an an M Uit Zee£ondi ifUedm. „Ik zie dat jullie rijker zijn dan 18 jaar geleden 1" avonturen ZEEUWSCH DAGBLAD Beseft de Nederlander wel wat de Amerikaan voor hem doet? Uienfcdcratic bekeek proef- teelt op Schouwen. Middelburg. DE BEURS NOTEERDE GISTEREN m m Vlissingeti Goes. Lezers grijpen naar de pen^, DE ^ADIO brengt u Landmacht neem tegen kinderv Woensdag 6 Augustus 1952 Pagina 2 Woensdag 6 Augus Amerikaanse Nederlanders terug in Goes. Dertig jaar geleden werkte Wil .Snyder op het postkantoor te Goes en sprak ze Nederlands met een Zeeuws accent gisteren ging ze weer eens in dat postkantoor kjjken en sprak ze Nederlands met een sterk Amerikaans accent, U weet wel: knauwerig en met een driedubbele 1. In die dertig jaar is het slan ke Zeeuwse meisje een Amerikaanse staatsburgeres geworden. Mrs Dronkers- Snijder, echtgenote van een Middelburgse jongen, die morgen precies dertig jaar geleden naar de States vertrok en zich daar met hard werken een goed be staan heeft veroverd by het gas- en electriciteitsbedryf van de stad Worcester, 9 uur sporens van New York. Mr Dronkers bril met hoornen rand, vlinder- dasje is overgekomen omdat hy een paar zaken moest regelen. En van die gelegenheid heeft hty gebruik gemaakt om te zien hoe Nederland er voor stond en wat men gedaan had met de Marshall-hulp. En dan nog nieuwe spelling..1 Daarover hebben we met hem gepraat In hotel „De Korenbeurs", waar het echtpaar met hun 17 jaar oude zoon de gast ls van de heer Verwer (oude be kenden Immers was hij niet een van de eersten, die wist, dat die twee aan de scharrel gingen op de weidjes?). Achttien jaar ls het geleden sinds de heer Dronkers voor het laatst in Ne derland was en hy vindt, dat het er sindsdien veel welvarender op gewor den Is. „Wy in Amerika zegt hij heb ben zo'n idee, dat de Europese landen straatarm zijn, maar ik krijg nu de in druk, dat we ons daarin schromelijk vergissen. Ik zie hier de Grote Markt vol staan met auto's, de café-terrassen zitten vol, ik zie hulzen en mooie flat gebouwen als paddestoelen uit de grond verrijzen en bedelaars kom ik nergens meer tegen. Mensen, lk zie dat jullie rjjker zjjn dan 18 jaar geleden I Of ver gis ik me nu zo en is dit alles maar schijn We proberen dit alles hem uit te leg gen: dat er in Nederland inderdaad wel vaart is, maar dan een zeer labiele wel vaart: zolang de Amerikaanse dollars naar ons toestromen gaat het de enke ling niet slecht alleen neemt de staatsschuld onrustbarend toe. We ver tellen hem, dat de Marshallhulp inder daad de redding van West-Europa ls geweest en dat die hulp een prachtig middel is gebleken in de strijd tegen het communisme en dan lacht hij breeduit. „Dus wij betalen onze 20 pet. belasting toch niet voor niets!" consta, teert hij met voldoening. „Maar the man in the street beseft hij ook, dat hij dat aan ons te danken heeft? Is men er wel dankbaar voor?" DANKBAARHEID. Het ls een vraag, die men bijna altijd van Amerikanen hoort: men betaalt er vrij hoge belasting en men weet, dat een groot deel van dit geld gebruikt wordt voor hulp aan het buitenland. Is het dan niet logisch, dat men er ook op zijn minst dankbaarheid voor wil oogsten Ik verzeker hem, dat men hier in Ne derland Inderdaad heel goed weet, wat inen aan Amerika verschuldigd is en daar ls hij bljj om. ,,En die staatsschuld zegt hij och, die hebben wij in Amerika eigenlijk allang afgeschreven. Wat we van al dat geleende geld terug krijgen ls meegenomen, maar veel zal het niet zijn. En uiteindelijk weten wij ook wel, dat we dat geld heus niet uit lenen uit phllantroplsche overwegingen. We doen het uit eigenbelang. Maar daarom mag het nog wel gewaardeerd worden!" EISENHOWER, GELUK VOOR EUROPA. Logischerwijs komt het gesprek hier na ook op de komende presidentsverkie zing in Amerika. „Jullie mogen blij zjjn, dat Elsenhower zjjn duel met Taft heeft gewonnen!" meent hjj, waarbij htf duidelijk laat uitkomen, dat zijn sympa thie naar Taft is uitgegaan. „Eisenho wer wordt de man, daar kunnen jullie vast op rekenen. Steven3on heeft