Ms De arts van 70 jaar geleden KABOUTERS REIZIGER Elke 10 seconden gebeurt er Beets werd niet rijk van de „Camera winkeljuffrouw '&l MIDDELBURG Leerling-V erpleegsters De krant kunt U niet missen I Oe#"'. Smokkelaars kwamen er niet gelukkig af. Tandarts Blaauw Gebr. PASSIEUX arbeidersknecht GEVRAAGD: tegen 1 of 15 September a.s. een enigszins bekwame voorde verkoop van damesconfectie. Chr. Landbouwwinterschool N.V. Zaadhandel en Boomkwekerij WED. P. DE JONGH - GOES Psychiatrische Inrichting „Vrederust" im- EN exporteurs transportbedrijven De Twentsche Bank n.v. DE ALLEENVERKOOP was beter aangepast aan patiënt en samenleving. Het hoofddoel is hetzelfde gebleven, maat de omstandig heden zijn totaal gewijzigd. De boter werd duur betaald Ander werk nu niet meer gewaardeerd. BURGERLIJKE STAND Maandag 4 Augustus 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 1 MIDDELBURG AFWEZIG van DINSDAG 5 t/m ZA TERDAG 16 AUGUSTUS. Medische Bandages In Goes is iedere Dinsdag van 95.30 uur Mevr. de Muynck Sr aanwezig. Ganzepoortstraat 3 Goes Telefoon 2237 Voor een nieuwe schaar of mes naar het bekende adres Winkel Ganzepoortstraat 1 Autoslijperij Oude Vismarkt 3 Scharen, brood-, vlees- en tafelmessen. Knipmessen in een grote sortering (Gevestigd sinds 1794) Vertrouwde gevraagd. Woning, voorzien van licht en tuin beschik baar. A. J. D A L E B O U T, Ouwerkerk 197. TE KOOP: C.a. 2000 Bibliotheekboeken. Event, ook ruilen voor motor of auto. Brieven onder no. A 3595, bur. v. d. blad te Goes. - Jonge BIGGEN. - A. GEL DOF, Coppoolseweg 3, Oost- kapelle. DIVERSEN: Alle kledingstukken voor stomen, verven, stoppage, plis- seren, kunt U bezorgen bij: Mej, M. JOBSE, textielhandel, Serooskerke en bij Mej. M. KLAVER, textielhandel, Nieu- wehaven 11, Middelburg. Aanmelden mondeling of schriftelijk bij: Besteed, elk dubbeltje goed Ook U W reclame-dubbeltje Maak DdQbldd-rectomg/ TE MIDDELBURG Aangifte van leerlingen voor de nieuwe cursus dient te geschieden voor 25 Augustus a.s. bij de directeur der school, Koudekerkseweg 131 te Middelburg (tel. 3107). DE DIRECTEUR. gevraagd voor de afdeling BOOMKWEKERIJ. Degelijke kennis van moderne fruitteelt is vereist. te BERGEN OP ZOOM. Geplaatst kunnen worden van positief Christelijke beginselen, om opgeleid te worden voor het Rijksdiploma Zieken verpleging B. Aanvangssalaris ƒ625,— (naar leeftijd). Dit salaris kan na het behalen van het diploma stijgen tot 2250,Alles met volledige huisvesting, genees kundige behandeling en dienstkleding. Drie weken vacantie. Diploma's geen vereiste. Zij, die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt of binnen kort hopen te bereiken, kunnen solliciteren of nadere inlichtingen vragen bij de "eneesheer-directeur. Bij betalingen in binnen- en buitenland, het openen van documentaire credieten, incasso's met en zonder documenten op binnen- en buitenland, dekking koers- risico's kunt U zich tot ons wenden U kunt dan verzekerd zijn van een vlotte afwikkeling van Uw opdrachten en een snelle deskundige voorlichting inzake alle deviezenbepalingen Een beroep op onze jarenlange ervaring is nooit tevergeefs Deviezenbank Goes, Tel. 2041 en Terneuzen, Tel. 2751 Fabriek van Vruchtenconserven, Chocolade pasta. Pindakaas, Limonade-siropen enz. enz. WENST PER RAYON harer producten af te staan aan goed ingevoerde firma's, beschikkende over eigen