ENGELAND ZAL CONVENTIES VAN BONN RATIFICEREN Reeds dertigduizend Belgen in staking Bescherming van verraders en om kopers, die arme mensen uitbuitten Weer een ont voering op Java Ondeskundigheid en geldsmijterij bij Oost Zeeuwsvlaamse diensten van gemeentewerken? ns weer1 U meer sterdams rtis! joosse pzstaUf* protestants christelijk blad voor zeeland De les van Faroek Labour trok aan het kortste eind In het komende jaar wordt de aanvoer uit Amerika van wapens en militaire uit rustingsstukken verdriedubbeld Vrees voor Duitse concur rentie kSNIPPER A',' Vi NIEUWS''' Politieke politie door Maher opgegeven Bevoorrechting van Rooms- Katholieken 1 Beker blijft in Middelburg Pagina <5 Stichting Uitgave z nSieeuwscH Dagblad". licrowereld ziet te leven in een lotwater. Trora- jantoffeldiertjes, nog veel ander 0 tot 140 maal ip 12 schermen rd. Grillige we- dan een spelde- uistgroot zicht- bison. De Ame- gen Buffalo te- Itj geeft echter antwoord, want icht en zijn rode iden hem (om id) in de 19e uit. Dank zij de goede zorgen mens leeft de eer in kudden ordamerikaanse 'arken. LT VAN WONDERJjÖ 01 dit blad en Jviesbureau I, Sint Laurens icantie tor van gustus „DE HOOP" Middelburg egbrug is goed- 'elen onderge- aan voor het suikerbieten, leien en andere d. BROEK en SSE. Hoofdkantoor Goes, Ia Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammens traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dljkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2238 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 2 AUG. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.03 u., onder 20.39 u. Maan op 19.27 u., onder 1.08 u. Hoogwater op Zondag 3 Aug.: Vlissingen: 11.30 u. 1.82 m., u. m.; Terneuzen: 11.59 u. 2.m., u. m.; We- meldinge: 0.34 u. 1.49 m., 13.12 u. 1.58 m.; Zierikzee: 0.20 u. 1.27 m„ 12.55 u. 1.34 m. De onbevooroordeelde le zer, die gisteren het hoofdarti kel van „Het Vrije Volk" voor zich heeft genomen, moet zich bjj het lezen van de eerste zin toch wel even de ogen hebben uitgewreven. „De zelf beperking zo stond er die de Partij van de Arbeid zich na haar schitterende verkiezingsoverwinning heeft opgelegd, is misverstaan!" Dat is een fraaie aanhef! En de schrijver van dit artikel heeft dan ook al zijn best gedaan om zijn lezers duidelijk te maken, hoezeer formateur Beel wel met de P. v. d. A. heeft wil len sollen. „Want wat vroeg Dr Beel van de Partij van de Arbeid?" zo vraagt de schrijver. „Hij vroeg het minister-presidentschap in ruil voor Justitie. Maar hij vroeg daarenboven de helft van het departement van Sociale Zaken. Van die helft zou een deel, Volksgezondheid en Maatschap pelijke Zorg, naar een K.V.P.-er of 'n A.R. minister gaan. En een ander deel, de bezitsvorming, naar een K.V.P.- staatssecretaris bij het door de A.R. te bezetten departement van Econo mische Zaken. Niet alleen is het vreemd, dat men op de gedachte komt van de P. v. d. A. nog offers te vra gen, nadat deze reeds door de van de aanvang af betoonde zelfbeperking een offer voor samenwerking met anderen heeft gebracht, maar boven dien is het onverklaarbaar hoe een blad als de Volkskrant het onttake len van het departement van Sociale Zaken een klein offer kan noemen". DEZE ARGUMENTERING is, naar ons gevoelen, door en door on socialistisch en we zouden die graag eens aan prof. Lieftinck willen voor leggen. Lieftinck heeft altijd zijn de partement beheerd naar deze socialis tische doctrine, dat men van diegene, die meer heeft dan waarop hij recht heeft (noem hem maar de kapitalist) moet afnemen ten gunste van hem, die