A Gaat mr» Donker de oplossing in een andere richting zoeken? Israël wenst vrede te sluiten met de Arabische staten Botsingen in Teheran Zaak Harjono voor Haagse rechtbank 1 SNIPPER NIEUWSk Dodelijk ongeval te Kamperland, Vandaag beleeft IJzendijke een historische dag Te PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND commun is i iscri kantoor terroristen verwoest ten ondernemingen op java. „Lijfwacht" van Margaret Truman maakt het erg bont A'j il k o ostduitse kinderen kregen horloges. Zeven K.V.P.-figuren bedankten voor Buitenlandse Zaken Mr, Beijen de meest geschikte candidaat als „reizend" vakminister" Tuinbouwbeurs te Middelburg Oud-Vlissingen trok reeds 6000 bezoekers Pagina 4 epidemlo Sen, wordt gne gevoerd gkieten, die prspreiden. sen wordt idel van ïitgeruste r bekend Jaapziekte vermoe- onfzouting kan de Uni- le ontwik zeewater de kosten 'dragen van loden, barre [eren in rijke .laarde op "ografische van de instituut _;etts een [w [twikkeld ucten. Hier- ewater wor- ;t electrische 00 kilowatt ïoden. Hier- gebieden in ,e onvrucht- waardoor ten worden te Europese nzen ntie van Stil- 'orrimunis- tten. Hoewel regionale sa- ïtng, dat een ip den duur ïenkomst ge- over de op- ee gemengde e één belast allaties voor leré zich zal an rivier- en jaar hebben ïticommunis- ding van on- erechtshwen communisten 11 personen gevangenis jaar gevan- itiën st- en West het uitbrei- st- en West en), in uit- voor een la ter inzage van 20 Aug. 52 op iedere gs 9 tot 12.30 2 tot 5 uur, alleen van ur. men belang- :n bij de ge- Ultgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammens' traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2253 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord WOENSDAG 20 AUG. 1952 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.33 u., onder 19.53 u. Maan op 6.21 u., onder 19.58 u. Hoogwater Donderdag 21 Aug.t Vlissingen: 2.29 u. 2.00 m., 14.35 u. 1.95 m. Terneuzen'. 2.57 u. 2.17 m., 15.06 u. 2.12 m. Wemeldinge: 4.13 u. 1.74 m„ 16.28 u. 1.61 m. Zierikzee: 4.04 u. 1.48 m., 16.12 u. 1.34 m. VOOR DE TWEEDE MAAL IN 24 UUR. Voorstel tot verlenging dienstplicht in eerste lezing aanvaard. Voor de tweede maal in 24 uur beeft de Israëlische regering aangeboden vrede te sluiten met de Arabische staten. Minister van Buitenlandse Zaken Mosje Sjarett verklaarde in het parlementsdebat over verlenging van de dienstplicht van twee tot twee en een half jaar: „Wij zijn te allen tijde bereid vrede te sluiten met ieder vaR de Arabische staten, of met alle tegelijk". De minister voegde hier echter aan toe: „Wij zijn klaar om terug te slaan, als wij worden uitgedaagd". Hij noem de het bewind in Israel het enige duur zame in het gehele gebied van het Midden-Oosten. Zoals gemeld verklaarde premier Ben Goerion Maandag, dat Israel geen enkel geschil met Egypte heeft. Hij be tuigde zijn instemming met het afzet ten van Faroek en wenste het nieuwe bewind succes toe. De secretaris van de Arabische Liga Azzam, noemde het vredesaanbod on beschaamd. „Israël moet eerst het Handvest van de V.N. en de resoluties van de Veiligheidsraad eerbiedigen, het millioen Arabische vluchtelingen repatriëren en hen schadeloos stellen", aldus Azzam. Het wetsontwerp tot verlenging van de dienstplicht is inmiddels door het Zwaar gewapende militairen zijn naar het voornaamste winkelcentrum van Teheran gedirigeerd, nadat de po litie reeds traangas had gebruikt om samenscholingen van leden der com munistische gezinde Toedehpartij te verspreiden. Tevoren had de politie een einde gemaakt aan botsingen tus sen groepen van