ïlieiuju^bpeö (acut olie Eilanden Ontwatering van „De Poef' en van gronden bij Schore onvoldoende, avonlurcit Vlissingen gaat een week feesten* Standbeeld van de Eenhoorn ver rijst op Oostburgs markt* ZEEUWSCH DAGBLAD Winkelweek en braderie te Terneuzen. Uit Zeeland* iPJteden. Middelburg. Garnizoenspatrouille. Goes 7 er neuzen. DE BEURS NOTEERDE GISTEREN WEK DE GAL IN UW LEVER OP Donderdag 14 Augustus 1952 Pagina 2 „Breede Watering Bewesten Yerseke" rapporteert Peilingen in de Ooster-Schelde gunstig, in de Wester-Schelde minder bevredigend. Uit het jaarverslag 1951—1952 van de „Breede Watering Bewesten Yerseke' blijkt, dat het waterschap gespaard is gebleven voor calamiteiten en dat de schade, veroorzaakt door storm en hoge vloeden, van geringe omvang Is geweeest. De uitkomsten van de peilingen wezen in de Ooster-Schelde op enige vooruitgang, maar de peilingen in de Wester-Schelde bleken minder bevredigend te zijn. Even als het voorgaande jaar was de hoeveelheid neerslag meer dan normaal en de binnenwaterstand gedurende een lange periode zeer hoog. Het gevolg hiervan was, dat de gemalen weer een groot aantal uren moesten draaien en de geraamde exploitatiekosten van deze gemalen belangrijk overschreden werden. Uit de algemene mededelingen in dit vlas. Er werd ongeveer 650.000 kg pulp jaarverslag halen we nog verder aan, dat de bedelving van de wateraivoerka nalen weinig voortgang vond en het zui veren van deze kanalen pas in het voor jaar gereed kwam. Aangaande de financiën wordt meege deeld, dat de schuldenlast van het Wa terschap per 30 April 1952 f 804.100 be droeg en de rekening over 19511952 met een overschot van f 11.626.39 sloot. Van het Bureau Financiering Weder opbouw Publiekrechtelijke Lichamen werd een voorschot op het herstel van oorlogsschade ontvangen. Tevens werden door de Rijksdienst voor Landbouwher- stel nog enkele restanten voor verschil lende herstellingen uitgekeerd. PEILINGEN. Evenals in 1947 werden in alle raaien peilingen uitgevoerd. Uit de waarnemin gen blijkt, dat in de Ooster-Schelde over het algemeen enige vooruitgang is te be speuren. De toestand van de vooroever te Kattendijke is thans bevredigend. Eveneens kon men optimistisch zijn over het oeverdeel ten Westen van de Nieuwe Sluis. Gezien echter de toestand van 10 jaar geleden blijft aandacht voor dit ge vaarlijke oeverdeel geboden. De voor- oever te Schore, waarvan de toestand al een reeks van jaren onbevredigend ge noemd wordt, blijkt gestadig af te ne men. WATERSTAND. Van 't haventje te Kattendijke wordt ge meld, dat er 30 schepen arriveerden, 24 om te laden en 6 om te lossen. Men verscheepte 3.424217 kg suikerbieten en 41.041 kg Van 16 tot 23 Augustus a.s. Uitgebreid feestprogramma met vele attracties. De Vereniging voor de Handeldrij vende Middenstand te Terneuzen zal ook dit jaar weer een winkelweek or ganiseren en wel van 16 tot en met 23 Augustus a.s. Een uitgebreid en at tractief programma zal worden afge werkt. Ook zal er drie middagen een braderie z\)n. Zaterdagmiddag beginnen de feeste lijkheden met de komst van „Oma" en „Opa", die met hun gevolg hun va- eantie in Terneuzen zullen doorbren gen. Aan de boot zullen zij worden ontvangen door het dagelijks bestuur der Middenstands-organisatie „Klim op", waarna zij per miniatuur-expres- setrein naar de Markt vertrekken, voorafgegaan door de „Harmonie Ter neuzen". Burgemeester mr P. H. W. T. Tellegen zal hier de bezoekers toe spreken, waarna de winkelweek