te weinig heeft (de proletariër). En nu gaat de hoofdredacteur van het socialistische dagblad die mensen ver dedigen, die per sé het meerdere, waarop ze geen recht hebben, willen behouden! Want zo is het toch met de P. v. d. A. In de afgelopen zeven jaren heeft deze partij veel meer in vloed in de regering gehad, dan waar op ze krachtens haar aantal zetels in dé Kamers recht kon doen laten gel den. Ze heeft steeds de minister-presi dent geleverd en ze heeft steeds twee van de drie sleutelposities in de so ciaal-economische sector bezet, na de oorlog in ons staatsbestel verreweg de voornaamste sector. En nu men die invloed tot redelijke proporties wil terugbrengen, nu zegt men: „Hoe haalt men het in zijn hoofd om van ons offers te vragen! Wij hebben onze offers al gebracht in de samen- Stelling van het regeringsprogram. En Verder gaan we nietl Uit!" Want dat blijkt uit het slot van het artikel in „Het Vrije Volk". 0 ET REGERINGSPROGRAM, dat 1 I Dr Drees als formateur had samengesteld en dat door prof. Beel is overgenomen, is helaas nog niet bekend. Helaas, want dan zou het mo gelijk zijn na te gaan, waaruit die „offers" van de P. v. d. A. wel be staan hebben, offers gebracht ter wil le van de begeerde samenwerking. We stellen ons daar niet teveel van voor. Ieder weet, dat de strijdvraag tussen socialisten en niet-socialisten zich op het ogenblik toespitst op de kwestie van meerdere of mindere overheidsinvloed. We stellen ons zo Voor, dat Dr Drees bij het opstellen van zijn program dit punt zo vaag als maar enigszins mogelijk was, heeft gehouden. Een al te socialistische trek zou immers de chr. partijen en een deel van de K.V.P. onmiddellijk heb ben afgeschrikt. Maar deze vaagheid was dan geen offer: het was slechts een politieke zet om de anderen mee te trekken! En als men dan maar voldoende invloed in deze sector kon houden, zou men immers toch de eigen zin vrijwel kunnen doorvoeren! Is dit offer soms gebracht in de kwestie-Nieuw Guinea? Laat men dat niemand wijsmaken! Ieder weet, dat Dr Drees en velen met hem evenmin van zin zijn om Nieuw Guinea aan Indonesië uit te leveren als b.v. prof. Gerbrandy zij het dat tussen deze twee wel verschil van mening zal bestaan over de wijze waarop men dit aan Sukarno en de zijnen moet duidelijk maken! Maar dit in het midden gelaten: de P. v. d. A. is op dit punt zelf ver deeld, dus van een offer is hier geen sprake! Neen, van die „offers" van de P. v. d. A. stellen we ons niet teveel voor. Woorden als zelfbeperking en dergelijke klinken wel mooi, maar al leen als ze ook inderdaad inhoud hebben! Y\T AT NU?" zal men zich afvragen. vv Voor deze vraag staat Dr Beel thans ook. Hij heeft getracht de P. v. d. A. tot rede te brengen en hen op die plaats willen brengen, waarop ze recht hebben. Want in de verdeling van Dr Beel kwam de P. v. d. A. heus niets te kort! Dat ze geen mi- nister-president leveren, och, hun zetelaantal is niet groter dan dat van de K.V.P., dus waarom zou de K.V.P. die post nu eens niet bezetten na zoveel jaren Drees? En laten we aan nemen, dat het departement van So ciale Zaken nog maar half zo veel waard is als vroeger, dan is ander half van de drie sociaal-economische departementen nog ruim beloond voor een partij die nog geen derde deel van het aantal kiezers achter zich heeft. De P. v. d. A. had bij het aanbod van Dr Beel niets te klagen en terwijl we dit schrijven denken we aan ex-koning Faroek! In heel de tragedie van zijn ballingschap want een tragedie is het, hoe men ook over deze man oordeelt! heeft hij één wijs woord