Prof. Romme wil aangezochte candidaat- ministers geen advies geven Verdwijnt het Politbureau? M AP Schumacher overleden Amerikaans memorandum aan Engeland 1 SNIPPER NIEUWS N*V* Vitrite Works te Middelburg ontslaat arbeiders* R.K. tehuis voor ouden van da gen te Middelburg geopend IJzendijke heeft weer een schitterend raadhuis ers PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nieuwe fase in formatiepogingen Terugval van zes op vijf zetels te bittere pil voor de K.V.P. Vijfling te Sao Paulo geboren Afgifte schatkistpapier wordt voorlopig gestaakt. Tragisch ongeval te Biervliet» Nederlandse kust vaarders in nood Pagina i de adhanddoeken Ster kwall» extra zwar# z.19; 1.75 zo- }d strekt. 't IS morgen op tdelburg. ia theedoeken id in 3 frisse pxtra theedoe- motief 98 ci. D.D.D. thee- dra kwaliteit blokdoeken ;t 't INTER- F edele dames- rgoed in alle voor de spot- Prachtige da- iJips 1.25. 't IS. prachtige he- Interlock on- r de spotprijs heren Inter- 't INTER- Interlockhuis aanwezig, na. kwaliteit en trantie, niet bn volle terug, [kraam met de lockhuis. [ren: Ié handschoen, [sen Biezelinge :gen beloning n, Postweg 32 lands beste paraturen en middelen Nederland Middelburg ïe Jongh) p dit blad Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad' Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. KantordSP Vlissingen: Lammen;1 traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2254 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, f 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 21 AUG. 1952 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.34 u., onder 19.51 u. Maan op 7.32 u., onder 20.07 u. Hoogwater Vrijdag 22 Aug.: Vlissingen: 3.04 u. 2.04 m., 15.07 u. 1.97 m. Terneuzen: 3.29 u. 2.21 m., 16.07 u. 2.12 m. Wemeldinge: 4.49 u. 1.77 m„ 16.59 u. 1.61 m. Zierikzee: 4.39 u. 1.50 m., 16.43 u. 1.35 m. (Van onze parlementaire redacteur). Zoals wij gisteren veronderstelden is de nieuwe fase in de formatiepogingen van mr Donker ingetreden. Gisteravond hebben de K.V.P.- en de P.v.d.A.- fracties (van de laatste waren ook de Eerste Kamerleden aanwezig) ver gaderd. In de loop van de ochtend werd ir C. Staf, de demissionnaire minister van Oorlog en Marine, door de formateur ontvangen. Dit bezoek moet niet gezien worden als een poging om deze bewindsman de portefeuille van Buitenlandse Zaken te laten beheren. In ieder geval is op dit moment een dergelijk voorstel van de baan. Wat is er in de fractievergaderingen besproken? Aan de leden was weer een strenge geheimhouding opgelegd. Toen zij na 1V2 uur vergaderen het Kamer gebouw verlieten, werden de wachten de journalisten niets wijzer. Voor dit zwijgen is wel een verkla ring te vinden. De K.V.P. kon Buitenl. Zaken krijgen, maar ziet de prominen te candidaten daarvoor bedanken. De reden daarvoor is o.a. te vinden in de houding van prof. Romme, die aan de candidaat-ministers geen enkel advies wil geven, of zij in het Kabinet zitting zullen namen of niet. Daaruit zou de houding van de professoren Beel en Rutten te verklaren zijn. Het valt niet mee om uit eigen ini tiatief zulk een stap te doen en dan maar te moeten afwachten, hoe de fractie zal reageren. Uiteraard is dit de methode om het Kabinet zuiver ex- tra-parlementair te houden, maar daar in is de K.V.P. toch niet geslaagd, om dat zij reeds vorige week over een voorstel van mr Donker heeft beraad slaagd. Wellicht heeft de formateur aan de K.V.P. doen weten, geen geschikte candidaat voor Buitenl. Zaken te kun nen vinden, waarmede hij is terugge vallen op onze veronderstelling van gisteren, dat het aantal ministers uit deze kring dan maar tot vijf moet wor den