HOESSAIN tot KONING UITGEROEPEN Formateur zeilt tussen de klippen door SNIPPER NIEUWSk Internationale vliegervijfkamp opSoesterberg Familie emigreerde, dochter verdween spoorloos Mo tor tjalk op Ooster schelde uitgebrand (PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND i§ icatiën Troonswisseling in Jordanië Volgend jaar Mei zal hij bestuur in handen nemen (T~ J Hoogspanning in P. v. d. A.-fractie Plannen veranderen met het uur Britten treden op in Borneo Opvarenden aan vuurzee ontkomen Deining in raad van Wissenkerke Pagina 1 Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad' Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammens traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAABGANG No. 2246 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE DINSDAG 12 AUG. 1952 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.20 u., onder 20.07. u. Maan op 23.29 u., onder 16.55 u. Hoogwater Woensdag 13 Aug.! Vlissingen :7.28 u. 1.62 m., 19.48 u. 1.46 m. Terneuzen: 7.54 u. 1.83 m. 20.14 u. 1.66 m. Wemeldïnge: 8.56 u. 1.54 m., 21.12 u. 1.38 m. Zierikzee: 8.37 u. 1.36 m., 20.53 u. 1.20 m. i de Kermis van Richting geopend en van Dinsdag Itus tot 1 uur en fergunning is ver» aur -van tevoren et maken ^VBboete geen i voor de panden het geven vaö allingen mogeh "oei moged 'liggende t'den ver zonder z .g, t, blinc en e.d. en fenaars. muzikan- e.d.; fafen worden toe- ïet bezit zijn vail afgegeven veft ,rdt verleend voor Isse plaatsen" vat! Ikerwerk, ijs, vift jelgoederen e.d. |n weekmarkt. Hing. [aken bekend, dat rmis: Augustus 1952 da genouden op d£ /iasmarkt en de srkt; {en mogen parke- vanaf Woensdag lags 12 uur t.n*. 'en de Vlasmarkt Augustus 1952 tot {Zaterdag 23 Aug. of voertuigen is Vestzijde van da 19, Zaterdag 23 itus 1952, vanaf |rige kermisdagen door de Rijfel- langs de Zuid- krkt, op Dinsdag 'dag 26 Aug. 1952 L. T. Fase. Have, 26 j. en 30 j. en E. P. eere, 24 j. en E, 74 j., echtg. V, len: Wilhelmina, P. A. Bouwenset portvliet en G. P. P. G. de Haze I-, z. v. J. Karre- Cornelia J. Th., M. Schoemaker; Vos en H. I. db 1. C. Oudshoorn |n, 27 j en M. Rijcke, 27 j. te mit, 26 j.; A. 3. van der Moere# Ij. en J. M. Ver- j. en J. C. JiR®» I, 26 j. en E. P- Keulen, 24 j. te de Smit, 20 „ine, 62 j., echtg. f. Zwemer, 69 J-, seijde; L. P. van Verburg. Het parlement van Jordanië heeft gisteren in een geheime buiten gewone vergadering die zes uur duurde, de regering van de zieke Koning Talal beëindigd en zijn zoon. Prins Hoessain, tot koning uit geroepen. Een regentschapsraad zal voor de nieuwe koning optreden tot deze op 2 Mei van het volgende jaar de 18-jarige leeftijd bereikt zal hebben. Koning Hoessain studeert aan de bekende school van Harrow in Enge land. Hij wordt door zijn vrienden een bescheiden, rustige jongeman ge noemd, die veel van schermen en automobilisme houdt. De ziekte van zijn vader, Talal, is het afgelopen jaar ernstiger geworden. Toen Talal in het begin van de vorige maand, na een verblijf van zeven we ken te Parijs en Lausanne, in zijn land was teruggekeerd, uitte hij de wens zijn volk weer te zien. Hij reed alleen In galop te paard door de hoofdstraten van Amman, nadat hij leden van het Arabische legioen, die hem wilden be geleiden, had teruggewezen. Na een bezoek aan de premier kon men hem bewegen, per auto naar Zijn paleis te rug te keren. Tijdens zijn verblijf in Europa deed zich het volgende incident voor. Toen hjj te Lausanne zijn vrouw, koningin Zain, en de toenmalige prins Hoessain wilde bezoeken, liet de koningin we ten, dat zij hem niet wenste te zien, voordat de geestestoestand van Talal zou zijn verbeterd. WAAROM PARLEMENT