Amerikaanse levering van wapens aan de Europese bondgenoten verminderd Groep wegwerkers in Brabant door trein gegrepen Pcrzië stelt eisen in nota over oliekwestie Werkloosheid in juli gestegen Mr* Donker zet er haast achter NAHAS LOST HET EERSTE SCHOT: DE WAFD GEREbD Samentrekken van Bulgaarse troepen wordt ontkend k SNIPPER NIEUWS' A'j Tientallen doden bij botsingen in Indonesië Uit Rusland teruggekeerd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Van mislukking der plannen is geen sprake N.A.V.O. zal het voor dit jaar gestelde doel niet kunnen bereiken „Brusques le roil" Fins schip bij Baarland aan de grond gelopen VA MI-IJS I Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen. <traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administrate 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2244 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord ZATERDAG 9 AUG. 1962 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Temeuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.14 u., onder onder 20.16 u. Maan op 21.38 u, onder 11.45 u. Hoogwater Zondag 10 Aug.: Vlissingen: 4.56 u. 2.29 m., 17.14 u. 2.08 m. Terneuzen: 5.27 u. 2.45 m., 17.01 u. 2.45 m. Wemeldinge: 6.45 u. 1.97 m„ 19.02 u. 1.72 m. Zierkzee: 6.29 u. 1.73 m., 18.41 u. 1.50 m. M OM EEN OORLOG TE ONTKETE NEN moet men een argument hebben, het doet er niet toe welk. Toen Duitsland zich in de vorige eeuw sterk genoeg voelde om de Fransen te lijf te gaan kreeg de gezant te Parijs de korte opdracht: „Brusquez le roi!" brutaliseer de koning en het was genoeg om een bloedige strijd te rechtvaardigen. Het ging immers niet om het argument het ging er maar om dat men een oorlog wilde, dat men er bereid toe was. En met welke stok men de hond dan slaat is niet belang rijk meeri Tot het midden van deze week toe had waarschijnlijk nog niet een van de duizend Nederlanders ooit gehoord van het eilandje Gamma, ergens in een grensrivier tussen Griekenland en Bulgarije. En toch had dit op zichzelf heel onbelangrijke conflict om dit eiland de lont kunnen zijn, die deze kruitvat-wereld tot de explosie van een derde wereldoorlog had kunnen brengen. Twee partijen betwistten elkaar een vrijwel waardeloos eiland; de dhe partij behorend tot het Sowjet- pact, de andere met de Westelijken verbonden in het Atlantisch Pact. In die twist werd naar de wapens gegre pen en troepen werden naar de gren zen getransporteerd, zodat waarne mers van de Ver. Naties zich geroepen voelden om een noodsein naar New York te sturen: de wereldvrede was in gevaar. Was die in gevaar? Het ant woord kan alleen gegeven worden als men weet of uit een van beide hoofd kwartieren het bevel is uitgegaan „Brusquez le roi!" Maak dit tot het begin van de oorlog. WE GELOVEN NIET dat dit bevel uitgegaan is: Gamma zal waar schijnlijk geen nieuwe oorlog beteke nen. Dat we echter opnieuw langs het randje van de afgrond gegaan zijn ge loven we stellig. Hier stonden en staan misschien nog Grieken en Bulgaren tegenover elkaar en dat betekent iets. Ieder herinnert zich nog de Griekse burgeroorlog van enkele jaren geleden en ieder weet welk een rol de Bul garen daarin gespeeld hebben. Zij wa ren het die de rebellen steunden, die nen zo nodig schuilplaats verleenden binnen hun grenzen en wat het zwaarst weegt in hun land verblij ven misschien nog enkele duizenden van die Griekse kinderen, die in die boze jaren van vaders en moeders zijn weggehaald èn om als gijzelaars te dienen èn waarschijnlijk om als toe komstige communistische infiltranten dienst te doen. Denk U dit alles in, dan weet U welk een dodelijke haat vele Grieken tegen dit buurvolk zul len koesteren. Een