m ma 1 ZEN Uit ZeeCancb iPteden. Uitbreiding van Middelburgs ziekenhuis in de naaste toekomst zo goed als zeker. at)€tilurcti Groede en Breskens tegen elkaar in het krijt. ÏEVJ22 MATROZENSHAG Sanapirin 3 goede Proefprojec van B. en W. stellen de raad voor om twee millioen te lenen» Middelburg. DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Goes. AANBESTEDING SCHEEPSTIJDINGEN BURGERLIJKE STAND Wat brengt de radio? Bevolking van aanpassi Don'icr'dag 21 Augustus 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Donderdag 21 Augusti Huisvesting kinderafdeling beneden alle critiek. Het voorbereidend werk voor de uitbreiding van het ziekenhuis te Middelburg een plan, dat drie millioen gulden zal kosten is thans zo ver gevorderd, dat B. en W. met concrete voorstellen bij de gemeenteraad komen. Voorgesteld wordt een lening aan te gaan van twee millioen, waar voor door de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam een aanbod is gedaan. Men verwacht, dat het geheel in de lo op van September bestekklaar zal zijn. De tekeningen zullen dan terstond worden toegezonden aan de mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ter verkrijging van de goed keuring. Daar de plannen reeds de goedkeuring hebben verworven van de ziekenhuisraad is spoedige verkrijging van de goedkeuring door het Rijk te verwachten. De bouwvergunning is reeds door B. en W. afgegeven. Toen de staatssecretaris van Volks gezondheid eind vorig jaar een bezoek aan Walcheren bracht, heeft hij ook het ziekenhuis bezocht. Dit bezoek heeft hem van de onhoudbare toe stand overtuigd en de toezegging werd ontvangen, dat de totstandkoming van de geprojecteerde uitbreiding zou worden bevorderd. De staatssecretaris hield woord en op 22 Januari j.l. ont vingen B. en W. een brief waarin hjj verklaarde zich met het plan te kun nen verenigen. Geadviseerd werd een financieringsplan voor de eerste phase voor te leggen, opdat berekend kon worden in hoeverre deze een onren dabel gedeelte bevat, dat voor toepas sing der „financieringsregeling ver pleeginrichtingen" in aanmerking komt. De uitvoering van het plan is ge dacht in twee phasen. Thans is alleen de eerste phase aan de orde, waarvan de uitvoering op zichzelf nuttig en mogelijk is. De kosten van de eerste phase worden geraamd op 2 millioen t.w. 1,5 millioen voor de gebouwen, 300.000,voor installaties en 200.000,voor inventaris. Voor de uitvoering van deze phase stellen B. en W. voor het aanbod van de Rijksverzekeringsbank te Amster dam te aanvaarden en een lening te sluiten van twee millioen tegen een rente van iy2 pet. De looptijd zal 40 jaar bedragen. Dit betekent, dat de gemeente als kassier voor het zieken huis gaat optreden. B. en W. vinden dit geen bezwaar. NIEUWE LASTEN. Daar de gemeente de tekorten van het ziekenhuis moet betalen en deze tekorten na uitvoering van de plannen waarschijnlijk enigszins zullen stijgen, kunnen B. en W. niet verhelen, dat indirect deze leningovereenkom- Sten en de bouw van een nieuwe vleu gel aan het ziekenhuis, een verzwaring van de lasten voor de gemeente be tekenen. Na uitbreiding der capaciteit tot 173 bedden zal het saldo verlies vermoedelijk bedragen 77.883, Voor dit jaar is een verlies geraamd van 34.539,91. Echter ook zonder uitbreiding zal dit verlies stijgen. Voor 1953 is het althans reeds geraamd op ƒ63.107,09. Volgens B. en W. is het verschil tussen f 63.000 en f 77.000 niet zo groot. B. en W. geloven, dat het tot de taak van ieder gezond mens behoort om het lijden van zijn zieke medemens zoveel mogelijk te verlichten. In Mid delburg is de situatie zo gegroeid, dat het Gasthuis, met financiële steun van da gemeente, deze taak vervult. En ondanks Ijver, liefde voor het Werk en vindingrijkheid van allen, die daar werken, zo zeggen B. en W., be antwoordt het huidige gebouw niet meer aan de eisen, die men tegen woordig aan een ziekenhuis