geen schijn van kans. Een beste kerel, maar de Amerikanen willen nu eenmaal een grote flguur in het Witte Huis!" Het is de mening van een Republikein een democraat zou het U waarschijnlijk anders verteld hebben! Daarna gaat het gesprek over de kleine dingen van het leven. Mevrouw Dronkers vertelt, dat het huis aan de Westwal, waarin ze vroeger gewoona heeft, er nog staat. ,,Zou U hier wel weer willen wonen?" Het antwoord is zeer beslist: „Neen! Ik vond het leuk om hier weer eens even te zjjn, maar lk ben blij, dat ik volgende week weer terug kan. En haar man denkt er precies zo over, zo goed als zoonlief, die de Zeeuwse meisjes wel erg lief vindt, maar hij spreekt geen woord Nederlands en dan is het wel lastig! Thuis spreken ze nooit meer Hollands onder elkaar, een brief in het Hollands schrijven ls voor hen al een lastige karwei. En dan is in die jaren nog de spelling veranderd Deze mensen, ze zjjn het type van de emigrant, die zich alleen heeft aange past aan de aard en de omstandigheden van het nieuwe land, maar die daarin volkomen zijn opgegaan. Die geen Ne derlanders meer zjjn, maar Amerikanen. Maar tochtoen de Koningin haar bezoek bracht aan de Ver. Staten, toen waren ze trots. Trots omdat ze alt het land van deze grote Vorstin kwamen. „Ze heeft Indruk gemaakt in Amerika ze is een goede democrate Ingezonden Mededeling (adv.) HAMEA ZonnefiJter voorkomt en HAMEA Brandlotion geneest zonnebrand Z.A.R. stelde programma voor ontwikkelingsdag vast. De Zeeuwse Agrarische Raad, die, zoals bekend, gevormd wordt uit de Z.L.M., de Bond van Plattelandsvrou wen, de L.J.G., de Bond van Gediplo meerden uit het land- en tuinbouw- onderwijs en de Vereniging van Oud leerlingen der R.L.W.S., heeft een ver gadering te Goes gehouden over de komende ontwikkelingsdag op 1 Oc tober a.s. Het programma ziet er heel aan trekkelijk uit. Des morgens zullen de mannen zich in een technisch debat verdiepen over het al of niet toepas sen van organische bemesting. De vrouwen houden dan hun Prov. Na jaarsvergadering, terwijl de leden van de Z.P.M. een bloemenschikwedstrijd houden. 's Middags zal mevr. Aalbers uit Middelburg een inleiding houden over een opvoedkundig onderwerp. Voorts zal een zangkoor optreden, wordt een declamatiewedstrijd gehouden en zal de L.J.G. een toneelstuk opvoeren. KRUIMELDORP VERONTWAAR DIGD Geheel ontdaan tracht ten Gert jan en Maart je zich aan het karretje, dat van links naar rechts over de weg slingerde, vast te louden- Plotseling botste het tegen een grote steen. Met een gil greep Gertjan radeloos om zich heen. Maartje kon niet meer hel pen en de jongen slinger de het wagentje uit en be landde met een boog aan de kant van de weg. Een wiel sloeg kapot en met een angstwekkend gekraak sloeg het wagentje aan duizend stukken tegen de trappen van het stadhuis. En Knibbel1 Ja, nu had hij vrij spel en met een geniepig ge zicht ging hij als eerste over de eindstreep. Toen brak er een oorverdovend tu mult los. Alle inwoners van Kruimeldorp lieten luidkeels hun verontwaardiging blijken. De mannen in hun snoepkraampjes lieten hun koopwaar in de steek en de politie had handen vol werk om de opgewonden menigte in bedwang te hou den. En Gertjan en Maartje De jaarlijkse excursie van de leden der Nederlandse Uienfederatie leidde dit jaar naar Schouwen-Duiveland, waar de ruim 30 deelnemers het Proefbedrijf Scheldemonden te Brui- nisse bezichtigden. Daar op dit bedrijf alles wat op het gebied van uienteelt in Nederland en in het buitenland te zien is, vertegen woordigd is in proefveldjes, terwijl ntast teeltproeven ook bespuitings- en beplantingsproeven zjjn genomen, was men hier niet gauw uitgekeken, temeer daar dr ir C. W. C. v. Beekom, de Rijkstuinbouwconsulent voor de Zeeuwse- en Zuid-Hollandse eilanden, over de proeven een interessante cau serie hield. In „Mondragon" te Zierikzee ver enigde men zich aan de lunch. Na de lunch werd door verschillende spre kers het woord gevoerd. De vice-voor- zitter van de Stichting Nederlandse Uienfederatie, de heer