*i E S|OUK VAN HOLDINGE I; Chefarine 4 Strijd tussen verbruikers en boeren West-Duitsland laait weer op« Generaal Naguib verlangt ingrijpende agrarische hervormingen. Pagina 2 Kieuw- en ie Raad. Scherpe aanval van vakverbond op regering. m De consument vindt de prijzen te hoogt maar de landbouwer wil nog meer van zijn producten maken* Tsjecho-Slo waakse consul- generaal vraagt asyl. Ontvlucht journalist over ge vangenschap achter ijzeren gordijn. Eritrea (onafhankelijk) onder deel van Ethiopië. 4 middelen in 1 labial doen wonderen! Leerdams meisje is terecht. Europese conferentie over landbouwonderzoek. Egyptische staatsgrond voor landloze boeren. Coöperatieve verenigingen in elk dorp. J Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. SIBE VAN AANGIUM KORTE BERICHTEN KERK EN ONDERWIJS VEILINGBERICHTEN Woensdag 13 Augustus 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 'ktplein. Met van de burge- n moeder aan. verkeerd be- Tstus IN aar nt- lIJK; ues- 12 12 itle; 12 TEL- 11 hn K: 12 te O mijl Z. flJN- j(ork; gaar naar jenua; van HOC van pan Port raam; Fg; AL- an S. jTJE B. 1 AM naar |2- 8: agge; 952. 7.00 Dag- 9.3 Leuters; 11.00 12.00 12.30 igen; 12.33 üeuedelingen HW3.55 „Het lorspel; lo.OO jier tot vijf'; 67.15 Gram.; 7.40 Gram-; jara Eggink: „Indonesië"; uli.'inen; 18.25 en brie! uit 19.40 Ru- zO.Oö Nieuws; >pera (3e ac- L'ii over een ev. muziek; ieuws; 2315 mroeporkest; I KRO: 7.00 7.30 Gram.; [ische kalen- nciiten, 8.15 vrouw; 9.40 ijde muziek; 1.00 Voor de Als de ziele ïgelus; 12.03 Land- en ia Zonnewij- liek nieuws; omenade or- de vrouw; Gram.; 15 40 llezing; 16.30 17.30 Lichte Kamerkoor; Gram.; 19.05 Kir i.i en een estelijke lie- 0 Nieuws en vondconcert; Gram. (Om 22.00 Bui- •iton en pia- ling. 23.00 S.-berichten. Opnieuw is in West-Duitsland de sedert jaren gevoerde oorlog tussen boe ren en verbruikers ontbrand. De vrij plotseling opgetreden schaarste boter, varkensvlees en eieren heeft de prijzen sterk doen oplopen. Hoewel de regering heeft getracht de daardoor ontstane beroering op te vangen door de import van kleinere hoeveelheden boter uit Nederland, Zweden en Nieuw- Zeeland en door de aankondiging van de invoer van driehonderdduizend var kens, heeft de ontwikkeling tot nieuwe algemene aanvallen op de invoer- politiek der regering en op de protectionistische geest der boeren geleid. Voorop gaat daarbij net West-Duit se vakverbond, dat tegenover de boe- renorganisatie steeds de belangen der consumenten bepieit. Daarnaast bren gen ook importeurs in industrie hun bezwaren tegen al te sterk overwicht van boerenbelangen bij de ïmportpo- litiek naar voren. Het vakverbond heeft de regering opnieuw gevraagd de invoerrechten op boter en kaas te verlagen en die op aardappelen en varkensvlees geheei op te heffen. Het verlangt daarnaast een meer be wegelijke mvoerpolitiek en een alge mene vermindering van de rechten op lanaoouwproducten. In de brief van het vakverbond aan de regering wordt een boterreserve van minstens 20.000 ton nodig genoemd om een stabiele prijs te handhaven. Door het invoer recht van 25 pet. op boter zijn vol gens het verbond eenter de invoeren vrijwel geheel tot stilstand gekomen. GEEN VERANTWOORD NIVEAU. De voUedige afscherming van de Bondsrepubliek van de internationale botermarkt en binnenlandse markt- mampulaties hebben volgens het vak verbond in de tijd van melkovervloed verhinderd, dat de prijzen tot een vei antwoord niveau konden dalen. van ae zijde van de Duitse impor teurs is er op gewezen, dat het moei lijk valt m te zien hoe de regering door de thans toegestane boterimpor- ten de prijzen zal kunnen drukken zo.ang