S|OUK VAN HOLDINGE Ergerlijke toestanden op zolder Oranje- Nassaukazerne te Amsterdam. Familienaam Jansen is niet de meest voorkomende 5AL :R OP ver- Parijs en Bonn worden het niet eens over het Saargebied* Dc kinderverlamming* Pagina 2 ZEEUWSCH DAGBLAD schepen Geen werk, geen kadergeen kamers Appèls gaan wegens gebrek aan belang stelling niet door* Wat zeggen de mannen? Aanhangwagentjes achter brom- en motorfiets* VEILINGBERICHTEN De Vries en De Jong recordhouders* Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. AANBESTEDINGEN f Donderdag 14 Augustus 1952 Pagina 3 een verrassing zonder nog een limeldoip op de hun hoeden en TS A RT. ila naar Singa- uez naar Port Recife; AXEL- Halifax; WIL- ten N, Mini- JVI: 12 te New van Le Havre pas. 12 Scilly» 12 van Sout- RIJNKERK: 12 IJK: 13 te Bos te Rotterdam; NIEUW AM- York naar Rot- van Kaapstad RUYS: 12 90 Colombo; AM- oredondo naar te Mombassa; ,van Kaapstad 12 van Port SIBAJAK: pas. ien naar Aden; nijl Z. ten W. 1 SlNGEN ien 138: eert; GESINA an Antwerpen, ken 138: /pen 128; HERA van Le Rotterdam; CASTOR van tINA van Zee pen 128: am; WINSUM TNA naar Aar- van Gent; MI- ANGEA naar emen; SUMA- SR EEMS naar ar Middelbro. ïg (adv.). >lekker" D. een liter gal >men, andera het bederft, umeurigf en t CARTER'S' ie liter gali vertering eni ze te regelen, [del. onover- stromen t, krijgt tvaar het Juijst heeft 'en en het ls de bron- ïen van de argemeester ïeente niet et het Een loterij is n beeld. zijn buiten- por het niet end in han- osterse sage >r in Europa ïoorn-mythe, toegevoegd, vangen met vrouw, een a opgejaagd oot legt, zo en vangen, komen voor lichtkroon e kerk van ide gedenk en ter ge- k van prin- ohann Franz s zinnebeeld e Eenhoorn niël op agen in lor spreekt Alexan- komen Babyion, Christus. rg oor een 1.40 eenhoorn mevr. Vlissingen, and de eni- letreft kan (Van een onzer verslaggevers). Op een zolder in de Oranje Nassau kazerne te Amsterdam, waar de legerleiding de iierste Compagnie van het Tweede Bataljon Regiment Intendance Troepen peelt ondergebracht, is met verholen sympathie het bericht uit België ontvangen, dat aldaar in verband met de verlenging van de dienstplicht stakingen zijn uitge broken. De soldatendaar op die oude zolder, waar het stof zo dik op de balken ligt, dat niemand aan afstoffen durft te denken, kunnen de reactie van de Belgen begrijpen. Zelf weten ze maar al te best, wat dienst betekent en men zou nog helemaal niet klagen, wanneer door die Ie Cie. 2e Bat. R.I.T. zoals de officiële naam luidt ook werkelijk dienst werd gedaan. Doch dat is juist niet het geval, pe legerleiding schijnt niet te weten, wat zij met deze afdeling van het Neder landse leger moet beginnen. De jongens zijn werkloos, de discipline ontbreekt ten enenmale, mede als gevolg van het feit, dat voor deze militairen geen kader be schikbaar is. En zo liggen daar op die oude zolder, waar geen verwarming is en voorts ook aan legering te stellen minimum eisen ontbreken, militairen, dis zich »1 een maand ver.wijfeid afvragen, waarom zij onder de wapenen'zijn geroepen- In de maatschappij zouden deze jongens nuttiger arbeid kunnen verrichten. antwoord gegeven: „Die hebben we al lang niet meer". De drie heren verdwe nen.... De inspectie kon wegens gebrek aan belangstelling niet doorgaan! Tussen twee haakjes: men wist niet waar de af wezige manschappen zich ophielden. STROZAKKEN VULLEN. Op een dag besliste de bataljonscom mandant, dat de gehele compagnie van 80 man voor velddienst naar Laren moest. Ongeveer de helft had geen zin en bleef in Amsterdam. Denkt U dat deze 40 man gestraft werden? Het tegen deel is waar. Zij werden figuurlijk aan het hart van de compagnies-commandant gedrukt, omdat deze de achterblij venden Er is gebrek aan licht en lucht op de jokier, waar de kribben dicht op elkaar itaan. Om de wolken stof te weren is je enige remedie alles zoveel mogelijk nat te houden. De geweren of de gren dels daarvan moeten volgens voorschrift lp een gesioten kast staan, doch het is voorgekomen, dat de kasten door de compagnie moesten worden afgestaan voor nieuwe recruten. En dan lagen de bezittingen van ue jongens, inclusief hun jpuit, bij gebrek aan Kastruimte op een boopje op de grond. In zes weken is er geen inspectie meer gehouden. Deze compagnie, die nog aangevuld is met een dertigtal A.A.T.