SIOUK VAN HOLDINGE WISSEMBOURG in de Elzas VOETBALSPORT WEER IN HET LICHT. UQOFDPStH Europees grondgebied* Ernstige misstanden bij kamperen in varkenshokken en bunkers* Zwaar onweer redde Eligius Jordan van de dood* In het hartje van West-Europa De luchtvaartshow en kerkdiensten* Ned. Kampeerraad; Overheid grijpt int AKKERTJES Belhamel uit Sluis wist te ontkomen. -bed is ook voor U ideaal.' Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. Moord-Drummond zal zich herhalen. Maandag IS Augustus 1932 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagftia S Activiteit van Nouvelle» Equipes Internationales en het Internationale Instituut voor een Verenigd Europa* Een plan, waaraan jarenlang gewerkt is door twee organisaties, wier stre ven een Verenigd Europa is, is Zaterdag voor een deel in werking getreden. De Nonvelles Equipes Internationales (Internationale Unie van Jonge De mocratische Christenen) en het internationale instituut voor een Verenigd Europa hebben een gebied met een straal van 12 km. in de Elzas met als middelpunt het oude stadje Wissem bourg tot spiritueel centrum van het lto'^end Verenigd Enropa verklaard. Albert Dory, leraar aan de Dalton- Het nieuwe „Europese centrum" zal H.B.S. te Den Haag, tevens vice-voor- als eerste activiteit een internationale zltter van het Institut International pour les Etats Unis d'Europe, hoofd zetel te Rome, heeft het A.N.P. me degedeeld, dat de twee organisaties veel van dit nieuwe Europese centrum verwachten. De regeringen van Frankrijk en de Westduitse Bonds republiek zijn ingelicht. Er zal naar worden gestreefd, dat beide landen het stuk grond, dat_ door de Frans- Duitse grens in tweeen wordt gedeeld, vrijwillig zullen afstaan, opdat hét als politiek onafhankelijk terrein de eerste paar vierkante kilometer Euro pees grondgebied zal worden, waar van iedere Europeaan het gevoel heeft, dat het ook hem toebehoort. „Wij kunnen niet wachten tot een Verenigd Europa, na jaren lange ein deloze besprekingen, aan de confe rentietafels geboren wordt", zegt de heer Dory' „Wij wensen nu iets tast baars te scheppen. Het plan Wissem- bourg voorziet daarin. Het is de eerste werkelijke steen, die voor een Verenigd Europa wordt gelegd." Voorlopig zullen in het gebied van „De witte bur-ht" (je sousprefect van Wissembourg, in het Franse deel, en de Landrat van Bergzabem, in het Duitse, normaal hun functies blijven uitoefenen. Het is zeker niet de be doeling om van Wissembourg een soort „niemandsland" te maken, dat mogelijk een toevluchtsoord zou wor den voor deviezensmokkelaais of an dere ongewenste individuen, maar gehoopt wordt, dat de grens in dit gebied zijn politieke betekenis zal worden ontnomen, zodat iedere Euro peaan er vrijelijk naar toe kan gaan. Op vragen van het Eerste Kamerlid mr W. Rip (A.R.) betreffende de ver storing van de Zondagsrust geduren de de internationale luchtvaartshow Ypenburg (I.L.S.Y.) heeft minister Wemmers geantwoord, dat aan de toe stemming tot het houden van de Hsy een groot aantal bepalingen en voor waarden verbonden zijn, hoofdzake lijk met het oog op de veiligheid, zo wel in de lucht als op de grond. In verband met een bezwaarschrift van de Gereformeerde Kerk te Delft, was nog de volgende voorwaarde opge nomen: „Op Zondag 3 Augustus dient de aan te wijzen z.g. demonstratïebaan zodanig gekozen te worden, dat de vliegtuigen zover mogehjk verwijderd blijven van bebouwde kommen, waar kerken zijn gevestigd. Overigens die nen de deelnemers aan de vertoning tevoren instructies te ontvangen om niet dan in uiterste noodzaak boven bebouwde kommen te vliegen. De lei der van de vertoning zal er op toe zien, dat aan de naleving van het vorengenoemde strikt de hand wordt gehouden." Van een niet voldoen aan deze voorwaarden dan wel van overtreding