S|OUK VAN HOLDINGE Van cen professor, die nooit lachte. K. L. M. gaat met helicopters vliegen» Onderwijskrachten uit de gehele wereld te Zeist bijeen* Ia Oost-Duitsland zou alge hele onteigening worden voorbereid. tSport j en soel Hoe de clubs er voorstaan. Drijvend Dierenpark" kwam in ons land aan. KERK Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. VAN MARKT Dfnsdag 5 Augustus f952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina I Waardevolle biografie Doedes t de grote vijand van luie dominé's» (Van een onzer redacteuren.) „De afrekening met de negentiende eeuw is te snel gegaan. Hoe verder u/ij voortschrijden in de twintigste eeuw, des te meer komen wij tot de ontdekking, dat wij slechts schijnbaar de vorige achter ons gelaten hebben." Deze opmerking heeft dr A. F. N. Lekkerkerker gemaakt in een artikel over de verhouding Gunning-Kuyper, dat laatst van zijn hand verscheen. Menigeen heeft met dit oordeel ingestemd. Diverse personen en systemen in de kerkelijke wereld in Nederland van de vorige eeuw zijn te vlug gepas seerd. Eén dier stiefmoederlijk behandelde figuren is professor dr Jacobus Isaac Doedes, die van 1859 tot 1888 hoog leraar in de theologie te Utrecht was. Zijn naam heeft nog wel bekendheid, daar men hem doorgaans in een adem noemt met Van Oosterzee, Nederlands grootste kanselredenaar, welke eerst samen met Doedes predikant te Bot terdam was, om hem daarna te volgen naar de Stiehtse academie. Thans heeft de Hervormde studen te predikant te Wageningen, dr P. L. Schram, zijn dissertatie gewijd aast J. I. Doedes, waardoor wij via de uit geverij H. Veenman Zonen te Wa geningen de beschikking hebben gekregen over een waardevolle bio grafie van de eens zo vooraanstaande hoogleraar. Aan het eind van zijn boek conclu deert de schrijver, dat de betekenis van Doedes voor onze tijd slechts gering is. Hij moet onderdoen voor fi guren als Scholten, Kohlbrugge, Gun ning, Kuyper e.a., wier optreden ver der reikt dan hun eigen tijd. WAARDE VOOR DE NED. HERV. KERK. Desondanks heeft Doedes tijdens zijn leven een belangrijke rol gespeeld. Dat blijkt wanneer men beseft in welk vaarwater de Hervormde Kerk in de 19e eeuw verzeild was geraakt. Het modernisme maakt opgang. De bezet ting van de theologische leerstoelen aan de universiteiten gaf aanleiding tot grote bezorgdheid over het opko mend geslacht van predikanten. In deze periode doceerden Doedes en Van Oosterzee, weliswaar mannen met een andere instelling als hun grote calvinistische voorganger Voetius aan de 1fde academie, maar toch besliste Ch -'suisbslijders. Ongetwijfeld zijn door de invloed van Doedes en Van Oosterzee predi kanten, die anders in het modernisme terecht gekomen zouden zijn, voor de orthodoxie in de Nederlandse Her vormde Kerk behouden gebleven, schrijft dr Schram. En hij voegt er aan toe: Deze twee hoogleraren hebben in een tijd, toen de intellectuelen steeds meer de Christus der Schriften loslie ten, moedig de geest der eeuw getrot seerd. In samenwerking met de Ré veilkringen hebben zij aan de kerk durven zeggen, dat deze alleen be staansrecht had als zij Bijbel en belij denis vasthield. Mede door de arbeid van Doedes is een geslacht van predikanten gevormd dat voor de kerk waarde heeft ge had, vooral toen er na de doleantie zo veel mannen nodig waren die een re organisatie van de Hervormde Kerk moesten voorbereiden. STROEF UITERLIJK, WARM HART. Ziet men een portret van Doedes, dan valt het stroeve uiterlijk van de professor onmiddellijk op. Men krijgt de indruk, dat met deze man niet te