-ers, enKele R.I.M.I.-sol- daten en wat schoenmakers, heeft im mers geen kader. De compagnies-com mandant is een eerste luitenant, maar die ij tevens commandant van een andere compagnie. En dan is er nog een vaan drig, die speciaal belast is met de troep. Na het morgenappèl tracht deze een ball uurtje met de jongens te exerceren, doch dat blijft meestal Dij een poging. Op die zoluer is de eerlijke bekentenis gekomen; „Jongens, ik weet 's morgens na het appel met, wat ik jullie moet la ten doen". En dan volgde een oordeel over wat men gewoonlijK kortheidshalve aanduidt met „Den Haag". APPèL ZONDER SOLDATEN. De jongens vervelen zich gruwelijk. Zij lummelen de ganse dag wat om. Sommigen doen kleine karweitjes, doch het merendeel brengt het grootste deel van de dag in ledigheid door. Een sergeant van ue week (.niet van de zolder-compagnie) komt de jongens per soonlijk wekken, aangezien niemand met de reveille opstaat. Dit wekken geschiedt dan door een paar maal tegen iedere krui te schoppen. Een half uur na de reveille moet voigens de dienstorders ap pèl voor de krib worden gehouden, doch dat gebeurt reeds lang niet meer. Het komt zelfs voor, dat de jongens na het vi-ghijsen opstaan. Een der soldalen nam des morgens na het ontbijt intrek in een cel om te stu deren. Een andere heeft vrijwillig een baantje bij een dienstinstelling opge scharreld om maar wat te doen te heb ben. Geen enkele commandant is hier van op de hoogte, omdat de jongens een voudig niet worden gemist. Er zijn jon gens overdag in de stad aangetroffen. Men besloot toen op de zolder om het uur appèl te houden, doch dit besluit werd niet uitgevoerd om da eenvoudige reden, dat toch lang niet allen versche nen. Op een Zaterdagmorgen bij de grote Inspectie kwamen de sergeant-van-de- week (van een andere compagnie), een compagnies sergeant-majoor en de com pagnies commandant de zolder op. Van de rond 80 manschappen waren er zegge en schrijve drie present. Op de vraag, waar de kamerwacht verbleef, werd ten uitstekend kon gebruiken voor het vul len van strozakken voor de nieuwe re cruten.... De dienst is voor deze compagnie zin loos geworden. Ook de ligging is bene den peil. In een hoek van de zolder on der de stoffige balken moeten de jongens eten. Verwarming is er niet, zodat zij des winters alleen maar in de cantine een verwarmd plaatsje kunnen vinden. Dit geldt trouwens voor iedere soldaat in deze kazerne. Een plaats om natte kleren te laten drogen is er evenmin. Wanneer de jongens hun superieuren op deze toe stand wijzen, luidt het bescheid: „Nood toestand, er is niets beters". De soldaten van deze compagnie doen wat goed is in hun ogen. Ze worden im mers alleen maar gebruikt voor karwei tjes, die zich af en toe voordoen, zoals kasten versjouwen en strozakken vullen. Het behoeft geen betoog, dat zulks onge zond is voor het moreel van de troep. Het kankeren viert dan ook triomphen De jongens begrijpen niet meer waarvoor zij dienen; de gehele dienst komt hun volkomen zinloos voor. Kan iemand het deze Jongens kwalijk nemen, dat het en thousiasme voor de dienst ten enenmale ontbreekt? Moge de legerleiding deze mistoestanden inzien. De superieuren van deze zolder-compagnie verwijten we niets. Dat niet alles gesmeerd loopt bij een zich snel uitbreidend leger is ook te begrijpen en kan zeker wei eens als ex cuus gelden voor de legerleiding. Dat men echter een dergelijke ongezonde, immorele en zinloze toestand vele we ken achtereen handhaaft, duidt op een gebrek aan Inzicht of-op gebrek aan mo gelijkheden- Of wellicht op beide! Actie