VAN DE NEGERHUT OOM TOM. Een eenvoudige domineesvrouw bracht de wereld in beroering. de loupe Zeeuwsch Dagblad, kersvers van de pers! In Oost Geref. Vereniging voor Drankbestrijding hield 49ste jaarvergadering» Vliegende schotel boven Delft? 1852 - een boek verjaart - 1952. OVtder I GEBRUIKTE TRACTOREN FORDSON MAJOR TRACTOR FORDSON MAJOR TRACTOR FORD DEARBORN TRACTOR FORDSON MAJOR TRACTOR A.C. TRACTOR Ht. dwu Co-'s VlÜ. Met wijdgeopende ogen en nochtans verblind! OPEN BRIEF Ds W. S. HUGO VAN DALEN Ds H. RETEL Aanbesteding het woon- en winkelhuis het dubbel woonhuis Openbare Verkoping Herderlijke ijzeren g Nogmaals sclief tegen ontvoering v Zaterdag 9 Augustus 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina „De Negerhut van Oom Tom", wie heeft het niet gelezen? Wie heeft in zijn schooljaren, en wellicht later nog wel, niet met angstige spanning de heldhaftige vlucht gevolgd van Eliza over de kantelende ijsschotsen van de Ohio, of mee- geleden met Oom Tom, de goedhartige, gelovige negerslaaf, die uit noodzaak verkocht werd en na een reeks mishan delingen stierf op het ogenblik dat zijn vroegere meester kwam om hem te bevrijden? Het was een eenvoudige, arme predikantsvrouw, die uit verontwaardiging over het ellendige lot van de negerslaven in Amerika het boek schreef, dat met één slag de wereld in beroering bracht en zo'n sterke invloed uitoefende, dat weinige jaren daarna, na een bloedige oorlog, de afschaffing van de slavernij in de Verenigde Staten een feit werd. „De Negerhut van Oom Tom" zag honderd jaar geleden het licht. Dit gedenkwaardige feit zal niet zonder meer voorbijgaan. Een college van geleerden aan de Sorbonne te Parijs zal een serie lezingen houden, waarin het boek en de merkwaardige figuur van de schrijfster van verschillende zijden zullen worden belicht, terwijl ook in Engeland en Amerika en elders Harriette Beecher Stowe en haar boek een tijdlang in het centrum der belangstelling zullen staan. HARRIETTE BEECHER STOWE ....ik zal het doen als God wil.... Zelden heeft een boek meer onmid dellijke en, in het land waar het ge schreven werd, ingrijpender gevolgen gehad dan dit. Er ging een storm van verontwaardigng op, zowel in de Ver enigde Staten als daarbuiten, over de mensonterende wijze waarop de neger slaven op vele plantages in het Zui den van Noord-Amerika werden be handeld. En wie had die storm ont ketend? Niet een genie, geen ge leerde of invloedrijk politicus, maar Harriette Beecher Stowe, een pre dikantsvrouw, arm, onbekend en zieke lijk, moeder van zeven kinderen, die hoopte met haar boek een nieuwe zij den jurk te verdienen. En het eerste gedeelte van „De Negerhut'' werd niet geschreven op een blocnote in gouden houder en met een prachtig vignet in de linkerbovenhoek, maar op een stuk pakpapier. Ik heb een roeping. Harriette Beecher werd in 1811 ge boren in het plaatsje Litchfield in Connecticut, waar haar vader predi kant was van een kleine Puriteinse gemeente. Zij kreeg, evenals haar tal rijke broers en zusters een streng- Protestantse opvoeding. Typerende karaktertrekken van de familie Bee cher waren: de humor en het gevoel in de wereld een speciale roeping te hebben. Vooral Harriette geloofde vhn kindsbeen af vast dat zij geroepen was tot een of andere betekenisvolle daad. In 1813 verhuisden de Beechers naar Cincinnati, Ohio, aan de grens van de slavenstaat Kentucky. Vijf jaar la ter trouwde Harriette met Prof. Sto we, met wie zij