boven de bebouwde kommen van 's-Gravenhage, Voorburg en Leid- schendam op Zondag 3 Augustus j.L tussen 17.00 en 17.15 uur van de wet telijk vastgestelde minimumvüeghoog- te van 400 m. is ook na een nog ter take ingesteld onderzoek niet ge bleken. Ondanks de genomen voorzorgs maatregelen hebben sommige kerk diensten gedurende korte tijd hinder ondervonden van geluiden, die inhae- rent waren aan het houden van de demonstraties. In de toekomst zal alles worden gedaan om storing te Voorkomen. LENDE WERKLOOSHEID IN WEST-DUITSLAND. De economische vooruitgang, die de Westduitse Bondsrepubliek nog steeds boekt, weerspiegelt zich ook in de cij fers van het aantal werkenden. Dit aantal heeft onlangs voor het eerst de grens van 15 millioen overschreden en tegelijkertijd is het aantal werklozen in de Bondsrepubliek voor het eerst beneden de 1,2 millioen gedaald. De officiële commentaren, die aan deze cijfers worden vastgeknoopt, zijn on verdeeld optimistisch. De directeur van het centrale instituut voor ar beidsbeipiddeling, Scheuble, heeft ver klaard, dat het aantal werklozen wel licht spoedig onder het millioen zal dalen. Dit resultaat is temeer opval lend daar het-aantal beschikbare ar beidskrachten in de laatste vier jaren met twee-en-een-half millioen is ge stegen. VORMING VAN RAAD VOOR ZUID-OOST -AMBON. Op een vergadering van de gouver neur van de Molukken, mr Latuhar- hary, en vertegenwoordigers van po litieke partijen op Ambon werd met algemene stemmen besloten uiterlijk op 17 Augustus 1952, een voorlopige volksvertegenwoordiging te vormen voor het gebied van Zuid-Oost-Am- bon. In deze regionale volksvertegen woordiging zullen zitting hebben ver tegenwoordigers van de Pa'indo, Masjumi, P.N.I., Partai Katolik, Burh, P-P.I.N.I.S. en K.R.I.S.D.A. De raad zal bestaan uit 20 ledgn, van wie er 6 door het bestuur zul len worden benoemd. Over de verde ling der zetels wordt nog overleg ge- economische faculteit openen, waar ruim 300 van Europe's beste econo mische studenten de gelegenheid zul len krijgen hun economische studie op internationale basis voort te zet ten en te beëindigen. Deze faculteit zal samenwerken met leerstoelen van verschillende Europese landen. De cursus duurt vier jaar. De Franse, Britse en Amerikaanse bevelhebbers van Berlijn hebben be- slotende senaat van de stad 100.000 mark te schenken om inwoners van de Sowjet-zone, die naar West-Berlijn zijn gevlucht, te helpen. Voor Duitse oorlogsslachtoffers. ONTHULLING VAN GEDENK TEKEN TE HAMBURG. Dr Hermann Ehlers, voorzitter van de Westduitse Bondsdag, heeft Zater dag in een toespraak bij dé onthul ling van een gedenkteken voor de 50.000 mannen, vrouwen en kinderen van Hamburg, die tengevolge van luchtaanvallen m de jongste oorlog het leven verloren, verklaard, dat niemand in Duitsland en slechts enke len in Engeland hun Stem verheven hebben tegen de totale oorlog. „Daar om moeten wij denken aan die ene man, die openlijk geprotesteerd heeft tegen dit soort oorlog de bisschop van Chichester", aldus Ehlers. Volgens dr Ehlers was het doel van de geallieerde luchtaanvallen veeleer het breken van de weerstand van de Duitse bevolking dan het behalen van militaire overwinningen. Hij waarschuwde er voor, de tegen partij te snel te veroordelen en her innerde er aan, dat de uitdrukking totale oorlog en de slagzin vaag hun steden weg het eerst door Duitsers gebruikt werden. De president van de Bondsdag wekte de Duitsers op, alle wrok tegen de tegenstander van gis teren te laten varen en hun blik op de toekomst te richten. „Thans hebben wij behoefte aan een nlenw gemeenschappelijk leven van Europa, niet ten voordele van een van de deelnemende landen, maar voor het voortbestaan van hen allen", zo zei hij tenslotte. In soms mens-onwaardige bivakken bestaat