SJOUK VAN HOLD1NGE Prof. Romme was ccn „ongenode gast" Irak nodigt Nederlandse deskundigen uit. Centrale van valsspelers opereert in Amsterdam, )INGEN eens door lava bedolven, nu overstroomd door toeristen* Het koninginnetje en de pil. op Prinses Irene's verjaarspartijtje. Vruchtbaar land uit de woestijn. In vijf jaar wil men het land vijftig jaar vooruit brengen. Bende met eigen informatie dienst. Landmacht neemt maatregelen tegen kinderverlamming. Loodkabel geen P.T.T.- eigeudoin KERK VAN MARKT Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. Pagina 2 Woensdag 6 Augustus 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Bezoek aan opgegraven stad. ■a er ont waardig ing in de steek en edwang te hou- UIT East Londen; fntwerpen naar pswicn; TARA- tóGKALlS: 5 te Colombo; SAT iar Sint Vincent; .EMSÏERKEKK: K: 4 ten N. van KKRUMDIJK: 5 4 van Vittoria RK; 5 te Singa- Tjandjck Priok a te Soerabaja; le naar Genua; naar Port Said; nman naar Bus- Dakar, OVER- KENDAM: 5 te 4 550 mijl van id. SSINGEN. leu 4—8: PRESI- CHE \an Uedi- Zijl; DORLNDA tï van Zee. kken 48: LI- MARTINI naar IILLE MARCE- D ALBERT naar L naar Zee. irpen 48: AFI- RlE SCHEiiER DISCH van Am- rpen 48; DEL- lantic naar Mid- tterdam. t U jiöilS 1 Jj'i n.1 AVRO: 7.00 PRO: 1.00 Dag- uws; 8.15 Gram.; Gram.; 9.30 Voor terst^uaen; 9.40 iuters; 11.00 Ra ns en iaia Mor- Orgel en piano; lz.80 Land- en 2.33 Gram.; 13 00 igen ot gramo- arse, Roemeense 00 „Het eenzame de zieken; iti.QO 17.30 Militaire .45 Regeringsuit- Hanratn: „Suri- buitenwereid"; problemen; 18-25 proken bnel uit :rt; 20.00 .Nieuws; n solisten; 20.45 ?ei; Zi.ou Orgei- ntsmuziea; zj.OO aliteiten; 33.30 m.J KRO: 7.00 nn. 7-30 Gram.; urgiscite kalen- eruerichten; 8.15 tiuisvrouw; 9.40 am.; 10.30 Mor- Voor de zieken; e Ziele luistert", 12.03 Lunchcon- - en tumbouw- nuewijzer; 13.00 ws; 13.20 Gram.; iendmgsdag van iiigsboiia; 14.45 •ouw; 15.30 Ka- zing; lo.30 Ka de jeugd; 17.30 k; lö.Oü Nieuws; Usten; 18.40 „Op des Heils mu- an allerlei aard a; 19.20 Geeste- idiokrant; 20.00 20.10 Lanaier- 0.50 Reportage; Wespennest ht; 22.15 Piano- denking; 23.00 en; 23.1524.00 11.) 11.45 Gram.; foor de land- 0 Nieuws; 13.15 16.00 Gram-; 9 Nieuws; 17.10 kinderen; 18.15 or de soldaten; 20.00 Klank- ramma; 21.00 :oekprogramina; en piano; 22.45 s. C. A. Sinke-van e-van der Maas, z.; W. E. Mor- iel-Goulooze, d. Gilst, 27 j. en rhulst, 28 j. en 38 j. en C. L. ;e, 30 j. en M- ouwd: F. J. v. en M. E. Pro- eboren; Pieter Wagenaar; Ni- en W. J. Mee- lorst, 22 j. en j.; A. Brassert j. 17 j., wedr van Vlaanderen, 65 inse. .rina F., d. v. van den Ber- eboren: Johan- Jobse; Gerar- i W. P. Polder- Poleij, 67 j len: J. Schipper POMPEI, (Speciale correspondentie.) Toen ik onlangs een bezoek bracht aan Pompei, de aan de voet van de Vesuvius op ongeveer 22 km vanaf Napels gelegen opgegraven stad, cirkelde er een vliegtuig in wijde bocht enige tijd boven de ruïnestad. Een vreemder gezicht was nauwelijks mogelijk. Op de grond al die oude, nog uit de tijd vóór Christus stammende pilaren en stukken steen, en daar in de lucht dat moderne 20-eeuwse wonder ding: het vliegtuig. Een groter tegenstelling tussen heden en ver leden was nauwelijks denkbaar en nooit kon de oudheid van Pompei beter worden begrepen dan met dit beven de ruïnes rondcirkelende vliegtuig. De stad Pompei werd in het jaar 600 vóór Christus gebouwd en het was in 79 na Christus, dat zjj door en ver schrikkelijke uitbarsting van de Vesu vius volkomen werd bedolven door as en lava, evenals de stadjes Hercu- lanura en Stabiae. Pas in 1748 werd begonnen met de opgravingen en nn ligt de stad, zoals zy vóór Christus is gebouwd, dan weer geheel open en bloot boven de aardoppervlakte. Hoeveel mensen zullen Pompei al hebben gezien, hoeveel geleerden heb ben er al onderzoekingen gedaan, hoe