in 1850 vertrok naar Brunswick, Maine, in het Noorden van Amerika gelegen, dicht bij de Atlan tische Oceaan. Het gezin groeide snel, ouders en kinderen waren dikwijls ziek, bovendien was Prof. Stowe's ver dienste van dien aard, dat financiële zorgen dagelijkse 'gasten waren. Door al dit had mevr. Beecher-Stowe het verre van gemakkelijk, maar het ge loof was haar bron van blijdschap en dat maakte, ondanks alles, de lasten van het leven gemakkelijk te dragen. De slavenkwestie. Reeds tijdens hun verblijf in Cincin nati was de slavenkwestie een dus danig urgent probleem geworden, dat relletjes en ongeregeldheden aan de orde van de dag waren. Vele slaven, verdrukt en mishandeld op de Zuide lijke plantages, trachtten te ontvluch ten naar Canada, een lange weg, maar waarlangs evenals hier in de bezet tingsjaren allerlei plaatsen waren waar zij werden verder geholpen. Mevr. Stowe's huis was één van die schakels. Haar vader en haar man re den zelf op een donkere avond in een rijtuig naar één der veren van de Ohio met een ontvluchte slavin, die haar verkochte zoontje redden wilde, de la tere Eliza Natuurlijk hoorde zij daar al de ver halen van de gruwelen, die in het Zuiden plaatsgrepen, waar gezinnen zonder genade uit elkaar werden ge rukt, mannen en vrouwen op de markt werden verhandeld als vee, moeders de kinderen van de borst werden ge scheurd en apart verkocht, waar gege seld en geranseld werd om een kleinig heid. Ook bracht Harriette dikwijls be zoeken aan plantages in Kentucky, waar evenwel een veel mildere sla vernij bestond, getuige ook de plan tage van mr Shelby in „De Negerhut'.' Tenslotte had zij ook een broer, die in het Zuiden werkte; hij hielp haar, o.a. aan de figuur van de wrede sla venhandelaar Legree. Lang reeds was de slavenkwestie gistend, hier en daar gingen steeds feller protesten op, maar afschaffing was geen gemakkelijke zaak, want de hele economie van het Zuiden met zijn rijke katoencultuur berustte op het slavensysteem. Pas goed begon de zaak te rollen toen de regering in 1850 de „Ontvluch te Slaven Wet" afkondigde, die de slavenhandelaars machtigde hun ont vluchte, in het Noorden verkerende slaven terug te slepen en de Noorde lijke burgers gebood daaraan met al le kracht mee te helpen. Daarmee kwamen de wilde tonelen, vroeger alleen gekend uit verhalen en van horen zeggen, nu ook in het Noorden. In iedere stad zag men slavenhande laars op jacht, die zonder genade en met ruw geweld hun eigendom terug sleurden naar het Zuiden. Dat bracht de vrije staten in rep en roer, een golf van verontwaardiging steeg op in het Noorden, die de strijd steeds ho ger deed oplaaien. Ik zal het doen, als God wil. Het was toen, dat Harriette Beecher Stowe op een middag met haar gezin aan tafel zat en een brief voorlas van haar schoonzuster uit Boston, die vol verontwaardiging de drama's beschreef die in deze stad plaatsgrepen. De brief eindigde met de woorden: „Wel, Hattie, als ik de pen kon gebruiken als jij, dan zou ik ons gehele volk eens flink doen gevoelen wat een vervloekt iets de slavernij is". Door deze zinsnede werd Harriette diep getroffen; nu wist ze wat de daad moest zijn, die ze haar hele leven gevoeld had te moeten doen! Maar de zorgen voor het huis houden, de ziekte en de armoede maakten het haar bijna onmogelijk. Roerend is het te lezen in het ant woord dat ze schreef aan haar schoon zuster, dat zij op het ogenblik niet veel doen kon, omdat de baby 's