J. F. Brooij- mans te St. Annaland, besprak de mogelijkheden en de moeilijkheden van de Nederlandse Uienfederatie, mede naar aanleiding van hetgeen men op het Proefbedrijf had gehoord en gezien. Een groot arbeidsterrein ligt voor de Nederlandse Uienfederatie nog te wachten. Het lid van Ged. Staten, de heer C. Philipse, uit 's-Heer Arendskerke, wees eveneens op het grote belang voor de uienteelt van de op Schelde monden genomen proeven, terwijl hij de nadruk legde op het grote belang van de uienteelt voor Noordelijk Zeeland en Goeree-Overflakkee. Namens de Proefboerderijcommissie sprak de voorzitter, de heer Jb. Koop man te GouweveerZierikzee. Na mens de Stichting voor de Landbouw de secretaris, de heer P. de Kam. Na de lunch werd de tocht vervolgd en bracht men een bezoek aan het Dominiale Duingebied van Wester- Schouwen. Deze excursie stond onder leiding van de heer Lysen, die daar als op zichter de scepter zwaait. Dat deze bossen een prachtig voorbeeld vor men van geslaagde duinbeplanting is bekend, zodat ook hier ten volle ge noten werd. YlLtuuvJ>ptó imti Me Eitcuiden Mosselverzending verloopt naar wens. Het gaat goed met de moss srzen- ding, echter alleen naar België, Frankrijk neemt nog niets af. Alleen goede kwaliteit wordt ge vraagd. Men schat de export van de afgelopen week op 7 a 8000 ton. De mosselen zijn in hoofdzaak afkomstig van de Wadden, al gaan de Zeeuwse nu aardig vooruit. Was men voorheen een week kwijt om een vracht mosselen van de Wad den te halen, verleden week gebeurde het dat binnen 42 uur (he- - en terug en vissen) de mosselen waren afge- lev-d. De Middelburgse Nutsspaarbank in de maand Juli. In de maand Jr' is het spaarders tegoed van de Middelburgse Nutsspaarbank toegenomen van f7.930.163,78 tot f8.002.487,97. Inge legd werd f 348.607,18. Het aantal re keningen liep op tot 10937. Bij het schoolsparen werd f761 ingelegd. Het tegoed daalde van f 37.231,83 tot f 34.805,98. In Middelburg werden 18 babyboekjes uitgegeven. 617 spaarbus- jes zijn in omloop met een bedrag van f 836. Speciale jeugddienst voor het winterwerk. De Herv. Jeugdraad heeft toestemming van de kerkeraad ontvangen om op Zon dag 7 Sept. a.s. bij het begin van het win terwerk twee speciale diensten te houden 's Morgens zal ds. W. B. A. Smits, voor zitter der Jeugdraad, in de Concertzaal voorgaan in een opdrachtendienst, die voor de leiders en leidsters bestemd is. 's Avonds wordt in de Oostkerk een dienst gehouden voor alle leden der di verse Herv. jeugdorganisaties. Voorgan ger is dan ds. E. Sneller. Intrede ds Durkstra uitgesteld. Ds. E. Durkstra, de opvolger van ds. M. Enker als predikant van de Ned. Herv. gemeente te Koudekerke ('t Zand) zal niet op 7 Sept. a.s- zijn intrede doen, zoals aanvankelijk was bepaald, doch op 14 Sept. Als bevestiger treedt op ds. W. A. Zeydner te Rotterdam. Nieuwe salarisverordening voor gemeentepersoneel. B. en W. in de raad ter vast stelling aangeboden een nieuwe alge- m - arisverordening --- %-t ge meentepersoneel, waarin de definitieve Rijksnormen worden aangehouden. Enkele artikelen uit de oude verorde ning moeten worden geschrapt. Uit de verordening zijn gelicht de jaarwed den van de vakonderwijzers, die bij afzonderlijke verordening geregeld worden. Er zijn verder twee nieuwe functies opgenomen, n.l. die van ty piste en die van beiaardier van de Abdijtoren. De wedde van de beiaar dier is gebaseerd op ca. 140 speeluren per jaar, hetgeen neerkomt op f 8 per uur, een bedrag, dat is bepaald na een onderzoek bij verschillende andere gemeenten. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld dooi de AMSTERDAMSCHE BANK N.V. - INCASSO-BANK N.V., GOES. Nederland 1947 Dollarlening 1947 Invest. Certif. Ned. 1962/64 cum Grootboek 1946 90% 95 9414 93 94 94)4 zy2 K. Olie '50 lW/i 117% Cult. II. Ind. Bk 45y2 46 Nat. Handeisbk 101*4 104%2 Ned. Handel Mij 138% 139)4 A.K.L. 141 y2 142% Bergh's Jurg. 237 238*4 Berkei's Bat. 95)4 93l/2 Calvé Delft 113*4 113 Centrale Suiker 145)4 146 Fokker 97 95)4 Gelder Zonen 140 140*4 Kon. Hoogovens 151 150*4 Ned. Ford 179 176 Ned. Kabelfabr. 