teruggebracht. Met de mogelijkheid rekening hou dend, dat dit voor de fractie van de heer Romme een te bittere pil is, kan de formateur aan de socialistische frac tie hebben gevraagd, of zij bereid is water in de wijn te doen en zo ja, in welke vorm. Mevrouw Maria Aparecida Albao te Sao Paulo (Brazilië) heeft het leven geschonken aan een meisjes vijfling. Moeder en dochters maken het wel. Zij zijn naar een kraamkliniek overge bracht. Dit is de tweede vijfling, die dit jaar in Brazilië geboren is. De eerste vijf ling vier jongens en een meisje werd in een dorpje nabij Batalha in de staat Alagoa geboren. Alle kinderen stierven echter kort na de geboorte. De vader van de zojuist geboren vfjfling is arbeider. Er zijn reeds zeven kinderen in het gezin. In dat geval zou de K.V.P. dus een ander voorstel hebben besproken dan de P.v.d.A.-fractie. -En dan is het be grijpelijk, dat beide partijen een vol strekt stilzwijgen bewaren. Uit dit alles blijkt, dat de grote krachttoer tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. nog steeds wordt voortgezet. Dat is de reden voor de onaangenaam lange duur van deze crisis, maar die toch ook wel een gevolg is van de hou ding der socialisten, welke tot nu toe persé willen houden wat zij hebben. De agent van het ministerie van financiën te Amsterdam zal met in gang van 21 Augustus 1952 de afgifte van schatkistpapier voorlopig staken. Van deze datum af zal de Neder landse Bank, behalve de schatkistpro messen tot nader bericht ook 3- en 5- jarige schatkistbiljetten op basis van de thans geldende officiële tarieven afgeven. Dr Kurt Schumacher, eerste voor zitter van de Socialistische Partij Duitsland, is Woensdagavond op bijna 57-jarige leeftijd in zijn wo ning te Bonn plotseling gestorven aan een acute storing in de bloeds omloop. Reeds in 1924 werd dr Schumacher als afgevaardigde gekozen in de Land dag van Württemberg. Van 1930 tot 1933 maakte hij deel uit van de SPD fractie in de Rijksdag. In een debat noemde hij toen eens het nationaal- socialisme „het appèl aan het zwijn in de mens". Het gevolg was, dat hij van Maart 1933 af politiek vervolgd werd. Van Juni 1933 tot Maart 1943 was hij in de concentratiekampen Neuberg, Kuhlberg, Dachau en Flossenburg. Nu een korte vrijheid werd hij in Augus tus 1943 weer gearresteerd en tot Fe bruari 1944 in het concentratiekamp Neuengamme ondergebracht. Na de 20ste Juli 1944 werd hij nogmaals voor korte tijd in Neuengamme opgesloten. Onmiddellijk na de Duitse capitula tie in 1945 begon Schumacher, die in de eerste wereldoorlog zijn linkerarm verloor, met de wederopbouw van de SPD. In Mei 1946 werd hij op de par tijdag te Hannover tot voorzitter ge kozen, welke functie hij tot zijn dood toe bekleedde. In 1949 werd hij in de Bondsdag gekozen. ANDERE BESTUURSORGANISATIE IN RUSLAND? Communistisch partijcongres zal voorstel behandelen. Het Politbureau, waarvan maarschalk Stalin secretaris is, zal waarschijn lijk worden afgeschaft en vervangen door een geheel nieuw bestuursorgaan, dat nauwere verbindingen zal onderhouden met de regering der Sowjet-Unie. Een voorstel hiertoe zal op het begin October te houden 19e congres van de communistische partij worden inge diend. Het nieuwe orgaan, dat wordt BRUG IN SITTARD INGESTORT. Gistermiddag is in Sittard een brug over de Geleenbeek ingestort. De po litie had een net van gevlochten draad aangebracht voor deze brug. Zij wilde op deze wijze trachten het lijkje van het achtjarige jongetje Willy Kneep- kens uit Munstergeleen, dat Dinsdag avond in de Geleenbeek is gevallen, op te vissen. Doordat het netwerk dicht slibde werd de druk van het water zo sterk dat aan de