SCO! r OON r~ Benzinestations en katoenpakhuizen brandden nabij Alexandrië Belgische regering verkort de diensttijd. Laatste nieuws WEER OP DOOD SPOOR Nieuw-Guinea rijp voor Chr. Vakbeweging Dr W. Drees waarschijnlijk weer Premier Hernieuwde strijd op Korea Bij afdaling in 500 meter diepe grot neergestort PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Doden en gewonden bij stakings-opvoer Nederlands student gearresteerd door Volkspolitie 1 Generaal Naguib dreigt met zware straffen A k SNIPPER NIEUWSk Gevechten tegen kenden op West-Java Dodelijk ongeval op Goesse veiling De heer J» v* cL Kieft neemt financiën Pagina rt Iheid drljfskosten goed gaat mee Middelburg ovens okers ekachels kachels raren e betere en r voordelen I iloride zen middel appelziekte est verne- Sep- 5e oude EBEEKE, ben nog —""oeste te profi- lage CHUIS UIS is op de Gras- !NS. Spot- et ho- TER- purg, H niet over sn voor het jtige BAD- lang fl.75. doeken 1.30 LOCK- jjjSRI jging, doen nbeltje bij, het prach- HEREN- ls Ribcon- banta, voor 1-95 in alle OCKHUIS. !tas- Goea it U ook e agenten. meer! K prijs bij S' ities ima's AD. Als God lat geworm meer chr. ooit, maar tendom in erbarmelijk 1 het a.b.c. verstaan t tegen de Dn ons hele oeten alles BENDE A. inde heeft lige moord jikeres, ten heeft daar 30 bewe erden zich man sterke Uitgave I Stichting „ZeeuwscH Dagblad'. Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammens traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2248 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE DONDERDAG 14 AUG. 1952 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsmau, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.22 u, onder 20.07 u. Maan op onder 17.51 u. Hoogwater Vrijdag 15 Aug.: Vlissingen: 9.54 u. 1.37 m., 22.31 u. I.36 m. Terneuzen: 10.23 u. 1.57 m., 22.56 u. 1.56 m. Wemeldingël II.18 u. 1.30 m., 23.53 u. 1.28 m. Zierikzee: 11.00 u. 1.12 m., 23.38 u. 1.10 m. Een 23-jarige man, waarvan gezegd wordt dat hij een Nederlands student ii, werd gistermorgen bij Wurmberg- schanze door 3 leden van de Oost- Duitse volkspolitie gearresteerd, zo meldde de West-Duitse politie te Han nover. De arrestatie geschiedde 300 meter binnen de Oost-Duitse zóne. De stu dent zou zich in de Oost-Duitse zóne begeven hebben om een foto te laten maken door zijn 2 vrienden, die op West-Duits gebied bleven. De naam van de student is nog niet bekend gemaakt. Eveneens tast men in het duister over zijn lot. PREMIER VAN ALBANIË IN ONGENADE? Volgens in Belgrado uit Albanië ontvangen berichten zou de positie van de Albanese premier, Enver Hodja, op het ogenblik in gevaar zijn. Er zouden ernstige meningsverschillen bestaan tussen Hodja, die het vertrouwen van het Kremlin verloren zou hebben, en de minister van buitenlandse zaken, Sjehoe. Deze laatste zou door Moskou worden gesteund om eventueel Hodja op te volgen als premier en als secre taris-generaal van de Albanese arbei derspartij, aldus een bericht in het Joego-Slavische blad „Politika". In het gebied rondom Alexandrië is het gisteren tot botsingen tus sen stakers en de politie gekomen, tengevolge waarvan, volgens, on officiële berichten, tien arbeiders en twee politiemannen het leven heb ben verloren. De ongeregeldheden begonnen, toen arbeiders van een textielfabriek te Kafr el Dawar, die twee dagen geleden het werk neerlegden naar aanleiding van het ontslag van enige collega's om politieke redenen, naar de fabriek terugkeerden, de weeftoestellen vernielden en het gebouw in brand staken. Hierop kwam de politie in actie en werden troepen aangevoerd, die