offi cieel wordt geopend. Om 8 uur zal de plaatselijke harmonie concerteren op de Markt. Ook worden die dag te Terneuzen de Zeeuwse zwemkam- pioenschappen verzwommen. BRADERIE. Woensdagmiddag begint de brade rie die reeds meerdere malen een daverend succes werd in Terneuzen en die door „Oma" en „Opa" met een bezoek zal worden vereerd. Des avonds zal op de Markt het radio-ensemble Kees Manders optreden. Donderdagmiddag is er weer brade rie, terwijl op de Markt kinderspelen worden gehouden. Des avonds concer teren de muziekgezelschappen „De Volharding" uit Zaamslag en „E.N.Z.K." uit Hoek. Vrijdagmiddag wordt de braderie voortgezet en tevens zullen er in het kanaal bij de GrenulaanWesthoek straat zeilwedstrijden worden gehou den, gevolgd door een zwem- en polo wedstrijd. Vervolgens is er op de Markt een korfbalwedstrijd Goes Zaamslag en tot slot een concert door de „Harmonie Terneuzen". 's Zaterdags de laatste dag der winkelweek zullen „Oma" en „Opa" de braderie nogmaals bezoeken, ter wijl voorts een internationaal festival van accord -~n- en mondaccordeonver- enigingen wordt gehouden. Des na middags zal de bekende Haagse Tram harmonie met een coïteert op de Markt haar debuut in Zeeuwsch-Vlaanderen maken. De minia+uur-trein zal gedurende de hele winkelweek kris-kras door de stad rijden en vanuit de buitenwijken zoveel mogelijk mensen naar het cen trum van Terneuzen vervoeren. Voorts zijn er door het vinden van vragen omtrent de leeft:;d van „Oma" en „Opa" met hun gevolg aanlokke lijke prijzen te winnen, n.l. bromfiet sen, rijwielen en autopeds; de uitsla gen zullen iedere avond bekend wor den gemaakt. Als bijzondere attractie zal in het gymnastieklokaal van het Lyceum de Belgische kunstenaar Roger de Boeck een zandtapijt strooien van 4 bij 3,5 meter, uitbeeldend een Bijbels tafe reel. gelost. Weer maakt het verslag melding van de slechte toestand, waarin in het alge meen de betonglooiingen verkeren. Ver nieuwing is urgent. Getracht wordt dan ook, ondanks de hoge kosten, elk jaar een gedeelte te vernieuwen. Nadrukkelijk wordt aangetoond, dat vanwege de hoge kosten slechts een ge ring oppervlak per jaar kan worden uit gevoerd. Immers, een nieuwe basaltglooi ing kost ongeveer f30 per vierkante me ter. Honderd meter lengte nieuwe zee wering komt derhalve ongeveer op f30.000 en f20.000. SLECHTE AFWATERING. Uit cijfers blijkt, dat aan de eisen van een moderne ontwatering niet wordt vol daan. De waterafvoer voldoet In geen enkel deel van het waterschap ten Wes ten van het kanaal. Het 30.060 ha grote gebied „De poel" verkeert in een even ongunstige positie als de laag gelegen gronden te Schore. De capaciteit van het gemaal te Kattendijke is te gering en ook de Sluis te Wemeldinge voldoet niet aan de eisen. Naast de regenval wordt de Poel ook nog belast met huishoudwaterafvoer van Goes. Het is met eenvoudige middelen niet mogelijk de capaciteit van de sluis te Schore te vergroten. Men is nu van plan om op korte ter mijn het gebied Schore een apart peil te geven door opstuwing van het water in hoge gebieden. Dit zal men proberen door het plaatsen van stuwdammen in de ten Zuiden van de spoorweg lopende watergang, komende van de Zandweg (Oranjepark). Ook wordt gedacht aan opstuwing van het water in het gebied van Nisse, waarmee de Poel gebaat zou zijn. De uitgaven voor het stoomgemaal be droegen f23.348,83. Van het Rijkstoezicht op het Stoom wezen te Dordrecht ontving het water schap bericht, dat het gebruik