Hevige overstromingen teisterden W est-Engeland Guerilla op Ceram 1 Piet Gastel vier dagen burgemeester van Kinderstad Soekarno stelt „Irian" opnieuw aan de orde SNIPPER NIEUWSk Drietal uit Middelburg won médaille van Prins Bernhard Aardenburgse jongen was drie weken in Amerika [PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND* 22 personen verdronken, 27 mensen vermist Onderzoek naar de dood van Loubens Veldens loco burgemeester zond Venlose brandweer weg Mr. Donker besprak organi satorische problemen Nieuw gebouw van Chr. Lyceum wordt in gebruik genomen. Westkapelle heeft een nieuwe muziektent stichting Uitgave „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen.' traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2251 MAANDAG 18 AUG. 1952 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.29 u., onder 19.58 u. Maan op 3.57 u., onder 19.35 u. Hoogwater op Dinsdag 19 Aug.: Vlissingen: 1.22 u. 1.79 m., 13.37 u. 1.80 m. Terneuzen: 1.50 u. 1.97 m., 14.04 u. 1.98 m. Wemeldinge: 2.58 u. 1.60 m., 15.20 u. 1.53 m. Zierikzee: 2.47 u. 1.36 m., 15.09 u. 1.28 m. Verscheidene Westengelse dorpen zijn, nadat het in de nacht van Vrijdag op Zaterdag hevig geregend had, geteisterd door zware overstromingen. 22 personen zijn verdronken, 7 mensen worden nog vermist. De bevolking moest zich op de daken van de huizen in veiligheid stellen. Eén der getroffen dor pen is totaal vernield. In de gezwollen rivieren drijven de kadavers van om het leven gekomen runderen en allerlei.huishoudelijke artikelen. De rivier Lyn mondde tot Zaterdag, tussen de tweelingsteden Lynton en Lynmouth doorstromend, in het ka naal van Bristol uit. De dijken van de Lyn zijn bezweken, waardoor de rivier zich splitste. Eén der twee gevormde armen stroomt thans dwars door Lyn ton naar zee. Onder de doden bevinden zich drie jonge padvinders. Zij werclen in hun kamp in Noord-Devon, bij de rivier Bray, verrast. ONTRUIMINGSCENTRA. Ontruimingscentra zijn ingericht om de vluchtelingen op te vangen. Onder de getroffenen bevinden zich vele va- cantiegangers uit andere delen van Groot-Brittannië. De voornaamste taak der militairen is het slaan van noodbruggen over moerassen, opdat via deze bruggen hulp kan worden verleend aan de ge troffen steden. Een inwoner van Londen, die in een De „Melbourne Herald" bericht, dat verscheidene duizenden inheemse gue rilla's met vergiftigde pijlen en bogen op het eiland Ceram een geheime strijd voeren tegen Indonesische militairen. Volgens het blad zijn er 13.000 opstan delingen bewapend, nl. 10.000 met pijl en boog en 3000 oud-K.N.I.L.-militai ren. Volgens Zuidmolukse agenten zou de opstand aan kracht winnen en thans de aandacht van verscheidene, batal jons regeringstroepen, drie korvetten en een eskader gevechtsvliegtuigen trekken. Ook zou er een staat van oor log bestaan tussen de Indonesische re gering en de „separatistische" elemen ten in West-Java en Celebes. De correspondent van de „Melbour ne Herald" te Darwin deelde mede, dat Noordaustralische zenders enige tijd uitzendingen uit Ceram' hadden opge vangen, waarin een beroep op Austra lië werd gedaan, voedsel, wapens en uitrusting te verschaffen. Arrestatie van kleurlingen in Zuid- Afrika gaat door. In Port Elizabeth (Z.