K.V. P.-fractie vergaderde, maar men verwacht geen moeilijkheden Militair tribunaal met berechting begonnen Dc winkelsluiting te Middelburg Grot-onderzoeker overleden „Plof en „Plaf zijn thuis Elf kanaalzwemmers doken gisteren in ft zilte nat NIEUWSk Automatisch bellen met Amersfoort en Utrecht PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND doen het" I Na 50 dagenhoogspanning in Den Haag Bezetting van Buitenlandse Zaken nog een probleem? Heeft onze vloot gebrek aan olie? De oudste is 56 jaar Mohammedaanse Broederschap vraagt nieuwe grondwet k SNIPPER A „Dierenbescherming" richt zich tot de kerken» Variatie in halve dag-sluiting) geen koopavond Op 21 Augustus om 8 uuri Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tal. 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2433. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen.-traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dfjkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2249 VRIJDAG 15 AUG. 1952 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nnmmers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.24 u., onder 20.05 u. Maan op 0.26 u., onder 18.31 u. Hoogwater Zaterdag 16 Aug.: Vlissingen: 11.11 u. 1.42 m., 23.48 u. 1.49 m. Terneuzen: 11.40 u. 1.61 m., u. m. Wemeldinge: 12.40 u. 1.31 m., u. m. Zierikzee: 12.22 u. 1.12 m., u. m. f evraagd. VUUR* 3 ANKWERKERS MIDSKNECHTS. DPON, Heinkens- r 15 Sept.; DIENSTBODE >p flat. Hulp v. aanwezig. Br. [UIF-SINGELS, 133 (I), Am- »tse, 70 j., echtg. domé, 67 j.; F. M. de Zomer; Leo P. C., z. v. Irootaert. jjze, 21 j- en J. j. en M. Broek- (van Hoge en chtgen. van M. r, 76 j., echtgen. ivicus F. M., z- E. Maes; Maria J. de Bleijser; J. van Schayk Willem L., z- v. Vleertens; Fran- vl. Maenhout en Luijter, 23 j. en ren: Jeannette, Lla A., d. v. P. v. :rbrugge. J., v. v. P.. W. agelen; Christi- ooter en B. de I. A. M. Leclou d. v. J- A. de Maria C., d. v. ïjere. ink, 23 j. en B. L. W. de Jong, e Groene, 50 j. J. p. Vinke, 22 :nhove, 19 j. eJ} j.; E. Wage, 25 rliout, 24 j.; J- aijser, 24 i-l J> )f. 21 j. >nk, 58 echt- Dootjes, 61 J-> Scheijven, 55 rens; D. J. de J. Riemens; Lr. v. d. Peijl, 7 J.» echtg. van 9 j., echtg. van it. 71 J. (Van onze parlementaire redacteur) Gisteren vergaderde plotseling de K.V.P. Tweede Kamer-fractie. Deze bijeenkomst was voornamelijk van informatieve aard en hoewel tr omtrent de uitslag het grootste stilzwijgen wordt bewaard, neemt men aan, dat het geen moeilijkheden van politieke aard zijn, die aan formateur Donker in de weg worden gelegd. Officieel werd gisteren medegedeeld, dat door de formateur zijn ontvangen Minister In 't Veld en de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van de K.A.B., die gepolst is voor de P.B.O.-portefeuille. Uit zijn verrichtingen is het ons duidelijk geworden, dat mr Donker gisteravond nog wel een bezoek heeft gebracht. Het is niet uitgesloten, dat het hier Prof. Beel betreft, die, naar verluidt, nog geen definitief antwoord heeft gegeven op de vraag of hij weer Binnenlandse Zaken wil beheren. De Drama onder de grond; hulp kwam te laat. De Fransman Marcel Loubens, die Woensdag in de grot van Lepineux in de Pyreneeën is neergestort, is gister avond, kort voordat men zou pogen hem naar boven te brengen, overleden. Het blijkt thans, dat Loubens, die gamen met de andere onderzoekers Woensdag in de grot was afgedaald, het plotseling beneden niet langer kon Uithouden. Hij werd onwel en ver zocht weer naar boven te worden ge hesen. Hij liet zich aan de kabel vast maken en steeg vijf en veertig meter. Toen brak plotseling een tand van het rad van de windas met het gevolg dat de stalen kabel met een vaart af