195J4 Philips' Gloeil. 153 15 Do i cum. pref. Umiever W il ton - F ij enoord Bill ton I rubr. Biliton 11 rubr. Dordtsche Petc. Dito, pref. 130 132 175)4 175)4 - ÏCO'A 263 25/ 192 186 294)4 304 305)4 Kon. Olie Dito, onderaand. Moeara - Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. Lijn Jav. Ch. Jap.lijn Kon. Boot Kon. Paketvrt Kon. Rott. Lloyd Ned. Sch. Unie Ommeren's Sch.vrt 166 St.v. Mij Nederl. 132 323 325)4 323)4 325 493 498*4 80)4 86 98 84*4 31B 92*4 33*4 H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Senembah Muller Co Amsterd. Bank Escompto Bk 81 86 97)4 84 32B 93}4 33)4 151)4 151 114*4 11454 120*4 120)4 102*4 102)4 116*4 116)4 120% 120% 168 132*4 96)4 38)4 69 18 101)4 76 95% 38*4 68 1794 102 75)4 -r 168 152)4 152)4 51% 52 Rotterd. Bk Twentsche Bank Overzeese Gas Borneo Sumatra Internatio Am. Radiator Anaconda Copper Am. Smelting Bethl. Steel Chrysler Ford Canada General Motors Hudson Motor Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel North. Am. Cities Service Cont. Oil Midcoint. Oil Philips Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. 152*4 153*4 155 154)4 76 77*4 125 124 143)4 143)4 16 15% 46)4 46 46 46 52 52*4 77 77)| 58)4B 59H 59 15)4 48 81)4 41% 25*4 40 22)4 102)4 102)4 64% 63 14% 48 81)4 41% 25% 22% 69 60 77% 23)4 69)4 59 76)4 23% 20 I Ballon kwam in Duitsland terecht. De uitslag van de grote ballonwed- strijd, die Zaterdag 26 Juli j.l. werd gehouden, is thans bekend. Het blijkt, dat ruim 50 strookjes, die aan de bal lonnen waren bevestigd, naar Mid delburg zijn teruggezonden. Het groot ste gedeelte daarvan kwam uit België. Uit Duitsland werden zes van deze strookjes ontvangen. Het blijkt, dat nummer 1325 een luchtreis van ruim 500 kilometer heeft gemaakt en in Donzdorff in Würtemberg is neergeko men. Dit was de grootste afstand, die een ballon heeft gemaakt. De strook jes, die de kinderen hebben bewaard, kunnen (voorzover er een prijs op ge vallen is) bij de Nutsspaarbank wor den ingeleverd. Er worden dan waar debonnen verstrekt, die in Middel burgse winkels kunnen worden be steed. Geslaagd voor 3e stuurman. Geslaagd voor 3e t.urman, grote handelsvaart, de heer J. E. Hendrik- sen, leerling der „De Ruyterschool". Culturele uitwisseling. In het teken van de culturele uit wisseling Vlaanderen-Zeeland slaagden voor de Vlaamse Jury voor Muziek te Gent voor Piano: de dames Maryanne van der Hooft te Goes en Jenny Doele- man te Wissekerke voor het hoger di ploma, met onderscheiding en de heer Guust Huyge te Goes voor het Middel baar Diploma met onderscheiding, allen leerlingen van de heer W. L. Hart- hoorn, muziekleraar te Goes. Geslaagd voor R.H.B.S.-B. De oud-Goesenaar Han Burg, thans te Breda, slaagde voor het eindexamen R.H.B.S.-B. AANBESTEDING Bestrating te Waarde. Te Waarde werd door B. en W. aan besteed het bestraten van de School straat en Ouddorp met rioleringswer ken. Ingeschreven werd als volgt: K. Lu- casse en G. Sponselee, Walsoorden, f 24.376; J. Hoogesteger, Wemeldinge f 23.690; Firma Gebr. de Bokx, Ter- neuzen, f23.687; J. A. Leijs, Kapelle, f 23.490; J. Moerland, Sint Annaland f 22.960; Firma T. Duinhouwer Sr, Goes f 22.300; Firma Gebr. Geldof, Serooskerke (W.) f 21.760; Firma C. Wiskerke Zn, Nieuwdorp f 21.700; Duinhouwer, Goes, f21.300. Het werk is gegund aan de laagste in schrijver. AXEL Aanleg tennisbaan. Met de aanleg van de tennisbaan in het recreatie-gebied is men thans zover gevorderd, dat men deze over twee weken gereed hoopt te hebben. In een volgende week te beleggen vergade ring zal worden overgegaan tot oprichting der tennisclub, waarvoor zich reeds een 40-tal liefhebbers hebben gemeld. De aan leg van de tennisbaan is mogelijk gewor den, doordat een groep ingezetenen een renteloos voorschot verstrekten, dat in 10 jaar zal moeten worden terugbetaald. Vechtpartij. Toen de gebroeders D. en P. Jansen in hun tuinderij aan het werk waren, zagen zij twee onbekende jonge lieden in de druivenkas lopen. De geors Jansen constateerden