van de stoomketel slechts kan worden toege staan tot 1 Juni 1953. Met de N.V. Werkspoor te Amsterdam is contact op genomen voor de aankoop van de beno digde nieuws onderdelen. Het ligt in de bedoeling op het eind van het dienstjaar 1952'53 tot verkoop van de machine en de ketel over te gaan. De nieuwe brug over de grote leiding in de Dorpsstraat te Kattendijke kostte f23.181,28. BRAND OP HET WRAK VAN DE „ARIANA". Op het wrak van de .Finse stoomboot „Ariana" in het schaar" van Everingen is Dinsdagmorgen brand uitgebroken. Het schip brandde zo hevig, dat de bok die ter plaatse was, het schip moest ver laten en in de middaguren pas kon terug keren. De brug van het schip is uitge brand. Men is bezig zoveel mogelijk het schip te demonteren en over te laden op bok ken. „HOERA.1" Kriek drong zich door het publiek naar voren beklom de trappen van het stadhuis. Zijn arm zat nog in het verband door de val die hij een paar dagen geleden had ge maakt. Hij groette Gert- jan en Maartje een beetje verlegen en keek toen in het gluderende gezicht van burgemeester Boere- bont. „Zo Kriek", sprak deze, terwijl hij de boerejongen hartelijk de hand schud de. „Je ziet jongen, Gertjan en Maartje hebben je niet in de steek gelaten, maar ik moet zeggen, je hebt een prachtig paard. Enorm zoals die kan lopen. En kijk eens, hier is een bankbiljet van 100, je hebt het eerlijk verdiend, maar wees er zuinig op, want honderd gulden krijg je biet iedere dag!" Toen wendde de burgemeester zich tot Gertjan en Maartje. „En jullie krijgen ook een verrassing voor de buitengewone prestaties die jullie geleverd hebben". En zonder nog een woord te zeggen speelde hij de kinderen de eremedaille van Kruimeldorp op de borst. Toen steeg er een gejuich uit het publiek op. Ze gooiden hun hoeden en petten in de lucht. „Hoera! Leve Gertjan, Maartje en Kriek!" Ingezonden Mededeling (adv.) Gistermorgen is het zevenjarige meisje A. B. M. P. uit Rijswijk, dat bij het spe len de Eiklaan overstak, door een vracht auto overreden. Zij was vrijwel op slag dood. De chauffeur van de auto treft geen schuld. In de Staatscourant is opgenomen een beschikking tot vrijlating van de prijzen van verbandstoffen. In verband met con currentieverhoudingen is de prijsontwik keling zodanig, dat aan de speciale prijs regeling geen behoefte meer bestaat. Sinds enige tijd kan men dagelijks, meest in de avonduren, twee gehelmde militairen door de straten zien wan delen. Het betreft hier niets bijzon ders, doch uitsluitend een garnizoens patrouille. Aangezien het garnizoen momenteel ongeveer 500 man telt is het noodzakelijk, dat er ook buiten de kazerne op wordt toegezien, dat de militairen zich behoorlijk gedragen. Opening tehuis voor ouden van dagen. Woensdag a.s. zal de opening plaats vinden van Huize „St. Willibrord", het tehuis voor ouden van dagen van de R.K. Stichting Bejaardenzorg Wal cheren. In de middaguren is er een bijeenkomst in het gebouw, waar dan de gebruikelijke toespraken zullen worden gehouden. Ds A. W, M. Odé weer thuis. Ds A. W. M. Odé is, na een verblijf van precies zes weken in het Gast huis, gistermorgen weer thuis geko men. Hij zal nog geruime tijd rust moeten houden en dus nog niet in staat zijn zijn volle ambtsbezigheden te hervatten. Ernstige mishandeling. Omstreeks 12 uur Dinsdagavond keerde de heer J. P. Casteleijn van een vergade ring huiswaarts. Voor zijn woning in de Nieuwstraat gekomen werd hij plotseling van achter door drie Finse zeelieden