VORMING EXTRA-PARLEMENTAIR KABINET MOGELIJK Drie van de veertien kanaalzwemmers bereikten de overkant aanpassen Mr Den Daas is weg bij de A.V.R.O. De doodstraf geëist tegen jonge textielarbeider PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Formateur Donker verklaart: D Mej. Tjeenk-Willink eerste „vrouwelijke staatssecretaris" Alleen in rubberboot over Oceaan? Aan de dood ontsnapt SNIPPER v NIEUWS' Geschil tenslotte opgelost Medearbeiders zouden terechtstelling moeten bijwonen Sow jets verwerpen Westelijk voorstel Feestweek te Vlissingen geopend Gisteravond laat: Twintigjarig Engels fabrieksmeisje stapte als eerste aan wal VAMI-IJS Pagina Uitgave Stichting „Zeeuwsch, Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen, 'traat 17, Xelef. 2754, Middelburg: Korte Noords traat 35. TeL administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen Djjks traat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2250 ZATERDAG 16 AUG. 1952 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.25 u., onder 20.03 u. Maan op 1.32 u., onder 18.59 u. Hoogwater Zondag 17 Aug.: Vlissingen: 12.11 u. 1.54 m., u. m. Terneuzen: 0.13 u. 1.68 m., 12.41 u. 1.73 m. Wemeldinge: 1.14 u. 1.38 m., 13.47 u. 1.38 m. Zierikzee: 0.58 u. 1.18 m., 13.28 u. 1.17 m. I cao i ion 3. de Britse rnl- pe Zaken, An- jssa Spencer- van Winston lag te Londen was de voor- e zomer van 1952 bracht tot heden weinig politieke spanningen. In het internationale politieke bedrijf heerst een vacantiestemming, een wel dadige rustpauze. De druk, die in de afgelopen maanden op miilioenen mensen lag, is veel lichter geworden an als men de mate van vrees mag afmeten naar het bezoek, dat de Ame rikanen aan de oude wereld brengen, dan kan men vaststellen, dat er wei nig wolken zijn aan het politieke fir mament. Een mens heeft (het blijkt telkens weer) een groot aanpassingsvermogen. Toen het, al kort na de bevrijding van het Westen, duidelijk ging worden, dat de twee grootmachten van onze tijd, Amerika en Rusland, tegenover elkaar kwamen te staan, bracht dat velen uit hun evenwicht. Bijna iedereen dacht, dat het wel weer spoedig op een oor log zou uitdraaien. De angst maakte zich meester van talloos velen. En toen de strijd in Korea uitbrak, ont stond een complete angstpsychose. De strijd woedt daar nu reeds- twee jaar en laten wij het maar eerlijk beken nen: wij zijn er ai aan gewend ge raakt, dat ergens op de wereld jonge mensen sneuvelen. Wij denken er nog wel eens aan, als wij b.v. lezen, dat het met die wapenstilstandsonderhan delingen maar niet wil vlotten of als er weer een contingent Koreastrijders vertrekt of terugkeert, maar de angst, de benauwenis, dat het ook naar ónze omgeving en naar ónze eigen woon plaats zal overslaan, is ver verdwe nen. Met de mensen achter het ijze ren gordijn hebben wij wel medelij den, maar wij slapen er geen minuut minder om en wij zien onze eigen kleine zorgen heel groot. Voor de meeste mensen heeft op dit ogenblik de vraag, of er oorlog komt (nog maar kort geleden een vraag, die veler leven beheerste) het meeste van haar actualiteiten verloren. Zij accepteren zonder enig nadenken de feitelijke situatie, waarbij de we reld in twee grote kampen is verdeeld. In eigen land is het communisme al lang op de terugweg, materieel gaat het uitstekend en waarom zullen wij ons, vooral in deze vacantietijd, dan lorgen maken! Wie het er nu niet volop van neemt, is een kniesoor! Zullen wij op deze manier onszelf in ilaap sussen? Net doen, of er niets aan de hand is en de rust van deze