AXEL OPNIEUW VERBONDEN MET DE ZEE! S|OUK VAN HOLDINGE Het aantal tuberculeuze dieren in Zeeland verminderde aanzienlijk* Najaarsbeurs PLAN SCHUMAN IN WERKING GETREDEN. ZEEUWSCH DAGBLAD ;?i Provinciale Gezondheidsdienst is de landelijke actie een jaar voor. symbool van vastberadenheid. Zo voert men „proeessen" tegen „saboteurs Communistische activiteit op Borneo. Een oplossing voor een geïsoleerd gebied Via doortrekking van het zijkanaal Sluiskil-Axelse Sassing* Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. SIBE VAN AANGIUM KORTE BERICHTEN KERK EN ONDERWIJS VEILINGBERICHTEN pinsdag 12 Augustus 1952 Pagina 3 tl [Taar gee; JAN 8: LEO- EN- EEMS Bre- ïuU im- grk. RA: 10.20 2.00 Ac- n tuin- ïet plat- ender; 1300 I Voor de oken por der. koor 5.3Ó Voor 17.15 Kin- .egerings- s berg en 8.15 Dis- Rerie; 19.15 iJde jeugd; flitiek eom- 20.50 „Ko- ip Residen- n oever tot K~ 23.00 Naar een T.B.C.-vrije stal... Het grootste succes van de Stichting „Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland'' is geweest dat een voorsprong van een jaar kon worden ver kregen op het nationale plan voor de tuberculose bestrijding. Vooruitlopend op de otficiëel gereglementeerde heffingen, gaf 98 pCt van de Zeeuwse veehou ders hun bijdrage reeds in de winter 19501951, waarover het jaarverslag van de stichting handelt, dat we zojuist onder ogen kregen. Dank zij deze houding van de Zeeuwse veehouders om eensgezind de handen ineen te slaan om de tuberculose uit-te roeien is het aantal tuberculeuze dieren in de pro vincie verminderd. Zo kon men een percentage van 76,1 voor T.B.C.- en reactie- Vrije stallen noteren. De resultaten van het onderzoekjaar j9501951 vertonen een aanzienlijke verbetering ten opzichte van de resul taten van het jaar daar voor. Het aan tal dieren bij een constant blijvend aantal veehouders nam ongeveer toe met 10.000 stuks vee. Ondanks deze stijging, waarvan een sterke aankoop van vee de oorzaak is, daalde het aan tal reactiedieren. Dit betekent, dat dit jaar èn de aankopen met meer zorg zijn geschied dan vorige jaren èn dat er veel reageerders zijn opgeruimd. In het jaarverslag wordt het sterk betreurd, waarom met de uitvoering van het nationale plan voor de tuber culose bestrijding niet dadelijk is ge start. Voor het winterseizoen had men, tost wat het kost, gereed moeten zijn. Terecht wordt opgemerkt dat het laten (open van een onderzoekingsseizoen ben nadeel is, dat mogelijk tegen èen goede voorbereiding kan opwegen. Voor Zeeland, zo wordt naar voren gebracht, zou ieder uitstel nadelig werken, omdat daardoor onder de veehouders een aarzeling zou ont staan, die ongunstig zou werken. Evenwel, hoewel er moeilijkheden waren aangaande de subsidiëring, doordat de landelijke actie nog niet was gestart, heeft men de bestrijding krachtig ter hand genomen. Zelf is men toen, in afwijking van het lan delijke plan, de heffing van f 4 per dier gaan heffen. Het begin van de campagne was moeilijk. Op de dienst zelf moest een gehele nieuwe administratie van de opruiming worden ingericht. Bij de veehouders moest een zekere reserve worden geconstateerd. Dat was geen wonder. De stichting kon in het be gin niet direct geld beloven, want eerst moest geïnd worden. Toen deze gel den binnen begonnen