af komstig van de dezer dagen in de Wester- schelde gezonken „Ariana", vastgegrepen. Terwijl twee van hen de heer C. bij een arm vasthielden begon de derde hem in het gelaat te stompen. Vervolgens werd de heer C. op straat geslingerd. Vóór de politie ter plaatse was, waren de Finnen echter verdwenen, doch op de Axelse brug werden zij achterhaald, waarop het gezelschap met de politie-auto naar het bureau werd overgebracht. Zestig jaar V.V.V. in de Scheldestad. Tentoonstelling „Zeelands Leven" wordt iets bijzonders. „Onderhoud de stad Vlissingen goed, want zij is de Koningin, de siemel der zee". Dit waren de woorden van Karei V tot Philips H toen hij het gezag over zijn grote rijk aan zijn zoon overgaf. En uit de geschiedenis van Vlissingen kan men leren, dat deze woorden waarheid zijn gebleken. Het is dan ook een goede gedachte geweest, nu Vlissingen zich gaat op maken om het 60-jarig bestaan van het V.V.V. met grote feestelijkheden te vieren, op het terrein van die feesten een plaatsje in te ruimen voor de tentoonstelling „Zeelands Leven", waar men het wel en wee van Vlissin gen en van de grote figuren, die het heeft voortgebracht, vanaf 1300 tot nu toe kan zien. Hiervoor is een greep gedaan in het zal brengen. Oud-Vlissingen zal zowel AXEL Tennisclub opgericht. Op de bovenzaal van „Het Centrum" werd de oprichtings vergadering van de tennisclub gehouden. Uit de goede opkomst bleek dat er veel animo is voor deze sport in Axel. Dr A. H. v. d. Lee sprak namens het voorlopig comité een inleidend woord, waarin hij oun. zeide, dat men voor de komende 2 maanden misschien een trainer ter be schikking krijgt. Daar het hele complex (banen, enz.) ca. f 9.000 kost, dient dit bedrag in 10 jaar afgelost. De contributie zal voor de a.s. twee maanden voor se nioren en junioren resp. f 10 en f 5 bedra gen. Ook het terras is gereed en Zaterdag kan met spelen begonnen worden. De heren Esser en Huster zullen de jeugd de eerste beginselen der tennissport bij brengen. In het voorlopig bestuur werden gekozen: de heer A. H. Goossens, voor zitter; mevr. W. Bouman-Thies. secreta resse; dr v. d. Lee, penningmeester; mej. A. Dekker en de heer A. v. d. Linden. 40-jarig huwelijksfeest. Het echtpaar Hamelinck-Goossen te Zoutespui vierde onder grote belangstelling het 40-jarig huwelijksfeest. Vogeltentoonstelling. In December zal in Axel een vogeltentoonstelling worden gehouden, zo werd besloten op een ver gadering der vereniging „De Zeeuws- Vlaamse Vogelvrienden" gehouden in ho tel ,Het Gulden Vlies". BORSSELE Wedvlucht. De P.V. „De Scheldevlie- gers" te Borssele heeft deelgenomen aan een wedvlucht uit Ciney. De uitslag luidde: 1 Gebr. Zwemer; 2 en 3 J. Duyn- SI-OT KOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld does de AMSTERDAMSCHE BANK N.V. INCASSO-BANK N.V., GOES. Nederland 11). 91# 91# Doüarleniijg 114/ 94# 94# lay est, Cerlif 94 94 Ned. 1962/64 cum 94 93# Grootboek 1946 93 92# 3# K. Olie '50 117# 116# Cult. H. IncL Bk 44# 4-1# Nat. Handelsbank 103# 101# Ned. Handel Mij 142# 142 A.K.U. 142 141 Bergh's Jurg. 241 241# Berkel's Patent 93# Calvé Delft 112# 112# Centrale Suiker 147# Fokker 96# 98# Gelder Zonen 140# 140 Kon. Hoogovens 153# 149 Ned. Ford 174# 176 Ned. Kabelfabr. 192# 192# Philips' Goeil. 155# 153# Do %cum pref. wd. 132 131# Unilever 174# 173# Wilton-Fijenoord 159# 159# Biliton X rubr. Biliton XI rubr. 189# Dordtsche Petr. 299# 297# Dit^ prei. 306 Kon. Olie 325# 322# Dito, onderaand. 