de Toedehpartij en leden van de fascistische Soemkapartij in de winkelwijk. Anti-communisten hebben een „vre- descentrum" van de Toedehpartij in brand gestoken. Het kantoor van een communistisch blad is door fascistische elementen vernield. Winkels en bioscopen sloten hun deuren, de straatverlichting was uit en het verkeer werd om het winkelcen trum heen geleid. DE OVERSTROMINGEN IN ENGELAND. Schade wordt geschat op 20 millioen gulden. Volgens een officiële schatting zal het 2.000.000 pond sterling, d.i. ca. 20 millioen gulden kosten om de wegen en bruggen, de waterleidingen, de rio lering, de electrische leidingen en an dere installaties van de openbare dien sten in het overstroomde deel van Noord-Devonshire te herstellen. Ze ventien bruggen zijn geheel vernield. Honderden arbeiders met bulldozers en grote kranen zijn doende enige orde in de chaos te scheppen. Er zijn thans 15 Hjken geborgen. Vermoedelijk nog 21 mensen zijn omgekomen. IN BONN VERNIELD. Heinz Renner, de fractieleider van de West-Duitse communistische partij, heeft de Duitse jeugdorganisatie, een anti-communistische beweging die, voorzover bekend, niet met een poli tieke partij verbonden is, beschuldigd van plundering van het plaatselijk kantoor in Bonn. Naar D.A.P. meldt zijn Maandag nacht onbekenden het kantoor binnen gedrongen. Zij vernielden ramen en deuren, rukten schilderijen van Marx en Engels van de muur, besmeurden en verscheurden boeken van de biblio theek en verdwenen met medeneming van de postzegelkas. West-Duitsiand ernstig bezorgd over vluchtelingenprobleem. West-Duitsland is ernstig bezorgd over de stroom vluchtelingen uit Oost- Ihutsland, die via Berlijn naar het Westen willen. Indien de toevloed in het huidige tempo aanhoudt, zullen Berlijn en de Westduitse staten zich voor nauwelijks op te lossen vraag stukken zien geplaatst. Iedere vluchte ling kost alleen voor onderdak de staat al 2000 Mark, hetgeen bij een aantal van gemiddeld 1000 vluchtelingen per dag op twee millioen Mark neerkomt. Italië vraagt meer Amerikaanse militaire hulp. De Amerikaanse minister van Lands verdediging Frank Pace, die Italië be zoekt, heeft van zijn Italiaanse collega t-Randolfo Pacciardi te horen gekregen, at Italië thans het grootste leger der uropese NAVO-landen bezit, doch dat het dit niet zal kunnen handha ven, laat staan uitbreiden, indien het niet door de Ver. Staten wordt gehol pen. Italië hoopt 250.000.000 dollar steun te verkrijgen in de vorm van Ameri kaanse „off shore"-aankopen en 200 millioen dollar om het land over zijn chronische dollartekort heen te helpen. Terroristen hebben dezer dagen de rubberonderneming „Soekapoera" te kmalaja verwoest. 32 gebouwen en oöuu kg rubber zijn in vlammen opge- 5®®"- De schade wordt geschat op 250.000 rupiah. De Nederlandse employé W. A. San ders van de koffieonderneming „Oud vJ.el?1'D®r" is Maandag in de koffiefa- riek door een Indonesische arbeider Biet messteken gedood. Andere arbei- hebben de dader, die als niet- rmaal bekend stond, opgepakt. parlement in eerste lezing aangenomen met 70 tegen 11 stemmen. Alleen de communisten en de verenigde arbei derspartij (pro-cominform) stemden tegen. Groot rumoer in Zweden. De dochter van de Amerikaanse pre sident, Margaret Truman, brengt weer een bezoek aan Europa. Zij is thans in Zweden en wordt daar bij haar uitstapjes geschaduwd door een uit twee Amerikaanse politiemannen bestaande „lijfwacht". De Zweedse pers trekt thans van leer tegen het op treden der lijfwacht, dat volgens haar „hooghartig en kortaf" is. De bladen zeggen, dat de Amerikanen gewapend