tegen apartheidswettea in Zuid-Afrika. Vier Kaapse kleurlingen hebben het Hooggerechtshof te Kaapstad verzocht de wet op het parlementair hof van appél ongeldig te verklaren. Hun raads man verklaarde Dinsdag voor het ge rechtshof, dat het parlementair hof van appél in staat zou zijn de uitspraak van het hooggerechtshof te omzeilen, volgens welke de wet op afzonderlijlte vertegenwoordigng van de kleurlingen ongeldig was. (In Maart j.l. bepaalde dit hooggerechtshof op verzoek van vertegenwoordigng van de kleurlingen dat de wet op afzonderlijke vertegen woordiging niet volgens de door de grondwet aangegeven procedure tot stand was gekomen. Kort hierna aan vaardde het Parlement de wet op het parlementair hof van appél, dat het uit eindelijk toetsingsrecht zal krijgen.) In Port Elizabeth, Grahamstouwn en East Londen zijn Dinsdag krachtige politie- versterkingen aangevoerd om het hoofd te bieden aan de campagne tegen de apartheidswetten. •-iden Mededeling advert.) VERONGELUKTE AUSTRALI SCHE VLIEGERS BELANDDEN IN CHINESE GEVANGENIS. Een Britse „Catalina''-vliegboot moest 18 December 1950 ongeveer 75 kilome ter ten Zuid-Westen van Hongkong een noodlanding maken. De drie Australi sche vliegers, die de bemanning vorm den, werden door een patrouilleboot der Chinese communisten opgepikt. Dinsdagavond zjjn de drie vliegers met de trein uit Canton in Hongkong aan gekomen. Zy deelden mede twintig maanden in Zuid-Chinese gevangenis sen te hebben doorgebracht. De Chinese communistische auto riteiten hadden hen er van beschul digd opium te hebben willen smokke len. De Australiërs ontkenden ten stel ligste zich hieraan schuldig te hebben gemaakt. Zij verklaarden ieder afzon derlijk, in gezelschap van vijf of zes Chinezen, in vuile cellen opgesloten te zijn geweest. Na twintig maanden werden zij eindelijk op vrije voeten gesteld. De Australiërs zeiden nog, dat zich in een cel, grenzend aan een dergene, waarin zij waren opgesloten, ten zieke Britse soldaat bevond, die, toen zij vertrokken, nog steeds in de gevange nis vertoefde. Gealliëerde excuses te Panmoendjon. Het geallieerde opperbevel heeft Dinsdag de verbindingsofficieren der communisten te Panmoendjon een brief doen overhandigen, waarin het verklaart het incident te betreuren, waarover de Chinees-Noordkoreaanse legerleiding Maandag een klacht heeft ingediend. Het betrof het overvliegen op tien Augustus van de neutrale zóne rondom Panmoendjon door twee of orie straaljagers. Het geallieerde op perbevel verklaart, dat dit naar alle waarschijnlijkheid vliegtuigen der verbondenen Zijn geweest en het ver zekert alles in het werk te zullen stel len om herhaling te voorkomen. uin ila van het Bella in De Zuidkoreaanse Nationale Ver gadering heeft de verkiezing van bj'ngman Rhee en Ham Tai Joeng, resP tot president en vice-president Van Zuid-Korea, bekrachtngd. De re gering heeft medegedeeld, dat tach tig procent der 8.259.428 stemgerech tigde kiezers aan de verkiezingen deelgenomen. Schumant Geen opheffing van partijenverbod» Frankrijk en Duitsland hebben gisteren deruit te komen. Het voorstel om twee Ingezonden Mededeling (adv.) voor de 2e maal besprekingen gevoerd over de voorgestelde Europeïsering van het Saargebied. Deze bespreking zou aanvankelijk Vrijdag JJ. zijn gehouden, doch toen werd zQ op Duits verzoek uit gesteld- In Parijs overheerst de mening, dat de voornitzichten op overeenstem ming tussen Parijs en Bonn over de Saarkwestie op het ogenblik niet erg gunstig zijn. In een persoonlijke brief aan Schu- man, de Franse minister van buitenland se zaken, heeft bondskanselier Adenau er opheffing van het huidige verbod van de sociaal-democratische en de christen democratische partij in het Saargebied te berde gebracht. Naar in Parijs is verno men heeft minister Schuman in een per soonlijk antwoord op deze brief ver klaard, dat er geen sprake kan zijn van opheffing van het verbod als voorwaar-' de voor voortzetting der