haat uit persoon lijke motieven, omdat het ouderhart geweld is aangedaan. Bij een dergelijke geestesgesteldheid De Amerikaanse minister van Landsverdediging, Lovett, heeft op een Vrijdag te Washington gehouden persconferentie toegegeven dat de Ame- kaanse leveringen van wapens aan de Europese bondgenoten zfjn verminderd. „Dit, en de economische moeilijkbeden, die Groot-Brittannië en Frankrijk bij de uitvoering van hun bewapeningsprogramma's ondervinden, zal zeer waarschijnlijk er toe leiden, dat de Europese verdediging dit jaar beneden het gestelde doel zal blijven". „Ik moet echter met klem de pers berichten tegenspreken, volgens welke de plannen van de Noordatlantische verdragsorganisatie, om eind 1952 over 25 gevechtsklare en 25 reserve-divisies te beschikken, mislukt zijn. Deze be richten zijn ongerijmd en zij zijn voortgesproten uit een defaitistische geest", zei minister Lovett, hieraan toevoegend: „Ik kan u verzekeren, dat elke vijand, die thans Europa zou wil len aanvallen, zou ondervinden dat hij het heel wat moeilijker zou krijgen dan een jaar geleden". Lovett verklaarde geen schatting te kunnen geven van de mate waarin de N.A.V.O. het voor dit jaar gestelde doel niet zou bereiken. „Dit gehele vraagstuk zal in N.A.V.O.-vergaderin- gen, die in September a.s. beginnen en tot midden December zullen du ren, worden besproken", zei hij. FRANS STANDPUNT. Frankrijk heeft in feite reeds be sloten niet zo ver met zijn verdediging te gaan, als waartoe het zich te Lissa bon had verplicht. Vrijdag werd ver nomen dat, na een Donderdag tussen premier Pinay en de minister van Landsverdediging Pleven gehouden besprekingen, besloten is dat, tenzij Frankrijk meer buitenlandse hulp ontvangt, de militaire diensttijd gedu- DE POSITIE VAN JAPAN IN OOST-AZIË Volgens welingelichte kringen is de positie van Japan in het gebied van de Stille Oceaan volledig in beschou wing genomen door de ministers van Buitenlandse Zaken van de V.S., Aus tralië en Nieuw-Zeeland bij hun jong ste besprekingen. Naar men meent te weten zijn de ministers het er over eens geworden, dat de herleving van een krachtig Ja pan om het machtsevenwicht in Oost Azië te hersteilen, een onvermijdelijk risico is, doch een risico, dat nauw lettend in het oog moet worden ge houden in de komende vijf tot tien jaar. Men gelooft, dat, indachtig de oorspronkelijke doelen van het drie- mogendhedenverdrag voor de Stille Oceaan, gericht tegen een mogelijke Japanse agressie in de toekomst, de V.S. de herbewapening van Japan zul len blijven beperken tot defensieve wapenen. BESPREKINGEN OVER DE SAAR EN DIENSTPLICHT Te Parijs is medegedeeld, dat de Frans-Westduitse besprekingen over de „Europeisering" van het Saarge- bied op 13 Augustus in de Franse hoeft niet zo* erg"'veel"te "gebëurênï Er hoofdstad hervat zullen worden. is geschoten en er is bloed gevloeid en hadden de Bulgaren het eiland niet ontruimd, de ramp zou niet te overzien zijn geweest. Want het is niet aan twijfel onderhevig, dat de Russen een aanval op Bulgarije als een aanval op Moskou zouden beschouwen en evenmin is het twijfelachtig dat de Westelijken Griekenland te hulp zou den zijn gekomen, als dit land in een strijd gewikkeld zou zijn. Het is im mers lid van het Atlantisch Pact en een aanval op een der leden is im mers een aanval op alle leden! Zo is de wereld op het ogenblik georgani seerd: de verdeling in kampen wordt steeds sterker en dat maakt de kans op oorlog eensdeels geringer, ander zijds groter. Geringer omdat de aan valler weet dat hij geen gemakkelijke prooi zal hebben. Groter omdat de wrijvingspunten meer in aantal wor den. Het is goed zich dat te realiseren. SOMS praten