geen enkele controle. KAMPEREN EN ,JCAMPEREN" is twee. De rechte trekker en kampeer der hebben er weet van, en ook uit een boekje, waarin de semi-officiële Nederlandse Kampeerraad een overzicht geeft van vijf jaar werk van Veilig Tehuis", blijkt dat er nog allerlei misstanden bestaan in deze va- cantietijd. Naast tentenkampen, bungalows, kamphuizen en kamphutten, zijn er ook onderkomens in kippenhokken, eendenhokken, varkenshokken, stallen, schuren, woonwagens, verhuiswagens, zoldersgarages, molens, betonhuizen, schepen, oude tramwagens, afgedankte autobussen, bunkers enz. En deze bivakken zijn aldus het rapport van de Kampeerraad niet altijd van de beste soort; er zijn heel slechte bij, soms zelfs mens onwaardige. Ruimten in een bivak zijn vaak te laag, er worden in allerlei ruimten veel te veel mensen gestopt (het brengt geld op), er is te weinig ven tilatie, en bij brand moeten allen langs één trap de slaagelegenheid verlaten. Op zandvloeren, vufl fijn zand (waar aanvankelijk de kippen liepen) ligt thans los stro als slaapplaats. Ruimte voor dagverbijf is niet altijd aanwe zig. Toiletten zijn vaak onvoldoende, om maar geen sterker term te ge bruiken. Wasgelegenheden zijn vaak niet ver zorgd. In één ruimte slapen soms meer dere echtparen, soms zelfs volkomen vreemden voor elkaar. Bovendien is in de gemeenten waar het bezitten en in leveren van een kampkaart bij de gastheer niet voorgeschreven is, con- tróle of dit inderdaad echtparen zijn, moeilijk. FUIF- EN DANSPARTIJEN. Aan orde en regelmaat houdt men zich in dergelijke bivakken vaak niet, zo vervolgt het rapport. Wanneer men gebruik maakt van gemeenschappe lijke ruimten of drukke terreinen zal een ieder, die iets anders wil dan late fuif- en danspartijen, ontdekken dat soms aangeschoten feestgangers maar weinig rekening houden met anderen. Ze maken van de nacht een dag en omgekeerd. De niet altijd even hoog staande gesprekken moet men dan ook nog aanhoren. Van orde, netheid en zindelijkheid op slaapzalen en in slaapruimten is over het algemeen geen sprake. „Men" heeft daar geen tijd voor. Het is geen wonder dat vele ouders hun kinderen alleen laten gaan als zij weten dat de kinderen in een veilig tehuis komen. Daarom controleert de Ned. Kampeerraad dan ook een groot aantal kamphuizen e.d., welke ken baar zijn aan het schild „Veilig Te huis". Deze erkenning berust op vrij willige basis, met medewerking van vele gemeenten. De Kampeerraad bepleit nu, in af wachting van de komst van de Kam- peerwet, een verordening, waarin Is opgenomen een verbod om zonder ver gunning van B. en W. kamperen toe te laten of gelegenheid te geven tot on derdak in bivak (kampeerboerderijen enz.). In deze regeling zou de welbe kende kampkaart moeten worden op genomen. Bijeenkomst van de Vereniging voor de Europese landbouw. Gedelegeerden van de landbouworga nisaties uit 22 Europese landen zullen van 7 tot 19 September tn Wiesbaden bijeenkomen voor de vierde algemene vergadering van de vereniging voor de Europese landbouw. Bondskanselaar Adenauer, de minister voor de voedsel voorziening prof dr Niklas en andere ministers hebben toegezegd aanwezig te zijn. Een aantal vooraanstaande deskun digen zal besprekingen voeren over de landbouwkundige, economische, techni sche en sociologische problemen van het ogenblik. Dit jaar voldoende krantenpapier voor Europa. In een door de economische en soci ale raad van de Verenigde Naties gepu bliceerd rapport wordt gezegd, dat het acute tekort aan krantenpapier, zoals dat ln 1951 bestond, thans definitief la verdwenen, zodat dit jaar voldoende hoeveelheden krantenpapier beschikbaar kunnen worden gesteld voor de Euro pese landen. (Ingezonden Mededeling advert.) Gelijk marionetten op een ver licht toneel bewegen de spelers van de Engelse