veel toeristen, die jaarlijks Italië be zoeken, hebben Pompei op hun lijstje staan van plaatsen die onder geen voorwaarde mogen worden overgesla genEen bezoek aan Pompei is dan ook alleszins de moeite waard. Onder leiding van een Engels-spre kende gids zal men u door de gehele stad rondleiden, door de forums en de amphitheaters, door de nauwe straat jes en over pleinen. Men zal u nog de bakkerij tonen, waarin ten tijde van de uitbarsting juist het brood ge bakken werd en u zult verstomd zijn van de schilderijen op de wanden, die 2030 jaar geleden gemaakt werden, eeuwenlang ond-- as en puin bedol ven zijn geweest en vandaag-aan-de- dag nog van een kleur en scherpte zyn, die bewondering afdwingen. Interessant zyn ook de zwembaden, die al In het onde Pompei waren en die door stoom verwarmd werden. Men toont u in zo'n badhuis de dub bele wanden van de muren, waar doorheen warme lucht geleld werd. Ook in die tjjd kende men dus al cen trale verwarming! In een museum kunt u tal van ge bruiksvoorwerpen uit die tijd zien, die in de loop der jaren in Pompéi zijn opgegraven en nu in een museum zjjn verenigd. Vooral interessant zijn ook de in de lava versteende figuren. Hun houdingen wijzen nog op de vrees van het laatste ogenblik, toen zij de lava stroom die hen zou d"den, zagen aan komen In sommige tuinen zijn prachtige mozaïken te zien en men toont u een voorraadkamer voor wijn met tiental len stenen kruiken. Dat de mensen uit de oude tijd ook minder goede eigen schappen hadden bewijzen enkele dingen, die alleen de heren mogen zien, tot grote verontwaardiging ove rigens van de dames. OMGEKOMEN IN WATER. Naar schatting zjjn rond 2000 men sen bij de ramp omgekomen. De meesten hunner moeten heel merk waardig, omgekomen ?:'n in het wa ter. De kust zou in die tijd nog niet zo ver van Pompei gelegen hebben als tegenwoordig het geval is. De uit barsting van de Vesuvius zou een vloedgolf hebben doen ontstaan, die er oorzaak van is geweest, dat vele in woners van Pompei zijn verdronken, nog vóórdat de gloeiende as en de la va de stad bereikten. Er zouden bo vendien nog 748 zwaar gewonden zijn geweest. Ook heeft men uit diverse gegevens menen te mogen afleiden, dat de uitbarsting tussen 1 en 2 uur 's middags op zijn hevigst moet zijn geweest. Toen we later in de autobus de Ve suvius passeerden, keken we even angstig op naar de 1186 meter hoge vulkaan, die 1873 jaar geleden zo'n ramp veroorzaakte. Maar tegen woordig is de vulkaan volkomen rus tig, zelfs niet één rookkringetje was er te zien. De laatste uitbarsting is geweest in 1944 en toen vielen er ge lukkig geen slachtoffers. Men kan tegenwoordig met een ka bel-treintje zelfs de vulkaan op en in de krater afdalen. Nee, bang voor de Vesuvius is men niet meer. Maar of rij haar laatste uitbarsting werkelijk heeft gehad Een vulkaan blijft immers toch maar een vnl- kaan.....* Het Haagse bloemenkoningin- netje Kitty Knappert heeft tijdens haar fleurige intree in Den Haag een benauwd halfuurtje beleefd. De zetel op haar praalwagen was verend gebouwd om haar in de gelegenheid te stellen zich ge makkelijk te bewegen. Voor alle zekerheid gaf een zorgzame ziel haar een pil tegen zee- en wagen ziekte mee. Eenmaal in het wie gende gevaarte gezeten, nam ko ningin Kitty die pil ook maar in. Het bleek een bittere p:7. want bij gebrek aan water om door te sli' .en. kauwde zij het ding fijn. De smaak was afschuwelijk en het arme bloemenkoninginnetje maar lachen en wuiven. Er kwam nog bij, dat die pil een akelig gevoel voor het vorstelijk innerlijk had. Wat die wiegende zetel zou doen,deed de pil. Daarom was koningin Kitty erg dankbaar, dat zij ten stadhuize een kopje koffie kreeg om haar opstandige maag tot bedaren te brengen. „Die bittere pil is me echter verguld door de hartelijke houding van het publiek", zo