we erg gemakkelijk over oorlog. Zo in een gemakke lijke stoel weggedoken en met een kopje koffie voor ons kunnen we zo licht filosoferen over de onvermijde lijkheid ervan en kunnen we het zelfs wel eens zo stellen, dat het misschien maar beter zou zijn als het direct ge beurde, als Ameria de atoombom maar gooide. Hoe ontzettend die redenering is voelen we plotseling als we, zoals in de afgelopen week, op dat punt staan, waarvandaan het nog maar één stap naar oorlog is! Dan is het alsof het hart stilstaat. Dan hoort men weer de vliegtuigen door de lucht daveren, hoort mc.i weer de inslag van bom men en het fluiten der mitrailleurko gels. Het ligt allemaal nog te dicht achter ons, dat we het vergeten zou den kunnen hebben. Of neen, vergeten doen we het nooit meer, hoe oud we ook mogen worden. Op zo'n ogenblik kan men het uitschreeuwen: „Mensen, doe niet zo dwaas! Dat nooit meer!" D RUSQUEZ LE ROI!" was eens het begin van een oorlog. Laten we ons realiseren dat het „brusqueren" van God, de opstand van de zondaar tegen God, de oorzaak is van alle oorlogen. Niet Moskou, niet Washing ton leidt de wereld. Dat doet de al machtige God. En dan mogen we ons realiseren, dat diezelfde God Zijn Zoon gezonden heeft om de zondaar weer met Zich te verzoenen. Alleen in die wetenschap is de angst voor een ko mende oorlog te dragen. Alleen het geloof, dat w(j in Gods hand zijn.... Op 12 Augustus zullen de landen van de Europese verdedigingsgemeen schap bijeenkomen om een besluit te nemen aangaande een uniforme rege ling voor de duur van de dienstplicht in elk der zes landen. rende 1953 op achttien maanden zal worden gehandhaafd en n i e t op twee jaar zal worden gebracht, zoals aan vankelijk was beoogd. Tevens is besloten dat er in 1953 evenveel Fransen voor de eerste oe fening onder de wapens zullen komen als in 1952. Het aantal geregistreerde werklozen steeg in Juli van 106.560 tot 110.560. Hieronder bevonden zich 31.183 DUW- arbeiders. De stijging wordt o.m. geweten aan de inschrijving bij de arbeidsbureaux van jongelui, die de ambachts- of mid delbare scholen hebben verlaten. In Zeeland waren eind Juli 1455 werklozen ingeschreven, tegen 1888 eind Juni. H.M. DE KONINGIN BEZOCHT „MOTONDO" H.M. de Koningin heeft Vrijdag, ge kleed in padvinderscostuum, een be zoek gebracht aan het tiendaagse in ternationale padvinderskamp van het Leger des Heils, dat thans te Lunteren wordt gehouden. Twee gevallen van kinderverlamming zijn gisteren in de stad Groningen ge constateerd. Volgens de Inspectie van de Volksgezondheid bestaat er geen reden tot ongerustheid. De Kabinetsformatie De kabinetsformateur, mr. Donker, heeft gistermorgen een onderhoud ge had met jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, oud-gou- vemeur-generaal van Ned. Indië, oud ambassadeur te Parijs en thans per manent vertegenwoordiger van ons land bij de N.A.V.O. te Parijs. Verder werd de minister van Oor log en Marine, ir. C. Staf, bij de for mateur ontboden. Tenslotte verscheen in de morgenuren ook prof. mr. R. Kranenburg, oud-voorzitter der Eerste Kamer en lid van de Raad van State, bij mr. Donker. Men mag aannemen, dat de formateur hem om advies ge vraagd heeft. In de middag zette de formateur zijn besprekingen voort door de Eerste Kamerleden van de K.V.P., dr. L. J. C. de Beaufort, ir. E. H. A. Kraaijvan- ger en oud-staatssecretaris prof. van der Grinten te ontvangen. Vandaag zet mr. Donker zijn besprekingen voort. DE STRIJD OM DE POLITIEKE MACHT IN EGYPTE Bevrijding van de Nijldelta eerste streven De Wafdistische leider, Moestafa Nahas, heeft „het eerste schot gelost in de strijd om de politieke macht in Egypte", aldus Reuter. In