expeditie. Onze organisatie steunt de verkoop. Brieven onder no. A 3596 bureau van dit blad te Goes. ABONNEERT U OP DIT BLAD In Uw eigen omgeving, in verre streken. Het is Uw dagblad, dat al deze be richten verzamelt, controleert, rangschikt en snel publiceert. Er is bijna geen onder werp te noemen of Uw krant schrijft er over. Wie elke dag de krant leest, raakt niet „achter" en hoeft niet te zeggen: „Had ik 't maar geweten!" Bijvoorbeeld: U ging naar een bepaalde voorstelling terwijl elders iets beters werd vertoond U miste een wedstrijd, een lezing, een concertEen winkelier deed een aan bieding, waarvan U had kunnen profi teren Raadpleeg elke dag Uw krant. Elke dag brengt Uw dagblad het nieuws in velerlei vorm. Op de redactionele pagina's, maar óók in de advertentie kolommen PUBLICATIE VAN HET „CEBUCO", CENTRAAL BUREAU VOOR COURANTENPUBLICITEIT 7 De dokter vroeger en nu. (II.) (Van een onzer redacteuren.) „Ik zweer, dat ik de genees-, heel- en verloskunst volgens de daar op wettelijk vastgestelde bepalingen naar mijn beste weten en vermo gen zal uitoefenen en dat ik aan niemand zal openbaren wat in die uitoefening als geheim mij is toevertrouwd of ter mijner Jcennis is Be komen, tenzij mijn verklaring, als getuige of deskundige in rechten ge vorderd of ik anderszins tot het geven van mededeling door de wet verplicht worde. Zo waarlijk helpe mij God Almachtig!" Ziehier de beroepseed, die afgelegd moet worden door elke arts welke in Nederland zijn ambt wil uitoefenen. Deze eed, vastgesteld in 1865, was niets nieuws. Reeds in de vierde eeuw voor Christus kende men een beroepseed, geformuleerd door de school van Hippocratis („de vader der geneeskunde"). zegen is, ligt voor de hand. De dyna miek in de geneeskunde, schrijft prof. Hornstra, geeft aan de arts geen rust en de patiënt is niet meer bereid om leed, lijden en dood te aanvaarden. Zo is er van oude tijden af ernst ge maakt met de beoefening van de ge neeskunde. Dit laat zich verstaan. De dokter is er voor het lichamelijk heil der mensheid. Over schepsels van God moet hij waken; daarom heeft hij voortdurend de herinnering nodig aan zijn eens voor God gegeven belofte. EERBIED VOOR HET LEVEN. Een mooie uiteenzetting van de be tekenis van de beroepseed, troffen wij aan in „Aesculaap"; aldus is getiteld de aflevering van Juli-Augustus 1952 van „Wending", het maandblad voor Evangelie en Cultuur, dat bij Boeken centrum in Den Haag uitkomt. De uiteenzetting was geschreven door dr J. A. W. Berghauser Pont ge neesheer-directeur van 't sanatorium „Zonnegloren" te Soest, dat zo juist zijn 25-jarig bestaan heeft gevierd. Dr Berghauser Pont legt vooral de nadruk op de eerbied voor het leven, die elke dokter eigen moet zijn. Het bekende geval van de arts, die een pa tiënt uit zijn lijden verloste door het toedienen van een dodelijk middel, heeft in het begin van dit jaar velen bezig gehouden. De vraag naar onder breking van de zwangerschap (het doden van kiemend leven) is herhaal delijk aan de orde. In beide gevallen, aldus dr Berghau ser Pont, klinkt een Goddelijk neen. Het eerste principe van de arts blijft: eer' bied voor het mensenleven dat aan zijn zorgen is toevertrouwd. Het hoofddoel van de beoefenaar der geneeskunde, na melijk het dienen van de mensheid, is niet veranderd. Wel echter zijn de omstandigheden gewijzigd. Eerst al omdat de mensheid