HET BESLUIT NAM, Over de wijze, waarop het Jordaan se parlement tot de troonswisseling besloten heeft, wordt nog het volgen de meegedeeld. Na de terugkeer van Talal te Am man benoemde de volksvertegenwoor diging in een geheime vergadering een commissie van drie senatoren en zes afgevaardigden om medische rappor ten over de koning te bestuderen. Deze commissie wees drie artsen aan, die op hun beurt de bevindingen van twee Egyptische geneesheren bestu deerden. De doktoren kwamen tot de conclu sie, dat Talal tengevolge van krank zinnigheid niet in staat was tot rege ren. Hierop verzocht de regering het SPOORWEGMATERIAAL NAAR ARGENTINIË. De eerste vier van de 485 verscheept. Vandaag vertrekt uit Rotterdam het 5738 ton metende m.s. „Rio Prime- ro" van de „Flota Mercanta del Esta- do" (de Argentijnse staatsrederijmet aan boord vier door Werkspoor ge bouwde spoorwegwagons, bestemd voor de Argentijnse Spoorwegen. Met de drijvende bok „Arend" zijn de wagons gisteren te Rotterdam aan boord van het schip, dat in de Schie- haven lag, gehesen. Deze rijtuigen zijn de eerste van een order, die 485 spoorwegwagons omvat tot een totaalbedrag van 200 millioen gulden. Van nu af zullen de rijtuigen, die zonder onderstel 37 ton wegen, geregeld worden verscheept. Met de onderstellen mee, die ook met de „Rio Primero" worden verscheept, wegen de rijtuigen vijftig ton. Dit materieel is berekend op een spoorwijdte van 1676 mm. (in Neder land 1435 mm.). De wagons, drie eer ste en een tweede klas, zijn ongeveer vier meter langer dan de Nederlandse rijtuigen. De zetels in de wagons zijn draaibaar, zodat men altijd „vooruit" rijdt. ZWARE ONTPLOFFING IN OOSTZEE-BADPLAATS. Er zouden elf doden zijn. Het afgelopen weekeinde is in de Oostzee-badplaats Ahlbeck (Sowjet- zone) een vrachtauto met gascylinders in de lucht gevlogen. Naar ooggetui gen meldden, zijn de chauffeur en zijn vrouw, alsmede negen kinderen, die om de auto heen stonden, gedood. Zeventien kinderen en twee volwas senen werden zwaar gewond. Het gas m de cylinders was bestemd voor het vullen van kinderballons. Er zou een feest gehouden worden ter gelegen- ooid van het honderdjarig bestaan, van Ahlbeck. De feestelijkheden zijn daar na afgelast. MEER GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING. Zeeland is er tot heden geheel vrij van. Ue Staatscourant van gisteren be vatte een opgave van het aantal in de week van 27 Juli tot en met 2 Aug. aangegeven gevallen van kinderver lamming. Blijkens deze opgave bedroeg mt aantal in het gehele land 134. In ue voorafgaande periode de week In? en me^ werden 167 gevallen geregistreerd. In beide perioden werden geen gevallen van Kinderverlamming in Zeeland geregis treerd. In alle andere provincies wel. woord-Brabant spant de kroon met 45 gevallen. Daarna volgen Limburg met «4. Zuid-Holland met 22 en Noord- bolland met 16 gevallen. Het aantal gevallen van kinderver lamming in Neder-Saksen is de afge- ,7®" dn® dagen gestegen van 193 tot In deze staat zijn tot dusver 16 Personen gestorven. parlement aan de hand van deze con clusie, de regering van koning Talal te beëindigen en Prins Hoessain tot Koning uit te roepen. VOLDOENING IN LONDEN. Het bericht van de troonswisseling in Jordanië is te Londen met alge mene voldoening ontvangen. In de Britse hoofdstad bestond, aldus Reu ter, énige ongerustheid over de toe stand in Jordanië, veroorzaakt door de moord op de bekwame koning Abdoel- lah ruim een jaar geleden en de zwak ke gezondheid van diens opvolger, ko ning Talal. De troonsbestijging van koning Hoessain betekent, dat de twee Hasje- mietische koninkrijken, Jordanië en Irak, zullen worden bestuurd