een politieke verklaring zegt hij, dat de Wafd gereed is om „haar grote rol te spelen in de bevrijding van het land en de vereniging van de Nijldelta, want de Wafd is de werkelijke vertegenwoordiger van de Natie". „Wij stonden op het punt deze doe len te bereiken, toen de Wafdistische regering (in October 1951) het Brits- Egyptische verdrag opzegde, zich te gen de imperialisten uitsprak, alle ar beiders uit de Britse kampen in de kanaalzone terugtrok, het dragen van wapens toestond, de ambassadeur in Londen naar Egypte ontbood en het beginsel van het afbreken der betrek kingen met Engeland goedkeurde". Het verbreken van het verdrag was als een strijdkreet te beschouwen. De aanhangers van de Wafdpartij slaag den bijna doch de plannen werden te gengewerkt „door gemene samen zweerders, die in Cairo brand stichtten en de Wafd van haar positie stootten". „De Wafd zal niet van haar bekende politiek afwijken". Moestafa Nahas gispte de Egyptische bladen, „die van Faroek een tiran ge maakt hebben door de slechtheid op te hemelen". Dezelfde bladen voerden thans een leugencampagne tegen de Wafd. VERKLARING VAN ALI MAHER. De Egyptische premier, Ali Maher, heeft in een interview verklaard, dat zijn regering geenszins van plan is de V.N.-WAARNEMERS NIET KOELBLOEDIG? Incidenten rond Gamma slechts „plaatselijke actie" „De waarnemers der Verenigde Naties, die Donderdag getuigen zijn ge weest van het Grieks-Bulgaarse grensincident, dat het bezit van het eiland Gamma in de grensrivier Maritza tot inzet had, verloren, als gevolg van te weinig ervaring, hun koelbloedigheid. Het optreden der Griekse troepen, die vuurden op Bulgaarse militairen, die op het betwiste eiland werden waar genomen, was niets anders dan een plaatselijke actie, waarvan het belang door deze waarnemers op onnodige wijze is overdreven", verklaarde een woordvoerder der Griekse regering Vrijdagavond te Athene. De Griekse vice-premier Venizelos, had Vrijdag reeds eerder verklaard, dat aan het „rivierfront" volstrekte rust heerst en dat aan de Noordelijke oever van de Maritza geen Bulgaarse troepen waren samengetrokken. Een woordvoerder van de Griekse generale staf herhaalde dat, indien er opnieuw Bulgaarse militairen op Gam ma zouden worden waargenomen, de Griekse grenstroepen mogelijk op nieuw zouden vuren, doch dat voor lopig niet tot bezetting van het eiland zal worden overgegaan. Radio Sofia meldde Vrijdag dat de jij Mr. P. J. Oud, de oud-burgemeester van Rotterdam, is benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in het Neder lands staats- en administratief recht aan de Economische hogeschool te Rotterdam. In Wageningen is op 78- jarige leeftijd overleden prof. ir. H. K. H. A. Mayer Gmelin, oud-hoogleraar aan de landbouwhogeschool. In Rot terdam zijn twee personen gearres teerd, die verdacht worden van de handel in valse dollars. De Iraanse gezant, die minister van Buitenlandse Zaken is geworden in het nieuwe ka binet Mossadeq, heeft gisteren ons land verlaten. Bulgaarse regering bij het secretariaat der V.N. heeft geprotesteerd tegen een aantal incidenten langs de Grieks- Bulgaarse grens, die voorvielen in de periode 26 Juli7 Augustus. In het Bulgaarse schrijven wordt de eis ge steld dat de Griekse regering onver wijld maatregelen zal nemen om een herhaling van deze incidenten te voor komen. Conferentie over Duitse schulden beëindigd Te Londen is de conferentie over de Duitse schulden tot een goed einde ge bracht. De tot stand gekomen schul denregeling houdt in de meeste geval len geen verlaging van de hoofdsom in. „Kleine kominform-vergadering" nabij Praag Het Westberlijnse anti-communisti sche inlichtingenbureau