ver sperringen oprichtten rondom de fabriek. In een andere wijk, waar de arbei ders uit sympathie met de textielarbei ders het werk neerlegden, raakten ar beiders ook slaags met de politie. De stakers staken benzinestations en ka toenpakhuizen in brand en sloten de weg naar Alexandrië af om te verhin deren, dat de brandweer Kafr el Da- war bereikte. De demonstranten zouden hebben geschoten op de te hulp geroepen legereenheden. De arbeiders te Kafr el Dawar be horen tot de best betaalde arbeiders van Egypte, met de beste voorzienin gen op het gebied van huisvesting en ontspanning. WAARSCHUWING VAN NAGUIB. Generaal Naguib heeft Woensdag avond in een radiorede oproermakers gewaarschuwd, dat zij zullen worden gestraft als verraders. „Dit is mijn laatste waarschuwing", aldus de gene raal, die zich richtte tot „alle lagen der bevolking, in het bijzonder de werknemers". „Vrede en orde moeten tot elke prijs worden gehandhaafd en individuele of collectieve grieven moeten langs wettelijke weg worden geregeld", zo zeide Naguib. Toch deelname aan de grote manoeuvres. Beslissing gebaseerd op duur van dienstplicht in Nederland» De Belgische regering heeft besloten, in afwachting van een gelijk schakeling in de West-Europese landen, die deel uitmaken van de N.A.T.O., de militaire diensttijd voor de Belgische dienstplichtigen voor lopig op 21 maanden te stellen. De dienstplichtigen, die thans 18 maanden onder de wapenen zijn, zullen dus nog deelnemen aan de grote manoeuvres, die binnenkort zullen worden gehouden. In een communique wordt er aan herinnerd dat de 24 maanden dienst tijd indertijd werd aangenomen op advies der militaire deskundigen. Na dat er op gewezen is dat België steeds heeft aangedrongen op een uniforme diensttijd in de landen der West- Europese verdedigingsgemeenschap, wordt er in het communique gewag van gemaakt, dat België op de kort geleden te Parijs gehouden conferen tie van de Europese Verdedigingsge meenschap tot «itdrökking heeft ge bracht dat het onmogelijk de Belgische onderdanen een dienstplicht kan op leggen die langer is dan die der an dere landen. De premier, Jean van Houtte, deel de de pers mede, dat men zich bij het nemen van genoemde beslissingen heeft gebaseerd op de duur van de militaire dienstplicht in Nederland. GEEN VERRASSING. De beslissing is voor het Belgische publiek niet als een verrassing geko men. Men verheelt zich in politieke en militaire kringen te Brussel niet dat dit besluit een slechte indruk zal maken in de Verenigde Staten, doch Het ongeval te Zierikzee. Getuigen gezocht. De corpschef van de politie te Zierikzee verzoekt de bestuurder van de perso nenauto, die op Dinsdag 12 Augustus te ongeveer 19.30 uur heeft gereden onder de gemeente Zierikzee achter een vrachtauto met aanhangwagen be laden met kisten en er getuige van is geweest, dat deze op het kruispunt Nobelpoort te Zierikzee in aanrijding ia geweest met een motorcarriere ten gevolge waarvan de bestuurder daar van werd gedood, zich te melden bij de dichtst bij zijnde politiepost en al daar een verklaring omtrent dit on geval te willen geven. NOODTOESTAND IN ALEXANDRIË. Het hoofd van de politie van Alexan drië heeft de noodtoestand afgekon digd. Op het ogenblik is het echter rustig in de stad. Volgens generaal Naguib is men ook de toestand te Kafr el Dawar meester. EEN AUTO MET MUNITIE REED BRANDEND DOOR MANNHEIM. Twee leden van de Duitse mijnop- ruimingsdienst hebben Woensdag in Mannheim een ernstig ongeluk voor komen toen hun auto met uit de oor log afkomstige munitie in brand vloog. Op topsnelheid