kan en moet stellen. Het is thans reeds te klein. Dit betreft zowel de kliniek als de polykliniek. Regelmatig zijn in het ziekenhuis 130 tot 135 bedden bezet, terwijl er Officieel slechts ruimte is voor 75. De wachtlijst blijft lang; de wachtkamers gijn totaal onvoldoende. Door de op heffing van de kraamkliniek vorig jaar werd dringend behoefte gevoeld tot uitbreiding van de kraamafdeling. Voorts wordt opgemerkt, dat met name ook de huisvesting van de kin derafdeling beneden alle critiek is. De wiegjes en bedjes staan daar zo dicht bij elkaar, dat het eigenlijk niet meer verantwoord is. De gebreken van het ziekenhuis worden niet alleen in gezien door het bestuur der Godshui zen en door B. en W., maar vooral ook door de patiënten zelf. Gemeenteraad BROUWERSHAVEN Nadelig saldo op gemeenterekening De gemeenteraad van Brouwershaven zal bij de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten een geldlening aangaan van f 5875. De gemeenterekening werd voorlopig vastgesteld: gewone dienst: inkomsten f 162.160,05, uitg. f 164.991,80, alzo een nadelig saldo van f 2.831,75. De kapitaaldienst heeft in ontvang f 258.113,43 en in uitgaaf f 171.044,24. De rekening van de Burgerlijke In stelling voor Maatschappelijke Zorg heeft een batig saldo van f 19,42, ter wijl de kapitaaldienst dezer instelling sluit met een totaal aan inkomsten en uitgaven van f 1.774. Bij de vaststelling van de gemeenterekening 1951 en de rekening van bovengenoemde instelling Werd opgemerkt, dat de reiskosten aan de hoge kant waren en ook voor de brandweer te veel is uitgegeven. De onderhoudskosten van de muziektent waren aan de lage kant. RHEUMA-AFDELIN G. Zoals bekend, erkent de Ver. Kon. Wilhelminafonds Middelburg als sub centra voor de kankerbestrijding. Mid delburg berust onder het centrum- Rotterdam en met dit centrum wordt regelmatig contact onderhouden. Een maal per maand komt de directeur van het centrum-Rotterdam naar Middelburg om met dr. Okker be sprekingen te voeren en de patiënten samen te onderzoeken. Het is thans zeker, dat in het gast huis ook een rheuma-afdeling wordt gevormd. Met ingang van 1 September a.s zal zich n.l. in Middelburg de eer ste rheumatoloog in Zeeland vestigen. Deze zal zich voorlopig in het bestaan de ziekenhuis moeten behelpen. Hij heeft echter voor het onderzoek en de bestrijding van deze vaak langdurige en niet gemakkelijk te genezen ziekte een groter aantal bedden en meer ruimte, speciaal voor de psychische therapie, nodig. Ook deze afdelingen vinden B. en W. van het grootste be lang voor Zeeland, daar er hier nog betrekkelijk weinig aan het bestrij den van deze volksziekte is gedaan. Zwemwedstrijden te Yerseke De zwemwedstrijden te Yerseke, die op 9 Augustus door de slechte weers omstandigheden moesten worden uitge steld zullen nu a.s. Zaterdag worden gehouden. Het zal die dag, als het weer meewerkt, een waar zwemfestijn wor den. Reeds zijn 100 inschrijvingen bin nen. De meisjes en jongens zullen hun prestaties kunnen tonen op de 50 en 100 meter, de dames op de 100, 200 en 600 meter en de heren eveneens op de zelfde afstanden. Geslaagd Voor de vakcursus Naaimachinehan del is te Utrecht geslaagd de heer P. van Vliet., EREBURGERS VAN KRUIMEL DORP Met grote passen kwam vader op hen toestappen. Kijk eens riep hij hun toe, „wat hebben jullie nu veer beleefdDe hele krant staat vol over jul lie. Hier, met foto's er bij!!" Opgewonden vouw de vader de „Kruimel- dorpse Krant" open en wees naar een groot ar tikel dat over de race was geschreven. „Hier!" vervolgde hij. „Gertjan en Maartje winnen de race van Kruimeldorp" staat er met grote letters boven en wie is die Knibbel hij staat ook op de foto enMaar de kinderen lieten vader niet uitspreken. Ze rits ten de krant uit zijn handen. „Laat eens kijken", riepen ze. „Laat eens zien va der En terwijl vader lachend toekeek vlogen de ogen van beide kinderen over het papier. Ze lazen het verslag van voor tot achter door en bekeken met blo zende gezichten de foto's. „Wij zijn ereburgers van Kruimeldorp, vader", sprak Maartje trots toen ze alles bekeken hadden. Vader schudde lachend zijn hoofd. „Jullie zijn wonderlijke kinderen", sprak hij. „Kom mee naar binnen, want moe der wil jullie ook zien Ingezonden Mededeling (adv.) -O» VANROSSEMS 6 SEPT. A.S. ZENDINGSFEEST TE KAPELLE Op het terrein van de wed. Wisse- Nijssen te Kapelle zal de classis Goes derN.