het invoerrecht onverminderd blijft. Het Duitse prijsniveau is thans zo..anig, dat door buitenlandse impor ten hoogstens een stabilisatie kan be- re.at worden. De regering heeft zich tegen de nieuwe beschuldigingen verweerd door alle prijsstijgingen toe te schrij ven aan de algemene schaarste in Eu. opa tengevolge van de droogte. Dai ue boierprijs in Dui.s.and zo snel is opgelopen was voigens de siaaisse- cre.uris voor Landbouw, dr Sonne- m uitsluitend te wijten aan de ver minderde binnenlandse productie ten gevolge van de droogte. BOi^-.iARlLVEN MOETEN GEHANDHAAFD BLIJVEN. De boeienorganisatie heeft intussen laten horen, dat zij in alle omstandig heden aan de botertarieven wil blij ven vasthouden. Haar bezwaren gel den niet zozeer de huidige prijzen als wel bepaalde prijsdalingen, die in het voorjaar tijdelijk zijn opgetreden. Op he: dieptepunt zijn de boterprijzen ge daald tot 4.75 mark per kilo, terwijl de ooeren menen minstens 5.70 mark te moeten krijgen, willen zij in staat zijn de voorgenomen uitbreiding der landbouwproductie door te voeren. Eenzelfde klacht hebben de boeren over de varkensprijzen. Terwijl dus de verbruikers klagen, dat de regering in gebreke is gebleven om een prijsstijging tijdig te remmen, menen de boeren de regering te moe ten aanvallen, omdat zij in het voor jaar bij het toen rijkelijke aanbod de prijsdalingen heeft toegelaten. Een tweede klacht der boeren is, dat zij hun fruit zelfs tegen spotprijzen niet meer kunnen afzetten, daar de ver bruikers de voorkeur geven aan veel duurdere buitenlandse abrikozen en perziken. Stevenson kreeg voorlichting van Truman. Adlai Stevenson, de democratische candidaat voor de a.s. Amerikaanse presidentsverkiezingen is Dinsdag op het Witte Huis, door President Tru man, Generaal Bradley (voorzitter van de Amerikaanse stafchefs), Gene raal Walter Bedell Smith (directeur van de centrale geheime dienst) en Minister Acheson voorgelicht over de buitenlandse politiek en over de de fensie. Na de conferentie trokken Truman en Stevenson zich in Trumans appar tementen terug voor een particu liere bespreking. Waarnemers ge loven, dat zij spraken over het aan deel van President Truman in de te voeren democratische verkiezings campagne. De strijd tegen beperkende handelspraktijken. Een speciale V.N.-commissie zal voorstellen doen. Op 8 September zal een commissie der Ver. Naties te Genève bijeenko men om een overzicht samen te stel len van voorstellen tot het tegengaan van beperkende handelspraktijken door internationale overeenkomsten. De commissie heeft gegevens aangaande beperkende handelspraktijken ontvan gen van regeringen, speciale bureaux en particuliere organisaties. Zij heeft deze gegevens geanalyseerd en zjj zal zich in haar a.s. bijeenkomst thans voornamelijk bezig houden met de interne organisatie en de procedure van een internationaal bureau voor de uitvoering van haar plannen. COMPROMIS TUSSEN MACAO EN CHINA. Volgens welingelichte kringen heb ben vertegenwoordigers van Macao en China een compromis bereikt bij de besprekingen ter regeling van de jongste grensincidenten. Binnen en kele dagen wordt een algehele rege ling verwacht. De grenswachten van Macao heb ben volgens berichten, die Hongkong bereikten, hun prikkeldraadversper ringen verwijderd en zij hebben zich ongeveer vijftig meter teruggetrok ken. De consul-generaal van Tsjecho- Slowakije in Montreal, dr Mares, heeft Maandag zijn ontslag ingediend en de Canadese autoriteiten om asyl ge vraagd. Dr Mares, die zich reeds vier jaar in Canada bevindt, heeft onlangs opdracht gekregen van zijn regering om zich met zijn gezin met verlof naar Tsjecho-Slowakije