liep en Loubens even boven de bodem van de eerste zaal in de grot op een uitstekende rotspunt neerstortte. Een dokter, die na het ongeval af daalde hield de gewonde, die een kaak- en een rugfractuur had opge lopen, met verdovende middelen bui ten bewustzijn. Men had hem reeds op een brancard gelegd en was bezig de nauwe schacht van de grot vrij te maken van uitstekende rotspunten, toen de Fransman overleed. Loubens is 33 jaar en laat een vrouw en een kind achter. SPLITSING IN DE SOCIALISTISCHE RIJKSPARTIJ Otto Ernst Remer, die in 1944 het complot tegen Hitier hielp onderdruk ken, is gisteren afgetreden als tweede voorzitter van de Sosialistische Rijks- party in West-Duitsland. Twee dagen geleden bedankte Graaf Wolf von Westarp als derde voorzit ter, als protest tegen een uitlating van de eerste voorzitter, dr Fritz Doris, dat een ondergrondse partij-organisatie Jtou worden gesticht als de party (uiterst rechts georiënteerd) zou wor den verboden. Dr Doris is inmiddels geschorst door het hoofd van de „Ere raad" van de partij, dr Karl Schrieber. Vooraanstaande partijleden hebben hiertegen bezwaar gemaakt. De natio nale raad van de partij komt nu Zon dag in Neder-Saksen bijeen om de hangende kwesties te bespreken. In politieke kringen te Bonn acht men het niet uitgesloten dat de split sing in de S.R.P. het einde van de party betekent. Verwacht wordt, dat het constitutionele hof binnenkort de partij onwettig zal verklaren. IN VERZET TEGEN DE S.E.D. SAKSEN-ANHALT. Naar eerst thans bekend is gewor den uit Oost-Berlijnse bladen, hebben communistische functionarissen bij de electrische centralen te Halle, Bitter- feld, Zchornewitz en Grosskayna en 14 andere staatsbedrijven in Saksen-An- halt (Oost-Duitsland) in Juli duizen den arbeiders aangezet om te protes teren tegen een decreet van het poli tieke bureau, waarbij <ie salarissen Van een kleine groep geleerden en technici verdubbeld werden. In verband met deze actie werden acht communistische functionarissen gearresteerd en uit de partij gestoten. Voorts zijn 27 vooraanstaande com munisten van hun functie ontheven, evenals de leden van de partijraden in vyf steden. Utrechts burgemeester verontwaardigd. Over rapport Stichting van de Landbouw. „Oppervlakkig, misleidend en insi nuerend", noemde gisteren jhr mr C. tt. A' Rnnitz, burgemeester van Utrecht, het dezer dagen door de Stichting van de Landbouw in Utrecht samengestelde rapport over de plan nen van grenswijziging der gemeente Utrecht. In het rapport wordt beweerd, dat de wethouder van Openbare Werken te Utrecht onbekend zou zijn met het geen er in zyn gemeente gaande is. Be burgemeester kwalificeerde dit als «laster". De gemeente is volkomen op j hoogte met de gang van zaken op oe Htrechtse agrarische bezitingen in en buiten de gemeentelijke begren zing en de verhouding met de pach ters is nog steeds goed. De vele „onbe wezen aantygingen" kunnen echter 't vertrouwen van de pachters aantasten, ye gemeente zal overigens niets on dernemen naar aanleiding van dit rap- formatiepoging werd dus nog voortge zet. Het zou wel eens zo kunnen zyn, dat de bezetting van Buitenlandse Za ken op dit moment nog een probleem vormt. De kwestie van een Pater als minister biykt nog niet opgelost te zyn. Pater Prof. Beaufort is bereid een portefeuille te beheren, maar zyn or de kan daar wel eens anders over denken. Daarmee staat zyn candida- tuur voorlopig nog op losse schroeven. Wie de tweede man moet worden op dit departement is ook nog niet dui- delyk. Genoemd wordt drs Speeken brink. Deze is echter niet zo maar bij- de-hand. Hy werkt nameiyk als hoofd van de economische afdeling op het Hoge Commissariaat te Djakarta. Als