Vliegende schotels op bestelling VERZET IN PERZISCHE SENAAT GEEN GRENZEN MEER VOOR KOLEN EN STAAL Koning Talal zou vandaag aftreden Er zou van de proeven maar weinig deugen Franse politie heeft vage aanwijzingen Verhoging pensioenen bepleit voor militaire oorlogsslachtoffers r J Over een tapijt van bloemen trok rouwstoet naar congresgebouw In Groningen wordt vriendelijk heid beloond Ook de andere gearres teerden in vrijheid? PROTESTAHTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Besprekingen leverden geen resultaat op k SNIPPER NIEUWS1 Stoffelijk overschot rust thans in partijhoofd- kwartier Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen.' traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2245 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE MAANDAG 11 AUG. 1952 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 5.17 u., onder 20.12 u. Maan op 22.17 u., onder 14.33 u. Laatste Kwartier 14.27 u. Hoogwater Dinsdag 12 Aug.: Vlissingen: 6.32 u. 1.81 m., 18.51 u. 1.64 m. Terneuzen: 7.01 u. 2.01 m., 19,19 u. 1.85 m. Wemeldinge: 8.09 u. 1.65 m., 20.22 u. 1.49 m. Zierikzee: 7.50 u. 1.45 m., 20.03 u. 1.30 m. /?=- Men verwacht te Beiroet, dat Ko ning Talal van Jordanië vandaag af stand van de troon zal doen en dat zijn 17-jarige zoon Hoessein tot Ko- ni ïg zal worden uitgeroepen. Je regentschapsraad, die sinds Juni vcar de Koning optreedt, heeft tegen Maandag de nationale vergadering in bijzondere zitting bijeengeroepen. Naar verluidt zal de vergadering wor den gevraagd, de toestand, die tenge volge van de ziekte van de koning is ontstaan, te bestuderen. De 43-jarige vorst lijdt aan sehizo- phrenie. In Juni werd gemeld, dat het kabinet, aan de hand van medische rapporten uit Parijs en Lausanne, waar de koning werd behandeld, tot de slotsom was gekomen, dat Talal nooit meer in staat zou zijn te regeren Prins Hoessein bevindt zich met va- cantie bij zijn moeder, Koningin Zain, te Lausanne. De Amerikaanse natuurkundige Noel W. Scott heeft, zoals bekend, in zijn laboratorium in het Fort Belvoir in Virginia proeven genomen om te be wijzen, dat „vliegende schotels" ge woon maar „natuurkundige verschijn selen" zijn. Niets meer dan een be paalde lading statische electriciteit in een luchtledige ruimte. Zoals op de foto te zien is, is hij daar in aardig geslaagd. De rechtse afbeel dingen vertonen oranje-kleurige bol len, die omgeven zijn door vlammende saturnus-ringen. Met die „schotels-op-bestelling" is een andere Amerikaanse geleerde, profes sor Ray Wait, van de Carnegiestieh- ting, het echter helemaal niet eens. Het is onmogelijk een dergelijke ver klaring te geven, zei deze hooggeleer de heer. Naar zijn oordeel had pro fessor Scott bij zijn recente proefne mingen niet dezelfde voorwaarden ge schapen, die op de toen genoemde hoogten van 300 kilometer heersen. Nu zijn we dus weer evenver. Plaatje of géén plaatje.... VOLMACHTEN VOOR MOSSADEQ NIET GRONDWETTIG De Perzische Eerste Kamer heeft Zaterdagochtend, na een debat van twee en een half uur, besloten premier dr Mossadeq door een negen man sterke delegatie inlichtingen te laten vragen over zijn verzoek om „uitgebreide volmachten" gedurende de komende zes maanden. De senaat zag er, met het oog op de gevorderde leeftijd en de zwakke gezondheidstoestand van de premier, van af deze te verzoeken zelf in de Eerste Kamer te verschijnen en daar de gewenste inlichtingen te geven. De delegatie heeft Zaterdagavond premier Mossadeq bezocht; de gevoer de besprekingen hebben evenwel geen