reden zij door de hoofdstraten van Mannheim tot zij een minder drukke wijk bereikten. Zij waarschuwden voorbijgangers en trachtten met een brandblusapparaat het vuur te doven. Ternauwernood Konden zij dekking zoeken toen de munitie ontplofte. Niemand werd ge wond. men merkt op dat de inspanningen, die België zich anderzijds met betrek king tot de Europese defensie heeft getroost, veel groter zijn dan die der andere partners in de verdedigingsge meenschap. Functionarissen van het Belgische ministerie van defensie hebben ont kend, dat het leger, dat thans drie divisies omvat, tengevolge van de nieuwe maatregelen een gehele divi sie zal verliezen. Volgens het N.A.V.O.-program be schikt België thans over een pantser divisie en een infanterie-divisie, beide op volle sterkte, en een infanterie-di visie, waarvan 75 pet. van het perso neel volledig is opgeleid. ONGENOEGEN IN LONDEN. In militaire kringen te Londen is het nieuws met ongenoegen ontvan gen. Van officiële zijde is nog geen com mentaar gegeven doch men neemt aan, dat het Belgische besluit het moeilijker zal maken, om de doelen voor de staande en de reservestrijd krachten in West-Europa te bereiken. Men neemt aan, dat het tevens an dere landen zal beïnvloeden bij de vaststelling van hun diensttijd en dat het invloed zal hebben op de door West-Duitsland te nemen besluiten. j j i i i Een 33-jarige tapijthandelaar sprong gisteren zo maar pardoes in het water van de Oude Zijdsvoorburgwal te Am sterdam. Een kennis had tegen hem gezegd, dat hij niet durfdeTrioöi- fantelij k klom hij weer op de kant. De internationale tentoonstelling „Cu- linaria", die te Amsterdam in het Rai- gebouw zou worden gehouden en waar meesterkoks uit de gehele wereld hun kunsten zouden vertonen, gaat niet door. De tentoonstelling werd aange kondigd, voordat men de vereiste waarborgsom bijeen had. Thans blijkt, dat men het geld niet bij elkaar kan krijgen. Postzegelverzamelaars, die kennissen of familie in Australië heb ben, kunnen een bijzonder poststem pel verwerven. Maandag 1 September maakt de Australische luchtvaart mij. „Quantas Empire Airways" de eerste vlucht op de lijn SydneyJohannes burg via Mauritius. De stukken kun nen van Sydney naar Mauritius of Jo hannesburg worden gezonden en van daar weer terug naar Sydney. De Suezkanaal Maatschappij heeft in Ne derland een order geplaatst voor een baggermachine van ruim 7.5 millioen gulden. De V.S. zijn bezig de Ame rikaanse luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten met nieuwe vliegtuigen te versterken. De toestellen waren oor spronkelijk bestemd voor West-Europa In Noord-Spanje heeft de politie slag geleverd met een bende guerilla's. Eén guerilla werd gedood, de anderen ontkwamen. Wijsheidje van de week: Liever nat, dan een beer zonder huid. Sterke gemotoriseerde eenheden van het Egyptische leger hebben 's avonds het gebied van Kafr el Dawar bezet. Oud-premier Hoessein Sirry, presi dent van de Misr weverij en spinnerij, heeft tevergeefs getracht persoonlijk de stakers te bewegen, weer aan het werk te gaan. De directeur van dé maatschappij Hoessein el Gammal, werd door de stakers met stenen be7 kogeld. Ook enige technici, die poog den te bemiddelen, werden mishan deld. Bij de ongeregeldheden zijn onge veer 500 personen aangehouden. Pre mier Maher zond, in zijn hoedanig heid van militair gouverneur-generaal van Egypte, een militair tribunaal naar het gebied om de verstoorders ter plaatse te berechten. De vonnissen zullen onmiddellijk worden uitge voerd. Naar verluidt zijn de ongeregeldhe den op touw gezet door een groep aandeelhouders en niet bedoeld als demonstratie tegen bewehrde corrup-f tie in de fabrieksleidihg. Acht en vijftig opstandelingen en 17 Indonesische militairen zijn gedood bij een tweedaags gevecht bil Kuningan in West-Java. De opstandelingen wer den teruggedreven. 