niet slechts gediend wordt door gene zing maar evenzeer door voorkoming van ziekten. VOORUITGANG MET SCHADUWZIJDEN. Hier openbaart zich het verschil tus sen de dokter van vroeger en de dok ter van nu. De status van de arts is veranderd, aldus concludeert prof. R. Hornstra (hoogleraar in de sociale ge neeskunde te Utrecht) in bovenge noemde publicatie. De ontwikkeling van de techniek heeft deze zegen gebracht, dat er voor veel meer ziekten geneesmiddelen zijn. Gelijke tred met de vooruitgang van de geneeskunde houdt evenwel het verlangen van de mens om bestand te zijn tegen ziekten. Dat dit niet enkel Zo is de vooruitgang in de genees kunde niet louter winst. Zeer merk waardig. Terwijl in tegenstelling met vroeger de sociale voorzieningen de dokter binnen ieders financieelbe reik gebracht hebben en de dokters over meer mogelijkheden beschikken, zijn noch de patiënten noch de artsen tevreden. De arts van zeventig jaar geleden, aldus prof. Hornstra, was bij alle beperktheid van zijn mogelijkhe den beter aangepast aan patiënt en sa menleving dan nu het geval is. VERTROUWEN EERSTE EIS. In artsenkringen is men unaniem van mening, zo gaat de hooggeleerde schrijver voort, dat hoe ook de orga nisatie van de gezondheidszorg mag worden en hoe de praktijkuitoefening mag veranderen, de verhouding arts patiënt een onderdeel is, dat onder alle omstandigheden veilig gesteld moet worden. Eerste eis voor een goede verhou ding is vertrouwen. De patiënt dient zich als mens in nood over te geven aan een medemens, in dit geval de dokter. Nu eist de wet van de arts, dat hij geneeskundige is. De nadruk valt op de kunde. Dit kan het vertrouwen bemoeilijken. De arts mag niet alleen de man zijn die met zijn deskundig heid aan het ziekbed verschijnt. Zelfs bij een maximum aan kennis, zal hij niet effectief vermogen te werken! Hij moet ook als medemens bij de lijder verschijnen. Dat was bij de ouderwetse huisdokter het geval. Opleiding en praktijkoefening zullen meer gericht moeten worden op het aankweken van vertrouwen en wel in het belang van arts en patiënt beide. Prof. Hornstra acht radicale verande ringen in opleiding en praktijk noodza kelijk. Zo ziet men, dat elke tijd ook voor de aesculaap wijzigingen meebrengt en dat voor het tegenwoordig tijdsge wricht niet allereerst de factor der kennis in het geding is maar dat ten aanzien van patiënt en dokter aller eerst de persoonlijke verhouding om nadere bezinning vraagt. Economische Politierechter. Een 51-jarige handelaar en zijn zoon wilden zaken doen. In België vonden zij een goede connectie: iemand die boter wilde afnemen. Al leen, die boter mocht niet op legale wijze geleverd wordt, want dan was er niet genoeg aan te verdienen. Zo was men op zoek naar een ge schikt gelegen boerderij en men vond die bij een landbouwer uit de Prosper- polder te Nieuw-Namen. Deze boer wilde zijn schuur wel voor het doel afstaan en zo werd met de Belgische connectie afgesproken dat de boter in die schuur zou worden gebracht en dat de Belgische dragers ze daar konden komen halen langs de oude beproefde smokkelpaadjes. Want van de wild-west manier met pantser auto's hield men niet'. Natuurlijk liep het mis. Niet de eerste keer met een partijtje van 500 en ook niet de volgende keren met partijen van 500 en 300 maar wel toen er een grote slag geslagen moest worden en 800 kg boter in een