nachts bij haar sliep en de nachten onrustig maakte. „Maar", schreef zij, „ik zal het doen, als God wil". Korten tijd later maakte zij kennis met een negerpredikant, die in zijn jeugd ontvlucht was en die vertelde hoe hij zijn oude vader had zien doodranselen om niets. Zij werd niet zozeer getroffen door het verhaal zelf, dat tamelijk alledaags was, maar wel door de toon van vergevingsgezind heid waarop deze Christen-neger sprak over de slavenhandelaar die zijn va der op deze dierlijke manier ver moordde. De Zondag daarop zat zjj in de kerk van Brunswick; opeens sprongen haar de woorden van Christus voor de geest: „Zo gij dit aan één van m!'n minste broeders gedaan hebt, zo hebt gij dat Mjj gedaan''. Dit, in combinatie met het verhaal van de negerdominé, inspi reerde haar om nog diezelfde middag een verhaal te schrijven, dat „Do dood van Oom Tom" heette en dat later de climax werd van haar boek. Zij schreef het op een stuk pakpa pier dat juist bij de hand lag; nadat het af was, borg zij het papier weer op en zei niemand iets. Korten tijd later vond haar man het toevallig en op zijn suggestie om een langer ver haal te schrijven met de dood van Oom Tom als climax, ontstond „De Negerhut van Oom Tom". Het ver haal verscheen als feuilleton in het tijdschrift „National Era". Daarna werd het in 1852 in boekvorm uitge geven. Als een vogel.... Enorm was de uitwerking die „De Negerhut van Oom Tom" alom in de wereld had. Het boek vloog als een vogel over de aarde. Binnen enkele dagen was de eerste Amerikaanse op laag van 10.000 exemplaren uitver kocht, binnen het jaar hadden acht krachtige personen, die dag en nacht werkten, 300.000 exemplaren gedrukt. Wie op dat ogenblik een boekwinkel binnen ging, kon evenwel geen exem plaar meer te pakken krijgen! Enge land verslond in één jaar één millioen stuks, ruim vijf millioen exemplaren werden in de Engelse taal gedrukt en verkocht. Vertalingen sprongen overal, tot in China en Japan toe, ais padde stoelen uit de grond. Van een bestsel ler gesproken Overal wekte het de algemene ver ontwaardiging op over wat in de Zui delijke staten van Amerika gebeurde, hoe er met de negerslaven als met slachtvee werd omgesprongen. De we reld kwam in beweging, in Europa ont stond een sterke Anti-Amerikaanse stemming, althans tegen de regering, die niet alleen deze mistoestanden duld de, ftiaar die ook het systeem van de slavernjj wettelijk volkomen toeliet. Deze stemming, die grotendeels het resultaat was van „De Negerhut" was iets, waarmee de Amerikaanse rege ring natuurlijk terdege rekening had te houden en die dan ook een belang rijke factor is geweest bij het latere besluit tot de afschaffing. In Amerika zelf werd het boek allereerst de oor logsvaan der Abolitionisten, een partij die met radicale middelen een einde wilde maken aan de slavernij. Dat is niet mevr. Stowe's bedoeling geweest, zij was wel vóór de afschaffing, omdat zij de slavernij beschouwde als een moreel kwaad, maar tegelijkertijd be greep ze dat dit niet in één dag ge beuren kon en wist en gaf ook toe dat de toestanden, in „De Negérhut" beschreven, lang niet overal voor kwamen. En zo spitste de kwestie zich hoe langer hoe meer toe, tot tenslotte de oorlog ontbrandde, bekend als de Ame rikaanse Vrijheidsoorlog (18611865), een harde, bloedige krijg, waarna wel is waar de afschaffing van de slavernij volgde, maar die ook van het bloeiende Zuiden een woestenij maakte. Van een onbekende, tobbende