rechteroever de brug ondermijnd werd en instortte, zonder dat er persoonlijke ongelukken ge beurden. DE PERZISCHE OLIE. Programma tot financiële steun aan Perzië. Volgens Amerikaanse diplomatieke kringen zou minister Acheson tien dagen geleden aan zijn Britse collega Eden een memorandum hebben doen toekomen, waarin aan Engeland wordt gevraagd samen te werken met de Ver. Staten voor de tenuitvoerlegging van een programma tot financiële steun aan Perzië. omschreven als een „presidium", zal tevens het werk van het organisatie' bureau van de partij overnemen. Tass, dat Woensdag bekendmaakte, dat het partijcongres in October zal bijeenkomen, deelde mede, dat de voor naamste taak van de partij momenteel is het opbouwen van een communis tische gemeenschap door „ontwikke ling van socialisme naar communisme" In dit memorandum zou van Ameri kaanse zijde zijn verklaard, dat de V.S. bereid zijn aan Perzië een onmiddel lijke steun te verlenen van 10 millioen dollar, op voorwaarde, dat tegelijker tijd Engeland 2 millioen ton aan ge raffineerde olieproducten zou kopen, Zwitserse grotonderzoekers geïsoleerd Vier van de Zwitserse grotonderzoe kers, die vijf dagen in de diepe grotten van Hoell-Loch in het Zwitserse Muo- tathal, hebben vertoefd, zijn thans van de buitenwereld afgesloten doordat zich, tengevolge van zware regenval, een meer gevormd heeft aan de ingang van de grotten. De grotten, die ten Oosten van Muotathal in midden-Zwitserland zijn gelegen, zijn de grootste en diepste van het land. De president van de Zwitserse ver eniging van grotonderzoekers, André Gobet, is met speciale reddingsuitrus- ting naar Muotathal vertrokken. Men heeft reeds geprobeerd met pompen het peil van het water zodanig te laten zakken, dat de ingang vrij komt voor kano's. Volgens D.P.A. bestaat er geen le vensgevaar voor de opgesloten onder zoekers, daar zich in de grotten een voorraad levensmiddelen bevindt voor tien dagen, die door een vorig gezel schap onderzoekers is achtergelaten. Mevrouw J. P. de B. trof Dinsdag haar 4 maanden oude dochtertje dood m haar wiegje aan. Het kindje bleek met haar mondje P "et hoofdkussen te liggen en ge stikt te zijn. j^edische hulp mocht niet meer ba- welke zich thans aan de Perzische Golf bevinden, welke transactie voor de Perzische regering 35 a 40 millioen dollar zou opbrengen, terwijl Enge land bovendien internationale arbitra ge zou moeten aanvaarden voor het geschil met de Perzische regering. Te Londen acht men het waarschijn lijk, dat Engeland het door de Perzi sche regering gedane aanbod om te on derhandelen over schadeloosstelling van de „Anglo-Iranian" zal aanvaar den, doch onder voorwaarde, dat de besprekingen niet tot de schadeloos stelling beperkt blijven. Stalin heeft gisteren op het Kremlin de Chinese premier Tsjoe en-Lai ont vangen. Moestafa Nahas heeft te Cairo ontkend, dat hij als leider van de Wafd zou zijn afgetreden. De staat van beleg is met ingang van Woensdagavond weer voor Teheran in gesteld gedurende een week. Groot- Brittannië is voornemens een 50 man sterke delegatie te vormen voor de sa menwerking met het hoofdbureau van de kolen- en staalgemeenschap. Het Franse weekblad „Samedi-Soir" heeft een beloning uitgeloofd van 500.000 francs voor inlichtingen, die leiden tot de arrestatie van de moordenaar van de familie Drummond. De Britse treiler „Rose of England" heeft ge seind, dat de 26 ton metende Britse treiler „Magnolia" in 7 seconden is ge zonken. Er zijn acht overlevenden op gepikt en er is een dode geborgen. Twee opvarenden worden vermist. Het nieuwe schip van de Holland- Amerikalijn, de „Maasdam", is giste ren op zijn eerste reis uit Rotterdam