-Afrika) zijn Zaterdag 96 niet-blanken, mannen en vrouwen, gearresteerd wegens het be treden van wachtkamers voor blanken op drie spoorwegstations. In'Üitenhage werden 20 personen gearresteerd, die deelnamen aan de burgerlijke onge hoorzaamheidscampagne. De jonge mannen werden veroordeeld tot lijf straffen, de anderen tot geldboeten. Sedert het begin van de campagne zijn in totaali 2263 arrestaties verricht. „Nylonitis", een nieuwe ziekte? Er dreigt een nieuwe ziekte „nyloni tis een branderig gevoei van de huid, veroorzaakt door het dragen van ny lonkousen en volgens Britse voetver zorgers een gevolg van het feit, dat nylon geen zweet opneemt. Britse ny lonfabrikanten echter menen, dat „ny lonitis'' wordt veroorzaakt door de zeeploze wasmiddelen, die veelal ge bruikt worden om nylonkousen te was sen. Om uit te maken wie geljjk heeft is een raad van voetverzorgers inge steld om honderden damesbenen te onderzoeken Op zoek naar de ark van Noach, De Franse expeditie, die, op zoek naar de overblijfselen van de ark van Noach, de berg Ararat in Turkije heeft beklommen, bereikte de top zonder evenwel de ark te hebben gevonden. De laatste étappe werd begonnen van uit een op 4509 meter hoogte gelegen kamp. DRIE DODEN OP ONBE WAAKTE OVERWEGEN. Zaterdagmorgen is de 32-jarige ar beider Houtsma uit Gouda op de onbe waakte overweg over de Oude Laan te Capelle a. d. IJssel door een uit de richting van Utrecht passerende trein gegrepen. De man werd op slag gedood. Hij was gehuwd en had ctrie kinderen. Op een onbewaakte overweg te Ijlst ,js Zaterdagavond een jeep onder de trein van Stavoren naar Sneek ge raakt. De beide inzittenden, de heer R. Abma uit Hartwerd en mevc. Hintema Bosma uit NIjland, werden gedood. Windhoos veroorzaakte grote schade in I iuizum. Zaterdagmiddag omstreeks half één trok een windhoos tijdens een kort on weer over het zuidelijk deel van het 'Hese dorpje Huizum. Na eerst bij de spoorbrug over het van Harinxmaka- naal grote hoeveelheden hooi te heb ben opgezogen, trok de windhoos over be St. Maartensstraat en de St. Eusta- eiusstraat. Bijna alle huizen werden de 'uiten ingedrukt. Een houten huisje werd geheel opgezogen. De brokstuk ken werden tientallen meters hoog de tucht ingevoerd en in het nabije Julia- uapark, waar bomen werden ontwor teld, neergeworpen. De Noordelijken hebben de Verbon denen ervan beschuldigd het gebied van Panmoendjon opnieuw met vlieg tuigen te hebben geschonden. De geal- eerden zullen een onderzoek instel- hotel te Lynmouth verblijf hield, ver klaarde dat het water als een lawine door het hotel kwam, grote keien uit de heuvels met zich voerend. Muren, deuren en ramen braken. De éne ver dieping van het hotel na de andere werd ontruimd, totdat het dak was be reikt, waar de gasten de nacht door brachten. De kracht van het water was zó groot, dat de 15 a 20 auto's, die zich in de garage van het hotel bevonden, door de Lyn mee naar zee werden gevoerd. Franse politie gelast Zaterdag is men begonnen met het optrekken van de vier mannen, die nog in de grot „Pierre St Martin" verblij ven. Zaterdagavond werd één van hen, Jacques Labeyrie, na uren werken, aan de oppervlakte gebracht. Labeyrie, die uitgeput, doch niet gewond was, was de eerste, die Loubens drie dagen geleden na diens val bereikte. De politie heeft een onderzoek naar de dood van Loubens gelast. Volgens de eerste berichten was de staalkabel, waarmee hij naar boven werd gehesen, gebroken. Prof. Cosyns, de leider van de expeditie, verklaarde eefhter, dat tijdens een rustperiode bij het ophijsen, waarschijnlijk doordat Loubens op een uitstekend rotsgedeelte uitrustte, de kabel slap was komen te hangen. Hij vermoedde, dat Loubens, toen hij van zijn rustpunt stapte, door de ontstane speling in de kabel naar beneden was