Middelburg kan in 1953 weer geheel herbouwd zijn» Strijd W< ^Ircaxxd... De heer E* F* v* cLVelde 50 jaar in dienst van het Prov* Gasbedrijf* ftiemju-tyez imn aite, £itariden Lange Delft en Markt spoedig weer een gaaf geheel. N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde". Uit Zeelancb ifJtedm. Goes Zierikzee. DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Garagehouder uit Nieuw- en St Joosland voor Hoge Raad. SCHEEPSTIJDINGEN Wat brengt de radio? De consume] maar de lan zijn Ontvlucht vangenscïïS Eritrea (onaf hank deel van Etl Woensdag 13 Augustus 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Woensdag 13 August De laatste loodjes. Men behoeft geen profeet te zijn om te kunnen voorspellen, dat Middelburg hard op weg is weer een ongeschonden stad te worden. Men mag dan ook a: .lemen, dat de herhouw van de Zeeuwse hoofdstad eind 1953 geheel zal liju voltooid. Voor de vulling van de meeste thans nog open gaten bestaan plannen of is men al met de uitvoering bezig. Twee „zorgenkinderen" zijn er nog: het grote gat op de hoek Segeerstraat-Lange Delft en de Zusterstraat. In de Lange Delft zijn op het ogen blik vier panden in aanbouw. Het grote pand van V. en D. wordt in snel tempo afgebouwd en het geraamte, alsmede het dak, is bijna gereed. Men hoopt het grote gebouw nog in de loop van dit jaar in gebruik te kun nen nemen. Meer naar de zijde van de Markt worden nog twee panden gebouwd tussen de zaken van de he ren Wagevoort en Imanse. Naast het pand van de heer Wagen voort komt een zaak, die gebouwd wordt voor re kening van de heer B. G. H. Rabbers. Naast het pand van de -heer Imanse verrijst een gebouw, dat wordt opge trokken voor de heer J. A. Francq. Tenslotte wordt in de Lange Delft ook nog gebouwd op de hoek van de Koor kerkstraat. Daar is een zaak voor de heer H. H. F. Fastenau in aanbouw. Zodoende blijven er in de Lange Delft twee open gaten, t.w. de vlakte bij de Segeerstraat, waar vroeger een sigarenmagazijn, een herenmodema gazijn en de Frov. Bibliotheek ston den, en het gat tussen de fa. de Gruy- ter en Simon de Wit. Op deze plaats moet de fa. de Jager gaan herbouwen, doch eer het zover is, moeten nog heel wat moeilijkheden worden overwon nen. Dan is er nog het gat tussen de fa. Bos en Peterse. Daar komt de zaak van de heer A. Beugelink, vroeger in de St. Pieterstraat. MARKT. De Markt zal over enige maanden geheel volgebouwd zijn. De Midden- standsbank vordert goed, tussen het gebouw van de fa den Boer en café Suisse komt een dubbel pand, dat ten de 3 besiemd is voor de ed. LlojJ. Dan blijft nog over de hoek van de Markt bij het Molentje. Op die plaats is men de bouw begonnen van het laatste café, t.w. „De Eendracht", van de heer Gabriëlse. Het Plein 1940 is bijna gereed. Op de hoek van de Gortstraat is men be gonnen met een bedrijfspand voor de West Indische Bananencompagnie. Nu het stadhuis bijna geheel voltooid is, wat betreft het nieuwe gedeelte, wordt ook hard gewerkt aan de entourage Van de omgeving. Te betreuren is, dat in dit opzicht het R.K.-tehuis voor ouden van dagen weinig geslaagd moet worden genoemd. Men mag van de ar chitecten Rothuizen en 't Hooft onge twijfeld verwachten, dat zij ervoor zullen zorgen, dat het dubbele zaken- pand van de firma Boasson, dat door hen ontworpen is en waarmee de hoek Lange Noordstraat-Stadhuisstraat ge heel zal zijn volgebouwd, beter aan de omgeving zal aansluiten. BACHTENSTEENE. In de omgeving ligt Baehtensteene nog als een open vlakte, nu echter de plannen voor de bouw van een R.K.