gesproken. Dit, dat iemand die aanzienlijk minder heeft dan waaraan hij gewend is, zich arm voelt. Menigeen heeft hierom schamper ge lachen en gezegd, dat het met Faroek nog wel zal schikken! Waarom zegt De motie van de conservatieve fractie van het Britse Lagerhuis, inhou dende de instemming met een spoedige ratificatie van de conventies van Bonn, is met 293 tegen 253 stemmen aangenomen. Twintig leden onthielden zich van stemming. Tevoren was het amendement van de Labourfractie, waarin werd voor gesteld de goedkeuring uit te stellen, met 294 tegen 260 stemmen bij dertien onthoudingen verworpen. In dezelfde regeringsmotie worden eveneens het verdrag tussen Engeland en de Europese Verdedigings-Gemeenschap en het protocol van het Noord- atiantisch verdrag goedgekeurd. Aan het eind van het debat had de minister van Buitenlandse Zaken Eden verklaard, dat hij ernstig over wogen had, of de bekrachtiging der conventies tot October kon worden uitgesteld, doch de gewone gang van zaken was, dat overeenkomsten bin nen enkele maanden na ondertekening bekrachtigd werden. Volgens Eden zou ratificatie de mogelijkheden van viermogendhedenbesprekingen eer be vorderen dan belemmeren. Naar aanleiding van de door de oppositie geuite mening, dat andere landen van de Navo vóór Duitsland bewapend moeten worden, zei Eden: „De verstrekking van militaire uit rusting door de v.s. aan Europa in het jaar, dat 30 Juni 1953 eindigt, zal naar verwachting drie maal zo groot zijn als in het jaar, dat 30 Juni 1952 afliep. Op deze basis zou de totale verstrekking aan de bij de Navo aan gesloten Europese landen volgend jaar Juni ongeveer zes milliard dollar belopen." Een klein aantal Labourleden (waar schijnlijk zeven of acht) schijnt zich onthouden te hebben van stemming tegen de ratificatie. Eén of twee con servatieven stemden niet. Tot nog toe hebben alleen de V.S. de conventies geratificeerd. Duitsland en Frankrijk zullen dit naar verwach ting in de herfst doen. DE DUITSE CONCURRENTIE. In een merkwaardige rede heeft tijdens dit debat Richard Stokes, de vroegere Labour-minister, gewaar schuwd tegen de toenemende concur rentie van de Duitse industrie. „Als gevolg van de algemene ont- Prinses Wilhelmina ontving Dr Schweitzer. Prinses Wilhelmina heeft Vrijdag dr Albert Schweitzer in haar hotel te Trois Epis ontvangen. Het onderhoud duurde ongeveer een uur. De Prinses zal waarschijnlijk Woensdag per vlieg tuig van het vliegveld Mulhouse Bazel vertrekken. Een Haagse groentenman is door een trap va(n zijn eigen paard ge dood. Toen hij het paard aanzette om door te rijden, schrok het beest, be gon te steigeren, het lamoen brak, het paard viel op de man, richtte zich weer op en heeft toen vermoe delijk de dodelijke trap gegeven. Tussen Utrecht en Arnhem is het gisteren zwaar weer geweest. Om streeks vijf uur ontlastten zich en kele onweersbuien, waarbij krachtige windstoten werden geregistreerd. In de omgeving van Zeist vielen hagel stenen van 1 cm in doorsnee. Nog een dodelijk ongeval in Den Haag: de 59-jarige accountant -J. S. verleende met zijn auto geen voorrang aan een naderende tram. Er volgde een bot sing, waarbij de accountant een sche- delbasisfractuur opliep. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed hij. De tram werd uit de rails ge licht en liep materiële schade op. Het actie-comité van A.V.R.O.