te begeven. In München heeit Maandag een Tsjeohoslowaakse journalist verklaard, dat hij tezamen met een jonge Ameri kaan, John Hvasta, op 2 Januari is ont snapt uit de „speciale gevangenis'' te Le-ipoldow en dat Hvasta, een genatu raliseerd Amerikaan die in 1948 naar 1- 5o-Slowakije terugkeerde voor stu die, zich waarschijnlijk in het land schuil houdt. De journalist wilde zijn naam niet bettend maken uit vrees voor moge lijke vergeldingsmaatregelen tegen zijn verwanten in Tsjecho-Slowakije. Drie dagen geleden verklaarden functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de Tsjecho-Slowaakse regering had meegedeeld, dat Hvasta in Januari uit een gevangenis was ontsnapt, waar hij veroordeeld wegens „spionnage", een gevangenisstraf van tien jaar uit zat. Volgens de journalist verblijven in de gevangenis waaruit hij ontvluchtte, belangrijke politieke gevangenen als officieren, dominees en buitenlanders. De gevangenen moesten helpen bij het restaureren van de gevangenismuur en slaagden er in een gat hierin vrij te laten, waardoor zij in de namiddag van de tweede Januari ontsnapten, al dus de journalist. In een nabijgelegen dorp gingen de ontsnapten in kleine groepjes uiteen en de journalist slaagde er in, samen met een mede- vluchteling, na een tocht van 28 dagen, over de Westduitse grens te ontkomen. Hvasta zou hebben meegedeeld, dat hij bevreesd was voor de grensover se; 'ding en dat hij meende een kans te hebben zich bij vrienden schuil te kunnen houden. Een nieuwe Oostafrikaanse federatie. Eritrea, eens de oudste Italiaanse kolonie, is Maandag als onafhankelijk gebied bij het keizerrijk Ethiopië ge voegd. De twee staten vormen nu sa men een nieuw Oost-Afrikaanse fede ratie. Het federatieplan, dat is goed' gekeurd door de Ver. Naties, voorziet 'n een regering van Eritrea met vol- ledige bevoegdheden op binnenlands gebied. De buitenlandse betrekkingen rijn voorbehouden aan de federale re gering. Eritrea beslaat 129.000 vierkante ki lometers en heeft een bevolking van meer dan één millioen zielen. Er be vinden zich nog ongeveer 17.500 Ita- hanen in het land, hoofdzakelijk in ue hoofdstad, Asmara. (Ing6zov p'ivprt i Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, hevige pijnen hebt, doet 'n enkel tabletje Chelarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroem de geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. GEEN GAS OF OLIE BI] FRANEKER. De exploratieboring, die tijdens de afgelopen maanden door de Neder landse Aardolie Maatschappij werd verricht bij het Friese dorpje Ried bij Franeker, is thans op een diepte van ongeveer 3000 meter gestaakt. Men verkreeg nuttige gegevens over de ondergrond. Olie of gas werd niet aangetroffen. De boorinstallatie zal thans worden verplaatst naar Loon en Zand ten Noorden van Tilburg, waar een nieu we exploratieboring zal worden be gonnen. Het schip was al vertrekken. Het 18-jarige meisje C. A. Donga te Leerdam, dat zich aan emigratie naar Canada heeft onttrokken door haar ouderlijke woning' te verlaten, is te recht. Zij is, nadat Maandagavond 10 Uur de boot met haar ouders was vertrokken, in de loop van de nacht gearriveerd bij de ouders van haar verloofde in Wormerveer. Haar verloofde, de dienstplichtige soldaat K. Krijger, is Maandagavond in de Alexanderkazerne in Den Haag teruggekeerd. Hij had zijn comman dant verlof gevraagd tot Maandag avond twaalf uur in verband met de emigratie van zijn aanstaande schoon ouders. Van 1012 September ia Rome: Vertegenwoordigers van twintig Euro pese landen zullen van 10 tot 12 Sep tember in Rome bijeenkomen om te trachten te komen tot een betere coör dinatie