te Montreal aangekomen met 881 pas sagiers aan boord. Ir J. F. van der Laan, directeur bij de N.V. Philips in Londen, is gisteren tengevolge van een aanrijding in Oldebroek om het leven gekomen. De Nederlandse kustvaarder „Michel Swenden", met 10 man aan boord heeft gistermorgen noodseinen uitgezonden. Het dreef stuurloos rond tussen het vuurschip Gallooper en het vuurschip Sunk bij de monding van de Theems. Het schip had het roer verloren. De kapitein vroeg dringend om sleepboot hulp. De „Michel Swenden" ging later voor anker 17 mijl ten N.W. van het lichtschip Gallooper. Behalve een red dingboot ging ook een Brits vliegtuig op zoek naar het schip, dat met hout geladen was. Het maakte zware slagzij naar stuurboord. Gisteravond werd verwacht, dat het Harwich zou worden binnengesleept. Op de Maasvlakte bij Hoek van Hol land verkeert de Nederlandse kust vaarder „Pacific" in moeilijkheden. Het schip seinde eerst, dat het hulp nodig had, kort daarna, dat het onmiddellijk hulp nodig had. Uit Hoek van Holland vertrokken de reddingboot „President Jan Leis" en de sleepboot „Schelde". Enkele malen konden trossen worden vastgemaakt, doch die braken steeds. De „Pacific" ging vannacht voor an ker. Er bestond geen direct gevaar. Het NAVO-doel blijft: VIJFTIG DIVISIES TEGEN EINDE 1952. In gezaghebbende NAVO-kringen te Parijs is Woensdag verklaard dat de NAVO-staten het in Februari j.l. te Lissabon gestelde doel van het tegen eind 1952 beschikken over een strijd macht van vijftig gevechtsklarc divi sies voor de verdediging van (West-) Europa, zullen verwezenlijken, met wellicht enkele kleine wijzigingen. „Vele luchtbases worden aangelegd en het werk aan verschillende andere militaire doelen heeft goede voort gang. Er zijn zeer opvallende aanwij zingen voor de toegenomen politieke en economische kracht der Westeuropese staten en hun toenemende geneigdheid tot onderlinge samenwerking", zo is van Amerikaanse zijde verklaard. FOTOGRAAF WERD DOOR PECH ACHTERVOLGD. De fotograaf J. J. te Delft, die vo rige week werd gearresteerd, verdacht van malversaties bij de door hem ge organiseerde Rijnreizen, is in het Huis van Bewaring opgesloten. Tijdens de tocht, welke J. met het schip „Typhoon" naar de Middellandse Zee georganiseerd had, had hij met pech te kampen. In Vlissingen moest het schip in dok worden gebracht we gens een verkeerde constructie van de schroefbladen. De reizigers zetten de tocht voort in autobussen, moesten in een hotel overnachten enz., zodat J. voor onvoorziene uitgaven werd ge steld. Ook tijdens andere reizen, o.a. in Duitsland, waren er herhaaldelijk mankementen en moesten bussen wor den ingelast om de passagiers van of naar hun woonplaatsen te vervoeren. Eén en ander leidde tenslotte tot een financiële debacle. De Franse expeditie naar de Ararat was tevergeefs De Franse expeditie naar de „Ararat" heeft haar onderzoekingen beëindigd en is Maandag uit Dogu Bayazit in Oost-Turkije naar Ankara vertrokken. Na het bereiken van de top van de „Ararat" onderzocht de expeditie ge durende drie dagen het gebied, waar zich volgens overleveringen resten van de ark van Noach moesten bevinden. De onderzoekers hebben rotsformaties, die vaag de vorm van een schip hebben, waargenomen. Er zijn echter geen over blijfselen van de ark gevonden. Volgens de leider van de expeditie, Jean de Riquier, zouden deze de gletschers op de top van de berg kunnen liggen. De parate onderdelen uit de legerplaatsen op de Veluwe maken een drie daagse oefening in regimentsverband. Deze oefening, genaamd „Oversticht", wordt uitgevoerd in Drente tussen Steenwijk en Schoonoord. De aanvallende partij (de groenen) het