-H. Kerk 6 Sept. 'n zendingsfeest houden. Ds P. J. Mackaay, secretaris van de Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk zal spreken over het on derwerp: „Onze gemeenten en de Zen ding". Ds M. K. Tjakraatmadja, predi kant van de Soendanese F»-'- op West- Java zal het onderwerp: „Het leven der Soendanese Kerk" behandelen. Voorts zal een lekespel worden opgevoerd, ge titeld: „Het foto-album". Muzikale me dewerking zullen verlenen het tam boers en pijpercorps „Jonge Kracht" uit Biezelinge en de bazuinblazers uit We- meldinge. Commissaris der Koningin zal „Rozenoord" te Sluis openen Maandag 22 Sept. a.s. des n.m. om 3 uur zal de officiële opening van het lust huis „Rozenoord" te Sluis plaats vinden. Deze plechtigheid zal worden verricht door de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot Wedvluchten V De uitslagen van de wedvluchten, ge houden door de P.V. „De Telegraaf" te Middelburg luiden als volgt: Libourne (Fr.): 1. W. Daane, M'burg; 2 S Kodde, Veere, 3. E. van Vlaanderen, M'burg; 4. 5. en 8. C. Pouwer, Veere; 6. W. M. Walraven, M'burg; 7. A. v. d. Hooft, Veere. Genbloux1. C. de Waal, M'burg; 2. S. Kodde, Veere; 3. P. J. Brand, Seroos- kerke; 4. M. Wattel, M'burg- 5. J. de Ridder. M' burg; 6. en 8. C. Pouwer, Veere;'7. W. Daane, M'burg. De eerste 8 met oude duiven zijn1. en 5. J. Sturm, Veere; 2. F. Klaaijssen, M' burg; 3. J. Huijssoon, M'burg; 4. R. Dir- ven, M'burg; 6. D. Hoogesteger, M'burg; 7. W. M. Walraven, M'burg; 8 J. de Klerk, M'burg. Aanbouw R.H.B.S. gegund De fa. D. Dekker heeft opdracht ont vangen de aanbouw van de R.H.B.S., die aan de Sint Pieterstraat zal ver rijzen, uit te voeren. De aannemer is Dinsdag met het werk begonnen. Raadsvoorstel B. en W. vragen de raad een crediet van f 405,50 waardoor overgegaan kan worden tot aanschaffing van een kachel en een kast, bestemd voor de school van de Ver. voor Geref. Onderwijs aan de Gravenstraat. Scheepvaartagent te Middelburg staat terecht De Arrondis - -ntsrechtbank te Mid delburg zal morgen de zaak behande len tegen de 50-jarige Middelburgse koopman en scheepvaartagent P. J. D. Hij heeft een bedrag van f 2.900, dat hij had ontvangen van C. R. te Yerseke als betaling voor de N.V. Maatschappij „Nederland" afgegeven passagebiljetten op een emigrantenschip naar Melbour ne niet afgedragen en ten eigen bate aangewend. Voorts heeft hij J. A. te Mid delburg een bedrag van f 1.500 afhan dig gemaakt door te beweren, dat hij een schip moest provianderen. Hij had dit bedrag zg. nodig om vooruit te be talen en wilde het bedrag lenen voor 14 dagen met een rente van 5 pCt. (Ingezonden Mededeling advert.) geneesmiddelen in elk tablet. Niet méér, want overdaad schaadt. Geest e.O lichaam worden er door verkwikt en pijnen Verdwijnen SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V. - INCASSO-BANK N.V., GOES. Kon. Olie 319# 318# Dito onderaand. 319# 318# Moeara Enim 487 486 A'dam Rubber 80# 80# Bandar Rubber 85 85# Deli Bat. Rubber 89 90# Kendeng Lemboe 75 75 Oost Java Rubber 31 31B De Oostkust 90# 91# Serbadjadi 31# 31#B Holl. Am. Lyn 144 143 Java China Jap.lijn 116 Kon. Boot 122# 122# Kon. Paketvaart 102# 102# Kon. Rott. Lloyd 117 116# Canadian Pac. 36# 36# Ned. Sch. Unie 119 118# Ommeren's Sch.v. 167# 168 Stoomv. Mij. Ned. 131# 132 Ned. 1947 91# 91# Dollarlening 1947 94# 95 Invest. Certif. 