van hun individuele inspannin gen op het gebied van landbouwkundig onderzoek. Gehoopt wordt, dat de besprekingen zullen leiden tot het vaststellen van een systeem voor uitwisseling van inlichtingen op het gebied van land bouwkundig onderzoek in Europa. Een voorlopige bijeenkomst voor het or ganiseren van dergelijke onderzoe kingswerkzaamheden werd in October ji. in Londen gehouden. In September zal men zich bezig houden met de methodes, die reeds worden gebruikt voor het r°":-i'-eren en classificeren van projecten voor onderzoek. De methodes, zullen worden beschreven, die thans in gebruik zijn in Denemarken, Nederland, Noorwe gen, Engeland en de Ver. Staten. Er zal een poging in het werk wor den gesteld „minimum standaards'' vast te stellen voor het registreren van inlichtingen, om de bijzondere be hoeften van elk land te kunnen be vredigen en het gemakkelijker te ma ken voor de onderzoekers inlichtingen te verkrijgen over soortgelijk werk in andere landen. ZIJN „AARTSVIJAND" MET RIEK GESLAGEN. De landbouwer W. A. B. uit Groede enige tijd geleden zijn „aarts vijand" D. in de buurt van zijn wo ning in het gras liggen. Hij nam een riek en gaf D. er een flinke mep mee, waarbij het slachtoffer, die de slag wilde afweren, zijn pols brak. Tot een week onvoorwaardelijk werd gisteren B. door de Middelburgse politierechter veroordeeld plus betaling van de door het slachtoffer geleden schade van 150.—. De zestigjarige landarbeider C. G. uit Lewedorp reed dronken op zijn fiets door de Wijngaardstraat te Goes. Het kost hem f40.of 20 d. De magazijnbediende W. v. S. te Goes werd wegens diefstal van een hoeveelheid verpakte geneesmiddelen veroordeeld tot 4 maanden voorwaar delijk met 2 jaar proeftijd. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft Maandagavond de inauguratie van de steenkolen- en staalgemeenschap te Luxemburg verwelkomd en haar ge schetst als „de eerste grote stap naar de unificatie in Europa". Het hoofdkwartier van de Egyptische opperbevelhebber, generaal Naguib, heeft premier Ali Maher Dinsdag verzocht ingrijpende agrarische hervormin gen, waarbij de landeigendom in Egypte tot ongeveer 80 ha wordt beperkt, in te voeren. De staat zal de overblijvende grond overnemen en een schade vergoeding uitkeren, die in termijnen binnen dertig jaar zal worden voldaan. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'n 4iie doet wonderen.' Europese organisatie voor foto- grammetrisch onderzoek? De Raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking heeft onlangs de aanbeveling gedaan, dat de deelnemende landen een Euro pese organisatie voor experimenteel fotogram metrisch onderzoek zouden oprichten. De voorgestelde organisatie dient te bestaan uit een bestuurs-commissie, een uitvoerend bureau en zoveel we tenschappelijke commissies als nodig worden geacht ter uitvoering van de researchprogramma's. Het lidmaat schap zal open staan voor de rege ringen van de deelnemende landen en voor overheids- en semi-overheids- insteilmgen. Door het combineren van de resul taten en het verdelen van de werk zaamheden zal de oprichting van deze organisatie zowel tijd als geld be sparen bij het uitvoeren van program ma's voor het vervaardigen van kaar ten. Er zal 314 pet. rente worden ver strekt. De koopsom zal worden geba seerd op de gemiddelde waarde van de landbouwgrond in de jaren 1937, 1938 en 1939. Grond in staatseigen dom zal aan landloze bc-ien women verkocht op gemakkelijke voorwaar den. In elk dorp zullen coöperatieve verenigingen worden opgericht. Eén en ander is vervat in een wetsontwerp dat door het leger is opgesteld. Ongeveer 500 rijke voormalige pas