de formatie op haar eind loopt is de bezetting van de laatste posten altijd een moeiiykheid. Politieke krin gen in Den Haag zagen de toekomst daarom niet al te somber in. Het aanbod dat de formateur heeft gedaan aan de K.V.P. is waarschijn- ïyk zodanig geworden, dat deze partij haar restzetel behoudt. Dat kan, als Buitenlandse Zaken wordt bezet door twee K.V.P. ministers. Daarnaast kry- gen zij Binnenlandse Zaken, Onder wijs, Justitie en P.B.O. De verhouding in het kabinet wordt dan: K.V.P. zes, P. v. d. A. vijf; A.R. 2 en C.H.U. 2. Op die manier tracht de formateur het offer van Economische Zaken voor de K.V.P. aanvaardbaar te maken. Politiek Den Haag staat momenteel onder' hoogspanning en verbeidt met groot verlangen het einde van deze crisis, die nu precies vijftig dagen duurt. Het Tweede Kamerlid, Ch. J. M. Welter (K.N.P.) heeft aan de minis ter van Marine de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat op de begroting 1952 uitgetrokken bedragen voor de exploitatie van de vloot dermate on voldoende zijn gebleken, dat e»n deel der vloot tijdens het voor de oefenin gen gunstigste seizoen is moeten wor den geïmmobiliseerd wegens gebrek aan stookolie? 2. Zo ja, welke maatregelen denkt de minister dan te nemen om zo spoe. dig mogelijk een eind te maken aan deze voor het moreel en voor de ge oefendheid van het personeel der vloot ongewenste toestand? Moeilijkheden voor Britse scheepsbouw. De Britse scheepswerven, die reeds te kampen hebben met toenemende concurrentie van de zijde van Duits land en Japan, zien zich thans ge plaatst voor een nieuwe moeilijkheid, nu de leiders van 200.000 arbeiders hebben aangekondigd, dat hun men sen komende winter zullen weigeren op Zaterdag te werken. De arbeiders hebben destijds vrij willig er mee ingestemd, een extra dienst op Zaterdag te doen teneinde te helpen de productie tijdens de vier wintermaanden te verhogen. Nu de werkgevers echter een eis voor loonsverhoging hebben verwor pen doen de werknemers ook niet meer mee. De Schelde bouwt een tanker. De N.V. Koninklyke Maatschappy „De Schelde" te Vlissingen, heeft op dracht gekregen van de N.V. Philips van Ommeren te Rotterdam, tot de bouw van een tanker groot 20.000 ton, welke zal worden voortgedreven door turbines. De tanker wordt gebouwd in samenwerking met de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, die voor een zelfde tanker opdracht heeft. Wie verre reizen doet 7700 km in 10 weken Na een kampeertocht van 10 we ken, waarin ze door 11 landen zijn getrokken en ln totaal 7700 km. op bromfietsen hebben afgelegd, zijn „Plof" en „Plaf", radioreporter Johan Bodegraven en zijn metgezel Goos Kamphuis, redacteur van de Nieuwe Haagse Crt., gisteravond in Hilversum teruggekeerd en feestelijk in de N.C.. R.V. studie ingehaald. Op 5 Juni re den zij ieder op een bromfiets de stu dio uit, het avontuur tegemoet. Weinig pech hebben zij gehad slechts zeven lekke banden maar véél beleefd. Trouwens dat kan ook niet anders als je de ene week met 38° Celsius door Rome rijdt en een paar weken later door de sneeuw in Noorwegen bromt. De populaire bromfietsen zijn her haaldelijk herkend. Een voorbeeld er van vormt een briefje, dat ergens in Denemarken aan het stuur werd ge prikt: „Wij weten nu precies, waar u bent. Hartelyke groeten van enige Ne derlanders in Kopenhagen". Hoewel het niet goedkoop is, achtte Johan Bodegraven voor een trip van enkele weken in het buitenland de bromfiets zeer geschikt. Koning Hoessain I van Jordanië, die zijn vader Talal heeft opgevolgd, ver toeft met zyn moeder, zijn broertje Hassan en zyn zusje met vacantie in Lausanne. Hij zal op 24 Augustus naar Amman vertrekken. In de afgelopen