resultaten opgeleverd. Naar verluidt hadden senatoren voorstellen tot wij ziging in Mossadeq's verzoek om tij delijke uitgebreide volmachten ge daan, die de premier evenwel zou hebben verworpen. Daar de Eerste Kamer zich nog niet heeft uitgespro ken, blijft de positie van de regering- Mossadeq nog onzeker. WITTE ROZEN BIJ INSTALLATIE GEZAGSORGAAN. De Europese kolen- en staalgemeenschap is Zondag van stapel gelopen met de installatie te Luxemburg van het uit negen leden bestaande hoge gezagsorgaan. In zijn installatierede zeide de voorzitter van de hoge autoriteit van het Plan-Schuman, de Fransman Jean Monnet, dat over enkele maanden alle douane-barrieres, alle kwantitatieve beperkingen en alle discriminaties uit de weg zullen zijn geruimd. Kolen en staal zullen zich geen grenzen meer gesteld zien binnen de gemeenschap en zij zullen iedere koper op dezelfde voorwaarden ter beschikking staan. Het verdrag de eerste Europese antitrustwet -geeft de bevoegdheid kartels te ontbinden, productiebeper kende practijken te verbieden en elke buitensporige machtsconcentratie te verhinderen. Aldus zal onder een stel sel van gezonde concurrentie de kolen- en staalproductie waarlijk ten dienste komen van de verbruikers. Bij de ern stige pogingen, die zullen worden ge daan tot een ontwikkeling der econo mie in Europa, zal bijzonder aandacht worden geschonken aan een verbete ring der levensomstandigheden en ar beidsvoorwaarden der werknemer, al dus de voorzitter van het hoge gezags orgaan. Wanneer er meer kolen en meer staal voorhanden is van betere kwaliteit en tegen een lagere prijs, DE MOORD OP DE DRUMMONDS. Marcel Peries, de ambtenaar die het onderzoek inzake de moord op de Britse geleerde Sir Jack Drummond, diens echtgenote en dochter leidt, heeft Zondag meegedeeld er van over tuigd te zijn, dat de moordenaar uit de streek, waar de drievoudige moord is gepleegd, afkomstig is. De politie is er zeker van, dat de moordenaar zich in de omgeving op houdt. Zij zoekt thans de eigenaar van de Amerikaanse karabijn, die bij de slachtoffers werd aangetroffen. Uit de tot dusver gevonden aanwij zingen heeft men zich een vage voor stelling van de moordenaar gevormd. Hjj moet een goed schutter zijn, aan gezien van de zeven schoten, die hij heeft afgevuurd, er zes met dodelijke zuiverheid waren gericht. Voorts be schikt hij over aanzienlijke lichaams kracht. Dit wordt afgeleid uit het feit, dat de kolf van de karabijn, waarmee hjj de U-jarige Elizabeth Drummond van het leven beroofde, werd stukge slagen. Ook moet hij goed kunnen om gaan met een bijl, gezien de zuiver heid van de slagen met de kolf van zijn wapen. Dit zou er op duiden, dat de moordenaar een landbouwer of houthakker is. Tenslotte acht men het waarschijnlijk, dat hij veel jaagt. De toestand van de gevonden karabijn wijst er n.l. op, dat het wapen veel vuldig gebruikt is. Gustave Dominici, de 32-jarige land bouwer, die de slachtoffers ontdekte, lijdt aan een zenuwinstorting tenge volge van de langdurige verhoren, die hem in verband met de moord zijn afgenomen. Zijn vader deelde mee, dat Gustave van plan is zijn boerderij te verkopen, wanneer het onderzoek ach ter de rug is. dan betekent dit, dat een ieder meer kan kopen en ieder gezin een hoger levenspeil krijgt. Het gezagsorgaan zal contact tot stand brengen met de regeringen, ar beiders, verbruikers en handelaren. Aan de gemeenschappelijke assemblee zal over een vijftal maanden verslag worden uitgebracht over de opgedane ervaringen. Nog tijdens de eerstvol