versterkte 32ste regiment infan terie steeks nabij Dieverbrug in stromende regen met stormboten de Drentse Hoofdvaart over om contact te zoeken met de verdedigers. Te weinig werkgelegenheid. Benadeling van de export schiep moeilijke toestand. Hoewel het jaar 1951 voor de N.V. „Vitrite Works" te Middelburg bij zonder gunstig is geweest, werd aan het einde van het verslag voor opti misme gewaarschuwd. De binnenlandse vraag nam in 1952 echter zodanig af, terwijl de deliberalisatiepolitiek in het buitenland de export bemoeilijkte, dat de directie het besluit heeft moeten nemen om enerzijds een aantal werknemers met vervroegd pensioen te zenden en anderzijds een aantal arbeiders bij het Gew. Arbeidsbureau voor te dragen voor ontslag. Van de zijde van de directie verna men wij het volgende: Gedwongen door een sterke terug gang in de bedrijvigheid is een aantal arbeiders in aanmerking gekomen voor ontslag. In de eerste plaats betreft dit 16 werknemers, geboren in 1887, die der halve op 1 Januari a.s. met pensioen gaan en voor wie voor de maanden September tot en met December een overgangsregeling ten aanzien van de betaling is getroffen. Voorts is met twee werknemers, geboren in 1888 eveneens Pauselijke onderscheiding voor de heer L. J. van 'tWestende. Te Middelburg is gistermiddag in te genwoordigheid van tal van kerkelijke en burgerlijke autoriteiten „Huize St. Willibrord", tehuis voor ouden van da gen van de R.K. Stichting Bejaarden zorg Walcheren, officieel geopend. Dit tehuis, dat in het centrum van de stad bij de R.K. kerk is verrezen, is het eer ste in Zeeland, waar niet alleen op ka mers maar ook in flats wordt gewoond. De opening kreeg een bijzonder karak ter, daar pastoor H. Snel bekend kon maken, dat de Paus aan de voorzitter van de Stichting, de heer L. J. van 't Westende, het gouden erekruis van verdienste, een ordeteken ingesteld door Paus Leo XIII, heeft verleend. In zijn openingswoord kon de heer van 't Westende o.m. verwelkomen de Commissaris van de Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot en het lid van G.S., mr dr A. J. J. M. Mes, het voltal lige college van B. en W. van Middel burg, de deken A. M. Dijken van Nie- veen e.a. De voorzitter deelde mede, dat bijna alle flats en kamers reeds bewoond zijn. Wat de vormgeving van het ge bouw betreft, waarover verschillende raadsleden hun misnoegen al te kennen gegeven hebben, zei de heer van 't Westende, dat wat de één behaagt, de ander mishaagt. In een korte toespraak zei de Com missaris, dat de architecten een moei lijke tijd doormaken, daar de bouw zo min mogelijk moet kosten, terwijl zij toch tot een verantwoorde vormge ving moeten komen. Hij was van me ning, dat gezien de sobere tijd een goed en behoorlijk bouwwerk was gezet. ONDERSCHEIDING. Pastoor Snel gaf hierna een over zicht van de totstandkoming van de Stichting en het gebouw, waarbij hij erop wees, dat het verdwijnen van het in 1940 verwoeste weeshuis heeft ge leid tot het realiseren van het be schikbare bouwvolume voor het tehuis voor bejaarden. Hij deelde hierop mede, dat de heer van 'tWestende door de Paus was on derscheiden. De pastoor speldde hem de onderscheiding op de borst en over handigde de bijbehorende bul. De heer van 'tWestende sprak een dankwoord, waarin hij zei, dat hij de onderschei ding zag als waardering voor het werk, dat door het gehele bestuur is gedaan. TOESPRAKEN. De burgemeester mr dr N. Bolke- stein opende de rij der sprekers. Hij zei o.m., dat het te betreuren valt, dat door ontbreken van financiële midde len niet meer kan worden gebouwd dan het noodzakelijke. Hierna spraken nog de heren M. D. A. Glerum, hoofding.