zomer als definitief beschouwen? Het zou ons lelijk kunnen opbreken! Onze geestelijke weerstand zouden wij zelf daardoor verkleinen en uithollen. Na tuurlijk wekken wij niet op tot vrees, maar evenmin tot zorgeloosheid! Juist een waarschuwing tegen het laatste heeft thans alle reden. T"\eze week hebben zich in enige landen van West-Europa gebeur tenissen voorgedaan, die moeilijk an ders beschouwd kunnen worden dan als symptomen van een zorgeloosheid, die een gevolg is van een zeer-milde beoordeling der internationkale poli tieke situatie. In België bracht de re gering de diensttijd terug, in Frank rijk wil men o.m. bezuinigen op de bescherming van het „thuisfront", de bevolking. In Engeland wil Churchill de productieplannen verminderen en de lichting verkleinen. De verminde ring van de_ productieplannen wordt gemotiveerd 'met er op te wijzen, dat de ontwikkeling der moderne techniek zó snel gaat, dat wapens, die nu nog m een experimenteel stadium verke ren, al lang verouderd zullen zijn, als zij in massaproductie zullen komen. Zowel in Frankrijk als in Engeland gaat het om de vraag, of en in welke mate de economie van het land de militaire krachtsinspanning zal kun nen dragen. In Frankrijk doet zich het merkwaardige feit voor, dat men de Ver. Staten critiseert, omdat dit land te weinig orders bij de defensie-in dustrie plaatst. Het wordt door som mige Fransen zelfs zó voorgesteld, dat -e Franse economie belangrijk zal ver zwakken, wanneer door het verstrek ken van minder defensie-orders ook mmder dollars kunen worden ver- Q' 7orlder op de juistheid en het voor en tegen van de Britse en Franse standpunten in te gaan (het is voor met-ingewijden onmogelijk daarin een mtspraak te doen) moet toch worden gewezen op het gevaarlijke element in deze ontwikkeling. Zodra men gaat spre.ren over een aanpassing der mili taire voorbereidingen (hoe betreu renswaardig die in zichzelf ook zijn met hoeveel afkeer zij ook worden getroffen) aan een toestand van min der gevaar, is men o.i. op de ver keerde weg. Want het is onze rots vaste overtuiging, dat de voorbereidin gen aan de andere kant van het ijze ren gordijn in even snel tempo voort gang vinden. De tactiek van de macht hebbers in Moskou moge naar gelang van de omstandigheden wijzigen, het einddoel blijkt hetzelfde: onderwer pt der vrije volken. Tegenover die dreiging past in deze wereld (helaas) maar één antwoord: het scheppen van *en nog grotere macht. Niet terwille aa die macht zelf, maar opdat de •ens zich in vrijheid zal kunnen Plooien en in vrijheid God zal unnen dienen. Daarom blijft uiterste a£kzaamheid geboden. T. DEN HAAG, 15 Aug. De kabinetsformateur, mr L. A. Donker, heeft medegedeeld, de indruk te hebben, dat het thans mogelijk is een extra-parlementair kabinet tc vormen, waarin personen, behorende tot vier partijen, zitting hebben. Hij vermoedt evenwel, dat de besprekingen over de bezetting der verschillende posten, nog enkele dagen in beslag zullen nemen. (Van onze parlem. redacteur.) Na zijn bezoek aan H. H. de Konin gin, waarna ogenblikkelijk boven staande communique volgde, heeft de kabinetsformateur weer een grote ac tiviteit ontplooid. Hij ontving eerst de staatssecretarissen Van Rhijn en Cals. Daarna maakte het enige vrouwelijke Eerste Kamerlid, Mej. Tjeenk-Willink (P. v. d. A.), haar opwachting. In de avonduren verschenen op het minis terie van Financiën, de Commissaris der Koningin in de provincie Overijs sel ir J. B. G. M. ridder de van der Schueren en de socialistische staatsse cretaris van Oorlog