325 323 Moeara Enim 492 490 A'datn Rubber 81# 81# Bandar Rubber 86 85L Deli Bat. Rubber 98B 98# Kendeng Lemboe 80L 73# Oost Java Rubber 32B 32B De Oostkust 90# 90# Serbadjadi 33# 32# Holl. Am. Lijn 148 146# Jav. Chr. Jap.lijn 114 114 Kon. Boot 123# 122# Kon. Paketvrt 102 100# Kon. Rott. Lloyd 118# 118 Ned. Sch. Unie 120#ll8i5/ Ommeren's Sch.vrt 173 172# St.v. Mij Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Senembah Müller Co. Amsterd. Bank Escompto Bank 135 134 100# 99# 39# 39# 69 70# 18# 17# 100 75# 74# 55# 57 167 168 153# 153# 52# 51# Rotterd. Bank Twentsche Bank Overzeese Gas Borneo Sumatra Am. Radiator Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Internatio Chrysler Ford Canada General Motors Hudson Motor Intern. Nickel Kennecot t Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel North. Am. Cities Service Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New York Centr, 153)4 154)4 154)* 154)4 77'4 76 129 1654 *5 46)4 45H 52 50M 145)4 145 SOM 80)4 60)4 B 61)4 m 15 H 15)4 48 47M 82 81)4 41)4 40)4 26)4 25)4 40M 40 22)4 21H 104 102)4 61« 68 X 6SH 59 58 75)4 23 22H 19)4 kerke; 4 W, L. Walhout; 5 en 6 P. Deur- loo; 7 A. Geschiere; 8 Nieuwenhuyze- Duynkerke. DOMBURG Ongeval. Bij het opruimen van stem- pelhout bü het gemeentehuis kwam de timmerman J. Meliefste uit Middelburg in aanraking met enkele zware stukken hout. Een gecompliceerde beenbreuk was het gevolg. Dr Vaandrager verbond hem, waarna hij naar het ziekenhuis te Middelburg werd vervoerd. Geslaagd- Te Den Haag slaagde voor de akte L.O. Handenarbeid, de heer H. de Munck. KLOET1NGE Uitwisselingsconcert. De muziekver eniging „Ons Genoegen" van Kapelle geeft Zaterdagavond a.s. een uitwisse lingsconcert in de muziektent te Kloe- tinge- GUST KAPELLE Bij het kampvuur. In de vronen achter de boerderij ,3urgvliet" zal door de evangelisatie-commissie Zaterdag a.s. een kampvuur worden ontstoken. De Geref. predikant, ds Zwanenburg uit Schoone- beek zal vermoedelijk een toespraak hou den. POORTVLIET Collecte. De collecte voor de zorg voor de gerepatrieerden heeft f 37,88 opge bracht. Oudste Inwoonster. De oudste inwoon ster van Poortvliet Helena Grijs heeft gisteren haar 99ste verjaardag gevierd. Het mens is nog zeer kras. Haar familie loopt tegen de 300 personen. Er was flin ke belangstelling. SCHERPENISSE Geslaagd. Voor het examen handwer ken L.O. slaagde mej. C. A. van As. SLUISKIL Aanrijding. Onder de kranen van de 1'Azote vond een aanrijding plaats, die dank zij de tegenwoordigheid van geest van de chauffeur goed afliep. Een zoontje van de schipper van het sleepschip „Vul- caan 32". de achtjarige G. A. M. Meyer, speelde aan de wal. Het ventje is plotse ling de straat overgestoken, toen juist een Belgische personenauto passeerde. Doordat de chauffeur uit alle macht remde, bleef het bij een lichte botsing. Het ventje dat tegen de grond werd ge slingerd liep enkele schrammen en bui len op. De ontboden geneesheer kon geen ernstige verwondingen constateren. VROUWENPOLDER Strandfeest. De badgasten te Vrouwe polder kunnen nog meer dan zwemmen, namelijk feestvieren. Zij hadden een groot strandfeest georganiseerd waarbij een talrijk publiek tegenwoordig was. De kin deren hebben zich reusachtig vermaakt met allerlei spelletjes. oud-archief van Vlissingen, dat een schat van boeken en fotomateriaal be zit, waaruit men een mooie collectie foto's uit het leven van M. A. de Ruyter en de „plegtige ontblooting" van zijn standbeeld heeft gehaald. Ook