\pe> FORMATIEPOGING-DONKER THANS IN BESLISSEND STADIUM WESTELIJKE DRIE BEREID TOT VIJF- MOGENDHEDEN-CONFERENTIE stus m. KOREA-HELDEN WERDEN ONDERSCHEIDEN. Geen overeenstemming bereikt over dienstplicht Drastische maatregelen in Egypte 'SNIPPER A', NIEUWS'' PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DSTRIJD WO- DEZE IJZEN iUWS Wat zal de K.V.Pgaan doen? Zetelverdeling staat vrijwel vast; over premierschap nog onzekerheid Vloot van tankers naar Perzische Golf Nieuwe voorstellen tot ontwapening Mits Sowjet-Unie en Peking-China hun strijdkrachten beperken Amerika bouwt nieuwe atoomfabriek r Fransen tegen verlenging Pagina 4 Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen. traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2247 Abonnementsprijs 0.44 per week, 11.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE WOENSDAG IS AUG. 1952 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.21 u., onder 20.09 u. Maan op 23.31 u., onder 16.57 u. Hoogwater Donderdag 14 Aug.J Vlissingen: 8.31 u. 1.44 m., 21.01 u. 1.36 m. Terneuzen: 8.58 u. 1.63 m„ 21.25 u. 1.56 m. We—' 9.54 u. 1.39 m., 22.21 u. 1.29 m. Zierikzee: 9.34 u. 1.22 m. 22.04 u. 1.11 m. ID" v/fl ERDAM naar de 500 dienen huif voor Zaterdag |dstri|dfolder 1 R.S. rijwiel 3 Kodak heelt U ken» •n. Bovendien die aen fiat worden utt- htmeester van politieverorde- rbetering van da rlijk aan te besto et het- riolenplan JBcentrale Dienst ïgt'oezicht Noord- Argeloo, gaf daar- ■keningen een uit- king van een ri jting. ^ng van de dage- iteit, die voor een ise geëist wordt, ie details passeer- er tenslotte de na lat zowel het tech- ïwkundige gedeel- ingsinrichting, be legd, door ter za- bespreking hier- jg wijze van aan- nog in beraad ta ^an onderwijzer hadden zich 13 sol- :en toelichting van werd met aige- Verhoeve Bijl te rkoop van strook- ttraat en tot ver- rond in de Nieuw- rslaan. mede, dat het Westzijde van do nkte voor zijn be- e Commissie voor M. Jumulet Az. 'adjes gesloten te mor het gedeelte voorbij wed. L. V. tan de bestrating verkeert, is door Gemeente aange- perceel. Besloten invaarden. heer Bal tegen, fes aanhangig te mersfirma iVl. P. voor door de ge lalde omzetbelas- een partij straat uitgegeven voor erden vastgesteld itte dhr. Jumelet van een water- in. Hij wees ver- van herstel van en aan de Schooi en van een elec- woningen. Even- werd besloten de e verklaren voor PORT. De Zeeuwen"- de de motorclub liddelburg een Walcheren over i. :r goede weer d. Om 3 uur ners, waaronder i het Molenwa- Igt: 1. Jos Mar- lerse 5 strafp. 3. 7 strafp. 4. J* 1. de Visser, 8 strafp. 7. Flips0 itrafp. 9. Houter Westerweele 13 (Van onze parlementaire redacteur.) De kabinetsformateur Mr Donker heeft gisteren een bezoek gebracht van ruim twee uur aan H. M. de Koningin, die hem ontving op het Paleis aan het Lange Voorhout. Daarna ontving de formateur op zijn beurt het A.R.- Tweede Kamerlid J. Algera, lid van G. S. van Friesland. Nu men wel mag aannemen dat Prof. Donner (A.R.) heeft bedankt, hetzij voor Justitie, hetzij voor Onderwijs, is het duidelijk, dat de A.R. aangeboden krijgen Econo mische Zaken (Zijlstra) en Verkeer en Waterstaat (Algera). Daarmee zal voldaan zijn aan hun wens om invloed te hebben op het sociaal-economisch terrein. Temeer daar het niet is uitgesloten, dat de afsplitsing van het laatstgenoemde departement (Openbare Werken) van de baan is. Van de zijde van deze partij zal daarom, naar het ons voor1 komt, geen bezwaar meer kunnen bestaan. Alle moeilijkheden voor de forma teur zijn echter nog niet opgelost. De zetels van de P. v. d. A., C.H.U. en A.R. liggen nu wel vast. De enige partij, die kan tegenstribbelen is de K.V.P. Volgens „Het Parool" zou deze partij niet tevreden zijn met de com pensatie voor het verlies van Econo