spoedig dat er druiven waren afgetrokken. Er ontstond zodoende een woordenwisseling die ont aardde in een vechtpartij, waarbij de gebroeders J. hun tegenstanders een mes afhandig maakten. D. Jansen bekwam een wond boven het linkeroog. De indringers bleken te zijn de gebroeders v. C.. smds kort wonende te Axel. De Rijkspolitie stelde een onderzoek in. Benoeming. De heer A. Neijt, voorheen adjunct-commies der Ned. Spoorwegen te Axel, is met ingang van 1 Augustus be noemd tot stationschef te Hulst, als op volger van de heer E. v. d. Broek, die ae dienst met pensioen heeft verlaten. BORSSELE Val van fie.ts. De arbeider B. is nogal hard van zijn fiets gevallen. Hij verwond- üe nierbij zijn gelaat en liep eep. paar ge kneusde ribben op. De dokter heeft zich over B. moeten ontfermen. Benoeming. Mej. M. de Muynck is tot onderwijzeres aan de Chr. school te Bar- neveld benoemd. BRUIN ISSE Door auto gegrepen. Bij het oversteken van de Rijksweg naar de Korte Langeweg werd mej. van den Bos door een auto, richting Lijpe, gegrepen. Ze werd met haar fiets tegen de voorruit geworpen en vervolgens tegen de weg gesmakt. Met een bloedende hoofdwonde werd zy opge nomen. Dokter Quaak, die eerste nulp verleende, vervoerde haar naar huis. Van de fiets bleef niet veel over. Raad vergadert. Vrijdag a.s. komt de raad der gemeente Bruimsse in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staat o.m. de bouw van een rioolwaterzuive- rings-installatie en het benoemen van een leerkracht aan de O.L. school. Mosselveizending. De Brumisser mos selkwekers hebben in de afgelopen week naar Tnolen en Yerseke ongeveer 2200 ton mosselen afgeleverd. Regenval. De hoeveelheid regen, die in de maand Juli volgens de regenmeter op het proefbedrijf .Scheldemonden" werd geregistreerd was 120,7 mm. De normale noeveelheid bedraagt ongeveer 70 mm. Toch is Juli niet erg nat geweest. Merk waardig is daarom, dat op drie data 100 mm. regen viel. Tentoonstelling. Het Nederl. Herv. Ver enigingsgebouw te Bruinisse ondergaat momenteel een metamorphose, nu de Aquariumvereniging „Willem Deutz" daar deze week haar tentoonstelling houdt. Aan de linkerzijde staan een groot aan tal bakken opgesteld. Aan de rechterzijde vindt men een moderne huiskamer waar naast een volière. Het midden spant ech ter met zijn fraaie waterpartij, door schijnwerpers verlicht, de kr'oon. Een gro te bak, waarin alles wat onze Zeeuwse Stromen aan fauna en flora oplevert te zien zal zijn, alsmede een verzameling schelpen, zullen niet nalaten de aandacht te trekken. De tentoonstelling wordt ge opend door burgemeester Michaelis. Vrijdag zal de voorzitter van de Bond van Aquariumhouders, de heer Wilem Deutz, een bakkenkeuring houden. De Ulo-examens. In Uw blad van Zaterdag 17 Mei 1.1. werd de vraag gesteld hoe het komt, dat by 't rooms-katholieke Ulo-examen het percentage geslaagden aanmerkelijk hoger ligt dan by het chr. en het open baar Ulo. Nooit of te nimmer heb ik daarop echter antwoord gezien. Welnu, dit jaar zal het aantal ge slaagden zo was in de examenzalen de verwachting bij het chr. plus het openbaar Ulo-onderwijs hoger liggen dan vorig jaar. Maar daarmee is de vraag niet opgelost. Van 1907 tot 1924, dus 17 of 18 jaar, hadden de drie verenigingen (R.K., Chr. en Openbaar) één gezamenlijk exa men. Als nu het Bureau in Haarlem eens even het procentenaantal publi ceert van de deelnemende verenigingen gedurende die jaren en men zet dat staatje dan verder voort met de uit slag van het chr. plus neutraal onder wijs na 1924 en men verkrijgt ze ook van de r.k. Ulo-examens van 1924 tot heden, dan kan ieder zien hoe de stana is en heeft men een vaste basis om de zaken te beoordelen. Laat een dei hoofdbestuurders in Goes zich daar eens voorspannen. Met weinig moeite is dit te krijgen. Al gaat het gerucht, dat ln 1953 het examenwerk by het R.K. Ulo hetzelfde zal zijn als dat bij de andere verenigin gen, dan kan de beoordeling toch an ders zijn, terwijl het mondeling op de zelfde voet wordt voortgezet. Ik hoop, dat het nu uitgemaakt wordt, want in de examenzalen zou men toch ook wel eens definitief willen we ten hoe de zaak staat en dat is op deze wijze mogelijk. B, HEINKENSZAND Benoeming. Aan de Julianaschool te O.