is er een collectie foto's en boeken uit de 18e eeuw, de eeuw van de grote bloei van Vlissingen. Zij, die Vlis singen gekend hebben aan het eind van de 19e en het begin van de 20e, kunnen hun hart nog eens ophalen aan foto's van bijv. Het Laantje, waar vele Vlissingers elkaar „eeuwig trouw" beloofden, van de Tonnenbrug, het Penningbootje en de Peperdijk, om te besluiten met een luchtfoto van Vlis singen zoals het nu is. NED. LOODSWEZEN. Het Nederlands Loodswezen heeft op deze expositie een stand, waaruit de bezoekers iets kunnen leren van het veelal moeilijke werk der loodsen. Loods Hofman vertelde ons, dat de maquette, welke er te zien is, hem veel hoofdbrekens en maanden lang werk heeft gegeven. Maar hij kan trots zijn op het eindresultaat. Aan vankelijk zou het een gewone ma quette worden zonder meer, maar volgens de heer Hofman „deed" die het niet zo erg en met stopverf, vernis en zand formeerde hij de duinenrijen, met behulp van technici van het Loodswezen zorgde hij ervoor, dat de lichten op tijd aan en uit gingen en een roeier van het loodswezen maak te de bootjes, die op de maquette staan. Ook wordt een verklaring ge geven van de diverse seinvlaggen, die bij het beloodsen worden gebruikt, zo dat iedere Vlissinger in het vervolg kan weten welke boot naar Antwer pen of Terneuzen gaat en of er een Hollandse of een Belgische loods aan boord moet komen. BELGISCH LOODSWEZEN. Ook het Belgische Loodswezen 'is niet achtergebleven en heeft een stand op de tentoonstelling, waar met foto's een beeld wordt gegeven hoe het be loodsen van de schepen geschiedt. Verder staat er ook een maquette van de haven van Gent en één van de zandbanken en platen voor de Belgi sche kust tot de Wester-Schelde. De gemeente Arnemuiden heeft toegezegd een inzending te sturen van. het gar- nalenbedrijf, de historie en de kleder drachten. De Kon. Mij „De Schelde" en de Mij „Zeeland" hebben toegezegd een stand te zullen inrichten. OUD-VLISSINGEN. Rondom het tentoonstellingsterrein is het een centrum van vermaak. Hier verrijst o.a. Oud-Vlissingen, bestaande uit een 10 meter hoge entree-poort en een afgesloten plein met 25 oud-hol- landse gevels. Achter deze gevels zijn winkels ingericht, waar de Vlissingse middenstand zijn waren aan de man DRIE MAANDEN VOOR DESERTEUR. Voor de krijgsraad te velde-West had zich gistermorgen de 22-jarige soldaat J. L. uit Loosduinen te ver antwoorden, omdat hij in Maart j.l. van zijn onderdeel, het regiment zwa re luchtdoelartillerie, is weggelopen. L., een varensgezel, kon op dat ogen blik, zoals hij voor de krijgsraad ver klaarde, zijn verlangen naar de zee niet meer de baas. Hij begaf zich met zijn broer, die ook was gedeserteerd, naar Antwerpen. Toen hij daar geen schip kon krijgen, monsterde hij met zijn broer in Rotterdam op het Noorse s.s. „Makefjell". In Juni in Rotterdam teruggekeerd, werd hij door de politie van boord gehaald. Zijn broer ont snapte aan de aandacht der politie. De auditeur-militair achtte een stren ge discipline nodig om L. op het goe de pad terug te brengen. Hij eiste drie maanden gevangenisstraf met aftrek en drie maanden strafklasse. De ver oordeling was conform de eis. Volgens officiële cijfers, die de corres pondent van Aneta te Bandoeng werden verstrekt, zijn in de eerste week van Augustus in West-Java 19 gevallen van moord en ontvoering, 21 gevallen van rampok, 8 brandstichtingen en 23 vuur gevechten met bewapende benden voor gekomen. overdag als 's avonds het