gestort. Vrijdagavond heeft zich een onge woon incident voorgedaan te Velden. Nadat de commandant van de plaatse lijke brandweer en een raadslid uit Velden de Venlose brandweer hadden ontboden om assistentie te verlenen bij het blussen van een brand in een land- bouwschuur te Schandelo, waarin de bliksem was geslagen, rukte de Ven lose brandweer terstond uit. Ter plaat se aangekomen kreeg het Venlose corps echter een verbod van de loco burgemeester van Ar een en Velden, wethouder van de Venne, om het blus- singswerk mede ter hand te nemen. Deze functionaris was van oordeel, dat de plaatselijke brandweer het karwei alleen wel aan kon. De Venlose brand weer kon onverrichterzake huiswaarts keren. Op dat moment was het Vel- dense corps nog steeds niet met de blussing begonnen. De schuur, waarin een grote hoeveelheid hooi en stro op getast lag, is geheel uitgebrand. Met het Amerikaanse troepenschip „General Leroy EItinge" zijn Zaterdag morgen 212 Nederlandse Korea-vrij- willigers teruggekeerd. Onder hen be vonden zich 12 Surinamers. Voorts gingen in Rotterdam van boord 48 Bel gen en vier Fransen. De Kabinetsformateur mr Donker heeft Zaterdagmiddag op zijn werk kamer in het ministerie van Financiën achtereenvolgens ontvangen vice-admi- raal H. C. W. Moorman, staatssecreta ris van het ministerie van Oorlog en mej. mr. M. Tjeenk Willink (arb.) lid der Eerste Kamer. Daarna heeft hij enige besprekingen gevoerd met combinaties van aange zochte personen over organisatorische problemen met betrekking tot het nieuw te vormen Kabinet. Dit waren de heren de Bruijn (K.V.P.), Mansholt (arb.), Zijlstra (A.R.), Suurhoff en Drees (Arb.). De bedoeling dezer bespreking is waar schijnlijk geweest de positie van de heer de Bruijn als minister voor de P. B.O. nader te omschrijven. Uit het twee de bezoek van mej. Tjeenk Willink kan worden afgeleid, dat zij eraan twijfelt, of zij het haar aangeboden staatssecre tariaat kan aanvaarden. Stoffelijk overschot vein ds Janzen gevonden. De Oostenrijkse berggids Ossi Schmidhuber heeft Vrijdagmiddag het stoffelijk overschot van de sinds 7 Augustus j.l. vermiste ds H. J. Janzen uit Tubbergen op een berg, ten Noor den van Innsbrück, gevonden. Het bjk lag aan de voet van een 300 meter ho ge rots. Gebleken is, dat de predikant van deze rots is gestort. Hij moet op slag dood zijn geweest. MACHTSOVERNAME TE VLISSINGEN. Kokkie van der Rest werd commissaris van politie. In Vlissingen vond onder grote belangstelling een uiterst vreedzame revo lutie plaats. Gelukkig werd het vrijwillige machtsoverdracht, waarbij hon derden geamuseerd toekeken en de jeugd zeer gewichtig moest doen, ervan doordrongen, dat in de vier dagen, dat zij in Kinderstad de macht in_ handen heeft, er een grote verantwoordelijkheid op haar rust. B. en W. van Vlissingen en de gemeentepolitie ruimden spoedig het veld en Piet Castel, met de ambts keten om, zwaaide als burgemeester de scepter, terwijl Kokkie v. d. Rest ais commissaris van politie zijn manschappen commandeerde, dat het een lust was. INDONESIë ZEVEN JAAR ONAFHANKELIJK. Matheid en ontevredenheid in de plaats van de oude idealen. In een boodschap, uitgesproken op de trappen van zfjn paleis aan het „Merdeka"-plein te Djakarta ter gelegenheid van de zevende verjaardag der onafhankelijkheidsproclamatie van 1945, heeft president Soekarno zich ge richt tot „het volk van Indonesia van Sabang tot Merauke". „Het Indonesische volk zal zich niet honderd procent vrij voelen, zolang een deel van het vaderland nog niet