93# 93# Ned. 1962-64 cum. 93# 93# Grootboek 1946 92# 92# 3# K. Olie '50 115# 115# C. H. Ind. Bk. 43# 43# Nat. Handelsbank 100# 101# Ned. Handels Mij. 141# 142 A. K. U. 142 142 Bergh's Jurg. 244 244# Berkel's Patent 92# 92# Calvé Delft 112 112 Centrale Suiker 147 Fokker 106 105# Gelder Zonen 138# 138# Kon. Hoogovens 150 150 Ned. Ford 180 178 Ned. Kabclfabr. 190# 190# 152# •Philips' Gloeil. 151 Do 6 cum. pref. wd. 131# 132 Unilever 169# 172# Wilton-Fijenoord 159# 159 Biliton Ie rubr. Biliton He rubr. 183 183 Dordtsche Petr. 294# 295 Dito pref. 300# 3Q0B H. V. A. Java Cult. N. I. S. U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Müller Co. Amsterd. Bk. 94# 94# 38# 70# 70 17# 17# 98# 98# 74# 69#ex 56# 56# 169 168# 154# 155 Escompto Bk. 54# 155# 154# 54# Rotterd. Bk. 155# Twentsche Bk. 154# Overzeese Gas 75# 75# Borneo Sumatra 121 122# Internatio 145 145# Am. Radiator 15# 15# Am. Smelting 43# 42# Anaconda Copper 45 44# Bethl. Steel 50# 50# Chrysler 80# 79# Ford Canada 60# 60# Gen. Motors 60# 59# Hudson Motor 14#ex 14# Intern. Nickel 47 46# Kennecott 79# 40# 79# Rep. Steel 40# Stand. Brands 25# 25# U. S. Steel 40 39# North. Am. 21# 21# Cities Service 100# 101# Cont. Oil 61# Midcont. Oil 65# 65# Philips Oil 57# Shell Union 72# 72# Tide Water 22# Baltimore 21tf 21#B Miss. K. Texas Succes voor schilderscursus De in schilderskringen goed bekend staande Goese Opleidingscursus voor schilders, welke in de Goese ambachts school is gevestigd en onder leiding staat van de schildersleraar W. Wisse had ook dit jaar weer een schitterend succes op de diverse vak-examens. Alle candidaten zijn geslaagd. In Utrecht slaagden voor het diplo ma gezel V.V.A. de volgende leerlingen; P. Geus, Kwadendamme, J. A. de Koey- er, Yerseke, P. Kramer, Kamperland, J. Lokerse, M. Nijsse en M. Oreel, al len te 's-Gravenpolder, C. de Nooyer, Gapinge, C. Joosse, Schore, J. van Damme, 's-Heer Hendrikskinderen, J. Yzerloo, Vlisingen. In Tilburg slaagden voor het diploma Vakbekwaamheid (Vestigingswet)Jan Nijsse te Goes, J. L. de Pauw te Hans- weert, J. Smit te Yerseke. Grenswijziging tassen twee gemeenten. Burgemeester Ever aars: Groede wordt in één slag noodlijdend Burgemeester Eekhout: Groede laat gebied aan zijn lot over Dinsdagmiddag hebben in hotel „De Zwaan" te Schoondijke de gemeenteraden van Groede en Breskens in een speciale zitting, volgens artikel 163 van de gemeentewet, hun bezwaren over het ontwerp van wet tot grenswijziging naar voren gebracht. Voorzitter van deze bij eenkomst, die werd bijgewoond door het college van G. S„ was de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De burgemeester van Groede, de heer J. C. Everaars, verklaarde dat Groede door de grenswijziging in één slag noodlijdend zou worden. Burgemeester J. A. Eekhout van Breskens verweet op zijn beurt Groede, dat het gebied langs de Rijksweg volkomen aan zijn lot werd overgelaten. Het was voor de eerste keer in de geschiedenis van de Zeeuwse grens wijzigingsplannen dat een dergelijke bijeenkomst op neutraal terrein werd gehouden. Als leden van G.S. waren aanwezig de heren C. Hamelinck, A. L. S. Lockefeer en mr. dr. A. J. J. M. Mes. De grenswijziging houdt in, dat een gedeelte van Groede, dat dicht bij Breskens is gelegen en waarop zich o.m. het sportterrein van deze plaats bevindt, aan Breskens zou komen. Een ander deel van de ge meente Breskens zou aan Groede worden toegewezen. BURGEMEESTER EVERAARS. Burgemeester J. C. Everaars van Groede voerde eerst het woord. In een warm pleidooi voor de belangen van zijn gemeente wees hij het wetsont werp tot wijziging van de gemeente grenzen van de hand. Als dit wets ontwerp wordt aangenomen, is Groe de in één slag noodlijdend. De cor recties houden in, dat acht boerderijen, een vismeelfabriek en een garagebe drijf naar Breskens zouden overgaan. Dit betekent een grote derving van grond-, personele- en ondernemingsbe lasting alsmede een belangrijke uitke