mr Kranenburg. Uit het perscommuniqué wordt onze veronderstelling van gisteren beves tigd, dat de personeelsbezetting moei lijkheden oplevert. Vooral Buitenland se Zaken blijft een groot probleem. Zijn we wel ingelicht dan zijn twee candidaten, Prof. Beaufort en drs Men vermoedt, dat de 27-jarige dr Boobard uit een kreek bij Tanger is vertrokken voor een tocht over de Atlantische Oceaan in een rubberboot zonder voedsel of watervoorraad aan boord. Vier dagen geleden waren hij en zijn metgezel, Jack Palmer, reeds met het bootje tut Tanger vertrokken, doch zij moesten terugkeren wegens het slechte weer. Palmer verklaarde toen zich terug te trekken. Vrijdag be gaf hij zich naar de kreek, waar de rubberboot, die zijn eigendom was, lag, doch deze bleek te zijn verdwe nen. Palmers bezittingen waren op de wal achtergelaten. Leren ze het nooit? Drie jongens van ongeveer 17 jaar uit Soest hebben weer eens bewezen, hoe gevaarlijk het spelen met munitie is. De bewoners van de Wieksloterweg en omgeving werden gisteren opge schrikt door een luide ontploffing, die de ruiten deed rinkelen. Een onder zoek wees uit, dat drie jongens*nabij het Pluismeer in de Lage Vuurse, waar lange tijd een munitie-opslag plaats is geweest, een landmijn had den gevonden. Zij hadden het gevaar lijke voorwerp meegevoerd naar het bos bij Soest, waar zij op verschillen de manieren geprobeerd hebben, de mijn tot ontploffing te brengen. Na dat een „gewoon vuurtje" onder de mijn niet had geholpen, is een van hen naar huis gegaan om een blik petro leum te halen. Toen de petroleum op het vuur werd geworpen en de jon gens nauwelijks achter een dikke boom een schuilplaats hadden gevon den, kwam het projectiel tot ontplof fing. Arrestaties in Zuid-Afrika. LOUBENS IN GROT BEGRAVEN. Marcel Loubens, de 33-jarige grot onderzoeker, die tengevolge van een val in de grot van Pierre St. Martin om bet leven is gekomen, is Vrijdag in deze grot begraven. Toen zijn vier collega's tot de sotsom kwamen, dat het niet mogelijk was het stoffelijk overschot naar boven te brengen, be dekten zij het met een stapel grote stenen. r i i l i Neergestort vliegtuig is onvindbaar. Volgens een bericht van radio Hum- ber is vier mijl ten Oosten van Kings Lynn in Oost-Engeland (aan de Wash- Baai) 'n vliegtuig neergestort. Aanvan kelijk werd gezegd, dat een lid van de bemanning zich vermoedelijk in zee -in de buurt van de Wash-Baai bevond. Aan de schepen werd verzocht uit te kijken. De opsporingsploegen hebben na drie uur zoeken in de bossen en het moerasland bij Kings Lynn gistermor gen een gewonde RA.F.-man gevon den, die met een valscherm uit zijn neerst'-tend -'iegtuig is gesprongen. De andere inzittende van het vlieg tuig is nog niet gevonden. Ook het toestel, een oefenvliegtuig van de R.A.F. heeft men nog niet kunnen vinden. Speekenfcrink, op dit moment weer van de baan. Wie het nu zullen worden is nog niet bekend. Suggesties in dit op zicht zijn zeker niet opportuun omdat zelfs de formateur geen uitsluitsel kan geven. De naam van de Commissaris der Koningin in Overijssel als één der twee ministers wordt natuurlijk in dit verband met grote hardnekkigheid ge noemd. Wat de staatssecretarissen betreft nemen wij aan, dat hen is gevraagd om zich nogmaals ter beschikking te stellen. Mej. Tjeenk-Willink wordt „getipt" voor het staatssecretarisschap van So ciale Zorg. Zou zij inderdaad als zo danig optreden dan doet de eerste vrouwelijke figuur in het kabinet haar intrede. In de Eerste Kamer heeft zij be wezen haar mannetje ter dege te