gende weken zal een raadgevend co mité worden bijeengeroepen, bestaan de uit ondernemers, arbeiders ver bruikers en handelaren. Het hoge gezagsorgaan is niet ver antwoording verschuldigd aan de sta ten doch aan een Europese Assemblee, een parlement van 78 leden. De leden van deze Assemblee zijn door geen nationaal mandaat gebonden en zij stemmen vrij en hoofdelijk, dus niet als nationale groep. Elk hunner verte genwoordigt niet zijn land maar de ge hele gemeenschap. Deze Assemblee zal controle uitoefenen op het beleid van het hoge gezagsorgaan en zij is de eerste Europese Assemblee die met een souvereine macht bekled is. De zaal van het Luxemburgse stad huis waar de installatieplechtigheid plaats had, was fraai met witte rozen versierd. A In de Tsjecho-Slowaakse jeugdbe weging heeft een „zuivering" plaats gevonden. Drie leiders zijn uit de partij gestoten op de beschuldiging, dat zij een samenzwering tegen de re publiek hebben geleid. De Japanse regering zal binnenkort de Verenigde Staten, Engeland, Nederland, Frank rijk en Australië verzoeken, 821 Ja panners, die zich wegens het begaan van minder ernstige oorlogsmisdaden in de Soemago-gevangenis te Tokio bevinden, voorwaardelijk in vrijheid te stellen. Volgens het Engelse Mi nisterie van Landbouw wordt het overbrengen van het mond- en klauw zeer naar Engeland voornamelijk ge weten aan trekvogels, vooral spreeu wen. Radio-Rome heeft Zondag ochtend vroeg gemeld dat de vulkaan Stromboli, op het Italiaanse eiland van dezelfde naam, dat ten Noorden van Sicilië is gelegen, werkt. Er is nog geen schade aangericht. Kanselier Adenauer heeft in een persgesprek verklaard, dat „het houden van vrije verkiezingen in het Saargebied" voor waarde is voor een Europeanisering van het Saargebied. In een Ham- burgs ziekenhuis is een arts er in ge slaagd door middel van hartmassage na operatief ingrijpen het hart van een jonge man, dat reeds zes minuten had stilgestaan, weer in beweging te krijgen. Na 33 uur overleed de pa tient echter, daar de hersens volgens de medici te veel geleden hadden door het stilstaan der bloedcirculatie. DESTIJDS ZELF VERWORPEN. Een der senatoren, die zich tegen Mossadeq's voorstel verzette, was de schoonzoon van de premier, Matin Daftari. Hij bracht in herinnering dat dr Mossadeq zich twintig jaar geleden zelf had uitgesproken tegen het ver lenen van speciale volmachten aan welke minister of regering ook. „Hoe kan de premier dan nu zijn eis recht vaardigen?", vroeg Daftari. Senator Lessani zeide dat het in strijd met de grondwet zou zijn de pre mier de gevraagde volmachten te ge ven. „Hoe zouden wij het tegenover de generaties na ons kunnen verant woorden, indien wij er thans aan me dewerkten de grondwet buiten wer king te stellen? Ik weet, dat ik mijzelf in gevaar breng door deze dingen te zeggen, doch niettemin moeten zij ge zegd worden", verklaarde hij. Twee andere senatoren ondersteun den Mossadeq's voorstel en haalden voorbeelden uit de Perzische geschie denis aan om aan te tonen dat ook vroeger aan ministers wel speciale vol machten werden verleend. Hoessein Navab, de gewezen Perzi sche gezant te Den Haag, die tot mi nister van Buitenlandse Zaken is be noemd, is Zaterdag te Teheran aan gekomen, waar hij zijn nieuwe ambt zal aanvaarden. CENSUUR IN EGYPTE OPGEGEVEN. De Egyptische premier, Aly Maher, heeft Zondag in een radiorede mee gedeeld, dat de censuur in Egypte is opgeheven. Hij drong er bij de Egyp- tenaren op aan, zich aan de wet te houden en er aan te denken, dat „tro nen, constituties, regeringen en par tijen enkel en alleen gecreëerd zijn om de behoeften van het volk te dienen". Hij drong er bij de politieke leiders op aan, dat zij hun partijen reorgani seren en „definitieve en gedetailleer de programma's opstellen. „U moet het publiek openhartig de feiten mee delen, daar het er genoeg van heeft, dat het zo lang onwetend is gehouden" zo zeide hij. De aanslag op Luit.