voetbalclub Ar senal zich over het door schijn werpers hel verlichte grastapijt van het Highbury stadion te Londen. Deze openbare proef- wedstrijd bij kunstlicht werd door vele toeschouwers bijge woond. Ingezonden Mededeling (adv.T migraine, schelchoofdpijn Gij behoeft niet steeds aan hoofdpijn te tijden! Eénottwee'AKKERTJESenwègisdepiin. SKKERTJSSajn war» pifiïrertfnfwrs. f' helpen et f reet 50 JAAR PRIESTER-JOURNALIST. Vrjjdag vierde pater Hyacinth Her mans o.p. zijn 50-jarig priesterfeest en tevens zijn 50-jarig journalistschap als redacteur van „De Maasbode". Gistermiddag recipieerde de jubilaris. Er was zeer veel belangstelling. On der de ingekomen telegrammen en brieven waren er van minister Rut ten, die namens de regering de ge lukwensen aanbood, van Kardinaal De Jong en van de bisschoppen Huybers en Mutsaerts, van minister Beel en zeer vele udt journalistieke kringen. Om half vier kwam mgr. Paolo Giobbe, de pauselijke internuntius, aan pater Hermans een speciale ge lukwens van Z.H. de Paus overhan digen in de vorm van een schrijven van mgr. Montini, substituut van het pauselijk staatssecretariaat. Een merkwaardige geschiedenis uit het jaar 1436, Vaak lezen of horen wij, dat iemand door het onweer wordt gedood. De geschiedenis van de oude stad Sluis meldt, dat iemands leven door een onweer werd gered. Ge-noemde stad had, in de 15de eeuw een zeer drukke handel. Zelfs bewoners van de Oostzeelanden kwamen met hun schepen vol koopwaren in de ruime haven aan het destijds diepe Zwin. In het jaar 1436 ontstond een ernstig geschil tussen de Sluizenaars en de Oosterlingen. Het geschil liep zó hoog, dat „ten Triniteitsdage", dit is de Zondag na Pinksteren, van beide zijden de wapens werden getrokken. Een 7Q-tal Oosterlingen, leden, van het Hanzeverbond en ook enige Slui zenaars lieten hierbij het leven of werden ernstig gewond. De vroed schap, terecht vrezende, dat deze twist voor de handel der stad na delige gevolgen zou kunnen hebbenliet een onderzoek instellen. Hierbij bleek, dat de grootste schuld bij enkele Sluizenaars lag. doening te geven werd in 1443 in de prachtige Maria of Lieve Vrouwekerk, die bij de zuidelijke hoek van de Beestenmarkt stond, een kapel aan hen afgestaan als boete voor de moord op hun landgenoten. De vroedschap liet de kapel rijk versieren. B. J. de M. wml Ingezonden Mededeling (adv.). Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Plecgd tussen de diverse partijen. Hethalen. 25 o— „Naar Ropta?" Er klonk verbazing in de stem van de man. „Naar Rop ta? Nou, dan moet je nog een eind rijden, joffer. Bin je alleen? Maar hoe kom je hier? Deze sloot loopt dood. Waar kom je vandaan?" „Wie daar, Tjalling?" klonk een vrouwenstem. Tegelijk werd de kamer deur geopend. Een rossige vlammen gloed viel in het voorhuis. „Hier is een joffer, die nog naar Ropta moet." „Wel alle mensen. In dit weer.... Maar laat de juffer binnenkomen, 'tls te koud om hier hij de deur te blijven staan. En dan kan ze een glas warm bier krijgen." „We zijn met zTi drieën. Op 'tijs staan nog twee fammen", zei Sjouk. „Nou, laat die ook gerust binnen komen", antwoordde het gastvrije vrouwtje, „ffai, mens, 'tis geen weer om buiten te wezen. Roep je kame- radskes maar gauw". „Stil hond koest!" Sjouk stond in tweestrijd. Indien ze de schaatsen afbonden en bij de gastvrije dorper uitrustten, werd het Iaat. En ze zouden thuis misschien ongerust worden. Maar aan de an dere kant lokte de rust haar aan. Ze konden bijna niet meer. „Wiets en Njaenk", riep ze „Wacht, ik kom bij jullie." Dan tot de dorper: ,Jk zal mijn vriendinnen even schijnen nog een beel eind van huis te zijn." „Daar binnen? Bij die dorpers?" Er was iets als afschuw in Njaenks stem. Sjouk haalde de schouders op. „Dan rijden, we door", zei ze kalm. „Maar ik