ja's zouden het meest van de 2.400.000 na bouwmnd van Egypte bezitten. Twee millioen personen bezitten ge middeld ongeveer 0.16 ha ieder. De landloze boeren maken het grootste deel uit van de 20 millioen zielen tel lende bevolking van Egypte. BESLUITEN VAN HET KABINET. Het Egyptische Kabinet heeft om. besloten, dat Cairo een nieuwe gou verneur zal krijgen. Het is Abdel Ha- di Ghazali, gouverneur van het noor delijke deel van de Suez-kanaal-zöne. Hij vervangt Kamel Gawisj, die na de „Door de Eeuwen Trouw" contra „Het Vrije Volk". Het hoofdbestuur van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" heeft het dagblad „Het Vrije Volk" uitgenodigd tot een openbaar debat over het on derwerp: „Het regeringsbeleid ten op zichte van Ambon en de Ambonezen sedert de vestiging der nieuwe rechts orde voor Nederland en Indonesië op 27 December 1949". Deze uitnodiging is het gevolg van een gevoerde correspondentie over de berichtgeving van „Het Vrije Volk" inzake het Ambonese probleem en de rechtspositie van de Republiek der Zuid-Molukken, welke berichtgeving „Door de Eeuwen Trouw" onjuist acht. staatsgreep van generaal Naguib ge vangen genomen werd. Generaal Ab del Fattah Nasr, commandant van de hulppolitie, is benoemd tot comman dant van de politie te Cairo. Zijn voor ganger, Mahmoed Hassan Bagoeri, wordt directeur van het bureau voor de openbare veiligheid. Het Kabinet heeit voorts be.; loten 180.000 ton suiker uit suikerproduce rende landen in te voeren in ruil voor katoen. Volgens een nieuw rantsoe neringsstelsel zal elke inwoner van Egypte maandelijks 625 gram ontvan gen voor 7.5 piaster. De suiker zal ook op de vrije markt verkocht worden voor 10 piaster per 1.25 kg. De distri butie van bakolie zal verlicht en er zullen lagere prijzen voor groenten vastgesteld worden. Publieke opinie via mais. Een handelaar in gepofte mais te Nashville heeft een nieuw denkbeeld voor het houden van een publiek opinie-onderzoek uitgewerkt. Hij zal tien millioen dozen gepofte mais met het por tret van generaal Eisenhower, de republikeinse candidaat, en tien millioen met het portret van gouverneur Stevenson in de han del brengen. Hij meent, dat de ko pers de dozen met hun „favoriet" er op zullen kopen en in de loop van September verwacht hij hier uit de populariteit van de can- didaten te kunnen opmaken. Het Amerikaanse marinehoofdkwar tier heeft Dinsdag medegedeeld, dat het vuren van de kustartillerie der communisten in Korea de laatste tijd krachtiger en nauwkeuriger is gewor den. 21 o— Maar de laatste twintig maanden verstomde haar lach. Slechts krijgs- gedruis klonk in en buiten de mu ren. De velden in Oost-Dongeradeel waren verwoest. Helbada was heer en meester. De Meimaand was voor de tweede maal aangebroken. En nog altijd was er oorlog. Riemke kwijnde. Bleek stonden haar wangen. Droef stonden haar ogen. Want zij leed mee me de armen. Was ze vroeger gezien als de mooie docher van Ropta, nu werd ze geliefd als de weldoende fee. Met haar mandje kon men haar vinden in de wonin gen der armen en behoeftigen. Dicht bij de zeekust stond het huisje van een oude weduwe. Daar kwam Riemke veeL Op zekere dag was ze er weer op bezoek. Plotseling ziet ze een riddeT verschijnen. Hij springt van_ zijn paard en treedt de stulp binnen. Riemke verbleekt. Het is Sjük van Helbada! Maar ze is een echte doch ter van Ropta. Ze zal geen vrees to nen. Hoog opgericht staat ze in de kleine stulp. Sjük is het eerste ogen blik te verrast om een woord te zeg gen. Doch dan buigt hij zijn knie. „Schone dochter van Ropta", zegt hij, „ik breng U mijn hulde. Tegen vrouwen vecht geen Helbada. Ik kwam hier om een