do mineesvrouw was Harriette Beecher Stowe plotseling een figuur geworden van internationale bekendheid. Ware zegetochten maakte zij door Frankrijk, Engeland en Zwitserland. Zij werd evenwel door al die wuivende menig ten niet over het paard getild. Zij is de eenvoudige, kinderlijk gelovige vrouw gebleven die later op ander gebied nog talrijke romans heeft ge schreven die een waardige plaats in nemen in de Amerikaanse literatuur. Maar het meest bekend is zij ge bleven, overal ter wereld, als de schrijfster van „De Negerhut van Oom Tom", het boek dat ondanks vele ge breken, de vrijheid en een —"nswaar- dig bestaan heeft gebracht voor de zoon van Cham, die niet maar een .traag tweebenig dier" is, maar ook een beelddrager Gods. Ds C. M. V. d. Loo voorzitter. .Hgent te zi-in- °ver het vraagpunt van de afdeling Sint Laurens op welke In de Zuiderkerk te Zwolle vond Donderdag de 49e alg. vergadering plaats van de Geref. Vereniging voor Drankbestrijding die druk bezocht was. De vergadering stond onder leiding van de vice-voorzitter, ds M. v. d. Loo, Geref. predikant te Dordrecht. Spreker wees er in zijn openings woord op hoe deze jaarvergadering een afsluiting en een begin kan wor den geacht. Op het kleine Geref. kerk je te Denderleeuw staat: een en een is twee. Spr. wekte op tot activiteit die noodzakelijk moet worden ont plooid. De ledentallen der georgani seerde drankbestrijding in Nederland dalen en het alcoholisme neemt toe. Pers, radio en film zijn voor de ge varen die hier voor ons volk dreigen nog veel te weipig toegankelijk. De ernst van het kwaad moet ons drin gen tot groter activiteit. Allen moe ten propagandist zijn en bedenken dat een en een twee is. Het ora et labora het bidden en werken moeten hier samen gaan. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester, de heren J. Feitsma te IJmuiden en J. O. Elshout te Apel doorn, werden goedgekeurd. Ds J. v. Herksen te Ermelo, sedert 1934 voorzitter, sprak een afscheids woord nu hij om allerlei reden meen de dat zijn tijd van heengaan geko men was. Ds v. d. Loo dankte hem voor wat hij lange jaren voor de or ganisatie is feweest. Nadat verscheidene sprekers het woord gevoerd hadden, werd met al gemene stemmen een voorstel van het erelid, de heer W. C. F. Scheps te 's-Gravenhage aangenomen waarin de vergadering uitspreekt niet te zijn bevredigd door de gevolgde proce dure in de Nationale Commissie tegen het alcoholisme (N.C.A.), inzake de verdeling der rijkssubsidie en de ge rechtvaardigde verwachting koestert dat deze zaak naar juiste rechtsrege len zal worden getracteerd, waarom zij haar afgevaardigden in de N.C.A. opdraagt bij de voortduur terzake di- wijze het best gewerkt kan worden tot het winnen van donateurs volgde een levendige discussie waaraan deel namen de afgevaardigden van Sint Laurens, Middelburg, Goes, Bussum en de heren ds W. L. Korfker te Oostzaan en C. Buitendijk te Soest- dijk, erelid der vereniging. Besloten werd om de volgende jaar vergadering te houden in Friesland of Zeeland. In de middagvergadering trad als referent op de heer J. v. Dijk, leraar aan het Geref. Gymnasium te Leeu warden, met het onderwerp: „De roe ping en taak van onze gezinnen in de drankbestrijding". Nadat de referent een situatietekening gegeven had her innerde hij aan het Bijbelwoord: niet door kracht noch door geweld maar door mijnen Geest zal het geschieden. De strijd der Geref. drankbestrijding gaat in