8000 desabewoners werden geduren de de gevechten geëvacueerd. De opstandelingen behoorden tot de restanten van het Bataljon 462, die, na uit Midden-Java te zijn opgejaagd, naar West-Java trachtten te ontkomen 19-jarige arbeider tussen wagon en stootblok bekneld. Gisterenmiddag omstreeks half drie is op het spoorweg-emplacement van de veiling te Goes, de 19-jarige vei- ling-employe, C. de Putter uit Hoede- kenskerke tussen een goederenwagen en een stootblok bekneld geraakt en aan de gevolgen van zijn verwondin gen overleden. De jonge arbeider, die hielp de wa gen te laden, schijnt niet bemerkt te hebben dat mede-arbeiders de wagen opduwden. Met zware inwendige kneuzingen werd hy naar het zieken huis St. Joanna vervoerd. Een ope ratie mocht helaas niet meer baten. Gisteravond om negen uur is het slachtoffer overleden. Aan het centrale front in Korea begint de strijd weer op te leven. Bjj een bombardement van de vijandelijke stellingen werden door de Verenigde strijdkrachten 21000 granaten afgevuurd. Onder dekking van artillerie- en mortiergranaten trachtten communistische infanteristen de troepen van de Verenigde Naties van „Capitol Hill" te verdrijven. De aanval werd echter afgeslagen. Op deze foto trekken Al Patton tanks van de 73ste tankbrigade van de 7e Amerikaanse infanterie-divisie door een rivier in de Chorwon Wallei om de vijand te gaan bestoken. Vijftienjarig meisje vermist te Kerkrade. Te Kerkrade wordt vermist het vijftienjarige meisje Anna Maria Stal man. Zij is op 31 Juli 's morgens van huis gegaan, vermoedelijk in gezel schap van de 27-jarige Wilhelm Brauers, eveneens uit Kerkrade. Het meisje is 1.60 m. lang, flink postuur; donkerblond haar, rond gezicht^ blauw-grijze ogen. Zij droeg een licht blauwe gebloemde jurk met witte schoenen en een grijs kort jasje. Signalement Brauers: 1.80 m. lang; ovaal gezicht, donkerbruin haar, don kere ogen. Daar Ërauers waarschijnlijk psy chisch gestoord is, wordt een ongeluk gevreesd. De moord op de Drummonds, In een dorp nabij Peyruis heeft de Franse politie Woensdag de man on dervraagd, die op de avond van de moord op Sir Jack Drummond, diens echtgenote en dochter bij de plaats van de misdaad zou zijn gezien en die gedurende vijf dagen na de moord van huis weggebleven zou zijn. De geheim zinnige „man in het zwart" bleek ech ter niets met de moord uitstaande te hebben. Ook dit spoor is dus doodge lopen. Tot dusverre heeft de politie in acht dagen tijds zeventig personen onder vraagd en bij het onderzoek ruim 3000 km. langs kronkelende Alpenwegen afgelegd, gewoonlijk gevolgd door een rij auto's met journalisten, zonder echter nader tot een oplossing van de misdaad te zijn gekomen. Woensdagavond heeft de hoofdin specteur, die is belast met het onder zoek, opnieuw de plaats van de mis daad afgezoeht naar mogelijke nieuwe aanwijzingen. Politiemannen doorzoe ken boerderijen in de omgeving in de hoop eventueel uit de auto van de Drummonds gestolen voorwerpen te vinden. Voorts wordt gezocht naar een stuk tin, gelijk aan het stuk dat de moordenaar gebruikte om zijn Ameri kaanse karabijn te repareren en een stukje hout van de kolf, dat wordt vermist. Ook heeft de politie opnieuw de vrouw van de boer, dié de lijken ontdekte, ondervraagd. Het wekt na- nielijk bevreemding, dat zij en