staan. Zij is zeven en veertig jaar, bezocht het gymnasium te Deventer en stu deerde rechten te Leiden. Daarna was ze werkzaam bij de sociale raad te 's-Gravenhage en Arnhem. Momenteel is ze bestuurslid van verschillende instellingen voor Sociale zorg, terwijl ze hoofdbestuurslid is van de Vereni ging voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap. Men kan dus ge rust aannemen, dat zij thuis is in de materie die ze te behandelen krijgt, Men zal zich herinneren, dat haar col lega aan de overzijde van het Binnen hof, Mej. Tendeloo (Arb.), tijdens de formatiepoging van dr Drees een brief heeft gezonden om een vrouw in het Kabinet op te nemen. De heer ridder de van der Schueren heeft een gevarieerde loopbaan achter de rug. Hij is R.K. en 53 jaar oud. Hij studeerde in Delft electrotechniek werkte daarna als assistent bedrijfs- ingenieur bij de Prov. Noord-Brabant- se Electr. Mij. en was daarna verbon den aan verschillende wereldconcerns van de A.K.U. Van 1944 tot 1946 was hij in militaire dienst. Hij kwam in Nederland terug als sous-chef-staf Mil. Gezag, waarna hij in 1946 Com missaris der Koningin werd. Engelse stoker verdronken. Gisternacht is de 23-jarige stoker Sidney Georgg Williams, geboortig uit Crofty Village Gower (Wales), opva rende van het Engelse m.s. „Holly wood" van Johnn I Jacobs and co ltd te Londen, verdronken. Hij werd met een sleepboot naar zijn aan boei 8 in de Nieuwe Maas te Rotterdam lig gend schip gebracht. Tijdens het me ren van de sleepboot langszij van de „Hollywood" is Williams over boord geslagen. Twee leden van de beman ning, die hem nasprongen, slaagden er niet in hem te redden. De rivier politie heeft tot nu toe tevergeefs ge dregd. ZEG HET METDE POPPENKAST. Onder leiding van de poppenkast speler Jan W. Kesler uit Amsterdam en de beeldhouwer Eef van Maanen uit Velp wordt op de Volkshogeschool „Diependaal", post Markelo in Over- ijsei, een cursus gegeven in de veredeling van de poppenkastkunst. Mensen uit onderwijskringen, jeugdleiders, werkers in speeltuinverenigingen, sana toria enz. ontvangen hier onderricht in et zelf vervaardigen en aankleden van poppen, het bespelen van een poppenkast en het schrijven of bewerken van voor de poppenkast geschikte stukken. Het is de eerste cursus op dit gebied in ons land. Enige cursisten aan de arbeid. Naar het AN.P. van bevoegde zijde is medegedeeld, Is de arbeidsverhou ding tussen de A.V.R.O. en Mr J. den Daas met wederzijds goedvinden ont bonden. Mr den Daas was onderdirec teur van deze omroepvereniging. Reeds voordat het conflict met de heer W. Vogt tot uitbarsting kwam, was de zaak-Den Daas aan de orde. Het bestuur van de AV.R.O. verweet nadat een uit eigen kring gevorm de commissie van onderzoek rapport had uitgebracht aan mr den Daas, dat deze denigrerende uitlatingen over het bestuur had gedaan, terwijl men voorts critiek had op zijn pro grammabeleid. De heer Den Daas ont kende deze tenlastelegging beslist en weigerde ontslag te nemen, toen men hem aanbood met een jaar salaris te vertrekken. Daarop heeft het bestuur der A.V.R.O. aan het gewestelijk ar beidsbureau vergunning gevraagd hem te mogen ontslaan. Deze procedure heeft geruime tijd gevergd. Tenslotte De onlusten in Egypte De openbare aanklager van het speciale militaire tribunaal, dat naar thans blijkt, 500 bij de onlusten van Woensdag gearresteerde stakers berecht, heeft de doodstraf geëist tegen een jonge textielarbeider, die er van beschuldigd wordt de voornaamste aanstichter van de onlusten in Kafr el Dawar te zijn