te lopen, was de betaling veilig. Daarna kwajn er snel vertrouwen en de opruiming ver liep in het algemeen vlot. Een half jaar na de start, 1 Juli 1951 was bUuft de helft van de reageerders, 2747 stuks opgeruimd. Wat de kunstmatige inseminatie bij het rundvee betreft kon worden be richt, dat het aantal geïnsemineerde dieren met bijna 100 pCt is gestegen. In alle delen van Zeeland bestaat nu een vereniging voor K.I. De exploitatierekening over het boekjaar 19501951 van de „Provin ciale Gezondheidsdienst voor Dieren" INTERNATIONALE RONDE VAN BREDA. Vrijdag a s. wordt te Breda in het ka der der Oranjefeesten, ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad, een groot internationaal criterium ver reden voor nieuwelingen, amateurs en professionals. Het parcours is 2 km. lang en is ge legen in het Wilhelminapark. Om 10 uur Starten plm. 80 nieuwelingen, o.w. de kampioen van Nederland, Opstals uit Belfeld. Om 12 uur starten de amateurs (ca. 80 in getal) met de beste coureurs uit Nederland, o.w. de nationale kam pioen Aanraad. Verder Snijders uit Half weg, Jan la Grouw uit Amsterdam, Can- tineau, Hofland, kortom alleen renners met klinkende namen. Ook starten in deze koers Belgen en Engelsen. a v. iJfRgCHT 2-11 september 4952 In et,, man came Mercuriusnop het symbool van de handel heeft de kunstenaar Fedde Weidema in strakke lijnen de vastberaden trek ken gelegd, welke de wilskracht en de taaie volharding van het zaken leven tot uitdrukking brengen. Aan het Jaarbeurs-affiche werd op deze wijze een goed gevonden sym boliek gegeven, welke nog werd ver sterkt door het hoofdmotief in een slechts gering perspectief te plaatsen. Nu het economisch firmament weer enigszins is opgeklaard zien vele za kenlieden de toekomst weer met gro ter vertrouwen tegemoet en zijn zij va.ster dan ooit besloten aan alle moei- lVkheden het hoofd te bieden. De Najaarsbeurs, welke vin 211 september te Utrecht wordt gehou den, zal een symbool van deze vast beradenheid vormen. sloot met een voordelig saldo van f 36.127,08. Tot slot publiceren we nog het vol gende staatje dat de resultaten weer geeft van het winteronderzoek 1950 1951. T.B.C. Reactie vrij vnj Sch. Duiveland 125 242 48,3 Tholen St Philipsland 141 165 62,3 N. Bevelaud 80 55 69,2 Z. Beveland A. 137 169 55,8 Z. Beveland B. 211 1-74 60,8 Walcheren 748 192 97,6 O.-Z.-Vlaanderen 858 326 82,2 W.-Z.-Vlaanderen 767 326 02,4 Totaal 3067 1861 76,1 Eerst gemarteld, toen veroordeeld. Het Oost-Duitse opperste gerechts hof te Beriyn heeft vier Duitse burgers, waaronder een vrouw, schuldig ver klaard aan „spionnage en sabotagepo- gingen". Eén der beklaagden, de 28-ja- rige scheikundige Wolfgang Kaiser, is ter dood veroordeeld. Joachim Mueller is tot levenslange gevangenisstraf, zijn echtgenote Ursula Mueller tot tien en Kurt Hoppe tot vyftien jaar gevange nisstraf veroordeeld. De vier veroordeelden waren leden van de te West-Berlijn gevestigde Anti communistische „Strijdgroep tegen On menselijkheid". In het vonnis wordt ver klaard, dat de veroordeelden „hun mis daden hebben bekend". Hilde Benjamin, de vrouwelijke Oost-Duitse rechter, die het vonnis velde, zeide, dat de vier be klaagden „werkten voor de Amerikaan se geheime dienst" en dat agenten van deze dienst hun