bestel wagen naar de schuur gebracht werd. De douane kreeg er de lucht van, ging eens kijken en het slot was dat de drie mannen achter de tralies kwamen en boter en bestelauto in het bezit van de douane. Het slot van het spel werd Vrijdag gespeeld voor de economische politie rechter en rechters zijn meestal spel brekers! De officier van justitie was niet mis en eiste tegen alle drie hoge boeten en gevangenisstraf. Gelukkig was de rechter nog iets milder: de handelaar kreeg 3 weken gevangenis straf, f 2.000 boete (of drie maanden zitten) en de auto kreeg hij terug. Zoonlief die als chauffeur had dienst gedaan kreeg drie weken gevangenis straf en de boer, die meegespeeld had kreeg eveneens drie weken. Ze zitten al van 16 Juli af, dus de straf is bijna uitgezeten. NOG MEER SMOKKELAARS Er waren trouwens nog meer smok kelaars. Een Belgische chauffeur, die in Aardenburg 45 kg roomboter had gekocht en die naar België had pro beren te smokkelen, liep ook tegen de lamp. Hij werd bij verstek veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf, terwijl de Aardenburgse winkelier, M. de B., twee weken voorwaardelijk kreeg met een proeftijd van 2 jaar en een geld boete van f 100 of twee dagen. Even slecht verging het de boeren zoon uit Watervliet. Deze kocht in het land, kalveren, liet die naar de boer derij van zijn vader te IJzendijke brengen en bracht de beestjes dan naar België. Een keer of tien was dat gelukt, maar toen was het einde daar. De r"f>n, L. V., kreeg een voorwaarde lijke veroordeling van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. Zijn vader moet twee maanden de gevan genis in met een proeftijd van drie jaar; bovendien moet hij een boete van f 1000 betalen of twee maanden zitten. -De veevervoerders, die de De „Lieveling der Natie' tf (Van onze Utrechtse correspondent). De tentoonstelling van het Hildebrand-monument te Haarlem heeft voor de zoveelste maai de aandacht gevestigd op de figuur van de auteur der Camera Obscura, Nicolaas Beets. Bjjna een halve eeuw Is Beets uit de samenleving ver dwenen. Hoezeer echter zjjn persoon op de achtergrond mocht raken, zjjn werk bleef erkend. En het ziet er niet naar uit dat men in de toekomst minder naar de Camera zal vragen. maar het heeft hem tot hoog aanzien gebracht en dat is ook veel waard. Zijn leven lang mocht de schrijver zich ver heugen in de warme toegenegenheid van het Nederlandse volk. Dit is op bijzon dere wijze gebleken, toen Beets als ,,de lieveling der natie" op 13 September 1884 z(jn zeventigste verjaardag vierde. Hem viel een vorstelijke hulde ten deel. Tijdens het leven van Nicolaas Beets beleefde de Camera Obscura 21 druk ken. Nadien zijn er nog dertig bij geko men. De laatste tijd vindt het boek bij zonder veel aftrek: verscheen in 1939 de 40ste druk, thans kan men te Haar lem de 51ste druk geëtaleerd zien. Men zou vermoeden, dat Beets aan de Camera een voordelig zaakje heeft ge had; de 21 drukken die hij beleefde, moeten Kern een aardig kapitaaltje ver schaft hebben. Niets Is minder waar. In totaal heeft de schrijver f5000.verdiend aan zijn boek. Het eerste honorarium in 1839 bedroeg f 320.Voor de derde druk, die ongeveer het dubbele bevatte, kreeg hij f 650.De vierde druk opnieuw een uitbreiding bracht Beets f 400. op, doch daarna zou hij voor alle druk ken niet meer dan honderd of tweehon derd gulden per druk