spotten viel. Inderdaad! Dr Schram verhaalt hoe er studenten geweest zijn, die prof. Doedes nooit hebben zien lachen. Op de colleges was hij een gevreesd man. Hij vergde van de studenten het uiter ste en kon hen soms treffen met een striemend sarcasme. Dit kwam omdat Doedes beheerst werd door een grote drift: jonge man nen op te leiden tot degelijke dienaren des Woords. Hij gaf hen, gelijk een zijner leerlingen getuigde, een exege tisch geweten mee. Niets ergerde hem meer dan dat men van een tekst „maar wat maakte". De exegese moest aan de hoogste eisen voldoen. Daarbij is Doedes, volgens dr Schram, wel tekortgeschoten in zijn waardering voor het werk van de Heilige Geest. Bij Doedes, aldus ds Schram, is niet het geestelijk inzicht maar scherpzin nigheid en kritisch vermogen de enige weg om tot exegese te komen. Dit neemt niet weg dat Doedes hulde verdient voor de manier waarop hij zijn studenten met hun neuzen boven de Schrift drukte, hen aldus aanspo rende tot de uiterste nauwgezetheid bij het maken van de preek. Ook detailhandel in staatshanden, Volgens vluchtelingen uit Oost- Duiisland bereidt de Oostduitse (rode) S.E.D. een algehele nationalisatie voor van handel, industrie, landbouw, ker kelijke bezittingen en gezondheids dienst, een en ander volgens de be ginselen van de „volksdemocratie". Op de boeren zou men bijvoorbeeld druk gaan uitoefenen door te verkla ren, dat him land niet goed bewerkt wordt, zodat onteigening gerecht vaardigd zou zijn en het land over gedragen zou kunnen worden aan collectieve groepen. "Dit zelfde stelsel zou ook ten aanzien van kerkelijke landerijen worden toegepast. Een andere methode tegen particu liere boeren zou er uit bestaan de leveringsplicht te verhogen en cre- dieten te weigeren. De bedrijven zouden gedwongen worden zich aan te sluiten bij een combinatie in handen van de staat. Zij zouden dan regeringsorders moe ten uitvoeren tegen vastgestelde Prijzen. De detailhandel zou volgens het plan ook in staatshanden overgaan. Men zou beginnen slechts aan staatsbedrijven goederen te leveren, zodat de particuliere zaken gedwon gen zouden worden als agenten voor de staat op te treden. De sociale verzekering zou slechts voor staatsziekenhuizen werken, geen fondsen zouden beschikbaar komen voor confessionele ziekenhuizen en ^verpleeginrichtingen" zouden de ker kelijke gezondheidsdiensten vervan gen. Hij kon toornen tegen luie predikan ten als geen ander. Het houden van oude preken vond In hem geen voor stander. Dr Schram schrijft: Hij kon dan sarcastisch zeggen: „Ziel, gij hebt vele preken, die opgelegd zijn voor vele jaren, neem rust." Menige leerling van Doedes heeft later, bij het maken van de preek, al leen al bij de gedachte aan Doedes, alle gemakzucht laten varen! Achter het stroeve uiterlijk van de professor en achter zijn gevoel voor rechtvaardigheid dat hem gevreesd maakte, verborg zich evenwel een warm hart. Dit hart zat metterdaad diep verborgen. Doedes wist zijn gevoe lens te beheersen, ook wanneer het leed hem trof. Zijn colleges hadden iets droogs behalve wanneer het ging over de Opstanding van Christus; dan kwam hij in vuur. Doedes leefde in diepe eerbied voor God. Toen hij eens als de beroemde professor in een dorps kerkje preken zou, trof men hem voor het begin van de dienst biddend voor een stoel geknield. Zonder opsmuk heeft Doedes veel gedaan voor flnanciël weinig draag krachtige studenten en voor filantropi sche Inrichtingen. Hjj stierf plotseling in 1897, op tachtigjarige leeftijd. Nog voor het einde van de 19e eeuw, waarin