vertelde de bloemenkoningin na één dag regeren. Een taart, tafelzilver en een „wonderlamp". Prof. Romme was gisterochtend een „ongenode gast" op de verjaardagpar ty van Prinses Irene. Midden in de aanbieding van ge:ehenken in de grote tuin achter het paleis werd de Koningin namelijk weggeroepen van haar ja rige dochter voor belangrijker bezigheden: Prof. Romme had zich laten aan- diènen. Deze belangrijke komst interesseerde onze Prinses echter slechts ma tig. Al haar belangstelling was geconcentreerd op een reusachtige taart, die op een tafeltje in de tuin prijkte, in de vorm van een danseresje, gekleed in een rose crinoline. Prinses Marijke bestormde het ge vaarte agressief en vroeg haar zuster oimT"""»'""'- 0f je allemaal kon opeten. Irene wilde deze vraag wel bevestigend beantwoorden, maar liet toch niet toe, dat het prachtstuk enkele minuten na de aanbieding reeds door de grijpgrage handen van Marijke werd geschonden. De taart was een geschenk van de zee-, land- en luchtmacht en werd aangeboden door een deputatie onder leiding van de kapitein der infanterie G. N. Tack, comnp^rUocccnimandant van de onder-officiersschool te Weert. Natuurlijk bood deze deputatie ook de traditionele cassette met tafelzilver aan als aanvulling op het in de voor- tv heb mjjn ogen uitgekeken in de Noord Oostpolder"Met deze, enthousiast uitgesproken woorden vertolkte de secretaris-generaal van het Iraakse ministerie van landbouw, de heer Darwish-al-Haidera, op een perconferentie te Den Haag zijn bewondering voor de prestaties in Nederland op het gebied van landaanwin ning. Als gast van minister Mansholt maakte hij een studiereis door ons land, want ook in Irak wil men enorme oppervlakten land in coltuur brengen. Weliswaar wordt dat land niet uit de echter om vijf millioen bewoners meer zee gewonnen doch uit de woestijn, daar voor zijn echter enorme bevloeiingswer ken nodig. In het stroomgebied van de Euphraat en de Tigris is men reeds bezig met de aanleg van deze werken, doch het zal zeker nog vele jaren duren, voordat alle plannen zijn uitgevoerd. Het gaat er Vreemdelingen en buitenmensen het slachtoffer. E3EN WIJDVERTAKTE CENTRALE van valsspelers en hun handlangers maakt Amsterdam onveilig. Deze centrale bestaat uit enkele tientaUen com binaties, die onderling zeer nauwe contacten onderhonden, meldt de Volks krant. Tot de handlangers, die op meer Indirecte wijze meewerken en voor namelijk de „klanten" aanbrengen, behoren enige honderden kroegbazen van minder allooi, houders van nachtlokalen, malafide barkeepers, louche nacht snorders en dergelijken. Tallozen voornamelijk vreemdelingen en buiten mensen zjjn In de afgelopen weken de dupe van deze beroepsgokkers ge worden. De Amsterdamse politie schat, dat de gezamenlijke combinaties him slachtoffers per week een bedrag van rond driehonderdduizend gnlden afhan dig maken. Wanneer het een enkele maal ge beurt, dat een uitgeschudde klant de moed opbrengt de politie te waar schuwen meestal voelt hij zich niet zeker, omdat hij weet, dat spelen in openbare lokalen verboden is en ten onrechte vreest, dat de politie ook tegen hem maatregelen zal nemen weten de georganiseerde benden ongelukken te voorkomen. De man op de uitkijk, de „aflegger", heeft name lijk tevens de taak de slachtoffers, wanneer zij de speelplaats verlaten, een eindweegs na te gaan. Vermoedt hij nu, dat de man, wanhopig onder zijn De valsspelerscentrale beschikt over een zestal telefoonnummers. Ieder uur van de dag en de nacht kan daar door de ingewijde handlangers worden geïn formeerd, waar wordt gespeeld. Om begrijpelijke redenen wisselen de spe lers namelijk nogal eens van kwartier. Overdag wordt meestal gespeeld in slecht bekend staande kroegen. Voor de goklustigen vormt dit nauwelijks een bezwaar, omdat zij, onbekend in