-dir. van de We deropbouw en Volkshuisvesting in Zeeland, L. P. van Oorschot, wethou der van Vlissingen, F. J. de Reeper namens de bejaarden, E. Visscher, di recteur van de Technische school en A. W. van Nieuwland namens het St. Jozefziekenhuis te Vlissingen. COMMISSARIS DER KONINGIN VERRICHTTE DE OPENING. Carillonklanken boven een herstelde gemeente. IJzendijke heeft weer licht. De duisternis, die in deze gemeente sedert 1944 des avonds heeft geheerst, is veranderd in licht, veel licht, vooral deze dagen, nu het nieuwe raadhuis en de Herv. kerktoren baden in floodlight en de kozijnen van het gemeentehuis met honderden lampjes zijn geïllumi neerd. Historisch mag zeker de dag van gisteren voor het Westzeeuwsvlaamse stadje worden genoemd. Want het nieuwe stadhuis werd officieel door de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, geopend, een prachtige schilderijententoonstelling opende haar deuren, het nieuwe carillon werd overgedragen en voor het eerst officieel brandde de volledige verlich ting na het herstel van de vernielingen, die de oorlog in 1944 veroorzaakte. In een bijzondere raadszitting kon burgemeester jhr L. E. D. S. von Bön- ninghausen tot Herinckhave gistermid dag behalve de Commissaris de leden van Ged. Staten A. L. S. Lockefeer en mr dr A. J. J. M. Mes verwelkomen, alsmede vele burgemeesters uit W. Z. Vlaanderen en hun Belgische collega's uit Watervliet, Eeclo en St. Margriet. In de feestelijk versierde zaal herin nerde de burgemeester in zijn ope ningsrede aan de grote schade, die de gemeente in 1944 leed aan gebouwen, straten en verlichting. De enorme kos ten, die met herstel gepaard zouden gaan, waren oorzaak, dat enigszins versoberd moest worden. Maar de raad was van oordeel, dat het herstel toch grondig moest worden aangepakt en de resultaten zijn vandaag te zien. Na uit voerig de bouwtechnische moeilijkhe den te hebben gememoreerd, dankte de burgemeester de aannemers Gebr. v. d. Poel, de uitvoerder de Waal, de ar chitecten ir Hekkema en van Maurik, de heren Zuidweg, ir de Lussanet en ir 't Hooft, die elk hun deel bijdroegen bij de herbouw van het raadhuis, als mede de heren J. Boiten, adviseur voor de openbare verlichting, dr v. d. Eist en de fa. Eysbouts, die bij de totstand koming van het carillon hun krachten gaven. DE COMMISSARIS. De Commissaris prees het initiatief van de raad en alle andere medewer kers. Tegen de voorzitter zei hij, dat zijn openingsrede niet alleenmooi, maar ook buitengewoon leerzaam en interessant was, omdat daarin naar vo ren werd gebracht hoe het mogelijk is de begroting te overschrijden, n.l. door oude en slechte funderingen. Hierover zou volgens de Commissaris een brochure te schrijven zijn. Verder vond hij het een reuze prestatie, dat het personeel door de puinhopen heen de weg naar de brandkast heeft weten te vinden. Gezien de activiteit, die in cul tureel opzicht in W.Z.-Vlaanderen wordt ontwikkeld, vond hij de dag van gisteren een felicitatie waard." Vervolgens sprak de Commissaris nog over de tentoonstelling en - het ca rillon. Vooral het laatste had hem ge troffen. Een gemeente zonder carillon is niet af. Hierna verklaarde jhr de Casembroot raadhuis en tentoonstelling voor geopend en het carillon in ge bruik genomen, hetgeen geschiedde door met een hamer op de feestklok te slaan. Onmiddellijk daarop speelde het carillon enkele liederen. Daarna werd nog het woord gevoerd door de heer Dellaert namens de raad, burgemeester van Hootegem als voorzitter der Ver. van B. en S. in W.Z.