- lagere school zijn goedgekeurd, mag men aannemen, dat binnen niet al te lange tijd een groot gedeelte van deze vlakte zal zijn verdwenen. Resteert nog een bouwterrein voor het gym nastieklokaal, waarnaast door het R.K. schoolbestuur ook nog wordt gedacht aan de bouw van een kleuterschool. Daarmee zal geheel Baehtensteene, het hoogste punt van Middelburg, zijn verbouwd. Groot is de bouwactiviteit aan de Groenmarkt, waar hotel „De Burg" op de destijds Teeds gemetsel de fundamenten verrijst. wo: •OTTW In de overige geschonden stadsge deelten komen, met enkele uitzonde ringen, woningen. De Balans blijft voorlopig bestaan met het plantsoen op de plek waar tot 1940 het prachti ge „St Joris" stond. Zoals bekend zou de Raad van Arbeid hier gaan bouwen, doch of van verwezenlijking van deze plannen nog iets zal komen is niet bekend. De St. Pieterstraat blijft aan één zijde ge heel open, evenals het deel van de Balans bij de Abdijgebouwen. Nu de Prov. Griffie wordt ondergebracht in de Abdijgebouwen, nadat deze zullen zijn gerestaureerd, is het onzeker, of er ooit iets komen zal van de bouw van een nieuw Provinciehuis, zoals men zich dat eerst had gedacht, als waardige afsluiting van de Abdij langs de St. Pieterstraat. Aan de an dere zijde van de St. Pieterstraat zijn slechts weinig open plekken. Ener zijds zal hier in de toekomst nog een aantal woningen worden gebouwd, an derzijds is een stuk bouwterrein bij de RJH.B.S. gereserveerd voor de voorgenomen uitbreiding van de school. Tenslotte zijn er de gaten aan de Breestraat, Rotterdamse kaai en de Punt. Zoals bekend worden hier wo ningen gebouwd. Rest tenslotte de Zusterstraat, het andere „zorgen kind". Men zal hier grotendeels wo ningen moeten bouwen, terwijl ook een terrein wordt opengehouden voor de ev. bouw van een badinrichting. Ten opzichte van een badinrichting ligt de zaak heel moeilijk. De voor malige badinrichting stond op de Turfkaai en is daar verwoest. Een noodinrichting verrees tussen Lange Delft en Nieuwe Burg. achter het in aanbouwde zijnde pand van V. en D. Of een badinrichting, zoals deze thans wordt geëxploiteerd, in een geheel nieuw pand met de daaraan verbon den lasten, lonend zal zijn te exploi teren, valt nog te betwijfelen. Eest ons nog te vermelden, dat als laatste pand en ter afsluiting van de herbouw van de Gravenstraat een bedrijf ln aan bouw is voor de heer A. Weemaes. Ingezonden Mededeling (adv.) Geen enkele sigaret bevredigde me. Tot ik Strand probeerde, een unieke Virginia. KRIEK IS OOK PRESENT Maar de gemeenteraad had een goede oplossing gevonden, en spoedig ver toonde de burgemeester zich met Gert jan en Maartje op de trappen van het stadhuis. Toen het op het marktplein zo stil was geworden dat je een speld kon horen val len, schraapte de heer Boerebont langdurig zijn keel en sprak: .Boeren en Burgers! U zult begrijpen dat de eerste prijs niet is toegekend aan Knibbel. Met deze heer hebben we nog een flink appeltje te schillen. Maar wanneer U denkt dat Gertjan en Maartje de 100 krijgen, heeft U het ook mis. Want 't is klaarhelder bewezen dat Gertjan en Maartje hebben ge reden voor Kriek. Daarom verzoek ik Kriek, als hij tenminste op het marktplein aanwezig is, even bij mij te komen". Inderdaad was Kriek op het marktplein. Met zijn moeder had hij de wedstrijd gevolgd en toen hij de uitspraak van de burge meester hoorde, kon hij zijn oren niet geloven. Vragend keek hij zijn moeder aan. „Ga maar, jongen", sprak zij, „ik geloof dat we Gertjan en Maartje verkeerd be oordeeld hebben". Dividend 6# Te Vlissingen kwam ten kantore van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders de zer N.V. bijeen. Het jaarverslag 1951, de winst- en verliesrekening 1951 en de balans per 1 Januari 1952 werden ongewijzigd