mische Zaken. In het Plan-Beel kre gen de Katholieken daarvoor de Mi nister-President en de tweede Minis ter van Buitenlandse Zaken aangebo den. Het schijnt nu, dat de K.V.P. Bui tenlandse Zaken volledig voor zich heeft opgeëist. Dat zal wel een der nieuw ontstane problemen zijn. Daar naast blijft ook het minister-presi dentschap nog een vraagteken. Wie moet premier worden, Drees of Beel? ZETELVERDELING. Als we dit punt even open laten, dan zien we het volgende beeld: Sociale Zaken, Financiën, Weder opbouw en Landbouw voor de P. v. d. A.; Buitenlandse Zaken, Binnenland se Zaken, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, P.B.O. en Produc tieverhoging voor de K.V.P.; Oorlog en Marine en Overzeese Rijksdelen voor de C.H.U.; Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat voor de A.R.; Justitie blijft dan open. Hierop wijst ook het feit, dat na Prof. Donner voor deze post niemand is gehoord. Het is ons op dit moment niet duidelijk, aan welke partij dit departement zal gaan behoren. Om de verdeling: vijf, vijf, twee, twee niet in de war te brengen zou het zo kunnen zijn dat de partij, die de premier le vert, Justitie niet krijgt. Dit lijkt ons een juiste veronderstelling. De laatste dagen is eigenlijk gezocht naar een compromis tussen de plan nen Drees en Beel. In de bovenstaan de schets zou die tussenoplossing in derdaad zijn gegeven. Prof. Romme heeft bewezen een reconstructie dus een drie-partijen kabinet te bege ren. Het aanbod aan de A.R. kan voor hem dus wel een steuntje-in-de-rug zijn. De portefeuille voor de P.B.O. zal De regering van Egypte heeft Dins dagavond zeven nieuwe zuiverings commissies ingesteld, die verdachten voor het gerecht kunen brengen zon der van te voren de openbare aankla ger te raadplegen. De nieuwe commis sies, die eerder ingestelde commissies vervangen, kunnen huiszoekingen en arrestaties laten verrichten en aan klachten opstellen. Een commissie zal een onderzoek in stellen naar de handelingen op de katoen termijnmarkt en de effecten beurs, een tweede zal zich bezig hou den met het Palestijnse wapenschan daal en een derde met de verdeling en verwerving van staatslanderyen. De vier andere commissies zullen een on derzoek instellen naar verschillende andere schandalen. waarschijnlijk worden opgedragen aan de voorzitter van de K.A.B., de heer De Bruijn, of aan de secretaris van de Sociaal Economische Raad, de heer H. Jansen. Hoewel er een compromis gezocht is tussen de plannen van de beide vo rige formateurs, zal voor de socialist Donker het Plan-Drees toch het meest aantrekkelijke zijn. Dat zou kunnen betekenen dat de N.V.V.-er Suurhof belast wordt met Sociale Zaken. Tij dens de formatie-Drees is ook gedacht om de heer van der Kieft, de oud voorzitter van de P. v. d. A. Eerste Kamerfractie, Financiën te geven. De Ministers Mansholt en In 't Veld zullen in het schema van de heer Don ker ook aanblijven. Zou dr Drees geen premier worden, dan ligt het voor de hand, dat de formateur zelf Justitie zal beheren, terwijl de demissionnaire minister-president toch een uitsteken de fractie-voorzitter zou zijn. Bij de K.V.P. is het waarschijnlijk, dat de ministers Rutten en Beel hun ministerperiode verlengen, terwijl Prof. Beaufort de beste kansen heeft om Buitenlandse Zaken te beheren. De beslissing ligt thans uitsluitend bij de K.V.P. Naar ons gevoelen zal deze partij wel dingen naar het pre mierschap, daar zij anders geen enkele stem heeft in de Raad voor Economi sche aangelegenheden. Zou dit lukken en in de socialistische bladen noemt men het premierschap géén struikel blok dan staan de kansen voor Mr Donker niet slecht. Het is duidelijk, dat we in een zeer belangrijk stadium zijn gekomen. De twee grote partijen moeten elkaar vinden. Lukt dit niet, dan zal dit wel