Frans-Duitse be sprekingen. In Franse kringen wijst men er op, dat tot economische binding van het Saargebied aan Frankrijk na Duitslands nederlaag werd besloten als gedeeltelijke compensatie voor de door Frankrijk ge leden schade. De besprekingen over de Saarkwestie moeten door Duitsland niet worden gebruikt als middel om hier on Duitse partijen in het Saargebied toe te laten wordt in Parijs gezien als een mid del om op de bevolking van de Saar een pro-Duitse propaganda- en intimidatie machine los te laten, die volledig zou worden gesteund door de regering van Bonn. De catholiek-denkende protestanten vergaderen te Lund, Tijdens de wereldconferentie voor geloof en kerkorde, die van 1529 Augustus te Lund in Zweden zal wor den gehouden, is er tevens een con ferentie van de International league for apostolic faith and order. Aan deze conferentie wordt deelgenomen door afgevaardigden van de cathollek denkende groepen In de Anglicaanse en Protestantse kerken en van de oud- Katholieken. Het Hllversums convent (een Neder landse groep van catholiek-denkende Hervormden, waartoe ook ds J. Loos behoort) wordt aldaar vertegenwoor digd door ds J. M. Gerritsen. De Nederlandse delegatie, die zal deelnemen aan de conferentie voor ge loof en kerkorde, bestaat uit: prof. dr S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel (Ned. Herv.), dr E. Emmen (Ned. Herv.), monsigneur dr A. Rinkel (oud Katholiek), prof. G. J. Slrks (Remon strant), prof. P. Boendermaker (Lu thers), ar H. van der Linde (Ned. Herv.), dr. H. Berkhof (Ned. Herv.) en dr J. M. van Veen, studentenpred. te Amsterdam (Ned. Herv.). Geen reden tot optimisme. Het aanta laangiften van Polyomelitis, dat thans uit de ergste door kinder verlamming getroffen gebieden dat zijn Oost-Brabant, Noord-Limburg en Zuid-Limburg per dag binnenkomt, is in verhouding tot de aangiften der vorige weken, dalende. Voor het eerst is uit Limburg geen enkel nieuw ge val gemeld. Dat het aantal dagelijkse aangiften minder hoog is dan enige weken terug mag echter geen aanlei ding geven tot optimisme. Van 1 Janu ari tot en met 3 Juni zijn er 98 gevallen geweest. Dit in tegenstelling tot vorige jaren, toen practisch in winter en voor jaar zich in het geheel geen nieuwe gevallen voordeden. Van 4 Juni tot en met 11 Augustus zijn 701 nieuwe ge vallen opgegeven en wel in Juni 149, in Juli 369 en in Augustus (tot en met Maandag 11) 183. Op dit ogenblik zijn dus in totaal 799 gevallen opgegeven. Van het begin af heeft de ziekte zich min of meer geconcentreerd in Zuid-Limburg, Noord-Limburg en Oost- Brabant. Midden-Limburg bleef prac tisch vrij. Van deze haarden is de ziekte lang zaam over het gehele land gegaan, waarby enige gebieden nagenoeg vrij zijn gebleven, zoals bijvoorbeeld Zee land en Drente. Communisten in Korea teruggeworpen. Amerikaanse mariniers hebben Woens dagochtend vroeg een nieuwe aanval van een communistisch bataljon om de „Bunkerheuvel", enkele kilometers ten Oosten van Panmoendjon, te herovere afgeslagen. De communistische aanval, waaraan een zwaar artillerievuur voor afging, was de tweede binnen een tijd ruimte van 12 uur. De heuvel, die de heuvel „Siberië" beheerst, werd Dins dagochtend door de mariniers veroverd en versterkt door snel gebouwde kunst matige bunkers. Mannen zijn niet zo scheu tig met complimentjes, maar U feunt er zeker van zijn. dat U ze. na een keve lange dag. tn hun nopjes brengt met een ver kwikkend glas bier. Daarom moet U eens. op een koel plekje, een paar pullen De Gruyter's bier klaar zettenJ Dal is een pracht van een troef voor een huisvrouw om achter de hand te hebben. De Gruyter heeft steeds licht en donker bier vers voorradig Een pul kost 40 cent met cassabon. Denk er morgen eens aan een paar flesjes mee te brengen] Vacantieleed. Zewel motorrijders als bromfietsers hebben er zich bij de A.N.W.B. over be klaagd, dat het ministerie van financiën wel wegenbelastingkaarten voor een aanhangwagentje