zijn en hun revolvers vermoedelijk in hun okselholten verbergen De (liberale) „Expressen" heeft Margaret de raad gegeven „papa te vragen de lummels, die achter u aan lopen, terug te roepen". Het blad meldt, dat, toen één van zijn fotogra fen poogde een foto van miss Truman te nemen, toen zij per trein van Stock holm naar Malmö reisde, één der „lijf wachten" de man toevoegde: „Indien u foto's neemt, zal ik u buiten westen slaan!" Het Eindhovense spoorwegplan, waarvan de kosten op 25 millioen gulden zijn begroot, wordt geheel volgens het schema uitgevoerd. De tweede fase, welke de aanleg van het hoogspoor en andere werken omvat, heeft een vlot verloop. Op de overzichtsfoto ziet men op de voorgrond de oude spoor baan. Op de achtergrond de tun nels, (waarvan enige reeds klaar zijn), en rechts op de achtergrond de plaats, waar het nieuwe sta tion gebouwd zal worden. Directeur van Dordtse scheeps- sloperij gearresteerd. De directeur van een scheepssloperij in Hendrik Ido Ambacht, ir. TJi. T. van de N.V. Holland, is gearresteerd en op gesloten in het Huis van Bewaring te Dordrecht. Hij wordt ervan ver dacht aanzienlijke bedragen voor de fiscus verzwegen te hebben. VIJF VERDACHTEN VAN AANSLAG OP 22 MEI. Indonesisch militair attaché verscheen niet als getuige. Gistermorgen is de Haagse rechtbank begonnen met de behandeling der zaak tegen de vijf verdachten van de moordaanslag op de Indonesische mili taire attaché te Den Haag, luit. kol. Harjono, in de nacht van 21 op 22 Mei ji De 29-jarige M. P. verscheen als eerste verdachte. Hem was tenlaste ge legd, dat bij Harjono onder bedrei ging heeft proberen te dwingen tot af gifte van documenten in de zaak- Westerling, dat hij Harjono van zijn vrijheid beroofd en hem met de kolf van een pistool op het hoofd heeft ge slagen. Na het verhoor van de eerste getui ge, commissaris Hanken, bleek, dat luit. kol. Harjono geen gevolg had gegeven aan de oproep om als getuige te verschijnen. Het O.M. verklaarde af te willen zien van zijn verhoor, doch mr Veldhuis zei zeer veel prijs te stellen op het ver hoor van Harjono. Na zich tweemaal in raadkamer te hebben teruggetrokken besloot de rechtbank tot aanhouding der zaak en tot nadere instructie door de rechter- PER ZEILBOOT IN DRIE JAAR DE WERELD ROND. Al Peterson, een 40-jarige vrijgezel en ploegbaas in een fabriek, is na een zeiltocht om de wereld te New York teruggekeerd. In 1949 was hij uit Brooklyn vertrokken, zonder te zeggen waarheen hij ging. Sindsdien hadden zijn vrienden berichten van hem ont vangen uit Miami, een havenplaats aan de Stille Oceaan, Tahiti, Sydney, plaat sen aan de Rode- en de Middellandse Zee en tenslotte uit Dakar. Peterson, die van zijn reis in het geheel geen ophef heeft gemaakt, werd te New York een grootse ontvangst bereid door de leden van zijn zeilclub. De wapenstilstandsbesprekingen te Panmoendjon zijn Dinsdagochtend na een week hervat. De vergadering duurde een uur. Men besloot op ver zoek van de delegatie der Verbonde den weer tot 27 Augustus uiteen te gaan. President Truman is van plan, na het verstrijken van zijn ambtster mijn in Januari a.s., een grote reis in het buitenland te maken, waarschijn lijk in Europa, Azië en het Midden oosten. Minstens 32.000 werknemers van Amerikaanse staal- en rubberver- werkende bedrijven zijn in staking. Een vakverbond van arbeiders in de scheepsbouwindustrie heeft een sta kingsorder uitgevaardigd voor 32.000 arbeiders van acht scheepswerven der „Bethlehem Steel Cy". Senator Tom Connally, voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Betrekkingen van de