het einde betekenen van de formatiepoging-Donker. DODELIJK ONGEVAL TE ZIERIKZEE. Op de Grachtweg te Zierikzee, ter hoogte van de Nobelpoort, is gister avond de 32-jarige T. L. v. d. Berge uit Zonnemaire, die een motorcarrier bestuurde, in botsing gekomen met een trailer van de vrachtrijder S. Hart en aan de gevolgen van dit on geval overleden. Het slachtoffer is ge huwd en vader van vier kinderen. De beide voertuigen kwamen in botsing, toen de trailer, komende uit de rich ting Renesse, de poort passeerde waar de motorcarrier, op weg naar Zonne maire, juist uit kwam rijden. EEN VLOOT van tankschepen, te zamen 180.000 ton metende, is onder weg naar havens aan de Perzische Golf. Dit is gisteren medegedeeld door Graaf Delia Zonca, de directeur van de E.P.I.M., de Italiaanse oliemaat schappij, die betrokken was bij de twee maanden geleden ondernomen poging om Perzische olie met 't tank schip „Rose Mary" te vervoeren. De graaf heeft gisteren in Teheran gecon fereerd met premier Mossadeq, een oliedeskundige en leden van de Per zische obecommissie. Voorts zijn twee vertegenwoordigers van Franse olie maatschappijen te Teheran gearriveerd voor besprekingen over olie-aankopen. Een andere Italiaan, dr Bracci, die in opdracht van de genationaliseerde oliemaatschappij van Perzië afzet voor Perzische olie in Italië of elders tracht te vinden, heeft van de Anglo-Iranian Oil Comp. een brief ontvangen, waar in hij gedreigd wordt met gerechte lijke vervolging, als hij met dit werk doorgaat. Hij heeft echter terugge schreven dat hij zich niet aan deze be dreiging zal storen. De secretaris-generaal van het Per zische nationale front en adviseur van. premier Mossadeq, Hoessein Makki, heeft verklaard dat Perzië bereid is zijn olie aan alle landen te verkopen, die handelsbetrekkingen zouden aan knopen. Makki is op weg naar de V.S. Politieman in de ogen gestoken. Een andere politie-agent werd afgerost. Acht maanden gevangenisstraf is gisteren voor de Arnhemse rechtbank geëist tegen een 22-jarige tuinder en een 23-jarige landbouwer uit die streek wegens mishandeling van een wacht meester der Rijkspolitie. Deze trachtte namelijk, 's nachts na een schutters feest in Doornenburg, de twee ver dachten, die ruzie hadden gekregen en die dronken waren, te scheiden. Bei den keerden zich tegen hem, waarbij een hunner hem met de vinger in de ogen stak. Hij kon zich slechts bevrij den door gebruik te maken van zijn vuurwapen. Te Rijswijk bij Tiel werd een Rijks- politie-agent door drie broers aange vallen omdat hij een troepje dronken lieden t.g.v. de opening van het AmsterdamRijnkanaal door een „feestcommissie" overvloedig van „vuurwater" voorzien wilde ver- spreiden. Hij werd door de drie dap peren van de dijk gegooid waarbij zij Te Vlissingen zal op 18 October a.s. poging deden hem te wurgen. Hij be- het 18000 tons passagiersschip te wa- vrijdde zich door met zijn gummistok ter worden gelaten, dat op de werven rond te gaan maaien. De officier eiste van de Kon. Mij. „De Schelde" voor hier tegen ieder der verdachten 10 rekening van de Svenska Amerika maanden waarvan 4 maanden voor- Linien wordt gebouwd. waardelijk. Tussen spoorwagon en perron doodgedrukt. Maandagavond omstreeks tien uur heeft zich een dodelijk ongeval voor gedaan op het stikstofbindingsbedrijf der Staatsmijnen te Lutterade. Bij het afdekken van wagons raakte daar de 25-jarige ongehuwde handlanger J. L. Simon uit Amsterdam, toen hij van het perron sprong om voor een voorbijrijdende wagon door te lopen, bekneld tussen die wagon en het per ron. Hij werd daarbij op slag gedood. Weer een Nederlander in Indonesië vermoord. De 22-jarige employé R. Abels van de rubber- en koffie-onderneming „Kali Bendo", in de omgeving van Banjoewangi, is in de nacht van Za terdag op Zondag