vrij is", zo zei Soekarno, doelend op Nieuw-Guinea. „Zolang West-Irian een machtscon centratie vertegenwoordigt van de ko Kinderstad is in „Oud Vlissingen". Evenals in 1950 nam de Bond van Buurtverenigingen „Oranje en Vlissin gen" het initiatief om vier dagen lang op de Grote Markt bij de Prins Willem- school de jeugd haar eigen boontjes te laten doppen en haar daardoor meer verantwoordelijkheidsbesef bij te bren gen. De jeugd stond te popelen van ver langen om aan de slag te gaan, maar eerst moesten enkele toespraken ge houden worden en de macht worden overgedragen. De heer C. Plasse, voor zitter van de Bond van Buurtverenigin gen, bracht dank voor alle medewer king bij de bouw van Kinderstad 1952 ondervonden. Burgemeester mr B. Kolff dankte de Bond voor de organisatie en wees op het belang van Kinderstad voor het aankweken van gemeenschaps zin. Tot de jeugd zei mr Kolff: „Het is twee jaar geleden goed gegaan, we verwachten nu niet anders van jullie. Geen baldadigheid mag hier voorko men, alles moet er netjes uitzien en de verschillende diensten brandweer, reiniging en Rode Kruis staan er borg voor, dat alles goed zal gaan. We vertrouwen erop dat jullie je best zult doen". Mr Kolff hing daarna Piet Cas tel de ambtsketen om. Piet bleek een voortreffelijk redenaar. Hij zei in zijn antwoord tot mr Kolff, A Het te Cairo verschijnende dagblad „El Misri" meldde Zaterdag, dat ook in Libanon, na de geslaagde militaire staatsgrepen in Egypte en Syrië, een ingrijpen door het leger wordt ver wacht. De correspondent te Kaap stad van de „Manchester Guardian" meldt, dat met tamelijke zekerheid kan worden voorspeld, dat de Zuidafri- kaanse Unie voor 1958 de republikein se staatsvorm zal aannemen, indien de nationalisten de in 1953 te houden ver kiezingen winnen. Het gouverne ment van Serawak heeft de grens voor verkeer uit Indonesië naar Borneo ge sloten, daar de autoriteiten menen, dat het communistische hoofdkwartier al daar de activiteiten in Serawak leidt. Het Nederlandse vaartuig „Waal" heeft ter hoogte van de Engelse kust de drie opvarenden van het Britse jacht „Fae Lygington", dat stuurloos ronddreef, aan boord genomen. De 74-jarige drogist J. Greuter, Camper straat te Amsterdam, is overleden aan de brandwonden, die hij had opgelopen bij een begin van brand in zijn winkel als gevolg van het óverschenken van benzine; waarin een vonk spatte. Za terdagmiddag is in de Merwehaven te Rotterdam de 17-jarige Zweedse ma troos S. A. Valdau uit Trelleborg zo ernstig bekneld geraakt tussen een Zweeds schip en een naderende sleep boot, dat hij aan de verwondingen is overleden. dat allen hun best zullen doen het /er- trouwen niet te beschamen. Men zal gaarne bezoek van de autoriteiten, die nu htm macht kwijt zijn, ontvangen. De commissaris van politie, de heer C. v. d. Mark, had voor de overdracht van zyn bevoegdheden aan Kokkie van der Rest de kring der jeugdige agenten eens rondgekeken. „Er zitten tussen de agenten", zo zei de heer v. d. Mark in zijn installatierede, „enkelen, die graag met de katapult schieten". Enige jonge agentjes kregen zowaar een ietwat ro de kleur. Op de vraag: „Zullen jullie de gas ten netjes ontvangen", antwoordden de agenten: „Ja!". Hierna had de heer v. d. Mark de zekerheid, dat allen htm best zouden doen en hij hing Kokkie v. d. Rest een oranjelint met penning om, als teken van waardigheid. De aanwe zige agenten van de gemeentepolitie konden toen inrukken. De bijziende Raymond Chauvet, die met vacantie te Nice vertoefde, vroeg