Amsterdam en dikwijls zelfs de taal VGr ?P. we^ 13 naar de politie, dan Order Chef Generale Staf. In verband met het voorkomen van kinderverlamming in ons land heeft de Chef Generale Staf aan alle troepencom- riandanten opgedragen, zorgvuldig toe te zien op reiniging van eet- en keukengerei, controle te houden op het keukenperso- neel en toezicht uit te oefenen op keu kens, cantines en latrines en vliegenbe- strijding. Een en ander in nauwe samen- *|rk|ng met de militaire geneeskundige Bit geldt in het bijzonder voor troepen, welke gelegerd zijn in de oefenkampen o, welke zich onder oorlogsomstandighe den te velde bevinden. oorlopig zullen inentingen en her-in entingen niet geschieden en zal genees kundig ingrijpen in mond- en keelholte, i t3 trekken van tanden en kiezen, slechts in uiterste noodzaak worden ge daan. be Haagse rechtbank heeft gister ochtend de Haagse autohandelaar K. eroordeeld tot een jaar met aftrek egens het opkopen van auto-onder- n? £es tolen waren uit de werk- a^;Sen van de luchtmacht te Soester- niet verstaand, de reputatie van die gelegenheden niet kennen. Iedere combinatie van valsspelers be staat uit ongeveer zeven personen, van wie er één, de zogenaamde „pezerde klanten aanbrengt. Hij is een meestal goedgekleed man, die opereert in de binnenstad, waar hij in grote café's, in stamlokalen van zakenmensen van buiten en ook wel op straat, kennis sen maakt. Hij weet ergens „een ge zellig gokje te maken" of veinst een handeltje te hebben. Is de toeleg ge lukt en het gokken in volle gang, dan staat buiten op de uitkijk de „afleg ger". Als hij binnenkomt, weten de spelers dat er politie in aantocht is, of althans „vreemd volk", dat niet te vertrouwen is. Onmiddellijk wordt dan het spel gestaakt. Hierdoor is de poli tie vrijwel machteloos. GERAFFINEERDE TRUCS. De benden maken van uiterst geraffi neerde methodes gebruik, waarbjj zfl soms zelfs de kasteleins van de café's In de enkele gevallen, dat deze niet mee in het complot zijn, om de tuin leiden. Zjj laten dan vooraf door hen gemerkte kaarten, die weer netjes in cellophaan worden verpakt, door anderen die zy daarvoor goed betalen in café's ver kopen. Enkele dagen later eerst verschij nen zy daar zelf en vragen om een nieuw spel kaarten. Zo komen zij op slinkse manier, zonder dat iemand kwaad vermoedt, in het bezit van hun eigen spelmateriaal. DE DROOGTE IN DE VERENIGDE STATEN. De boeren in het Zuiden van de V.S. hebben weinig hoop, dat er een einde zal komen aan de twee maanden droogte, die hen niet ver van een eco nomische ramp heeft gebracht. De schade aan oogst en vee In het Zuiden wordt geraamd op meer dan 500 mil lioen dollar. De veehouderij is ernstig getroffen. Vele veehouders hebben, daar zij geen voeder konden krijgen, de dieren op de markt gebracht tegen veel lagere prijzen. Landbouwdeskundigen heb ben verklaard, dat er minstens drie dagen gestadige regenval nodig is om de nog aanwezige oogsten te redden. Zwitserse geldschieters hebben vol gens de „Vasler Naehriehten" aan de Duitse Bondsspoorwegen een bedrag van honderd millioen D.M. aangeboden voor de electrificatie van het spoor wegtraject in het Rijndal tussen Bazel en Karlsruhe. Het bedrag zou beschik baar gesteld worden nadat de regering voor de Duitse buitenlandse schulden tot stand zal zijn gekomen. spreekt hij hem aan, zegt getuige ge weest te zijn van het spel en stelt voor „samen eens even verhaal te gaan ha len bij de schavuiten die hij wel kent". Geld terug is immers heel wat beter dan politie? Tien tegen één gaat het slachtoffer er op in. In de kroeg ont staat een vooraf vaststaande ruzie, de gedupeerde krijgt zijn geld weerom en.... speelt dan gewoonlijk uit dankbaarheid nog een spelletje met „zijn redder", waarbij hij weer verliest. Wordt de grond in Amster dam de valsspelers te