laatster instantie tegen den Booze. De drankbestrijding is daarbij ingeschakeld in de grote strijd, die eenmaal zal eindigen in de volkomen overwinnng van Jezus Chrstus. De eerste roeping in deze strijd ligt in het gezin. Spr. omschreef nader in de brede betekenis en invloed van het het gezin. Spr. omschreef nader in den zijn gehoor op tot gestage actie, grote volharding en het geven van het per soonlijk voorbeeld. Door jong radiotechnicus op de foto gezet. Niemand zou geloofd hebben, dat boven Delft een vliegende schotel gesignaleerd zou zijn, als een jong radio-technicus de verschijning niet handig zou hebben gefotografeerd. Het was de Delftse radio-technicus Luuk Nijhof, die deze fotografische opname maakte, aldus De Tel. Hij werkt aan de Nederlandse Kabelfa- briek en was op het dak bezig van de zwakstroomfabriek met onderzoekin gen met hoog-frequent kabels. Hij had daartoe een grote platen-camera bij zich (een Zeiss-Ikon met een 6,3 lens) teneinde fotografisch de stand vast te leggen van enkele aanwijsinstrumen- ten. Hij had net zijn camera ingesteld, toen hij plotseling een uiterst schelle lichtflits waarnam, die zich van Zuid naar Oost bewoog. Hij greep de camera, hield die voor zich en drukte, zonder verder in te stellen, af. Het resultaat bleek een fo to te zijn, waarop een donkere vlek in het midden, en daaromheen een ronde lichte massa een soort halo-ver schijnsel, zoals een kring rond de maan. Hij moet de foto hebben afgedrukt toen het voorwerp, dat, volgens Nijhof, als een bierviltje plat door de lucht kwam aanvliegen, plotseling kantelde en loodrecht omhoog schoot. Merkwaardig is, dat hij juist zijn oog liet vallen op de meetinstrumen ten, die hem omringden. Hij zag toen dat de wijzer van een veldsterkte meter die helemaal uitgeslagen was, zich langzamerhand herstelde tot zijn oorspronkelijke stand. In De Bilt werd de heer Nijhof door de wetenschappelijke onderzoekers van het K.N.M.I. een uur lang onder vraagd over zijn bevindingen. (Het gaat nu maar om de vraag, of de schotel écht was en de uitslag van het meetinstrument een gevolg van het verschijnen van deze „schotel", of dat de foto een opname is van een, door Amerikaanse geleerden verklaarde, atmosferische storing, die immers door statische electriciteit zou worden opgewekt). In de stromende regen; Ja oh!!! MEER DAN 100.000 MENSEN BEWONDERDEN HET SCHEVENINGSE VUURWERK Een ongekend groot aantal enthou siaste mensen had zich Donderdagavond opgemaakt om het bloemenvuurwerk in Scheveningen te gaan zien. Talloze op timisten hadden echter geen rekening gehouden met ons klimaat, zodat korte tijd voordat het vuurwerk begon, menig zomertoiletje doorweekt werd door een sproelbui. Naar voorlopige schatting van de H. T. M. zijn alleen al voor het vuurwerk ruim 100.000 mensen naar en van Sche veningen vervoerd, ongeacht de duizen den die per fiets en per auto naar het strand kwamen om 't beroemde vuur- spektakel bij te wonen. Voordat het vuurwerk echter begon, stonden duizen den al weer in de stromende regen om een trammetje naar huis te pakken. De meerderheid is echter gebleven en mag men degenen, die de buien trotseerden, geloven, dan heeft de Mij Zeebad nog nooit zo'n mooi vuurwerk gepresen teerd, als het vuurwerk ter ere van het Haagse bloemenfeest. Rode Kruis vraagt verbod van atoomwapens. De Rode-Kruisconferentie te Toron to heeft met 52 tegen 16 stemmen be sloten er bij haar nationale verenigin gen op aan te