organisatie als dekman tel voor hun bedrijvigheid gebruikten. De ter dood veroordeelde Kaiser is door de communisten uit West-Berlijn ontvoerd. De „Strijdgroep tegen onmenselijk heid" heeft verklaard, dat de vier ver oordeelden maanden lang op de vrese lijkste wijze zijn gepijnigd en dat hun „bekentenissen" op deze wyze zijn ver kregen. Zij zeide, dat haar vier leden slechts propagandistisch werk hebben verricht, doch dat zij zich nimmer met spionnage of sabotage hebben bezig ge houden. naar ongedierte. In het kader dnnt- j viarinS van de 17e Aug. werd da Semarangse schooljeugd een Ce-li - gevoerd in het vangen van on- ',waaraan een wedstrijd was ver- t ff'1' yan 4 tot en met 8 Aug. moes- keri m ren musldeten, vliegen, kak- liikieJ w- en wandluizen vangen en de dip a k™ onderwijzers inleveren, len a aantallen registreerden en deze zul- tj„ a9°rsturen naar de onderwijs-inspec- kl». an weer zal beoordelen, welke t™n >,t5v.weUre leerhng de beste resulta- hebben geboekt. Het bestuur van Serawak heeft de noodtoestand in het gebied van Koetsjing afgekondigd. De politie zoekt naar op standelingen, die één politieman gedood hebben en twee gewond. De vier daders, van wie naar men aanneemt één 'n vrouw is, ontkwamen met achterlating van op papier gestelde eisen om geld en een hoeveelheid communistische pamfletten. Dit, aldus Reuter, is het eerste teken van communistische activiteit op Borneo. De vier opstandelingen hadden een auto. Bij de achtervolging werd de auto ech ter geraakt en vloog in brand. De vier ontkwamen in het oerwoud. WELKOM VREEMDELING! In de nacht van Zaterdag op Zon dag werden uit een Franse auto, die in het Noordeinde in Den Haag ge parkeerd stond, een kijker en twee fototoestellen ter waarde van francs 50.000 gestolen. De automobilist, afkomstig uit Pa rijs, had zijn wagen afgesloten, maar de dader heeft met een steen één van de ruiten ingegooid, om zo de voor werpen te bemachtigen. In het stadhuis te Luxemburg is het hoge gezagsorgaan van de Europese Steenkolen- en Staal gemeenschap officieel geïnstal leerd. Van rechts naar links: de heren D. P. Spierenburg (Ne derland); A. Coppe (België), 2de vice-president; J. Monnet (Frank rijk), president; F. Etzel (West- Duitsland), le vice-president; E. Giachhero (Italië); L. Daum (Frankrijk) en P. C. E. Finet (België). Na de reis van Koningin Juliana. INTERNATIONALE UIT WISSELING VAN KINDER TEKENINGEN. Ter gelegenheid van de goodwillreis van H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard naar Amerika, is een collectie Nederlandse kindertekenin gen naar Amerika gezonden. In Ame rika noemt men deze collectie „The queens collection". De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr van Royen, heeft in dank voor de zending van 434 Nederlandse tekenin gen een fraaie collectie Amerikaanse kindertekeningen terug ontvangen. Het is de bedoeling deze tekeningen met die uit een aantal andere landen in verschillende steden van ons land ten toon te stellen, naast een inzen ding van kindertekeningen van scho len uit de gemeente waarin de ten toonstelling wordt gehouden. De locale Nederlandse collectie wordt na slui ting van iedere tentoonstelling doorge zonden naar het internationale hoofd kwartier van „art for world friend- schip" in