heet onder de voeten, dan trekken zij de provin cie in. vruchtbare grond te geven en deskundige voorlichting om hun levensstandaard te verhogen. En niet alleen moeten waterwerken worden aangelegd, doch ook hydro-elee- trische krachtstations. Wegen en spoor wegen moeten worden aangelegd en brug gen worden gebouwd. Maar Irak beschikt niet over voldoende experts en daarom zoekt dit land steun van buitenlandse krachten, voornamelijk landbouw-kundigen en civiel-ingenieurs Reeds is een aantal Nederlandse inge nieurs er aan het werk en het ziet er naar uit, dat binnenkort een nieuw beroep op Nederlandse deskundigen gedaan zal wor den. „Wij doen dit graag", aldus de heer al Haidera, omdat we uitermate prettige er varingen met de Nederlanders hebben en speciaal ook omdat thans deskundigen op het gebied van subtropische en tropische landbouw uit Indonesië vrij komen. Wij hebben werk in overvloed, omdat wij een taak voor vijftig jaar graag in vijf jaar willen afmaken". De heer Haidera vond tal van nieuwe aanknopingspunten op het gebied van veefokkerij. Speciaal de Friese stamboek fokkerij had zijn belangstelling. Gevraagd naar de handelsrelaties tus sen ons land en Irak vertelde de heer Al Haidera dat hier nog vele mogelijkheden liggen. In de toekomst zullen wellicht dadels, rijst, suiker en oliehoudende za den kunnen worden geëxporteerd. Poot- aardappelen en zaden zullen voor een deel in ons land kunnen worden gekocht. Met veel belangstelling had de Iraakse secretaris-generaal kennis genomen van de manier waarop in ons land aangewon nen land via de overheid in boerenhand komt. Hij acht veel van deze methode bruikbaar voor Irak. Vrouwelijke passagier van de „Veendam" verdwenen. Donderdag j.L is een achttienjarig meis je, dat in Southampton aan boord is ge gaan van de „Veendam" van de Holland- Amerika-lijn, verdwenen. Het is een En gels of Amerikaans meisje, dat in New York van boord zou gaan. Men merkte de vermissing pas toen het schip gisteren in New York aankwam. In een proefcentrum voor geleide pro jectielen te Pont Mugu in Caiifornië zal binnenkort een electronische rekenrobot van twee millioen dollar In bedrijf ge steld worden. De machine kan 1900 be werkingen per seconde uitvoeren en zal worden gebruikt bij de vervaardiging van geleide projectielen. De Victoria Regia in de Hortus Botani cus te Amsterdam bloeit, en zal Woens dag- en Donderdagavond a.s. van acht tot tien uur te bezichtigen zijn. gaande jaren reeds geschonken zilver. Zoals altijd was de Koningin ook nu weer kennelijk gefascineerd door de prachtige aanblik van deze cassette tafelzilver, waaraan de zon dit jaar een extra glans verleende. De jarige kreeg trouwens nog een prachtig cadeau. Het was een wonderlamp", die werd aangeboden namens het Garderegiment fuseliers „Prinses Irenedoor Overste D. Blan ken, kapitein J. van Eisen, majoor A. A. Peasens, sergeant-majoor J. Hof man, korporaal W. de Neef en de fu seliers J. de Graaf en C. Schut. De wonderlamp was een schemer lamp, die verpakt was in een kubus vormige doos waarop voorstellingen zijn aangebracht uit de vertelling „Alladin en de wonderlamp" uit de Arabische sprookjes „1001-nacht". Op de op zig-zagwijze opengaande delen van de doos zijn de slotscènes uit dat verhaal afgebeeld. Als de doos geheel geopend is en de laatste voorstelling te zien komt, gaat de (wonder)lamp branden. De doos werd ontworpen door de heer B. van Dijk, directeur van de kweekschool voor kleuteronderwijze ressen te Groningen en werd vervaar digd door de leerlingen van zijn school. De Prinses kreeg voorts nog: een bonbonnière, die gedra gen wordt door een van papier ge maakte Drentse boerin. Ook dit ca deau werd door de heer Van Dijk ontworpen. Aan H. M. de Koningin werd een bouquet bloemen aangeboden en de andere Prinsesjes kregen allen een speciaal vervaardigde doos bonbons. Op de dozen waren foto's van het Ko ninklijke bezoek aan Breda afgedrukt. Op de meeste foto's komen ook mi litairen van het garderegiment voor. P.T.T.