door twee neven, die hun opleiding aan de zelfde Engelse school hebben geliad. Volgend jaar zullen beiden, bij bet bereiken van de 18-jarige eeftijd, zelf het bestuur in handen nemen. „DE EENZAME PRINS" Koning Talal is vaak „De een zame Prins" genoemd. Overschaduwd door zijn ener gieke vader, koning Abdoellah, had hij in zijn jeugd weinig ge legenheid, zich in de kunst van het regeren te bekwamen, aan gezien hem vrijwel geen. verant woordelijkheden werden toever trouwd. Dit zou hebben bijgedra gen tot de geestesziekte, die zich later bij Talal openbaarde in de vorm van vlagen van achterdocht en ernstige neerslachtigheid. Hij werd in 1911 te Mekka ge boren. Tien jaar later werd hij Kroonprins van Transjordanië, toen Emir Abdoellah tot Koning van dit land werd uitgeroepen. Op 16-jarige leeftijd ging hij naar Engeland, waar hij twee jaar de militaire academie te Sandhurst bezocht. Toen Abdoellah vorig jaar ver moord werd, vertoefde Talal in een Zwitserse kliniek. Hij keerde in September 1951 naar Amman terug en legde enige dagen later de eed af. In Juni werd het Jordaanse huis van afgevaardigden bijeen geroepen in verband met een „ernstig slechter worden van de geestestoestand van Koning Ta lal" en werd een „plaatsvervan gende raad" ingesteld om voor de koning op te treden. Westelijke nota aan de Sowjet-Unie. De diplomatieke vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben op het Sowjet-ministerie van buitenlandse zaken te Moskou een nota over Oostenrijk aan de Sowjet- regering overhandigd. Ontvlucht brandkastenkraker onderwees ééns de commando's. Voor de tweede maal is uit de ge vangenis Peterhead te Aberdeen een inbreker ontsnapt, van wiens „vak manschap" de Britten in de tweede wereldoorlog gebruik maakten voor oorlogsdoeleinden. Iri 1942 werd hij uit de gevangenis ontslagen om eenheden Commando's te onderwijzen in het" openen van brandkasten en verscheidene malen werd hij achter de vijandelijke linies neergelaten om brandkasten met ge heime nazi-documenten te openen. Na de oorlog trachtte hij op het goede pad te blijven, doch hij verviel weer in zijn oude bezigheden en kwam in de gevangenis terecht. Stakingsdreiging in Indonesië. Het hoofdbestuur van de „Sar- boepri" (bond van arbeiders op land bouwondernemingen) heeft een actie aangekondigd, indien niet binnen drie weken na 24 Juli een bevredigende oplossing zal zijn gevonden voor het conflict over de betaling van de Leba- ran-premie (loontoeslag voor de vas tenmaand) aan alle arbeiders zonder enige uitzondering. Deze actie zou dus moeten beginnen na 14 Augustus. Bij dit conflict zouden ongeveer 700.000 arbeiders zijn betrokken, werkzaam op koffie-, rubber-, thee- en tabaksondernemingen in Indonesië. De centrale commissie voor de arbeids geschillen heeft het conflict in be handeling. BRAND AAN BOORD VAN S.S. „LAAGKERK". Aan boord van het s.s. „Laagkerk" van de V.N.S.M., dat op weg was haar Aden, is brand in ruim drie uitgebro ken. Het schip is naar Karachi terug gekeerd. (Van onze parlementaire redacteur.) De formatiepoging van Mr Donker is in een interessant stadium getreden. Het is echter nog steeds niet volledig duidelijk, welke richting de formateur definitief zal inslaan. Uit de vele bezoeken, die hij ontvangt, kan men meer dan één veronderstelling afleiden. Zo waren gisterenmiddag bij hem Prof. dr L. J. C. Beaufort, het invloedrijke Eerste Kamerlid, Prof. dr J. Zijlstra, hoogleraar aan de V.U. en mr J. Beijen, een van de directeuren van het internationale monetaire fonds te Washington, die reeds vele jaren in de V. S. verblijft. Reeds tijdens de pogingen van dr Drees is hij „getipt" voor buitenlandse zaken. Prof. Zijlstra is een der moderne economen, die aan gezocht schijnt te zijn voor het departement van Economische Zaken. Het is dus wel duidelijk, dat de ministers Van den Brink en Stikker niet terugkeren. In de avonduren heeft de formateur weer een onderhoud gehad met dr Drees. De P. v. d. A.