-leden ontvangt uit heel het land adhaesie- betuigingen. Men gaat binnenkort ge westelijke actie-comité's vormen. Het stoffelijk overschot van Eva Peron zal tot 9 Augustus op het ministerie van Arbeid blijven. Het wordt dan naar het Congres overgebracht en de volgende dag naar het hoofdbureau van het algemeen vakverbond. Het zal een balsemingsproces ondergaan, waardoor het, in overeenstemming met de wens van de overledene, niet meer zal kunnen vergaan. Daarna zal het worden overgebracht naar het te bouwen grafmonument. In Noord- Rjjnland-Westfalen heerst kinderver lamming. Vorige week deden zich 301 nieuwe gevallen voor, waardoor het aantal steeg tot ruim 1300. In de af gelopen maanden zijn 113 personen aan de ziekte bezweken. Het vlieg tuig, waarmee Dean Acheson, de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken gisteren naar Honoloeloe vloog, moest een noodlanding maken. Er waren geen gewonden. Aan de Nederlandse grens met Duitsland zijn Britse troepen gisteren de 10-daagse oefening „Spearhead one" begonnen. Het is een soort herhaling van het overtrekken van de Rijn door de ge- alliëerden in 1945. De Rijn is 's nachts voor het normale scheepvaartverkeer gesloten. manteling van de industrie door de gealliëerden na de oorlog, heeft Duits land zich uitgerust met de nieuwste machines en beschikt het over een even efficient productie-apparaat als welk land ter wereld ook", zo zeide hij. Engeland dient zich te realiseren, welk een bedreiging dit voor zijn ex portmarkten vormt. Wanneer Duitsland buiten de ver dediging van West-Europa gehoudfen zou worden, zou het al zijn energie kunnen wijden aan de verovering van deze markten. „Hoe spoediger Duits land zijn bijdrage voor Ie Westelijke verdediging levert, hoe beter het voor een ieder is", aldus Stokes. Gisteren is weer een nieuw geval van ontvoering op Java gemeld. Donderdagochtend werd ae as sistent-boekhouder Pieters van de suikeronderneming Gempol, toen hij met zijn echtgenote van een bezoek aan de dokter in Cheribon terug keerde, door een bende aangehou den en ontvoerd. De heer en mevrouw Pieters werden in een bos geleid. Later op de dag kreeg de heer Pieters van de bende opdracht om voor een jaar naar de onderneming terug te keren. Zijn vrouw hield men vast. Men veronderstelt, dat het de ben den bij deze ontvoeringen te doen is om losgeld. Mevrouw Jordans met twee kinderen teruggekeerd Thans is bevestigd, dat mevrouw Jordans met twee kinderen op de on derneming Sindang Laut is terugge keerd. Zoals bekend, werden zij met nog twee anderen Dinsdagochtend in het Cheribonse ontvoerd. BEY VAN TUNIS PROBEERT TIJD TE WINNEN. De Bey van Tunis doet alsof hij ernstig van plan is de nieuwe Franse voorstellen nauwgezet te onderzoeken maar waarnemers geloven, dat hij bezig is de zaak te rekken, zodat in October het FransTunisch geschil door de Ver. Naties kan worden be handeld. De Bey heeft allerlei men sen ontvangen en een commissie van 12 deskundigen geïnstalleerd om de voorstellen te onderzoeken.... maar het is bekend, dat de geraadpleegden allen anti-Frans gezind zijn. De on langs onder Franse druk ingestelde regering b.v. is helemaal niet geraad pleegd. Het eind zal wel zijn, dat de plannen worden verworpen! Russen sluiten Rothensee-sluizen. De Russen hebben gisteren de slui zen bij Rothensee gesloten, waardoor het vervoer van kolen van het Ruhr- gebied naar Berlijn tot stilstand is gekomen. Dat scheelt de Berlijners 60.000 ton kolen per maand. Daar bovendien de Elbe erg laag ligt kun nen er langs deze weg maar 20.000 ton kolen vervoerd worden inplaats van de normale 55.000 ton. Als de Russen de sluizen lang dicht houden zal dat kolennood in Berlijn be tekenen! Generaal Mac Arthur heeft medege deeld, dat hij niet zal deelnemen aan Eisenhowers