-ambtenaren voor de rechter. De Amsterdamse rechtbank heeft gis termorgen twee P.T.T. ambtenaren, de 42- jarige J. T. en de 57-jarige C. van der V. uit Amsterdam, veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis, terzake van .verduistering" dienstbetrekking meermalen gepleegd' Verdachte T had als P T.T.-ambtenaar toezicht op de vernieuwing van kabels bij de radiodistributiedienst In de peri ode van 1 Januari tot 31 Maart van dit jaar heeft hij enkele malen een deel van de bij hem ingeleverde kabels niet afge geven aan de chef-monteur van der V., de andere verdachte, die medeplichtigheid was ten laste gelegd. Beide verdachten zijn voor dit feit uit de P.T.T. ontslagen. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie tegen beide verdachten ander half jaar met aftrek. Verdachten hebben tegen het vonnis hoger beroep aangetekend, omdat ze het eigendomsrecht van deP.T.T. op deze kabel betwisten. De verdedigers hadden ter zit ting uitvoerig betoogd, dat deze loodka bel nog immer in het bezit van de vele particulieren, die het radiodistributienet voor de nationalisering tijdens de bezet ting in bedrijf hadden. Zij bestreden op juridische gronden het eigendomsrecht en meenden, dat de P.T.T. deze goederen slechts in beheer heeft. Beide verdachten hadden ook een radiodistributiebedrijf en na de naasting van deze bedrijven waren zij bij de P.T.T. in dienst getreden. Het gerechtshof zal deze principiële kwestie binnenkort opnieuw behandelen. Tot klerk le klasse ter gemeente secretarie te Kapelle is benoemd de heer W. Kakebeeke te Dirksland, thans werkzaam ter gemeentesecretarie te Herkingen. Gisteravond zagen wandelaars op de Middelburgse straat te Goes een man van zijn fiets tuimelen. Zij dachten aan een ongeval, doch het bleek dat de on fortuinlijke val het gevolg was van een teveel aan drank. De man werd in een taxi geladen en naar zijn woonplaats Overzande vervoerd. ^~,endiH.g Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kolummerzwaag, J. G. Ankersmit te Lathum. Aangenomen naar Deurne, L. G. Wa genaar, cand. te Zeist, die bedankte v. Den Hoorn; naar Nieuwland en Oos- terwijk, G. van Estrik, cand. te Mau- rik, die bedankte voor Aalst, Neder- langbroek, Poortvliet, Eemnes-Buiten, Molenaarsgraaf, Ameide en Tienhoven, Ernst, Haaften, Schoonrewoerd, Klun- dert, Hoog-Blokland, Vinkeveen en voor Dussen; naar Enschede, W. Wes- seldijk te Alkmaar. Geref. Kerken. Beroepen te Ternaart, P. Joziasse, cand. te Serooskerke. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Ede, H. van Leeuwen te Delft en M. Vlietstra, cand. te Hooge- veen; te HilversumO., P. van der Velde te Purmerwoude en M. Vliet stra, cand. te Hoogeveen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Zaandam, A. Vergunst te Zeist. Geref. Kerken (art. 3D. Beroepen te Blokzijl, E. R. Postma, cand. te Den Haag. Bedankt voor Zaandam, E. Koop te Zwartsluis. en veiling Herdenking prof. dr J. H. van 't Hoff. Op 30 Augustus a.s. zal het een eeuw geleden zijn dat de grote Nederlandse scheikundige en Nobelprijswinnaar, prof. dr J. H. van 't Hof, te Rotterdam geboren werd. Die dag zal in hoofdzaak worden herdacht te Amsterdam, waar prof van 't Hof als hoogleraar zijn wetenschappe lijke triomfen vierde, maar ook in zijn ge boortestad. waar ook zijn standbeeld staat, zal die dag niet onopgemerkt voorbijgaan. Over de herdenking is overleg gaande. 