in zijn slaap over vallen en met steekwapens vermoord. De heer Abels was sedert een jaar in dienst bij de onder directie van de Cultuur-, Handels- en Industrie- bank staande onderneming. Het motief voor de moord is niet bekend, men weet alleen, dat in de kamer van de vermoorde een kast en een brand kast open stond. Het is nog niet be kend, of en zo ja wat er is geroofd. DUITSE LANGE-AFSTANDS- ZWEMMER VERMIST. Een Duitse lange-afstandszwemmer, de 66-jarige Otto Kemmerich, wordt vermist bij een poging om van Esb- Jerg in Denemarken via de tussenlig gende eilanden naar Husum (Slees- wijk) te zwemmen, een afstand van 300 kilometer. Tegen de adviezen van deskundigen in had Kemmerich ge weigerd, zich door een volgboot te laten begeleiden. Sinds hij Maandag uit Hoernum op «et eiland Sylt naar Amrum vertrok, is niets meer van hem vernomen. In het betrokken gebied komen gevaar lijke stromingen voor. Bovendien stond er Maandag een hoge zee ten gevolge van een sterke wind. Indien de Sowjet-Unie en Peking-China bereid zijn hun strijdkrach ten te beperken tot anderhalf millioen man elk, zullen de Westelijke Drie, Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten, instemmen met een vijf- mogendhedenconferentie over de ontwapening. Dit is gisteren in de V.N.-commissie voor de ontwapening namens de Westelijke drie mogendheden medegedeeld. De „Grote Drie" stelden voor dat op men dat voorzieningen zouden worden de vijfmogendhedenconferentie zal worden gesproken over drie punten, namelijk: 1. Verdeling in land-, zee- en lucht macht van de strijdkrachten, die bin nen de overeengekomen maxima pas send zouden worden geacht. 2. Type en hoeveelheid van bewape ning, die noodzakelijk zou worden ge acht voor ondersteuning van de toe gestane strijdkrachten. 3. Uitschakeling van alle strijdkrach ten en bewapening, uitgezonderd de toegestane, terwijl zou zijn aangeno- i l nVeiligheidscomité's" in geheel China. Het te Peking gevestigde ministerie voor de openbare veiligheid heeft me degedeeld .dht in alle scholen, fabrie ken, regeringsorganisaties en dorpen hi geheel China „veiligheidscomité's" yn opgericht, die de bevoegdheid zul len hebben personen, die van misdrij ft of „verkeerde opvattingen" wor- en verdacht, te arresteren. Zij zullen dne tot elf leden tellen. Drama in Frans boerengezin. In een boerderij te Guignechien in Auvergne (Frankrijk) is het lijk van «en vermoorde boer gevonden. Zijn ecbtgenote bekende hem te !?en doodgeschoten, omdat hij haar °.,llaar moeder sloeg. Later bleek nf -r' dat zij geen geweer kon laden vL eten, waarop haar 60-jarige vader verklaarde de moord te hebben s Pieegd. De dochter had bekend, om- beste op de boerderij ge nat kon worden, zo verklaarde hij. De Engelse regering heeft met in gang van vandaag de import van Ne derlandse tomaten stopgezet. Reeds verscheepte ladingen zulen nog in En geland worden binnen gelaten. Mi nister Mansholt heeft op vragen van het Tweede Kamerlid Kikkert (C.H.) betreffende de bestrijding en het ver goeden van schade, ontstaan door de varkenspest geantwoord, het niet ge wenst te achten, dat een schadever goeding wordt gegeven, aangezien een en ander als bedrijfsrisico moet wor den gezien. Te Westerlee is gister middag op de hofstede van de heer T. Jansingh, een schuur gevuld met koren en hooi geheel uitgebrand. Ook het woonhuis ging voor een deel in vlammen op. Oorzaak van de brand is onbekend. De nationale reclasse- ringsdag zal dit jaar op 4 October ge houden worden. Acht politiemannen kwamen om het leven toen gisteren in Malakka een groep van 12 in een communistische hinderlaag liep. Tussen Londen en Parijs is uit een vliegtuig een pakje met diamanten ter waarde van enige honderden Ponden Sterling verdwenen. Dertien perso nen zijn om het leven gekomen