goedgekeurd. De heer G. J. Bensink werd herbenoemd als com missaris. Tot directeur van de N.V. werd benoemd Ir C. Kapsenberg te Vlissingen en tot onderdirecteur de heer G. N. van Ginkel te Utrecht. Het dividend werd bepaald op 6 Bovendien werd de algemene ver gadering gehouden van de aandeel houders der N.V. Nationaal bezit van aandelen der Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" te Vlissingen. De ba lans 1952 en de winst- en verlies rekening 1951 dezer N.V. werd goed gekeurd. Het dividend werd bepaald op 6% Tot nieuwe leden van de raad van beheer werden gekozen Ir H. W. van Tijen te Den Haag en J. W. Hupkes te Middelburg. Geslaagd Te Breda slaagden voor het ENSAID diploma voor costumière de dames M. Bogert en M. de Bat te Gravenpolder, M. Hoogesteger en M. Schouten te Kloetinge en T. Walhout te Kapelle. Ingezonden Mededeling (adv.). Merkwaardig jubileum te Vlissingen. Verdiende onderscheiding t eremedaille in zilver van de Oranje-Nassau-Orde. Dinsdagmorgen werd een feestelijke bijeenkomst gehouden in de met bloe men versierde garage van het Prov. Gasbedrijf te Vlissingen ter gelegenheid van het 50-jarig dienstjubileum van de heer E. F. van de Velde uit Souburg. De heer van de Velde was nog geen 14 jaar oud, toen hij als cokesjongen zijn loopbaan bij de gasfabriek begon. Na enige tijd werd hij gasfitter en daarna machinist, in welke functie hij 38 jaar zijn krachten aan het bedrijf gaf. De Commissaris van de Koningin wees op de grote toewijding, waar mee de jubilaris het bedrijf heeft ge diend. Hij deelde mede, dat het de Koningin had behaagd de heer van de Velde de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, te verlenen. De Commissaris wenste de jubilaris geluk met deze onderscheiding en sprak de hoop uit, dat hij met zijn vrouw nog vele jaren Hajuto-wandeltocht op 13 September. Het wandelcomité „Goes" heeft het voornemen een wandeltocht te orga niseren ter gelegenheid van de Ha- juto. Deze tocht zal worden gehouden op Zaterdagmiddag 13 September a.s. De afstanden bedragen 15 km voor de junioren en 25 km voor de senio ren. De bedoeling van het comité is de wandelsport in Goes, waarvoor mo menteel weer enige belangstelling be staat, nieuw leven in te blazen. Nadere gegevens zullen per circu laire aan alle sportverenigngen wor den toegezonden. Benoeming. Aan de Chr. Nationale School te Moriaanshoofd is benoemd tot onder wijzeres, mej. C. v. d. Kooy te 's-Gra- venhage. AAGTEKERKE Geslaagd. Voor het Practijkdiploma A van Algemene Ontwikkeling slaag de te Arnhem de heer P. A. Dekker. AXEL Geslaagd. De heer P. Schouwaert te Axel slaagde te Rotterdam voor het theoretisch- en practisch gedeelte van het aanvullend bankethakkers-examen. Busjes-actie. De busjes-actie voor „Valkenheide" bracht te Axel f 52,51 op. Rijkspostspaarbank. Aan de Rijks spaarbank te Axel en de daaronder ressorterende bijkantoren werd in de maand Juli ingelegd voor een totaal bedrag van f 38.842,28 en terugbetaald f 46.379,25. BRU1N1SSE Benoeming. Tot ambtenaar ter secre tarie te Breskens is benoemd de heer P. Ridderhof, thans werkzaam ter secreta rie van Bruinisse- Geslaagd. Bij het te Utrecht gehouden examen slaagden voor het diploma Le rares Coupeuse de dames Rina Haak Wd. en Marie Kik Sd. Uitslag van keuring. De uitslag Aqua riumkeuring van de vereniging „Willem Deutz" te Bruinisse luidt als volgt: 1. M. van den Berg Dz., 2. M. E. Ju- melet; 3. M. Verspoor; 4. W. Schrier; 5. L. Capelle; 6. A. W. Jumelet Dz.; 7. P. Haak Wz.; 8. W. Bal Jacz. HOEK Bouwgrond Geref. Kerk. In de onder leiding van de waarnemend voorzitter, de heer P. Scheele, gehouden raadsver gadering te Hoek werd voor de bouw van een nieuwe Geref. Kerk een perceel bouwgrond in de Dr Leenhoutsstraat verkocht. De voorgestelde wijziging der begrafenisrechten werd goedgekeurd. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V. - INCASSO-BANK N.V., GOES. Nederland 1947 Dollarlening 1947 Grootboek 1946 Invest. Certif. Ned. 1962/64 cum. 3K. Olie '50 117% Cult. H. Ind. Bk 44# Bergh Jurg. 240 Nat. Handelsbank 103# A.K.Ü. Ned. Handel Mij Berkel's Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Ncd. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Do cum. pref. w<l. 131 Uriiever 173# Wilton-Fijenoord 157 Bilitoii I rubr. 262 Biliton II rubr. 189# Dordtsche Petr. 297 Dito. pref. 306# 90% 94# 92# sm 93# 141# 95 112# 147 95# 140# 155# 174L 193 154 91# 94# 93 94 94 117# 44# 2-11 103# 142 142# 112# 96# 140# 153# 174# 192# 155# 132 174# 159# Kon. Olie Dito. onderaand. Moeara Enira A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Ocist Java Rubber De Oostkust Serbadjadi HolL Ara. Lijn Jav. Ch. Japanl. Kon. Boot Kon. Paketvrt Kon. Rott. Lloyd Ned. Sch. Unie Ommeren's Sch.vrt St.v. Mij Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Senembah MüUer Co. Am~terd. Bank Escompto Baak 324# 325# 324# 325 490 492 81# 81# 87# 86 98# 98B 87 80L 32B 32B 92# 90# 33# 33# 149# 148 114 123# 123# 102# 102 117# 118# 120# 120# 172# 173 133# 135 97 100# 38# 39# 68# 69 18 18# 101# - 75 75# 57 55# 165 167 154# 153# 53# 52# Rotterd. Bank Twentsche Bank Overzeese Gas Borneo Sumatra Internat io Am. Radiator Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler Ford Canada General Motors Hudson Motor Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel North Am. Cities Servic e Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New York Ceatr. 153 15354 15414 1s454 7854 7754 12914 129 145 14554 16 45 4654 4655 5154 52 79b 8054 6154 6054 6154 1554 1554 4854 48 8254 82 41 4154 2654 2654 4054 4054 2254 2254 104 104 6954 6854 5954 59 7sj4 22tf 23 8 19j4 1954 KAPELLE Wedvlucht. De P. V. „O.W.T.B." nam met 154 jonge duiven deel aan een wedvlucht vanuit Moescroen, af stand 97 km. De uitslag hiervan is: 1, 3, 4, 6, 7. P. v. d. Vliet; 2, 8. C. Hunder marek; 5. P. de Boe. Hieraan namen ook 46 oude duiven deel. Uitslag: 1. P. Butler; 2. C. Hundersmarck; 3. J. L. de Jager en 4 A. van Driel. Verder vlogen 24 duiven vanuit Dax, afstand 940 km. Uitslag hiervan: 1. P. Bruynzeel; 2, 3 P. v. d. Vliet; 4 B. Ridderhof en 5 M. J. Nelisse. KRU1NINGEN Wielerronde. De wielerwedstrijd „de ronde van Kruiningen" gaat toch door. Deze ronde, die onlangs moest worden uitgesteld, zal nu 30 Augustus a.s. ver reden worden. De wielersportvereni ging „Rentoc" heeft reeds meer dan 30 inschrijvers. Bekende amateurs en nieu welingen uit Zeeland en Brabant zul len aan de start verschijnen. Een onfortuinlijke reis. Een zestal Belgische jongelui die op de Wester- schelde aan het zeilen waren hebben een zeer onfortuinlijke reis gehad. Door de sterke wind konden zij namelijk geen •baas meer over hun boot en daar ze bovendien zeeziek werden, strandden de Belgen aan de dijk tussen Kruiningen en Waarde. Landbouwer Kostense ver schafte hen onderdak voor de nacht. Hun bootje wist men over de dijk te trekken, waarna de andere mor gen het bootje per wagen naar Hans- weert werd vervoerd. Jubileum. De korfbalvereniging „Zee- landia" bestaat 35 jaar. Voor 23 Aug. a.s. heeft de jubilerende vereniging en kele wedstrijden georganiseerd. Zo zal het eerste twaalftal van Zeelandia te gen D. H. J. uit Bergen op Zoom spe len. Het tweede bindt de strijd aan te gen Alliance uit Roosendaal en de ad- spiranten spelen tegen Vios uit Krab- bendijke. De korfballers wacht