16. „Hoor eens, heer pastoor, ik wil mij met de hele zaak niet bemoeien. Ik ben een trouw zoon der Kerk en wens dat te blijven. Gij, geestelijken, moeten de theologische twisten maar uitmaken. Gewone leken kunnen daar niet over oordelen en vooral dorpers niet." Maar als goede Fries zult ge toch geen onschuldigen laten oppakken?" „Ik wil mij er niet mee inlaten", antwoordde heer Gabbe. „Natuurlijk heb ik het land aan al die vreemden. Maar waarom staan de mensen ook tegen de Kerk op? Dat doe ik toch ook niet?" HOOFDSTUK V. 'tWas enkele weken later. Na het gure herfstweer was de winter inge vallen, 't Vroor geweldig. Het ijs was overal sterk. Op de grachten van Holdingeburcht werd druk gereden- Maar men was ook begonnen grotere tochten te maken. Sjouk stond met een paar meisjes op de vaart, vlak vóór de inrijlaan van Holdingeburcht. Ga je mee, frelle, naar Dokkum?" vroeg een der dorpsmeisjes. „Nee, dank je Goatske" antwoordde Sjouk. ,Ik ga vandaag met Wietske Botma, mijn vriendin uit Norra. Maar tot Norra wil ik wel met jullie oprijden". Graag", zei Goatske, die zich ver eerd gevoelde, dat de freille met haar mee wilde rijden. Op het ijs was trou wens het standsverschil min of meer weggevallen. Zwierig zwaaiden ze over de brede vaart. Er was weinig wind. Aan een heldere hemel stond een heerlijk winterzonnetje. Prikke lend was de lucht. Iedereen scheen op het ijs te wezen, oud en jong, aan zienlijk en gering. „Hé, Sjouk Sjouk verminderde haar vaart. De ijzers krasten in het harde ijs. „Djoe Obbema, hoe kom jij hier nu al?" „Wel, net als jij, op de schaats' lachte de aangesprokene. „We zouden vandaag naar oom van Geroltsma, Heit en mem komen met de arreslee, maar ik wou liever schaatsen. Waar ga jij heen?" '„Wiets en ik willen vandaag een goeie tocht maken. Misschien naar oom Scheltema in Wierum. Maar we weten het niet zeker waar we uit ko men. We gaan in elk geval een eind rijden. Njaenkje van Ropta gaat ook mee". ,Nou, nou wat ben jij dan in ge mengd gezelschap! Een ketterse en een vurige papiste. En wat ben jij? Kleurloze middenstof?" Sjouk's gelaat betrok. „Ik weet het niet", zuchtte ze. „Vandaag willen we niet aan die dingen denken, 'k Ben in lang niet bij Wiets geweest. Heit wil liever nietZe zweeg plot seling. Dan zei ze zonder overgang: Maar m'n kameraadskes worden on geduldig". „Wat meisjes zijn dat?" „O, een paar dorpsmeisjes, met wie ik even oprijd. Nou een gezellige dag hoor. Doe je oom Geroltsma de groe ten". „Dank, je en jullie ook een ple zierige tocht". De dorpsmeisjes stonden op enige afstand te wachten. Onmiddellijk daarop begon de tocht. Bij de Reids- wal sloeg Sjouk rechtsaf, terwijl de meisjes, die naar Dokkum wilden, rechtuit reden. Wietske Botma op Botma Zathe wachtte haar vriendin reeds op. Botma Zathe was een zeer oude boerderij en Botma, hoewel niet van adel een der aanzienlijkste eigen geërfden. Vaak was één der Botma's volmacht. Nog nooit was het oude Botma-hornleger gesplitst. Omge keerd had de eigenaar van het Botma hornleger vele stemgerechtigde hui zen in zijn bezit. Op het eind van de opvaart stond Wietske. „Ga je nog even mee naar huis?" vroeg ze. Nee", antwoordde Sjouk. „We kun nen beter direct doorrijden, als je tenminste klaar bent". ,Ik ben helemaal klaar", zei Wietske. Evenals Sjouk was Wietske een bes te rijdster. Met lange streken reden ze beiden. We moeten wel de tochtsloot door", zei Wietske. „Ho hier afslaan". 't Was een prachtige rit. De lande rijen waren bedekt met een vlekke loos wit sneeuwkleed. Gouden glan zen goot de ochtendzon over het veld. Stil was het. Alleen het geknars der ijzers op het ijs werd gehoord. Wat heerlijk", zei Sjouk. „Zo zou ik altijd wel willen doorrijden". ROTTERDAM. Veemarkt 5 Augustus: Aanvoer in totaal 3319. Vette koeien en ossen 650; gebruiksvee 382; Vette kalve ren 240; Graskalveren 185; Nuehtere kal veren 417; Varkens 104; Biggen 218; Paar den 151; Veulens 138; Schapen of lamme ren 373; Bokken of geiten 33. Vette koeien 2 702.85; 2.502.70; 2 202.40. Vette kal veren 2.10—2.20; 2.00—2.10; 1.70—1.90. Graskalveren 350; 300; 200. Nuchtere kal veren 65; 60; 55. Biggen 53; 50; 45. Slacht- paarden 2.20—2.10; 200. Schapen 120; 90; 70. Lammeren 85; 70; 55. Kalfkoeien 1100; 975; 850. Melkkoeien 1100; 975 850. Vare koeien 790; 690; 640. Vaarzen 850; 750; 680. Pinken 580; 500; 375. SINT ANNALAND. 