heeft Vrijdag gemeld dat in de omgeving van Praag een „kleine" bijeenkomst van de „Kominform" wordt gehouden, uitge schreven ter bespreking van methoden om tot grotere economische samen werking tussen de communistische sta ten in Europa te komen. Uit Tsjecho-SIowakije is een 25-jari- ge Amerikaan ontsnapt, die op be schuldiging van spionnage tot 10 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. grondwet te wijzigen, maar dat zq niet zal aarzelen dat te doen indien 's lands belang het vereist. Zijn regering zou al het mogelijke doen om de levensstandaard op het platteland te verbeteren. „Met schaamte", zo zegt hij, „moet men bekennen dat het leven van de boer sedert 40 eeuwen nog niet ver anderd is in Egypte". VERKLARING VAN GEN. NAGUIB. Generaal Naguib, opperbevelhebber van de Egyptische strijdkrachten, heeft Vrijdagavond tegenover een correspondent van Reuter verklaard, dat hij geen reden zag om een dicta tuur in te stellen op dit ogenblik. Een dergelijke maatregel zou echter nood zakelijk kunnen worden, indien de Egyptische politieke partijen geen grondige zuivering van het nationale politieke leven zouden uitvoeren, voegde hij er aan toe. Generaal Naguib verklaarde, dat hij niet tevreden is over de wijze, waarop de politieke partijen tot nog toe aan zijn eis, dat zij zich van corrupte ele menten moeten bevrijden, gehoor heb ben gegeven. „Het is misschien nodig, dat wij een krachtige waarschuwing laten horen, gelukkig bestaan er de beste betrek kingen tussen de strijdkrachten en de regering". Naar aanleiding van het ontslag van veertien leiders uit de Wafd-partij verklaarde Naguib: „De meeste kwade elementen, tot in de top toe, worden nog steeds gespaard. Wat ik van de zuivering van de Wafd denk geldt ook voor alle andere partijen". Vier doden bij spoorwegongevallen. Technisch assistent in Limburg onder personentrein. Gistermorgen omstreeks half negen werd op de spoorlijn tussen Eind hoven en Best, bij het plaatsje Acht, een groep wegwerkers der N.S. door een trein overreden. Drie hunner werden gedood en twee zwaar ge wond. Een half uur nadien werd in Limburg, op de spoorlijn Meersen Maastricht bij Mariënwaard een tech- nisch-assistent der N.S. eveneens door een trein gegrepen en gedood. Bij het ongeluk in Brabant kwa men om het leven de 5I-jarige ge huwde voorwerker in vaste dienst der N.S., H. van Breugel uit Eindhoven, de 21-jarige ongehuwde losse arbei der A. W. N. de Bresser uit Best en de 26-jarige gehuwde losse arbeider K. N. Nusch uit Eindhoven. Eerst genoemde is ter plaatse overleden, de twee anderen in het ziekenhuis. De 39-jarige losse arbeider J. Th. C. Ooms uit Eindhoven brak een been, de 22-jarige losse arbeider M. J. van Oirschot uit Best werd zwaar, doch niet levensgevaarlijk gewond, de losse arbeider Scholtens bleef ongedeerd. Het ongeluk is gebeurd toen de wegwerkers het spoor, waar zij aan werkten, verlieten om een naar Eind hoven gaande D-trein te laten pas seren. Zij begaven zich in het er naast gelegen spoor en schijnen niet de om 8.19 uit Eindhoven naar Utrecht vertrokken trein te hebben zien na deren. De mannen werden door deze trein gegrepen. De gevolgen waren ont zettend. Een dokter die zich in de trein be vond, heeft de eerste hulp verleend. De politie heeft de trein voor onder zoek ter plaatse gehouden tot ruim negen uur. De bij het ongeluk in Limburg om- Een auto voor invalide militairen Enkele van de meest ernstige inva liden van het militair oefenings- en herstellingsoord „Aardenburg" te Doorn zullen in de toekomst de be schikking krijgen over een kleine auto indien de medische leiding zulks ad viseert. Men zal zich hierbij beperken tot hen, wier