hjj de studie van dr Schram een zo gewichtige plaats in kerkelijk Nederland heeft ingenomen. Voor binnenlands verkeer. De K.L.M. bestudeert thans mo gelijkheden van het gebruik van hefschroefvliegtuigen, aldus heeft dr Plesman gisterochtend op Schip hol medegedeeld. „Eind 1953 hopen wij twee helicopters S 55, maar met andere motoren dan de Amerikaan se, in gebruik te nemen", zo zei de president-directeur van de K.L.M. naar wiens mening het hefschroef- vliegtuig in 1960 economisch bruik baar zal zijn. Desgevraagd vertelde dr Plesman, dat de helicopters bestemd zullen zijn voor het Burgerluchtverkeer in Nederland. Dr Plesman deed deze uitlating op Schiphol, nadat hij de twee Sikor sky's 55 hefschroefvliegtuigen van de Amerikaanse militaire luchtvervoers- dienst, die als eerste helicopters in de luchtvaartgeschiedenis de Atlantische Oceaan zijn overgestoken, had be zichtigd. De Sikorsky S-55 kan een maxi mumsnelheid bereiken van ongeveer tweehonderd kilometer per uur, de kruissnelheid bedraagt circa honderd vijftig kilometer per uur. De S-55 heeft een vliegbereik van meer dan driehonderdvijftig kilo meter. Met dit toestel kunnen tien passagiers en een bemanning van twee personen worden vervoerd. 300.000ste bezoeker. In het Oranje kwartier te Breda het uit karton en andere hulpmiddelen opgetrokken historische plekje in de 700-jarige stad is reeds de 300.000ste bezoe ker begroet. Het was mevrouw A. M. Maree te Utrecht. Zij bezocht samen met haar echgenoot, die als 299.999ste werd genoteerd, de Oranjestad. Het echtpaar werd gehuldigd en kreeg verscheidene geschenken. Actie van de Unesco. Actieve onderwijsmethoden tot het vormen van wereldburgerschap. Het Unesco Seminair op Woudschoten te Zeist, waar meer dan 80 onderwijs krachten uit de gehele wereld zich zullen beraden over actieve onderwijs methoden tot Tiet vormen van wereldburgerschap, werd gisterochtend ge opend door de directeur-generaal der Unesco, dr Jaime Torres Bodet. Ingezonden Mededeling (adv.) Te Breda slaagde voor het examen Nijverheidsacte N IV werktuigkunde, de heer A. Koper te Vlissingen. Te Den Haag slaagde voor het exa men Nijverheidsonderwijs acte N B (timmeren) de heer P. B. van Velt- hoven te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Overlangbroek, voor bijstand in het pastoraat, N. Bergstra te Leeuwarden, voorheen pred. bij de Prot. kerk in Indonesië. Aangenomen naar Wellige-Langerak, J. v. d. Schee, cand. te Rotterdam, die bedankte voor Jaarsveld. Bedankt voor Oldebroek, H. Talsma te Den Haag; voor Nieuwe Tonge en voor Putten, G. M. van Dieren te Ede. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Patterson (U.S.A.), J. W. Kersten te Genemuiden. DE MEEST GEROOKTE SIGARET BANK ZIJ DE CONSTANTE KWALITEIT KORFBAL. Nu 30 Augustus a.s. het tweede deel der korfbalcompetitie wordt afgewerkt, geven wij hieronder de eindstanden van 19 Juli 1952. Ie Klasse: Hij noemde deze bijeenkomst een gebeurtenis, die van groot belang kan zijn voor de toekomst van het onder wijs. Men is thans op zoek naar me thoden om de jeugd te vormen tot burgers, die bereid zijn in een wereld gemeenschap te leven, waarin de be ginselen van de universele verklaring van de rechten van de mens en de verplichtingen om de vrede te helpen handhaven, worden geëerbiedigd en toegepast. De bedoeling is geenszins de mens zijn nationale loyaliteit te doen verlie- Kota Inten vervoerde ruim 17000 dieren. „Mijn dierenpark" zo sprak kapi tein B. Blok uit Den Haag, gezag voerder van het m.s. „Kota Inten" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, dat