5 AUGUSTUS: Eigenheimers gew. 9 209.98; Gew. afw 8—8.30; 2e soort 6 99—7 69; Drielingen 5-80; Bonken 8.10; Afwijkende 6.99; Blauwe Eigenheimers gew. 10.75; Koopmans blau we gew. 10.50; Bintjes gew. 8.10—^8.87; Drielingen 5; Bintjes Bonken 8.58; Bintjes afw. 7.19; Alles per 100 kg. Aanvoer 70 ton. SCHERPENISSE. 5 AUGUSTUS: Eigen heimers gew- 8.038.89; Gew. afw. 7; Blauwe Eigenheimers gew. 8.269.90; Bintjes gew. 8.108.19; Drielingen 7.37 7.55. Aanvoer 34 ton. KAPlLLE, 5 Augustus. Grote vei ling. Bramen 3647.10, Zure morellen 4.90, Dubb. prrncessebonën I 43.10, II 39.0Ü, aiw. 22, Teliow Transparant BC 2ü.4o, 1 20.45, II 15.30, Perzikappel A 24.40, BC 20.55, I grot 21.20, 1 fijn 20.05 22.10, II 7.60Ij, k 10.20, Zigeunerin. A 30.05, BC 27.80—28, I grol 28.10, I njn 24, lf 16.30, K 11.70, Keswick i grof 13.20, f fijn 13.20, K 3.20, Early Vic toria II 3.a0, K 4. Peren; Precose de Trévoux: A 32.10, BC 28.6030.20, I 2Y.1U—27.50, 11 18.20—18.60, K 16.70, JN.H. Suikerij t 16.40, li 3, alles per kg. xvteine veiling Pruimen op bloc Washington 11 3.905.50, Ontario H 4.40o.(0, Czar li 5.20—b, Pruimen fa briek en gescheurd 0.551.90, alles per 1ÜU kg, Washington 417, Ontario 6 18, Czar 421, BeJie de Louvain o18, monseigneur native t2u, Hoerenwitte o11, Utility 217, Golden Japan 9 14, Diversen: Bramen 30o9, frambo zen 52138, Perziken 15,5, alles per kg. zutiABBJilNDlo xxir, 5 AUgUSiUS 1952. ExportveiLng. Précose de irevoux A 32.30, B 29.ru, BC 2/.9U28.30, C 24.90, r grof 29.30, I lijn 26.80, II 17.70, Zo- merappel A 2b.ru, B 21.10, BC ia.20, C IV, r grof 19.60, 1 njn 18.10, li 6.50, zigeunerin A 37, BC 32.10, I 21.40, H 20.20, Pfantuien 13.70. Gewone veiling. Précose ae Xrevoux 420, Perzikroae Zomerappei verpakt 23oU, Los 215, Eariy Victoria 27, Yeilow Transpa rant 1432, Codlin Keswick 46, Zi geunerin 325. Pruimen: Czaarpruim 320, Washmgton 716, Ontario 6 15, Dubbele Bocre Witte 36, Bramen 4349, Dubb. Pnnc.bonen 40.40. GOES, Augustus. Dubb. Princesse- bonen 3939.90. Fruit voor export: Perzikroae Zomerappeis A 2423.20, BC 22.80, I 22.90—23, 11 8.40, Yeilow Xransp. 1 grof 31, I 20.9o23.40, II 15 16, Zigeunerin A 32, BC 30, 1 grof 31, I 28, 11 18, Eariy Victoria I grof 15.60, I 7.7015, 11 4.20, Beauty oi Bath BC 25, C 21—21.20, 1 29, II 10.03, Cociiin Keswick I grof 15, I 15, Précose de Irevoux A 3434.30, BC 2728.40, I grof 30.30—32, I 25.50—25.70, H 17 18.50, N.H. Suikerperen X 7.20, H 3.30, Verpakt fruit; Précose de Trévoux A 37 40, B 2932, Perzikrode Zomerappei A 28—29, B 25—27, C 20—24, Zigeu nerin AA 4245, A 4046, B 3 a45, C 3237, Beauly of Bath A 45, B 35 36, C 28. Gewone veiling: Yeilow Tr. parant 1120, Perzikr. Zomerappei 4 15, Eariy Victoria 24, Zigeunerin 319, Kroetappels 0.502.50, Précose de Trévoux 520, N.H. Suikerpeer 1 4, Oomskrnderenpeer 2428, Bruine Herenperen 68. Pruimen; Washmgt. 3.1011.70, Ontario 3.5015.50, Czax- pruimen 1.1014.90, Witte Wijnprui men 811, Utility 523, Mons. Hative 716, Belle de Louvain 819. Verpak te pruimen: Washington en Ontario 24 -28, Blauwe druiven 110130, Bra men 3047, Frambozen 5479, alles per 100 kg. E IER VEILING GOES. Prijs voor verse kippeneieren 2.43 per kg. Voor vuilschaiige en gewassen eieren wordt 2 cent per stuk minder uitbetaald. VEERE. Vismijn van 5 Augustus '52. 1519 kg exportgarnalen 961.27, 45 kg schar 34—48, 244 kg bot 30—36, 145 kg tong 75—1.98, 194 kg rog 20—39, 2,5 kg visiever 2.36, 11 kg wijting 19, 32 kg (Wordt vervolgd.) schol 1633.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3