afgeeft, waarna men niettemin toch alle kans heeft om be keurd te worden, daar de verkeerswetge- ving nu eenmaal het meevoeren van een aannangwagentje achter een motorrijwiel verbiedt. Men aeht het een vreemde gang van zaken, dat de overheid enerzijds wel ten- volle bereid is de wegenbelasting van zo'n aanhangwagentje te toucheren, om anderzijds met grote gulneid bekeurin gen uit te delen, indien men dat aan nangwagentje, waarvan de fiscus zijn deel inmidüeis heeft gehad, ook werke lijk gebruikt. Vooral voor bromfietsers is de zaak zeer gecompliceerd. Immers, dit handige vervoermiddel wordt door de J ustitie be schouwd als rijwiel. Met de bromfiets mag dus op de rijwielpaden worden ge reden. Men is daarom geneigd te denken, dat wat de fietsers is toegestaan ook voor de bromfietsers geldt. En daar fietsers wél een aanhangwagentje mogen meevoeren, menen vele bromfietsers niertoe ook ge rechtigd te zijn. Daarmede rekent men echter geheel buiten de waardVoor een bromfiets moet wegenbelasting wor den betaald, voor een bromfiets met aan hangwagentje moet méér wegenbelasting worden betaaldmaar dat aanhang wagentje mag niet op de weg komen, anders volgt proces-verbaal. In verband met deze onbillijkheid heelt de AN.W.B. zich onlangs tot het ministerie van Financiën gewend. Het ministerie stelt zich echter op het standpunt, dat afgifte van de bedoelde belastingkaarten met kan worden gewei gerd, daar ontheffing kan worden ver leend van het verbod aanhangwagens achter motorrijwielen mee te voeren. De A.N.W.B. merkt hierbij op, dat het aanvragen van bedoelde ontheffing niet eenvoudig is. Deze dient nl. voor het be rijden van wegen binnen de bebouwde kom te geschieden bij B. en W. van elke gemeente afzonderlijk, voor wegen bui ten de bebouwde kom, geen Rijkswegen zijnde, bij het college van Gedeputeerde Staten der betreffende provincie en voor 520814 KERK EN ONDERWIJS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nijkerk, J. Koele te Dirksland. Bedankt voor Kampen, R. de Bruin te Barneveld. Geref. Kerken. Aangenomen naar Engwierum, H. Hortersius, cand. te Naaldwijk, die bedankte voor Pingjum-Zurich. GOES, 13 Aug. Dubb. Princessebonen II 39.40idem afw. 29.20; Fruit voor export: Zigeunerin A 36.20; BC 35.40; I grof „J; I 34.40; II 25.30; Perzikr. Zomer<»ppels A 25; BC 20; I 17; IX 6.2016.10; Early Victoria 1 grof 7; I 6.507.10; II 3.30; Corlin Keswick I 6.407; II 3; Clapps Favorite A 17.10 —20.55; BC^15.10—16; I grof 15.60— 16.60; I 13.80-15.30; II 8.10—9.10; Pré- cose de Trévoux A 21; BC 16; I 13; II 6; Verpakt fruit: Zigeunerin AA 41; A 40—42; B 38—42; C 35—38; Clapps Favorite A 2224. Alles per 100 kg. KAPELLE, 13 Aug. Grote veiling: Bramen 62.2062.70; Tonneboersprui- men 5.305.50; DlPrincessebonen I 39.10; II 36.50; afw. 21.80; Appels: Zigeunerin A 34—37.10; ~>C 28—33; I grof 27.90—28.90; I 27.50; II 21.90; K 12.2013.20; Perzikappel I grof 26.30; I 26; II 8.5014; Keswick I grof 8; I 5.10—5.30; II 3; K 3.10; Early Vic toria I grof 8.80; I 7.30; Peren: Clapps Favourite A 17.90; BC 15.20—16;' I grof 16.40; I 13.60—13.90; II 8.40—9; K 8.80; F 5—5.50; Précose de Trévoux A 20.80; BC 18; I grof 18; I 17.10; II 6; N. H. Suikerij I 4.90; H 3; Pruimen op de bloc: Washington H 33.20; Bel le de Louvain II 33.30; Reine Vic toria II 3.103.40. Alles per 100 kg. KRABBENDIJKE, 13 Aug. Export veiling: Zigeunerin A 35; BC 33.80; I grof 31.60; I 28.20; II K.90; Clapps Fav. A 17.10; BC15.50; I grof 16.60; I 13; II 8.10; Précose de Trévoux A 20; BC 16.20; I grof 18; I 14.50; II 6. MIDDELBURG, 13 Aug. Aardappe len: Eersteling bonken 9E.40; Drie lingen 5—8; Kriel 45; Bintjes bon- li nister van Verkeer en Waterstaat.... Een heel ingewikkelde procedure! VLIEGTUIGRAMP EIST 24 DODEN. Alle twintig passagiers en de uit vier koppen bestaande bemanning van een Douglas Dakota van de „Transportes Aereos Nacional" zijn Dinsdag om het leven gekomen nadat de machine op een vlucht van Rlo Verde naar