toen gisteren een Douglas Dakota van de Braziliaanse luchtvaartmaatschappij met 24 passagiers brandend neer stortte in Palmeiras. Een een twin tig kinderen en negen volwassenen zijn bezweken in een hittegolf, die gisteren de stad Mexicali aan de grens tussen Mexico en Californië teisterde. getroffen voor eliminatie van alle be langrijke wapens, die gebruikt kun nen worden voor massa-vernietiging, en voor doelmatige internationale con trole van atoomenergie, teneinde ver bod van atomische wapens te verzeke ren. Het opnemen van de kwestie der atoomenergie in het laatste deel van het voorstel wordt in sommige krin gen gezien als een aanwijzing, dat de Westelijken nu bereid zijn het vraag stuk van controle der atoomenergie, dat zich reeds vtff jaar in het slop be vindt, op een nieuwe manier aan te pakken. De Britse afgevaardigde Colson ver klaarde, dat er twee manieren zijn om tot overeenstemming over ontwape ning te raken. De éne is de Sowjet- methode om alle strijdkrachten ter wereld met een derde te verminderen en deze methode is voor de Wes telijke mogendheden onaanvaardbaar omdat zij de onevenwichtigheid der wereldstrijdkrachten slechts zou ver sterken en de andere is het Weste lijke voorstel, dat voorziet in trapsge wijze overeenstemming. De Sowjet-afgevaardigde, Malik, verklaarde, dat hij de nieuwe voor stellen ernstig zou bestuderen, doch dat ze, op het eerste gezicht niets nieuws bevatten. Amerikaanse landbouwdeskundige bezoekt Nederland. De Amerikaanse heer J. C. Hackle- man, deskundige op het gebied van rassenveredeling in de land- en tuin bouw, brengt in opdracht van het bureau voor wederzijdse veiligheid een bezoek aan ons land. De heer Hackleman arriveerde op 5 Augustus in ons land. Hij bracht en brengt bezoeken aan Zeeland, de diverse instituten te Wageningen, de Noord Oost Polder en proefbedrijven in Groningen, in de Wieringermeer en in Noord-Holland. Na zijn bezoek zal hij een rapport opmaken over in hoeverre naar zijn mening de productiviteit in de Neder landse land- en tuinbouw nog kan worden opgevoerd. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft bekend gemaakt, dat in Zuid-Ohio, dertig km. ten Noor den van Portsmouth, een reusachtige fabriek voor atoomenergie zal worden gebouwd om de bevoorrading met strategisch U-235, dat gebruikt kan worden voor atoombommen en atoom machines, te versnellen. De nieuwe fabriek, die deel uitmaakt van het uitbreidingsprogram ter waarde van 3 milliard dollar, zal in drie tot vier jaar door 34.000 arbeiders worden ge bouwd. De fabriek zal een energiecapaciteit van 1.8 milliard kilowatt nodig heb ben en werk verschaffen aan 4 a 5000 personen. Nederlanders ontvingen Belgische onderscheidingen. Gistermiddag is op de Belgische Ambassade te 's-Gravenhage door de heer E. Graeffe, ambassadeur, een aantal onderscheidingen uitgereikt aan Nederlandse verzetsstrijders, die gedurende de laatste oorlog in nauwe samenwerking met Belgische strijd makkers de bezetter veel afbreuk hebben weten te doen. Tot hen, die het Oorlogskruis 1940 met palm en de „medaille van de weerstand" ontvingen, behoorde de heer E. van Bunder uit Koewacht. Bij Koninklijk Besluit is een wijziging gebracht in het reglement op het vervoer van ontplofbare stoffen, waardoor een nieuw kenteken op de transportmiddelen voor dit vervoer verplicht is gesteld. Behalve een rode vlag aan de linkervoorzijde van het voertuig, zal voortaan aan de boven zijde en op de bovenachterkant een figuur moeten worden aangebracht op wit vlak in rode kleur, voorstellende een springende bom. De bedoeling is dat dit kenteken weldra internationaal zal gelden. Plechtigheid te Roosendaal. Ontroerende ogenblikken bij de E. v. Nassaukazerne In de Engelbrecht van Nassaukazerne te Roosendaal heerste gistermorgen een