die dag ook nog een verrassing. De K.N.V.B. bondswimpel zal dan uitgereikt wor den, een onderscheiding die aan ver enigingen wordt toegekend voor hun 25-jarig bestaan. In Zeeland is nog aan geen enkele vereniging deze bonds wimpel uitgereikt. ST. LAURENS Geslaagd. Voor het kleermakers examen, gezel B slaagde te Utrecht de heer L. Walraven. OVEZANDE Schuttersconcours. Aan het schutters- concours van Zeelandia hebben 35 per sonen deelgenomen. De uitslagen zijn ais volgt: hoofdvogel: J. de Baar, „Wil lem Teil", le zijvogel: A. de Jonge, „Willem Teil", 2e zijvogel: C. Raas, „Willem Tell", le hoofdkal: J. de Baar, .Willem Teil", 2e hoofdkal: L. Meyaard, Juliana", le onderkal: A, van Zunde- ren „Spes Nostra", 2e onderkal: J. Re- mijn, „Eensgezindheid", le klep: C. Raas, „Willem Teil", 2e klep: J. de Baar, „Willem Teil", 3e klep: P. Rent meester, „Willem Teil", de meeste klei ne vogels: K. L. van Steenbergen, „Zee landia". RENESSE Geen kinderverlamming. Van officiële zijde wordt ons naar aanleiding van de geruchten, betreffende een geconstateerd geval van kinderverlamming in Renesse na ingewonnen medisch advies, het vol gende medegedeeld: Na vertrek van een zieke uit deze ge meente bleek onderweg, in verband met de toestand van de patiënt, raadpleging van een arts noodzakelijk. Deze arts ver moedde te doen te hebben met een geval van kinderverlamming en verwees de patiënt naar een ziekenhuis. Na een uitgebreid en grondig onder zoek in het betreffende ziekenhuis bleek, dat van kinderverlamming geen sprake was. SCHOONDIjKE Ongeval. Maandag geraakte de kolen handelaar C. H., afkomstig uit Schoon- dijke, bij het laden van kolen te Sluis kil, bekneld tussen een goederenwagen van de trein en zijn eigen vrachtauto. In zorgwekkende toestand werd hjj naar het ziekenhuis overgebracht. SLUISKIL Aanvaring. Bij het manoeuvreren van de sleepboten „Niger" en „Electra", die het van Antwerpen komende Belgische stoomschip „Hainaut" door het kanaal naar Gent begeleidden, kwamen deze sleepboten ter hoogte van het z.g. „Eiland" met elkaar in aanraking. Hier door ontstond bij beide belangrijke schade aan voor- en achtersteven. Vakexamen. Bfj het te Breda gehou den examen voor costumière slagde mej. Ria Eeckhout alhier. VROUWENPOLDER RingrUderf}- Aan de ringrijderij, die hier voor de badgasten werd verreden namen 13 personen deel. De prijzen werden als volgt behaald: le pr. L. v. Dis 14 r.; 2e pr. C. de Bruijn 13 r.; 3e pr. P. Duvekot 13 r.; 4e pr. J. Louwerse 12 r.; 5e pr. W. Du vekot 12 r.; 6e pr. L. Geense 11 r.; 7e pr. A. de Visser Pz. 10 r.; 8e pr. W. de Bruijn 10 r.; 9e pr. Jac. Duvekot 10 r.; 10e pr. P. Louwerse Hz. 9 r.; 11e pr. Jan Duvekot 9 r.; 12e pr. Adr. Duve kot 7 r.; 13e pr. A. de Visser Az. 3 r. De pollepel werd gewonnen door P. Louwerse Hz. De zilveren krans van V.V.V. ging naar W. Duvekot; prijs van W. Dekker eveneens naar W. Du vekot; prijs meeste volgringen won P. Duvekot. De heer J. Geense, voorzitter V.V.V. reikte de prijzen uit en dankte de ringrijders voor het gebodene voor de gasten. Een driewerf hoera voor V.V.V. en ringrijders besloot deze sportmiddag. WESTKAPELLE Nienwe muziektent wordt geopend. Zaterdagmiddag a.s. zal om 5.15 de over dracht van de nieuwe muziektent plaats vinden door het comité „Bouw Muziek tent" aan het comité „Westkapelle Her rijst". Burgemeester Tydeman zal de of ficiële opening verrichten. Vooraf zal een van de welverdiende rust zal mogen genieten. De heer A. H. S. Stemerding sprak namens de commissie van bijstand -van het Prov. Gasbedrijf. Hij beschouwde het als een groot voorrecht, in één bedrijf zo lang werkzaam te zijn. Hij wenste de jubilaris