uit Indonesië in ons land is gearriveerd. En het was niet te verwonderen, dat de kapitein van „dierenpark" sprak, want zijn schip vervoerde niet minder dan ruim 17.000 dieren. Bjj de lading bevonden zich 13.500 rijstvogeltjes, 3400 Javaspreeuwen, 50 Lonchuara's, 20 buffelpikkers, 18 parkieten, 18 boomeenden, 10 kaka- toe's, 8 Indonesische hoenders, 6 Lampongsapen, 6 goudbuik-buul-buuls, 4 geelbuikbuul-buuls, 4 driekleur- spreeuwen, 80 papagaaien en 2 geel- kuifkakatoes. Deze dieren zijn be stemd voor de Brusselse dierentuin en voor handelaren in Krimpen aan de Lek, Tilburg en Helmond. De Haagse dierenvanger Henk van Geuns ving voor diergaarde Blijdorp een tijger, 56 Sumatra-apen, 4 Gibbons, 3 pythons, 5 argusfazanten en 2 orang- oetans, die eveneens met de „Kota Inten" meekwamen. Bootsman A. A. Gebuys uit Delft en timmerman P. C. Ligtenberg uit Rotterdam hebben de dieren gedu rende de reis verzorgd. Een der ka- katoes sloot een hechte vriendschap met de bootsman en het dier was niet eerder tevreden, dan wanneer de „boots" bij hem was. Dan kakelde de kakatoe van plezier. Dat kakelen had het dier geleerd van de kippen, waar mee het in Indonesië in één hok had gezeten. Het schreeuwen was niet van de lucht, als de bootsman weer aan zijn werk ging. De familie Sumatra-apm heeft ge durende de reis de ooievaar op be zoek gehad, want na Port Said wa ren er twee babies bijgekomen. „Het is middernacht, Dr. Schweitzer" Omstreeks Kerstmis zal te Amster dam de première voor Nederland wor den vertoond van de film „Het is mid dernacht, Dr Schweitzer", die ls ver vaardigd naar het gelijknamige toneel stuk van Gilbert Oesbron. Deze rolprent over het leven en werk van dr Albert Schweitzer ls met volledige medewer king van de musicus en medicus deels opgenomen In Lambarene In Afrika en deels ln de geboorteplaats van Scwelt - zer in de Elzas. Zojuist ls de film te Parijs voltooid en zal thans ln roulatie worden gebracht. De régie voerde An- dré Haguet en de muziek is gecompo neerd door M. P. Guillot, bekend door „La symphlnle fantasique". In de film is uiteraard veel muziek van J. S. Bach verwerkt, die door één van Schweltsers leerlingen voor de film ls gespeeld. De opbrengsten van deze film komen gedeeltelijk ten goede aan het werk van dr Sehwettzer. zen, maar om hem te leren om paast zijn nationale verplichtingen ook de internationale te kennen en te ge hoorzamen, aldus dr Bodet. De actie van de Unesco, die alle geloven en confessies respecteert, moet rusten op het beginsel, dat ln elk land iedere Instelling en ieder gezin zijn eigen opvatting en levens overtuigingen mag hebben. Thans is de vraag, welke actieve methoden men moet toepassen om de mensheid in deze zin op te voeden. Dit is een der hoekstenen, waarop het huidige tijds gewricht zal moeten steunen. Sedert de Ver. Naties in 1945 zijn opgericht, gaat het niet meer om vage pacifistische aspiraties, maar om een algemene orde, die geconsolideerd, ge perfectioneerd en verdedigd moet worden. De Unesco verzoekt de deelnemer zich op deze vragen te bezinnen, om tot uitspraken in concrete en practi- sche zin te komen. Twee gevaren dreigen: enerzijds de propaganda, anderzijds een teveel aan woorden. De Unesco wenst geen ten dentieuze verspreiding van meer of minder geslaagde slogans en evenmin wenst zij de jeugd te laten inslapen met uitsluitend woorden: gemeen schapszin wordt door daden onder wezen. Het is niet verstandig om te „spelen" met begrippen als collectieve veiligheid of de rechten van de mens. Een belangrijk