aan jongens, die zich op de rotsen, niet ver van het strand, bevonden, of hij zonder risico kon duiken. De jongens antwoordden voor de grap, dat dit kon, hoewel er slechts dertig centimeter water stond. Chauvet dook en kwam om het leven. loniale resten van het voormalige Ne derlands Indië, zal het Indonesische volk zich van die zijde bedreigd ge voelen. In zulk een atmosfeer kan het niet verwonderen, wanneer het volk vraagt: kunnen wij doorgaan met sa menwerking met de Nederlanders? In vastbeslotenheid en eenheid wachten wij het ogenblik af, waarop de Nederlandse regering ons wil ont moeten, zodat wij aan dé conferentie tafel kunnen gaan zitten om een vreed zame en eervolle oplossing te vinden voor de vraagstukken van de Neder lands-Indonesische Unie en van West- Irian". In het vervolg van zijn rede zei Soe karno, dat Indonesië lijdt aan de ziekte van gebrek aan eerbied voor het gezag. „In vele zaken is vooruitgang te con stateren, maar vele gedroomde aspira ties werden niet verwezenlijkt en in politieke en economische en sociale zaken is niet bereikt hetgeen wij wens ten". Tegenover de geest van Augustus 1945 stelde Soekarno matheid en on tevredenheid zonder enig dynamisch positivisme. „Het lijkt er op, alsof wij geen idealisme meer hebben. Zelfbe lang lijkt de godin te zijn, die ons in haar richting dringt." Vandaag zal het Chr. Lyceum voor Zeeland zich in het nieuwe gebouw aan de Bergweg vestigen met dien verstande dat het kantoor wordt overgebracht en het zg. blok 4, bestaande uit 18 leslo kalen, wordt ingericht. De afwerking van het gebouw is nog niet gereed. Maar in ieder geval zal de komende cursus in het nieuwe gebouw gegeven worden. Het laat zich aanzien, dat het gebouw tijdens de jaarvergadering officieel in ge bruik zal worden genomen. Voor de ope ning zal een hoge autoriteit worden uit genodigd. ENORME DRUKTE BIJ RINGRIJDERIJ TE VLISSINGEN. J. de Klerck (Nw, en St. Joosland) persoonlijk kampioen van Walcheren De Zaterdag te Vlissingen gehouden ringrijderij om het kampioenschap van Walcheren is een overwinning geworden voor het drietal uit Middelburg, met 61 ringen. Persoonlijk kampioen werd J. de Klerck van Nieuw- en St. Joosland «en reserve—kampioen J. v. Wallenburg uit Middelburg. Twintig drietallen namen aan de wedstrijd deel. Er werd gereden op twee banen. De toeschouwers, die in drommen voor en langs de banen stonden, konden op grote borden de stand volgen. Van 's morgens 9 tot 's middags 4 heeft de wedstrijd geduurd, waarna gekampt werd om de traditionele pol lepel, welke gewonnen werd door J. v. Wallenburg. Voor het uitreiken van de prijzen werd eerst het woord gevoerd door de heer P. Brasser, voorzitter van de Zeeuwse Ringrijdersvereniging, die met vreugde vaststelde, dat de wed strijd een groot succes is geworden. Hij dankte het gemeentebestuur en V.V.V. voor de medewerking. De heer C. Koo- le, voorzitter van de afd. Vlissingen, bracht dank aan mevr. Brasser voor het vele werk, dat zij voor de ringrij derij doet. Namens alle ringrijders bood hij haar bloemen en een herinne- ringsmédaille aan. Ook de heer Bras ser kreeg een herinneringsmédaille. DE UITREIKING DER PRIJZEN. De Commissaris der Koningin, die een deel van de wedstrijd bijwoonde, zei het buitengewoon te waarderen, dat deze wedstrijd in Vlissingen ver reden kon worden. Door gebeurte nissen als deze worden stad en platte land nader tot elkaar gebracht. Aan het verzoek tot Prins Bernhard voor deze wedstrijd een prijs beschikbaar te stellen is direct gevolg