geluk en bood een mand bloemen en een en veloppe met inhoud aan. Hierna sprak de loco-burgemeester van Vlissingen, de heer L. P. van Oorschot. Namens het gemeentebestuur bood hij een kistje sigaren aan. NOG MEER GESCHENKEN. Namens het personeel dankte de heer A. Lefeber voor de hartelijke en kameraadschappelijke samenwer king, die men steeds van de jubilaris ondervond. Hij bood een kroonlamp aan en bloemen voor mevr. van de Velde. Namens het kantoorpersoneel gaf mej. C. Schout een barometer. De waarn. directeur, de heer P. L. Abra- hamse, zei, dat dit de tweede keer is in 50 jaar, dat een dergelijk jubileum voorkomt. De connecties van de jubilaris met het gasbedrijf gaan nog verder terug, want op de plaats, waar nu de stokers staan, stond eens de wieg va" de ju bilaris. Deze gaf als cadeau een foto van de Boulevard en bloemen voor mevrouw. De heer van de Velde dankte ont roerd voor de vele cadeaux en voor het feestelijk onthaal. Hierna was men nog enige tijd ge zellig bijeen. De Commissaris der Koningin maakte van deze gelegen heid gebruik het bedrijf te bezichtigen. Officiële Publicatiën Verordening betreffende de bestrijding van ongedierte in woningen en gebouwen B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat bovenstaande ver ordening, welke op 27 Juni 1952 door de gemeenteraad is vastgesteld (bericht van ontvangst Ged. Staten van Zeeland van 22 Juli 1952, no. 6315258, 3e afd.) met in gang van 15 Aug. a.s. in werking treedt. Genoemde verordening ligt vanaf he den gedurende drie maanden ter inzage ter gemeente-secretarie (2e afd.) en is tegen betaling van ƒ0,30 verkrijgbaar. muzikale rondgang door het dorp wor den gemaakt. De plaatselijke fanfare O.K.K., onder leiding van Piet de Rooy, zal het ope ningsconcert verzorgen. Verder is er de hele avond muziek en zang van „Luctor et Emergo" uit Zoutelande, „Ons Genoe gen" uit Vlissingen, „Crescendo" uit Oostkapelle, „Apollo" uit Domburg, het Westkappels Dameskoor en de plaatselij ke Chr. gem. zangver. „Looft den Hee- re". De inwoners worden verzocht de vlag uit te steken. WISSENKERKE Waartoe de raad nog besloot. Op de Maandag gehouden vergadering be sloot de raad om toe te treden tot de Stichting Borgstellingsfonds voor de Zeeuwse eilanden (tegen de heer M. J. Bustraan) en de subsidie van de Chr. Keuterschool te Wissenkerke te brengen op f20 per leerling voor vier jaar en ouder. Aan de Chr. Bewaar school te Geersdijk werd een leslokaal en een speellokaal toegewezen. De rekening van de gemeente over 1950 werd voorlopig vastgesteld. Met de stem van de heer Bustraan tegen zal de Ned. Herv. School te Kamper land bestemd worden voor verenigings lokaal. WOLPHAARTSDIJK Benoeming. In de Maandag gehouden raadsvergadering is benoemd tot on derwijzeres aan de O.L. school te Oud- Sabbinge, mej. I. Geers te Middelburg. YERSEKE Concert. Het populaire mandoline gezelschap „Excelsior" uit Kruiningen heeft Zaterdag zijn vrolijke tonen in Yerseke laten horen. Naast het optre den van het mandoline-orkest, oogstten de onderafdelingen van „Excelsior" de Trekvogels en De Flamingo's een enorm succes. Verschillende keren riep het talrijke publiek om een extra nummer. Een collecte onder de toehoorders bracht f 60 op. ZOUTELANDE Collecte. De collecte voor „Het Hoo- geland" heeft in deze gemeente f44,95 opgebracht. Uitspraak op 19 Augustus. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, jhr mr van Asch van Wijck, heeft gisteren conclusie genomen in de zaak van M. P. K., garagehouder te Nieuw- en St.