ware Koreasfeer. Niet alleen stond een warme zomerzon te stoven op de keurig in carré opgestelde toekomstige Nederlandse Koreasoldaten en ontmoetten vele wapenbroeders uit dat barre land elkaar weer op deze dag, maar tevens reikte de voormalige commandant van het Nederlandse Detachement Verenigde Naties, de luitenant-kolonel W. D. H. Eekhout, aan een zestal officieren „voor betoonde technische kennis en militaire bekwaam heid van de eerste orde" namens de president van Zuid-Korea, dr Syngman Rhee, hoge Koreaanse onderscheidingen uit. Het was een groots moment, toen overste Eekhout onderscheidingen op de borst van de dapperen speldde. Want op dat ogenblik werd uiting gegeven aan de op onuitsprekelijke waar dering van heldhaftigheid betoond aan het Koreaanse front. Meurs uit De Bilt ontving eveneens Kapitein G. N. Tack uit Hilversum werd onderscheiden met de Chung-Mu Military Service Médal met de zilve ren ster, omdat hij op die beruchte 12e Februari 1951, toen de commandopost van het Nederlandse detachement werd overvallen en overste den Ouden en veldprediker Timens sneuvelden, zelf tot op het laatste ogenblik in de commandopost is achter gebleven en kans zag jnet de overlevenden tactisch terug te trekken. Nog meer staaltjes van heldenmoed hoorden we gisterenmorgen. Daar was kapitein W. A. F. A. Clumpkens uit Zoutelande, die als commandant van de C-Compagnie van het N.D.V.N. op 30 Mei 1951 tactisch wist terug te trek ken en later met ware doodsverach ting de verloren stelling op de over machtige vijand wist te heroveren. Hij kreeg de Warang Military Service Medal met zilveren ster. De officier van gezondheid A. J. v. Koeien pompen zelf water op. Bij alle wonderen, die in de laatste eeuw zijn volbracht, voegt zich thans een nieuw apparaat, dat de koe in de wei haar eigen water laat pompen. Een Duitse uitvinder construeerde een pomp met een holle zwengel. Aan het einde van die zwengel zit een drinkbakje, waarin zich onder een rooster een beetje lok water be vindt. Als een koe wil drinken, dan zal zij trachten dit water te bereiken. Daardoor wordt de zwengel naar beneden gedrukt. Op deze manier opgepompt wa ter loopt in het bakje en de lafe nis begint. Een contragewicht trekt de zwengel omhoog. Wil de koe dus meer water, dan zal zjj, zoekende, opnieuw duwen en pompen. De koeien leren dit kunstje zeer gauw en gaan dan erg han dig met de pomp om. Gebleken is, dat rundvee op die manier wa ter van zes meter diepte op kan pompen. Indien een filter in de stijgbuis wordt toegepast, dan wordt die diepte geringer. De koeienpomp wordt op een proef bedrijf onder Putten toegepast. Slagen meerdere proeven, dan wordt bereikt, dat door helder, fris drinkwater de gezondheids toestand van het vee, zowel als de melkwinning gunstig worden beïnvloed-. Jj Conferentie der E.V. G.-landen mislukt ONDANKS HET FEIT, dat Generaal Ridgway op een uniforme diensttijd van twee jaar voor alle veertien At lantische landen heeft aangedrongen, hebben de delegatieleiders uit de zes landen van de Europese Defensie gemeenschap geen overeenstem ming kunnen hereiken. Zij hebben er gisteren te Parijs langdurig over ge sproken, doch de Franse delegatie zou hebben duidelijk gemaakt, dat Frank rijk niet bereid is de bestaande dienst tijd van achttien maanden te verlen gen, nu de Verenigde Staten de om vang van de „Off-Shore" aankopen heeft verminderd. Het resultaat van de besprekingen heeft, begrijpelijk, vooral in Belgische kringen grote teleurstelling verwekt. Zoals bekend, is in België van ver scheidene kanten verzet tegen de 2- jarige diensttijd ontstaan, met het ar gument dat niet in alle E.V.G.