de Verenigde Staten, dat deze collectie in circulatie zal brengen. Daarna worden tekeningen en adres sen van kinderen uit andere landen gezonden aan de betrokken medewer kende scholen. Op deze wijze wordt er door de locale tentoonstellingen een poging gedaan tot internationale toe nadering. Hertog van Windsor licht ongesteld In een Zondagavond uitgegeven com muniqué wordt gezegd dat de Hertog van Windsor „herstellende is van een maag- en ingewandsontsteking" nadat hij zijn reisplannen voor een week of tien dagen heeft uitgesteld. Het bulletin werd uitgegeven nadat de lijfarts van wijlen Koning George de zesde, Sir Daniel Da- vies, de 58-jaar oude hertog had onder zocht. De Hertog werd ziek toen hij een tocht maakte in de Middellandse zee. Bij aan komst te Viareggio (ItaHë) riep hij dok terhulp in. Op advies van Sir Daniel, die Zaterdag per vliegtuig uit Londen overkwam, is de Hertog doorgereisd naar Montecatini nabij Rome, dat bekend is door zijn geneeskrachtige bronnen. Vele eeuwen, tot in Napoleons tijd, had Axel een verbinding met de zee via het brede „Axelse Gat", dat een zijarm van de Braakman was. De in polderingen maakten hieraan een eind en Axel verloor zijn betekenis als havenplaats geheel. Van de destijds machtige zee-arm zijn in de omgeving van Axel nog slechts de „Grote Kreek" en de „Kleine Kreek" overgeble ven en reeds meerdere malen zijn er denkbeelden geopperd en plannen beraamd om het zijkanaal van Sluiskil naar de Sassing door te trekken tot bij Axel, waardoor voor deze gehele geïsoleerde streek diverse nieu we ontplooiingsmogelijkheden op het gebied van scheepvaart en industrie zouden worden geschapen. Thans wordt door de heer J. Blan- kert te Rotterdam oud-Axelaar en uitstekend kenner van de historie van land en volk van Zeeuwsch-Vlaande ren in een hooggestemd artikel in de „Axelsche Courant" het idee ge opperd om door het uitbaggeren der „Grote Kreek" en diverse bijkomen de werken de scheepvaart de moge lijkheid te bieden vlak bij Axel te komen. Gezien de perspectieven, die dit denkbeeld biedt en het belang van de streek hebben wij ons licht opgesto ken bij deskundigen, die ons het vol gende mededeelden: Inderdaad is de huidige toestand merkwaardig. Bij Sluiskil, aan de Oostelijke zijde van het kanaal Ter- neuzenGent, begint het zij kanaal, dat drie a vier kilometer doorloopt tot de buurtschap Axelse Sassing en daar om onbegrijpelijke redenen plotseling eindigt bij de weg naar ZwartenhoekWestdorpe, op niet meer dan twee kilometer van Axel. Slechts enkele tientallen meters verder begint de „Grote Kreek", die f r lengte van ca. twee kilometer en ter breedte van ca. 100 meter tot vlak bq Axel loopt. Met het uitbaggeren van deze Kreek, het bouwen van een brug over de weg naar Zwartenhoek en andere bekomende werken zou Axel dus zijn zeeverbinding kunnen herkrygen op vrij eehvoudige wijze. INDUSTRIALISATIE MOGELIJKHEDEN. Doch niet alleen zou Axel hierdoor zijn historische betekenis als haven plaats terugkrijgen. De doortrekking van deze scheepvaartverbinding zou 20 o_ Njaenkje liet van schrik de stok los. Ze sloeg een kruis. „Foei, Sjouk", zei ze, „hoe kun je zo spreken." „Pak de stok, meid", lachte Sjouk. „Maar om op de jonker terug te ko men ik dacht, dat jullie