ontvangen, welk bedrag meermalen alleen diende als ver goeding voor de correctie. Rijk is Beets van de Camera niet ge worden. Of misschien toch wel? Want dit boek gaf hem geen financiële baten, Het ls merkwaardig, dat Beets na zijn Camera volledig afgestapt is van deze soort litteratuur. Sedert hjj eerst te Heemstede, later te Utrecht de pas torie bewoonde (In de laatste stad was hij tenslotte nog professor), verschenen van hem talrijke gedichten- en preken bundels en verder een overvloed van godsdienstige lectuur onder de titel: „Stichtelijke Uren". Er zit in 't een en ander wel wat waar devols, maar een mens van deze tiid komt met de beste wil door al die stich telijkheid niet meer heen. Men begrijpt eenvoudig niet hoe de schrijver van de Camera voldoening kon vlnden in deze arbeid. Beets noemde het eerste gedeelte van zijn studentenjaren, de periode waarln hij dweepte met de zwaarmoedige En gelse dichter Byron, zijn „zwarte tijd". Maar velen hebben liever in zijn domi neesperiode een „zwarte tijd" gezien, omdat Beets geen productie meer had, die met de Camera gemeten kon wor den. Godfried Bomans, de Haarlemse litte rator, die de tentoonstelling van het Hildebrand-monument met een redevoe ring heeft geopend, mijmerde eens bij het aanschouwen van de bc'L-uis van Nicolaas Beets, waarbij hij zich ergerde aan de „godzalige, wat gladde gelaats uitdrukking, die de gelijkmatige, doch onbewogen vroomheid weerspiegelde van de officiële Godsdienaar uit die dagen": „Het gezicht ls jong en tegelijk door en door hypocriet. Men zou de man door elkaar willen schudden en hem vragen; waarom heb jij, met jouw talent, maar één Camera Obscura geschreven. Wat heeft je bezield om toen, nog geen 25 jaar oud, de tabbaard des Heren om te hangen en voor de rest van je leven onberispelijk, stichtend, voorbeeldig en onuitstaanbaar vervelend te zijn?" DE GROTE NICOLAAS. Als Frederik van Eeden In 1905 de draak steekt met de talrijke dichter- dominé's uit zijn dagen, heet het: Dichters maakt alleen de Heer, Predikanten mint hij zeer; Daarom neemt men, dat is klaar, Zoveel dichters bij hen waar,,.. Maar van allen toch de baas Is de grote Nicolaas; Wat heeft hij niet saamgedicht! Hoeveel harten niet gesticht!. Neen, de „lieveling der natie" vond lang niet algemeen bijval. Mevrouw Ro land Holst schfeef na de dood van Beets: „Zijn naam is duf geworden ln onze monden, een symbool van geslaag de middelmatigheid en officieel geijkte banaliteit van al wat wij bestrijden en haten. Schrijver van vele delen Stichte lijke Uren en rijmer van talrijke zoete lijke Oranje- en vaderlandslievende vers jes. Een zonderling leven; 88 jaar oud geworden en de, laatste 64 daarvan ai dieper neergezakt in het mulle zand van „theologische vermaardheid en of ficiële roem." Bijzonder fijn was onmiddellijk na de dood van Beets deze uitlating niet, maar wij kunnen het toch wel begrijpen, dat iemand, die grote bewondering voor de Camera heeft, de rest van Beets' om vangrijk. oeuvre allerminst kan waar deren. Hier was het toch de Camera die Beets rijk maakte. De Stichtelijke Uren, de dicht- en preekbundels hebben hem meer opgeleverd dan zijn beroemde boek. Doch dit kon alleen omdat het volk speciaal natuurlijk het kerkvolk zich graag Het stichten door de man die met de Camera aller hart gestolen had. Zou Beets zijn Camera niet ge schreven hebben, niemand