Goiania, de hoofdstad van de Brazili aanse staat Goiaz, neerstortte. Eén van de passagiers was Antonio Borges Teixeira, zoon van de gouver neur can de staat Goiaz. Mijnheer en mevrouw Jansen zijn niet in hun schik, maar.. (Van onze speciale medewerker). Wanneer er in het wilde weg een naam gekozen moet worden om een be paald persoon aan te duidendan noemen we hem meneer Jansen". Deze gewoonte wordt niet alleen gevolgd in de conversatie, maar ook in de reclame en vooral in onderschriften bij lachplaatjes. „Jansen hier, Jansen daar, Jansen overal", luidt een gezegde.. Veel mensen, die werkelijk Jan sen heten, hebben telkens hinder van het onplezierige bezit van deze fami lienaam Enige jaren geleden is in „De Volks krant" door allerlei Jansens een dis- clusie gevoerd over een mogelijke „de-jansen-ficatie" (vgl. denazificatie). De meeste dragers van de naam Jansen en inzonderheid de echtgeno ten van vele heren Jansen (wélke echtgenoten zelf uiteraard een andere familienaam droegen, maar sedert haar huwelijk zich mevrouw Jansen moesten noemen) bleken weinig in hun schik te zijn met deze toch zo echt Ne derlandse naam. Ze zouden die naam graag kwijt willen. Intussen heeft de discussie niets op geleverd, maar heten al de destijds klagende lieden nog voluit Jansen. Zo zal het wel blijven ook. Want een naamsverandering is duur en de re gering denkt er niet aan om „slacht offers" van veel voorkomende familie namen tegemoet te komen! Jansen is immers niet de enige, die te klagen heeft. Hoe vreemd het ook 22 o— Worp aarzelt. Riemke is zijn enige dochter. En hij heeft haar zielslief. Maar nee.zijn vijand vergeven? „Nee", roept hij. „Je zult sterven door mijn hand. Trek je zwaard, als je geen lafaard bent". Een vlammend rood bedekt Sjük's gelaat. Hij slaat de hand aan zijn zwaard. „Niemand heeft ooit Sjük van Hel bada een lafaard genoemd", ant woordde hij. „Het zwaard moge be slissen". Riemke schreit. Ze valt Sjük om de hals. „Sjük, vergeef heit dat woord in drift gesproken. Heit, ach spaar uw kind dit grote leed. Als ge Sjük doodt, heeft het leven voor mij geen waarde meer. Nog eenmaal waagt Sjük een po ging. „Worp van Ropta" zegt hij plechtig, „laat ons deze onzalige twist beëindigen. Gij wilt uw zoon wreken,maar ik mijn vader. Doch als we nu aan onze wraakzucht voldoen brengen we onszelf het grootste leed toe". Riemke voegt haar beden bij die van Sjük. Worps strijd is zwaar. Hij loost een diepe zucht. Dan ontspannen zich zijn trekken. „Laat het dan vrede zijn", zegt hij. Hij reikt Sjük van Helbada de hand. Nu schreit Riemke van blijd schap. Enkele maanden later is er feest op de Ropta burcht. Bloemen versieren de zalen. Het zilver blinkt. Luid klinkt het gezang. Er is bruiloft. Bruiloft van Sjük en Riemke. En nog staat onder Anjum het oude „Soenshuis", Huis der verzoe- het beraden vmiRiükswegm bïi de Mi- ken 8-10; Bintjes grote 7-8.60; Doré - grote 8; Dore bonken 8; Meerlanders bonken 7; idem grote 8; Koopmans Blauwe grote 1112; Blauwe Eigenh. bonken 10; idem grote 1113; Gele Eigenheimers bonken 8; idem grote 5. Alles per 100 kg. Aanvoer 28 ton. Fruit: Reine Claude d'Ouillins 39; Reine Claude d'Althann 422; Onta rio 59; Washington 315; Reine Vic toria 316; Czarpruimen 312; Kirke's 1618;Belle de Louvain 3 13; Dubb. Boere Witte 3—17; Witte Wijnpruimen 513; Peren: Clapps Favourite 624; N. H. Suikerpeer 7— 9; Précose de Trévoux 515; Peren kroet 315; Appelen: Zigeunerinnen 742; Early Victoria 813; Perzikro de Zomerappel 13; Tomaten 1036; Suikermeloenen 1547; Oranje Ana nasmeloen 1046; Groene Ananasme loen 953; Netmeloen 944; Bramen per doos 1019; Bramen per kg. 24 47;Druiven: Frankenthalers 91118; TERNEUZEN, 13 Aug. Groenten: Sla 3.106.30; Bloemkool 4154; Gr. Komkommers 811; Wite Komkom mers 89; Meloenen 4852; Selderij 49; Peen 1116; Kroten 28; Eer stelingen 10.70—11.40; Bintjes 10.50 11; Andijvie 1517; Stoksnij bonen 32 42; Princ. bonen 3956; Pronkbo- nen 1416; Kroten 1013; Rodekool 413; Savoyekool 1322; Witte kool 36; Pe»n 1316; Tomaten 1639; Uien 59; Appelen: Perikrode Zomer appel H 20.10; BC 18.80; Hl 16; HII 11; K grof 12.50; K fijn 10.90; Peren: Clapps Favourite A 14.30; BC 12.50: HI 11.90; HII 7.60; K 6—12; Beurré de Mérode 58; Enkele Jutten 36; N. H. Suikerpeer 37; Précose de Trévoux 39; Pruimen: Belle de Lou vain 310; Czarpruimen 38; Dubb. Boerewitte 311; Enk. Boerewitte 3 7; Reine Cl. d'Althan 516; Victoria 311; Ontario 411; Washington 3 12; Bramen 2848. STAVENISSE. 