-fractie staat mo menteel onder hoogspanning. Wij me nen te weten, dat mr Donker Zater dagavond ten huize van de secretaris der fractie, ir Posthumus te Delft, een bespreking heeft gehad met verschil lende partijgenoten, waaronder dr Drees, de heer Vorrink en de minis ters Mansholt en in 't Veld. De socialisten begrijpen, dat een mislukking van de poging-Donker voor hen oppositie zou kunnen betekenen, hetgeen vele fractieleden stellig niet begeren. Het Initiatief willen zij dan ook tot het laatste toe behouden. Uit dit standpunt is de houding van mr Donker wel te verklaren. Kringen, die nauw verband houden met de formateur verzekerden ons gisteravond, dat de situatie met het uur wisselt. Voorlopig houden wij het er maar op, dat mr Donker vele pijlen op zijn boog heeft. Daarbij hult hij zich met groot gemak in een stilzwij gen, en bovendien is hij in staat, om ook zijn naaste medewerkers de hand op de mond te leggen. Het onafhankelijk socialistische dag blad „Het Parool" onthulde gisteren 'n poging van mr Donker. Prof. dr L. J. M. Beel zou aangezocht worden als minister-president. De P.v.d.A. zou dan !fl f4 De ex-directeur van de Coöp. Vei ling „De Tuinbouw" te Leeuwarden, zal Woensdag terecht staan wegens verduistering van f 25.000. De „Col- gate"-fabriek te Leiden, die zoals be kend, in conflict kwam met de brood fabriek „De Sleutels", omdat 't brood naar parfum smaakte, is nog niet in bedrijf. Het aanbrengen van een tech nische installatie, die het euvel ver helpen moet, zal zeker wel drie maan den duren. Ten Noord-Oosten van North Foreland zou een vliegtuigwrak in zee zijn waargenomen. Vier per sonen zijn gisteren gedood bij een botsing tussen een passagierstrein en een goederentrein nabij Interlaken in Zwitserland. Dr Alain Bombard en Jack Palmer, die willen bewijzen dat men op zee, zonder levensmiddelen kan toekomen, zijn gisteravond met hun rubberboot uit de haven van Tan- ger vertrokken, op weg naar de an dere kant van het grote water. Zij zijn van plan „de route van Colum bus" te volgen. Vandaag worden in Indonesië de versoberingsmaatregelen van kracht, die enkele maanden gele den in het parlement zijn aangekon digd. Het betreft hier speciaal de in voer. Generaal Franco heeft 212 vissersgezinnen in San Sebastian een nieuwe woning aangeboden. Boven Rome en boven Japan zijn gisteren vliegende schotels waargenomen. Justitie gaan beheren, terwijl de A.R. toegewezen zouden krijgen Economi sche Zaken (Zijlstra) en Verkeer en Waterstaat, waarvan afgesplitst zou zijn Openbare Werken. Voor de C.H. blijven gelden Oorlog en Marine als mede Overzeese Rijksdelen. De K.V.P. zou beslag leggen op Onderwijs, Bin nenlandse Zaken, de tweede minister op Buitenlandse Zaken en één minister voor de P.B.O. en Openbare Werken. Dit schijnen echter de plannen te zijn van Zondagavond, maar men acht het niet uitgesloten, dat zij inmiddels zijn veranderd. Uit deze opzet valt te con cluderen, dat de formateur er naar streeft om een compromis te bei eiken tussen de plannen van de formateurs Drees en Beel. Wat de A.R. betreft, zij zouden genoegen moeten nemen met een verzwakking van de twee depar tementen die zij door Prof. Beel aan geboden kregen. Er zou nu een minis ter voor de B.P.O. komen in plaats van een staatssecretaris en Verkeer en Waterstaat zou worden „uitgehold". In ieder geval zou de