dronk water. Maar als ge 't beveelt, zal ik me on- gelaafd verwijderen". Verward blikt nu Riemke hem aan. Is dat de, geduchte Sjük van Helbada? De rijzige gestalte, edel van gestalte, die zo goed zijn woor den weet te kiezen? Zij bloost en slaat verlegen haar ogen neer. De oude weduwe heeft de kamer verlaten en keert thans met een kroes Sjük' „Drink, jonker water terug, zegt ze. „Als de jonkvrouwe het mij ver oorlooft", antwoordt hij. Riemke zegt niets. Maar zij neemt uit de hand van de weduwe de be ker water en reikte die aan Sjük van Helbada. „De Heiland leert ons, DOOR zelfs nze vijanden wel te doen", zegt ze zacht. Sjük van Helbada neemt de be ker uit haar hand en drinkt. Dan vestigt hij zijn ogen op Riemke. On bevangen is zijn blik, open zijn ge laat. „Zijn wij dan vijanden, jonk vrouwe van Ropta?" vraagt hij zacht. „Neen", voegt hij er heftiger aan toe. „Nee, Sjük van Helbada is uw vijand niet. Hij wil u dienen. Vrij moogt gij gaanGeen leed zal u treffen. Wee hem, die zijn hand durft opheffen tegen u". Lang ziet Riemke hem na, als hij zich heeft verwijderd. Vaak bezocht zij daarna de we duwvrouw. Want een heimelijke hoop was er in haar hart, dat zij de jonker van Helbada daar zou vinden. Doch ze werd als het ware naar hem toegedreven. En hjj zocht vaak het eenvoudige stulpje op. En daar vonden ze hun geluk. Ze vergaten de twist en de wrok. Hun hart gaven ze aan elkaar. Nederlandse leerlingen-vlieger naar Canada. Ook een vaandrig uit Terneuzen gaat mee. Met de „Westerdam" van de Hol- land-Amerika Lijn vertrekken 30 Augustus uit Rotterdam naar New York 5 leerlingen-vlieger van de Ne derlandse luchtmacht voor het volgen van een vlieger-opleiding op de basis London (Ontario) in Canada. Voor deze opleiding zijn aangewezen de vaandrig J. A. K. van Mossevelde uit Terneuzen en de soldaten J. A. de Groot uit Overveen, D. J. de Vries uit Haarlem, C. B. A. M. Wickenhagen uit Hilversum en G. H. Wisselink uit Wisch. Rotterdam-Middelharnis per dieselelectrische. Geleidelijk aan laat de R.T.M. op de door haar geëxploiteerde lijnen de stoomtram verdwijnen, om deze te doen plaats maken voor dieselelectri sche tractie. Maandag is zo'n diesel- electrisch treinstel in gebruik gesteld op de lijn Rotte damMiddelnarnis. Eén der wagens ervan is ingericht als restauratierijtuig. Binnenkort is er een belangrijke verbetering van het veer MiddelharnisHellevoetsluis te ver wachten en vervolgens komt het veer ZijpeAnna Jacoba voor verbetering in aanmerking. Congres „Medico Sportif" geopend. Gistermorgen is in Zeist het congres „Medico Sportif" door luitenant-gene- raal-vlieger I. A. Aler, chef lucht machtstaf, officieel geopend. Vooraf sprak kolonel W. E. Brouwer een in leidend woord, waarin hij de verschil lende afgevaardigden uit België, Frankrijk, Italië en Turkije verwel komde. Tijdens deze reünie zullen „oude geallieerden' weer worden ont moet en zal ruimschoots de gelegen heid bestaan met elkander in kame raadschappelijke geest van gedachten te wisselen". Luitenant-generaal Aler wees op het grote belang van de medici in de luchtvaart. „Zij immers stellen vast wie geschikt zijn om tot die uitgelezen groep te behoren. De kracht en vitali teit van de luchtmacht hangt af van de kennis van de medische staf, die uiteraard de luchtmacht vormt. De psychologische facetten mogen even min verwaarloosd worden". Dagen verliepen. En de dagen wer den weken. Tot op zekere zomerdag de jonker van Helbada later kwam dan ge woonlijk. Hij nam een kortere weg, die voerde dicht langs het Ropta slot. Worp stond net voor een toren- venster. „Wat.Is dat de jonker van Helbada? Durft hij mij zo stout