gegeven door het schenken van een médaille. Hij wenste de afdeling Middelburg geluk met de overwinning en overhandigde de médaille. Ook de wisselbeker van „Het Vrije Volk" werd door de Com missaris aan de afd. Middelburg over handigd. De persoonlijke kampioen, de heer de Klerck, kreeg een tabakspot, Westkapelle heeft muzikale inwoners, die tot vèr over de grenzen bekend zijn, getuige het feit, dat het Westkappels Dameskoor grote faam geniet, niet al leen in ons land, maar ook daarbuiten. Naast het Dameskoor is er nog een Chr. Zangvereniging „Looft den Heere", de fanfare „O.K.K." en tenslotte de mond- harmonica-vereniging „De Krekels". De oorlog heeft het bloeiende muziek leven ln het dorp bij de dijk niet kun nen breken, maar wel is de muziek tent verdwenen. Het gemis werd ster ker gevoeld, doch enige tijd geleden rijpte het plan om een tent door vrij willigers te laten optrekken. Zij hebben hun vrije tijd gegeven en Westkapelle is nu weer een muziek- ten rijk, een tent waarop heel het dorp trots mag zijn. Zaterdagmiddag vonden de officiële overdracht en de opening plaats. Om half vier maakten Westkappelse corpsen en koren met de Kon. Har monie „Ons Genoegen" uit Vlissingen een muzikale wandeling door het dorp. Alvorens de muziektent werd geopend, sprak de voorzitter van „O.K.K.", de heer P. Mlnderhoud, een inleidend woord. Namens de bouwcommissie droeg de gemeentesecretaris, de heer W. K. Dieleman, de tent over aan de vereniging „Westkapelle Herrijst". De voorzitter daarvan, dokter M. Huijgens aanvaardde de tent en sprak woorden van dank tot allen, die daaraan hebben gewerkt. Burgemeester mr M. Tyde- man verrichtte de officiële opening. Hij wees er vooraf op, dat uit de bouw van de tent de eendracht spreekt en hij wenste, dat dit ook op ander terrein zo zou worden. Daarna knipte hij een oranjelint door. Nadat „O.K.K." in de tent had plaats genomen en de Para chutistenmars had gespeeld, sprak de heer Minderhoud een dankwoord, waarop de heer F. Naerebout namens „Ons Genoegen" felicitaties aanbood. „O.K.K." gaf vervolgens een concert. In de avonduren kon men genieten van uitstekende harmonie- en fanfaremu ziek, uitgevoerd door de aan het fes tival deelnemende corpsen. Ook de bei de koren uit Westkapelle lieten zich niet onbetuigd. Veel hartelijkheid genoten en veel gezien. ALS GAST VAN DE „CIVIL AIR PATROL". Vermoeid, maar vol onvergetelijke indrukken arriveerde de 19-jarige Aar denburger Jacques Dirkx Vrijdagavond in de ouderlijke woning, na een drieweeks verblijf in de U.S.A., waar hij met nog vier andere jonge landge noten plus twee escortes deel uitmaakte van een groep jonge mannen uit West-Europa, die in het kader van een jaarlijkse wederzijdse uitwisseling de gasten waren van de „Civil Air Patrol", een organisatie, die nauw verband houdt met de Amerikaanse luchtmacht. Dirkx was sedert een. jaar lid van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart, zo begon hij zijn verhaal, en had plannen om in de aviatiek te gaan. Ook in Amerika is een soortgelijke vereniging, die jaarlijks een uitnodiging naar alle W. Europese landen exclusief West- Duitsland zendt om met 5 jongens en 2 escortes kennis te komen maken met het Amerikaanse leger, speciaal met de luchtmacht. Omgekeerd komen 5 Amerikaanse jongens hierheen. Het doel is: eikaars leven leren kennen en het aankweken van meer onderlinge waardering. „Dat wij ginds een militaire oplei ding kregen zoals in sommige kran ten werd beweerd is niet waar", zo zei Dirkx. „Wij hebben de tocht