dringen haar regeringen te verzoeken een verbod van atoom wapens te steunen. De regeringdelega ties van Amerika, Engeland en Canada stemden tegen. Veertien communistische leiders in Californië zijn Donderdag tot de ma ximumstraf veroordeeld, n.l. vijf jaar gevangenisstraf en 10.000 dollar boete elk, wegens het bepleiten van een ge welddadige omverwerping der regering. Alle veertien zullen in beroep gaan. Zij verklaarden onschuldig te zijn. V GEEN FRANJE, „Wij zullen moeten afwachten" zo schreef „Trouw" gisteren „of tk heer Donker soms nog andere bedoe. lingen heeft, bijvoorbeeld de vorm hg van een parlementair driepartijen, kabinet met a.-r. extra-parlementaire franje". Deze zinsnede is een van de vele gissingen, die in de afgelopen da. gen in de pers gemaakt zijn over de pogingen van deze nieuwe kabinets. formateur, wiens bedoelingen even onduidelijk zijn als zijn naam aan. geeft! Hetheeft geen zin in dit stadium op deze bedoelingen vooruil te lopen. tyej echter willen wij de hierboven door „Trouw" gesignaleerde mogelijkheid even onder de loupe nemen. Men kont tot deze gissing doordat de heer Don. ker niet begonnen is met de fractielei. ders te raadplegen, maar direct contact heeft gezocht met ministers in spé, Tot deze aangezochten behoren een drietal anti-revolutionnairen en wel mannen die tot dusverre buiten het practische volitieke leven hebben ge- staan en dan ook meer als specialisten kunnen worden aangemerkt. Dit roept herinneringen op aan de toestand van 1951, toen ook een tweetal a.-r. fign. ren werd aangezocht om buiten de fractie om zi"'^q te nemen in het ka. binet Drees. En deze ni—'—n lijkt te waarschijnlijker nu wel als vaststaand mag worden aangenomen, dat de heet Suurhoff zal worden gevraagd Sociale Zaken op zich te nemen, een figuur die door de heer Schouten enkele weken geleden namens de gehele a.r.-fractii onaanvaardbaar werd genoemd. En men kan toch moeilijk aannemen, dat de heer Donker verwacht, dat de anti's nu plotseling van inzicht veranderd zullen zijn. Tenzij Sociale Zaken ook door deze formateur gesplitst zou wor. den, wat op zijn minst genomen on. waarschijnlijk is. De weigering tot deelname aan het kabinet-Drees in 1951 is in a.r.-kring nogal verschillend beoordeeld. Ook in deze kring immers leeft een sterk ver langen om mede regeringsverantwoor. delijkheid te dragen in het belang van geheel ons land en volk. Sommigen zijn van mening, dat het voldoende is wanneer een aantal a.r.-vertegenwoor- digers zitting hebben in het kabinet, anderen eisen een sleutelpositie op in de sociaal-economische sector. Dit laatste achten wij juist. Niet om dat de 12 a.r.-Kamerzetels deze eis zouden rechtvaardigen, maar wel om dat wij geloven, dat juist in deze sec. tor het christelijk geluid tot zijn recht dient te komen. Een niet gering deel van ons volk belijdt gelukkig nog al tijd Christus' koningschap ook op het maatschappelijk terrein en die stem dient ook in het kabinet gehoord te worden. En dan niet fluisterend, maat helder en klaar en met gezag bekleed En willen de socialisten dit niet, dan is oppositie beter dan deelname. Het christelijk geluid in dit ver band denken wij aan de Christelijk Historische U-;°. De Unie heeft twee mensen reeds zeker in het nieuweka binet: de heren Staf en Kernkamp, Maar waarom trekt de heer Tilanus in dit opzicht niet één lijn met de anti- revolutionnairen? Als de C.H.U. ziclt zou terugtrekken zou een rooms-rods coalitie overblijven en dat is wel het laatste wat prof. Romme begeert. Daardoor zouden de socialisten ge dwongen worden of aan de o.i. recht vaardige a.r.