Amerikaanse Senaat, zal van 18 tot 21 September ons land bezoeken. De leiders van de Britse vakverenigingen hebben in een rapport hun 8 millioen leden er voor gewaarschuwd, dat hoge eisen voor loonsverhogingen de cam pagne van het land voor economisch herstel zullen ondermijnen. Twee bejaarde personen zijn gisteren in Am sterdam het slachtoffer geworden van verkeersongelukken. Op de Ceintuur baan werd de 83-jarige mevr. J. P. Jansen door een personenauto aange reden en in de Spaarndammerstraat kwam de 75-jarige heer G. Kenter door onvoorzichtig oversteken in bot sing met een motor. Beiden kwamen om het leven. In het Diaconessen- huis te Arnhem is na een ziekte van enkele weken op 56-jarige leeftijd overleden dr H. J. Mispelblom Beyer, directeur van het Ooltgaertshuis en een bekende figuur in de Remon strantse Broederschap. commissaris om na te gaan, onder wel ke omstandigheden verdachte tot zijn daad is gekomen. Tevens zal dan een onderzoek naar zijn geestvermogens worden Ingesteld. Hetzelfde werd be sloten ten aanzien van verdachte C. Volgens de afdeling voorlichting van het Hoge Commissariaat van Indone sië moet het niet-verschijnen van Har jono geweten worden aan een mis verstand omtrent het tijdstip, waarop hij zou moeten getuigen. Hij is daartoe volkomen bereid. Zij bewezen bun vaderland grote diensten De Oostduitse premier Grotewohl heeft waardevolle horloges uitgereikt aan acht leden van een communisti sche kinderorganisatie wegens ver dienstelijke en onvermoeide pogingen om het vaderland te helpen. Er waren 60.000 kinderen tussen 6 en 14 jaar bijeen in het stadion van Dresden, o.w. 300 kinderen uit andere landen, ook Nederland. De premier gaf het eerste horloge aan een elfjarig meisje, dat 17.111 lar ven van coloradokevers en 201 levende kevers had gevangen in aardappelvel den. Twee jongens kregen een horloge, omdat zij een spoorwegongeluk had den voorkomen. De kinderen, die blauwe hemdjes droegen, juichten enthousiast en liepen in optocht door het stadion, met grote vlaggen zwaaiend, terwijl een groot portret van Stalin, „de beste vriend van alle kinderen", was opgehangen. (Van onze parlementaire redacteur). De enige activiteit van de Kabinetsformateur, die tenminste officieel werd medegedeeld, was gisteren de ontvangst van mej. mr Tjeenk Willink. Voor de derde maal kwam zij op het ministerie van Financiën en waarschijnlijk heeft zy nu eindeiyk haar definitief antwoord aan mr Donker gegeven. Daar het hier „slechts" gaat om een staatssecretaris aan Sociale Zaken, is het duide- iyk, dat er nog geen vorderingen zijn gemaakt met het grote probleem: de bezetting van Buitenlandse Zaken door twee K.V.P.-ministers. Hoe langer het duurt eer het ver lossende woord door mr Donker wordt gesproken, hoe hachelijker de situatie voor hem wordt. Hij kan nu eenmaal moeilijk dagen achtereen wachten op geschikte K.V.P.-candidaten. De Kabi netscrisis duurt nu al 56 dagen. Zyn wij wel ingelicht dan hebben achtereenvolgens niet minder dan ze ven min of meer prominente K.V.P.- figuren voor de zetels bedankt. Welis waar doet de fractie vertwijfelde po gingen om nog meer candidaten onder de aandacht van de formateur te bren gen, maar het probleem zal wel zyn, dat deze hem lang niet allen kunnen bekoren. Terecht mag men eisen, dat Buitenl. Zaken wordt beheerd door „zware fi guren", die de ingewikkelde problema tiek volkomen aankunnen en die in staat zijn om met hun buitenlandse collega's tot zaken te komen. Nu de lijst uitgeput dreigt te raken, is het moment aangebroken, dat de De Tsjechoslowaakse gezant te Brus sel heeft