formateur vol doen aan de wens der A.R. om het sociaal economisch departement te be heren. De splitsing van sociale zaken zou niet doorgaan, daar de socialisten er overwegende bezwaren tegen hebben. In dit geval werd dus tegemoet geko men aan het Plan-Drees. Het feit, dat dr Drees, regelmatig bij de formateur wordt ontvangen, zal er bijvoorbeeld heel goed op kunnen wijzen, dat hij als minister-president nog niet „uit de running" is. Mr Donker geeft zich in dit stadium niet bloot, vastbesloten als hij is om op de een of andere wijze vijftien ministers bij elkaar te krijgen. Intus sen is het wel eigenaardig dat de so cialistische fractie de enige is, die af en toe op de hoogte wordt ge steld van de gang van zaken. De kop stukken worden zelfs bijna dagelijks ingelicht. Dit is een vreemde figuur, daar de andere fracties van niets we ten. Bewapende en in uniform gestoken communisten zijn in het tot heden vreedzame Serawak (Brits-Noord-Bor- neo) terroristische activiteiten begon nen, zo is heden officieel te Kuching medegedeeld. Een woordvoerder van het gouver nement zeide, dat de afkondiging van een noodtoestand in het district Ku ching op Zaterdag j.l. het directe ge volg was van gewelddaden, die eerder in de week gepleegd waren door lie den, die zich leden van het „Sera- waks-Indonesische volksleger voor de bevrijding" noemen. Deze woordvoerder voegde hieraan toe: „Dit is geen kwestie van bewa pende sluipmoordenaars, die geld af persen, doch een rechtstreekse aanval van militant communisme". Zeven personen zijn reeds gearres teerd volgens de nieuwe noodregelin- gen. Genoemde woordvoerder zeide, dat vijf van hen in het bezit waren van grote hoeveelheden communisti sche lectuur. De beperkte politiemacht in de Britse kolonie doorkruist nog het oerwoud en het rubbergebied in de streek van Kuchin op zoek naar vijf personen, onder wie een vrouw, die verantwoordelijk zijn voor de geweld daden van de vorige week. De nieuwe noodregelingen voorzien in de doodstraf voor het illegaal dra gen van wapens of het gebruik van wapens en strenge gevangenisstraffen tot 15 jaar voor kleinere overtredin gen. Speciale bevoegdheden zijn aan vooraanstaande autoriteiten van gou vernement en politie verleend. Op het vliegveld Soesterberg wordt een internationale vliegervijfkamp gehouden, welke georganiseerd is door de Nederlandse Luchtmacht, onder auspiciën van de commissie „Internationale Militaire Sportwedstrijden", Er wordt aan deelgenomen door de beste vliegers van Frankrijk, België, Italië en Nederland. Ook straaljagers nemen thans aan de ontmoeting deel. Op de voorgrond een Belgische Meteor straaljager met daarachter twee „Vampiers" van de Franse luchtmacht, die voor een vlucht gereed gemaakt worden. Zij wilde haar verloofde niet achterlaten Een achttienjarig Leerdams meisje heeft haar ouders gisteren voor een dilemma geplaatst, door spoorloos te verdwijnen vlak voordat het gezin op de „Grote Beer" scheep zou gaan naar Canada. Met haar verloofde ging zij er Zondagavond vandoor en ze was nog niet terug toen gisteravond om 10 uur de „Grote Beer" zee koos. Haar ouders, de heer en mevr. Don- ga en haar twee broers, een van 21 en een van 5 jaar, zijn nu op weg naar een nieuw vaderland in de hoop, dat de jongedame hen nog achterna zal komen. Het schip zal n.l. eerst Le Havre nog aandoen. Ze moet haar plannen zorgvuldig hebben gesmeed. Haar verloofde, die in militaire dienst is, had zfjn com mandant verlof gevraagd tot Maan dagavond om van zijn meisje afscheid te nemen. Gisteravond twaalf uur moest hij zich weer in de Alexander- kazerne te Den Haag melden. Vermoed wordt dat het meisje zich verstopt heeft