ring uit het gemeentefonds. Vervol gens stelde burgemeester Everaars voor, wanneer Breskens deze gronden beslist nodig zou hebben, dat de reve- nuën in ieder geval gedurende 'n groot aantal jaren ten bate van Groede zou den komen. Maar de noodzaak van de grenswijziging zag de burgemeester in het geheel niet in. Bovendien, wanneer de bewuste gronden geofferd moeten worden aan de uitbreiding van de plaats, betekent dit dat er kostbare cultuurgrond ver loren gaat. Aan de daar wonende agrariërs wordt de bestaansmogelijk heid ontnomen. BURGEMEESTER EEKHOUT. De burgemeester van Breskens, de heer J. H. Eekhout, had geen enkel bezwaar tegen de plannen. Alle argu menten pleitten volgens hem er voor. Hij verweet B. en W. van Groede dat dit college deze argumenten los van elkaar trachtte te ontzenuwen. Burge meester Eekhout bracht naar voren, dat Groede de argumenten niet bestrijdt, maar slechts wijst op de consequenties en precedenten, die eventueel geschapen kunnen worden Groede heeft het gebied langs de Rijksstraatweg volkomen aan zijn lot overgelaten. De bewijzen daarvoor ziet men in de verlichting, riolering en bestrating. De Commissaris der Koningin sprak een slotwoord en zei dat de kwestie of het Breskens-gebied ten Westen van de Slikkenburgse weg geografisch en economisch bij Groede zou horen, bekeken zou worden. 126 woningen te Bergen op Zoom In de hal van het Stadhuis werd Dinsdagmorgen in het openbaar aanbe steed ten overstaan van de architecten en de directeur van Gemeente Werken het bouwen van 126 woningen op Ga geldonk. De aanbesteding werd zowel in per celen als in massa gehouden. Er waren twintig inschrijvingen binnen gekomen. Hoogste was Chr. v. Terheijden uit Steenbergen voor f 1.275.000, laagste Bredero's Bouwbedrijf te Utrecht voor f 1.109.700. BRUINISSE Mosselverzending. De Bruinisser mos selkwekers hebben geen al te beste week gehad. Zij konden slechts 525 ton ver zenden naar Tholen en Yerseke. Vorig jaar bedroeg het aantal tonnen in dezelf de week 3405. Benoeming. Mej. J. C. Kesteloo is be noemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Prins Willemschool te Rotterdam-Char- lois. Mosselkwestie. Als rechtgeaard Brui- nissenaar heeft burgemeester Michaelis een reisje gemaakt met een mosselvaar tuig naar de Waddèn. Hij heeft zijn reis vastgelegd op de film. Deze week is deze voor de leden van de vissersvereniging „Algemeen Vissersbelang" In het „Veer huis" vertoond. Na de filmvoorstelling hebben de leden zich beraden over een kwestie, die vele mosselkwekers veront rust. Momenteel worden te weinig Zeeuwse mosselen voor de export be stemd, hoewei de kwaliteit steeds beter wordt. De vereniging zal een adres richten tot het Aan- en Verkoopkantoor, waarin gewezen wordt op het oude mono polie van de Zeeuwse mosselen en de goede kwaliteit. Verzocht wordt de han del niet alleen van Waddenzee-mosselen te voorzien, doch ook een bepaald per centage Zeeuwse mosselen te laten af nemen. DOMBURG Voetbalwedstrijd. De voetbalvereniging „Domburg" kan weer een beker in zijn medaillekast zetten. De Domburgers heb ben de traditionele voetbalwedstrijd te gen de badgasten met 83 gewonnen, waardoor de beker voor goed eigendom van de vereniging wordt. De directeur van de Domburgse zeebad-inrichting de heer P. J. Elout heeft de beker uitge reikt, beschikbaar gesteld door de zee bad-inrichting. De badgasten streden dap per, maar ze waren tegen het sterke Domburg niet opgewassen. KAPELLE Grote verbetering. De burgerij van Kapelle moppert reeds geruime tijd over de slechte toestand van het rijwielpad in de Ooststraat. Na een regenbui was het een grote modderpoel. Op het ogenblik is men druk bezig het rijwielpad op te breken en een nieuw te leggen. Nog even wat ongemak en de Kapellenaren kunnen straks weer met genoegen over het rij wielpad fietsen. Voor het uniformfonds. Het muziekge zelschap „Ons Genoegen" heeft een uni formfonds. Dit fonds heeft versterking nodig. Daartoe zal Zaterdag a.s. een voet balwedstrijd gespeeld worden tussen een elftal van de middenstandsvereniging en de P.V. „O.W.T.B." Vooraf zal een afval- wielerwedstrijd worden georganiseerd voor jongens van 9 tot 12 jaar. KOUDEKERKE Geslaagd. De heer M. J. Wisse slaagde te Rotterdam voor het examen sterk stroommonteur. O.' EN W.