zou heden nog van hem afweten. Ook het profes soraat, dat hij dankte aan de persoon lijke bemoeienis van Koning Willem III, was hem dan natuurlijk ontgaan. En dit zijn zo de gedachten die men voelt opkomen bij het bezichtigen van de Hildebrand-tentoonstelling. Suzette Noiret en Van der Hoogen, ze zijn ons zoveel Uever dan de brave mensen, die Beets door zijn Stichtelijke Uren wilde kweken. beestjes naar de boerderij hadden ge bracht, J. P. uit Biervliet en J. D. uit Breskens, kregen ieder f 150 boete of 20 dagen DIE TERNE 'AARS Een landbouwer uit Terneuzen, R. F. P. P., had in de maand Mei 1952 het hem toegezonden beschrijvings biljet van de inventarisatie niet geheel naar waarheid ingevuld, f 600 boete kost hem dat. De kleermaker J. de R. te Terneuzen, die vorige maand zonder de vereiste vergunning 'n door hem uitgeoefend kleermakersbedrijf in stand had ge houden kreeg hiervoor f 10 of 4 dagen. Voor eenzelfde feit werd de winke lier P. v. d. M., eveneens uit Terneu zen veroordeeld tot f 25 of 10 dagen. AAGTEKERKE. Gehuwd: P. Kodde, 25 j. en A. J. Janse, 23 j. Overleden; levenloos aangegeven kind van L. Joosse en J. Minderhoud. BIGGEKERKE. Bevallen: J. Tange— Filius, d. Gehuwd: L. de Pagter en J. L. Zacha- riasse. HOEDEKENSKERKE. Gehuwd: A. M. J. de Leeuw, 24 j. en K. Voet, 20 j.; J. C. Remijn, 26 j- en Chr. S. Brandenburg, 30 j.; C. G. Menheere, 31 j. en A. M. Raas, 30 j.; C. Pikkaart, 26 j. en A. Lu- kasse, 27 j. Overleden: C. Bek, 85 j.; Joh. de Jonge, 61 j. KAPEJLLE. Geboren: CorneHs J. J., z. v. J. Welleman en F. Butler; Katharina J-, d. v. M. Sinke en J. van Weele; Jacob G., z. v. B. van de Vrie en A. Klooster man; Evert P., z. v. J. Slabbekoorn en A. Wiskerke; Laurus. z. v. P. Minnaard en P. J. de Neef; Hendrika A. P., d. v. M. Dommisse en M. Luteijn; Pieter C., z. v. G. D. van der Kuijl en C, D. Adri- aanse. Genuwd: C. Smit, 24 j. te Den Helder en E. van der Leek, 23 j.; C. A. Kor- stanje, 26 j. en J. L. Beenakker, 21 j.; J. Kopmeis, 23 j. te Yerseke en E- A. van der Weijde, 22 j. Overleden: B. Oele, 73 j., echtg. van A. Baas. KRONINGEN. Geboren: Wilhelmina A., d. v. P. Allewijn en W. H. van Gas tel. Gehuwd: A. Hoogerheide, 26 j. en R. A. E. Theenaart, 22 j.; M. de Bat, 25 j. en J. Sinke, 28 j. MELISKERKE. Geboren: Louwerus W., z. v- W. Krijger en N. Sinke; Eliza beth, d. v. KI. Dekker en J. Huijsman. Overleden: 1V1. de Korte, 81 j, wed. van J. Melse. NIEUW EN ST. JOOSLAND. Geboren: Leo W., z. v. L. de Voogd en C. BHek; Kornelis, z. v. K. Knuijt en E. van den Broeke. Overleden: J. Hoebeke, 63 j. OVEZANDE. Geboren: Cornelia C., d. v. L. Hoondert en A- Pompernolle; Maria M., d. v. M. Rentmeester en J. Vermeule. Gehuwd: J. van 't Westeinde, 28 j. en J. Stokx, 25 j. REXRANCHEMENT. Overleden: A. Cambier, 74 j., echtg. van E. S. Zonne- vijlle. RITTHEM. Gehuwd: A. Willemse, 36 j. en J. Koppejan. 31 j.; C. P. Zuidijk, 30 j. en A. J. Barentsen, 25 j. IJZENDIJKE. Geboren: Maria A. S., d. v. D. van Kouterende Clerck; Lucie M. G. G„ d. v. A. M. G. van Waes Goossens; Monique R. R., d. v. J. J. Ver meulende Ghesquière; Emiel P. A. M-. z. v. L. de JaegerImpens; Anne-Marie d. v. L. HaverbekeAernoudts. Gehuwd: C. J. Verstraten, 22 j. van Oostburg en A. C. Lammens, 19 j. Overleden: E. C. DeUaert, 50 j.» echtg. van G. M. C. van de Vijver.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 4