- en W.-Souburg is met ingang van 1 Sept. benoemd als onderwijzer de heer W. de Vriend te Heinkenszand, thans onderwijzer aan de Chr. school te Tiel. KAMPERLAND Bevolkingsonderzoek. 1170 personen hebben gevolg gegeven aan de oproep, zich op T.B.C. te laten onderzoeken. Geslaagd. Voor het examen huisschilde ren te Utrecht, slaagde de heer P. Kra mer voor schildergezel. KRABBEN D1JKE Muziek. Tussen het geboomte klonken Zaterdagavond de vrolyke tonen van de muziekvereniging .Concordia", die haar maandelijks concert gaf op de muziek tent. Het weer werkte niet erg best mee. MEL1SKERKE Naar Zierikzee. Daartoe in staat gesteld door ae organiserende commissie zyn de ouden van dagen van Meiiskerke een dag je naar Zierikzee geweest. En ze hebben veel genoten! Ieder was zeer voldaan. Collecte. De collecte voor „Het Hooge- lanaheeft de som opgebracht van f 38,35 (JOB T KAPELLE Muziektent in georuik. Zaterdag is het feest geweest in Uostkapelle, daar de ver plaatste muziektent officieel in gebruik is genomen. Een drietal corpsen uit nabu ïige gemeenten hebben niet vrolijke mu ziek ae feeststemming nog verüoogü. Vele narteiijke toespraken zijn genouaen: Bur gemeester Bprenger namens net gemeen tebestuur, aie ook de officiële opening verrichtte eu de neer W. Brand, namens Apollo uit Domburg. V erschiiiende ver- emgnigen boden een enveloppe met in houd aan. De voorzitter van de plaatse lijke vereniguig „crescendo", de neer A. Rotte nau voorat in zijn openingswoord allen dank gezegd, die nebben bijgedra gen tot net totstandkomen van de nieu we tent. Van Ueinde en ver was het pu oliek naar Uostkapelle gekomen. RILLANU-BATH Geslaagd. De iieer N. D. ae Goffau slaagde te DenHaag voor het diploma Engelse Hanaeiscorrespondentie. ST. ANNALAND Ongelukken. Maandag had de heer J. Goedegebuure het ongeluk boven uit een scnuur te vallen, met het gevolg dat nij een paar ribben brak en een Dloeauit- storting in zijn borst opliep. Dokter Van es, die de eersie huip verleende, meenae, uat er een rib in een van zijn iongen was aoorgeürongen, zodat hij niet voor Dins aag vervoerd mocht woraen. Tydens wei-kzaamheaen met de dorsmachine ge raakte ae heer X. Rijnsberg te Bint Anna- lanü met twee vingers in ae stro-pers be klemd, zodat hij zien onder doktersbehan deling moest stellen. S'IPH1UPSLAND Geslaagd. Te Wagemngen slaagde voor de akte Eanübouw, de neer a. Boone, noolü van ae Chr. scnool te Bint Pniüps- land. üRSEKE Duivensport. De P.V. „De Noordster' nam met 32U auiven deer aan net con cours vanuit Gemoioux. De uitsiag van ae eerste tien binnengekomen cuiven ruidt: 1. M. v. Haver; 2. o. C. Emdenoerg, 3. E. Vermast; 4. J. A. Vette; D. A. z,oete- wey; 6. P. v. d. Endt; 7. J. A. v. a. Piasse, 8 A. Boone; 9. IVi. Pekaar; 10 Joh. v. Btee. WAARDE Gesvaagd. Te Den Haag is geslaagd vooi het nijverheids onaerwijs IN. A. akte de neer j. Bchrier. Officiële Publicatiën BUNDER WET. B. en W- van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secre tarie ter inzage ligt een verzoek inet bijlagen van P. J. riiiiebrana, Nieuwe Oostersestraat te Middelburg om ver gunning tot het opnenten en exploiteren van een smederij in perceel Nieuwe Oos tersestraat 6 te Middelburg. Op Vrijdag 15 Aug. a.s. des voormid- dags 10 uur, zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen inwilliging van dit ver zoek in te brengen en aeze mondeimg en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, ais zij, die bezwa ren hebben, kunnen gedurende drie da gen, vóór het bovengemelde tijdstip ter secretarie der gemeente kennis nemen van de terzijde ingekomen senrifturen. BURGERLljKE STAND BORSSELE. Geboren: Johanna, d. v. A. v. d. Ende en A. Nieuwenliuize; Krijna C. C„ d. v. P. Walhout Az. en E. de Blaey: Alfret B„ z. v. B. Nieuwenliuise en M. v Westen. Ondertrouwd: W. Corstanje, 55 j. en H. C- Fierloos, 46 j.; A. Walhout, 