-SOUBURG Voetbalvereniging vergaderde. Op de jaarlijkse algemene vergadering'heeft de voetbalvereniging R.C.S. een nieuwe voorzitter gekregen. De heer J. I. Guiran zal voortaan de voorzittershamer hante ren. De huidige voorzitter, de heer H. L. Plompen, heeft door drukke werkzaam heden zijn functie neergelegd. De verga dering benoemde hem tot ere-voorzitter. De penningmeester J. Vermaat, die reeds meer dan 20 jaar deel uit maakt van het bestuur werd benoemd tot lid van ver dienste. Het bestuur ziet er nu als volgt uit; J. I. Guiran, voorzitter, J. Danielse, secretaris, J. Vermaat, penningmeester, leden: A. Mijnsbergen, H. de Jong, L. Jansen en L. L. Vermaat. Laatstgenoem de is in de ontstane vacature van de heer Guiran gekomen. OOSTKAPELLE Fortenwedstrijd. De gemeente Oostka- pelle kan bogen op een actieve V.V.V. Deze V.V.V. heeft voor Zaterdag a.s. een fortenwedstrijd uitgeschreven. Deze wed strijd zal gehouden worden op het strand bij de Duinweg en begint om half twee. RENESSE Wandeltocht. De eerste V.V.V. wandel tocht is bijzonder goed geslaagd. En de deelname viel mee90 wandelaars. Het parcours van de 25 en 15 km. liep ge deeltelijk over het strand en voerde ver der langs de vuurtoren en de verklikker naar Haamstede en Burgh. Allen bereik ten de finish, waar een herinnerings- kruis werd uitgereikt. De E.H.B.O. afd van Renesse had niet veel te doen. R1LLAN D-BA TH Geslaagd. Mej. C. Moerdijk te Bath, onderwijzeres aan de school met de Bij bel te Rilland slaagde te Rotterdam voor de hoofdacte l.o. ST. ANNALAND Sleutelbeen gebroken. Dezer dagen kwam het vijfjarig zoontje van schipper Corns. Scherpenisse aan boord van het motorschip „Onderneming" van 't trapje in de roef te vallen, met het gevolg, dat het zijn sleutelbeen brak. Ongeval. Maandagavond was de heer J. Moerland bezig om in zijn schuur aan de Westelijke Achterweg te St. Annaland een wagen met kunstmest te lossen. Op een gegeven moment werd hij onwel en viel van de wagen op de betonnen vloer Met hevige pijn werd hij naar zijn wo ning in de Langestraat vervoerd. Het slachtoffer klaagde over pijn in de rug. Waarschijnlijk is zijn ruggegraat bescha digd, waardoor zijn beide benen ver lamd zijn. Op medisch advies is hij Dins- lagmorgen naar het Alg. Burgergasthuis -e Bergen op Zoom vervoerd. STAVEN 1SSE Bestralingsapparaat. Op initiatief van dr Zoeteman zal tot aanschaffing van een bestralingsapparaat ter bestrijding van rheumatiek e.d. worden overgegaan. Daartoe werd een huis-aan-huis circu laire verspreid, waarin de inwoners werd voorgesteld een bedrag van 2.50 per gezin te betalen. Dank zij de mede werking van de bevolking is ongeveer 1100.bijeengebracht. Het zal in de toekomst mogelijk zijn, tegen betaling van een zeer gering be drag, van het apparaat, dat in het Groe ne Kruisgebouw geplaatst zal worden, gebruik te maken. Collecte. De collecte voor de vereni ging „Het Hoogeland" bracht te Stave- nisse op 21.70. ST. LAURENS Varkensfonds. Het varkensfonds te St. Laurens heeft vergaderd. Op deze buitengewone ledenvergadering is beslo ten om verplicht de varkens in te enten tegen de zo zeer gevreesde varkenspest. ST. PHIUPSLAND Benoeming. Tot reserve-hulpbesteller bij de P.T.T. is benoemd de heer K. van den Berg, alhier. WAARDE Wedvlucht. De P.V. „De Scheldevlie- gers" heeft een wedvlucht gehouden uit Breteul. De uitslag met oude duiven was als volgt1, 2 en 3 J. Kopmels. Met jonge duiven was de uitslag1 en 2 Gebr. Kop mels, 3. P. Sonke, 4. K. Kamp, 5 en 6 W. Krijnsen, 