12 AUG.: Witte Eigen heimers 7.808.70; 2e soort 6.50; Bonken 6.60; Poters 4.70; Blauwe Eigenheimers 7.508.90; Bonken 4.70; Bintjes 7.80—8.70; Bonken 8.10; Poters 4. Aanvoer 24 ton. SINT MAARTENSDIJK. 12 AUGd Eigenheimers 1 8-407.62; II 7.208.10; Bonken 5.106.50; Bintjes I 8.508.34; II 7.767.94; Bonken 9.88. Aanvoer 46 ton. Dubb. Bonen II 21.00. Alles per 100 kg. SINT ANNALAND. 13 AUG.: Eigenhei mers gew. I 8.589-42; II 7.028.20; Eigenheimers drielingen 7.08; Bonken 7.08; afw. 4.77; Blauwe Eigenheimers gew. 8.; Bintjes gew. I 8.70—8.93; II 8.20—8.55; Bintjes bonken 8.47; Drielingen 5.09; Voer 3.29. Alles per 100 kg. Aanvoer 80 ton. SCHERPENISSE 13 AUG.; Eigenhei mers gew. I 8.13—8.50; II 7.13—7.75; Blauwe Eigenheimers gew. 8.12; Bintjes gew. I 8.418.60; Bintjes bonken 8; Voer 3.32. Alles per 100 kg. Aanvoer 25 ton. VISMIJN. VEERE, 13 Aug. 999 kg export gar nalen 98—202; 188 kg. handels garna len 85117; 18 kg. schar 4247; 280 kg. bot 29—43; 923 kg. rog 16—23; 172 kg. tong 109239; 1 kg. ongesor teerde vis 48; 1.5 kg. visiever 4996; 9 kg. schol 43. ning Nog wordt een boerderijtje aldaar ,,'t Soen" genoemd, waar eens Ropta en Helbada zich verzoenen. Een tijdlang reden de meisjes zwij gend verder. „Dat was mooi", zei Wietske ernstig. „God gave, dat alle twist verdween. Maar helaas zover is het nog niet". „Nou, tussen Ropta en Helbada zal nu wel geen twist komen", lachte Sjouk. ,,'t Is niet te hopen, Njaenk"? Njaenk kleurde. „Spook", lachte ze. Doch dan ernstiger; „Ik dacht, dat Sjeerp veel met jou ophad". Sjouk trok de schouders op. „Wij passen niet bij elkaar", zei ze. „Maar kom, fammen, we moeten een beetje opschieten". 't Werd een gezellige dag op de Scheltema-tins te Wierum. De vrou we van Scheltema was blij, dat zij haar nicht weer eens zag. Ze zaten in de grote zaal. In de haard brandde een heerlijk vuur. Sjouk had verteld van Holdinge, waar vroeger de vrou we van Scheltema veel had gelogeerd. De heer van Scheltema had een grote tinnen beker wijn, de meisjes dronken mede. Sjouk was veel vaker hier geweest. Maar Wietske en Njaen- kje keken verwonderd rond. Door de kleine vensters viel thans het licht van de korte wintermiddag Vooral Njaenkje verwonderde zich. In 't ganse huis had ze geen heiligen beeld ontdekt. Zouden ze hier ketters zijn? Daar ving haar oor 't woord kettery op. Ze luisterde thans scher per naar het gesprek, dat vooral tus sen Sjouk en haar oud-tante gevoerd werd. „Mijn man was ook in Leeu warden", hoorde ze de vrouwe van Scheltema zeggen. „Het is te hopen, dat het verbond iets uitwerkt. Anders vreest mijn man, dat er wel eens op roer kan i"(-kreken. Want volk haat de ketterjacht. Wij willen vrij zijn, om God te dienen naar Zijn woord". Een waarschuwende blik van Sjouk scheen de vrouwe van Scheltema niet op te merken. Sjouk keek naar Njaenkje. Ze zag, hoe Njaenkje inge spannen luisterde. De vrouwe van Scheltema ging door. „De toestand van de kerk is allerdroevigst. Priesters en monniken verwaarlozen hun plicht Men kan ze meer in de herberg vinden dan in de kerk. Gelukkig, dat de ogen van velen opengaan. Er komen steeds meer goede predikers. De leerlingen van Johannes Calvijn, de prediker van Genève, brengen overal de vrije leer". „Maar tantezei Sjouk, „de ketters verachten toch de kerk en.." „Neen, Sjouk", viel de vrouwe van Scheltema haar in de rede, „neen, kind. De ketters", zoals jij ze noemt, willen de afschuwelijke afgoderij be