verkiezingscampagne. Om 24 maanden dienstplicht De Belgische militairen, die begonnen zijn met kleine relletjes als protest tegen de militaire diensttijd van 24 maanden, hebben een misschien niet voorzien succes geoogst: een golf van 24-uursstakingen verspreidt zich thans over het gehele industriegebied van Luik en de mijnprovincie Henegouwen, nadat het socialistische vakverbond zich gisteren solidair had verklaard met de „zonen van de arbeidersklasse". Gisteravond waren al ongeveer 30.000 man in staking. De Luikse staal- en machinefabrieken lagen vrijwel geheel stil en in de buitenwijken reden geen trams. Ook de kolenmijnen liggen geheel stil. Het onderhoudspersoneel is overal op zijn posten en tot dusverre zijn er geen incidenten gemeld. Twee Groningers, de heren A. H. Stempher en A. Kroon, zijn vertrokken Voor een voetreis naar Lourdes en Madrid. Op hun lange tocht voeren zij een miniatuur huis mede, waarin zij kunnen overnachten. Het huisje, dat Op wielen is geplaatst, wordt getrokken door een pony. De voetreizigers hópen per dag gemiddeld 40 km af te leggen. Burgemeester J. Tuin deed zijn stadgenoten bij hun vertrek uitgeleide. Waarvan Faroek wordt beschuldigd Gisteren is te Cairo een tip van de sluier opgelicht, die gehangen heeft over het aftreden van Faroek ais koning van Egypte. Eet blijkt, dat gene raal Naguib op de bewuste Zaterdag aan Faroek een ultimatum heeft over handigd, „namens het volk en de strijdkrachten", om vóór 's middags 12 uur af te treden ten behoeve van zijn zoon en vóór 's avonds zes uur het land te verlaten. Faroek werd in het ultimatum beschuldigd van „ver keerde behandeling van staatszaken, verwaarlozing van de grondwet en veronachtzaming van de veiligheid en het welzijn van het volk". Voorts heette het, dat hij „verraders en omkopers had aangemoedigd by hem be scherming te zoeken en zich te verrijken ten koste van arme, hongerige mensen". Naguib heeft thans het Egyptische volk laten weten, dat het leger op het ogenblik in eigen gelederen een ra dicale zuivering uitvoert en dat hij hetzelfde verwacht van alle partijen en overheidsinstanties. Het leger heeft de zorg voor de veiligheid weer gro tendeels overgedragen aan de politie, die daartoe met geweren is uitgerust. De Wafd-partij heeft in een ver klaring haar politiek onder het nieu we regime geschetst. Voor wat de verhouding tot Engeland betreft, wil men niet onderhandelen voordat alle Britse troepen uit Egypte zullen zijn teruggetrokken. Verder wordt de een heid van de Nijldelta geëist, te be reiken door een vrije volksstemming in de Soedan. Op binnenlands gebied eist men beknotting van de koninklijke macht en grondwetsherziening en wil men komen tot verbetering van de levens standaard door grote hervormingen op sociaal gebied en van het onder wijs. Straftijd om en toch niet vrij I Het valt tegenwoordig niet mee om veroordeeld te worden tot ter beschikking stelling van de regering, want er is geen plaats meer onbezet in de Rijksasyls noch in de particuliere gestich ten. En daarom worden deze mensen na hun straftijd te heb ben uitgezeten, nog een poosje vastgehouden in de gevangenis tot er plaats is. Natuurlijk zijn ze daar niet mee accoord gegaan. Ze hebben een kort geding aanhangig gemaakt, waarin ze van de regering hun vrijlating eisten. Maar de rechter was van oordeel, dat de genomen maatregelen niet in strijd zijn met de wet! Maar.... de gevan genen laten het er niet bij zit ten. Mr F. B. Keulen uit Utrecht heeft nu hoger beroep namens hen aangetekend. men hetzelfde niet ook tot de socia listen? Zij praten van „offers" en als zij het voorstel van Dr Beel zouden aannemen zouden ze zich „arm" voe len. Ze hebben de les van Faroek blijkbaar nog niet geleerd! DE KERKEN EN DE WERKLOOSHEIDSWET. Het Tweede Kamerlid Stapelkamp (A.R.) heeft aan de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid schriftelijk de volgende vragen ge steld: 1. Is het de minister bekend, dat in de kring van enkele kerkgemeen schappen bezwaren zijn gerezen tegen de verplichte aansluiting bij de be drijfsvereniging op het gebied van gezondheid, geestelijke en maatschap pelijke belangen ter uitvoering van de wachtgeld- en werkloosheidswet? 2. In hoeverre valt naar het oordeel van de minister het kerkelijk perso neel onder de wachtgeld- en werk loosheidswet en welke invloed heeft dit op de eventuele verplichte aan sluiting van de kerken bij boven genoemde bedrijfsvereniging? 3. Acht de minister de verplichte aansluiting in overeenstemming met de eigen positie der kerken? 4. Is met de kerken over deze ma terie overleg gepleegd, alsmede over de vraag, welke bedrijfsvereniging voor de kerken verplicht zou worden gesteld? Zo neen, waarom is dit niet geschied, en is de minister bereid dit overleg alsnog te openen? Raadsleden van Terneuzen ontvingen een brief In de raadsvergadering van Terneuzen heeft zich Donderdag een vreemd geval afgespeeld. Of liever: het speelde zich af voordat de vergadering begon. Een ambtenaar van de gemeente deelde n.l. voor de aanvang aan alle raadsleden een brief uit, die in de Raad oRderwerp van discussie ge worden is. In deze brief wyst deze ambtenaar op grove misstanden, die naar zqn mening bestaan bij de diensten van gemeentewerken en bouw en woningtoezicht voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. „Deze diensten zijn topzwaar" zo meent de ambtenaar en bovendien bevolkt met ondeskundigèn. Geldsmijterij is er het gevolg van. DE NIEUWE SCHOOL. Na afdoening van enkele minder belangrijke punten stelde de Raad vast, dat de nieuwe openbare lagere school 7 klassen en een gymnastiek lokaal groot zal zijn. In dit verband vroeg de heer de Feijterof er spoedig met de bouw begonnen zou worden, dit met het oog op de nieu we chr. B.L.O.-school, die men per 1 Jan. 1953 wil laten aanvangen. De voorzitter zei goede hoop te hebben, dat nog dit jaar met de bouw zou kunnen worden begonnen. Op een vraag van de heer C o 1 s e n verklaarde de voorzitter, dat de bouw van deze school zeker een aanvraag voor bouw van een nieuwe chr. school in Sluiskil niet in de weg zal staan. Iedere aanvraag wordt door het mi nisterie afzonderlijk bezien. WINKELSLUITING. Bq de verordening winkelsluitings wet maakte de heer van Lange- velde (A.R.) bezwaar tegen open stelling van enkele winkels op Zon dag. Hy zette uiteen, dat de overheid verplicht is de Zondagsrust te be schermen. Zijn voorstel werd echter met 8 tegen 6 stemmen verworpen (C.H., A.R. en S.G.P. stemden voor). Ook zijn voorstel om de winkels op Zaterdag slechts tot 6 uur open te houden, Vond geen genade in de ogen van de Raad. Met 12 tegen 6 stem men werd het verworpen. In de brief worden voorbeelden ge noemd. Zo zou slechts één van de zeven opzichters-B het vereiste diplo ma hebben. Nog niet zo lang geleden was een van hen nog taxichauffeur. Op de tekenkamer schijnt het even min te deugen: van dit personeel schijnt er een eigenlijk timmerman te zijn en een tweede meubelhandelaar. Geldsmijterij schijnt hiervan het gevolg te zijn. Volgens de brief ont vangen de zeven districtsopzichters een toelage van f 300.tot f 800. voor een auto, terwijl hun rayon zon der enige