7. J. Kopmels, 8. A. P. de Leeuw. OUD-VOSSEMEER. Geboren: Cornells Chr. J., z. v. M. J. v. d. Klundert en W. A. de Wit; Maria B., d. v. J. P. Haver- mans en E. Langenberg; Martinus A., z. v. T. Aarnoudse en C. v, d. Klooster; Cornells P. M., z. v. G. W. P. Timmer mans en M. J. F. P. v. d. Riet; Pieter C., z. v. M. W. Heyboer en J. Oostdijk; Hendrika M., d. v. J. M. v. d. Jagt en A. G. Berkheij. Gehuwd: G. v. d. Male, 36 j. en J. M. J. v. d. Maas, 28 j. Overleden: C. A. Duine, 87 j. echtg. v. P. Roggebrood. GROTE VAART. KOTA AGOENG: 20 te Rotterdam; MAASDAM: 19 te Quebec; NELLY: 20 van Melbourne naar Sydney; ORANJE 20 te Amsterdam; STAD BREDA: 20 te Amsterdam; ZEELAND 20 te Colombo; Blitar; 20 te Genua; LOENERKERK21 van Colombo te Cochin; NIEUW AM STERDAM 20 te Rotterdam;- ZUIDER- KRUIS20 te Rotterdam; ARENDS- KERK: 20 te Keelung; GROOTE BEER; 19 te Quebec; HOOGKERK: 20 te Bar celona; JOHAN VAN OLDENBARNE- VELDpas 19 Algiers naar Sydney; NOORDAM: 19 470 mijl W.Z.W. Kaap Clear naar New York;RIJNKERK20 te Teneriffe; SIBAJAK19 640 mijl Z.O. Kaap Guardafui naar Aden; VEENDAM: 19 210 mijl N.W. Bermuda naar New York; WILLEM RUYS19 van Singapo re naar Tandjong Priok. HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 19—8SAN ANDREA v. Zee; MEEUW v. Antwerpen; 208SO- PHOLYVE van Bremen; NOORDSTAD van Antwerpen; MIES van idem; CU RACAO van idem; CASTOR van idem. Vertrokken 198'i'ORINA naar Ant werpen; SAN ANDREA naar Sauüa; 20— 8; MIES naar Fredericia; CURACAO n. Les Sables. Gepasseerd naar Antwerpen 198 VIKiNG van Vlaardingen; KOTA GEDE van Rotterdam; DELFT van Le Havre; 208: ALJA van Puttershoek; ERKA- LIN van Rotterdam. Gepasseerd naar Antwerpen 198 Rotterdam; SUMATRA naar Londen. ARIES naar Giascow; 208; DUIVEN- DIJK naar Rotterdam; SUMATRA naar Londen. VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1952. HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.05 Gram.; C9.359.40 Waterstan den). VPRO: 10.00 „Kinderen en Mensen", causerie; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram.; 10.30 Pianorecital; 11.00 Ra- diofeuilieton; 11.20 Gram. AVRO: 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuinbouw- niededelingen; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 14.20 Gra- mofoomnuziek; (pirn. 15.15 Voordracht). VARA; 10.00 Orgel en zang; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Clavecimbelrecital; 17.20 Haarlemse Orkestverenignig, koor en so liste; 18.00 Nieuws; ib.la Felicitaties; 18.45 „Denk om cte Docht'19.00 Pianospel; 19.10 „Wat doet Uw man, klankbeeld VPRO; 19.30 „Vroomheid die moest bui ten staan", causerie; 19.45 „Op bezoek bij anderen", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Berichten; 20.15 Pianorecital; 20.30 „Benelux", causerie; 20.40 „Van vreemde bodem", causerie. VARA: 21.00 Cabaret; 21.35 „Het Leven betrapt". 21.55 Buiten lands overzicht; 22.10 Gram. VPRO; 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Resi dentie-orkest. HILVERSUM II (298 m.) N.C.R.V.: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gewijde muziek; 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 12.10 Ge varieerde muziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Lichte muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Vo caal ensemble en soliste; 13.45 Gram.; 14.00 „Pioenen en irissen moet men nu planten", causerie; 14.15 Kamer-orkest; 15.00 Gram.; 15.40 Voordracht; 16.00 Mari nierskapel; 16.30 Voordracht; 16.50 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Militaire cau serie; 17.40 Gram.; 17.45 Fries program ma; 18.00 Nieuws; 18.15 Gevarieerde mu ziek; 18.45 Gram.; 19.15 Regeringsuitzen ding; „Verklaring en toelichting"; 19.35 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 „Vijf minuten"; 20.15 „Kruisridder van Joegoslavië", hoorspel; 21.15 Gevarieerde muziek; 21.45 Radio Philh. orkest; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15 Salon-orkest; 23.4524.