centrum van vermaak zijn. Steeds weer zal er iets anders zijn, dat de aandacht vraagt. KINDERSTAD. Gedurende vijf dagen wordt in Oud- Vlissingen ook weer een Kinderstad ge houden, welke georganiseerd is door de Bond van Buurtverenigingen en waar aan alle kinderen van Vlissingen deel nemen. Deze stad heeft haar eigen stadhuis, postkantoor, politiepost enz. De burgemeester van Vlissingen en de wethouders zullen hun jeugdige „ambt genoten" zelf installeren. In het stad huis van Kinderstad zal o.a. door de ambtenaar van de burgerlijke stand een huewelijk worden voltrokken. Een Lunapark zorgt voor het „draaiende" vermaak voor jong en oud. Op de Oude Markt worden door de Vlissingse middenstand tenten opgesla gen en hier zullen door de winkeliers, welke dan als marktkooplieden fun geren, hun waren worden aangeprezen, 's Avonds zullen de St. Jacobstoren en de fontein in het Bellamypark ver licht zijn. De straten zullen met vlaggen wor den versierd, terwijl zij 's avonds met honderden lampen verlicht zijn. Vlis singen zal meer dan een volle v eek midden in het seizoen in het centrum der belangstelling worden gebracht. Niet alleen de inwoners en de bad gasten zullen bjj dit feest worden be trokken, maar door Intensieve propa ganda wordt de aandacht van heel Zeeland en zelfs van heel Nederland op dit gebeuren gevestigd. Vrijdag a.s. zal door de burgemeester van Vlissingen een feestweek worden geopend, waarna de feestelijkheden een aanvang nemen. VAN ROSSEM S 1 GEB befits# 1 Waar zijn 1 onze schepen GROTE VAART. ALMKERK: 13 van Manilla naar Singa pore; CERAM: 13 van Suez naar Port Sudan; RIJNLAND; 12 te Recife; AXEL- DIJK: pas 13 Malta naar Halifax; WIL LEM RUYS: 13 580 mijl W. ten N. Mini- koy naar Colombo; EDAM: 12 te New York; GROOTE BEER: 12 van Le Havre naar Halifax; LEERDAM: pas. 12 Scillys naar Halifax; MAASDAM: 12 van Sout hampton naar Montreal; RIJNKERK: 12 te Amsterdam; ARENDSDIJK: 13 te Bos ton; BLIJDENDIJK: 13 te Rotterdam; NESTOR; 13 te Pariroaribo; NIEUW AM STERDAM: 12 van New York naar Rot terdam; WATERMAN: 13 van Kaapstad naar Rotterdam; WILLEM RUYS: 12 90 mijl Z.O. Socotra naar Colombo; AM- STELKERK: 12 van Novoredondo naar Lobito; BOSFONTEIN: 12 te Mombassa; JAGERSFONTEIN: 12 van Kaapstad naar Tenerifie; ORANJE: 12 van Port Said naar Southampton; SIBAJAK: pas. 12 ten W Enggano Eilanden naar Aden; ZUIDERKRUIS: 12 200 mijl Z. ten W. Kaap Sable naar Rotterdam. HAVEN VAN VLiaSlNGEN Te Vlissingen aangekomen 138: SHAMROCK van Hansweert; GESINA van Teinemouth; NEZO van Antwerpen. Van Vlissingen vertrokken 138: SHAMROCK naar Londen. Gepasseerd naar Antwerpen 128; AGINA van Rotterdam; HERA van Le Havre. 138: REMA van Rotterdam; NOORDSTAD van Hamina; CASTOR van Kodka naar Brussel; JORINA van Zee naar Terneuzen. Gepasseerd van Antwerpen 128: RIJNKERK naar Amsterdam; WINSUM naar Rotterdam; CHATERINA naar Aar- hus; RIAN naar Ostende van Gent; MI- DAS naar Amsterdam; ANGEA naar Iruina; HARTEL naar Bremen; SUMA TRA naar Londen; OOSTER EEMS naar Malmö 138: FRAM naar Middelbro. Ingezonden Mededeling (adv.). 