in of nabij Wormerveer. Uit deze plaats is immers haar ver loofde afkomstig. Ook zij verbleef daar enige jaren. Dit vermoeden wordt nog geschraagd door de verkla ring van een Rotterdamse dame, die LABOUR WIL DE FEITEN ONDER OGEN ZIEN. Het dagelijks bestuur van de Britse Labourpartij heeft een tussentijdse verklaring over de binnenlandse poli tiek uitgegeven, getiteld „Laat ons de feiten onder de ogen zien". Hierin wordt de verklaring van het verbond van vakverenigingen, de T.U.C. goed gekeurd, volgens welke „de grootst mogelijke mate van bewapening bin nen de perken van de middelen, die ter beschikking staan, moet worden bereikt". BELGISCHE BUS MAAKTE EEN SLIPPERTJE. Een met Belgen bevolkte touringcar, komende uit de richting Middelburg, wilde gisteren op het viaduct bij Kloetinge een auto passeren. Te laat zag de chauffeur echter dat van de tegenovergestelde zijde enkele woon wagens naderden. Hij kon niet meer uitwijken, remde derhalve krachtig en gooide het stuur links om zodat de bus over het rijwielpad de berm .afschoot en boven een sloot bleef hangen. Daar bleef het bij, want de bus liep geen schade op en de passagiers evenmin. Minister Eden gaat hertrouwen. Anthony Eden, de 55-jarige Britse minister van buitenlandse zaken, zal binnenkort in het huwelijk treden met de 32-jarige Clarissa SpencerChur chill, een nicht van premier Winston Churchill. De verloving wordt heden officieel bekend gemaakt. Edens eerste huwelijk werd in Juni 1950 ontbonden. Hervormde predikant in Oostenrijk vermist, Ds H. Janzen, Ned. Herv. predikant te Tubbergen, is sedert 7 Augustus in Oostenrijk vermist. Hij bracht zijn va- cantie met familie door in Tirol. Po gingen van de politie om Ds Janzen in het bos, waar hij verdween, terug te vinden, zijn zonder resultaat geble ven. Scheepsramp onder Stavenisse beweert het jeugdige paar Zondag avond te hebben gezien in de trein van Dordt naar Amsterdam. De jonge lui hebben hun plannen achter een dramatisch opgezette comedie verbor gen. Zo wendde de jongeman Zondag middag bij de ouders van zijn ver loofde herhaalde malen een flauwte voor en hij liet zich naar bed bren gen. Het is echter gebleken dat dit alles gefingeerd was. De Zondag had het verloofde paar verder doorge bracht met het afleggen van afscheids bezoeken. Zondagavond om ongeveer 9 uur zijn zij beiden lopend vertrokken in de richting Arkel, hebben daar de bus genomen naar Gorinchem en zijn daar in de trein gestapt. Gistermiddag heeft zich in de Witte Tonnen Vleye op de Oos- terschelde onder de gemeente Sta venisse binnen enkele uren een scheepsramp voltrokken. Omstreeks half drie geraakte het 101 ton me tende motortjalkschip „Johanna" door tot nu toe onbekende oorzaak in brand. De beide opvarenden, de schipper A. Haaima uit Groningen en zijn dochter wisten aan de vlam menzee te ontkomen door in de roeiboot te gaan. Het motortjalkschip „Johanna" was geladen met vlas op weg van Halfweg naar Kortrijk in België. De brand, die zich aanvankelijk niet ernstig liet aan zien, vond spoedig, aangewakkerd door de sterke wind, gretig voedsel in de lading vlas. Het bergingsvaartuig „Assistent II" van de fa. Joh. van de Ende te Dor drecht, dat op weg was naar Hansweert, was spoedig op de plaats van het on heil en verrichtte het eerste blussings- werk. Aanvankelijk stond men voor een hopeloze taak om het schip nog te redden. Spoedig daarop echter ar riveerde het bergingsvaartuig „Wal rus" van Van der Taks Bergingsbe drijf, dat m de haven van Wemeldinge lag. Dit schip, dat onder commando stond van kapitein H. Breen, is uitge rust met een speciaal blussingsappa- raat. Het gelukte om de vuurzee der mate