-kol. Harjono. Zoals hekend zullen de daders van de aanslag op Overste H. T. Harjono, de Indonesische militaire attaché in Den Haag, M. Pot en P. Colson, op 19 Augustus a.s. om 10.40 uur terecht staan voor de arrondissementsrecht bank in Den Haag. Aan hen, zo ver nemen wij thans, is ten laste gelegd; afpersing, poging tot doodslag en vrij heidsberoving. Als raadsman van P. treedt op mr Francois Pauwels. P. C. wordt verdedigd door mr Veldhuis. STAKING IN BELGIË VERLIEP KALM. Van de algemene staking van 24 uur, die door het socialistisch alge meen vakverbond werd geproclameerd als protest tegen het handhaven van de 2-jarige diensttijd was in Brussel ■weinig te merken. Er was een grote protestbetoging georganiseerd, die echter verliep in de regen. De grote warenhuizen hadden him personeel vrijaf gegeven en de P.T.T. diensten fungeerden normaal. In de provincies Luik en Henegou wen droeg de staking een algemeen karakter. Er deden zich nergens onge regeldheden voor. In Gent staakte on geveer 25 pCt der arbeiders en in Ant werpen verschenen de havenarbeiders 's ochtends niet. Later werd nog ge meld, dat in Chievres in de provincie Henegouwen een sabotagedaad ge pleegd was op het militaire vliegveld aldaar. Er werd een kabel van de con troletoren op drie plaatsen doorge sneden. V Rapport aangeboden te Breda (Van onze speciale verslaggever.) Op de Zaterdag te Breda gehouden bondsdag van de Bond van Ned. Mili taire Oorlogsslachtoffers, heeft de heer E. Kupers, voorzitter van een com missie tot bestudering van pensioen- i'golingen voor militaire oorlogs slachtoffers, een rapport van deze commissie aangeboden aan het bonds- bestuur. Daarin wordt o.m. gepleit voor ver hoging van de pensioenen der mili taire oorlogsslachtoffers, verhoging van het weduwenpensioen tot 65 pet. van de gehele grondslag en vrijstelling van de verrekening der eerste f 1500 door de invalide verkregen uit een nieuw verworven werkkring. Voorts bevat het rapport een aantal voor stellen van ondergeschikte betekenis, welke echter in vele individuele ge vallen van belang kunnen zijn. Een raming van de kosten, verbon den aan de aanvaarding van dit rap port door de regering, was niet mo gelijk, aldus de heer Kupers. Maar al weten we niet precies wel ke de vermeerdering van staatsuitga ven zou zijn déze uitgaven zullen maar een klein deel uitmaken van de totale DE KABINETSFORMATIE. Nadat Zaterdag de formateur de ministers Rutten en Stikker en het Eerste Kamerlid prof. Beaufort ach tereenvolgens had ontvangen, heeft hij Zaterdagmiddag de minister-pre sident dr Drees in diens woning be zocht voor een onderhoud. De formateur hoopte hedenmorgen zijn besprekingen voort te zetten. Geen snor, geen efen. In de gevangenis van Bikaner, in Voor-Indië, zijn zestig gevan genen een hongerstaking begon nen als protest tegen een bevel der gevangenisdirectie dat hun snorren moesten worden afge schoren. De directeur liet verle den week barbiers komen, om alle gevangenen glad te scheren. „Ik heb er genoeg van die kerels op arrogante manier aan hun snorren te zien draaien, terwijl zij de beambten der