ben totaal op. We konden ons bij het vuur warmen en rusten." (F DOOR SIBE VAN AANGIUM col'ege van bestuur zal bestaan uit VIJf leden inclusief de voorzitter. iohenzollernkasteel. Volgende maand zal het stoffelijk overschot van Frederik de tweede, koning van Pruisen, en van zijn vader, Frcdgrik Willem, worden bijgezet in oe grafkelder van de kapel van het "haar vriendinnen. „Die vrouw vroeg De dorper opende de deur thans he lemaal en liet het licht van de kaars over het pad schijnen. Gelukkig was de deur aan de luwe kant, Sjouk liet zich op de schaatsen naar beneden glijden. „Komen jullie mee?" vroeg ze aan of we even binnen kwamen. We „Hè toe, ja", viel Wietske in. „Wat geeft dat of 'teen. arme daglo ner is." Njaenkje aarzelde. Doch ze was zelf ook moe. Eindelijk zei ze: „Nou, toe dan maar. Doch niet lang." HOOFDSTUK VI. Na een korte stonde stapten, de drie meisjes met de schaatsen in de hand op het huisje toe. De dagloner stond nog in de deuropening, de flikkerende kaars in de hand. Ze traden een klein voorhuisje binnen. De vloer bestond uit rode estrikken. In een hoek za gen ze een regen watervat. Verschei dene paren klompen stonden voor de kamerdeur. Tegen de zijmuur lagen verschillende schaatsen. „De jongens zijn vandaag aan het schaatsen geweest", merkte de man op. „Maar ze zijn nu al naar bed." „Is 'tdan al zó laat?" vroeg Sjouk. „Nou, laat", antwoordde de man. „Maar 'tis al acht uur. Hei, kom gauw binnen." In de kamer was Twarm. tWas slechts een klem en laag vertrekje. Uit een bedstede klonk luid snurken, i Op een bankje vóór de bedstede lagen enkele kledingstukken. De bedschut- ting was van ongeverfd hout. Het had door ouderdom en door de rook een bruine kleur aangenomen. Aan de zwart geteerde zoldering hingen stuk ken spek en een rij worsten. Onder een brede schouw brandde een klein vuurtje, 't Verspreidde echter, door dat het vertrekje niet groot was, een aangename warmte. De kamer werd verlicht door de kaars, die de man droeg en die hij thans op de tafel plaatste. „Ga maar bij het vuur zitten, jof fers", zei de vrouw, terwijl zij een bankje aanschoof. „Het is hier wel klein, en we zijn arm, maar we heb ben brandstof genoeg, dank zjj de Heilige Maagd en de goede broeders van Claerkarap." „Van Claerkarap? We zijn hier toch niet dicht bij het klooster Claer- kampl" riep Njaenkje verschrikt. „Neen", antwoordde de vrouw. „Jul lie bent hier onder Driesum. Maar het bos hier vlabij behoort aan het Claerkampster klooster. En nu heeft mijn man permissie van de heer Abt om dood hout uit het bos te haten. We...." „Zijn we hier onder Driesum?" viel Sjouk het spraakzame vrouwtje in de rede. Ze hadden dicht bij het vuur plaats genomen. De man had er en kele blokken hout op gegooid, zodat het helder opvlamde. (Wordt vervolgd). De ergste belhamels werden gevan gen genomen en streng gestraft. Eén, een zekere Eligius Jordan werd zelfs veroordeeld te worden onthoofd. Op 't ogenblik, waarop hij het schavot had beklommen om geblinddoekt de slag van de scherprechter te krijgen, was er een verschrikkelijk zwaar on weder boven de stad losgebarsten. De blik semstralen en de donderslagen waren niet van de ktchti Het was zulk nood weer, dat niet alleen de vele toeschou wers, maar ook de gerechtsdienaars en zelfs de beul vol angst en vrees wegliepen en de misdadiger alleen op het schavot achterlieten. Nauwe lijks bemerkte deze, dat bij alleen was, of by wist zich van de blind doek te bevrijden, zijn handen geheel los te maken en zo spoedig mogelijk het schavot te verlaten. Daar het he vige onweer bleef aanhouden, wist hij onopgemerkt de stad uit te komen en alzo te ontvluchten. NERGENS TE VINDEN. Toen het onweer aan het bedaren was en de gerechtsdienaars tot bezin ning waren gekomen, snelden zij naar de plaats des