op Ropta niets van de Helbada's moesten heb ben. Is daar niet een oude vete?" „Weineen", antwoordde Njaenkje, „O je bedoelt misschien dat oude verhaal?" „Wat verhaal, Njaenk?" vroeg Wietske. „Och niets", antwoordde Njaenk. „In de dertiende eeuw is er twist ge weest tussen Jok van Helbada en Doaitzen van Ropta." „Wacht even met vertellen", riep Sjouk. „Ik kan er zo niets van ver staan. We krijgen straks een eind vlak vóór de wind. Dan kunnen we we naast elkaar rijden." „Nou en hoe was het toen?" vroeg Wietske, toen ze enige tijd later r.aast elkaar reden. Maar Njaenkje scheen onwillig het verhaal te doen. „Och zeur niet", zei ze. „Wat heb je aan die oude verha len? Vroeger sloegen ze elkaar om een kleinigheid dood". „Moet je niet zeggen, Njaenk", meende Sjouk. „Ik hoor graag oude mensen vertellen van vroeger." „Vertel jij het dan", vroeg Wietske. „Nou", zei Sjouk. ,,'tMoet In de dertiende eeuw gebeurd zijn, dat Joe- ke van Helbada de zoon van Ropta, Doaitzen, doodsloeg. Ze hadden al lang twist, de heren van Helbada en die van Ropta. En de oude Worp van Ropta moest het onderspit delven." „Niet waar!" riep Njaenkje. „Zie je wel", lachte Sjouk, „jy kent de geschiedenis nog beter dan ik. Nou in elk geval, Joeke van Helbada scheen een echte geweldenaar. Maar Worp van Ropta was een kerel. On verschrokken. Njaenkje mag troti wezen op haar voorgeslacht." Njaenkje zei niets, maar haar ogen schitterden. „Op een keer trok Worp er op uit. Hij had slechts twee man bij zich. Zijn vrouw waar schuwde hen. Maar hij wees haar waarschuwing terug. „Zou ik thuis blijven om Joeke van Helbada, die moordenaar van mijn Doaitzen?" DOOR By Hoogebeintemsterp trof hij Joeke. Joeke had twaalf man bij zich. Doch dat deerde Worp niet. Hy stortte zich op de overmachtige vyand. 'tWas een stille Octoberdag. Maar bij Hoogebeintum werd de stilte verbroken door woest krijgs rumoer. Zwaarden blonken en onder luid geschreeuw vlogen zy op elkaar in. Weldra zijn de Helbada's van aan gevallenen aanvallers. Ze springen op Worp en zijn beide metgezellen van alle kanten toe. Maar deze ver dedigden zich dapper. Doch de over macht schqnt te sterk, 't Duurt niet lang of één van Worps mannen valt, dodelijk getroffen. En weldra ligt ook de andere. Maar Worp schijnt onkwetsbaar. Een cirkel van staal beschrijft zijn breed zwaard. Geen der mannen van Helbada durft dicht by hem komen. „Op zij, kerels. Hij zal door mijn hand sterven." Joeke stort zich op Worp. Ademloos zien ze toe by deze strijd op leven en dood. Joeke van Helbada is kalm. Worp driftig. Zijn geweldige slagen regenen, maar Joeke vangt ze met zijn zwaard en zijn schild op. Worp schijnt onvermoeibaar. „Ha", brult hij, „moordenaar van mijn kind. Sterf nu, onverlaat". Hij doet een aanval. Doch Joeke is er op bedacht. Hij vangt de slag opDoch blik semsnel heeft Worp zich omge draaid. Oeen vreselijke slag. De ruwe krijgers zijn veel gewend. Maar onwillekeurig houden ze him adem in. Met beide handen heeft Worp zijn breed zwaard door de lucht gezwaaidHij treft Joeke boven op de helm. En met zoveel kracht treft de slag, dat de helm splijt. Joeke stort van zijn paard. Luid klinkt de lach van Worp. Dan vóór de mannen van Hel bada van de schrik bekomen zijn heeft hy zijn paard gewend. Ver