geprotesteerd tegen het in gooien der ruiten van het Tsjechoslo waakse gezantschap. Gezegd wordt in een nota, dat de Belgische politie niet onmiddellijk een nauwkeurig onder zoek heeft ingesteld en dat het gezant schap niet voldoende bewaakt was. Maandagmiddag omstreeks 5 uur is tjjdens dorswerkzaamheden op het be drijf van de landbouwer A. Steendijk te Kamperland een ernstig ongeluk voorgevallen, dat de machinist, de heer H. de Bruin, het leven heeft gekost. De heer de Bruin was gehuwd en vader van acht kinderen. Enkele arbeiders troffen Maandag middag, terwijl ze bezig waren een voer graan te lossen, de heer de Bruin in bewusteloze toestand aan, liggend tus sen de wagen en de dorsmachine. Van het ongeval is niemand getuige geweest. Vermoedelijk heeft het slacht offer een klap van de machine tegen het achterhoofd gehad. Hij had een ernstige wond aan het achterhoofd en een gebroken arm. Na verbonden te zijn door dr 't Hart is het slachtoffer ver voerd naar het ziekenhuis aan de Oost- wal te Goes, waar een hersenbloeding en een schedelbasisfractuur werd ge constateerd. 's Nachts om drie uur is de heer de Bruin in het ziekenhuis overleden. De overledene nam een vooraanstaan de plaats in de Geref. Kerk te Kam perland. Hij was scriba van de Geref. Kerk, bestuurslid van de A.R.-kiesver- enigihg en bestuurslid van de Vereni ging voor de School met de Bijbel. De heer de Bruin was 49 jaar oud. In Kamperland heerst grote verslagen heid na het vernemen van dit ongeval. formateur aan andere oplossingen gaat denken. In politieke kringen sprak men gisteravond de verwachting uit, dat dit ogenblik met rasse schreden nadert, als het niet reeds vandaag is aange broken. Prof. Beaufort zou n.l. eergis teren nog één dag respijt hebben ge kregen om geschikte candidaten voor te dragen. Over de richting, waarin de forma teur het zal zoeken, als niet heel vlug Op 28 Augustus in de veiling. Op 28 Augustus a.s. organiseert de Zeeuwse Groentetelers Vereniging in de grote Veilinghal van de Veiling „Walcheren" te Middelburg een tuin bouwbeurs. Vele handelaren, die met hun pro ducten het terrein van de tuinbouw bewerken, zullen daar hun artikelen ter bezichtiging en te koop aanbieden. Ongetwijfeld zullen ook diverse par ticulieren, die iets te verhandelen heb ben, aanwezig zijn om contact te zoe ken. De Z.V.G. beoogt metdeze beurs niet alleen de handel te bevorderen, doch ziet hierin ook een goede gelegenheid voor het geven van voorlichting. In het bijzonder hebben de kleine gereedschappen de aandacht. Diverse tuinders hebben zelf een werktuig uit gedacht en kleine gereedschappen ge maakt of verbeterd. Op deze beurs zal men daarvan kennis kunnen nemen. De handel zal ook nieuwe gereed schappen, welke in andere gebieden reeds met succes gebruikt worden, aanbieden. De tuinder krijgt hier dus ruim schoots de gelegenheid om zijn eigen gereedschappen eens te vergelijken met andere. In de morgenuren zullen experts op velerlei gebied ter consultatie aanwe zig zijn. Zo zal men voorlichting kun nen krijgen over pachtzaken, teeltver gunningen, geldzaken, economische problemen, tuinbouw-mechanisatie, ziektebestrijding, kassenbouw, water leidingproblemen, fruitteelt, gladiolen- teelt, championteelt enz. enz. Een de monstratie zal gegeven worden in het sorteren en verpakken van groenten. Men zal kunnen zien op welke wijze men witlof kan trekken volgens een nieuwe methode. De leerlingen van de Groenteteelt Vakschool zullen een aantal nieuwere groenterassen tentoonstellen. Om half elf zal de beurs geopend worden en om 7 uur worden gesloten. een geschikte K.V.P.