haar man niets van de schoten, die op Drummond' en zijn vrouw zijn gelost, en ook geen gegil hebben gehoord. Optimistisch reisverslag van K. de Boer Zending legde de grondslagen (Van onze speciale verslaggever.) Op verzoek van werknemers uit Nieuw-Guinea en in opdracht van de Prot. Chr. Arb. Internationale heeft de heer K. de Boer, vice-voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond, gedurende een kleine drie maanden Nieuw- Guinea bereisd, teneinde te kunnen vaststellen of de christelijk-sociale ge dachte ook in dat land ingang zou kunnen vinden. De conclusie van de heer De Boer luidt: Nieuw-Guinea is rijp voor de christelijke vakbeweging. Dit geldt inzonderheid voor de inheemse bevolking. Deze mensen, die in enkele decennia moeten doormaken wat elders eeuwen kon duren, namelijk de omschakeling van natuurmens tot een persoonlijk heid die past in de Westerse beschaving, zijn door de zending in aanraking gekomen met het Evangelie. Intelligent als deze bevolking is, men, de volksgezondheid werd verbe- terd, vraagstukken van woning en kle ding hadden aandacht. Het gaat er nu om de bevolking zelf op gang te krijgen. Vakonderwijs is nodig, de toestanden op woongebied vragen dringend om verbetering. En vooral met de volksgezondheid moet het een andere kant op. Ongeveer de helft van de pasgeboren kinderen sterft weer; tegen heersende volks ziekten wapent men zich onvoldoende. De eerste taak van de christelijk-so ciale vereniging ligt dan ook hierin, dat men de leidslieden van de bevol king warm krijgt voor verbeteringen. MATERIËLE VRAGEN. De eenvoudige dorpsgemeenschap pen zijn de reservoirs van arbeids krachten voor de bedrijven op Nieuw- Guinea. De bevolking doet uitnemen de diensten; toen de Amerikanen met hun moderne oorlogsuitrusting het platteland van Nieuw-Guinea bezet ten, bleek dat de natuurstammen goede krachten leverden voor de be sturing van bulldozers en dergelijk gemotoriseerd materieel I Dit wijst op de intelligentie van de autochtone bevolking van Nieuw- JS, heeft zij reeds vanzelf haar conclu sies getrokken uit dat. Evangelie. De christelijk-sociale gedachte leefde bij hen reeds, vertelde de heer De Boer ons. Met dien verstande dat zij nog niet goed onder woorden hadden ge bracht en in daden omgezet wat zij precies bedoelden. Maar telkens als wij (de heer De Boer maakte zijn reis in gezelschap van de zendingspredi kant drs F. C. Kamma) in hun kam pongs kwamen vertellen, hoe wij in Nederland ons de verwezenlijking in denken van de christelijk-sociale ge dachte, dan verklaarden zij: zo onge veer hadden wij het ons óók voorge steld! TWEE SECTIES. Er is in Nieuw-Guinea een begin gemaakt met de christelijke vakbewe ging. Dat begin was er al voordat de heer De Boer zijn reis maakte. Want de in Nieuw-Guinea gestichte bewe ging had aansluiting bij het C. N. V. gevraagd. Tijdens zijn verblijf in het land heeft de vice-voorzitter van het C.N.V. op allerlei plaatsen vaste voet aan de grond gekregen voor de protestants- christelijke vakbeweging. Waar men reeds begonnen was kon hij behulp zaam zijn bij de consolidering; waar nog niets bestond vermocht hij een begin te maken. Nog aan de voor avond van zijn vertrek richtte de heer De Boer op Biak een afdeling van dertig man op. De hele organisatie telt pas 500 leden, maar wanneer er ver der wordt gewerkt mag men rekenen op toetreding van duizenden. Het verbond is niet op dezelfde wij ze georganiseerd als het C.N.V. De toestanden liggen er heel anders. Men zou de gevormde organisatie kunnen vergelijken met een combinatie van Patrimonium en het