-eisen tegemoet te komen óf zelf de oppositie te aanvaarden. We mogen wel als zeker aannemen, dat ook de heer Tilanus en zijn partijge noten een uitbreiding van de christe lijke invloed op het kabinetsbeleid als zeer wenselijk beschouwen. Laat mes dan toch de onderlinge controverse, dat elkaar bevitten, aan de kant zet ten. Laat men toch beseffen, dat het niet om eigen eer gaat of om invloed van de een of andere partij het gaat om Gods eer, zij het dan ook door middel van zondige mensen, en om het belang van land en volk. Nu ka» men bewijzen, dat deze twee partijen toch eigenlijk op één wortel stoelen., laat men het dan ook bewijzen. Laat niet het christelijk element een franje worden! met Perkin Diesel Motor P 6, 45 PK petroleum, met cabine, als nieuw, 30 PK petroleum, 25 PK petroleum, 30 PK petroleum; 30 PK OFFICIAL DISTRICTS FORD TRACTOR DEALER Goes Middelburg Vlissingen Telel. 2267 Telef. 2972 Telef. 2266 en 3101 Het huis van de Stowes in Brunswick, Maine, waar Oom Tom" geschreven werd „De Negerhut van ZOJUIST VERSCHENEN aan Predikant der Ned. Herv. Kerk te Colijnsplaat door Predikant der Geref. Kerk te Colijnsplaat De prijs van deze brochure bedraagt 0.85 Verkrijgbaar door tussenkomst van uw Boekhandel of rechtstreeks bij de Uitgeefster OOSTERBAAN LE COINTRE N.V., GOES Postrekening no. 36000 HERZIENING UITBREIDINGSPLAN. Het Hoofd van het Gemeen tebestuur van Goes; gelet op het bepaalde in ar tikel 37, lid 2 en 4 der Wo ningwet; brengt ter openbare kennis, dat vanaf 9 Augustus 1952, gedurende vier weken op de gemeente-secretarie (le afdeling) ter inzage ligt het ontwerp van een plan tot partiële herziening van het uitbreidingsplan van Goes. Gedurende de termijn bo vengenoemd kunnen be langhebbenden bij de Ge meenteraad bezwaren in dienen. Goes, 8 Augustus 1952. Het Hoofd van het Gemeen tebestuur voornoemd, W. C. TEN KATE. Burgemeester en Wethou ders der gemeente 's-Heer Arendskerke zullen op Maandag 18 Augustus a.s., des voormiddags 11 uur, in het gemeentehuis in het openbaar trachten aan te besteden: De wegverbetering van een gedeelte van de Ha venweg te Nieuwdorp. Bestek en tekening zijn, zo lang de voorraad strekt, vanaf heden, tegen betaling van ƒ7.50 (per post ƒ7.75) te verkrijgen ter gemeente secretarie. Restitutie voor ongeschon den bestekken onmiddellijk na de besteding 5. TE KOOP BIJ INSCHRIJVING: te Goes, aan de St. Jac0jj» straat nr 8, groot _1 A. 1 ^.A„ annex woonhuis en er Oostwal 3, groot 38 e- Aanvaarding terstond. Be zichtiging te bevragen Tuip straat 25. Inschrijvingen te leveren en inlichting te bekomen ten kantore v Notaris H. Jonkers te Go» vóór of op 12 Augustus 1- Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes zal ten verzoeke van de Fa GEBRS STRAUB te Kloetinge, bij inschrij ving verkopen: met pakhuis en winkel, aan de Kerkstraat 19 te Kloetinge, groot 4.23 Are. (Een woning direct beschik baar, de andere verhuurd voor 2.50 aan mej. Straub) Inlevering biljetten ten kan- re van genoemde Notaris 30 Augustus 1952 te 12 uur. op Donderdag 21 Aug. 1 des middags 2 uur te R"" land-Bath, in het café „Het Wapen van Rilland-Batn ten verzoeke van de erfge namen van wijlen de heer C. ROTTIER en ten over staan van de Notaris J. J' VAN DUKE te Kruiningen van EEN HUIS EN ERF te Rilland, groot 2 A. c.A., aan