-er voor de dag komt, doen reeds vele veronderstellin gen de ronde. Wij hebben reden om aan te nemen, dat mr Donker niet veel bezwaren zal maken tegen een K.V.P.- er op Buitenlandse Zaken als tweede man. Daarvoor hoort men nog steeds de naam noemen van het nieuwe Tweede Kamerlid, mr Blaisse. De „rei zende" bewindsman zou dan een vak minister moeten zyn. Mr Beijen, één der directeuren van het Intern. Mon. Fonds, die reeds door mr Donker is ontvangen, zou de meest aangewezen candidaat zijn. Nog steeds vertoeft hij met vacantie in ons land. Zijn verlofperiode zou zelfs op aan drang van de vorige formateurs zijn verlengd. VAN ZES OP VIJF. In dit geval zou de K.V.P. geen zes, doch slechts vijf ministers in het Ka binet krijgen. Daarmede komt het ge hele compensatievraagstuk voor het offer van Economische Zaken weer op het tapijt. Mr Donker schijnt inder daad aan deze oplossing te denken. Het is echter de vraag, hoe de K.V.P. zal reageren. Daarover zal wel eens ge praat moeten worden. Het moet lang niet uitgesloten worden geacht, dat de K.V.P. Tweede Kamerfractie zal ver gaderen. Zou zy met andere voorstellen ko men, dan is het de beurt aan de fractie der P.v.d.A. om haar standpunt te be palen. Officieel worden de fracties door mr Donker niet gehoord, want het gaat om een extra-parlementair Kabinet. Van meer dan één zijde is er reeds op gewezen, dat het begrip extra-par lementair wel zeer subtiel is, hetgeen bewezen is door de vergaderingen der twee grote fracties. Hoe het zjj, mr Donker staat nog steeds voor proble men. Langzamerhand is hij te lang „bijna" klaar om erg enthousiast te zijn, waarmede wij niet willen zeggen, dat hij volstrekt kansloos is geworden. Met de KX.M. Convair „Pieter de Hoogh" arriveerde gisteravond in ons land de Ierse minister-president, de Valera. Hij zal prof. dr H. J. M. Weve, geneesheer-directeur van het Ooglij- dersgasthuis in Utrecht, consulteren voor een oogaandoening, waaraan hjj lijdende is. ALLE LICHTEN ZULLEN BRANDENI Gemeentehuis en schilderijententoonstelling worden geopend. In de burgemeesterskamer van het gerestaureerde gemeentehuis van IJzendyke, dat vandaag door de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot zal worden geopend, heeft de burgemeester, jhr L. E. D. S. von Bönninghausen tot Herinckhave, tydeus een persconferentie interessante mededelingen gedaan omtrent de aanleiding tot deze drievoudige feestdag voor IJzendyke. Het oude gemeentehuis dateert uit ongeveer 1650 en bestond toen uit vijf kleine percelen. De huidige gevel is van het jaar 1680. In de tijd van Na poleon bestond het nog maar uit twee samengevoegde gebouwen. In October 1944 was het één van de 150 woningen, die aan de oorlog ten offer vielen. Vroeger was de burgemeesterskamer koetshuis en later ook woning van de militaire gouverneur van IJzendijke. In de tijd van Prins Maurits had IJzendijke een sterke bezetting van 700 man. Thans is, nadat vele moeilijkhe den met de oude funderingen moesten worden overwonnen, een nieuw ge bouw verrezen, dat is opgetrokken in Hollandse en tevens Vlaamse stijl, die de Markt van IJzendijke kenmerkt. Uit de binnen-architectuur spreekt de op vallend lichte tint, waardoor de ruimte groter lijkt dan ze is. Het gebouw is tevens geschikt voor officiële ontvang sten en tentoonstellingen. Architect was ir. Hekkema en van Maurik uit Arnhem. Aannemers waren de gebr. van de Poel uit Terneuzen. De totale kosten bedroegen ongeveer f 130.000. HET CARILLON. Voor het carillon had men reeds drie oude klokken in de protestantse kerk, die in 1943 werden geroofd. Er werd een fonds gesticht voor de financiering. Op advies van deskundigen besloot men een klokkenspel van 18 klokken aan te brengen, het enige in Z.