geefs jaagt men hem na. Die dag en nog vele daarna is er rouw in de Helbada burcht. Joeke's zonen zwoe ren wraak. Nu brandde eerst fel de krijg los. Plunderend en moordend trokken Joeke's benden door de Dongaradelen. Doch Roptastins zelf durfden ze niet aanvallen. Zo moest de dorper het gelag betalen. Worps aard was ruw en die van zijn drie overgebleven zonen niet minder, 't Waren toen trouwens har de tijden. Maar te midden van die ruwheid groeide Worps enige doch ter Riemke op als een lieflijke bloem. Zij was niet alleen de lieveling van vader en moeder, maar ook van het landvolk in de wijde omtrek. Ja machtige edellieden drongen naar de hand van Ropta's dochter. Eertijds kwamen er velen en ze brachten vreugde en biydschap mee. Riemke genoot. Haar blijde lach klonk in de zalen van de oude Roptaburcht. (Wordt vervolgd.) bovendien de mogelijkheden van in dustrie-vestiging zeer in de hand werken. De zuidelijke oever van de .Grote Kreek" de z.g.n. „Grote Plaat" met haar zandige bodem zou hiertoe zeer geschikt zijn. Dit in dustrie- en haventerrein zou voorts onmiddellijk grenzen aan het belang rijkste vlasindustrie-gebied van ons land. Het behoeft geen betoog, dat het transportprobleem door de aanleg van deze verbinding zou zijn opgelost. Men zie, welke aantallen schepen met vlas uit Groningen, N.O.P., Wieringer- rneer en Biesbosch in deze tijd aan de Sassing worden gelost en hoeveel vlas per auto naar de grensstreek moet worden vervoerd. Ook economisch zou industrievesti ging op de „Grote Plaat" zeer ver antwoord zijn. De bouw der grote stikstoffabriek te Sluiskil vergde een oppervlakte van 50 ha. goede cultuur grond, terwijl hier een uitgestrekt ge bied met waardeloze grond voor het grypen lag en nog ligt. Rekent men een voorzichtig geschatte jaariykse opbrengst van 1500 per ha., dan be tekent de vestiging dezer fabriek op de huidige plaats een jaariyks pro ductieverlies van ƒ75.000. Dit perma nent verlies had vermeden kunnen worden door industrievestiging op de „Grote Plaat". Uiteraard gelden deze argumenten ook voor toekomstige in dustrialisatie-plannen. EEN VITAAL STREEKBELANG. De doortrekking van deze scheep vaartverbinding zou belangrijk kun nen bijdragen tot meerdere bloei van Axel, dat reeds diverse industrialisa tie-kansen heeft gemist, juist door het ontbreken van deze verbinding. Be halve de gemeente Axel zou de hele streek hiermede gebaat zijn. De Rijks grens in het Zuiden en de Schelde in het Noorden zijn factoren voor een sterk isolement en zodoende een han dicap voor verdere ontplooiing. In dustrievestiging zal de werkgelegen heid zeer kunnen bevorderen, hetgeen door de mechanisatie in de landbouw en de snelle aanwas der bevolking meer en meer een eis wordt. Het idee om de „Grote Kreek" en omgeving als oord van landschaps- schoon te reserveren, vindt lang niet bij ieder instemming, want zo rede neert men: „van landschapsschoon kan men niet eten" en voorts bezit Axel ten Oosten van de Kinderdijk recreatieruimte genoeg. Wij vernemen, dat één en ander reeds geruime tyd de volle aandacht heeft van het gemeentebestuur van Axel, dat in dit denkbeeld een kans ziet om zqn positie en toekomstmoge- Ujkheden te consolideren en zeer zeker al zqn invloed zal aanwenden om de