd, 't Gaf haar een veilig gevoel. Boven hun hoofden schitterden de sterren. Onwillekeurig liet "Sjouk haar schaats in het ijs krassen. Onmiddel lijk keek Douwe om. Lichte wolken dreven door de lucht. „Gaat het te vlug?" vroeg hij. Sjouk schudde het hoofd. „Neen", antwoordde ze. „Maar 't is zo mooi hier. 'tls schande, dat we 'tzo voor bij vliegen.Je moet toch eens zien." „Ja", antwoordde Douwe zacht. ,,'t Is prachtig. De hemelen seer klaer, Verkonden openbaer, Des Heeren macht seer groot, 't Firmament vast gestelt, Ons dagelijks vertelt, 'tWerk sijner handen bloot. D'een dagh voor d'ander naer, Geef getuygnis' eenpaer Ons van God onsen Heere: De nach ten algemeen, Steeds volgend achter een, Van Gods wijsheid ons leeren." „Dat is mooi", fluisterde Sjouk ge troffen. (Wordt vervolgd). We wilden uit de mond van de bur gemeester wel eens weten hoe hij aan die hoge functie gekomen was. Hij ver telde het volgende„Eerst was ik de commandant van de brandweer. Ze kon den geen burgemeester vinden en toen is op een vergadering gevraagd, wie er burgemeester wilde worden. Ik heb me toen opgegeven." De vraag of hij er nog geen spijt van had werd hoofdschuddend beantwoord. Piet Castel toonde zich te vreden over de gang van zaken. „Maan dag", zo vertrouwde hij ons toe, „ging het met de politie niet zo best, maar nu gaat het heel wat beter". EERSTE EN LAATSTE KEER. Als er volgend jaar weer een Kinder stad komt, zou je dan weer burgemees ter willen worden Het antwoord was „Ja, maar dat kan niet meer, want dan ben ik 14 jaar en kom ik niet meer in aanmerkingEr ligt een beetje wee moed in zijn stem, iets vanJammer, dat het zo gauw om is. Het comité heeft zich op het standpunt gesteld, dat Kin derstad voor de jeugd tot 14 jaar is en dat dus de functionarissen ook die leef tijd niet mogen hebben overschreden. Er zijn dagelijks enkele honderden kinderen werkzaam in Kinderstad en Piet heeft zich er best doorheen geslagen. Veel tijd om te praten was er niet, want de burge meester, de ambtsketen van 's morgens tot 's avonds om, moest al weer op de foto met de meisjes van de ER.B.O. We hebben maar niet gevraagd de hoeveel ste foto dat was DAT WAS OPTREDEN! Kokkie v. d. Rest droeg met trots zijn oranjelint met penning, waaraan iedere bezoeker en het rijn er duizenden ge weest kon zien, dat hij „een hoge piet" was. Hij is ook 13 jaar en zit in de V. G. L. O. afd. van de school aan de Bouwen Ewoutstraat. Kokkie heeft het best naar zijn zin ge had en glunderend vertelde hij, aange vuld door de agenten, dat er Maandag middag één „uitgeknikkerd" was. Er bleek een vervelende jongen te zijn, die bij de kinderspelen de orde verstoorde. De politie maakte er werk van en enkele organisatoren zorgden, dat de oproer kraaier uit Kinderstad werd gezet. Ook Kokkie zou volgend jaargraag weer als commissaris willen fungeren. Maar ja, ook zijn leeftijd maakt het dan onmogelijk. Hoe het zij, Kokkie en zijn jongens zorgden iedere middag bij de to neelstukjes en bij de kinderspelen uit stekend voor de nodige afzetting. Van avond is hun taak afgelopen, Kinderstad 1952 is dan weer voorbij en reikhalzend zien de jongens uit naar de volgende Kinderstad. De Bond van Buurtverenigingen heeft met de organisatie niemand zal dat ontkennen goed werk gedaan I MIDDELBURG. 