trotseren? Waagt hij zich op klaar lichte dag onder de muren van mijn burcht? Worp snelt haar beneden. Zijn paard staat gereed en weldra snelt hij voort in onstuimige vaart, de jonker van Helbada na. Daar ziet hij Sjük van Helbada in een een voudige hut verdwijnen. Worp springt van zijn paard. En met ontbloot zwaard stormt hij de hut binnen. Plotseling blijft hij als aan de grond genageld staan. Daarzijn doch ter. Zijn Riemke in de armen van zijn vijand. Worp briest van woede. „Trek uw zwaardVerdedig u!" stoot hij uit. Sjük van Helbada keert zich om. Met kalme blik ziet hij Worp in het woedend gelaat. „Een van Helbada is altijd gereed tot strijden', zegt hij rustig. „Maar is het nodig. Worp van Ropta? Is er niet genoeg leed in vele woningen?" Rustig is Sjük's stem. Hij staat vlak voor Worp, hoog opgericht. „Heit, och Heit", smeekte Riemke.. „laat het zwaard rusten. Wij kun nen zo gelukkig zijn". (Wordt vervolgd.) Het Equadoriaanse congres heeft Maandagavond bepaald dat, ais resul taat van de in Juni jj. gehouden ver kiezingen, dr Tosé Maria Velasco Ibarra tot president en Alfredo Chirboga tot vice-president is gekozen. Japan zal een verbindingscommissie instellen, die tot taak zal hebben in cidenten te en als dat, ont staan door het veroordelen van twee Britse matrozen, die zich wederrechte lijk van een taxi hadden meester ge maakt. De matrozen waren door een Japanse rechtbank tot 2% jaar ge vangenisstraf elk veroordeeld. De Westduitse auto-'eiten hebben een bedrag van 12 millioen D.M. be schikbaar gesteld voor de invoer van brood- en voedergranen uit Nederland. Een achttienjarig meisje, kantoorbe- diende uit Wateringen, dat met een gezelschap aan het strand te Castri- cum vertoefde, is Maa-da^ bij het ba den in zee voor de ogen van haar vriendinnen verdronken. De toneelspeler Toon Hermans heeft aangifte gedaan van diefstal van zijn personenauto. De wagen, een Ford ter waarde van f 11.000, is Zondag j.l. tij dens de Olympische revanchewedstrij den op het Stadionplein te Amsterdam ontvreemd. Mossadeq heeft de Perzische Tweede Kamer schriftelijk medegedeeld, dat de staat van beleg te Teheran met ingang van Dinsdag is opgeheven. De staat van beleg werd 13 Maart j.l. na het plaats grijpen van straatgevechten voor een maand ingesteld en daarna elke maand weer verlengd. Geref. Kerken. Beroepen te Marken, R. van Ree- nen, cand. te Soestdijk. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Soestdijk, M. Drayer te Drachten en J. van Genderen te Zut- phen. Bedankt voor 's-Gravenzande, M. Vlietstra, cand. te Hoogeveen. Ds C. den Engelse geen leger- predikant. Na rjjp beraad heeft ds C. den En gelse, Ned. Herv. predikant te Ril- land-Bath, gemeend zich niet beschik baar te moeten stellen als legerpredi- kant. Door de synode der Ned. Herv. Kerk was hij hiertoe aangezocht. VEEMARKT ROTTERDAM. 12 Aug. 1952. Aanvoer in totaal 3144. Vette koeien en ossen 640; Gebruiksvee 885; Vette kalveren 200; Graskalveren 232; Nuchtere kalveren 326; Varkens 107; Biggen 263; Paarden 138; Veulens 107; Bokken of geiten 32. Vette koeien 2.752.90, 2.552.75, 2.20 ■2.45; Vette kalveren .35, .0, 2.10; Gras kalveren 350, 300. 