gevangenis bru taliseren", zeide hij. Prompt gingen zestig gevange nen in hongerstaking. De helft viel spoedig uit, doch Zaterdag weigerden de dertig overgebleve nen voor de vijfde achtereenvol gende dag te eten, tenzij hun zou worden gewaarborgd dat zij hun snorren mochten behouden. kosten onzer defensie. Daarom mag de overheid niet ach terblijven. Mede om morele steun te bieden aan hen die zich zo het on verhoopt nodig mocht zijn ten volle zullen geven voor de verdediging van onze bodem en van de democratische vrijheden. Het hoofdbestuur van de Bond zal zich nu beraden over het rapport, ten einde daarna bij de regering stappen te doen. WIE KOMEN IN AANMERKING? Voordat de heer Kupers mededeling deed van de hierboven genoemde voorstellen, had hij duidelijk gemaakt wie in aanmerking komen voor de verbeterde pensioenen. Dit zijn niet degenen die tengevolge van een dienstongeval in vredestijd invalide werden. Het zijn uitsluitend: invaliden met in en door de strijd be komen invaliditeit, niet door de strijd verergerde invaliditeit, slachtoffer van de mobilisatie 19391940, invaliden tengevolge van ziekte en verwonding in krijgsgevangenschap, invalide mili tairen van het voormalige K.N.I.L. en weduwen en andere nagelaten betrek kingen van voornoemde groeperingen. Niet alle wensen van de Bond heb ben wij in dit rapport overgenomen, zei de heer Kupers. Er is echter aan gedrongen op inwilliging van redelijke eisen. Met instemming citeerde de heer Kupers een uitspraak van de Belgi sche Koning Albert „De oorlogsinvali den en -weduwen zijn de eerste schuldeisers van de staat". ZÉLF OOK OFFEREN! De voorzitter van de Bond, de heer W. Ch. J. M. van Lanschot, had in zijn openingswoord zeer vele gasten te ver welkomen, o.m. mr J. A. Jonkman, voorzitter der Eerste Kamer en jhr mr A. F. C. de Casembroot, Commis saris der Koningin in Zeeland. H. M. de Koningin had zich laten vertegen woordigen; van H. K. H. Prinses Wil- helmina was een telegram binnenge komen. De heer Van Lanschot stelde vast, dat in het belang der militaire oorlogs slachtoffers nog veel gedaan moet worden. Evenwel: wat vóór ons ge daan wordt, zal waardeloos zijn als er "niets dóór ons gedaan wordt, ver klaarde hij, laten wjj niet meedoen met de goedkope critiek, maar ook van onze kant bereid zijn om een offer te brengen. DE LAATSTE GANG VAN EVA PERON. Met een eerbetoon, dat gewoonlijk slechts ten deel valt aan Argentijnse presidenten, die tijdens hun ambts periode komen te overlijden, is het stoffelijk overschot van Evita Peron, echtgenote van het Argentijnse staats hoofd, president Juan Peron, op een affuit van het Ministerie van Arbeid te Buenos Aires naar het congres, een afstand van twee kilometer, vervoerd. Ongeveer twintig duizend man der Argentijnse strijdkrachten bewezen de laatste eer. De lijkkist was gehuld in de Argen tijnse vlag en het vaandel van de Pe- ronistische partij. Zij werd langzaam door in rijen van drie lopende werk lieden, gekleed in wit en zwart, voor bij de langs de weg geschaarde, met stalen helmen uitgeruste, troepen ge dragen. President Peron liep achter het af fuit. Daarna kwamen Evita's familie leden, de leden van het kabinet en an dere hoogwaardigheidsbekleders. Tij dens het voorbij trekken van de stoet daalde een regen van bloemen neer van de balcons der woningen langs de brede „Avenida de Mayo", zij vorm den het veelkleurige tapijt, waarover 's presidents echtgenote haar laatste gang volbracht. Het overbrengen van Eva Peron's stoffelijke overschot naar