elf maanden heeft de jonge vorst aan de bekende school van Harrow in Engeland gestudeerd. Op de fotot zien we de nieuwe vorst van Jordanië (geheel links) voor het hotel te Lausanne, waar hij thans verblijft. Het „seizoen" weet geopend Na de onlusten te Alexandria In de „Misr"-textielfabriek te Kafr el Dawar bij Alexandrië, een van de fabrieken waar stakende arbeiders weerfgetouwen hebben vernield, is een militair tribunaal gisteravond be gonnen met de berechting van ruim 60 arbeiders, die betrokken zijn ge weest bij de ernstige incidenten van Woensdag. Het tribunaal kan een ieder, die schuldig wordt bevonden aan verraad, ter dood veroordelen. De opgelegde straffen zullen binnen drie dagen ten uitvoer worden gelegd en door generaal Naguib moeten worden bevestigd. Twintig functionarissen zyn gisteren de gehele dag bezig geweest met het verhoren van de vele gearresteer den. Men verwacht, dat 200 getuigen zullen worden gehoord. De kamer van de raad van beheer van de „Misr"- textielfabrieken, waarin het tribunaal zitting heeft, wordt streng bewaakt. De censuur op telegrammen naar het buitenland is weer ingesteld. De „Mohammedaanse Broederschap" heeft gisteren een beroep gedaan op de Egyptische regering om de bestaan de grondwet van Egypte af te schaf fen en te vervangen door een andere, die op de Koran moet zijn gegrond vest. De leider der broederschap, Hassan el Hodeiby, verklaarde dat de grond wet in 1923, „toen Groot-Brittannië Met de „Fairsea", die 30 Augustus in Rotterdam wordt verwacht, keert de heer R. C. Stadt uit Koog aan de Zaan, die verleden jaar met vrouw en twee kinderen naar Sydney emigreer de, terug. Hij was bakker bij Verkade en wilde in de vreemde een eigen bakkery beginnen. Het lukte hem ech ter niet. In de Zaanstreek is het overigens slapjes met het werk. Maan dag zullen 100 arbeiders van de N.V. Bruynzeel's fineerfabriek te Zaandam op wachtgeld geplaatst worden en bij een ander bedrijf, een vatenfabriek te Koog, zal een kortere werkweek wor den ingevoerd. In Noord-Australië zijn nieuwe uraniumlagen ontdekt, die naar men meent zeer belangrijk kun nen zyn. Squadron 3 van de Mari neluchtvaartdienst, bestaande uit Sea- furies, zal gedurende ruim 9 maanden gaan oefenen op Britse vliegbases en vliegkampschepen. Op 1 September vertrekt het grondpersoneel naar Dun dee. Een gerechtshof te Berlijn is verzocht om een verklaring van over lijden van Adolf Hitler. Oostenrykse regeringsinstanties hebben hierom ge vraagd ln verband met het vaststellen van eigendomsrechten van een schil derij veel invloed in Egypte had", was op gesteld en dat zy de Koning het recht geeft zich in te laten met politieke aangelegenheden. „De Koning en zijn staatslieden hebben de grondwet by verschillende gelegenheden geschon den en zij hebben nauwelyks enige eerbied voor haar getoond", zei Hassan el Hodeiby. De Egyptische vereniging van huis eigenaren heeft, nadat de regering had medegedeeld voornemens te zijn een nieuwe belastingpolitiek met betrek king tot onroerende goederen te gaan voeren, die gepaard zou gaan met het stellen van een grens aan de hoogte der huren, bij premier Ali Maher ge protesteerd. De huiseigenaren zeggen dat elk ingrypen door de regering in het peil der huren te Cairo en omge ving „onafwendbaar tot een ramp moet leiden". „De bouwnijverheid zou tot stilstand komen en duizenden zou den werkloos worden", verklaren zy. Niet minder dan elf zwemmers en zwemsters zijn gisteren gestart in een poging Het Kanaal over te zwemmen. Het „seizoen" 19521953 werd 's mid dags geopend door Bob Paysour, een 24-jarige brandweerman uit de Ver. Staten; hij dook aan de Franse kust te Kaap Griz Nez in zee om, naar