punt is bovendien, dat de opvoeding, welke tot doel heeft het leren te leven in een internatio nale samenleving, een nationale op voeding moet zijn. Zij moet, voor alles, worden aangepast aan de omstandig heden van het eigen milieu. Swift I IQ 10 0 0 20 Scampolo I 8 7 0 1 14 Togo I 10 6 0 4 12 Tjoba I 10 4 0 4 8 Zeelandia I 8 3 1 4 7 Seolto 9 3 1 5 7 S.S.S. I 10 2 1 7 5 Vios 9 0 1 8 1 2e Klasse: Olympia I 11 10 0 1 20 Vitesse 12 6 2 4 14 Swift n 8 6 0 2 12 Eendracht 8 4 0 4 6* De Poel 8 2 0 6 4 Togo 11 8 2 1 5 3 Swift in 9 0 1 8 1 2 punten in mindering wegens n.o. 3e Klasse A: T.O.P. 9 8 0 1 16 B.K.C. 9 6 2 1 14 Stormvogels 9 5 1 3 11 V.K.V. I 9 4 1 4 9 Swift rv 8 4 0 4 8 Zuidwesters 8 1 1 6 3 K.V.L. I 8 1 2 5 2* S-V.G. 8 0 3 5 1' 2 punten in mindering wegens n. o. 3e Klasse B: Madjoe 10 10 0 0 20 Atlas 11 9 1 1 19 A.K.C. 12 9 1 2 19 Animo 12 5 1 6 11 Fortuna 9 3 1 5 7 Swift V 9 3 0 6 6 K.V.L. H 6 0 0 6 0 Swift VI 9 0 0 9 0 v.K.v. n 6 1 0 5 0" 2 punten ln mindering wegens n. o. 3e Klasse O: Elto I 9 8 1 0 17 Scampolo n 9 7 0 2 14 V.O.P.O. 10 6 1 3 13 Dios 11 5 1 5 11 Volharding 10 4 0 6 8 Zeelandia n 10 2 2 6 6 O.D.S. 9 2 1 6 5 Scampolo in 8 1 0 7 0* n 2 punten in mindering wegens n. o. 3e Klasse D: Kats 9 7 1 1 15 Olympia II 9 6 2 1 14 Elto n 8 5 1 2 11 W.K.V. 10 4 1 5 7» Tjoba n 6 1 2 3 4 s.s.s. n 6 0 0 6 0 V.Z.O.D. 8 1 1 6 0** 2 punten in mindering wegens n. o. VOETBAL. NoormannenZeelandia 5—2. Zaterdagavond werd te Westkapelle een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de Noor mannen en een Zeelandia-combinatie ten bate van het ontspanningsfonds van het Zeehospitium Zonneveld te Oostkapelle. De inzet was een door de heer A. Moggré te Domburg beschikbaar gestelde me daille. Door de slechte weersomstandigheden was er slechts weinig publiek. Een bij drage uit de kas van de Noormannen zorgde er echter voor, dat het ontspan ningsfonds er toch nog wel bij voer. Burgemeester Tydeman van Westkapel le verrichtte de aftrap. Al spoedig wist de middenvoor van de Noormannen zijn club de leiding te bezorgen, maar een 2.27. blunder van de Westkapelse doelman, die de zwakste man van de ploeg was, stelde de Ruiter in de gelegenheid om de par tijen op gelijke voet te brengen (1D Met deze stand kwam de rust. Na de thee waren de Middelburgers overwegend sterker. Nadat zij door Dage vos de leiding hadden genomen (12), verhoogden v. d. Weele en Simons (2 x) de stand tot 15. Nadat de thuisclub nog een penalty had gemist, werd de eind stand kort voor het eind op 25 gebracht. Voetballers verloren van handballers. In navolging van de onlangs in Mid delburg gehouden wedstrijd speelde Ma rathon een handbalwedstrijd tegen de voetbalclub Vlissingen. De Vhssingse voetoaiiers hebben net kunststukje van de Middelburgers, die toen hun partij wonnen, niet weten te herhalen, want Marathon bleef met 97 de baas. Reeds bij de rust hadden de handballers een 52 voorsprong. In de tweede helft kwa men de voetballers fel opzetten en zij waren nu heel wat productiever. Vijf maal gaven zij de Marathon-doelman het nakijken. Marathon stelde hier echter vier doelpunten tegenover, zodat het 9 7 werd. Een aardige wedstrijd, welke zeker voor herhaling in aanmerking komt. ZWEMMEN. Zeeuwse zwemcompelitie. - Een met vlaggen versierd zwembad, lustig klinkende melodiën en grote pu- biiene belangstelling gaven Sluis Zater dag een feestelijk aanzien bij de eerste Zeeuwse zwemcompetitiedag. Met en thousiasme hebben de jeugdige deelne mers eikaar de eerste plaatsen betwist, onder luide aanmoedigingen van het pu