moeite te befietsen is. Er is een typist op het hoofdbureau te werkgesteld, die meer dan f 300.per maand verdient. De briefschrijver weet ook de oor zaken van deze misstanden aan te wyzen: bevoorrechting van rooms- katholieken door rooms-katholieken. Hij meent een tendens te zien, dat niet-gediplomeerde katholieken in een voor hen niet geschikte rang worden gedrukt. De brief werd overhandigd, omdat in deze vergadering een voorstel aan de orde kwam tot vaststelling van een gemeenschappelijke regeling voor de Centrale Dienst van Bouw- en Wo ningtoezicht. Vanzelfsprekend kwam nu deze brief ter sprake, waarbij de heer de Feijter (C.H.) verzocht dit punt van de agenda af te voeren en eerst de klachten te onderzoeken. Dit verzoek werd afgewezen en het voor stel werd aangenomen, nadat vele wijzigingsvoorstellen waren ingediend. Dé heer de Feijter kreeg echter toch in zoverre zijn zin, dat de voorzitter toezegde de klachten grondig te onderzoeken. Op een punt heeft men al succes geoogst: premier Aly Maher heeft 'n order uitgevaardigd, waarbij de poli tieke politie en de „speciale afdeling van het ministerie van Binnenlandse Zaken" zijn opgeheven. De Middelburgse sportweek. Tijdens de gisteravond in het Schuttershof te Middelburg gehouden afscheidsavond als besluit van de stedenontmoeting MiddelburgFolke stone, is bekend gemaakt, dat de vorig jaar door de Middelburgers in Folke stone veroverde beker in de Zeeuwse hoofdstad zal blijven. Van de 16 sport- ontmoetingen won Middelburg er 10 en Folkestone 6. De Middelburgse middenstand heeft echter gezorgd, dat de sportlui uit Folkestone niet met lege handen naar Engeland behoeven terug te keren; zij hebben ook een beker beschikbaar gesteld, die door de voorzitter van „Handelsbelang" werd uitgereikt. Vanmorgen om 9 uur vertrekken de Engelsen weer naar hun land. ZEEUWEN WONNEN PRIJZEN OP „GOUDEN HANDEN". Vele honderden hebben naar de tentoonstelling „Gouden Handen", die een onderdeel vormt van „Wonder land en Gouden handen" in 't R.A.I.- gebouw te Amsterdam, voorwerpen ingezonden, die zij in hun vrije tijd vervaardigd hebben. Het publiek heeft door middel van stembiljetten, zijn oordeel over deze geëxposeerde voorwerpen gegeven en aldus de prijswinnaars aangewezen. Daarbij is een eerste prijs, een gouden medaille, ten deel gevallen aan de Terneuze- naar F. A. van den Berkhof voor zijn model van de „Willem Ruys". Een derde prijs (bronzen me daille) ontving o.a. mevrouw M. A. van Breen-van Eyk voor haar ingezonden kloskantwerk. Raad van Kapelle. Dinsdag 5 Aug., 's avonds om half acht, hoopt de Raad van Kapelle te vergaderen. Op de agenda staat o.m. de benoeming van twee onderwijze ressen aan de openb. lagere school, verzoek tot terugkoop van een perceel bouwterrein en een voorstel tot aan koop van grond ter voorziening in bouwterrein. BIJNA 6000 KM OP DE MOTOR De Middelburger C. de Leeuw heeft met zijn echtgenote op een motor met zijspan deelgenomen aan twee inter nationale rallyes. De eerste rallye was die van de F.I.M. te Madrid, waaraan Nederland met twaalf rijders deelnam en daarmede de wisselbeker veroverde. Van Madrid reed de heer de Leeuw naar Castellazo in de Italiaanse pro vincie Allexandria. In Madrid kreeg hij een beker en in Castellazo een pla quette. Het tochtje vergde uit en thuis maar even 5892 km. Ingezonden Mededeling (adv.) DONDER ENfj. DE BILT ZEGT: Wederom enkele buien. Aanvankelijk licht tot half bewolkt. Later op de dag veranderlijke bewol king met enkele regen- of onweers buien. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1