27 j. en J. Walhout, 23 j.; J. C. Melis, 25 j. en M. v. Westen, 24 j.; M. Buteyn, 50 j. te Yerseke en P. Melis, 45 j. Overleden: J. Rijk, 63 j. echtg. v- J. Vette. S-GRAVENPOLDER. Geboren: Janne tje W.. d. v. C. P. Manni en J. C. Mol; Overleden: C. de Wilde, 68 j.; Joh. de Jonge, 80 j„ echtg. van C. Oele. GRIJPSKERKE. Geboren: Johanna P d. v. G. Wijkhuijs en J. Stroo. Overleden: J. Geertse, 87 j„ weduwn. van L. Bakker. SCHEEPSTIJDINGEN GROTE VAART BLOEMFONTEIN; 4 te East Londen; AAUTEKERK: 4 van Antwerpen naar Hamburg; ARGOS: 4 tr. Ypswich; TARA- KAN: 5 te Amsterdam: BENGKAEIS: 5 te Londen; ORANJE: 5 te Colombo; SAL- LAND; 5 van Quessant naar Sint Vincent; BAARN: 5 te Languari; LEMSTERKERK: 4 te Rotterdam; SIBAJAK: 4 teil N. van Floris naar Soerabaja; AKKRUlViDIJK: 5 te Mombassa; ALBiREO: 4 van Vittona naar Bahia; ARENDSKERK; 5 te Singa pore; BANTAM: 4 van Tjandjok Priok naar Cheribon; CELEBES: 5 te Boerabaja; CERAM: 4 van Marseille naar Genua; HOOGKERK: 4 van Aden naar Port Baid; EXNDEKERK: 4 van Damman naar Bus- hire; MAASKERK; 5 te Dakar; OVER IJSSEL: 5 te Kowati; VEENDAM: 5 te New York; WATERMAN: 4 550 mijl van Sint Helena naar Kaapstad. HAVEN VAN VLISSINGEN. Te Vlissingen aangekomen 48: PRESI DENT EMILEE MARCESCHE van Gedi- nia; ROBERT van Dellzijl; DORINDA van Skaghall; ADALBERT van Zee. Van Vlissingen vertrokken 48: LI BERTY naar Siettiz; MARTINI naar Stettiz; PRESIDENT EMILLE MARCE SCHE naar Le Havre; ADALBERT naar schobring. 58: HUMMEL naar Zee. Gepasseerd naar Antwerpen 48: AFI- NA van Londen; 58; ARIL SCHEFFER van Lissabon; NORMANDISCH van Am sterdam. Gepasseerd van Antwerpen 48: DEL TA naar Londen. 58: Atlantic naar Mid- delsbro; DENEB naar Rotterdam. DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1552 HILVERSUM I (402 m.) AVRO: 7.00 Nieuws; 7-15 Gram.; VPRO: 7.50 Dag opening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.1a Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Ka merorkest; 11,45 „Djenouns en Fata Mor- gana'scauserie; iz.00 Orgel en piano; 12.25 „ln 't spionnetje"; lz.30 Land- en lumoouwmedeaelmgeii; 12.33 Gram.; 13-00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramo- ioonmuziek; 13.20 Hongaarse, Roemeense en Russische muziek; 15.50 „Het eenzame nart hoorsp.; 15.00 Voor de zieken; 16.00 „ivlanken uit Nederland"; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gram.; 17.45 Regeringsuit- zenüiug: Prof. Dr. J. J. Hanralh: „Suri- name's verkeer met de buitenwereld"; is.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Lichte muziek; 19.00 Gesproken briei uit Londen; 19.(15 Orxestconcert; 20.00 Nieuws; 20.05 Residentie-orkest en solisten; 20.45 „Het Rode Licht'hoorspel; 21.oü Orgel concert; 22.10 Amusementsmuziek; 25.00 Nieuws; 23.15 Sportactuaiiteiten; 23.30 z4.oo Zang, viool en orgel. HILVERSUM II (.298 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ocncendgymn. 7-30 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der; 8.00 n.tuws en weerberichten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.40 Gram.; NCRV: 10.00 Gram.; 10.30 Mor gendienst; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 11.50 „Als de Ziele luistert", causerie; 12.00 Ai^eius; 12.03 Lunchcon cert; 02-3012.33 Land- en tuinbouw- meuedelnigen)12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Gram.; NCRV: 14.00 Landelijke Zendingsdag van de Gerelormeerde Zendhigsboud; 14.45 Gram.; 15.00 Voor de vrouw; 15.30 Ka merorkest; 16.00 Bijbellezing; lo.30 Ka mermuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 Lichle muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Vrouwenkoor en solisten; 18.40 „Op de Stelling"; 18-50 Leger des Heiis mu ziek; 19.0o Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.20 Geeste lijke liederen; 19.40 Hadiokrant; 20.00 nieuws en weerberichten; 20.10 Landler- kapelle en Jodelkoor; 20,50 Reportage; 21.10 Gram.; (F: 21.30 ,,'t Wespennest 21.55 Buitenlands overzicht; 22.15 Piano- duo; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en BUc-berichten; 23.1524.00 