bliek, vooral wanneer de Sluizenaren aan bod waren- De Sluisse prestaties waren hoopgevend, al speelde het gemis aan wedstrijdroutine de Sluizenaren parten, hetgeen vaak disqualificatie opleverde. Toch begmt de traming reeds resultaten op te leveren. Bijzondere strijd gaf het nummer 100 m. vrije slag heren tussen Verbeek, Sampon en Wagenaar. Na afloop werden nog enkele waterpo lowedstrijden gespeeld ondanks de hevige regenbuien, welke deze sport geen pari ;i speelden. Burgemeester van Hooteghem. verricht te de opening. De uitslagen waren; 25 m. rugsiag jongens 12 en 13 j.: 1. F. van Giezen, Luctor, 22.2. W. de Vries, Bruinvis, 23.2; 3. J. Dirckx, Luctor, 24 4, 4. C. Donze, Bruinvis, 25.5. R. Samijn, Bruinvis, 26.6. 25 m. vrije slag meisjes: 1. E.Kolff, Zee hond, 16.—; 2. M. Hubrechtse, S.Z.V., 16.8 3. L. Boers, Schelde, 16.9; 4. G. de Bruin, Scheldestroom, 18.9; 5. R. de Wit, Bruinvis 19.—. 50 m. schoolslag jongens 14 en 15 j1 J. Sampon, Bruinvis, 44.2. R. Mondeel, Luctor, 44.3. K. Paastamper, Luctor, 46.5; 4. W. Verstelie, Luctor, 47.5. E. Vermast, Bruinvis, 47.3. 100 m. schoolslag jongens t.m. 17 j.: 1. K. Nelen, Bruinvis 1-34; 2 K. Seijbel, Luctor, 1.37.6; 3. K. Paauwe, S.Z.V., 1.37.8; 4. R. Mondeel, Luctor, 1.39.1; 5. J. Meer man, Zeehond, 1.41.4. 100 m. vrije slag dames: 1. A. de Bie, Zeehond, 1.25.3; 2. E Kolff, Zeehond, 1.27; 3. M. Hubrechtse, S.Z.V., 1.34; 4. H. Jan sen, Schelde, 1-35; 5. N. de Lege, Schelde, 1.35.4. 100 m. vrije slag heren; 1. C. Verbeek, Zeehond, 1.13.2; 2. A, Sampon, Bruinvis, 1.13.4; 3. C. Wagenaar, S.Z.V., 1-13.5; 4. W. Goedbloed, Luctor, 1.16.4; 5. W. Won- dergem, Luctor, 1.16.7. 3 x 50 m. wisselslag estafette dames: 1. Zeehond, 2-08.3; 2. S.Z.V., 2.19.1; 3. Schel de, 2.19.1; 4. Luctor, 2.22.2; 5. S.Z.V. II, 15. Heer Gabbe knikte. „Ik trof hem op Stiens. We kregen 'tover de ket terij. 't Gesprek Lep nogal warm. Maar ik kan 'tvan iemand als van Geroltsma nog hebben. Doch dat een dorper als die molenaarsknecht mij durfde vermanen, loopt de spulgaten uit". „Deed hij dat?" vroeg Sjouk. „Ja", zei heer Gabbe. „Hij wilde niet alleen, dat ik de ketterij zou dulden, maar zelfs begunstigen of misschien wel invoeren. Ik moest naar de pastorie gaan.... ja, weet ik wat die vent al meer wilde. Ik heb hem de waarheid gezegd en niet zui nig ook. Maar toen begon die kwast te huilebalken, 'tleek wel een past.. Och, neem me niet kwalijk, eer waarde", onderbrak heer Gabbe zich zelf. „Ik wilde u niet beledigen". Weineen, mijn zoon". De pastoor glimlachte fijntjes. „Ik kan me voor stellen, dat ge de opmerkingen van Douwe Glins minder passend hebt gevonden. De Schrift zegt: „Modes- tia vestra nota sit omnibus homini- bus" 1) en dat vergeet onze brave Douwe wel eens. Overigens is hij een ferme knaap." „Een oproerkraaier is hij. Omdat hij iets meer geleerd heeft dan de meeste dorpers, verbeeldt hij zich met een edele op één lijn te staan." „Hij heeft een zeer goede school bezocht", antwoordde de pastoor. „Zijn ouders zijn vroeg overleden. Deze hadden hem voor geestelijke be stemd. Tijdens zijn studie is hij in aanraking gekomen met een leerling van de beruchte Adriaen Adriaensz., de wederdoper. Hij dreigde geheel tot 1) Uwe bescheidenheid zij alle men sen bekend. Philip. 