-Vlaanderen en de heer Cornelis namens de burgerij. HET FEEST. Des avonds gaf de muziekver. „Ge duld overwint" een concert op de Markt. Het gemeentebestuur bood de genodigden een maaltijd aan, waaraan de heer Calon, voorzitter van Gemeen tebelang, een en ander over IJzendijke vertelde. Hij deelde o.m. mede, dat op 1 October het politie-muziekcorps uit Gent een concert komt geven. Mr Mes sprak namens het Prov. Bestuur een woord van dank voor de schitterende ontvangst. Des middags werd de plechtigheid ingeleid door een ballonwedstrijd van af de Markt, waaraan ca. 300 kinderen deelnamen. een financiële regeling getroffen. Daarnaast heeft de directie van dege nen, die in 1951 en 1952 zijn aangeno men, een zeventiental voor ontslag bij het Gew. Arbeidsbureau voorgedragen. OORZAKEN. Omtrent de oorzaken, die tot deze personeelsinkrimping hebben geleid deelde de directie ons mede, dat de verminderde werkgelegenheid ener zijds het gevolg is van het sterk terug lopen van de binnenlandse bestellingen en anderzijds veroorzaakt wordt door de politiek van deliberalisatie in ver schillende landen, waardoor de export zeer wordt benadeeld. Tenslote deelt de directie nog mede, dat men reeds vele maanden een belangrijk aantal werknemers in dienst heeft gehouden, hoewel voor hen geen normaal werk meer beschikbaar was. Dit geschiedde in de hoop, dat de toestand zou ver beteren. Daar de situatie slechter is geworden, heeft de directie tot de bo vengenoemde maatregelen moeten be sluiten. ENORME DRUKTE IN TERNEUZEN. De winkelweek en braderie, georga niseerd door de Ver. voor Handeldrij vende Middenstand in Terneuzen, mocht zich Woensdag ondanks het vrij ongunstige weer in een enorm bezoek verheugen. Duizenden uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen en uit België waren naar de Scheldestad gekomen, zodat het in de Nieuwstraat en vooral in de Noordstraat, Markt en omgeving stampvol was. In de middaguren brachten „Opa en Oma" met hun gevolg een officieel be zoek aan de braderie, waarbij zij wer den rondgeleid door de voorzitter der organiserende vereniging, de heer H. Ribbens. De braderie in de diverse voornaamste straten had de volle belangstelling van het publiek en de neringdoenden maakten goede zaken. De miniatuurtrein, die zijn station in de Burg. Geilstraat heeft, maakte met afgeladen wagons talloze rondritten door de stad. Ook het zandtapijt van de Belgische kunstenaar R. de Boeck werd door velen bezocht. Ondanks het regenachtige weer werd onder zeer grote belangstelling des avonds op de Markt het optreden van het radiogezelschap Kees Manders ga degeslagen. De winnaars van de prijsvraag in het kader van de winkelweek zijn: A. Buijze, Terneuzen (rijwiel), J. A. Meijer, Terneuzen; Messagie, Hulst, Ineke Frederikse en M. Driessen, Ter neuzen; J. Vermeulen, Sluiskil (allen een autoped). „Opa" was 79 jaar,, zo luidde de oplossing. Twee lijken voor Rilland uit de Schelde gehaald. Gistermiddag werd op de Wester- Schelde een lijk drijvende gezien. Een sleepboot heeft het opgepikt en aan de douane van Bath overgegeven, die het aan wal bracht. Het was een vrouw van ca. dertig jaar. Later bleek, dat nog een lijk werd gezien op de Plaat bij Bath. Onder leiding van burge meester de Goffau is men uitgevaren en is het lijk gevonden. Het bleek een man -van ca. 40 jaar te zijn. Beide lij ken zijn naar het lijkenhuisje op de begraafplaats gebracht, in afwachting van de vergunning van hogerhand om tot begraven te kunnen overgaan. DE BILT ZEGT: Afnemend buiig. Weersverwachting geldig tot vanavond Wisselende bewolking met aanvan kelijk op de meeste plaatsen nog enke le buien. Langs de kust tijdelijk krach tige, overigens matige wind tussen Noord en Noordwest. Weinig verande ring in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1