ruggemerg is geraakt en die hierdoor gedeeltelijk verlamd zijn. De wagentjes zullen speciaal voor handbesturing worden ingericht. Dinsdag zijn acht leden van het Indonesische politiedetachement ge sneuveld en vier leden gewond bij 'n hevig gevecht met een bende van 140 man, behorende tot de Darul Islam, in de omgeving van Tjiawi, ten Zui den van Bogor. De bende liet 23 doden achter. Eni ge tijd na de botsing nam een afdeling van het leger de bende met mortie ren onderhanden, waarbij enige kam ponghuizen, waar de bende benzine had opgeslagen, in brand raakten en vier leden van de bende verbrandden. Blijkens een telegram van de cor respondent van Aneta te Garut werd dezelfde dag een gevecht geleverd tussen een bende van de Darul Islam en eenheden van het leger in de om geving van Sukawening. De bende liet 15 doden achter. 9 kampongbewo ners vonden de dood en 38 huizen brandden af. In andere berichten over voortdu rende zuiveringsacties in West-Java wordt medegedeeld, dat patrouilleren de eenheden van het leger Woensdag verhinderd hebben, dat een autobus op weg van Bandung naar Tasikmalaja beroofd werd. MILLIOENEN PONDEN ZOUDEN NIET BETAALD ZIJN In Londen is men pessimistisch gestemd Perzië heeft in een nota Engeland voorgesteld de besprekingen over de oliekwestie met de Anglo-Iranian te hervatten, met het doel „middelen na te gaan tot onderzoek van de gevaardigde aanspraken van de vroegere Anglo Iranian Oilcompany en de tegenaanspraken van de Perzische regering. De nota stelt voor, dat, indien geen overeenstemming wordt bereikt bij rechtstreekse onderhandelingen tussen de Anglo Iranian en de Perzische re gering, de maatschappij haar zaak voor een Perzisch gerechtshof kan brengen. De Britse regering wordt verzocht de Anglo-Iranian te vragen vertegen woordigers aan te wijzen voor het voe ren van de voorgestelde besprekingen. Bij de besprekingen zou men zich houden aan de Perzische nationalisa- tiewet. De voornaamste vraag, die thans voor de Britten rijst, is in hoeverre het Perzische voorstel past in hetgeen reeds door de Britten en Amerikanen is besprokenover mogelijke nieuwe stappen ter bereiking van een oplos sing van het oliedispuut. De nota die verwijst naar de uit spraak van het internationaal gerechts hof, dat zich onbevoegd heeft ver klaard, eist onmiddellijke vergoeding van het verlies dat de maatschappij en de Britse regering aan de Perzische regering hadden berokkend. Millioenen ponden, die de Brits- Perzische maatschappij aan Perzië was verschuldigd, waren nog niet betaald en ook andere sommen, die de Perzi sche regering bij Britse banken had gestort, dienden onmiddellijk betaald te worden, aldus de nota. De nota verzoekt Engeland aan de Anglo-Iranian het verzoek te richten zich verder te onthouden van het ne men van maatregelen tegen het ver kopen van Perzische olie. PESSIMISME. In Londen is men van mening, dat de jongste Perzische nota weinig voor uitzichten biedt op verbreking van de bestaande impasse of zelfs maar op een oplossing van de kwestie van de schadeloosstelling van de Anglo-Ira nian. GEVAARLIJKE TOESTAND IN MAROKKO Irak heeft Vrijdag de secretaris generaal van de V.N. officieel ver zocht, de kwestie Marokko op de 'agenda van de aanstaande algemene vergadering te plaatsen. In het ver zoek wordt verklaard, dat er een zeer gevaarlijke toestand in Marokko heerst. gekomen spoorweg-assistent is de 56- jarige K. van Lambalgen uit Amers foort. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. De heer van Lambalgen had de lei ding van een onderhoudstrein en was tijdelijk gedetacheerd bij de dienst van weg en werken te Maastricht. De heer van Lambalgen stond gebogen over de spoorlijn en hoorde door het lawaai van een passerende trein uit de richting Bunde de trein uit de richting Meerssen niet aankomen. Hij werd gegrepen en op slag gedood. Drie personen, die in Russische ge vangenkampen hebben vertoefd, zijn in ons land teruggekeerd. Onder hen bevindt zich de vroegere correspondent te Berlijn, Bernard Slier, uit Rotterdam. De beide ande ren, M. P. M. Cranen uit Breda en H. Ph. Wigmans uit Eindhoven, zijn in dienst van de S.S. geweest. Zij zijn voorgeleid voor de Officier van Jus titie te Den Bosch en daarna op vrije voeten gesteld. Naar vernomen wordt bevinden zich in een kamp te Stalino nog 40 Hollan ders, die dienst hebben genomen bij de S.S. Zij zullen voorlopig in Rusland blijven. Slier zou behoren tot een groep Ne derlanders, die in Oost-Duitsland zijn gearresteerd, beschuldigd van spion nage. SYNGMAN RHEE HERKOZEN De 77-jarige Zuidkoreaanse president Syngman Rhee is met een zeer grote meerderheid van stemmen herkozen, waardoor zijn presidentschap met vier jaar is verlengd. Op Rhee zijn 5.247.000 stemmen uit gebracht, zijn naaste concurrent Lee Shi-joeng verkreeg 799.000 stemmen. De Presbyteriaanse predikant Ham Tai-joeng werd met 2.158.000 stemmen tot vice-president gekozen. De Oostduitse autoriteiten hebben toestemming gegeven tot het houden van een synode der protestantse kerk van geheel Duitsland in Elbingerode in het Harz-gebergte. De synode zal op zes October worden gehouden. BRUTALE DIEFSTAL TE GOES Gisteravond omstreeks half negen heeft een brutaal individu kans gezien het rijwiel van mej. Dingemanse mee te nemen, dat voor een huis in de Le liestraat stond. Buren, die voor het raam zaten, waren van deze diefstal getuige. Binnen het uur heeft de po litie kans gezien de dief, zekere L., te arresteren. Toen de buren de diefstal zagen ge beuren, tikten zij tegen het raam. De dief lachte echter eens vriendelijk en koos daarna ijlings het hazenpad. Een wilde klopjacht werd ingezet, die geen resultaat had. Enige tijd later kwam de dief zijn eigen rijwiel, dat hij in de nabijgelegen bosjes aan de Gera niumstraat verstopt had, halen. De politie, die juist ter plaatse kwam om een onderzoek in te stellen wist de man toen te arresteren. Gistermiddag omstreeks vier uur is ter hoogte van Baarland op de Wes- ter-Schelde het Finse stoomschip „Ariana" aan de grond gelopen. Het schip is gebroken en maakt wa ter in het ketelruim. Het is de sleepboten „Adriaan Let- zer" uit Vlissingen, de „Pres. Joh. Best" en „Wahri", beiden uit Terneu zen, gisteravond niet gelukt het schip vlot te trekken. De sleepboot „Fred- gerling" uit Antwerpen, die eveneens ter assistentie is uitgevaren, zal samen met de andere sleepboten vanmorgen vroeg een poging doen om bij opko mende vloed het schip vlot te trekken. Het Finse schip behoort aan een re derij te Helsinki en was op weg van Oxelosund naar Antwerpen. Het vaar tuig meet 4372 bruto reg. ton. Aanrijding te Middelburg In de Lange Delft te Middelburg kwam een driewielig motorrijtuig, be stuurd door de heer L., in botsing met een personenauto. Er ontstond enige materiële schade. De bestuurder van de personenauto is doorgereden. (Ingezonden Mededeling adv.) TÜfyen .Mftnd-, zonaedcSzysi SMAAKT ALTIJD FIJN m\ DE BILT ZEGT Wind en buien. Over het algemeen veel bewolking met bijna overal buien en in de na middag ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige en aan de kust wellicht tijdelijk tot hard toenemende Zuidwestelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. (Ingezonden Mededeling advert.) Focus - Goes Uw vak-Opticien, alleen Lange Kerkstraat 9.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1