gerechts, doch Jordan was er niet meer enook nergens te vinden. Uit dankbaarheid aan God, die hem op zo'n wonderlijke wijze van de dood had gered en berouw hebbende over zijn misdaad, deed hij, naar de ge woonte dier tijden, een bedevaart bui ten 's lands. Dat hij nooit weer in de omgeving van Sluis terugkeerde, Iaat zich begrijpen. Om aan de Oosterlingen genoeg- NOG EENSDE VLIEGENDE SCHOTELS. Willy Ley, een Amerikaanse raket- deskundige van Duitse afkomst, heeft Vrijdag in een lezing de overtuiging uitgesproken, dat de vliegende scho tels geen ruimteschepen zgn en even min iets te maken hebben met gehei me Russische experimenten. Het kon den geen ruimteschepen zijn van een andere planeet omdat nagenoeg alle berichten over vliegende schotels geen mededeling bevatten over geluids waarneming. Voorts beschikten de Russen over drie maal zoveel gebied als de Amerikanen en zij zouden er voor waken, dat de vermeende proe ven tot bet eigen gebied beperkt bleven. Ley zei er zeker van te zijn, dat het verschijnsel van de vliegende schotels luchtspiegelingen waren, ver oorzaakt door temperatuursomstandig- heden. Nederlandse motorrijders in België gewond. Vrijdagnamiddag zijn vijf motor rijders, onder wie drie Maastrichtena ren, bij een aanrijding te Visé ge wond. De 52-jarige Johannes Gilissen, uit Maastricht, werd vrij ernstig ge wond. Hij liep een sehedelbasisfrac- tuur op en is voor verpleging naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht. Zjjn twee stadgenoten, de 35-jarige Jozef Gregoire en diens 15-jarige zoon Hubertus werden ter plaatse verzorgd, evenals de Belgen Colens en Lhoesti Ook een verdachte boer zal bij de reconstructie aanwezig zijn. De moord op de Britse familie Drum mond zal in de nacht van Maandag op Dinsdag a.s. door de Franse politie ge reconstrueerd worden. Edmon Sebellle, de Marsetllaanse hoofdlspecteur van po litie, die de leiding heeft van het politie onderzoek, verklaarde zich te willen in leven tn de atmosfeer van de onhells- nacht, terwijl hij ook de reacties van zijn getuigen wilde gadeslaan, wanneer zij het drama opnieuw voor zich. zouden zien. De politie heeft Vrijdag gedurende twee uur een boer ondervraagd, die er door de gemeente-ambtenaar Sizka van was beschuldigd dat hij hem eens met een wapen, dat gelijkenis vertoonde met de Amerikaanse Iegerkarabijn, waarme de de drievoudige moord is gepleegd, had bedreigd. Sizka zetde de bewuste boer in de nacht van de moord te 1.45 uur huiswaarts te hebben zien keren (vastgesteld is, dat de verslagenen te 1 uur 's nachts om het leven gebracht zijn). De naam van de boer is niet onthuld. Hij zal echter betrokken worden In de bovengenoemde recontructie van de mis daad. Onderzoek tegen bankdirecteur. De Justitie te Dordrecht heeft een onderzoek ingesteld naar de gedra gingen van mr J. H. N„ directeur van het bijkantoor Dordrecht van de Amsterdamse Bank. Naar men ons van justitiële zijde verzekerde 'Teeft dit onder dek geen betrekking op aangelegenheden die de Amsterdamse Bank zouden raken. De heer N. is niet in arrest gesteld. Het onderzoek duurt nog voort. KWALIJKE LUCHT IN DE RESIDENTIE. De laatste tijd is er vaak in grote delen van Den Haag een bijzondere geur waar te nemen. Velen zouden hiervan hinder ondervinden. Het raadslid Smitskamp (A.R.) heeft thans in verband hiermede schriftelijk aan B. en W. gevraagd of zij kunnen mededelen, of reeds een onderzoek naar dit euvel is ingesteld en zo ja, wat het resultaat daarvan is geweest. Wanneer juist zou zijn, dat de oor zaak van dit verschijnsel is gelegen in de raffinaderij van de B.P.M. te Pernis, zijn B. en W. dan bereid al het mogelijke te doen om aan deze ongewenste toestand een einde te maken? zo vroeg de heer Smitskamp verder.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3