de Derde weg. Verhuurd aan A. Buteiji; voor 17.25 per maand. Zaterdag 9 Augustus Zowel van Protestantse maatregelen gesignaleerd, ning tussen Kerk en Staa uitgroeien. Nadat de Eva Dibelius, zijn duidelijke v zone van Duitsland heeft se Bondsdag, dr Ehlers, guur In de Evangelische van nieuwe anti-kerkelijk dat deze maatregelen vt nisatles. Een aantal prot. nadat een felle campagn leid. Daar deze acties VO' gemeenschappen en tegep Kerken, vreest men verd organen. Voor het eerst richten jen der Oost-Duitse res ook direct tegen de god zorging. De mogelijkhede l(jke gezagsdragers om 1 In de Sowjetzone te bez nieuw beperkt. Merkw heeft men zelfs de Berlijn ber, een der oudste stri; goede verstandhouding t regiem, verboden naar G zen om daar de plechti aanstelling van een nieu\ te wonen. Proost Gruben tigde van de Evangelise de regering der Sowjetz ln Goerlitz een zitting der Oud-Pruisische Unies Pankow-bewind niet erke: schap, onmogelijk gemaa GEEN PRIEi Ook ln het innerlijke tholleke kerk hebben der zone Ingegrepen, priesterwijding ln Erfurt verhinderd. In de k 'd' 4 stad Er De Thtirlngse der het bisdom Fulda, heeft in de Amerik^g Duitsland. Nadat biss" Fulda en de vijf diaken door hem tot priester i gewijd, eerst een Inreisve den gekregen, werd de2 komst In Erfurt ontnom De passen waren volg ten onrecht gegeven, dai gen ln het Westen ha en daarom geen véf verblijf ln de Sowjetz krijgen. Sedert geruin en predikanten, die in opgeleid, niet in de Sowj De regering ln Oost-D met deze maatregel on' een scheiding van dj beide helften van E, de meeste van ha^SElgai dit doel gericht Voor het eerst h laar de samenkomst vai ten uit heel Duitsland belemmerd. Nadat zjj dat grote afvaardiging Duitsland de Evangelise sten In Hannover en St bijwonen, richten de nu steeds scherper op thollekendag, die oveij| beginnen. Niet alleen heeft de o bruik van Oost-Berlijn? voor de grote bijeenkon katholieken verboden, belemmeringen in de Wé zen naar Berlijn. Men re op vergunningen voor Gisteren is te Bon maakt, dat de Hoge Co| ter Donnelly Zaterdag Generaal Wasily I. hoofd van de Sowjet missie, een protest h tegen de ontvoering v; de Organisatie van Xr Walter Llnse. In de nota wordt dat bijna een maand sedert Dr Linse in d< de 8ste Juli door drie" zijn woning in West overvallen en gedwong^ gereedstaande auto te na deze koers zette na zone en dat, ofschoon se commandant in Ber lijk een scherp protest commandant indiende keer van Dr Linse eisl ver geen verandering is gekomen. „Ik verzoek U nogm de nodige instructies tf Dr Linse in vrijheid k; steld. Een verder uits klaarheid brengen van en in het tot rede br bedrijvers van deze slechts worden opgeva ming met deze misda nota. tv j h GESTOLEN JA< BERGING VEI Het 22 kwadraat mete heer P. Spuybroek, d nacht uit de berghaven Holland gestolen werd avond op het Noordersti veningen aan de grond ren bij de berging ve Met behulp van A- vaartuigen werd het strand getrokken. Bij tamelijk zware dwarsz gepoogd om het scheepj meters zuidelijker de haven binnen te krijgen heen echter wrong de mastvoet de mast kapot van mast en takelage w dek vernield. De twee het scheepje moesten be Sen ijlings overboord er een der amphibievaartu Je losgeslagen zeilboot oor de woelige zee op Worpen en gekraakt. De amphibievaartuige: wrak van de krib op 1 wokken. Het verwronj s nadien op een onde: reddingsboot weggehaalc

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 4