hij hoopte binnen 15 uur voet op Engelse bodem te kunnen zetten. De zeer was kalm en Paysour zou onderweg worden gevoerd met fruit, suiker en honing. Indien hij er inder daad in slaagt Het Kanaal zwemmen de over te steken, dan staat er te Folkestone iemand gereed, om, zodra Paysour gearriveerd is, de tocht in omgekeerde richting te aanvaarden. Dat is Phil Rising in het dagelijkse leven juwelier die in de volgboot begeleid zal worden door dezelfde loods met wie Paysour de reis maakte. Rising beschikt over een behoorlijke dosis ervaring wat de kanaalzwemme- rij betreft, want vorig jaar is hij reeds een keer van Frankryk naar Enge land gezwommen. De Schot Ned Barnie (leeftyd 56 j.) startte gisteravond om 11 uur te Fol kestone voor een poging om Het Ka naal in beide richtingen over te zwem men. TORPEDO IN DE WEG. Een Noord-Afrikaan, Noel Claud ge naamd, is gisteravond om 19.45 uur te Cape Blanc Nez gestart. Zyn vertrek verliep niet geheel zonder moeilykhe- den, daar een op het strand aange spoelde torpedo hem noodzaakte zyn startpunt te verplaatsen. Voordat hy te water ging smeerde hy zich met acht kilo vet in. Gedurende de tocht zal hy gevoed worden met honing, bananen, perziken en witte wijn, die hem uit een volgboot zullen worden aangereikt. Precies 1 uur later vertrok van St. Margarets Bay aan de Engelse kust de Deense Elna Andersen in de rich ting Frankrijk. Met tussenpozen van een kwartier begaven zich daarna eveneens de Engelsen Jennie James en Philips Mickman te water. Zij allen werden begeleid door motorboten. De weersomstandigheden waren uitste kend. Egypte ontbrak natuurlijk niet aan de partij. Niet minder dan vijf Egypte- naren kozen gisteravond vanaf Blanc Nez gelijktijdig zee met de Engelse kust als einddoel. Twee hunner pro beerden dat een Jaar geleden ook al, toen echter zonder succes. Werelddierendag op 4 October. De Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren zal in verband met Wereld dierendag (4 October) een schrijven richten aan de voorgangers en de kerkeraden der protestantse kerken in Nederland. In dit schrijven verzoek de vereni ging om in de kerkdiensten op één der Zondagen van 28 September en 5 Oct. bijzondere aandacht te wyden aan de verhouding, waarin de mens krachtens de Bijbelse verkondiging gesteld is in de schepping, met name tegenover de dierenwereld. „Wy me nen, dat nood en leed in de dieren wereld bepaald zijn door de schuld van de mens", zo staat in het schrij ven. „Onze vereniging heeft haar ont staan te danken aan bestaande mis standen, aan de mishandeling van dieren door mensen, die hun heer- schappy misbruiken, zodat zy daar mede in verschillende gevallen een kwelling worden voor het redeloos en hulpeloos schepsel. Wij zijn ervan overtuigd, dat u, ingevolge de opdracht, welke u is geschonken, ook hier een bijzondere verantwoordelykheid draagt, omdat de Bybelse boodschap het herstel predikt ook van de verhouding van de men sen tot de dieren". B. en W. omzeilen de klippen B. en W. van Middelburg hebben de raad een uitgebreid voorstel doen toekomen tot regeling van de winkelsluiting. Het voorstel komt in het kort hierop neer, dat er weinig zal veranderen. De halve dagsluiting blijft deels op Maandagmiddag, deels op Dinsdagmiddag. Voorts hebben B. en W. geen behoefte aan een koopavond en ook de openstelling van winkels op Zondag wordt niet uitgebreid. B. en W. hebben zich bij het samenstellen van het voorstel veelal laten leiden door de adviezen van de Kamer van Koophandel. de meerderheid van de winkeliers zich uitgesproken heeft voor de Dinsdag- Naast het advies van de K. v. K. zyn er by B. en W. nog verzoeken binnen gekomen van de Middelb. Mid