3 a U xult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gi In uw ingewanden doen stromen, anders! verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en! loom. Neem de plantaardige CARTER'S! LEVER PILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en* stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Als op Isola Bella. Een legendarisch dier, als symbool van kracht, krijgt gestalte, door toedoen van de bevolking. Op de hoek van de nieuwe markt te Oostburg, op de plaats waar het oude van 1713 daterende café de Eenhoorn van de heer de Vuijst heeft gestaan, draait thans de betonmolen. Een grote put is gegraven en het vlechtwerk wordt vol beton gestort. Op deze plaats komt straks de bron zen -nhoorn. Met de vijver zal dit standbeeld de strakke lijnen van de nieuwe panden op de markt breken. Met deze poging van burgemeester Hoekzema om naast het zakelijke ook de verfraaiing van zijn gemeente niet te vergeten, werkt geheel Oostburg mee. Menigeen siert zich met het Een- hoornspeldje, de bakker bakt reeds Eenhoornkoekjes en een loterij is gaande om straks de financiën rond-te krijgen voor dit bronzen beeld. De Eenhoorn is een legendarisch lijk te vangen is door zijn buiten- dier met een oeroude geschiedenis. Meer dan drieduizend jaar voor de geboorte van Christus komt het paard met de lange hoorn al voor in China. Het was daar de koning der dieren, een van de vier dieren die met wijs heid waren toegerust. De Eenhoorn was in China, behalve de koning der dieren, ook het symbool der aarde. De andere symbolische dieren waren de draak, die de lucht beduidde, de phoenix, die het vuur voorstelde en de schildpad, die het water uitbeeldde. Als symbool van de aarde was de Eenhoorn tevens het symbool van de vruchtbaarheid en nog heden ten dage dragen vele aanstaande moeders in China een amulet met de beeltenis van de Eenhoorn. De eerste berichten inzake de Een hoorn in Europa komen van Ktesias, de lijfarts van de Perzische koning Artaxerxes. Dat was omstreeks vier honderd voor Christus. Ktesias een Griek, heeft deze berichten naar zijn geboorteland gezonden en hij be schrijft daarin de Eenhoorn als een dier, dat lijkt op een paard. Het is iets groter en heeft een witte romp met een rood-achtige kop. De ogen zijn blauw en midden op het voor hoofd draagt hij een machtige hoorn, ter lengte van een el. Deze hoorn is aan de spits vurig, in het midden zwart en aan het einde bij de inplan ting in het voorhoofd weer wit. Ktesias vermeldt, dat bekers, gemaakt uit de hoorn van een Eenhoorn beschermen tegen vergiftiging en toevallen. Voorts beweert hij, dat het dier zeer moei- gewone snelheid, waardoor het niet mogelijk was er één levend in han den te krijgen. Deze aanvankelijk Oosterse sage vormt de kern van de later in Europa verder ontwikkelde eenhoorn-mythe, waarbij in Europa wordt toegevoegd, dat het dier slechts is te vangen met behulp van een jonge vrouw, een maagd, bij wie hij dan, na opgejaagd te zijn, de kop op de schoot legt, zo dat de jagers hem kunnen vangen. Afbeeldingen hiervan komen voor o.a. op een smeedijzeren lichtkroon in de uit 1433 daterende kerk van Zutphen, op een beroemde gedenk penning uit 1447, geslagen ter ge legenheid van het huwelijk van prin ses Caecile, dochter van Johann Franz I van Mantua. Ook de Bijbel geert ais zinnebeeld van kracht in Numeri ,'e Eenhoorn een plaats. Het boek Daniël spreekt van de eenhoorn doelende op Alexan der de Grote. Afbeeldingen komen voor op de Isehtarpoort in Babyion, daterend van 600 jaar voor Christus. Binnenkort zal Oostburg een 1.40 m. hoog beeld van de eenhoorn bezitten, ontworpen door mevr. Meeser-Heijbroek te Vlissingen, waarmede het in Nederland de eni ge plaats is. Wat dat betreft kan het concurreren met de tuin van het Boromeopaleis op het Isola Bella in het Lago Maggiore.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2