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11.45 Gram,; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gram.", 12.50 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelspel; 14.00. 14.45, 15.15, 15.45 en 16.30 Gram.; 17.00'Nieuws; 17.10 Gram.; 18.15 Causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 en 20.00 Gram.; 21.00 Jeugdkoor; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 22.55—23.00 Nieuws. N.C.R.V. TELEVISIE-UITZENDING 20.15—21.45 1. „Sponsored program", dis cussie. Pauze. 2. Gevarieerd programma; 3, Dagsluiting. Met behi In 1950 werd in eei op voorstel van de Nieuw-Guinea een gel maatschappelijk leven den gebracht. Voor vlakte, ten Zuiden van Êelegen en behorende oran, zeer geschikt. Hier woont namelijk vrij talrijke bevolking. De resultaten van vroe geologische en bodemkunc kingen wettigen voorts dat hier op landbouwge resultaten te bereiken z zijn de klimatologische 01 zeker niet ongunstig. M( een vlakte-areaal van o en wellicht zelfs van 20 uitvoerige voorafgaande zaamheden voor landb geschikt is. Door toepass page zou dit areaal dan ha kunnen worden uitgel Als resultaat van he South Pacific Commissio bied als proef-object werd als steun aan de dit plan een som van 1.1 ling beschikbaar gesteld De eerste voorbereiden! verwezenlijking van het reeds gedaan. Er is een kocht, en de weg, die va meer naar de Nimbora voeren, is reeds gedeel De producten der Ni zullen langs deze weg k afgevoerd naar het Senta het meer geschiedt het de reeds bestaande motor vervolgens over de weg n Voorts is men aangev; exploitatie van een win op coöperatieve basis za! ken. Alle inwoners van vlakte zullen aan deze c< nen deelnemen. Deze enerzijds het landbouwbed zijds de winkelnering bel VERHEFFING VI NIVEAU. Het Nimboran-plan he strekking dam het legge: weergegeven materiële b den opgemaakt. Het doel autochtone sfeer tot s van een gemeenschap w krachten in staat is zond te nemen aan het verkee derne wereld, en die doe te reageren op de onaf van de tijd. De econon basis die men hoopt te namelijk met zich mede gen een verheffing van een vernieuwing en veri levensinhoud in deze auto Ie ving. In het kader van het zal, behalve aan voorlicht op agrarisch terrein, tev< (Ingezonden Mededelii BELGISCH TEKOE EJB.U. Regeringskringen te B medegedeeld, dat België een tekort heeft van 4 m In de E.B.U. Deze schei ln de crediteurenpositie is een gevolg van seizoei bijzonder van de zomervt hieruit voortvloeiende a de handel. BOEDAPEST KRIJ „ONDERGRON In het Hongaarse vijf ja bouw van een nieuwe spoorweg in Boedapest eerste, in 1954 te openen deze „ondergrondse", zal dion", dat op het ogenblil is aan de oostelijke rand verbinden met een spoor het uiterste Westen van afstand van 8 km. De lijn drukke stadscentrum en d< lopen en 300.000' passagiers nen vervoeren. Nieuw Brits vlieg steunpilaar der luc De „Havilland Cy" heeft dat zij erin geslaagd is eei jetfighter" te bouwen, wai male snelheid die van het ven gaat. Het vliegtuig, de motorige tweezitter D. H aangemerkt als één der ste de Britse luchtverdediging toestel, dat achterwaarts Bels heeft, bezit een groot en is zeer wendbaar op gr( D. H. 110 wordt aangedre: Rolls Royce motoren, waa mogen geschat wordt op Pondea ieder. Britse ambassadeur Zuid-Ruslan De Britse ambassadeur ii Alvary Gascoigne, heeft 4800 km. door Zuid-Ruslan femaakt. O.m. deed hij een 0 dagen van Odessa, aai Zee, naar de Kaspische Zee over het Wolga-Donkanaa slle 13 electrische sluizen President Peron neem van Evita ii President Peron van Arj °P verzoek van een aanta senatoren, besloten de pk overleden echtgenote als 1 Vrouwen-afdeling der Pero tl) in te nemen. Maandag h Oent de taak van Evita in Van Arbeid overgenomen, riln werk onder het tegen Bende portret van zijn ovei not».

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2