denstandscentrale, de Ned. Kappers- bond, „Handelsbelang" en de Banket bakkersvereniging. KOOPAVOND. De K. v. K. ziet geen noodzaak tot jiet invoeren van een koopavond, een opvatting, waarmee B. en W. zich kun nen verenigen. Uit het advies van de Kamer en een brief van de Kappers- bond blijkt, dat er bezwaar bestaat bij de kappersbedrijven tegen het wette lijk sluitingsuur. Aangezien de raad geen bevoegd heid heeft hierin verandering te bren gen, zal afgewacht moeten worden of er een landelijke maatregel ln dit ver band wordt genomen. HALVEDAG-SLUITING. Wat de halvedag-sluiting morgen of middag betreft, adviseert de K. v. K. een middagsluiting te bepalen op de Dinsdagen met uitzondering van de kappers- en slagersbedrijven, die op Maandagmiddag mogen sluiten. Alleen een kleine groep winkeliers in de tex tielbranche geeft de voorkeur aan Maandagmorgensluiting, waartegen zich echter diverse personeelsorganisa ties verzetten. B. en W. wijzen er op, dat de Middenstandscentrale heeft meegedeeld, dat volgens een enquête middagsluiting. Het wekte bij het col lege bevreemding, dat „Handelsbe lang" een door haar leden aangeno men motie inzond, waarbij werd aan gedrongen op Maandagmorgensluiting. B. en W. stellen nu voor om behalve voor de kappers- en slagersbedrijven, de manufacturen-, kruideniers-, boek-, kantoorboek- en schoenenwinkels op Dinsdagmiddag na 13 uur te sluiten. Daar een door de raad opgelegde vacantieregeling, welke mogelijkheid bij de nieuwe wet wordt geschapen, niet als een noodzaak wordt gevoeld, stellen B. en W. voor de vacanties vrij te laten. Bovendien kan geen gehoor worden gegeven aan het verzoek van de banketbakkers om op 5 December en de avonden voor Pasen, Pinksteren en Moederdag na winkelsluiting goe deren af te leveren. Ook voelen B. en W. er niets voor om de 21 dagen aan te wijzen, waar op de zaken op de vastgestelde slui tingsuren geopend mogen zijn. Iedere groep kan naar eigen inzicht van de uitzonderingsbepaling gebruik maken, al zal er op gelet moeten worden, dat dit een maand van te voren aange vraagd dient te worden. ZONDAGSLUÏTING. Wat de Zondagsluiting betreft zul len de winkels waar prentbriefkaar ten, souvenirs, goud- en zilverwerken, byouteriën, foto-artikelen, rookartike len, vis, fruit, brood, banket- en cho colade- en suikerwerken in hoofdzaak verkocht worden, op de Zondagen van 1 Mei tot en met 30 September gedu rende enkele uren geopend mogen zyn. Deze openstelling op Zondag voor genoemde zaken geldt alleen voor de aan de Markt, Lange Delft, Korte Delft, Nieuwe Burg, L. Noordstraat, Vlasmarkt, Pottenmarkt, Langeviele, Plein 1940 en Gravenstraat gevestigde zaken. De hierboven omgeschreven regelingen zullen, als de raad een en ander goedkeurt, op 1 October a.s. in werking treden. Chauffeur opende portier; fietsende dame met kind gewond. Op de Poelendaeleweg te Middel burg werd gisteren Mevr. S. M. H., die daar fietste met haar tienjarig zoontje op straat geslingerd, toen een onop lettende vrachtauto-chauffeur het por tier opende, juist toen de dame pas seerde. De vrouw en het kind werden gewond. Op de hoek Stationsbrug-Kanaalweg reed een vrachtauto, bestuurd door A. I. de S. uit Sluis, tegen een vracht wagen, bestuurd door H. O. uit Nieuw- land. Hier ontstond materiële schade. Op de kruising Langeviele Buiten singelVlissingsesingel reed de mo torrijder I. A. M. uit Middelburg tegen een vrachtauto, bestuurd door A. de B. uit Goes. De motorrijder wilde nog juist voor de vrachtauto langs op de brug ryden. Hy vloog echter tegen een lantaarnpaal, waarbij hij werd gewond en zyn motor beschadigd. DE BILT ZEGT; Blijvende onweerskansen. Weersverwachting geldig tot heden avond: Veranderlyke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige veranderlyke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Ingaande 21 Augustus a.s. te 8 uur zullen de telefoongesprekken tussen de abonné's, aangeslotenen op de ge automatiseerde netten in Zeeland, n.l. Borssele, Colijnsplaat, Domburg, Elle- woutsdijk, Goes, 's Gravenpolder, 's H. Arendskerke, Hoedekenskerke, Ka- pelle-Biezelinge, Kats, Kortgene, Kou- dekerke, Middelburg, N.