200; Nuchtere kalveren 65, 60, 55; Biggen 55, 50, 45; Slaehtpaar- den 2.20, 2.10, 2.00; Schapen 120, 90, 70; Lammeren 90, 75, 60; Kalfkoeien 1100, 975, 850; Melkkoeien 1100, 9.75, 850; Vare koeien 750, 680, 630; Vaarzen 850, 750, J; Pinken 580, 500, 375. GOES, 12 Aug. Dubb. princessebo- nen II 41; idem afw. 27.80; Fruit voor export: Perzikr. Zomerappel A 20; BC 27.40; I 26.50: II 17.10; Zigeunerin A 35.90—36.10; BC 36.10—36.20; I grof 34.50; II 27; Early Victoria I grof 15; I 7.30; II 3.40; Codlin Keswick I 7; ClapDs Favorite A 20.7021; BC 16.60 17.30; I grof 19.20—20.90; I 16.40— 17.10; II 99.20; Précose de Trévoux A 26—26.20; BC 18.20—22; I gref 25; I 18.10; II 7.30; Verpakt fruit: Zigeu nerin AA 42—47; A 36—48; B 35—44; C 3440; Lady Seedling A 43; B 34; Clapps Favorite A 29; B 28; C 25; Kas- peren: Triumph de Vienne 1417; Bonne Louisse d'Avr. 69; Perziken 1113; Gewone veiling: Perzikr. Zo- merappels 416; Early Victoria 3 5.50; Zigeunerin 321; Précose de Trévoux 316; Clapps Favorite 314; Petite Marguerite 36; N. H. Suiker peer 36.50; Pruimen: Washington 3 9.10; Belle de Louvain 39.80; dubb. Boere witte 39.60; Witte Wijnprui men 37; Mons. Hative 614; Reine Claude d'Althan 321; Reine Claude Verte 1046; Reine Victoria 415; Kirkers 616; Washington (verpakt) 1820; Golden Japan (verpakt) 38; Blauwe Druiven 72—90; Bramen 39 50. Alles per 100 kg. of stuks. EIERMARKT. GOES, 12 Aug. Veilingprijs: Verse kipeieren f2.43 per kg. Vuilschalige en gewassen eieren 2 ct. per stuk min der. Prijs voor handelaren; Kipeieren 12,5; kleine 12; Eendeneieren 9; Kal koeneieren 15; Ganseieren 20 ct., alles per stuk. KAPELLE, 12 Aug. Grote veiling: Bramen 60.6561.20; Tonneboersprui- men 5.305.60; Dubb. Princessebonen I 42; II 39; afw. 25.20; Appels: Zigeu nerin A 3536.20; BC 35.40; I grof 31—35.20; I 33.70; n 24.40; K 13.20— 16; Perzikappel I grof 26.50; I 26.50; II 16; K 12.10; Keswick I grof 15; I 6.107.10; II 3.90;' Peren: Clapps Fa vourite A 20.3520.50; BC 16.60 16.80; I grof 18—18.50; I 16.20—16.60; II 10.95—11.20; K 12.20; F 6—6.30; Précose de Trévoux A 20; BC 18.70 19.60; I 18.10; II 10.50—10.60; N. H. Suikerij I 5.90; n 3.60; Pruimen op de bloc: Washington n 33.50; Belle de Louvain II 34.40; Czar II Alles per 100 kg. Kleine veiling: Pruimen: Washington 612; Belle de Louvain 510: Monseigneur Hative 522; Czar 49; Boerenwitte 412; Reine Victo ria 416; Wijnpruimen 312; Reine Claude d'Althann 723; Ontario 5 14; Diversen: Bramen 3057; Fram bozen 351.14; Zure Morellen 4445; alles per kg. KRABBENDIJKE, 12 Aug. Export veiling: Clapps Fav. AA 20.40; A 17— 18.40; B 15.10; BC 16.10; I grof 15.60; I 60/70 13.70—15.10; II 8.50; Zigeune rin A 35; BC 32.10; I grof 27.10; I en op 22; II 16.50; Zomerappel A 20.80; B 20.38; BC 18; C 16.10; I grof 17; I 60/70 15.30; H 8.60; Gewone veiling: Clapps Fav. verpakt 1820; idem los 316; Précose de Tré 312; Zigeu nerin^18; Zomerappel 5 -13; Belle de Louvain 910; Washington 612; Victoria 617; Reine Claude d'Althan 710; Bramen 53.40; Bonen 2740. ST ANNALAND, 12 Aug. Eigenhei- mes gew. I 8.59—8.90, id. II 7.83—8 41, id. Drielingen 5.29, id. Bonken 7.31, id. afw. 4.60, Blauwe eigenh. gew. 8.70, Bintjes gew. 8.358.71, id. drielingen 4.50, idem bónken 8.52, id. afw. 4.51. Aanvoer 75 ton Per 100 kg. SCLERPENISSE 12 Aug. Eigenh. gew. I 8.05—8.61, id. II7.50—7.75, id- gew. 2e soort 7.077.25, Bonken 7.20, Blauwe eigenh. 8.06, Bintjes gew. 8.258.41, ld. drielingen 4, Bintjes bonken 8.52. Per 100 kg. Aanvoer 25 ton. ST. MAARTENSDIJK, 11 Aug. 1952. Eigenh. I 87, id. n 7.50, bonken 5.50 4.50, Bintjes I 8 60, id. II 8.20. drielingen 4.70, Eigenh. afw. 5.50, kriel 3.40, bonken 8, KI. blauwe 8.608.40. Aanvoer 25 ton. THOLEN aardappelveiling 12 Aug. Bintjes bonken 7.47, id. gew. 8.038.52, Blauwe eigenh. gew. 8.22, Witte eigenh. bonken 6.80, id. gew. 7.708,36, Voer 3.20. Aanvoer 21 ton. VISMIJN. VEERE, 12 Aug. 932 kg. export gar nalen 137199; 95 kg. handels garna len 81100; 28 kg. schar 3549; 275 kg. bot 28—42; 198 kg. tong 101—239; 3 kg. rog 28; 8 kg. ongesorteerde vis 4872; 2 kg. visiever 148.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3