geweest. Als deze doodstraf door Generaal Naguib wordt bevestigd zal de arbeider voor de ogen van zijn medestakers worden terecht gesteld. fc., 0., ouuru .te dische Cong-—if doel gebruikten ren te die zij tevens voor het "-"cfer van passagiers langs de kust dden-Amerikaanse staten he NoordelijB.t3,e scheepvaartmaat- oenen ervan oeschuldigCtie te staan Van Panmoendjon cpnieu\v"GS Gough, «"gen te hebben geschonden.4#? Ja" löu n 2u^en een onderzoek instt. In de tijd van de oogst is regen, véél regen althans, wel eens lastig. In Berlicum echter was de landbouwer Van Zoggel gisteren erg blij met een fikse regenbui. Zijn hooimijt brandde als een fakkel en omliggende wonin- liepen ernstig gevaar. Toen kwam de regen en de brand was geblust. Te Nijmegen is een der oudste inwoon sters van ons land, de 104-jarige Mej. Ernestina Schultz, gisteren overleden. Zij werd in Polen geboren. Mr A. de Vries, redacteur buitenland van de Nieuwe Rotterdamse Crt., is per 1 September benoemd tot hoofd van de afd. Nieuwsvoorziening van de direc tie Voorlichting Buitenland bij het Ministerie van Buitenlandse Zaken. De 23-jarige Zwitserse modekoning, Erwin Dolder, die in 1948 de eer te beurt viel het staatsiekleed voor de inhuldiging van de Koningin te mogen ontwerpen, zal hij komt net uit Ar gentinië terug contact zoeken met Nederlandse textielfabrikanten ten einde in Zuid-Amerika met door hem ontworpen modellen, vervaardigd van Nederlandse textiel, modeshows te or ganiseren. Hij ziet goede kansen voor ,onze textielindustrie in Zuid-Amerika.»1 >gt hij. Een Hilversumse dierena" ock vtisteren tot f800 boete verr-^n goed woo- hij zi* Dan zijn er nog meer factoren, die de prijs, welke de consument moet betalen, veel hoger doen liggen, dan de prijs, die de vissers maken. Van de mijn gaan de garnalen naar Volgens officiële cijfers zijn bij de incidenten een politie-agent, twee soldaten en zes burgers gedood en zeven politie-agenten en drie burgers ernstig en dertien burgers licht ge wond. De textielfabrieken in Kafr el Da- war worden bewaakt door soldaten en tanks. Op een persconferentie heeft gene raal Naguib tegengesproken, dat een politieke partij in verband met de on lusten een waarschuwing had ontvan gen. Er bestaan tot dusver geen be wijzen tegen enige partij, aldus de ge neraal. Eerder op de dag had een regerings woordvoerder verklaard, dat uit on derzoekingen was komen vast te staan, dat de onlusten door enkele leiders van een bepaalde partij waren aange sticht. Deze leiders hadden een ernstige waarschuwing ontvangen, al dus deze woordvoerder. Deze verkla ring viel samen met de arrestatie van de voorzitter van het plaatselijk co mité van de Wafd-partij te Kafr el Dawar. Generaal Naguib verklaarde voorts op zijn persconferentie, dat de wet op dienstplicht binnenkort zal worden herzien om haar gelijkelijk van toe passing te maken op alle burgers. De eerste taak van het leger blijft hand having van de vrede en de veiligheid, aldus de generaal. Volgens het Egyptische blad „Al De moord in Zuid-Frankrijk. DOMINICI VOOR DE 5e MAAL VERHOORD. De Franse boer Gustave Dominici, die elf dagen geleden het eerst de lijken van de vermoorde Britse fami lie Drummond vervol- Vrijdag - Dit bmdat had fminici in fcdaat een ;ou heb- In de haven van Veere, tegf?'.® veltjes, ligt de vissersvloot ï..1®,,?®" inspannende tocht buitengaa.®!"j spoedig de tijd aanbreken, cL e en naar d. Ahram" heeft de regering gisteren een bureau voor de veiligheid van de staat opgericht, ter bestrijding van communistische en Zionistische activi teit. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de Britse rege ring de kwestie van leveranties aan de Egyptische strijdkrachten in be raad heeft. Hieronder vallen echter geen wapens. kwam men gisteren toch tot een ac- coord, waarbij aan mr Den Daas een financieel aanbod is gedaan, dat voor deze acceptabel was. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Vrijdag mee gedeeld, dat de Sow jet-Unie het wes telijke voorstel voor een verkort Oos tenrijks staatsverdrag heeft verwor pen. Spannende wielerwedstrijd te Axel. Verhelst viel en werd vijfde. De gisteren door de Axelse wieler en 'supportersclub „Volharding"geor ganiseerde wielerwedstrijd over 120 km. gaf in de eerste helft weinig strijdlust. "Wel maakte de jeugdige v. d. Lijcke uit Groede een keurige in druk en wist de Waal uit Hontenisse een achterstand van bijna één minuut ontstaan door bandenpech weer in te halen. Halverwege de wedstrijd had Roovers uit Etten succes met een uitlooppoging, waardoor hij spoedig 1 minuut voorsprong had en die wist te behouden tot het einde en zelfs nog verder ujt te lopen. Luid aangemoe digd door de stad- en streekgenoten zette Verhelst uit Axel tegen het ein de een achtervolging in, doch mede door gemis aan ondersteuning bleef hij kansloos. De laatste ronden gaven een vinnige strijd in de stromende regen om de tweede plaats tussen Verhelst en de Belg G. Saelens. Door een val partij op 200 meter van de eindstreep, waarbij hij bloedend werd verwond aan rechter arm en dijbeen, werd Ver helst ook voor de tweede plaats ab soluut uitgeschakeld en moest tot te leurstelling van zichzelf en zijn vele aanhangers met de vijfde plaats genoe gen nemen. De uitslag was als volgt: 1. Rovers, Etten, de 120 km. in 3 uur 9 min.; 2. G. Saelens, Zelzate (B.), on middellijk daarachter 3. Oomes, Etten; 4. de Waal, Hontenisse; 5. Verhelst, Axel; 6. C. Saelens, Zelzate (B.); op één ronde volgden 7. v. d. Lijcke, Groede; 8. Roomens, Waesmunster (B.); 9. Luysterburg, Nieuw-Vosmeer; 10. de Regt, Soestdijk. Honderden lichtjes Gisteravond is door de Burgemees ter van Vlissingen, mr B. Kolff, de feestweek geopend welke ter gelegen heid van het zestigjarig bestaan van de Vereniging voor Vreemdelingenver keer wordt gehouden. Vanaf het stad huis liepen B. en W., het bestuur van V.V.V. en talrijke genodigden, bege leid door de muziek van St. Caecüia en Ons Genoegen, door de feestelijk versierde straten naar het feestterrein op de Grote Markt. Hoewel het er in het begin door de stromende regen niet naar uitzag, kon de opening toch in de openlucht plaats vinden. Het openingswoord werd gesproken door de heer J. L. Verhagen, voorzitter van de V.V.V., die er op wees dat de ver enigingen in Middelburg en Vlisingen, die zestig jaar geleden werden opge richt tot de oudste van Nederland kun nen worden gerekend. Hij dankte da velen die aan de totstandkoming heb ben meegewerkt en sprak een propa gandistisch woord voor de V.V.V. Hierna sprak de burgemeester zijn officieel openingswoord. Wanneer er in Vlissingen de handen ineen worden geslagen is er steeds iets goeds tot stand gekomen, begon spr. zijn rede voering. Er is naar gestreefd om het typisch Vlissings karakter naar voren te brengen en men is daarin wel ge slaagd. Hij dankte het Nederlands en Belgisch loodswezen en de gemeenten Arnemuiden en Yerseke voor hun in zendingen op de tentoonstelling „Zee- lands leven". Vervolgens sprak de heer J. Moolen- burgh, voorzitter van de Prov. V.V.V. Van dit feest zullen later zeker de vruchten geplukt