-Joosland. Voor de rechtbank te Middelburg heeft K. terechtgestaan wegens poging tot doodslag op zijn echtgenote, Neeltje K., op 31 Januari 1951. De verdachte had in de kamer, waar zijn vrouw sliep, door een trechter in de vloer, uitkomende in een benzinemotor, welke in de onder de slaapkamer zich bevindende garage stond, koolmono- xyde bevattende gassen gevoerd. Toen K. meende, dat zijn vrouw was over leden, zette hij de motor af. Het slachtoffer is echter niet gestorven. De rechtbank sprak verdachte vrij van poging tot doodslag en veroor deelde hem tot 6 jaren gevangenis straf wegens het subsidiair ten laste gelegde, n.l. zware mishandeling. Voor de Hoge Raad heeft mr S. van Oven o.m. gepleit, dat verdachte be kend heeft de opzet te hebben gehad zijn vrouw te doden. Zijn opzet was dus niet gericht op zware mishande ling. Op grond van dit cassatiemiddel concludeerde de advocaat-generaal tot vernietiging van het door het Ge rechtshof te Den Haag bevestigde vonnis en verwijzing der zaak naar een aangrenzend hof. De Hoge Raad zal op 19 Augustus uitspraak- doen. GROTE VAART NOORDWIJK: pas. 12 Sint Vincent naar Sas van Gent; RIJNKERK: 12 van Ant werpen naar Amsterdam; ARNEDIJK: 13 te Le Havre; BONAIRE: pas. 11 Ques- sant naar Madeira; BOSFONTEIN: 12 van Tanga naar Mombassa; MENTOR: 12 te Mostaganem; NELLY: 13 te Fremanlle; ORANJE: 12 te Suez; WILLEMSTAD: 12 van Trinidad naar Barbados; AMSTEL- KERK: 11 van Luanda; MEERKERK: 11 te Amsterdam; ZUIDERKRUIS: 11 van New York naar Rotterdam; ALMKERK: 12 te Manilla; ARENDSKERK: 12 la Hongkong; FAIRSEA: 11 180 mijl Z. Diegogarcia naar Aden; 1NDRAPOERA; 11 dwars Bizerta naar Rotterdam; RIJN DAM: pas. 11 Sciilys naar New York; SIBAJAK: 11 .van ijandjong Priok naar Rotterdam. «aven van vlissingen Te vlissingen aangekomen 118: KRASNODAR van Lega; BALTIC van Antwerpen. Van Vlissingen vertrokken 11—8: NORMA naar Denemarken; ROMEA naar Halmstad; KRASNODAR naar Genua; 128: BALTIC naar Argangel. Gepasseerd naar Antwerpen 118: WINSUM van Hamburg; ALGENIT van Hamburg; HARTEL van Hamburg; HOC VINCES van Gothenburg; RIAN van Zee naar Gent; LOOSDRECHT van Port Said. 128: AVERDIJK van Rotterdam; PRINS ALEXANDER van Hamburg; AL- KAID van Bremen; RIDDEKKERa Tan Marseille; MIDAS van Malaga. Gepasseerd van Antwerpen 118: KOtA 1NTEN naar Rotterdam; ALIE S. naar Hull van Terneuzen; HEEREN GRACHT naar Helsinki; NEE-L.TJE B. naar Cool van Gent; NOTTINGHAM naar Harlingen; BLIJDENDIJK naar Londen; LYDIA naar Londen. 12- 8: VIOLETTE ERICA naar Zeebrugge; CONTINENTAL naar Rotterdam- DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1952. HILVERSUM I (402 m.) AVRO: 7.00 Nieuws; 715 Gram.; VPRO: 7.50 Dag opening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9-40 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Omroeporkest; 11.40 Voordracht; 12.00 Orgelspel; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouwmededëlingen; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen en gram.; 13.20 Orkestconcert; 13.55 „Het drama van Mayerling", hoorspel; 15.00 Voor de zieken; 16.00 „Van vier tot vijf'; 17.00 Vocaal dubbelkwartet; 17.15 Gram.; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gram-; 17.45 Regeringsuitzending: Clara Eggink: „Buitenlandse schrijvers over Indonesië"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Gev. muziek; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Gev. muziek; 19.40 Ru briek van kunstencultuur; zO.OÜNieuws; 20.05 „Tristan und Isolde", opera (3e ac te); 21.35 „Vrouwen oordelen over een vrouw", hoorspel; 22.15 Gev. muziek; 22.40 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 2315 Sportactualiteiten; 23.30 Omroeporkest; 23.5024.