het congres was de eerste der begrafenisplechtig- EÉN MAAND LANG Met sirenegeloei zal op 1 Septem ber a.s. een vriendelijkheidsactie te Groningen worden ingeluid. Geduren de de gehele maand September wil Groningen de vriendelijkste stad van Nederland zijn. Daartoe is een groots program op touw gezet. Ruim 250 winkelzaken zijn bij deze actie betrokken, terwijl daarnaast een ongeveer 200 zaken in de buitenwijken van Groningen met speciale attracties op de vriendelijk heidscampagne zullen inhaken. Reeds bij aankomst per trein aan 't Groningse hoofdstation zal de reiziger de gevoelens van hulpvaardigheid, vriendelijkheid en voorkomendheid van de Groninger ondervinden. Op het stationsplein zal een klein gebouwtje verrijzen, waar de heren reizigers zich electrisch kunnen scheren en de da mes toilet kunnen maken. Kosten zijn hieraan niet verbonden. Schoenpoet sers zullen de reizigers opwachten, die er prjjs op stellen hun schoenen te la ten glimmen, ook alweer voor nie mendal. Men loopt kans beloond te worden met enkele fraaie cadeaux, waarmee verschillende wagens Groningen door kruisen, wanneer men een bepaald staaltje van vriendelijkheid of voor komendheid aan de dag legt. Het simpel assisteren van een oud vrouwtje over de rijweg, het mee hel pen duwen van een zware kar tegen de brug op, zijn handelingen die een geheimzinnige jury in Groningen di rect opvallen en die zij, wat méér zegt beloont. Daarnaast wil Groningen in Sep tember ook een aantrekkelijke stad zijn. Feeëriek verlichte parken zullen er komen, sportdemonstraties worden georganiseerd, vriendelijkheidsconcer ten worden er gegeven, terwijl er iedere dag iets bijzonders in de Mar tinistad zal zijn. Het publiek wordt ingeschakeld bij een grootscheepse enquete onder de winkelzaken. Zij mag het personeel aanwijzen, dat het prettigst bedient, of de zaak met de vriendelijkste cassière. Voor het per soneel zijn er prijzen en voor het pu bliek fraaie cadeaux. heden, die twee dagen in beslag na men. In de nacht van Zaterdag op Zondag stond de overledene in het congresgebouw opgebaard in een met grote kransen behangen zaal. Zondag werd het stoffelijk overschot naar het hoofdkwartier der peronistische arbei derspartij overgebracht. Het zal daar blijven totdat het praalgraf, dat thans in het centrum van Buenos Aires wordt gebouwd, gereed is. Reusachtige menigten hadden zich aan weerszijden van de „Avenina de Mayo" geschaard, toen de stoet voor bij kwam. Vele vrouwen en sommige mannen weenden. Het laatste gedeelte van de stoet bestond uit leden van alle wapens der Argentijnse strijdkrachten en arbeiders, die door elkander liepen, om aldus de eenheid van het Argen tijnse volk te demonstreren. Zaterdagavond trokken duizenden leden der peronistische partij met fak kels uit de vier hoeken der stad naar het parlementsgebouw. Bij het con gresgebouw werden de fakkels ge doofd, waarna zwijgend voorbij werd getrokken. In het gehele land werd van Zater dagochtend zes uur tot Zondag te middernacht niet gewerkt. Slechts de volstrekt noodzakelijke openbare diensten vonden voortgang. Het algemene vakverbond heeft alle werknemers verzocht, deze maand het salaris van een dag af te staan voor de bouw van het mausoleum, waar het stoffelijk overschot van mevrouw Pe ron tenslotte zal worden bijgezet. Men denkt op deze wijze een bedrag van ongeveer 150 millioen pesos (ongeveer 40 millioen gulden) bijeen te brengen. Het vlaggeschip van de Argentijnse koopvaardij, het 11.343 ton metende pasagiersschip „Rio Tunuyant", zal