- en St. Joos- land, Nisse, Nieuwdorp, Oost-Souburg, Ovezande, Serooskerke, Terneuzen, Veere, Vlissingen, Wemeldinge, Wisse- kerke, Wolphaartsdyk en Zoutelanda en de aangeslotenen op de netten Achttienhoven, Amerongen, Amers foort, Austerlitz, Bennekom, Ben schop, Beusichem, Bilthoven, Bunnik, Cothen, Culemborg, Deil, Doorn, Drie bergen, Ede, Ederveen, Eist (Utr.), Ermelo-Veldwijk, Geldermalsen, Ha- gestein, Harderwijk, Hierden, Hoog land (Utr.), Houten, Huis ter Heide, Jaarsveld, Jutphaas, Vreeswijk, Leus den, Lexmond, Lienden, Lunteren, Maarn, Maarsbergen, Maarssen, Maar tensdijk (Utr.), Maurik, De Meern, Meteren, Nunspeet, Nykerk, Nyker- kerveen, Ochten, Ophemert, Putten, Renkum, Rhenen, Ryswyk, Schalk wijk, Scherpenzeel, Spakenburg, Tiel, Utrecht, Veenendaal, Vianen, Vleuten, Wadenoyen, Wageningen, Werkhoven, Woudenberg, Wolfheze, Wyk bij Duurstede, IJsselstein, Zeist en Zoe- len, langs automatische weg tot stand kunnen worden gebracht. De te kiezen netnummers zijn aan gegeven in de naamlijst voor de inter- locale telefoondienst. Zoals bekend dient voor het net Utrecht het verkorte netnummer 030 te worden gekozen. CAFÉBEZOEKER WILDE ZIJN FIETS TERUG.... De heer J. A., die een café aan de Dam te Middelburg had bezocht en thuis gekomen bemerkte, dat hy zyn fiets had laten staan, keerde het was 's nachts half twee stante pede terug. Daar de caféhouder echter reeds lang in het land der dromen verwyl- de, besloot de man maar met een ta feltje van het terras de deur te ram meien. De caféhouder, die vanzelf sprekend wakker werd, alarmeerde de politie, zodat de man, in plaats met zijn fiets terug te keren door de sterke arm werd ingerekend teneinde over zijn vergryp hy kreeg een P.V. wegens vernieling een nachtje in de cel na te denken. Springstof opgegraven te Middelburg. Bij werkzaamheden in Klein 'Vlaan deren te Middelburg hebben werklie den zes kilo springstof, opgeborgen in twee kistjes, opgedolven. De politie zette het gevaarlijke terrein af, waar na de Mijnopruimingsdienst zich over het explosieve materiaal ontfermde. Verdere opgravingen naar munitie bleven zonder resultaat. Brand in Havendorp te Vlissingen, Door buurman kordaat geblust. Gistermiddag ontstond brand in een noodwoning in het Havendorp te Vlis singen, doordat Mevr. K., bezig met haar huishoudelijk werk, een bran dend petroleumtoestel omstootte. De brandende olie liep over de vloer en zette de kamer in lichte laaie. Mevr. K. liep luid roepend naar buiten waar op haar buurman zeer kordaat een schop nam en het halve voortuintje door de ramen en de deur naar bin nen spitte. Hierdoor werd het vuur gedoofd en bleef de schade, die door de verzekering wordt gedekt, betrekke lijk gering. De brandweer hoefde niet op te treden. Over de plannen, die er bestaan om het volgend jaar in Tokio een Van Goghtentoonstelling te houden heeft de vice-gouverneur van Tokio, Haru, tijdens zyn bezoek aan Amsterdam, gesproken met de directie van het Stedelijk Museum. By hun bezoek hebben Haru en prof. Masuo van de universiteit van Tokio, de Van Goghs bekeken en in het bijzonder ging hun belangstelling uit naar drie werken, geïnspireerd op Japanse motieven. 'fiii. Ki

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1