C.N.V. Bij de autochtone bevolking van Nieuw- Guinea gaat het allereerst om een christelijk-sociale vereniging, die tot heil van de gemeenschap aldaar werk zaam kan zijn. De zending heeft hier de grondsla gen al gelegd: er is onderwijs geko- Staalkabel brak Reddingkolonne onderweg Vier leden van de dertien man tel lende groep onderzoekers die, onder leiding van de Belgische professor, Max Cosijns, in Zuid-West-Frankrijk, nabij de Spaanse grens de loop van een ondergrondse rivier bestuderen, bevinden zich thans op de bodem van een grot in de Pyreneeën, die op 505 meter diepte onder de aardoppervlak te is gelegen. Het is het diepste punt, dat ooit bij een vrije neerdaling is bereikt. Er zullen maar weinigen de moed kunnen opbrengen om aan een staal draad van vijf milimeter dikte de diepte van vijf Domtorens te trotse ren. De afdaling is dan ook niet zon der ongelukken gebleven. Een van de expeditieleden, Mar cel Loubens, is gisteren, tijdens de afdaling, door het breken van een kabel, veertig meter omlaag gestort. Hij bleef met een wervelfractuur hangen. grace een reddingskolonne met de moeilijke opdracht de gewonde uit het nauwe spelonk levend boven te bren gen. Gisteravond heeft een vliegtuig van de Franse luchtmacht men had eerst om een helicoptere gevraagd bij de ingang van de grot een houder met serum en andere geneesmiddelen per parachute neergelaten. Een Parijse chirurg is op weg naar de plaats des onheils. De prefect van het departement, waar de grot ligt, heeft een speciale kraan en een radiowagen gestuurd voor het onderhouden van radiocon tact tussen het kamp van de onder zoekers aan de ingang van de grot en het dichtsbij gelegen dorp Saint Engrace. Inmiddels hadden de onderzoekers zestig kilogram lichtgevende verf in de grot laten zakken met het doel deze verf in het water van he* onderaardse riviertje te werpen teneinde te kun nen vaststellen, waar het water pre cies heen stroomt. Het was de bedoe ling, dat de onderzoekers een week Guinea. Er is met deze mensen wat te bereiken wanneer zij goed geleid en geschoold worden. Bij de oorspronke lijke bewoners van het land leeft de mythe, dat zij eenmaal „rijk en blank" geweest zijn en dat zij het in een ver re toekomst wederom zullen worden. De bewoners wilen dus zelf vooruit. Intussen leven er op Nieuw-Guinea ook andere werknemers. Dat zijn de Indische Nederlanders. Erg groot is deze groep niet, maar hun problemen zijn wel groot. De Indische Nederlanders, die zich gedurende de laatste vier jaar in Nieuw-Guinea hebben gevestigd, zijn er in barakken ondergebracht. Zij werken bij de bouwbedrijven of ver richten andere eenvoudige diensten. Vier vraagstukken zijn voor deze mensen van betekenis. Ten eerste het loon, dat veel te laag is. Indertijd ie een minimum-loon vastgesteld van on geveer f 1.50 per dag. Hierin kwam geen wijziging ook al zijn de prijzen enorm gestegen. Die prijsstijgingen zijn weer het gevolg van het ontbre ken van concurrentie. Tweede moeilijkheid. Men zit op Nieuw-Guinea ver van de familie at in een barak, waar geen ontspanning en comfort is. Derde probleem. Velé Indische Nederlanders valt de arbeia zwaar; zij zijn over het algemeen on geschoold en het is niet mogelijk op dit punt een achterstand in te balen. Laatste vraagstuk: waar moet het in de toekomst heen? Uitzicht schijnt er voor de mensen niet te zijn. Het totaal ontbreken van een sociale wetgeving op Nieuw-Guinea maakt de vorming van een vakorganisatie, ook om materiële redenen zeer noodzake lijk. Daarom kwam de heer De Boer precies op tijd naar het land. Al zijn de