voortaan „Evita" heten ingevolge een besluit van de minister van vervoer, STUDENTENRELLETJES IN VOORMALIG LA PLATA. In „Eva Peron", de hoofdstad van de Argentijnse provincie Buenos Aires, die voor Vrijdag nog als La Plata op de kaart stond, zijn studen tenrelletjes uitgebroken, waarbij de politie gebruik heeft gemaakt van traangasbommen, om de studenten uiteen te drijven. De relletjes begonnen, nadat het rouwfloers aan de ingang van het stu dentenrestaurant van een hoge school door een onbekende verscheurd was. De rector gelastte daarop, dat de studenten slechts in rouw het restau rant mochten betreden. Uit protest bleven de meesten toen weg en hielden demonstraties. Studenten van een an dere hoge school voegden zich bij hen. Nibeg-bestuur richt zich tot wmd. Hoge Commissaris. Het bestuur van Nibeg-Nederland heeft besloten een onderhoud aan te vragen met de wmd. Hoge Commissa ris van Indonesië in verband met en kele onderwerpen, welke de financiële en materiële belangen van de Indische gerepatrieerden betreffen. Ophoudsprijs voor fruit. Het C. B. van de tuinbouwveilingen heeft besloten bij alle aangesloten fruitveilingen met ingang van heden 11 Augustus een minimumprijs van 3 cent per kilogram in te voeren. Dit betekent, dat men geen appelen, peren of pruimen beneden deze prijs van drie cent zal kunnen Iwpen. De nieuwe minimumprijsregeling houdt geen heffing op veilingprijzen en geen vergoeding voor de telers in, indien tenminste het aangevoerde fruit de minimumprijs niet haalt. Volgens het Indonesische persbureau „Antara" zou in de komende dagen mogelijk de invrijheidstelling van de andere Nederlandse gearresteerden volgen, in afwachting van een vervol ging voor de rechter, welke thans in overweging is. Antara kreeg deze inlichting van de Indonesische procureur-generaal te Djakarta. Deze verklaarde, dat al de arrestanten meer of minder contact met Westerling en zijn Apra hadden gehad en dat zij wisten of begrepen, dat de ontworpen plannen ten uitvoer zouden worden gebracht. Zij hielpen bij de uitvoering daarvan. Dit kan ook worden gezegd van hen die op een of andere manier Indonesië hebben ver laten en wier schuld mogelijk groter is dan van hen, die thans worden aan gehouden, aldus de procureur-gene raal. Verder werd verklaard, dat wjj begrip moeten hebben van de gevoe lens en de geest van hen, die na de souvereiniteitsoverdracht aan Indone sië zich niet konden neerleggen bij dit feit en mogelijk de hoop koesterden hoe gering ook om de gezonde ont wikkeling tegen te gaan of te belem meren van een door hen niet gewenste staat. Het hoofd-parket zal, met inachtne ming van tactische, technische, psy chologische en politieke overwegin gen, de nodige beslissingen nemen, welke mogelijk niet een vervolging voor de rechter zullen inhouden, aldus de procureur-generaal. Wilde zwijnenplaag op Midden-Java. Overal in Midden-Java heeft de landbouwende bevolking zeer veel last van de wilde zwijnenplaag. Soms tre den de zwijnen zeer driest op. Zo wer den onlangs in de desa Bandongan bij Magelang vier landbouwers, die op hun sawah aan het werk waren, door een groep zwijnen aangevallen, zodat zij met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen moesten wor den. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot heden avond. Veranderlijke bewolking met voor namelijk in de zuidelijke helft van het land kans op enige regen. Over wegend matige zuidwestelijke tot zui delijke wind. Vrij warm.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1