ge maakt met 5 jongens en majoor Nicola van de Ned. luchtmacht. Nadat alle jongens uit West-Europa in Frankfort waren samengekomen, werd de reis gemaakt in een prachtig ingerichte Constellation van de Amerikaanse luchtmacht en vlogen we via de Azo- ren naar Washington. Na aankomst hadden we een daverend programma van vier dagen, waarin we o.a. de Failchild Packard vliegtuigenfabriek bezochten en een vrije dag hadden om wat te acclimatiseren en kennis te ma ken met de Amerikaanse jongelui. De groep uit ieder land vertrok daarna naar een bepaalde staat, waar men dan weer de gast was van de „Civil Air Patrol". De Nederlandse groep ging naar Mis sissippi, waar het 100 graden Fahren heit was en ons een zeer hartelijke ontvangst te beurt viel. We zijn er 2 dagen geweest en maakten een bus tocht door heel de staat, waarbij we enthousiast genoten van de bootraces op de Mississippi bij Greenville en Hollandse jongens ontmoetten, die hier in opleiding zijn voor de luchtmacht. Vandaar trokken we naar het Zuiden, naar Gulford, waar we op een Ameri kaanse luchtbasis werden onderge bracht en een interessant bezoek brachten aan New Orleans en aan de „State capitol" Jackson. Vandaar gin- gen.jse terug naar New York, waar we weer allen bijeenkwamen. Daar was nog een daverend programma, o.a. „sight seeing" en we zijn er ook ver schillende malen opgetreden voor de radio en de televisie. We hadden er veel vrije tijd om te winkelen en de Amerikaanse luchtmacht bood ons af scheidsdiners aan. Met een Constella tion keerden we via New Foundland Frankfort naar huis terug". INDRUKKEN. „Amerika viel mij zeer mee", zei Dirkx, „de meeste Hollanders denken altijd aan de wolkenkrabbers in New York, aan snelverkeer, enz., maar „in the country" leven de mensen gewoon zoals hier en het verkeer is er betrek kelijk kalm. Opvallend vind ik de gro te gastvrijheid van de Amerikanen en hun oppervlakkigheid valt m.i. zeer mee: zij hebben veelal volop interesse voor serieuze dingen. Ook was het doel de jongens meer „air-minded" te maken. Daarin is men wel geslaagd. De hele uitwisseling wordt wederzijds door Amerika be taald en dat vind ik een mooi staaltje van „goodwill". Van onze groep van vijf jongens gaat er slechts één in de vliegerij bij de Rijksluchtvaartschool Ik had graag verkeersvlieger bij de K.L.M. willen worden, maar mijn psyeho-technische test is mislukt en ik ga nu scheikunde studeren", aldus ein digde Dirkx zijn interessant reisver haal. welke jhr de Casembroot beschikbaar had gesteld. De heer de Klerck dankte daarvoor. Burgemeester Kolff sloot zich aan bij de woorden van de Commissaris, dat stad en platteland nader tot elkaar worden gebracht. Hij overhandigde de reserve kampioen de zilveren médaille van de burgemeester van Middelburg. Oostkapelle kreeg met 59 ringen de beker van de kunstmesthandel v/h Kooman en Co. uit Dirksland. Voor Gapinge (58 ringen) was de beker van J. Balkenende uit Biezelinge. De afde lingen Nieuwland met 55, Aagtekerke met 54, Domburg met 53 en Veere met 52 ringen kregen ook elk een beker. Koudekerke won met 51 ringen de mé daille van het gem. bestuur van Vlis singen en Kleverskerke met 46 ringen de médaille van burgemeester Kolff. Na het uitreiken van de afdelings- prijzen dankte de voorzitter van V.V.V. de heer J. L. Verhagen, de ringrijders hartelijk, dat zij de kampioenschappen in Vlissingen verreden. De uitslag voor het persoonlijk kam pioenschap luidt: 1. J. de Klerck, Nw. en St. Joosland 28 ringen; 2. J. v. Wal lenburg, Middelburg 