vragen zeer verschillend van aard: er valt voor de christelijke vakbewe ging veel te doen op Nieuw-Guinea. De P.C.A.I. en het C.N.V. zullen zich op het een en ander ernstig bezinnen. Voorlopig heeft een Nederlands onder wijzer, de heer Nijhuis, de leiding van de nieuwe organisatie op zich geno men. „Formatie'Donker slaagt" meent Den Haag Onmiddellijk vertrok uit Saint En-1 beneden zouden blijven. (Van onze parlem. redacteur.) Het wordt steeds duidelijker dat de formatiepoging van mr Donker haar einde nadert. Gisteren heeft hij voor de vierde maal Prof. Beaufort ont vangen. Daarna bracht hij een bezoek aan Prof. Beel en tenslotte vond in de avonduren een onderhoud plaats met de heer J. v. d. Kieft, oud-voor zitter van de socialistische Eerste Ka merfractie. Gisteren hebben we gemeld, dat er een zware strijd werd gevoerd tussen de K.V.P. en de P. v. d. A. en dat het van de eerstgenoemde partij zou af hangen of mr Donker zou slagen. Prof. Beaufort heeft, naar men kan aanne men, het antwoord van de K.V.P. ge bracht, dat wel na rijp beraad tot stand zal zijn gekomen. Uit het ver loop van zaken kan men gevoeglijk de conclusie trekken, dat de K.V.P. heeft besloten geen roet in het eten te gooien. Het bezoek aan Prof. Beel vormt voor deze conclusie een eerste aanwijzing. In Haagse politieke kringen nam men vannacht aan, dat Prof. Beel is aangeboden de portefeuille van Bin nenlandse Zaken, die hij thans ook beheert. Dat zou dan moeten beteke nen, dat dr Drees weer het premier schap op zich neemt en dat Justitie aan de K.V.P. wordt gegeven. De formateur zal in dit geval on getwijfeld weer voorzitter van zijn fractie worden. Stellige zekerheid hieromtrent konden wij echter niet verkrijgen. Zoals wij reeds berichtten, werd de heer J. v. d. Kieft gepolst voor het departement van financiën. Ruim an derhalf uur verbleef de nieuwe Lief- tinck by de formateur. Dit bezoek is een tweede aanwijzing om te veron derstellen, dat de poging van mr Don ker niet ongunstig verloopt. Algemeen neemt men aan dat de heer Van der Kieft bereid is om deze zware porte feuille te aanvaarden. De formateur heeft nu een groot deel van de posten bezet. Een candi- daat-minister voor Justitie en de P. B. O. hebben wij bij zijn ontvangsten nog niet kunnen ontdekken. Al zijn de ministers Mansholt en In 't Veld nog niet officieel ontvangen, het kan heel goed zijn dat deze „onderhands" zijn aangezocht. Algemeen was men in Den Haag van mening dat optimis me gerechtvaardigd is ten aanzien van de afloop en dat men het resultaat van mr Donkers werk daarom wel zeer binnenkort kan aanschouwen. Prinses Sybilla zal nieuw Zweeds schip te water laten» Prinses Sybilla van Zweden zal het nieuwe pasagiersschip van de Zweden- Amerika-lijn, dat bij „De Schelde" ta Vlissingen wordt gebouwd, te water laten. Met een berekend bruto-tonnaga van 22.000 ton, een lengte van 600 voet en een grootste breedte van 77 voet wordt het nieuwe schip van de Zwe- den-Amerika-lijn het grootste passa giervaartuig van Scandinavië. Het aantal passagiers bedraagt ongeveer 800. Het schip, dat o.a. een aparte bioscoopzaal krijgt wordt speciaal uit gerust voor vacantietochten en men verwacht, dat het in het najaar van 1952 in de vaart zal komen. De eersta tocht zal vermoedelijk begin 1954 worden gemaakt. DE BILT ZEGTt Weersverwachting, geldig tot heden avond: Hier en daar onweer. Veranderlijke bewolking met enkela buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige aar Oostelijke richtingen draaiende wind. Aanhou- deüd warm.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1