verwezeniyking van dit streekbelang te bepleiten. Enwanneer men inderdaad zozeer streeft naar een compensatie voor de geïsoleerde lig ging van Zeeuwsch-Vlaanderen, ver dient die gedachte de volle belang stelling bij hogere instanties. De Perzische Senaat heeft premier Mossadeq Maandag met 26 tegen 4 stemmen de volledige bevoegdheden, die hij gevraagd had, verleend. Mossa deq heeft ingestemd met de eis van de aanhangers van de religieuze leider Kasjani, dat de staat van beleg in Tehe ran moet worden opgeheven. By Kon. Besluit is benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau, ds H. P. Fortgens, predikant der Ned. Herv. Gemeente Voorschoten. De Chinese regering te Peking heeft -het ministerie voor Industrie afgeschaft en twee nieuwe ministeries, voor bui ten- en binnenlandse handel, ingesteld. Voorts zijn twee ministeries voor de gemechaniseerde industrie ministe riel voor Bouwkunde, Geologie en Voedselvoorziening opgericht. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Garderen, dr J. C. Hooykaas, voorheen predikant te Arnemuiden, woonachtig te Scheve- ningen, die bedankte voor Brakel, He- del en voor Goedereede. Bedankt voor Nijkerk, B. Eysenga te Barneveld. Geref. Kerken. Beroepen te Ten Post, A. Reen, cand. te Leeuwarden; te Winschoten, A. I. Koffeman te Nederhorst-Den Berg; bij de Chr. Ref. Church te Clin ton en Exeter, G. J. Hoytema te Mon ster. Bedankt voor Veenendaal, J. H. van Halsema te Tholen; voor Middelstum, Th. Boersma te Uithuizermeeden; voor Koudekerk aan de Rijn, A. C. Scherpenisse te Ooitgensplaat. Geref. Kerken (Art. 31). Beroepen te Wieringermeer, C. de Haan, cand. te Utrecht; te Oldehove, E. Teunis te Monster. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Ede, M. Vlietstra, cand. te Heogeveen. Geref. Gemeentel Tweetal te Leiden, F. J. Dieleman te Yerseke en J. W. Kersten te Gene- muiden. Chr. Geref. Gemeente. Beroepen te Werxendam, H. van Kooten, cand. aldaar. VEEMARKT ROTTERDAM. 11 Aug. 1952. Aanvoer in totaal 1215. Vette koeien .en ossen 851; Varkens 364; Vette koeien 2.752.90; 2.552.75; 2.20— 2.45; Varkens (lev. gew.) 2.23; 2-21; 2.19. AARDAPPELBEÜRS ROTTERDAM. 118. Klei aardappelen 35 mm opwaarts Eigenheimers 8.759; Bintjes 88.50; Blauwe eigenheimers 10; IJseister 8; Zand aardappelen 35 mm opwaarts Nieuwlandse eigenheimers 9.10. Voer aardappelen 4. Prijzen per 100 kg. en berekend op handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. GRAANBEURS ROTTERDAM. 118. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam) Tarwe, zonder voehtconditie 2526; op vochtconditie tot 25.75 genoteerd. Voedergranen, bij matige omzet goed prijshoudend; Zomergerst 3133; Win- tergerst 30.50—31.75; Rogge 28—29; Ha ver 29.5030.50; Peulvruchten; Groene erwten 4346; Schokkers 4550. GOES, 11 Augustus 1952. Fruit voor export: Perzikrode Zomerappels A 23, BC 23.50—24, I 23.30, II 15, Zi geunerinnen A 34.10, BC 36.50, I grof 36.50, I 33.70—36.50, II 24.10, Codlin Keswick I 6, II 3, Clapps Favorite A 17—19, BC 16.60—17.50, I grof 18— 22, 1 15.30—16, IIó 8.70—9.10, Précose de Trévoux A 26, BC 18.9020.10, I grof 24, I 15.30, II 7. KAPELLE, 11 Aug. Grote veiling: Bramen 55.2057.10; Tonneboerprui- men 5; Dubb. Princessenbonen I 45; idem II 40.35; Appels: Zigeunerin A 