Gram. BRUSSejl. (.Vlaams 324 m.) 11.45 Gram-; 12.30 Weerberichten; 12.34 foor de land bouwers; 12.42 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 15.00 Orgelrecital; 16.00 Gram 16.15 Lichte muziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Lichte muziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Klank beeld; 20.30 Verzoekprogramma; 21.00 Voor de vrouw; 21.45 Verzoekprogramma; 22.00 Nieuws; 22.15 Zang en piano; 22.45 Gram.; 22-5523.00 Nieuws. KORTGENE. Bevallen: C. A. Sinke-van der Wekken, z.; C. J. Huige-van der Maas, d.; C. Geelhoed-Brouwer, z.; W. E. Mor- reau-van Eist, d-; C, Begthel-Goulooze, d. Ondertrouwd: M. A. van Gilst, 27 j. en P. Slings, 24 j.; J. C. Verhulst, 26 j. en C. K. Filius, 23 j Getrouwd: J. Versluis, 38 j. en C. L. Vink, 27 j.; K. Anthonisse, 30 j. en M- Verhulst, 25 j. NIEUWVLIET. Ondertrouwd: F. J. v- Hal, 27 j. te Aardenburg en M. E. Pro voost, 25 j. SINT LAURENS. Geboren: Pleter A„ z. v. F. Wisse en J. Wagenaar; Nl- colaas, z. v. J. Tramper en W. J. Mee- sen. Gehuwd: T. van der Horst, 22 j. en M. J. Groenewegen, 18 j.; A. Brasser, 24 j. en J. J. Bierens, 23 j. Overleden: I. Jansen, 87 j„ wedr van S. M. Lasalnje; M. van Vlaanderen, 65 j„ geh. met W. Christlaanse. VEERE. Geboren: Marina F., d. v, W. T. van Kooten en J. G. van den Ber ge. VROUWENPOLDER. Geboren: Johan na, d. v. A. Louwerse en N. Jobse; Gerar- dus C„ z. v. A. de Nood en W. P. Polder man- WAARDE. Overleden: K, Poleij, 67 j wed. van K. Dane. WEMELDINGE. Overleden: J. Schipper 56 j. Bezoek aan opge li Toen ik onlangs de Vesuvius op one stad,cirkelde er ee ruïnestad. Een vree al die oude, nog u stukken steen, en d ding: het vliegtuig, leden was nauwelijl beter worden begre vliegtuig. De stad Pompei' 604 vóór Christus get ln 79 na Christus, da schrikkelijke uitbarst vius volkomen weri as en lava, evenals lanum en Stabiae. F begonnen met de o( ligt de stad, zoals z( gebouwd, dan weer bloot boven de aard< Hoeveel mensen 2 hebben gezien, hoeve ben er al onderzoekii veel toeristen, die j: zoeken, hebben Pom staan van plaatsen voorwaarde mogen v gen.... Een bezoefc dan ook alleszins de Onder leiding van kende gids zal men stad rondleiden, door amphitheaters, door jes en over pleinen de bakkerij tonen, van de uitbarsting jt bakken werd en u 2 van de schilderijen 0 2000 jaar geleden eeuwenlang ond-- a ven zijn geweest en dag nog van een k zijn, die bewonderin Interessant zyn 00 die al ln het onde die door stoom v< Men toont u ln zo'n bele wanden van doorheen warme lu Ook ln die tjjd kende trale verwarming! In een museum ki bruiksvoorwerpen ui ln de loop der jare opgegraven en nu in verenigd. Vooral inl de in de lava verste( houdingen wijzen no het laatste ogenblik, stroom die hen zou komen In sommige tuine mozaïken te zien en voorraadkamer voor len stenen kruiken. 1 de oude tijd ook mil schappen hadden dingen, die alleen zien, tot grote veror rigens van de dame; OMGEKOM Naar schatting zijr sen bij de ramp meesten hunner moi waardig, omgekomen ter. De kust zou in zo ver van Pompei als tegenwoordig het barsting van de V vloedgolf hebben d< er oorzaak van is gev woners van Pompeï nog vóórdat de gloei va de stad bereikter vendien nog 748 zwa geweest. Ook heeft gegevens menen te dat de uitbarsting 's middags op zijn geweest. Toen we later in d suvius passeerden, angstig op naar de vulkaan, die 1873 j ramp veroorzaakte. Order Chef Ge In verband met he kinderverlamming in Chef Generale Staf aar oiandanten opgedragen, zien op reiniging van ei controle te houden op heel en toezicht uit te kens, cantines en latri strijding. Een en ander jerking met de milita dienst. Dit geldt in het bijzo: Welke gelegerd zijn in of welke zich onder oc den te velde bevinden. Voorlopig zullen inei entingen niet geschiede kundig ingrijpen in me zoa^ trekken van ta slechts in uiterste nooe daan. ti i He Haagse reciitba ochtend de Haagse veroordeeld tot een Wegens het opkopen oelen, die gestolen wa berg/Sen Van de lucht11

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2