-Vlaan deren. Reeds zijn 8 klokken aanwezig. De ontbrekende worden zo spoedig mogelijk aangeschaft, alsmede het bij behorende klavier. De straatverlichting werd in 1944 ernstig beschadigd. Omdat er een ge schil bestond tussen de gemeente en de P.Z.E.M. inzake de vergoeding van de kosten stagneerde het herstel. Een scheidsgerecht zal hierin uitspraak moeten doen. Het gemeentebestuur is van mening, dat de plaatselijke over heid alles voordeliger zelf kan doen. IJzendijke heeft thans een moderne verlichting, die al enige tijd op de voornaamste wegen in gebruik is. Van daag zal de verlichting in heel de ge meente branden. TENTOONSTELLING. Als onderdeel van de festiviteiten is er van 20 Augustus tot 20 October een schilderijententoonstelling van de ro mantische school. Een collectie uit het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt geëxposeerd. Voor deze tentoonstelling in het gemeentehuis verwacht men grote belangstelling. Er zijn werken van August, Allebé, Jongkind, Schelf hout e.a. Het is de bedoeling jaarlijks in het zomerseizoen een dergelijke expositie te organiseren met medewerking van plaatselijke verenigingen. Voor IJzen dijke als doorgangsplaats acht men de tentoonstelling zeer geschikt als attrac tie voor de toeristen, die steeds meer zullen komen, als de nieuwe weg naar Eecloo tn België gereed is. Er staan tal van gebouwen in IJzen dijke op de lijst van restauratie, w.o. de oudste protestantse kerk in Neder land, daterend uit 1612. De kerk is oor spronkelijk gebouwd als kruithuis. Het was gistermiddag, dank zjj het mooie weer, gezellig druk in Oud-Vlis singen. Honderden kinderen wisten zich bij de kinderspelen, zoals ringste ken in kruiwagens en sprietlopen best te amuseren. De jeugdbrandweer heeft weer diverse brandjes geblust en ook het Rode Kruis en de politie hadden handen vol werk. Des avonds was het enorm druk in Oud-Vlissingen. Tegen 8 uur marcheer den de gymnastiekverenigingen „V.T. V." en „Oranje-Nassau", voorafgegaan door de signaal-afdeling der „V.tTV.", het terrein op, waar enkele demon straties werden gegeven. Tot gisteravond hebben ruim 6000 personen Oud-Vlissingen bezocht, ter wijl de tentoonstelling ca. 200 bezoe kers heeft getrokken. Maandagmorgen heeft de Commis saris der Koningin, vergezeld van zijn echtgenote, een bezoek gebracht aan de expositie. De wielerwedstrijden, die voor van avond op het programma stonden, gaan niet door wegens onvoldoende deelname. Donderdagavond zullen de Ambone zen uit het kamp in Vlissingen een Ambonese visvangst uitbeelden, waar bij zij de liederen zullen zingen, die gezongen worden, wanneer de Arabo nezen ter visvangst gaan. Het spel zal worden opgevoerd in een acht meter lange prauw. Eén der Ambonezen zal een uiteenzetting geven. Tot slot wordt een symbolische krijgsdans uit gevoerd. Hij liet twee dagen een fiets staan In Middelburg is een fiets verdwe nen. Op zichzelf is dat niets bijzonders. Maar ditmaal was de gelegenheid voor de dief wel heel eenvoudig gemaakt. Een bediende van de fa. M. moest op de Loskade zijn. Hij liet de fiets, eigen dom van de firma, staan. Bijna twee dagen later herinnerde hij zich, dat hy de fiets had vergeten mee te nemen. Toen hij ging kijken, was het rijwiel natuurlijk verdwenen. DE BILT ZEGT: Verspreide opklaringen. Enkele regen- of onweersbuien, maar ook verspreide opklaringen. Ma tige tot vrij krachtige Noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1