38; BC 39.30; 1 grof 38; I fijn 34.60— 36.60; II 21—27.20; K 15; Perzikappel 1 grof 25.10; I fijn 24; II 15.10 K 10.90* Keswick I grof 15; I fijn 6.80—6.90; Early Mac. Intosh I 31; II 16.10; Peren: Clapps Favorite A 20—20.20; BC 17.20 —17.60; 1 grof 17.90; I fijn 16.40— 16.70; II 12.40—12.60;K 9.50—10.30; fabr. 6.606.80; Précose de Trévoux A 25.10; BC 20.55; I 19.30—19.50; II 12.3013.30; K 10.45; N. HolL Suiker peer I 5.20; II 3.20; Pruimen bloc: Washington en Ontario H 3.10; Belle de Louvain en Czar II 3.404.10; Ge scheurd en fabr. 3. Alles per 100 kg. KRABBENDIJKE, 11 Aug. Export veiling: Clapps Fav. A 19.20; B 16.30; BC 17.10—18.10; C 14.20; I grof 17.60; I 60/70 13—16.70; II 8.60; Précose de Trév. A 25; BC 18.10; I grof 19.20; I 1417.80; II 7.50; Zomerappel A 20.30; BC 19.90; I grof 16; I 60/70 21.10; H 5.30; Gewone veiling: Clapps Fav. los 317; verpakt 2025; Précose 716; Zigeunerin los 421; verpakte 3138; Zomerappel 615; Ontario pruim 7 9; Washington 59; Czar pruim 69; Bonen 2438; Bramen 36—46.30; To maten 1636. MIDDELBURG, 11 Aug. Aardappe len: Eerstelingen bonken 89; grote 99.20; drielingen 57; kriel 45; Bintjes bonken 810; grote 8.408.60; Koopmans Blauwe bonken 1012; BI. Eigenheimers bonken 11; grote 1011. Alles per 100 kg. Aanvoer 26 ton. Fruit: Appels: Zigeunerin 632; Perzikrodezomerappel 616; Yellow Transparant 14; Early Victoria 911; Appels kroet 312; Peren: Précose de Trévoux 418; Clapps Favourite 11 19; N. H. Suikerpeer 79; Peren kroet 38; Frankenthaler 103113; Toma ten 1640; Bramen p. doos 1721; idem per kg. 3941; Pruimen: Reine Claude d'Ouillins 516; Washington 417; Boerenwitte 320; Belle de Louvain 1319; Czarpruim 918; On tario 1718; Witte Wijnpruim 1316; Reine Victoria 416; Reine Claude d'Althann 29; Meloenen: Suikerme loen 349; Netmeloen lf47; Gr. Ananas 1722; Oranje Ananas 2354; Perzik p. st. 524; Perzik p. kg. 64; Groenten: Bloemkool A 39-74; B 14 42; C 835; Komkommers A 813; B 8—12; C 811; Augurken 10—81; TERNEUZEN, 11 Aug. Sla 3.20— 5.20; Bloemkool 24; Groene komkom mers 811; Wite komkommers 810; Meloenen 4650; Peen 1315; Kro ten 58; Eerstelingen 911.80; Bintjes 8.7010.80; Andijvie 25; Stoksnij bonen 2532; Princessen bonen 4247; Kroten 1116; Rode kool 49; Savoyekool 1926; Witte- kool 47; Peen 1317; Prei 3034; Tomaten 3047; Uien 713; Pruimen; Belle de Louvain 1421; Dubb. Boe- rewitte 2233; Enk. Boerewitte 810; Reine Cl. d'Althan 21; Victoria 16; On tario 1221; Washington 21; Bramen 4448; Appels: Perzikrode zomerappel BC 18.10; HH I 16.80; HH II 8.10; Zi geunerin 5.16. Alles per kg., bos of stuks. ST. ANNALAND, 11 Aug. Eigenh. gew. I 8.549.08; idem II 8.058.50; idem drielingen 6.75; idem bonken 7.04; idem afw. 5; Koopmans blauwe gew. 8.90; Bintjes gew. 8.518.78; idem drielingen 5; idem bonken 8.10. Alles per 100 kg. Aanvoer 65 ton. SCHERPENISSE, 11 Aug. Eigenh. gew. I 8.11—8.42; idem II 7.22—7.80; idem drielingen 5.51; idem bonken 7; Bintjes gew. 8.048.34; idem drielin gen 4.59; idem bonken 8.08. Alles per 100 kg. Aanvoer 27 ton. VEERE, 11 Aug. 1220 kg. export garnalen 79—192; 90 kg. handels gar nalen 72; 26 kg. schar 4148; 255 kg. bot 34—48; 280.5 kg. tong 115—244; 115 kg. rog 2642; 8 kg. wijting 16 1T. lüf

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3