20 Aug. Aardap pelen: Eersteling bonken 9; id. grote 7 9; Drielingen 4—7; Bintjes bonken 910; id. grote 78.60; Meerlanders grote 7; Doré bonken 9; id. grote 7 8.60; BI. Eigenh. bonken 910; id. gro te 912; Koopmans Blauwe grote 10 12, alles per 100 kg. Aanvoer 14 ton. Fruit: appels: James Grieve 1223; Mank's Codlin 815; Zigeunerin 10 26; Codlin Keswick 912; Appels kroet 311; Peren: Clapp's Favourite 719; Juttenpeer 415; B. de Merode 14; B. d'Amanlis 2022; Peren kroet 310; Tomaten 16—25; Perziken per stuk 9 22; Aardbeien per doos 7576; Fran- kenthalers (druiven) 6793; Pruimen: Reine Vict. 425; R. Claude d'Althan 1424; R. CL d'Ouillins 719; Kirkes 17—22; Belle de Louvain 14—21; Jef ferson 1125; Washington 616; Dub. Boere Witte 527; Bramen per doos 9 20; Bramen per kg. 3739; Suiker meloenen 1963; Netmeloenen 1239; Oranje Ananasmeloenen 55; Groenten: Sla 2—9; Bloemkool A 51—70; B 24— 48; C 1529; D 1415; Komkommers A 8—15; B 8—11; C 8—11; id. kg. krom 814; Prei 1722; Andijvie 516; Ra barber 2; Spinazie 1340; Rodekool 1120; Savoyekool 619; Witte kool 36; Snijbonen 2058; Dubb. Prin- cessebonen 2060; Pronkbonen 1531 Stokprincessebonen 6066; Spekbonen 21; Wagenaars 28—36; Saxa's 22; Kro ten kg. 410; Boskroten 27; Bospeen 27; Bospeen 410; Bosradijs 46; Postelein 623; Uien 718; Zilveruien 1664; Augurken 282. GOES. 20 Aug. Dubb. Princesse- bonen II 3540.45; id. afw. 2526; fruit voor export: Zigeunerin A 23.20 —23.30; BC 23.20; I grof 23.10—23.20; I 22; II 17.10; James Grieve A 24.70— 25.30; BC 24; I grof 24.70—24.80; I 23.80; II 15.70; Manks Codlin A 17.40; BC 16.40; I grof 16.60—16.90; I 15.10— 15.40; II 4.40; Clapps Favourite A 18.70 BC 19.40; I grof 20.05; I 20.05—20.55; II 15; Br. d'Amanlis A 15; BC 15; I 15; II 5.20; B. de Merode 1 grof 15.10; I 15.60; II 5.80; Verpakt fruit: Zigeune rin AA 26—30; A 28—32; B 32; Manks Codlin A 21.22; C 17;James Grieve AA 30—32; A 32; B 31; C 27. KAPELLE. 20 Aug. Exportveiling en grote veiling: Bramen 50.2052; Dubb. Princessebonen I 36; II 35.20; afw. 22.50; Appels: Zigeunerin A 24.80 BC 24.80; I grof 25; I 24.20—25; II 17— 18.30; K 12.20—12.30; F 6.50; James Grieve A 26.80; BC 26.80; I grof 28.70 —27; I 26.50—26.70; H 16.50—16.90; K 11.50—13; F 4.80—5.10; Manks Codlin A 18.80; BC 14.50—16.10; I grof 17.50; I 12—12.30; II 5—5.10; K 7.20; F 5.40— 6.60; Keswick grof 8.50; I 7.70; II 3; K 4.70; Peren: Clapps Favourite A 22.70; BC 22.70; I grof 22.70; I 23.90; II 15.10 —15.70; K 12.40—12.90; F 9.40; Beurré Lebrun I grof 19.30; I 18.30—18.90; II 5.806.10; K 7; F 3.50; Beurré de Me rode I gr. 17.10; I 9.30; II 5.70; K 6.50; F 4.80; Beurré d'Amanlis A 15.10; BC 10—15.10; I gr. 8.10; II 6.50; K 5.60; Bon Chr. William I 19.20; II 14.10; Prui men op de bloc: Reine Victoria II 8.20; Belle de Louvain II 4.405.20 alles per 100 kg. KRABBENDIJKE. 