strijden. Mijn man en mij zijn ook de ogen geopend Njaenkje kon zich niet langer stil houden. „Behoort u ook tot de ket ters?" Er klonk afgrijzen in haar stom. lijkt: niet Jansen is de meest voor komende familienaam. Wie de bevol kingsregisters zou nagaan zou kunnen vaststellen, dat er veel meer lieden rondlopen, die De Vries of De Jong heten dan er mensen zijn, die luisteren naar de naam Jansen. DE ZELDZAME PIETERSEN Jansen mag de naam zjjn, die door iedereen het eerst genoemd wordt om een persoon aan te dniden, na Jansen volgt Pietersen als graag gekozen aan duiding. Hebben we een derde nodig, dan is Klaassen de uitverkorene (by voornamen ook Jan, Piet en Klaas). De familienaam Pietersen komt ech ter heel weinig voor, evenals Klaassen. Hieruit blijkt dus, dat namen, die „in de wandeling" veel gebezigd worden, allerminst algemeen behoeven te wezen. Maar goed, Jansen is wel een alge mene naam, al zijn er heel wat minder meneren Jansen dan meneren De Vries of De Jong. In 1940 heeft men voor Amsterdam die namen eens gesteld. Toen kwam vast te staan, dat De Vries 7000 maal voorkwam in de hoofdstad, De Jong 4700 maal. Jansen arriveerde als zesde in deze rij met 3600. Het beeld dat Amsterdam vertoont, vindt men met betrekkelijk kleine af wijkingen ook wel in andere steden. De geweldige voorsprong van de familie De Vries wordt echter nergens geëven aard, zelfs niet in Friesland, waar de De Vriezen vandaan heten te komen. BAKKER, MEYER, VISSER Na De Vries en De Jong is Amster dam het meest gezegend met dragers van de namen Bakker, Meyer (of Meyer) en Visser. Dan volgt Jansen, die op zyn beurt weer wordt gevolgd door Van den Berg, De Groot, Van Dijk, Mulder, Muller, Smit en De Boer. Een schatting wijst uit, dat te Rot terdam De Jong voorop gaat. Na hem komen Van den Berg, Visser, dan Jan sen, De Groot, Van Dijk, Meyer en Smit. De familienaam De Boer is in de Maas stad minder algemeen; velen heten daar Den Boer of Boer. De Vries komt er op de negende plaats. In Den Haag vinden alle dragers van algemene namen grote aanhang. De Vries en De Jong gaan voorop; op de volgende plaatsen komen Bakker en Van den Berg, Visser, Jansen, Smit en Meyer. Wij zien, dat ook daar de familie Jansen niet de baas speelt. Dit komt vrijwel nergens voor. Wel vinden wij in de Zuidelijke provincies naast Jansen talrijke families Janssen of Janssens. In België schijnen deze va riaties van de naam Jansen het record te houden. Al blijkt uit het één en ander, dat de dragers van de naam Jansen ietwat rustiger kunnen gaan slapen nu zij weten, dat er toch altijd meer lieden met De Vries of De Jong worden aan gesproken, wij geloven niet, dat het erg veel zal helpen om de naam Jan sen buiten de moppentrommel- recld- mecirculatie te krijgen. Dat duurt nog wel een eeuwl Riolering en bestrating te Koudekerke. Te Koudekerke is aanbesteed het rioleren en het verbeteren der bestra ting van een gedeelte van de Middel burgsestraat en de Welle. De inschrij ving was als volgt: fa. Duinhouwer, Goes f 5830; fa. Jongepier, Seroosker- ker (W.) f 6640; fa. Kooiman, Voor schoten f 6790; fa. Moerland, St. An- naland f6800; fa. Bos en v. Doornick, Heinkenszand f 6870; fa. Duinhouwer, Goes f 7100; fa. Geldof, Serooskerke (W.) f7390; N.V. Aannemings Mij. Zeeland te Middelburg f 7990; M. Wan del, Souburg f 8072; fa. Dekker, Veere f 8700; fa. Bunschoten, IJzendijke f 8900. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver. Er zal op 25 Aug. aan begonnen worden. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Heden overleed tot mijn diepe droefheid, zacht en kalm, in het Ziekenhuis Oostwal te Goes, mijn innig geliefde Echtgenoot, de heer WILLEM BOS, in de ouderdom van ruim 57 jaar. E. T. G. BOS-VIJVERBERG. Hoedekenskerke, 13 Aug. 1952. Molenweg A 108. De begrafenis zal plaats hebben op Zaterdag 16 Augustus a.s., te Hoedekenskerke. Vertrek van het sterfhuis om 11.30 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3