-landen de dienstplicht op twee jaar is ge steld. België heeft indertijd het En gelse voorbeeld gevolgd. Het verzoek tot convocatie is dan ook van België uitgegaan. Volgens Belgische kringen te Parijs, zal de Belgische regering binnenkort de diensttijd weer verminderen. Van de zijde van het hoofdkwartier van Ridgway is nog geen commentaar geleverd op het resultaat der Parijse besprekingen. In kringen, die in nauw contact staan met de Griekse en Turk se vertegenwoordigers, is men ver baasd over de negatieve uitslag der conferentie. Griekse dienstplichtigen in het leger moeten niet minder dan dertig maanden dienst doen, terwijl de recruten bij de vloot en de luchtmacht 32 tot 36 maanden moeten dienen. In Turkije is de diensttijd voor het leger twee jaar en voor de luchtmacht en vloot drie jaar. deze onderscheiding voor zijn kranig optreden, waardoor het leven van vele gewonden werd gered. Eveneens ontvingen de Warang M. S. M. met zilveren ster de le luite nant J. Krijgsman uit Zoetermeer, de le luitenant C. C. Wilhelm uit Nijme gen en de inlichtingen-officier, de le luitenant T. de Haan uit Leeuwarden. Overste Eekhout noemde het in zijn toespraak een grote eer deze onder scheidingen te mogen uitreiken. Zich tenslotte richtend tot de aangetreden pelotons militairen, die binnen afzien bare tijd naar Korea zullen vertrek ken, zei overste Eekhout: „Wij zien met belangstelling uw verrichtingen tegemoet. Wij stellen in U het groot ste vertrouwen. Het ga U allen goed". De plechtigheid werd bijgewoond door een groot aantal militaire autori teiten, onder wie de majoor Beets, commandant van het corps comman dotroepen, mr Gieben, Nederlands vertegenwoordiger bij de Ver. Naties te Tokio en majoor L. van der Vran- de, de voormalige aalmoezenier van 't Korea-detaehement. Voor de muzikale omlijsting zorgde de drumband van 't regiment Johan Willem Friso te As sen. Voor de kazerne nam hierna de lui tenant kolonel Eekhout de parade van het Korea-detachement af. Parade commandant was de kapitein N. J. de Koning. Na afloop was men nog enige tijd gezellig hijeen in de officierscantine, waar majoor Beets een dronk uit bracht op de dames van de onder scheidenen. Zomercursus voor buitenlandse studenten aan de V.U. Evenals vorig jaar organiseert da Vrije Universiteit te Amsterdam ook dit jaar een zomercursus voor buiten landse studenten. Men verwacht dit maal het dubbele aantal deelnemers van vorig jaar, n.l. ruim honderd studenten uit Frankrijk, Duitsland en Engeland. Een aantal hoogleraren zal van 112 September a.s. colleges geven over uiteenlopende onderwer pen, o.m. over de grondslagen van de philosophic, de grondslagen van het evolutionisme, liberalisme, socialisme en christendom. Mevr. prof. G. H. J. van der Molen zal refereren over „In dividuele verantwoordelijkheid in oorlogstijd". De buitenlandse gasten zullen tij dens een begroetingsavond in de V.U. op 1 September worden begroet door de rector-magnificus, prof. dr D. H. Th. Vollenhoven. De colleges worden afgewisseld met enkele excursies. Opleiding van Joegoslaven in Nederlandse industrie. Nederland neemt deel aan de op leiding van voorlieden-instructeurs uit de Joegoslavische industrie. Uit een groep van 263 voorlieden en 114 jonge arbeiders, die naar verschillen de Europese landen gaan, zullen er 37 in ons land worden opgeleid. Zij zullen speciaal in arbeidsmethoden van de hoger ontwikkelde industrie worden getraind. Ook voorlieden uit Ecuador, Haiti, Iran en Israël zullen waarschijnlijk in andere landen, door bemiddeling van het internationale arbeidsbureau, kunnen gaan studeren. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot heden avond: Minder warm. Wisselend bewolkt met flinke perio den van zonneschijn en later op de dag slechts hier en daar een enkele bui. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Minder warm dan gisteren. ..'.'V

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1