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor ue huisvrouw; 9.40 Gram.; NCRV: 10.00 Gewijde muziek; 10.30 Morgendienst; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; (12.3012.33 Land- e» tuinbouwmededelingen); 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Gram.; NCRV: 14.00 Promenade or kest en solisten; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Zigsiunerkwintet; 15.30 Gram.; 15-40 Vocaal ensemble; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Lichte muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Kamerkoor; 18.40 „Óp de stelling"; 18.50 Gram.; 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.20 Geestelijke lie deren; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Zomeravondconcert; (plm. 20-40 Reportage). 21.10 Gram. (OM plm. 21.30 ,,'t Wespennest"). 22.00 Bui tenlands overzicht. 22.20 Bariton en pia no. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en herhaling S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Gram. Opnieuw is in West-Du ren en verbruikers ont boter, varkensvlees en de regering heeft getraclj de import van kleinere hi Zeeland en door de aankt kens, heeft de ontwikke] politiek der regering en Voorop gaat daarbij se vakverbond, dat tege renorganisatie steeds del consumenten bepieit. Dïf gen ook importeurs in j bezwaren tegen al te st] van boerenbeiangen bi, litiek naar voren. H heeft de regermg opni| de invoerrechten op b te verlagen en die of en varkensvlees geheel Het verlangt daarnaast wegelijke ïnvoerpolitiek] mene vermindering van landbouwproducten, het vakverbond aan een boterreserve val ton nodig genoemd prijs te handhaven, recht van 25 pet. of gens het verbond eci vrijwel geheel tot st GEEN VERANTWC De voiiedJ„ Bondsrepubliek botermarkt en bf manipulaties hebben verbond in de tijd va verhinderd, dat de pi verantwoord niveau koj Van de zijde van dq teurs is er ot lijk valt inC door de thai ten de pi'ijz? zolang het int blijft. Het Duj zouanig, dat» ten hoogste!? reikt worden? De regering1 nieuwe beschuidigfl door alle prijsstj. ven aan Europa tengcvolg Dat de boterpryg is opgelopen cre.aris voorl man, uitsiui* minderde binnéï! gevolge va De boeren™ laten horen, dat zij heden aan de botertJF veil vasthouden. Haar den niet zozeer de hq wel bepaalde priy voorjaar tijdelijk het dieptepunt zijj daald tot 4.75 de boeren menefl te moeten krijgeri zijn de voorgen landbouwprod In Münchejj TsjeclloslovvaaKSB journ dat hij tezamen met eêll kaan, John Hvasta, op snapt uit de „specia Leopoldow en dat raliseerd Amerikaafl Tsjceho-Slowakije te die, zich vvaaj schuil houdt. De journalisV^ih bekend maken uit vl lijke vergeidingsmaatr verwanten in Tsjechq Drie dagen geled functionarissen van he| ministerie van Buiten de Tsjecho-SlowaaksS meegedeeld, dat Hvastq een gevangenis wa hij veroordeeld weji een gevangenisstj zat. Volgens de jö de gevangenis waas belangrijke politiek officieren, dominee De gevangenen moe^ restaureren van dg en slaagden er in ee te laten, waardoor zij van de tweede Januarii dus de journalist. In eil dorp gingen de ontsna] groepjes uiteen en|"^ slaagde er in, samen r vluchteling, na een toch over de Westduitse grei Hvasta zou hebben rr hij bevreesd was voor- schr :ding en dat hij kans te hebben zich schuil te kunnen hou: Een nieuwe Oos federatie Eritrea, eens de ou kolonie, is Maandag al: gebied bij het keizerrjj voegd. De twee staten men een nieuw Oost-A ratie. Het federatieplai gekeurd door de Ver. in een regering van E ledige bevoegdheden c gebied. De buitenlands zUn voorbehouden aan gering. Eritrea beslaat 129.00 lometers en heeft een meer dan één millioen vinden zich nog ongev lianen in het land, hi de hoofdstad, Asmara.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2