4:5. geestdrijverij te vervallen. Gelukkig leerde mijn vriend Feito Ruardi van Oosthem hem kermen. Deze heeft een gunstige invloed op hem gehad. Douwe heeft zijn studie moeten opge ven. Nu is hij bij zijn oom, de oude Jelle Joukes." „En nu komt hij hier oproer kraaien',' zei heer Gabbe schamper. „We kun nen zulke lui missen! Maar ik merk, dat gij hem kent". „Ik heb een brief gehad van mijn vriend Feito Ruardi over hem. Hij is, zoals ge weet, pastoor in Oosthem. Of DOOR SIBE VAN AANGIUM liever", voegde Cornelius Everardi er aan toe, „was. Want hij heeft moeten vluchten". „Wat?! Is hij ook al besmet met ketteren?" „Men beschuldigde hem althans", antwoordde Cornelius Everardi. „Trouwens men zegt ook, dat ik ket terse leringen verkondig", voegde hij er zacht aan toe. Heer Gabbe begon te lachen. „Ach kom, heer Pastoor. Als er één brave pastoor in Friesland is, dan is het onze pastoor in Anjum. Wij genieten juist veel van uw predikatiën. Ze gaan mij wel eens wat te hoog. Maar 'tzou te wensen zijn als we er alle maal naar leefden. Ik wil van de heer Ulbe en van de Victaris geen kwaad zeggen, maar ze komen mij toch rij kelijk veel ia de herberg, Nee gij zijt geen ketter". „En toch beschuldigt men mij van ketterij". „Nou, dan is de ketterij niet zo ver schrikkelijk als ik dacht. Als gij ten minste een ketter zijt, dan zal het nog wel loslopen. Maar die Douwe Glins maakt mijn bloed aan het koken. En het kan voor u en mogelijk ook nog wel voor Geroltsma onschuldig we zen aan lui als die Douwe kan men zien, dat het gevaarlijk is. Zulke lie den kunnen niet goed onderscheiden. Ik ben bang, dat die nije leer de men sen oproerig maakt". „Is het dan beter, dat men gedwon gen wordt iets te geloven, wat men niet geloven kan? En de vrijheid. „Ja", onderbrak heer Gabbe hem, „dat vind ik ook ellendig. Wat doen wü hier met die buitenlandse geeste lijken! De koning moge toezien, dat hij ons niet wil knechten. Wij willen vrij blijven. Nou wat drommel ik wil me ook niet met die zaak be moeien". De goede heer Gabbe bemerkte, dat hij zichzelf vastpraatte. „Drink eens uit, heer pastoor", zei hij. „Ik kwam anders juist over deze dingen te spreken", zei Cornelius Everhardi. „Ik heb n.l. een aanschrij ving gekregen om op te geven, wie, naar mijn inzicht, met ketterijen be smet zijn. En ik moest mij tot de Grietman wenden om hulp. Nu staat de Grietman sterk onder invloed van Worp en Ropta. Gij kunt echter invloed uitoefenen. En gij zult toch niet willen, dat goede Christenen hier vervolgd worden?" (Wordt vervolgd). en veiling ROTTERDAM 4 AUG. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe - aanbod van de nieuwe oogst nog van weinig beteke nis. Voedergranen van de nieuwe oogst - kalm en prijshoudend. Zomergerst 31— 32.25; Wintergerst 3031; Rogge 28— 29; Haver van de oude oogst met gering aanbod 28.5030.50. ROTTERDAM. Veemarkt: Aanvoer 1332 Vette koeien en ossen 916; Varkens 416. Vette koelen 2.70—2.85; 2.50—2.70; 2.20— 2.40 Varkens (lev. gew.) .18; -16; .14. SINT ANNALAND. 4 AUGUSTUS: Bintjes 8.068.87; Drielingen 5.10; Bon ken 9.10; Eigenheimers gew. 9.42992; Gewone afw. 8.058.80; Drielingen 8.25; Bonken 7.50; Bonken afw. 6.51; Blauwe Eigenheimers gew. 11.34. Alles p. 100 kg Aanvoer 44 ton. SCHERPENISSE. 4 AUGUSTUS: Bint jes gewone 7.598.11; Bonken 8.21; Eigen heimers gew. 8.03—8.53; Eigenheimers Bonken 7.40; Blauwe Eigenheimers gew. 910.20. Alles p. 100 kg. Aanvoer 34 ton MIDDELBURG, 4 Augustus. Aard appels: Bintjes bonken 1011, groten 8.409.40, drielingen 67, kriel 5, Do- ré groten 810, drielingen 7, bonken 10, Koopm. blauwe groten 11, bonken 911, drielingen 67, Bi. Eigenhei mers bonken 912, groten 11, drielin gen 57, Eerstelingen bonken 711, groten 8—11, drielmgen 7, kriel 6. Fruit. Appels: Perzikrode Zomerap; pels 519, Zigeunerinnen 813, Early Victoria (j11, Yellow Transparant 21 22, Kroet 39. Peren: Precose 15 28, Brume Herenpeer 47, iM.iri. Suiker peer 711, Kriekpeer 3, Kroet 323, Tomaten kas 1649, idem natuur 30, Perziken stuks 626, idem kg 60, Prui men: Ontario 527, Heme Claude d' Oullins 824, Czaarpruimen 426, Washmgton 623, princessepruimen 67, Early Laxton 4, Occulanen 45, Netmeloenen 3058, Suikermeloenen 2069, Groene ananas meioen 1133, Oranje ananas meloen 48—71, Bramen 5260, Druiven 1.041.53. Groenten: Bloemkool A 1658, B 829, C 827, Komkommers A 816, B 8-14, C 9, Augurken 1277, Ziiver- uien 40, Rodekooi 618, Spitskool 13 17, Savoyekool 622, Kroten kg 319, idem bos 23, Spmazie 2334, Sla 2 5, Prei 1527, Dubbele bonen 20 60, Pronkbonen 2347, Tuinbonen 13 14, Saxa's 43, Spekbonen 3037, Uien 412, Andijvie 1123, Postelein 3 19, Bospeen 1725, peen kg 1322, Snijbonen 1261. KRABBeNDIJKe, 4 Augustus 1952. Exportveumg. Précose de l'rév. A 33, idem B 28.50, idem B/C 26.20, idem C 24.1024.60, idem I grof 2d, idem I 21.2024.60, idem li 1D.30, Zomerappel A 30.20, ïuem B/C 18.9U, idem i 17, idem II 11.10. Gewone veiling, pree. de ïrev. 226, N.fi. Suikerpeer o10, Yellow Transparant 1021, Dubbele Boere Witte o16, Ontario y24, Was hmgton 622, Czaar Pruim 1327, Bramen 42.4057, Tomaten 3252. KAPELLE, 4 Augustus 1952. Grote veiling. Bramen 47.au48.00, Dubbele Princessebonen I 4u, 11 38.60, Zure Mo rellen 39. .tippels: ïeiiow Transparant BC 26.20, 1 21, 11 lb.IU, Perzikappel A 32.2U, DC 21.0021.80, I grol 21, 1 22.10, 11 7.40, iv 11.80, Eaiiy Victoria I grof lo.lü, i 7.30—7.90, 11 3.80, K 4.40, Cod- nn Keswick 1 lo, Zigeunerin A 4U.55, DC 3636.40, I 32, li 22.50, IV 14.yU io.20. Peren: Precose de Trevoux A 30:1030.lo, BC 30—30.60, I 28.60— 29.10, II 18.6019.50, K 17.90, N. Boll. Suikerij X 15.40, II 3.6U4.30, alles per kg. Kleine veiling. Pruimen op bioc: Washington II 5.20—6, Ontario li 6.40 7.20, Czaar II ö.9u(.60, Pruimen fabriek en gescneurd 0.302.20, Onta rio 921, Vvashington 623, Czaar 12 42, Monseigneur Baiive 1425, Belle de Louvam 820, utility 716, Boe ren Witte 412, Diversen: Bramen 30 72, Frambozen 11.59, Tomaten 22 46. Peren: Précose de Xrévoux 324, N.H. Suikerij 24, Oomskinderenpeer 19, Beurré Giffard 7—17. Appels: Per zikappels 415, Yellow Transparant 8 19, alles per kg. GOES, 4 Augustus. Fruit voor ex port. Perzikrode Zomerappels A 23; BC 21, I grof 23, I 21, II 6.90—7.30, Yellow Transp. I 19, II 12, Early Vic toria I grof 15, I 6.10, II 3.50, Precose de Trevoux A 31.60, BC 29.2029.50, 1 grof 28—29, I 25.80—26.80, II 17.10— 17.50, N.H. Suikerpeer I 7, II 3.20 3.80, Gewone veiling: Yellow Transp. 618, Perzikrode Zomerappels 310, Early Victoria 15, Kroetappels 0.50 5.50, Precose de Trevoux 519, Ooms kinderen peren 22—29, Bruine Heren peren 6, N.H. Suikerpeer 39, Prui men: Ontario 419.20, Washington 3.60 26, Czarpruimen 227, Utility 11 22, Witte Wijnpruimen 411, Mons. Hative 16-27, Diverse pruimen 2 2.80, Bramen 4158, Blauwe druiven 120130 per 100 kg. Groenten: Kom kommers 811, Kropsla 25, Bloem kool 850, Meloenen 3754 per stuk, Groene kool 925, Rode kool 610, Dubb. Princessebonen 2341, Stoksnij- bonen 2456, Stamsnijbonen 2124, Tomaten 4357, Kroten 5, Uien 46, Zilveruien 3643, Augurken 885, Postelein 1922, Andijvie 2026, Aardappelen 811, per 100 kg, Kroten 3.505.50 per 100 bos. VEERE. Vismijn van 4 Augustus '52. 1193 kg exportgarnalen 981.98; 101 kg handelsgarnalen 8084; 19 kg schar 42; 97 kg bot 38—48; 834 kg rog 23— 59; 168 kg tong 842.48; 15 kg onge sorteerde vis 341.33; 3 kg schol 28; 2 kg visiever 1.161.57.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3