25; 3. J. Reijnier- se, Koudekerke 24; 4. P. Peper, Aagte kerke 23; 5. J. Mesu, Veere 22; 6. L. Huijszoon, Middelburg 22; 7. J. A. Lous Oostkapelle 22; 8. L. P. Brasser, Veere 22; 9. J. Goedbloed, Gapinge 21; 10. J. Provoost, Domburg 20; 11. C. Lange- beeke, Gapinge 19; 12. M. Koole Jz, St. Laurens 19 r.; 13. G. Wattel, Oostka pelle 19; 14. W. Provoost, Domburg 19; 15. L. de Voogd, Nw en St. Joosland 19. Negen gewonden bij autobusonge luk in België. Zondagmorgen vijf uur is een auto bus van een reisbureau te Helmond, die voor de N.R.V. reed, op de Boomsa Steenweg te Aartselaar (B.) tegen een stilstaande vrachtauto gereden. De autobus kwam in botsing met een boom en werd geheel ingedeukt. Ne gen reizigers werden gewond, o.w. de 20-jarige W. Vercouteren uit Axel. Vier personen werden in het zieken huis té Boom opgenomen. Het gezel schap keerde terug van een bezoek aan Parijs. OMGEKOMEN GIJZELAARS HERDACHT. Vrijdag was het 10 jaar geleden, dat in het gijzelaarskamp Beekvliet te SL Michielsgestel vijf gijzelaars door de Duitsers werden gedood. Het waren Robert Baelde, Christoffel Bennekers, Otto Graaf van Limburg Stirum, Wil lem Ruys en Alexander Baron Schim- melpennninck van der Oye. Twee maanden later, op 16 October 1952, werden andermaal drie gijzelaars ver moord: de heren Jan Haantjes, Koos van den Kerkhoff en Hein Vrind. Zij werden in een bos bij Woudenberg gefusilleerd. Het laatste woord dat uit de monden der slachtoffers klonk, was „Leve de Koningin". 150 oud-gijzelaars uit alle streken van het land waren Vrijdag met vele nabestaanden op het landgoed „De Rovert" onder Goirle, waar de eerste vijf gijzelaars werden gefusilleerd, bij een om hen te herdenken en te eren. Deze ere-reünie werd geopend met het „Wilhelmus", waarna namens alle oud-gijzelaars een krans bij het ge denkteken werd gelegd door mr R. van der Heijden, burgemeester van Loon op Zand en de heer B. van Bavel, secretaris van het comité oud-gijze laars. Herinnering aan „Oost Vlaanderen vlagt". Als herinnering aan de te Middelburg enkele weken geleden gehouden ten toonstelling „Oost-Vlaanderen vlagt" zal de VARA op Maandagavond a.s. van 10.1511.00 uur een uitzending geven van een deel van het concert dat op de avond van de opening der tentoonstel ling, 12 Juli j.l. door het Nationaal Or kest van België o.l.v. prof. Louis Wee- maels in de Concert- en Gehoorzaal werd gegeven. De VARA nam een deel van dit concert op de geluidsband op, zodat men Maandagavond opnieuw van het prach tige concert kan genieten. EEN PLUIM VOOR DE VLISSINGSE MIDDENSTAND. De jury, welke de étalages van de Vlissingse middenstanders, die mee doen aan de étalagewedstrijd, heeft beoordeeld, is vol lof over hetgeen door de zakenlieden is gepresteerd. Eén der juryleden deelde ons mede, dat hij nog nimmer tijdens een derge lijke wedstrijd in Zeeland zulke uit stekend verzorgde étalages had gezien. Hij merkte nog op, dat de verwachtin gen van de drie juryleden verre zijn overtroffen. Zij zijn inmiddels met hun werk gereed en hebben de uitslag in de zak. In de komende dagen zal het publiek in de gelegenheid zijn de éta lages te bewonderen en er een oordeel over uit te spreken, waarna aan het eind van de week de uitslag bekend zal worden gemaakt. DE BILT ZEGT: Overwegend droog. Weersverwachting geldig tot vanavond Aanvankelijk flinke opklaringen met later uit het Zuidwesten geleidelijk toenemende bewolking. Tot het einde van de middag overwegend droog weer. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1