20 Aug. Ex portveiling: James Grieve AA 19.90; A 22.70; E 20.10; C 18.90; I grof 21.40; Avondpragramma in Vlissingen viel in het water. Het avondprogramma in Oud-Vlis- singen is gisteravond letterlijk in het water gevallen. Het Westkappels Da meskoor, dat in de open lucht zou op treden, moest tengevolge van de regen in een tent zingen, die maar aan en kele tientallen toehoorders een plaat# verschafte. De rest van het programma is niet doorgegaan. Nadat Dinsdagmiddag de Inspecteur- Generaal van het Belgisch Zeewezen uit Antwerpen, de heer Blockmans, onverwacht een bezoek had gebracht aan de tentoonstelling „Zeelands Le ven", werd Woensdagmiddag de ex positie door de Directeur-Generaal van het Belgisch Loodswezen en perma nent lid van de Scheldecommissie, de heer M. de Vos, bezocht. Hij werd ver welkomd door de burgemeester van Vhsingen, mr B. Kolff, en het voltallig bestuur van de V.V.V. Nieuwe Vlissingseweg krijgt nieuwe bestrating. Maandag a.s. zal een begin worden gemaakt met het aanbrengen van de nieuwe bestrating op de Nieuwe Vlis singseweg. Men zal bij de Abeele be ginnen en eerst het gedeelte naar W.- Souburg bestraten. Daarna wordt van de Abeele naar Middelburg gewerkt. In verband daarmee zal het zware verkeer, hoofdzakelijk vrachtauto's, worden omgeleid, evenals tijdens de eerste fase van de werkzaamheden, via de Oude Vlissingseweg. Tot dit zware verkeer kan ook de busdienst Middel burgVlissingen worden gerekend. Vanaf Maandag zal deze, die anders via de Nieuwe Vlissingseweg naar W.- Souburg en Vlissingen wordt onder houden, via de Oude Vlissingseweg gaan rijden. Op Oost-Souburg wordt op het Oranjeplein gestopt. Via de Ka naalstraat en de brug over het kanaal wordt de dienst over West-Souburg met Vlissingen onderhouden. Wanneer de weersomstandigheden meewerken kunnen de werkzaamheden in de loop van November voltooid zijn. Daarna zullen de bermen en de strook tussen de hoofd- en de ventweg onder handen worden genomen. I 20.20; II 15; Manks Codlin A 16.20; BC 15.60; C 15; I grof 15.30; I 15.40; H 4.60; Zigeunerin I grof 19.10; I 18.90; II 15.10; Clapps Favourite A 17.10; BC 17.10; I grof 16; I 16; II 8.20; Beurré d'Amanlis BC 9; H 6.30; Bon Chrétien Williams I 19. STAVENISSE. 19 Aug. Bintjes 8.30— 9.30; idem bonken 8.20; Witte eigh. 9.30— 9.50; idem bonken 7.20. Aanvoer 16 ton. ST. MAARTENSDIJK. 19 Aug. Eigh. I 9.248.868.75; idem H 7.90; idem afw. 5.60; idem bonken 6.60; Bintjes I 9.16 8.14; idem II 8.007.76; idem bonken 8.00; voer 3.30. Aanvoer 50 ton. ST. ANNALAND. 20 Aug. Eigh. gew. I 9.159.81; idem II afw. 8.039.11; idem drielingen 4.51; idem bonken 7.17; idem bonken afw. 4.75; Blauwe eigh. gew. I 10.26; Bintjes gew. I 7.758.80; idem bon ken 8.20; idem bonken afw. 4.81. Aan voer 95 ton. SCHERPENISSE. 20 Aug. Eigh. gew. I 8.259.17; idem n 7.30; idem bonken 6.25; Blauwe eigh. gew. I 9.419.50; Bintjes gew. I 7.75. Aanvoer 27 ton. VISMIJN VEERE. 20 Aug. 1952 868 kg. exportgarnalen 1.202.46; 131 kg. handelsgarnalen 81 87; 15 kg. schar 4852; 87 kg. bot 34—47; 63 kg. tong 1.10—2.00; 100 kg. rog 1834; 10 kg. wijting 16.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3