kunnen worden, meende hij. Tot slot sprak de orgaisa- tor, de heer Van der Looy, die een kort overzicht van de voorbereidingen gaf en de middenstand hulde bracht voor hetgeen zij heeft verricht. Hierna werden de lichten ontstoken en begon het vertier in het Lunapark. Ook in de feestelijk verlichte binnen stad liepen honderden mensen. Een Oostenrijkse berggids heeft gis termiddag het lichaam van een man op een berg ten Noorden van Inns- brück ontdekt. Men vermoedt dat het hier het stoffelijk overschot betreft van ds H. J. Janzen uit Tubbergen, die sedert 7 Augustus vermist wordt. Van de veertien zwemliefhebbers, die Donderdag voor het Kanaal- avontuur waren gestart na de elf die wij gisteren noemden, kozen er later nog drie het ruime sop hebben er drie de overkant gehaald. Negen zwemmers, van wie vier Egyptenaren, en twee zwemsters moesten de strijd staken. Gisteravond lagen dus nog twee man in het water. Dat zijn de 56- jarige Schot, Ned Barnie die het blijkbaar zuinigjes aan doet en de Egyptenaar Famy Attalah. Het moge de dames een troost zijn te weten, dat het 20-jarige Engelse fa brieksmeisje Kathleen Mayoh, na 16 uur en 55 minuten te hebben gezwom men als eerste Het Kanaal van Frank rijk naar Engeland wist over te ste ken. Om 2 uur in de nacht van Don derdag op Vrijdag ging ze in de buurt van Calais te water en gisteravond stond ze vlakbij Folkestone op het strand. De 26-jarige Engelsman Victor Bir- kett, die vlak na de zes Egyptenaren bij Kaap Gris Nes „zee koos" was de tweede die de overtocht maakte. Hij had geweldig pech en moest, vijf kilo meter verwijderd van de klippen van Dover, een urenlang gevecht met de ebstroom leveren. Na hem stapte de 26-jarige Egyptenaar Bakr Soliman gisteravond laat te Folkestone aan wal. Hij had 18 uur en een kwartier ovér de tocht gedaan. Bob Paysour, de 24-jarige brand weerman uit de Verenigde Staten, die Donderdagmiddag om 12 uur aan de Franse kust te Cap Gris Nez in zee is gegaan om Het Kanaal over te zwemmen, heeft, nadat hij 12 uur en 15 minuten in het water heeft gelegen en 6 mijl van de Engelse kust verwij derd was, zijn poging opgegeven we gens kramp. Het Engelse meisje Jenny James, dat te St. Margarets Bay was gestart, heeft na vijf uur te hebben gezwom- ,men haar poging gestaakt, aangezien zij zeeziek werd. Ook de Deense zwemster Elna An dersen gaf haar poging op om van Engeland naar Frankrijk over te zwemmen. Toen zij de strijd staakte had zij 16 uur in het water gelegen en was zij ongeveer 7 mijl van de Franse kust verwijderd. De Noord-Afrikaan, Noel Claud, die Donderdagavond bij Kaap Blanc Nez voor de Kanaaltocht startte, gaf door dat hij kramp kreeg zijn poging op toen hij tweederde van de afstand had afgelegd. Hij is door de volgboot naar Calais teruggebracht. De vier Egyptenaren, die uit het wa ter moesten worden gehaald, konden niet tegen de sterke stromingen en de vrij hoge golven op. Twee hunner wa ren nog maar 6 km. van Dover af, doch de eb belette hen het strand te bereiken. Philip Mickman staakte de strijd Vrijdagavond laat, toen hij nog geen kilometer van de Franse kust was ver wijderd. Hij had 21 uur en 30 minuten in het water gelegen. (Ingezonden Mededeling adv.) wind, zwnn&icóyr* SMAAKT ALTUD FIJN wlllo DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot heden avond: Iets koeler. Veranderlijke bewolking met nog enkele regen- of onweersbuien. Mati ge, later tot vrij krachtig toenemende wind in hoofdzaak tussen Zuid en West. Iets koeler.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1