te beperken, dat het brandende vaartuig aangehaakt kon worden. Hierna heeft men het schip op de zandplaat vastgezet, waarna het vol water gepompt werd. Vandaag bij laag water hoopt men het vaartuig weer leeg te pompen en naar vVemeldinge te slepen. Eigenaar van het schip is de heer Abele uit Vlagtwedde. Schip en lading zijn verzekerd. De inboedel van de schipper, de heer Haaima, is niet ver zekerd. Schipper Haaima is geduren de de brand voortdurend bij zijn schip gebleven. Zijn dochter is op een ander schip overgestapt en naar Wemeldinge gebracht. BRAND OP MOTORJACHT. Tengevolge van een lek in een gas fles is gistermiddag in het Hollands Diep brand ontstaan in de slaapkajuit van het motorjacht „Benny III" van de heer Van der Grazen uit Antwer pen. Aan boord van het jacht bevon den zich zes personen. De bemanning van een passerende sleepboot verleen de assistentie en slaagde er in met be hulp van een motorpomp de brand te blussen. De materiële schade is aan zienlijk. Om vier woningwetwoningen. De gemeenteraad van Wissenkerke heeft gistermiddag urenlang gedeba- teerd over de gunning van 4 woning wetwoningen, waarvan de aanbeste ding enige weken geleden plaats had. De gunning n.l. aan de laagste in schrijvers, de heren Slotema en van Hee was niet doorgegaan, omdat hun prijs de toestemming voor de bouw van hoger hand twijfelachtig maakte. Nadat de heer Slotema zijn inschrij ving had verlaagd, bood de heer Ane- maet aan de architect, de heer 't Hooft, een nog lagere prijs aan, om dat de heer Slotema zich niet volgens hem aan de onderlinge afspraak had gehouden. Tenslotte werd het werk gegund aan de heer Anemaet, behou dens de goedkeuring van de Directie van de Wederopbouw. Ingekomen was een schrijven van de heer Slotema, waarin niet alleen het beleid van B. en W. werd ge laakt, maar zelfs de handelwijze van de heer 't Hooft „unfair" werd ge noemd. Verder was er een rapport ingeko men van de heer 't Hooft, waarin op duidelijke wijze werd uiteengezet, dat de architect bij de keuze van de aan nemer volkomen correct had gehan deld. Enkele raadsleden, o.a. de heren C. J. de Smit (C.H.) en J. van Halst (C. H.), leverde felle critiek op deze gang van zaken en vroegen de voorzitter klare wijn te schenken. Het verweer van burgemeester J. J. van der Maas in dit langdurige debat, kwam hier op neer, dat B. en W. meenden in het belang van de gemeente gehandeld te hebben. Desgevraagd ontkende de voorzitter gehoord te hebben, dat de heer Slotema aangeboden had het werk in de winter voor f 3500 minder uit te voeren. De heer Marcusse (A.R.) bracht nog uitdrukkelijk naar voren dat de heren van Halst en de Smit te ver waren gegaan in hun critiek en o.m. ook wethouder M. de Nooyer (A. R.) plaatste zich tegenover de mening van deze raadsleden. De burgemeester besloot het debat met de mededeling dat hij de heer Slotema zou adviseren zich inzake deze kwestie te wenden tot de Directie van Wederopbouw of desnoods tot het Ministerie. Rijwieldief had nog meer op zijn kerfstok. De man, die, zoals gemeld, Vrijdag avond door de Goese politie in da kraag werd gegrepen, omdat hij in Bouwplan-Oost er met een fiets van door ging, blijkt de vorige maand in Middelburg een solex te hebben ge stolen. Hij had de bromfiets verkocht aan R. te Goes. De solex is in beslag genomen en B. is ter beschikking van de justitie gesteld. DE BILT ZEGT: Vrij warm. Overwegend droog en vrij warm weer met perioden van zonneschijn. Tegen de avond evenwel toenemende kans op regen- of onweersbuien. Ma tige tot vrij krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid. h<*1

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1